Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Nasıl yani, bu 6 hareket özelliklerini kendi makinelerine nasıl takacaklarmış, ben pek anlamadım.

yok takmayacaklar... sadece programı bulsakta bizimkine taksak diyerek bir nevi beğenilerini söylüyorlar... öyle birşey mümkün değildir sanırım :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir sürü ürün tanıtıyorsunuz iyi güzel de. Bu ülkenin yarısı neredeyse açlık sınırında yaşıyor. Asgari ücretle 5 kişilik aile geçindirmeye çalışıyorlar.Bahsedilen bir ürüne ait fiyatlarla , işimizi görecek ve evimizin tüm beyaz eşyalarını almak mümkün.

İnsanları bu kadar tüketciliğe özendirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Şunu anlatmadan da geçemeyeceğim.

Bir yakınım doktora yapmak için İngiltere nin iyi bir üniversitesine gitti. Bir sunum sırasında salonda kullanılan sistemin basit bir tepegöz olduğunu görünce, tüketiciliğe alıştırılmış bir toplumun ukala çocuğu olarak şöyle demiş profesöre:

Neden daha gelişmiş prokjeksiyon makinelerinden almıyorsunuz?

Profesörün verdiği cevap şu:

Bu işimizi görüyor neden atalım , bizim devletimiz o kadar zengin değil.

Artık ne ders çıkarırsanız :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açlık sınırı yok demeyeceğim malesef var, ama bunun nedeni iş yokluğu değil, insanların iş beğenmemesi, işi ve parayı beğenmedikleri için bu halde bir çok insan,

Bizlerse burda sadece fikirlerimizi paylaşıyoruz, fikir belirttiğimiz üründe hemen hemen herkesin satın alabileceği bir ürün, ferrari yada porsche'tan bahsediyor olsaydık sözlerinize hak verirdim, ama biz bayanlar burda ihtiyacımız olan ve alınabilecek bir çamaşır makinesinden bahsediyoruz, amaç çamaşır makinesi almak için araştırma yapanlara yardımcı olmak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğiniz ürünlerin fiyatları 2000 ve üzeri oysa iş görecek 600 liradan başlayanlar da mevcut. Yani siz çamaşır makinelerinin ferrari ve porchesinin reklamı yapıyorsunuz aslında. Yani Türkiye de bunları herkes alamaz. Her fiyat aralığı ve markadan haberler verilseydi bende bunları yazmak gereği duymazdım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

yok takmayacaklar... sadece programı bulsakta bizimkine taksak diyerek bir nevi beğenilerini söylüyorlar... öyle birşey mümkün değildir sanırım smile.png

Merak ettim, eski bir çamaşır makinasına yeni program takmak mümkün mü?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğiniz ürünlerin fiyatları 2000 ve üzeri oysa iş görecek 600 liradan başlayanlar da mevcut. Yani siz çamaşır makinelerinin ferrari ve porchesinin reklamı yapıyorsunuz aslında. Yani Türkiye de bunları herkes alamaz. Her fiyat aralığı ve markadan haberler verilseydi bende bunları yazmak gereği duymazdım.

iş görecek 600 TL'den başlayanlar mevcut demişsiniz ama onlar ne kadar kullanılabilecek?

bu arada kusura bakmayında ben Türkiye'de ki insanların çok ama çok az kesiminin bunları alamayacağına inanıyorum... herkesin altında 1 araba mevcut bir ülkede yaşıyoruz farkında mısınız bilmiyorum....

hangi mağazaya gitseniz özellikle bu çamaşır makinesinin en çok satılan ürün olduğunu öğrenirsiniz... yani en azından benim gittiklerim öyleydi... dayanıklı ki çoğu insan alıyor... bizde bunu burda paylaşmak istiyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merak ettim, eski bir çamaşır makinasına yeni program takmak mümkün mü?

sadece kendi mantığımla yazacağım... bence mümkün değil...

