Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bilimsel Bilgi...

derenay

Önerilen İletiler

Anlatmamışsın ki.. Ben işitmeyi söylemedim. Sadece kıkırdak.. Sol kulağımın kıkırdağı.. smile.png Bence aşık olmamı sağlayan o... smile.png

Senin ruh tezinle, benim kıkırdak tezimin doğru/yalan olduğunu nasıl ayıracağız?

: ))

gordugum kadari ile cok zekisin : ))

iki adim sonra nereye varabilecegini kestirebildigine icin ben herseyi zaten anlatabilmisim demektir : ))

kikirdak kemigine iyi bak : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 76
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Gerekiyor smile.png Bitkisel hayata giren bir insanın bilinci olmaz..Ama nereye gittiğini bilmeyiz...Dürüst bir cevap vericeksek eğer..Uyuduğumuzda bedenimiz burada ama bilincimiz smile.png

Not:Ölünce kanatlanıp giden hiçbirşey yok..İnsanların uydurmasıdır..Allah katına gittiğimizi biliriz,kanatlı manatlı alakası yok..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ölünce kanatlanıp uçup giden, Allah katına çıkan bir ruh olmadığını tartışmamız gerekmiyor heralde... smile.png

olmek : beynin yaslanmasi ama ruhun ayni kalmasi

kanatlanip ucmak : terketmek

Allah kati : bizim bilmedigimiz bir boyut

bunu mu tartisicaktik : ))

kelimelere takmayin, kelimelerin vurguladigi seye bakin : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gerekiyor smile.png Bitkisel hayata giren bir insanın bilinci olmaz..Ama nereye gittiğini bilmeyiz...Dürüst bir cevap vericeksek eğer..Uyuduğumuzda bedenimiz burada ama bilincimiz smile.png

Not:Ölünce kanatlanıp giden hiçbirşey yok..İnsanların uydurmasıdır..Allah katına gittiğimizi biliriz,kanatlı manatlı alakası yok..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neyse devam edelim.

Son kaldığımız yer,. İnsan bilincinin ruh olmadığı idi. "Tartışmamız gerekli" demiştin. Galiba sen ruhu insanı fiziki bedenine giydirilmiş, tarifi tanımlaması mümkün olmayan, gözle gözükmeyen, ama var olan, ikinci bir kişilik, ölünce de çıkıp giden(her neriye gidiyorsa) olarak iddia ediyorsun.

Şimdi gelelim uzlaştıklarımıza. Varlıkların ancak duyumlarımızla algılandığını. Algılayamadığımız söylentilerinin de yalan olduğunu belirlemiştik.

Bu durumda senin ruh tanımlamanı, mutabaık kaldığımız kavramlara göre nasıl değerlendireceğiz? Veya senin ruh tanımlaman nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuya geri döndük madem koptuğu yerden birleştirelim...Ruh'un bilinç olduğu konusunda hem fikir olduğumuzu hatırlıyorum...Uykuda uyuduğumuzda Ruh/bilinç bedenle ilişkisi kesilir...Hatta bedenle ilişkisi kesildiğinin en büyük ispatı olarak şu an karabasan diye adlandırılan geçici uyku felci...İddia ettiğim şu işte biz insanlar olarak öldüğümüzdede aynı uykudaki gibi bedenle ilişkimiz kesilecek...Ayrıca bilinci algılıyorsak ruhuda algılıyoruz demektir smile.png Mutabık kaldığımız kavramlara göre bilinç 5 duyuyla algılanmıyorsa bir yalandır diyebilirmiyiz...Aristotelesten beri var olan şu 5 duyuyu yazar mısınız bi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilimin tam olarak gelişmediği dönemlerde insanlar doğadaki olgu ve olayları metafiziki olarak, yani sadece sezgi ve akılla açıklamaya çalışmışlardır. Bundan da metafizik felsefe, teoloji ve dinler üremiştir.

