Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'ı Kerim'i nasıl okuyorsunuz..

kralx

Kuran'ı Kerim'i nasıl okuyorsunuz  

12 üye oy verdi

1. 1. Kuran'ı Kerim'i nasıl okuyorsunuz

• Arapça alfabeyle
      1
    • Türkçe alfabeyle
      17
    • Mealiyle birlikte
      2
    • Tefsiriyle birlikte
      1

Önerilen İletiler

:clover:  Böyle bir anketin sonucu : 17 kisiden 15 kisi Türkce alfabe ile okudugunu isaretliyorsa, bu oran, umut vericidir.

saygilar :clover:

11643[/snapback]

Keşke okunsun da nasıl okunursa okunsun. İster Arapçayla başla ister Türkçeyle. Önemli olan okuma bilincinin ve isteğinin bütün önyargılardan sıyrılıp insan beyninin biryerlerin de oluşmuş olması. Gerisi gelecektir..

Saygılar...

11775[/snapback]

ne önyargısından bahsediyorsun

açık açık hırsızın eli kesilecek diyor

açık açık benim gibi kafirlerin boynu kesilecek diyor

açık açık kadını dövün diyor

açık açık zina eden erkeğe yüz sopa vurun kadınları eve hapsedin diyor

açık açık yahudilerle hıristiyanlarla dost olmayın diyor

ve açık açık kuran her devrin kitabıdır diyor

sana soruyorum yazılanlar bu zamana uygun mu ? ön yargılı olmadan cevapla

11971[/snapback]

AÇIK AÇIK ÖNYARGISIZ

1- Hırsızlık yapanın elinin kesilmesi: Bak kardeşim; hırsızlık yapanın öyle hoop diye elini kesmezler. Şer'i mahkeme hırsızlık yapanın neden hırsızlık yaptığını araştırır, eğer bu kişi gerçekten ihtiyacı olduğu için ve çaresiz kaldığı için hırsızlık yapmış ise, onun elini kesmezler, üstelik ona yardım ederler. Eğer ihtiyacı olmadığı halde, sebepsiz olarak, başkasının malına göz diktiyse elini keserler. Cezanın bu denli ağır olması, daha önce de dediğim gibi rahmettir. Hem o hırsızın günahına kafarettir, hemde toplum için çok büyük ibrettir. Bu gün birkaç hırsızın elini keselim de bak gör başka birşey çalabilecekmi, ve bu ceza karşısında başkları hırsızlık yapabileceklermi. Ama günümüz beşer kanunlarında hırsızlık yapana az bir ceza verirler, hapisten çıkar gene devam eder. Hatta bazıları sırf kışı geçirmek için hapse girerler. Örneğin bugün radar cezası taş çatlasın 180 ytl, eğer sen bunu 1000 ytl yap, bak bakayım kaç kişi hız sınırına uymuyor.

2- Kuran'ı Kerimde, kafirlerin boynu kesilir diyen ayeti bana göster. İslam başka dine mensup olanlarla, hiçbir dine mensup olmayanlarla ve inananlarla olan ilişkileri tektek belirlemiştir. Savaş dışında hiç bir kafirin canına malına, ırzına, namusuna kastedilemez. Savaşta bile kısıtlamalar vardır. Önceden müslüman olupta, sonradan kafir olmuşsa onun davası da ayrı görülür. Lütfen iyi araştır.

