Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Etik ve Ahlak

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Bugün bir kullanıcımızın uyarısı ile bir olaya tanık olduk. İnternette çok bilinen site Turkish-Media.Com ait olan bir bölümü tam olarak kopyalayarak sitesine yerleştirmiş ve altınada COPYRIGHT etiketi koymuş...

Enteresan olduğu için bu tür konuların çok yaygın bir şekilde yapıldığı bir ülkede böyle bir bölümü açma gereği duyduk.

Sitenin adresi ve bizdeki adresi lütfen dikkatle haritaların kesim yerlerine dikkat edin ne olduğunu göreceksiniz. Bunlar Scan edildikleri için bunu yapan kişi hırsızlığı gizlemek için ne yapmış görün...

İşte hırsız (Daha doğrusu ahlaksız demek gerek):

http://www.gezinet.net/yol_haritasi/index.asp

İşte bizdeki bölüm:

http://www.turkish-media.com/y_h/turk_map.htm

Ayrıca belirtmek istiyoruz ki resmi işlemler başlatılmıştır...

Ama gönül isterki emeğe saygı denen şeyin insanlar tarafından ve kanunlar tarafından uygulanması ve korunması en yüce değer olsun...

ve altındaki copyright etiketinde şu yazıyor:

Gezi Net © 2000 - 2004

Tatil ve Gezi Rehberi

Tatil 'e Gitmenin En Ekonomik ve En Kısa Yolu

Çok dikkatli olun bu tür bir ahlaksızlığı yapanlar size tatil diye başka şeylerde satabilirler... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

:unsure: internet ve etik yazınısı görünce dayanamadım bende bir iki şeyi anlatmak istedim biliriz büyük siteler var ziyaretcileride coktur kurumsal çalışırlar ve kurumal çalıştıkları içinde kurallara uyar beğeni ve takdir toplarlar tabiki ziyaretçileride coktur mesela tr.net tnn.net superonline gibi ama birde kişisel web sayfaları var elbette olacak ama sizinde dediğiniz gibi etik olacak keyfi olmaycak size gecen başıma gelen bir olayı anlatayım durum dahada acıklığa kavuşcaktır

site adı TATBIM.COM oyun sohbet eğlence sitesi kişisel yapılmış bir site bende satranca meraklıyım üye oldum satranç oynamaya başladım ilk günler çok güzeldi boş vakitlerimi santranç oynayarak değerlendiriyordum ama gun gectikçe sitede site sahiplerinin yada yakınlarının her kimse istedikelri gibi at oynattıklarını anlamaya başladım istediği kişileri siteden atıyorlar başklarının puanları yükseli,rse bir şekilde kendileri yine en yüksek puanlara sahip oluyorlar hoşlanmadıkları kişi ile alay eder gibi vatandaşın rumuzunu alaycı bir rumuzla değiştiriyorlar vesaire tam rezillik bir durum yani tam etik bir durum vatandaş site benim istediğim her haltı yerim havasında neyse ben kişisel olarak burdan o siteyi pretoste ediyorum dürüst internet kullanıcılarına bir hakarettir bu ve o tür siteleri ziyaret etmemeyi öneriyorum madem istedikleri gibi at oynatacaklar sitelerinde,birde millet onlara güvenip siteye üye oluyor sonucu alaya alınma herkesi bu tür siteleri protestoua davet ediyorum at oynatacaklarsa kendileri tek başına sitelerinde istedikleri gibi at oynatsınlar etik durum açısından bu durumu sizlere sunarım..............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

Arkadaslar hosting alırken lütfen dikkatli olun arkadasım türkticaret.net ten kampanya dahilinde sınırsız web alanı aldı 1 alan alan diğeri bedava idi. uzun süre bekledi diğer alanla ilgili bir bilgi gelmesini fakat gelmeyince arayıp sordu ne cevap versinler biz size mail attık siz aktive etmediniz o nedenle ikinci alanı kullanamazsınız. ANlıycağınız hukuksal olarak dolandırıldı. Mesajın kendisine gelmediğini kanıtlayamadığı içinde dava acamıyor. Aman dikkat dolandırıcılığı artık kitabına uydurarak yapıyorlar. TURKTİCARET.NET ten alan satın alacaksanız bir kere daha düşünün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Emege saygi, ahlak, etik bize uzak kavramlar ne yazik ki...

internet le pek alakasi yok ama bu saygisizliklara bende calistigim sirketin katildigi fuarda sahit oldum.

Bazi Türklerimiz ilginc ürünler bulmak icin geziolar fuari ve marka ve fikir hirsizligi yapiolar.

Hatta iki sözüm ona is adamiyla konusurken bu tarz seylerin yanlis oldugunu söylemeye calistigimda, piskin piskin dünya degisir biz degismeyiz dedi vatandas ....

bu piskinlige daha ne denir ki ....

Ama bunu sirf Türkler mi yapio?

Tabiki hayir, ama beni ilgileniderin kendi toplumum.

Ama maalesef yapilcak bisey yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...
Bugün bir kullanıcımızın uyarısı ile bir olaya tanık olduk. İnternette çok bilinen site Turkish-Media.Com ait olan bir bölümü tam olarak kopyalayarak sitesine yerleştirmiş ve altınada COPYRIGHT etiketi koymuş...

Enteresan olduğu için bu tür konuların çok yaygın bir şekilde yapıldığı bir ülkede böyle bir bölümü açma gereği duyduk.