şöyle bir örnek geldi aklıma... nokia 3310 telefona ios5 yüklemek mümkün olabilir mi? hiiiç sanmıyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iş görecek 600 TL'den başlayanlar mevcut demişsiniz ama onlar ne kadar kullanılabilecek?

bu arada kusura bakmayında ben Türkiye'de ki insanların çok ama çok az kesiminin bunları alamayacağına inanıyorum... herkesin altında 1 araba mevcut bir ülkede yaşıyoruz farkında mısınız bilmiyorum....

hangi mağazaya gitseniz özellikle bu çamaşır makinesinin en çok satılan ürün olduğunu öğrenirsiniz... yani en azından benim gittiklerim öyleydi... dayanıklı ki çoğu insan alıyor... bizde bunu burda paylaşmak istiyoruz...

Türkiye deki pastayı paylaşan %10 luk bir kesim dolayısıyla gittiğiniz o mağazaları ziyaret edenlerde onlardır büyük bir ihtimalle. 600 den başlayanlar gayet iyi dayanıyor arkadaşım.Ben ilk makinemi aldığımda o makineden çok yüksek fiyata satılanlarda vardı. Ama ben makinemi 20 sene kullandım.Anti parantez 4 kişilik ailede hergün duş alınıp, hergün üst baş değiştirildiğini de ilave etmek isterim. Ondan sonra aldığım makine de ortalama bir fiyattı ve halen kullandığım makine 15 senelik daha tamirci gelmedi. Anlayacağınız çok yüksek fiyat olması makinenin iyi olacağı anlamına gelmiyor. Uzun süre garanti verilen makneleri zaten o süre dolduktan sonra atıyorsunuz.Yani o saatten sonra zaten tamiri olmuyor. Ya da öyle pahalı ki yenisini almak daha iyi düşünüyorsunuz. Böyle böyle de tüketiciliğe alıştırılıyorsunuz .Anlayacağınız önce alıştırma sonra uyuşturma.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye deki pastayı paylaşan %10 luk bir kesim dolayısıyla gittiğiniz o mağazaları ziyaret edenlerde onlardır büyük bir ihtimalle. 600 den başlayanlar gayet iyi dayanıyor arkadaşım.Ben ilk makinemi aldığımda o makineden çok yüksek fiyata satılanlarda vardı. Ama ben makinemi 20 sene kullandım.Anti parantez 4 kişilik ailede hergün duş alınıp, hergün üst baş değiştirildiğini de ilave etmek isterim. Ondan sonra aldığım makine de ortalama bir fiyattı ve halen kullandığım makine 15 senelik daha tamirci gelmedi. Anlayacağınız çok yüksek fiyat olması makinenin iyi olacağı anlamına gelmiyor. Uzun süre garanti verilen makneleri zaten o süre dolduktan sonra atıyorsunuz.Yani o saatten sonra zaten tamiri olmuyor. Ya da öyle pahalı ki yenisini almak daha iyi düşünüyorsunuz. Böyle böyle de tüketiciliğe alıştırılıyorsunuz .Anlayacağınız önce alıştırma sonra uyuşturma.

çok pardon ama dediklerinize inanmıyorum.... neden mi? 20+15=35 sene... 35 sene önce nasıl bir makine aldınız da 20 sene dayandı? bizede söyleyinde bizde araştıralım....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arçelik arkadaşım.Ayrıca ilk bulaşık makinemi 22 sene kullandım ve sadece son zamanlarında rezistansı yandığı için bir kere tamirci yüzü gördü. Her geçen gün yeni bir özellik eklemek insanları tüketiciliğe alıştırmanın ayrı bir yönü , daha doğrusu işin gereği bu. Bir kere düşünsenize telefonları bu sene çok fahiş fiyatla aldığınız telefonu bir sene sonra nerdeyse aldığınızın yarısına alıyorsunuz. Bir çok teknolojik üründe de bu böyle. Ama insanların bir çoğu ooo süpermiş diye atladıkları aletlerin bir çok özelliğini kullanmıyorlar bile.Aldık mı aldık var mı var.