3- Kadını dövün de demiyor; Aksine kadına tarihte görülmemiş değerleri veriyor. Eğer kadınlarınızla anlşamıyorsanız, onları terbiye etmenin yolları vardır, tabi hata kadınlarınızdaysa. İlk önce güzel nasihatlarda bulunulur, gene kötü ahlakta devam ediyorsa, belli bir süre yataklar ayrılır, gene devam ediyorsa yüzüne ve tehlikeli bölgelerine vurmamak kaydıyla, ölçüyü taşırmadan yaralamadan vurulur. Şimdi vurulur kelimesi tüylerini diken diken eti değilmi? Şimdi konu dövmenin terbiye ile alakasına geliyorum. Bu gün bilim, güzel nasihatların yada ödüllendirmelerin hem eğitimde hemde terbiyede daha iyi verimler verdiğini kanıtlamış durumda. Ama bu her durumda değil, bazı özel durumlarda işlemiyor. Örneğin istihbarati bir olayda, şahsı ne derseniz diyin konuşturamıyorsunuz, ama elektiriği verdiğiniz zaman bülbül gibi şakıyor, o zamanda susturamıyorsunuz.)) İşin açıkçası ve ciddicesi, ben dövmeyi hala geçerli terbiye metodu olarak görüyorum, ama istisnai durumlarda tabi. Şimdi bizler burada, her ne kadar entellektüel hava estirsek, aydın kesilsek, çağdaş görünsekte öyle umuyorumki çoğumuz bu değiliz, olaylara pc monütöründen değil, canlı canlı bakmak lazım.

4- Zina edenler, bu suçlarının cezasını 100 sopayla ve eve hapisle çekseler buna şükretsinler. Ben olsam vururdum. Bu kadarcık bir yazıdan zinanın getreceği toplumsal felaketi görmenizi isterim. Ama yok ben hiç bir şey yapmıyayım, çoluk çocuk istediğini yapsın sonrada ortada boynuzlu boynuzlu dolaşayım öylemi. Yok arkadaş ölürüm ona gelemem, ne dersen de, ben buyum..

5- Yahudi ve Hıristiyanlarla ticaret sebesttir ve onlarla olan ilişkilerimiz fıkıh kitaplarında tek tek yazılmıştır. Hiç biri de sandığın gibi değildir, yazarsam sayfalar dolusu yer kaplar, copy paste de yapamayayım, o zaman da sana uzun gelir okumazsın belki. Ama internetten fıkıh diye arama yap, o konuyu bul sanırım ikna olursun.

6- Kuran'ı Kerim her devre hitap ediyor. Evrenseldir, Çünki; Şuan Kuran'ı Kerimde bize, insanlığa ters hiç birşey göremiyorum. Aksine toplumun huzur ve refahı için gerekli olan şeylerin hepsi yazılıdr. Okursan görürsün, okumazsan nereden göreceksin. Benim buraya yazmamla falan olacak iş değil. Oku, Oku, Oku..!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 69
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

x lerin kralı bu zamanda şu konuşmalar

herkez o zaman ihtiyacım için çaldım der kurtulur sebebsiz olarak bir başkasının malına göz dikmekte ne oluyor bak arkadaş kanada da adamların kitaplarında şarap ayininden bahsediliyor ama alkollü araba kullanırsan 3.000 $ ceza var sizin kitabınızda içki yasak alkollü araba kullanan kullanana bunların dinle alakası yok adam çalışmaz sistem çalışır 1000 ytl yaparsan poliste rüşvet yer sistem olmadıktan sonra hiç birşeyi değiştiremezsin

Kuran'ı Kerimde, kafirlerin boynu kesilir diyen ayeti bana göster. demişsin

ayet yazmaktan bıktım

kadın dövülmezmiş ha nisa 52'ye bak

Zina edenler, bu suçlarının cezasını 100 sopayla ve eve hapisle çekseler buna şükretsinler. Ben olsam vururdum. demişsin

yine kadın sadece ahlak üzerine yoğunlaşıyor

Yahudi ve Hıristiyanlarla ticaret sebesttir ve onlarla olan ilişkilerimiz fıkıh kitaplarında tek tek yazılmıştır. demişsin

kuranın apaçık anlaşılır olduğunu allah zaten söylüyor fıkıhla işim olmaz benim işim direk kuran

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover:  Böyle bir anketin sonucu : 17 kisiden 15 kisi Türkce alfabe ile okudugunu isaretliyorsa, bu oran, umut vericidir.

saygilar :clover:

11643[/snapback]

Keşke okunsun da nasıl okunursa okunsun. İster Arapçayla başla ister Türkçeyle. Önemli olan okuma bilincinin ve isteğinin bütün önyargılardan sıyrılıp insan beyninin biryerlerin de oluşmuş olması. Gerisi gelecektir..