Metafizik felsefeciler akılla ve sezgi ile uydurdukları bilgilerle(!) bir yaratıcı üretmişler. Ürettikleri yaratıcı ise kaçınılmaz olarak sadece onların bildiklerini söylemiştir. Bilinmezliklere ise "gayb" tanımını kullanmışlardır.

simdi sana bunu cumle cumle acayim ;

Bilimin tam olarak gelismedigi donemlerde oyle ayetler inmistir ki bilim ilerledikce ayetleri indirenin Allah oldugu ortaya cikmistir ..

Dedigin dogru ; bilinmezliklere gayb demislerdir ; gayb zaten basit bi arapca kelime ; bilinmezlik anlamina geliyor

ama yakalanmasi gereken nokta ; bilinmezlikleri de hesaba katarak kainat Allahi tarif etmistir ;

biz kitapta hicbirseyi eksik birakmadik (Ayet)

gayb ole bisey ki ; surekli desifre ediliyor ; bilim ilerledikce gaybi cozuyoruz

cozuldukce de gayb olmaktan cikiyor

Ama gaybin sonsuz kaynagi Allahin tekelindedir ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gayb ole bisey ki ; surekli desifre ediliyor ; bilim ilerledikce gaybi cozuyoruz

cozuldukce de gayb olmaktan cikiyor

Ama gaybin sonsuz kaynagi Allahin tekelindedir ...

Bilimciler doğayı, masalcılar da bilime atıf yaparak gaybı çözüyorlar(!)..

Nasıl çözüyorlar; Mıknatısın "S", "N" kutupları ya da chip içindeki transistörler "cin" olabilir.

İşte bunlar masalcı metafizikçilerin gaybı çözümleri..

Bilinmezliğin sonsuz kaynağı, her kültürün farklı yaratıcıları değil doğadır.

Bilgi, bilinendir. Bilinmeyen, bilindiği zaman ancak bilgi olur. Ruh, cin, peri gibi atışlar bilgi olamaz.

Yaratıcılar ancak kendini yaratanlar kadar gaybı biliyorlar. Bak: mesajları.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl çözüyorlar; Mıknatısın "S", "N" kutupları ya da chip içindeki transistörler "cin" olabilir.

Bilgi, bilinendir. Bilinmeyen, bilindiği zaman ancak bilgi olur. Ruh, cin, peri gibi atışlar bilgi olamaz.

Bilinmezliğin sonsuz kaynağı Doğa ise o zaman her türlü bilinmeyene açık olmak gerekir..Aksi taktirde Doğanın süprizlerini pas geçip standart kabul etmek yanlıştır..Eski çağda mikroplardan tutun bir çok hastalığın ne olduğu tam bilinmiyordu...Bilinmediği için çoğunlukla bunlara cine tutulmuş insanlar olarak söylenir...Ayrıca hatırlarsan zamanında sana Gaibten sesler duyan insanların mesajlarını göstermiştim...O sesler nerden geliyodu yada o sesleri kimler söylüyordu...

Ruhuda açıkladık,Cinide açıkladık ama belliki mesajımız yerine ulaşmıyor...Hala Yaratıcılar diyorsun,Yaratıcılar diye birşey yok Yaratıcı var...Eğer dediğin gibi Yaratıcılar olsaydı her gün bin bang,bin crunch olurdu...Ortalık karmakarışık bir hal alırdı...

Mor ötesi ışınıma ne diyelim...100 ile 4000 arasında bir ışınımdır..Ama gözümüz 4000 ile 7000 dalga boylarını görebiliyor bunun dışındakini algılayamıyoruz...Bak 5 duyumuzla algılayamıyoruz ama mor ötesi ışınımlar var :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demekki bilim 5 duyumuzla göremediğimiz şeylerin var olduğunu gösteren cihazlar üreterek 5 duyunla görmeni sağlamış...

Şimdi bana nasıl yaparsan yap ALLAH denilen şeyi göster veya bilimin icat ettiği bütün teknikleri kullanarak göster

İstiyorsan ben sana mor ötesi ışınları nasıl görebileceğini anlatayım??? İnsanoğlu hergün bir bilinmeyeni yıkıyor ve onu bilinir yapıyor.