Sitenin adresi ve bizdeki adresi lütfen dikkatle haritaların kesim yerlerine dikkat edin ne olduğunu göreceksiniz. Bunlar Scan edildikleri için bunu yapan kişi hırsızlığı gizlemek için ne yapmış görün...

İşte hırsız (Daha doğrusu ahlaksız demek gerek):

http://www.gezinet.net/yol_haritasi/index.asp

İşte bizdeki bölüm:

http://www.turkish-media.com/y_h/turk_map.htm

Ayrıca belirtmek istiyoruz ki resmi işlemler başlatılmıştır...

Ama gönül isterki emeğe saygı denen şeyin insanlar tarafından ve kanunlar tarafından uygulanması ve korunması en yüce değer olsun...

ve altındaki copyright etiketinde şu yazıyor:

Gezi Net © 2000 - 2004

Tatil ve Gezi Rehberi

Tatil 'e Gitmenin En Ekonomik ve En Kısa Yolu

Çok dikkatli olun bu tür bir ahlaksızlığı yapanlar size tatil diye başka şeylerde satabilirler... :)

bunu engellemek güç ustadım hele hele denetimden ve uzak ve saygısızlığın diz boyu olduğu türkiye internet ortamında. Güç çok güç. Bize düşen sadece eleştirmektir gerisi havanda su dövmek bence. yinede konu için teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:unsure: internet ve etik yazınısı görünce dayanamadım bende bir iki şeyi anlatmak istedim biliriz büyük siteler var ziyaretcileride coktur kurumsal çalışırlar ve kurumal çalıştıkları içinde kurallara uyar beğeni ve takdir toplarlar tabiki ziyaretçileride coktur mesela tr.net tnn.net superonline gibi ama birde kişisel web sayfaları var elbette olacak ama sizinde dediğiniz gibi etik olacak keyfi olmaycak size gecen başıma gelen bir olayı anlatayım durum dahada acıklığa kavuşcaktır

site adı TATBIM.COM oyun sohbet eğlence sitesi kişisel yapılmış bir site bende satranca meraklıyım üye oldum satranç oynamaya başladım ilk günler çok güzeldi boş vakitlerimi santranç oynayarak değerlendiriyordum ama gun gectikçe sitede site sahiplerinin yada yakınlarının her kimse istedikelri gibi at oynattıklarını anlamaya başladım istediği kişileri siteden atıyorlar başklarının puanları yükseli,rse bir şekilde kendileri yine en yüksek puanlara sahip oluyorlar hoşlanmadıkları kişi ile alay eder gibi vatandaşın rumuzunu alaycı bir rumuzla değiştiriyorlar vesaire tam rezillik bir durum yani tam etik bir durum vatandaş site benim istediğim her haltı yerim havasında neyse ben kişisel olarak burdan o siteyi pretoste ediyorum dürüst internet kullanıcılarına bir hakarettir bu ve o tür siteleri ziyaret etmemeyi öneriyorum madem istedikleri gibi at oynatacaklar sitelerinde,birde millet onlara güvenip siteye üye oluyor sonucu alaya alınma herkesi bu tür siteleri protestoua davet ediyorum at oynatacaklarsa kendileri tek başına sitelerinde istedikleri gibi at oynatsınlar etik durum açısından bu durumu sizlere sunarım..............

Girmemek üye olmamak en iyi protestodur ustadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...
  • 4 ay sonra...

arkadaşlar bu etik ahlak konusunda fikirlerinizi almak istediğim bir konu var ilgilenirseniz sevinirim

şimdi ben Fethiye'nin tanıtımını yapan bir şehir rehberi oluşturdum örnek olarak Tarihi yerlerden Afkule Manastırı hakkında tanıtıcı metin girmem gerekiyor ve Afkule hakkında bilgiler sabittir ve tanıtımını yapan her sitede üç aşağı beş yukarı aynı metne rastlarsınız, doğal olarak tarihi bilginin değişmezliğini kabul edersek ve yıllardır yeni bilgi de eklenmiyor, ben de bu metinleri ve kataloglardaki metinleri alıp bunları kendi anlatım tarzımda yeniden yazıyorum...

sizce bu etik olarak yanlış bir davranışmıdır, bence değil çünkü başka çare düşünemiyorum ama sizlerin bu konudaki düşüncesini veya sunabileceği çözümler varsa öğrenmek isterim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

Bir kaynaktan İki türlü yararlanılır. Birincisi alıntı yoluyla, ikincisi aktarma yoluyla yararlanmadır.

Alıntı; bir kaynaktaki bilgiyi hiçbir değişiklik yapmadan olduğu gibi yazının içine eklediğinizde olur. Bu bilgi tırnak işareti içerisinde gösterilir.

Aktarma ise bir veya birden fazla kaynaktaki bilgiyi toparlayıp, olduğu gibi değil de kendi cümlelerinizle ifade ederek kullanmaktır.

Hem aktarma hem de alıntı yaptığınızda mutlaka yazdığınız yazının sonuna bu bilgilerin alındığı kaynakları referans olarak göstermeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde yapılan iş intihal / bilgi hırsızlığı / aşırma adını alır ve bilgi etiğine aykırıdır. Bu tarz bilgilerin telif hakları olabileceği unutulmamalı ve bu bilgiler (hatta varsa fotoğraflar) izinsiz kullanılmamalıdır. Referans / Kaynakça göstermek işlemi sorunu halledebilecek bir yöntemdir.

Bu durumda sizin yaptığınız işlem tam olarak aktarmadır ve mutlaka kaynakları belirtmeniz gerekmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.