35 sene önce almadım bir yanlış anlama değil ama yanlış anlatım oldu. 24 sene önce aldım makinemi belli bir süre sonra yazlığıma götürdüm ilk aldığım makineyi ve kışlık evime yeni makine aldım 15 sene önce .İlk makine mi yazlıkla birlikte 20 sene kullandım. İnanıp inanmamak size kalmış kimseye yalan borcum yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arçelik arkadaşım.Ayrıca ilk bulaşık makinemi 22 sene kullandım ve sadece son zamanlarında rezistansı yandığı için bir kere tamirci yüzü gördü. Her geçen gün yeni bir özellik eklemek insanları tüketiciliğe alıştırmanın ayrı bir yönü , daha doğrusu işin gereği bu. Bir kere düşünsenize telefonları bu sene çok fahiş fiyatla aldığınız telefonu bir sene sonra nerdeyse aldığınızın yarısına alıyorsunuz. Bir çok teknolojik üründe de bu böyle. Ama insanların bir çoğu ooo süpermiş diye atladıkları aletlerin bir çok özelliğini kullanmıyorlar bile.Aldık mı aldık var mı var.

35 sene önce almadım bir yanlış anlama değil ama yanlış anlatım oldu. 24 sene önce aldım makinemi belli bir süre sonra yazlığıma götürdüm ilk aldığım makineyi ve kışlık evime yeni makine aldım 15 sene önce .İlk makine mi yazlıkla birlikte 20 sene kullandım. İnanıp inanmamak size kalmış kimseye yalan borcum yok.

arkadaşım kendin dedin yanlış anlatım oldu diye... bunu kabul ettikten sonra bana "inanıp inanmamak size kalmış kimseye yalan borcum yok" diye yazmanız gereksizdi...

eski makineler gerçekten uzun süre dayanıyordu... ama şuan 600 TL'ye aldığın makine kesinlikle 5 sene bile dayanmaz...

birde bu sene alınan telefon önümüzdeki sene yarı fiyatına inme konusu her marka için geçerli değil bunu sizde biliyorsunuz... Ör: Apple

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

skydavar sizde kendinizce haklısınız, ama konuyu bu kadar uzatmaya gerek yok bence, bahsettiğiniz düşük gelirli kesim zaten böyle forumlara girip araştırma yapmaz, gider ya ikinci el bir ürün alır yada en uygun fiyatlısını satın alır, özellik felan aramaz, hatta hala elde bile yıkayanlar vardır, bizler maddi imkanı olan ve seçimini özelliklere göre yapmak isteyen insanlar için bu bilgileri paylaşıyoruz, forma girip araştırmayıda bu tarz insanlar yapar zaten.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım kendin dedin yanlış anlatım oldu diye... bunu kabul ettikten sonra bana "inanıp inanmamak size kalmış kimseye yalan borcum yok" diye yazmanız gereksizdi...

eski makineler gerçekten uzun süre dayanıyordu... ama şuan 600 TL'ye aldığın makine kesinlikle 5 sene bile dayanmaz...

birde bu sene alınan telefon önümüzdeki sene yarı fiyatına inme konusu her marka için geçerli değil bunu sizde biliyorsunuz... Ör: Apple

Olabilir 35 seneye inanmayan 24 seneye de inanmayabilir.Arada çok bir fark yok. 35 sene önce de annemin evinde tam otomatik makine vardı o zamanın kadınları bunun ne olduğunu bilmediği için (babam almanyadan getirmişti) babama;" sat bunu ne yapacağım ben" demişti. Benim burada anlatmak istediğim şu :

Yeni teknolojik ürünler aldatmaca insanları tüketiciliğe alıştırmak için. Size yukarıda örnek verdim. İngiltere de doktora yapan bir yakınımla alakalı .Bu eski değil yeni yaşanmış bir şey.

Aslında profesörün verdiği cevap anlayan için çok şeyler ifade eder. İşini görüyorsa ne diye atsın.Geliştirdiği teknolojiyi yabancı ülkelere dayatıyor ki ekonomik ve teknolojik olarak bağımlılık yaratabilsin ve onlar üzerinden kendi medeniyetlerini yükseltsinler.

