Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Közmatik ile Sebze Közlemek, Kestane Pişirmek Çok Kolay

gloria

Önerilen İletiler

Bu közmatik denen aleti size tanıtmak istedim çünkü hem inanılmaz pratik ve kullanışlı hem de çok ucuz... Benim mutfakta vazgeçemeyeceğim aletlerden birisi kendisi.. Önce bir resmini ekleyelim:

Kzmatik.JPG

Semt pazarlarından rahatlıkla alabilirsiniz ki ben öyle yaptım. Fiyatı 2 TL falan... Adı üstünde kendisi közde pişirilen herşeyi sizi hiç ugrastırmadan pişiriyor. Mesela patlıcan biber közleme, kestane közleme gibi... Bazıları kumpir bile yapıyor ama ben kumpir yapmayı henüz denemedim. Mısır da közlenebilir ayrıca tabii..

Nasıl kullanılıyor:

Közmatiği ocağınızın en büyük gözüne yerleştirin ve eğer patlıcan biber közleyecekseniz iğneyle 5,6 yerine delik açarak közmatiğin içine dizin. Arada çevirerek her tarafını pişirin. Göreceksiniz hem patlıcanların içleri kararmayacak, bembeyaz çıkacak, hem de közlenmiş tadını hissedeceksiniz...

Kestanelerin kabuğunu + şeklinde çizin ve közmatiğin üzerinde tahta kaşıkla ara ara karıştırmak suretiyle pişirin. Kabukları yansın endişe etmeyin, içi yanmadan pişecek...

Karartma yapıştırma yok, teflon gibi aynen... Ocak da temiz kalıyor ama yine de ben ocağı aliminyum folyo ile kaplıyorum ki toz falan dökülmesin...

Bu arada mangal üzerinde de kullanılabiliyor.

Bence eğer bir közmatiğiniz yoksa bu hafta semt pazarına gittiğinizde hemen bir tane edinin smile.png Yaz da geliyor şimdi, tam da patlıcanların biberlerin közlenme mevsimleri... Mmmhhhhh smile.png

Ne güzel tanıttım be : ))) Aferin bana hug.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.