Cihazlar falan umrumda bile değil...5 duyumuzla algıladıklarımıza gerçek diyormuşuz...Ki size göre böyle...Bilim zaten herşeyi öne serdi ben değil siz görün...

Allah'ı göstermeyi bende çok isterdim de ne yazıkki 4000 ile 7000 arasında dalga boyları görebiliyorsun..Bunu arttır bende göstericem o zaman Allah'ı...

İnsanoğlu hergün bilinmeyeni yıkıyor evet ama bilim bu tarafsızlıkla buldukları bize hangi doğruyu gösterdi bilmiyorsunuz :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İDDİA SAHİBİ BEN DEĞİLİM. SİZSİNİZ... Allah var diyorsunuz. Bende soruyorum nerede bu ALLAH?

Masallar buraya kadar... Masallara inanmak istiyorsan İNANABİLİRSİN...

Saygılar ve sevgiler

Yine söylüyorum...7000 sınırını geç görüceksin...Masallara değil GERÇEĞE inanıyorum...Eğer Allah'ı görmeyi çok istiyorsan 7000 sınırını geçmekte senin için çok zor olur...Sana kolaylık sağlamak gerekirse şu an kendini bir şekilde öldür...Öldürdüğün an herşeyi çok net göreceğinden eminim..

Saygılar ve sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle düşünsene bide...Farz et biz daha doğmadık...Annemizin hamilelik dönemi...Ana rahmindeyiz ve bir melek geliyor şöyle diyor...Çıkacaksınız yeryüzünde deneniceksiniz...Sizi yoktan var eden Allah bunu buyuruyor...Ben inanıyorum sen ise inanmıyorsun...Yaşadığım hayat buradadır dışarıya çıkınca yok olacağız diyorsun..

Sonuç:İkimizde çıktık ve yaşıyoruz...Bu mesele aynı bunun gibidir işte...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demekki bilim 5 duyumuzla göremediğimiz şeylerin var olduğunu gösteren cihazlar üreterek 5 duyunla görmeni sağlamış...

Şimdi bana nasıl yaparsan yap ALLAH denilen şeyi göster veya bilimin icat ettiği bütün teknikleri kullanarak göster

İstiyorsan ben sana mor ötesi ışınları nasıl görebileceğini anlatayım??? İnsanoğlu hergün bir bilinmeyeni yıkıyor ve onu bilinir yapıyor.

Omar'a bunu hiç anlatmadı isek on kez anlattık. Elinden senet alır gibi kavramları(varlık, hakikat, gerçek, yalan, ispat) tek tek yazdık ve onaylattırdık. Ama bir kulağından girdi diğerinden çıktı. Baktım olmuyor, ezberlerden hiç şaşmıyor ben vaz geçtim.

Özellikle ispat üzerinde durduk. İspatın sadece duyumlarla ve aletlerle olabileceğini onaylattırdık. Mutabakat sağladık. Söylediğini imza da yaptık ama, burda kabul ediyor, şurda vaz geçiyor.

Ama halen onun ispatı; ezberi. Diyor ki; "işte dağlar ovalar var. O halde yaratıcı da var. Onun yarattığı cinler de var.." Bir de bana serzeniyor: "İspat ettik ama anlamıyorsun" diyerek. smile.png

Ben eminim ki, bu forum'un veri tabanını dolduracak kadar yazı yazılsa, anlatılsa, mutabakat kurulsa, Omar yine ezberinden, ezberletilenlerden vazgeçmeyecektir. Çünkü onun tek bilgisi ezberleri.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sorun da orda kisisellestirme ve yorum katmadan da hersey kendini belli ediyor ;

cin bi frekanstir : )) ruh gibi : ))

ewt matematikci pisagor harika bir gaybi baglantiyi desifre etti : ))

iki sayinin arasina kac tane sayi yerlestirilebilir ?