Saygılar...

11775[/snapback]

Hayir arkadasim, nasil okunursa okunsun diye bir deyimi sizin de aslinda benimsemediginizi tahmin ediyorum.

Arapca özentisine son vermenin zamani gelmedi mi daha :D

OK o halde, okunsun da fransizca kuran okunsun. Ayni sey.

Bir insan anlamadigi bir dil ile okudugu seyin ne anlama geldigini bilmiyorsa , o kitabin arapca olmasi da kurtaramaz bizi cahillikten.

Ayrica, kuranin nasil okunmasi gerektigi hakkinda Büyük Atamizin su sözünde de bir anlam olmasi gerekmez mi?

"“Evet Karabekir, arapoğlu’nun yavelerini Türk oğullarına ögretmek için Kuran’ı Türkçe’ye tercüme ettireceğim ve böylece de okutturacagım, ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler."" M.Kemal

Alinti, Pasalarin Tartismasi; M.Kemal arsivi

saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

10689[/snapback]

Bakiniz arkadasim beni ikna edemeyen tek sey, surelerin disinda, kulunu tehtid eden bir tanri:

buna cocuklar bile kulak asmaz, binlece yil insanlik nasil boyun egmis anlamak olasi. Patalojik tolumsal bir sanri bu isler biliyorum. Tek tek anlamak, anlatmak cok zor.

saygilar,

10690[/snapback]

Baska bi baslik altinda da cocuklardan örnek vermistin, bende su aciklamayi getirmek istiyorum, belki anlasilirim, dünya da cok farkli cocuklar var, ve her birini egitmek farkli yöntemler gerektirir.

Kimi cocuk dogruyu ve yanlisi ayirt edebilir ve pek fazla müdahale gerektirmez, kimisine ise kati kurallar ve sinirlar gerekir, bunlar cocugun da haytini kolaylastirmak icindir.

Cünkü her bir cocugun gereksinimi farklidir, ve hitap sekli de farkli olmalidir.

Dinleri, sosyolojik, psikolojik ve pedagojik acidan da irdelemek lazim, ordan burdan ayet secip, ben bu ayeti sevmedim demek gercekten olgun ve akilli birine yakisan bi tutum diil.(kendi sahsi fikrim).

Bu yüzdende Dinleri kökünden yok etmeye calismak yanlis diye düsünüyorum.

Hadi diyelim Islamiyete karsi mücadelede basarili oldundu, kaldiki iki büyük din daha var.

Burda karsi cikilan, izeleyebildigim kadariyla Islam, peki Hristiyanlarin ve Musevilerin tanrilarini yok sayacak deliller nerde.

Incilden,tevrattan söz eden pek fazla ateiste rastlamadim.

Olay özetle su, herkes dogru bulmadigi seylere karsi mücadele etmeli, ama birde kime göre dogru ve kime göre yanlis bunlari da düsünmeli.

Umarim dogru düzgün ifade edebilmisimdir

:clover:

10729[/snapback]

INCILDEN TEVRATTAN SÖZ EDEN ATEISTE RASTLAMADIN MI? TÜRKIYEDE MI RASTLAMADIN HIC MI RASTLAMADIM ATEISTLERIN KRALI HIRISTIYAN DÜNYASINDAN CIKIYO ZATEN KAFALARI ALMIYO SAG SOL YUKARI ASAGI MISTIK BIR DIN ILK GÜNAHTIR TANRI KENDI OGLUNU KURBAN ETMISTIR FALAN... KAFALARI DAYANMIYO..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kardeşim bu iletiyi neden yazdığını anlamadım . Biraz daha açarsan sevineceğim. Bilgi edinmek açısından.

Saygılar...

12313[/snapback]

ateistlerin kralı hıristiyanlardan çıkıyormuş biz de hıristiyanlardan etkileniyormuşuz sonra ateist oluyormuşuz onu demek istiyor herhalde incilde isa tanrı oğlunu kurban vererek insanlığa son uyarısını yapıyor oğlumu kurban ettim bunun uğruna acı çektim bana itaat etmezseniz çektiğim acıların hesabını yukarıda bana vereceksiniz diyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atesit heryerden çıkar, hıristiyandan da, museviden de, müslümandan da.. Bir alaka kuramadın bu yazılarınızda.

