Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İdeal evlilik yaşı sizce ne olmalı?

bursercan

İdeal Evlilik Yaşı Sizce Ne Olmalıdır?  

13 üye oy verdi

1. 1. İdeal Evlilik Yaşı Sizce Ne Olmalıdır?

• 18-22 yaş aralığı
    • 23-26 yaş aralığı
    • 27-30 yaş aralığı
    • 30 ve üzeri
    • Evlenmek isteyen kim bekarlık sultanlıktır
      0

Önerilen İletiler

Doğa, karşı cinsleri üremek ve cinsel mutluluk sağlamak için var etmiştir. Çocuk istenilen birlikteliklerde 30 yaş aşağısı en sağlıklı olanıdır. Birlikte mutlu bir yaşamın ise yaş sınırı yoktur.

Resmi anlaşmalı evlilik alt kültüre ait bir akittir(kontrat, anlaşma). İki kişinin birlikteliğini, hiç kimsenin akit altına almaya yetkisi olmadığı gibi, dürüstçe birlikteliğin de imza ile onaylanmasına gerek yoktur. Birlikte yaşam zaten evlilik demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam'a göre küçüklerin evlendirilmesini emreden bir buyruk yoktur, evlendirmenin caiz olup olmadığı ise tartışmaya açıktır.

zerre kadar tartışılır bir tarafı yoktur. gerekli yerlerde kaynak göstermiştim. bu başlık altında ayrıntıya girmiyorum.

http://www.turkish-media.com/forum/topic/258659-cok-eslilik-ve-kuran-in-onerisi/page__view__findpost__p__958997

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zerre kadar tartışılır bir tarafı yoktur. gerekli yerlerde kaynak göstermiştim. bu başlık altında ayrıntıya girmiyorum.

http://www.turkish-m...post__p__958997

Burada islamda evlilik yaşı kaçtır diye bir anket yapmadım.Sİzce evlilik yaşı ne olmalıdır diye sordum.İkisi arasında fark var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin şu şekilde cümle kurmanız gerekiyordu== İslamda 9 yaş caizdir.O yüzden benim içinde 9 yaş ideal yaştır.

Bunu yazdığınızda anlaşılmazlıklar kaybolmuş olur.Siz direk 9 yaş olmalıdır diye girerseniz bakşa birisi gördüğünde yanlış yönlendirilmiş olur.

Annemizin yaş olayına gelince de:

Hz. Aişe'nin Rasûlullah ile evlenme yaşı ihtilaflıdır.

Yapılan tahkiklere göre en ziyade kabul gören ve en sahih addedilen rivayetlere nazaran 6 yaşında iken nikahlanmış, 9 yaşında iken zifaf edilmiş olmasıdır.

Rasûlullah'la evlendiği zaman Hz. Aişe'nin 16-17 ve hatta 18 yaşlarında olduğuna dair yapılan bazı açıklamalar varsa da tatminkâr değildir. Sahih rivayetlerin zahirine uygun gelmemektedir. Bu sebeple ihtiyatla karşılanması daha muvafıktır.Rasûlullah vefat ettiği zaman Hz. Aişe 18 yaşında idi.

Yani 9 yaş daha yakın bir bilgidir doğruluk açısından.Bazı konular ihtilaflı konulardır.o yüzden bu konularda şüpheci olmakta yarar vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

27-30 yaş arası kanaatimce , tabi cennete gitmek nasip olursa inşallah 33 yaşında olarak bulunacağız.

33 yaşının manası artık bir kemale erme söz konusu . Yanlış yapma olasılığı en aza indirgenir.

Bu yüzden bu yaş aralığı ..

Ve benim de hayallerim oldugü için bu yaş aralığı işime geliyor :) :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meyvelerin hamlik dönemi vardir sonra olmaya yani olgunlasmaya dönüs dönemi gelir bu olgunlasmaya dönüs döneminden sonraki dönem meyvelerin gerek renk gerek olgunluk ve gerekse de tad olarak artik yeterli olgunluga eristigi dönemdir,bu dönemden sonrasi her ne kadar meyve yine de yenebilsede asil olgunluga eristigi dönem gibi olamaz.Cünkü olgunlasma döneminden sonra ki dönem meyvenin yavas yavas suyunun cekilmeye basladigi yenecek kisimlarin gevseyip pörsümeye basladigi dönemdir.

Simdi bu meyve örnegini insanlara adapte edersek;18-22 yas arasi insanin hamlik dönemidir,23-26 arasi olgunlasmaya basladigi fakat henüz kivamini bulmadigi dönemdir,27-30 arasi ideal dönemdir cünkü olgunluk,mantik ve evlilik kurumunun ciddiyetini kavrayacak dönemidir insanin,bundan sonraki dönemler evlilik kurumunun kurulmasi icin engel degilsede bir önceki dönemin kivaminda olmaz.Mutlu bir evlilik yasanabilir fakat bu evlilik süresince bir önceki dönemin tadi asla yoktur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kişiden kişiye değişir bence.bana göre yaşı yok.insanın belli bi yerde doygunluğa ulaşması gerekir.dışarı hayatı gece hayatı aşk hayatı felan filan.insan bu doygunluğa ulaşmadan evlenirse bu sefer evlendikten sonra canı isticek.nası yapacan. hanım sen evde otur ben arkadaşlarda kalacam.yada ben dışarı çıkıyorum biraz içecem gece 2-3 gibi gelirim sen beni bekleme.yani bekarkan yapılacak şeyler var evilyken yapılacak şeyler var.sen bekarken bunları yapmamışsan evlendikten sonra canın isteyip yaparsan o evlilik yürümze bence.nereye dışarı çıkıyon otur çayını demle çek pijamanı dizini izle.bence insan bekarken herşeyi yapmalı aklında bişey kalmamalı evlendikten sonra lan şunuda yapsaydım keşke dememeli.bekarken bunların hepsini yap herşeyin tadını al bi doygunluğa ulaş ondan sonra evlen.çünkü evlendikten sonra sıkıcı monoton bi hayat seni bekliyo.yani sıkıcı monoton değilde ne bilim ya işte ben bişe demiyom bilmiyom da tamam mı.şimdi evli olanlar çemkirir bana.öyle işte alla alla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meyvelerin hamlik dönemi vardir sonra olmaya yani olgunlasmaya dönüs dönemi gelir bu olgunlasmaya dönüs döneminden sonraki dönem meyvelerin gerek renk gerek olgunluk ve gerekse de tad olarak artik yeterli olgunluga eristigi dönemdir,bu dönemden sonrasi her ne kadar meyve yine de yenebilsede asil olgunluga eristigi dönem gibi olamaz.Cünkü olgunlasma döneminden sonra ki dönem meyvenin yavas yavas suyunun cekilmeye basladigi yenecek kisimlarin gevseyip pörsümeye basladigi dönemdir.

Simdi bu meyve örnegini insanlara adapte edersek;18-22 yas arasi insanin hamlik dönemidir,23-26 arasi olgunlasmaya basladigi fakat henüz kivamini bulmadigi dönemdir,27-30 arasi ideal dönemdir cünkü olgunluk,mantik ve evlilik kurumunun ciddiyetini kavrayacak dönemidir insanin,bundan sonraki dönemler evlilik kurumunun kurulmasi icin engel degilsede bir önceki dönemin kivaminda olmaz.Mutlu bir evlilik yasanabilir fakat bu evlilik süresince bir önceki dönemin tadi asla yoktur.

saygilarla

Kesinlikle katılıyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 1 yıl sonra...
  • 5 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.