Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Organ Bağışı?

mimoza

26 üye oy verdi

1. 1. Organlarınızı Bağışlamayı düşünür müsünüz?

• Evet
      19
    • Hayır
      2
    • kararsızım
      5

Önerilen İletiler

• 5 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...

Bu yıla kadar kararsızdım.Bir ay kadar önce aileme organlarımı bağışlamaya karar verdiğimi söyledim.En kısa sürede kartımı da çıkartacağım.İnsan böyle şeyleri sanki ölüm çok uzaktaymış gibi sürekli erteliyor.Ama öyle değil işte..Birkaç gün önce şansım yaver gitmeseydi şimdi bunları yazma şansım bile olmayacaktı..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatını yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Kavdar'ın ölümüne ilişkin, "Orası Türkiye'nin en iyi mikrocerrahi merkezi. Ben de orada yetiştim. Bir hastanın ölmüş olması çok önemli ama her şeyin sonu değil. Kalp nakli yapan kişi hala anılıyor. Ama nakil yapılan kişi öldü" dedi.

AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın yaşamını yitirmesinin ardından kamuoyunda 'Üniversiteler arası rekabet kurbanı oldu' şeklindeki yorumlar üzerine basın toplantısı düzenledi. AÜ Hastanesi B Blok'ta düzenlenen toplantıda konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Son 1- 1.5 aylık süreç nedeniyle bir aradayız. Oldukça olumlu gelişmeler oldu. Maalesef son hafta içinde hepimizin üzüldüğü, her cerrahi ameliyattan sonra başımıza gelebilecek şeyler gördük. Toplumda en ufak şekilde olumsuz algılanmaması gereken bir durum. Çünkü ülkemizde bizim ve arkadaşlarımızın da katkılarıyla yapılan ameliyatlarla organ nakliyle ilgili farkındalık yarattık. İnşallah devamı gelecek. Burada önemli olan yüz, kol veya başka birşey değil. Tamamen organ naklinden bahsediyoruz. Açıklama yapmamızın en büyük sebebi de bu farkındalığın devam etmesidir" diye konuştu.

ORGAN BAĞIŞINDA AZALMA YOK

Türkiye'deki organ nakli bağışında artış yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Ömer Özkan, şöyle devam etti:

"Bu kadar olumsuz haberler çıkmasına rağmen, ki bence biraz abartıldı. Tabii ki bir can kaybının olması herkesi üzüyor. En çok da o aileyi üzmüştür. Bu olumsuz haberler de en çok onları üzüyordur. Bu olumsuz haberlere rağmen, ülkemizde organ nakli farkındalığı yaratılmış durumda. Hiçbir şekilde son bir hafta içinde bize bağış sayısında azalma olmamış. Bu hafta itibariyle aldığımız ortalama geçen aydan eksik değil. Şu iki gündür merkezimize başvuranların sayısı bu ayın ortalamasının geçen aydan fazla olacağını gösteriyor. Sadece bugün 5 kişi başvurmuş 'Bütün bedenimi bağışlıyorum' diye. Eğer bu hızla giderse aylık 150 eder. Bu farkındalık varmış, insanların inancı devam ediyor demektir."

Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan toplantılarla ilgili kimsenin 'herşey gizlenecek' yönünde şüpheye düşmemesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Özkan, bu toplantıların amacının bir sonraki seferde daha iyisini yapmak olduğuna vurgu yaptı.