Saygılar...

13179[/snapback]

haklisiniz ateist her yerden cikar.

emilZola da Yeryüzünün son kilisesinin son tasinin sonpapazinin basina düsmeden dünyaya huzur gelmeyecek derken ateist oldugunu vurgulamisti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen, son caminin, son minaresinin, son tuğlası, son imamın başına düşünceye kadar diyenler gibimi??

Saygılar...

13283[/snapback]

DINI POLITIKAYA SOKUP ÜLKEYI DAGITAN PROVAKATIF YOBAZLAR ICIN SON TASINA KADAR HAKLISINIZ.

AMA BENIM INANMIS VATANDASIMIN, KOMSUMUN CAMISINDEN NE ISTIYORLAR?

BU AYRIMI YAPMADAN INANC OLAYLARI CÖZÜMLENEMEZ KANISINDAYIM.

OLAY, BINADA DEGIL BEYINDE BASLAR VE BITER.

SAYGILAR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama siz binadan başladınız ve son olarak tuğlayı imamın beyninde bitirdiniz. Öldü adam cağız..Öncedende söyledik aynen sizin gibi bende islamı bilmeyenlere yada bildiğini zannedenlere karşıyım. Gerçek islam bu değil, bunların yüzünden asıl gözardı ediliyor...

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama siz binadan başladınız ve son olarak tuğlayı imamın beyninde bitirdiniz. Öldü adam cağız..Öncedende söyledik aynen sizin gibi bende islamı bilmeyenlere yada bildiğini zannedenlere karşıyım. Gerçek islam bu değil, bunların yüzünden asıl gözardı ediliyor...

Saygılar..

13312[/snapback]

Bir dönem, camiler sahte inanclilar icin siginak ve saklanma yeri olarak ta kullaniliyordu.??????

Beni ilgilendiren insanin beynidir.

Nihaetinde, cami tas bir yapidir. Ona cok özel misyonlar yüklemeye bence gerek yok. Insandavranisi önce gelir benim icin

Neyse ki o günler geride kaldi.

saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan diyorsunuz ama sadece o gözle gördüğünüz o tür insanlardan bahsediyorsunuz. Müslüman olupta nice mükemmel olan insanlar var.

ateist olupta mükemmel insanlarda var

bak arkadaş mükemmellik din de değil insanın kendisindedir.

13532[/snapback]

Oh en sonunda papanın doğru bir cümlesine rastladım kesinlikle bu fikrine katılırım papa...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaşım, izanına güveniyorum ve anlayacağını umarak tekrar ediyorum. Burada ateistten bahsetmedik. Müslümanın iyisinden ve kötüsünden bahsettik. Hal böyle olunca, konu da müslüman olunca, o söz oraya bu yüzden yazıldı. Bana ateisttin iyisi kötüsü olurmu diyen olmadı. Savunma mekanizmanızın neden sebebpsiz çalıştığını anlamadım..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan diyorsunuz ama sadece o gözle gördüğünüz o tür insanlardan bahsediyorsunuz. Müslüman olupta nice mükemmel olan insanlar var.

Saygılar...

13376[/snapback]

müslüman olupta nice kötü insanlarda var mesela dör karıyla otelde iş bitiren mike tyson

13965[/snapback]

Ha bak orası doğrudur. Her müslüman iyidir diye bir kaide yok. Ama bilmeliyizki din yada dinler kişilerle yargılanamazlar..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Akıl doğruda hemfikirdir. Yanlışta şüphelidir. O açıdan aklınıza takılan şüpheli şeyleri iyi araştırın, hala şüpeliyse tekrar araştırın. Neye inanacağınız değil nasıl inanacağınız önemlidir. Aklınızda en küçük bir şüphe kalmayıncaya kadar araştırın...

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.