Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

6000 YIL ÖNCE TASLARA KAZINMIS BU SÜMER METINI ILE KUTSAL KITAPTAKI YAZILARI LÜTFEN KARSILASTIRIN????

"Ulu tanrilarin babasi Apsu.

Cagirdi elcisini yanina.

Dedi ki ona:ey,kalbimi sevindiren elci,

kalk gel haydi, gidelim su Kiamat’in yanina.

Gittiler Kiamat’in önüne ,cöktüler.

Konustular Tanri evlatlariyla ilgili-

Acti agzini Apsu dedi: Ey parlayan Kiamat.

Onlar bana karsi ciktilar.

Gunduz dinlenemedim,gece uyumadim.

Yikip yokedecegim yollarini onlarin.

Ya da dursun acilar. Rahatca uyuyalim.

Duyunca Kiyamat bunlari.

Döndu birden cilgina.

Kukreyip bagirdi, cagirdi Azgin bir hiddet sarmisti onu.

Kalbine bir kotuluk kodu.

Dedi ki onlara, madem oyle davrandilar.

Yaptigimiz ne varsa yikacagiz!

Yoklukyolu olsun yollari onlarin! "

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover: önce kadercilik konusunda cevap yazmak isterim. insanlar niye kaderci olurlar. tanrıları istediği için mi? hayır. ya?

sadece dinlerin tarihine değil insanlığın tarihine baktığımızda söz konusu tarihin kanla yazılı olduğunu görürüz. insanlık tarihi kanla yazılmıştır. insanlar her zaman acılar çekmişlerdir. her an her yerde durmadan savaşlar olmaktadır. insanlar o zamanlar çeşitli hastalıklarla yetersiz şartlar altında sürekli mücadele vermişlerdir. savaşta ayagından yaralanıp ayagı sallanan bir asker hastaneye gidip morfin almıyordu. acılar içinde kıvranarak yarasının iyileşmesini bekliyordu. gözünün önünde binlerce insan öldürülüyordu. bu gün bizim elimiz kanadğında dayanamayıp içimiz geçiyor. bazılarımız kan görünce düşüp bayılıyor. ama ozamanlar insanlar sürekli bir savaşım içindeydiler. haberleşme olanakları neredeyse yoktu. insanlar çaresizlik içindelerdi. sürekli güçsüz durumdaydı doğa karşısında insan.

inanın böyle bir ortamda ben de yaşasaydım koyu bir kaderci olurdum. düşünsenize düşman evinize geliyor ve gözünüzün önünde cocuğunuzu öldürüyor. yada bir mücadeleden döndüğünüzde bütün ailenizin yok olup gittiğini görüyrsunuz. yaşanan acılarpek çok sevdiğiniz kişiyi alıp götürüyor aranızdan. ve elinizdeh hiçbir şey gelmiyor. böyle bir ruh halinde insan kendini avutmak zorundadır yaşayabilmek için. bunun adı ise kaderciliktir.

insan her zaman rahat etmek ister. ruhen ve madden. kadercilik ise bunun bir çözüm şeklidir. bu bir savunma mekanizmasıdır.

kitabi anlamda tartışırsak kadercilikten söz edebilir miyiz? şöyle söyliyeyim; eğer o kitabı insanlar yazmışsa kadercilik her zaman vardır. yok eğer ilahi bir kitapsa inanın onun sahibi bizlerin sürekli olarak mücadele vermesini istemektedir. o yan gelip kaderne razı olanları sevmez.

eğer o varsa! :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kader Allah ın her şeyi bilmesidir...

Allah katında fani zaman yoktur...

O yüzden Allah her şeyi görür ve bilir...

Kader budur...

Sizin mantığınıza göre dua etmek de boşuna o zaman...

Ama hayır...

Bazı şeyleri yanlış anlıyorsunuz...