1 ve 2 arasinda kac tane sayi vardir ; cevap kac tane koyabilirsen ?

sonsuz

matematik bile metafiziktir

doga kendi basina akilsizdir

dogaya boyun egdiren bi kuvvet doganin arkasindaki sirdir

bilgi olamadigi icin de gaybtir

bunu Kuran soluyor zaten : )) gayb demek kisaca bilinemeyen demek

mesele bilinemeyeni hesaba katabilmek :) bu yuzden gayba inaniyoruz yani hesaba katiyorz

Allah ufkumuzu hep acik tutmamizi istiyor daha nelre neler gorcez

e soledin iste

yaratici insandan daha cok bilemez dedin : )

kimin yaraticisi daha cok bilirse biz onun anlattigi yaraticiya bakariz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Omar'a bunu hiç anlatmadı isek on kez anlattık. Elinden senet alır gibi kavramları(varlık, hakikat, gerçek, yalan, ispat) tek tek yazdık ve onaylattırdık. Ama bir kulağından girdi diğerinden çıktı. Baktım olmuyor, ezberlerden hiç şaşmıyor ben vaz geçtim.

Özellikle ispat üzerinde durduk. İspatın sadece duyumlarla ve aletlerle olabileceğini onaylattırdık. Mutabakat sağladık. Söylediğini imza da yaptık ama, burda kabul ediyor, şurda vaz geçiyor.

Ama halen onun ispatı; ezberi. Diyor ki; "işte dağlar ovalar var. O halde yaratıcı da var. Onun yarattığı cinler de var.." Bir de bana serzeniyor: "İspat ettik ama anlamıyorsun" diyerek. smile.png

Ben eminim ki, bu forum'un veri tabanını dolduracak kadar yazı yazılsa, anlatılsa, mutabakat kurulsa, Omar yine ezberinden, ezberletilenlerden vazgeçmeyecektir. Çünkü onun tek bilgisi ezberleri.

Affedersinizde benim ezberim varsa sizin yok mu?Anlayan anlar..Ben yine söyledim söyleyeceğimi artık vazgeçiyorum...Siz sanki yokluğunu ispat etmiş gibi kendi keyfinizde gezinip duruyorsunuz...Orada ovalar dağlar var..Üstün zekalı arkadaşım orada niye dağlar ovalar var...Düşünmeyen insanlarla mutabık olduk,ezber dedin bir tane ayet bile yazmadık...Aklını kullanda bende neden 5 duyu var diye kendine bir sor...

Bende şuna çok eminimki 100 milyon kez anlatsak sana yine gram kadar anlamazsın...Bilim adamlarının koyduğu kanunlar senin ezberin değil mi?Ezber akılda tutma yeteneğidir...Ezberin anlamını öğrenebilsen keşke...Bunun için muhakkak bir bilim adamının söylemesi gerekir..O zaman muhakkak anlayacağından eminim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cin bi frekanstir : )) ruh gibi : ))

Omar'dan sonra sıra sana geldi. "İspat" kavramını biliyormusun? Frekansın ölçü birimi "hertz" dir. Hertz olarak ispatlanmayan frekans olamaz. Cin ve ruh kaç hertz dir? smile.png (sana uyduk böyle olduk)

ewt matematikci pisagor harika bir gaybi baglantiyi desifre etti : ))

iki sayinin arasina kac tane sayi yerlestirilebilir ?

1 ve 2 arasinda kac tane sayi vardir ; cevap kac tane koyabilirsen ?

sonsuz

matematik bile metafiziktir

Matematik soyut bilgi olabilir. Somutlukları isimlendirmek için kullanıldığında işe yarar. Bilgi olur yani. Ama soyut bilgiyi tanımlamak için soyut bilgi kullanıldığında masallar ortaya çıkar.

doga kendi basina akilsizdir

dogaya boyun egdiren bi kuvvet doganin arkasindaki sirdir

Akıl bir maddenin(insan) ürünüdür "iş" yapar. Doğadaki maddelerin enerjileri de vardır "iş" yaparlar. Doğadaki olgular daha komplikedir.

bilgi olamadigi icin de gaybtir

bunu Kuran soluyor zaten : )) gayb demek kisaca bilinemeyen demek

Hiç bir ayrıntısı bilinemeyen "gayb"ı nitelemeye çalışmak masalcıların sanatıdır.

