İçeriğe atla

Fotoğraf

Herkes mi, Herkez mi?

Herkes Herkez Herkes Herkez Türkçede Sık Yapılan Hatalar

Bu başlığa 6 cevap verilmiş

#1 Freyja

Freyja

Süper Üye

• ™ Admin
  • 12.806 İleti

Gönderi Tarihi: 15 Mayıs 2012 - 13:11

"Herkes" kelimesi anlam olarak "insanların bütünü", "bir topluluğu oluşturan insanların tümü" anlamına gelmektedir. Doğru kullanım HERKES şeklinde olmalıdır.

Türkçe'de "herkez" diye bir kelime bulunmamaktadır. "Her kez" kelimesi ise "her defa" "her sefer" anlamına gelmektedir.

Herkes hazırsa yarışma başlasın (doğru)
Herkez hazırsa yarışma başlasın (yanlış)

Herkes kendi kaderini yaşar (doğru)
Herkez kendi kaderini yaşar (yanlış)

Gönderilen Fotoğraf
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta, sende 1 yumurta olur. Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur. (Konfüçyus)

Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf

#2 tülvent

tülvent

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.026 İleti

Gönderi Tarihi: 15 Mayıs 2012 - 13:54

Önemliydi çok. Teşekkürler Freyja Gönderilen Fotoğraf

#3 gloria

gloria

Süper Üye

• Φ Süper Üye
  • 10.301 İleti

Gönderi Tarihi: 20 Şubat 2013 - 10:46

http://www.turkish-m...z-mi-herkes-mi/

Tamam kabul; küçükken mıknatıs yutmuş olabilirim, peki ama bütün salaklar da demir mi yuttu ?

twitter_04.png

#4 evrensel-insan

evrensel-insan

Uzman Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 5.450 İleti

Gönderi Tarihi: 20 Şubat 2013 - 20:46

Herkes, her kez hata yapabilir. :)

xsig3.jpg
Evrensel-Insan - Yapilandirmaci Epistemoloji/Qua Felsefesi/Serbest Dusunurluk/Devrimci Sorgulama/Numenal Devrim - Evensel-Insan Zihniyeti

#5 Misafir_zeynep_*

Misafir_zeynep_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 01 Mayıs 2014 - 15:00

alkis.gif herkesdeli.gif bildiğiniforgiveme.gif yuvarlan.gif okurislik.gif wub.png .

#6 Misafir_Yunus Emre_*

Misafir_Yunus Emre_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 11 Haziran 2014 - 08:50

Bu kelimeyi sınıfça tartışmıştık herkes ''herkes'' kelimesinin herkez olduğunu söylemişti bende herkes'e uymadım biggrin.png Doğru biliyormuşum teşekkürler.kahkaha.gif

#7 Misafir_Lilly_*

Misafir_Lilly_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 19 Ekim 2014 - 11:56

Herkes asla herkez diye yazılmaz bilmeyenler için söyleyeyim cümlede herkez diye bir şey yoktur anlamada herkes kullanılır her kez defa anlamındadır herkesle karıştırmayın eğer herkez dersek ahlaki olarak anlaşamamazlıklar olabilir.

Cevap ekle