İçeriğe atla


Fotoğraf

Kendi kendine konuşmak düşünmeyi geliştiriyor

Kendi kendine konuşmak

Bu başlığa 7 cevap verilmiş

#1 Smyrna

Smyrna

  Uzman Üye

 • Ω Co-Admin
 • 2.819 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Mayıs 2012 - 05:57

Gönderilen Fotoğraf


-Kendi kendime konuşuyorum; peki ama neden deli değilim?

Kendi kendine konuşmak her zaman bir delilik işaret olmayabilir. Hatta araştırmacılar bunun düşünme ve algılama sürecine yardımcı bile olabileceğini savunuyor.

-Faydaları

İnsanlar sıklıkla kendi kendilerine konuşurlar. Kimisi birkaç güne bir, kimisi de araştırmacıların iddia ettiği üzere, saat başı kendi kendine konuşur. Bu tarz tavırlar mantığa uygun gelmese de araştırmalar ortaya koydu ki çocukların tavırlarını şekillendirmede oldukça yardımcılar. Çocuklar bu yolla bir süreci adım adım kendi başlarına uygulayabilirler, örneğin ayakkabılarını bağlarken bağcığa ve ellerine konsantre olmak gibi…

-Deney

Kendi kendine konuşmanın yetişkinlere de faydalı olduğu yolunda bulgular var. Psikologlar birçok gönüllüyle, bir cismi ararken nasıl davrandıklarını incelemek için anlaştılar. Çalışma araştırmacılardan birinin, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bir bilişsel psikolog olan Gary Lupyan’ın, “Süpermarkette veya buzdolabında bir şey ararken kendi kendime konuştuğumu fark ettim” demesi üzerine başladı.

-Deneyden çıkarılanlar : Kendi kendine konuşmak düşünmeyi geliştiriyor

Bir deneyde gönüllülere 20 adet farklı resim gösterildi ve içlerinden belirli birini (örneğin bir sepet) aramaları istendi. Deneylerin yarısını sepeti ararken bir yandan da yaptıklarını yüksek sesle düşünen bireyler oluşturuyordu. Diğer yarısı sessiz kalan bireylerle devam ettirildi. Araştırmacılara göre resimlere bakarken bir yandan da kendi kendine konuşan bireyler cismi 50-100 milisaniyelik bir hız farkıyla daha çabuk buldu(ortalama bulma hızı 1.2-2 saniye idi).

Lupyan düşüncelerini “Benim önerdiğim çözüm genel olarak şudur; dil sadece bir iletişim sistemi olmaktan ötedir, dil ayrıca düşünmeyi ve algılamayı da güçlendiren bir sistemdir.”, şeklinde ifade ediyor.

Diğer bir deneyde de gönüllülere sanal bir süpermarkete girip raflardan istenen cismi (diş macunu) almaları ve bunu da en kısa zamanda yapmaları söylendi. Açığa çıkan sonuçlar bu defa daha karmaşıktı. Bu sefer gönüllü eğer aranan cismin adını yüksek sesle kendi kendine tekrarlamışsa görünür bir verim alındı. Örneğin diş macunu arayan birinin, “diş macunu” dediğinde diğerlerinden daha hızlı sonuca eriştiği; ancak “kola” dediğindeyse tam tersi herkesten daha geç sonuca ulaştığı belirtildi. Yani diş macunu ararken “kola” deyip durmak süreci tam tersine yavaşlattı.

Lupyan bunu, “Kendi kendinize konuşmak her zaman fayda getirmiyor. Eğer nasıl göründüğünü bilmediğiniz bir şeyin adını yüksek sesle söylerseniz bunu ya hiç olumlu etkisi olmayacaktır ya da süreci yavaşlatacaktır.” diyerek açıklıyor. Lupyan şöyle devam ediyor, “eğer aradığınız şeyin bir diş macunu olduğunu biliyorsanız, şeklini ve nasıl göründüğünün farkındaysanız yüksek sesle “diş macunu” demek beyninizdeki görsel merkezleri aktive edip cismi bulmaya yardımcı olmasını sağlıyorsunuz.”.

-Lupyan ve çalışması

Lupyan gelecekteki çalışmalar için gönüllülerle deneyleri gerçekleştirirken bir yandan da beyinlerini taramanın hangi beyin içi devrelerin süreci yönettiğini anlamak açısından yararlı olacağını öne sürüyor.

Lupyan ve meslektaşı Daniel Swingley, çalışmadan elde ettikleri sonuçları 10 Nisan’da “Quarterly Journal of Experimental Psychology” adlı internet adresinde detaylı bir biçimde sunmuşlardır.


“Bu dünyaya NE yapmaya geldiğimi sorarsanız?..
Cevabım şu olacak:
HAYATIMI yüksek SESLE yaşamak için BURDAYIM..!”


______EMİLE ZOLA_____Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf

#2 dennise

dennise

  Kıdemli Üye

 • Yasaklanmış
 • PipPipPipPip
 • 2.486 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Mayıs 2012 - 11:28

benim bildigim insani daha sosyal yapiyor ..

#3 Radya

Radya

  Süper Üye

 • Φ Süper Üye
 • 10.132 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Mayıs 2012 - 13:00

Ben özellikle sinirlendiğimde çok konuşurum..Gönderilen Fotoğraf

Azıcık karate bilirim:)

twitter.png
 


#4 dennise

dennise

  Kıdemli Üye

 • Yasaklanmış
 • PipPipPipPip
 • 2.486 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Mayıs 2012 - 22:37

kendi kendime kufrederim

oz elestri

#5 omar123

omar123

  Kıdemli Üye

 • Φ Üyeler
 • PipPipPipPip
 • 1.667 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Mayıs 2012 - 11:04

Kendi kendine konuşmak düşüceyi geliştiriyorsa kendi kendini dövmek büyük ihtimalle tekniği geliştirir :D Einstein detected!

Dünya tek bir vatan,insanlarda onun vatandaşlarıdır.(Tanrı)


#6 dennise

dennise

  Kıdemli Üye

 • Yasaklanmış
 • PipPipPipPip
 • 2.486 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Mayıs 2012 - 12:05

Kendi kendine konuşmak düşüceyi geliştiriyorsa kendi kendini dövmek büyük ihtimalle tekniği geliştirir Gönderilen Fotoğraf Einstein detected!


ayn omar
kendi kendine yapilicak ne cok sey varmis :P

#7 Misafir_isimsiz yaratık_*

Misafir_isimsiz yaratık_*
 • Misafirler

Gönderi Tarihi: 20 Nisan 2015 - 18:48

ben çok konuşurum kimse ile konuşmadığım kadar fazla hemde kahkaha.gif#8 Kelkelen

Kelkelen

  Yeni Üye

 • Φ Üyeler
 • Pip
 • 11 İleti

Gönderi Tarihi: 24 Kasım 2015 - 12:14

kendi kendine konuşmak = egonuzla konuşmak ve onu kabartmak yararlı olduğu kadar zararlıdır'da sonra şahanın egolu adam tiplemesine dönersiniz mazallah abarmayın cok

Cevap ekle