Ben hala başlığı atan şahsın yeterince bilgili olduğuna inanmıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ikinci bir konu ise onun varlığıyla ilgili.

arkadaşlar, ben Allahın ontik anlamda varolup olmadığını tartışmıyorum. böyle bir tartışma hiç bir zaman sonuca ulaştırmaz bizi. bizim tartıştığımız şey zihnimizdeki tanrı ya da Allahla ilgilidir.

ayrıcı Allahın olmadığıyla ilgili ayet istenmesi de bana paradoks gibi göründü. zaten inanmayan bir adama ihlas suresini gösterseniz ne ifade eder?

inanmadığım için söylemiyorum. ama inanmayanbirine bence böylebir teklif sunmayın.

ilk tartışma konumuzu hemen bitirmek istemezdim. yani tanrının bilgisi sorununu. ama bazı arkadaşların oldukça saldırgan ve bu konudaki problemi anlayamayacak kadar yetersiz olduğunu gördüm.onun için ikinci tartışma konusu olarak kaderi seçiyorum.

KADER.

şunu iddia ediyorum: Arkadaşlar, yazılmış bir kader yoktur. Allah insanlara önceden bir kadertayin etmemiştir. İnsanlar kaderlerini her an oluşturmaktadır zaten. bu noktada Tanrıya düşen ise bizim seçimimizi yaratmaktır. yoksa bizlere müdaha etmek değildir. kararları biz veririz allah da yaratır. yoksa allahın yarattığı bir kaderi biz yaşamayız.

foruma özgün cümlemi son olarak yazmak gerekirse:;

İNSANLARIN KADERLERİNİ ÖNCEDEN TAYİN EDEN VE BU NOKTADA DA SADECE İNSANLARA O KADERİ YAŞAMANIN DÜŞTÜĞÜ BİR İNANIŞ VE ALLAH YOKTUR!

Saygılarımla!

(akıldan iyi ayet mi olur.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan kendi seçimini yapar ...

Allah sonsuz bilgisiyle insanın hangi seçimi yapacağını bilir diyorum...

Yani kaderimiz neyse o olsun deyip yan gelip yatmak değil bizim dediğimiz de...

Bir konuda haklısınız...

İnanmayana hangi ayeti gösterirseniz gösterin ona şaka gibi gelir...

Ama ısrar edenler de var...

Bilim,bilim diyen arkadaşlar araştırmacılık ruhlarını kaybetmişler her şeyi ayaklarına bekliyorlar...

Ayrıca saldıranlar arasında beni de kastediyorsan

Kusura bakma...

Ama yorumların gerçekten de yetersiz...

KURAN,HADİS KİTAPLARI VE BAZILARININ AŞAĞILADIĞI İNSANLARIN KİTAPLARINDAN DAHA FAZLA YARARLANMANI TAVSİYE EDERİM...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover: ayetleri zor durumda kalınca kullanmayı düşünüyorum. çünkü söylediğim şöyleri anlamak ayetten delil getirmeyecek kadar kolay. diyorum ki Alah bizim yapacağımız fiilleri bilmez. yani olmuş gibi bilmez. şöyle bir örnek vermek isterim;

Allah benim yarın okula gideceğimi bilir, ankaraya gideceğimi bilir, istanbula gideceğimi bilir, konyaya gideceğimi bilir, yarın yarım kilo su içeceğimi bilir, yarın yediyüzelli gram su içeceğimi de bilir, yarın altıyüzgram su içeceğimi de bilir. ama benim yarın kesin olarak ne içeceğimi bilmez. onun benimle ilgili bilgisi bir imkandır. yani olması muhtemel şeyleri bilir allah. olanı olması muhtemel şeyler olarak bilir. yoksa benim hangi fiili seçeceğimi bilmez. mesela benim yarın istanbula gitme ihtimalimi bilir, ankaraya gitme ihtimalimi de bilir. onun dışında ankaraya gittiğimde orada gideceğim yerlerin tamamını ve ondansonraki ihtimalleri de bilir. sorun şurda . o benim hangi seçeneği seçeceğimi bilmez. kararların bana aittir. Alah bunları bilmez.

dikkat edin bu türden bir bilmeme eksiklik değildir. onun bilmemesi insana verdiği değerden dolayıdır. Alah olacakları imkan olarak bilir. olmuş gibi değil. siz diyorsunuz ki allah benim yarın yapacağım şeyi bilir. hayır. o sizin yarın neyi yapacağınızı ya da neyi yapamayacağınızı bilmez.