ÖNEMLİ OLAN TÜRKİYE'DE YAPILMASI

Çift kol ve bacak naklinin yapıldığı Hacettepe Üniversitesi'ndeki öğrencilik ve 7 yıl süren asistanlık dönemini hatırlatan Prof. Dr. Özkan, "O hocaların hepsinden eğitim aldım. Orada çok tatlı günlerimiz geçti. Ben onlarla haftada en az bir kez görüşüyorum. Vakalarla ilgili hep bilgi alışverişimiz olur. İlk ameliyatın yapıldığı gün de ben onlarla ilgili çok olumlu bir demeç verdim. Ama hastalarla ilgili spekülasyonlar yapıldı. Önemli olan bu ameliyatların Türkiye'de yapılıyor olmasıydı. Bizim hastamızın da başına her an herşey gelebilir. Maalesef cerrahinin riski burada. Ben de onların ellerinden geleni yaptığını biliyorum. En ufak bir kötü niyet görmedik. İyi niyetli olduğuna hiç kimsenin en ufak bir şüphesi yok. Bana ne zaman ihtiyaç duysalar giderim. Benim de onlara ihtiyacım olsa ararım" diye konuştu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

bagislamasina bagislarim da ya olmemi bekleyemezlerse ya isin ic yuzunde organ mafyasina bagislarsam . tongue.png saka saka cok sehir efsanesi dinledim biraz dusunuyo insan haliyle ..

saka bi yana gani gani helal olsun ; vatanima donunce hatra gelirse belki de bagislarim .. neden olmasin

Bu tür düşünmekte bir ölçüde haklı olabilirsin...

Bende bir ara aynı kuşkulara kapıldım, konuyu kaynağından ciddi olarak araştırdıktan sonra organ ve doku bağışının ne kadar ayrıntılı kurallara bağlı olduğunu, son aşamada bile onay gerektiğini öğrendim...

Kartımı elime aldığımda bir başka sorumluluğun daha omuzlarıma yüklendiğini düşündüm o an. Artık organlarımı daha bir özenle korumam gerekiyordu. Onları öldükten sonra çürümeye terk etmek yerine emaneti yeni sahibine teslim etmeden önce en sağlıklı haliyle korumam gerekiyordu...

"Hatra gelirse belkide bağışlarım" neden olmasın demiş olman hala kararsız olduğunu düşündürdü bana...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabi ki kararsizim ;

samimi fikrim ;

gani gani helal olsun ama kararsizim ; umuyorum ki belki uzman kisiler beni daha da rahatlatabilir bu konuda original.gif

Sevgili dennis, özür diliyorum. Kimdir bu seni rahatlatacak uzman kişiler?

Sanırım sadece tıp uzmanı kişilerden söz etmiyorsun...

Özür diliyorum çünkü kimse hakkında ön yargılı düşünmek değil derdim.

Ama duruşun ve yaşamı ağırlıkla dinsel veriler üzerinden algılamalarla yorumlaman ister istemez işin bu tarafında düşündürdü bana...

Ama yaşamın sona erdiğinde kendini çürümeye bırakmak yerine, bir başkasına yaşam vermenin ve düşüncelerinle olmasa da hücrelerinle yaşama devam ediyor olmanın ayrıcalığını göz ardı etmemek gerektiğini vurgulamak istiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili dennis, özür diliyorum. Kimdir bu seni rahatlatacak uzman kişiler?

tip uzmanlari tabi ki kimler olucak,

Sanırım sadece tıp uzmanı kişilerden söz etmiyorsun...

niye ki

Özür diliyorum çünkü kimse hakkında ön yargılı düşünmek değil derdim.

smile.png

Ama duruşun ve yaşamı ağırlıkla dinsel veriler üzerinden algılamalarla yorumlaman ister istemez işin bu tarafında düşündürdü bana...

dinsel verileri ele alma usulu kisiden kisiye degisir : )) ben duygusalimdir , kayiplar da verdim ; kuzenimi kalp yetmezliginden kaybetmistim konuya iliskin olarak solemek gerekirse : (

Ama yaşamın sona erdiğinde kendini çürümeye bırakmak yerine, bir başkasına yaşam vermenin ve düşüncelerinle olmasa da hücrelerinle yaşama devam ediyor olmanın ayrıcalığını göz ardı etmemek gerektiğini vurgulamak istiyorum...

evet farkindayim : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 6 ay sonra...
  • 3 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.