Yukarda söylediğim gibi masal, soyutun soyutla anlatımıdır.

mesele bilinemeyeni hesaba katabilmek smile.png bu yuzden gayba inaniyoruz yani hesaba katiyorz

Allah ufkumuzu hep acik tutmamizi istiyor daha nelre neler gorcez

İnsanlar ikiye ayrılıyor; masallarla yaşayanlar, gerçeklerle yaşayanlar.. smile.png

e soledin iste

yaratici insandan daha cok bilemez dedin : )

kimin yaraticisi daha cok bilirse biz onun anlattigi yaraticiya bakariz

İyi ya işte, "bildiği, insanın söylettiğidir" dedik ya.. Anlaşılması çok mu zor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Omar'dan sonra sıra sana geldi. "İspat" kavramını biliyormusun? Frekansın ölçü birimi "hertz" dir. Hertz olarak ispatlanmayan frekans olamaz. Cin ve ruh kaç hertz dir? smile.png (sana uyduk böyle olduk)

bana uymayin biggrin.png

ha ispat ? ispatsiz konusuyorum : )) ama daha etkili oluyor

biri ruh var diyor ve anlatmaya devam ediyor; ilginc biggrin.png

Matematik soyut bilgi olabilir. Somutlukları isimlendirmek için kullanıldığında işe yarar. Bilgi olur yani. Ama soyut bilgiyi tanımlamak için soyut bilgi kullanıldığında masallar ortaya çıkar.

dedigin sey su ; somut bilgileri tanimlamak icin ; soyutluklari sekillendirmek lazim

biggrin.png

kaliplastirmadan kavramak neredeyse imkansiz

kalipsiz kalirsa nolur bu insan ?

Akıl bir maddenin(insan) ürünüdür "iş" yapar. Doğadaki maddelerin enerjileri de vardır "iş" yaparlar. Doğadaki olgular daha komplikedir.

insana madde demissin : ))

dogru

agac ta madde ama cok akilli ; oksijeni durmadan uretiyor

meyve veriyor vb.

ates madde degil ama ya gunes ?

butun maddelerin guc kaynagi olan gunes madde bile degil :Ddurmadan sebepsizce yanan bir kaynak

Hiç bir ayrıntısı bilinemeyen "gayb"ı nitelemeye çalışmak masalcıların sanatıdır.

yok cnm gayb en guzel sekilde eksiksizce aciklanmis

Yukarda söylediğim gibi masal, soyutun soyutla anlatımıdır.

masal soyuttur : )

maddenin ardindaki sir da soyuttur ...

maddenin enerjisi var dedin ;

o enerji bile soyut : )) maddeyi sabit gorursun ama enerji halinde bir takozdur

bak ispatsiz konusuyorum cunku hersey anlasiliyor odaklanildigi taktirde

İnsanlar ikiye ayrılıyor; masallarla yaşayanlar, gerçeklerle yaşayanlar.. smile.png

senin dedigin

gerceklerle yasayanlar icin hersey yalan oluyor ne hikmetse

iliskisi bitiyor , meger yalanmis diyor

yaslaniyor meger zaman ne cabuk gecip gitmis diyor vs

gercek olan ne varsa bir sure sonra somutlasmaya basliyor

ama hakikat gozu ile bakan harika hallere burunuyor Allah cok heybetli yaratmis

buna masal diyosun ya

masal tatinda hakkaten de

İyi ya işte, "bildiği, insanın söylettiğidir" dedik ya.. Anlaşılması çok mu zor?

yok kolay : ) valla kolay : ))

ama yetmiyor sig kaliyor : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

gozle gorulen hersey bir sinirlandirilmisliktir

gozle gorulen herseyin arkasindaki hikmeti ve butunlugu anlayabilmek lazim gelir

gozu ele alalim ;

dokulardan ve sivilardan olusan bir organ, tek yaptigi sey elektrik sinyallerini beyne goturmek,

gozun yaptigi baska hicbisey yok : )) goz ile gordugun ve gorebilecegin hersey bir sinirlandirilmisliktir ...

akil ise sonsuzdur .. gozden basla : )) aklini kullanmaya gozun nasil bir canli mercek oldugunu anlayarak baslamalisin ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.