Yani önceliklerimiz; ihtiyacımızı ne kadar karşılıyor olmalı. Eğer ihtiyacımızı karşılayan makine 600 liralık ise sırf son teknoloji diye bir yığın parayı vermeye gerek yok. Dediğim gibi bazı insanlar sırf almış olmak için alıyor çoğu özelliklerini hiç kullanmıyor bile.Zaten ihtiyacı da yok.

Çok uzun süre garanti veren makinelerde yukarıda dediğim gibi sadece aldatmaca. Zira bu sürenin sonunda makineyi kaldırıp çöpe atıyorsunuz. Y a da tamir için öyle fahiş fiyat isteniyor ki; "aman o kadar para vereceğime gider yenisini alırım "diyorsunuz

Zaten bu sürenin sonunda kullandığınız makinenin teknolojisi eskidiği için parça bile zor buluyorsunuz. Bunu istediğiniz teknik servisle görüşüp öğrenebilirsiniz. Mağazalarla değil. Zira onların amacı zaten mallarını satmak.

Senelerce önce çok ütüm çıktığı için arkadaşlarında tavsiyeleri ile bir tefal ütü almıştım. Epey bir kullandım Hani garantili ya. Bir de öyle bir oluyor ki tam garanti süresi bittiğinde ne hikmetse bozuluyorlar. Teknik servise yolladım. Bana öyle bir fiyat çıkardılar ki ütüyü orada bıraktım ve gittim çıkardıkları fiyatın yarısına philips bir ütü aldım. İnanın tefalden çok daha uzun bir süredir kullanıyorum ve çok memnunum . Açıkçası tefal için verdiğim o kadar paraya da yanıyorum. Bunun gibi örnekler çok , etrafımda da çok. Daha 600 liraya aldığı çamaşır ya da bulaşık makinelerini 2 sene kullanıp atanı görmedim çevremde.

Sonuç olarak bu benim ve çevremde yaşayan insanların tecrübeleri. Ama siz istiyorsanız gidin 10.000 tl lik makine alın ya da her sene yenileyin.

Ama bu tip şeyler alınırken önce ihtiyacımız nedir o belirlenmeli. Zira toplumlar bilinçli kadınlaın omuzlarında yükselir.

Bu başlıktaki bayanlar için boş konuştuğumun farkındayım ama. Belki dışardan okuyanlara bir faydası olur. Sizlere iyi tartışmalar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olabilir 35 seneye inanmayan 24 seneye de inanmayabilir.Arada çok bir fark yok. 35 sene önce de annemin evinde tam otomatik makine vardı o zamanın kadınları bunun ne olduğunu bilmediği için (babam almanyadan getirmişti) babama;" sat bunu ne yapacağım ben" demişti. Benim burada anlatmak istediğim şu :

,

,

,

Bu başlıktaki bayanlar için boş konuştuğumun farkındayım ama. Belki dışardan okuyanlara bir faydası olur. Sizlere iyi tartışmalar.

burası bir forum tabi ki tartışacağız... insanların ihtiyaçlarına göre alım yapmaları gerektiği konusunda hem fikiriz.. buna birşey demem... ama bu başlıkta dikkat ederseniz hep kalabalık aileler için konuşuldu... herkes fikirlerini söyledi...

uzun garanti verilmesi aldatmacadır, bu sürenin sonunda makineyi kaldırıp çöpe atıyorsunuz demişsiniz... haftada 1 kere kullandığım makineyi 10 sene sonra çöpe atacağım öylemi? hadi hergün çalıştırsam atılabilir doğrudur...

biz burda en çok 11kg olup standart ölçülerde olmasından bahsettik... ilginç geldi... çünkü araştırırsanız. kapasite arttıkça boyut artar...

sonuç olarak şahsen bende ihtiyacım doğrultusunda alacağımı alıyorum... gösteriş falan olsun diye bir dünya para verecek değilim..... sadece çok araştırırım, aldım mı da en iyisini alırım uzun süre kullanmak için....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.