şöyle diyorum: her şeyi olmuş gibi bilenbir allah yoktur. yanlış bir inanış içerisindesiniz. böyle bir anlayışın içi paradokslarla doludur. İslam ise paradokslara kapalıdır.

İNANIN ÖYLE BİR ALLAH YOK!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover: ayetleri zor durumda kalınca kullanmayı düşünüyorum. çünkü söylediğim şöyleri anlamak ayetten delil getirmeyecek kadar kolay. diyorum ki Alah bizim yapacağımız fiilleri bilmez. yani olmuş gibi bilmez. şöyle bir örnek vermek isterim;

Allah benim yarın okula gideceğimi bilir, ankaraya gideceğimi bilir, istanbula gideceğimi bilir, konyaya gideceğimi bilir, yarın yarım kilo su içeceğimi bilir, yarın yediyüzelli gram su içeceğimi de bilir, yarın altıyüzgram su içeceğimi de bilir. ama benim yarın kesin olarak ne içeceğimi bilmez. onun benimle ilgili bilgisi bir imkandır. yani olması muhtemel şeyleri bilir allah. olanı olması muhtemel şeyler olarak bilir. yoksa benim hangi fiili seçeceğimi bilmez. mesela benim yarın istanbula gitme ihtimalimi bilir, ankaraya gitme ihtimalimi de bilir. onun dışında ankaraya gittiğimde orada gideceğim yerlerin tamamını ve ondansonraki ihtimalleri de bilir. sorun şurda . o benim hangi seçeneği seçeceğimi bilmez. kararların bana aittir. Alah bunları bilmez.

dikkat edin bu türden bir bilmeme eksiklik değildir. onun bilmemesi insana verdiği değerden dolayıdır. Alah olacakları imkan olarak bilir. olmuş gibi değil. siz diyorsunuz ki allah benim yarın yapacağım şeyi bilir. hayır. o sizin yarın neyi yapacağınızı ya da neyi yapamayacağınızı bilmez.

şöyle diyorum: her şeyi olmuş gibi bilenbir allah yoktur. yanlış bir inanış içerisindesiniz. böyle bir anlayışın içi  paradokslarla doludur. İslam ise paradokslara kapalıdır.        

İNANIN ÖYLE BİR ALLAH YOK!

10490[/snapback]

Islamda reform üzerine gercekten nefis yaklasimlar.

Örnegin kan dökülmesin kesinlikle böylece önleyemeseniz de cok yarari olacaktir.

Ama bunun hesabini size sormasinlar sakin. Dikkatli olun lütfen!

Enel hak ta anlasilmamisti, amacagizin derisini yüzdü bunlar.

samimiyim mistik.

seni, dinsizlerden daha önce cezalandirabilirler.

sen öyle bir güruhu karsina alyorsun ki, bu konulari aciklarkarken uzakta kalmalisin biraz????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilgiden başlayalım.

burada bizler onun ontik anlamda var olup olmadığını tartışmayacağız. Tartışılan sadece zihnimizdeki Allahın kendisidir.

Mesela, eğer bilgiden başlayacak olursak, her şeyi sınırsız olarak bilen bir Allah yoktur.

Böyle bir kabul bizim özgürlüğümüzü bir kenara atar. dolayısıyla günah işlediğimizde bütün suç Allaha ait hale gelir ki bu doğr udeğildir. yani her şeyi bilen bir tanrı yoktur.

buradan başlamak istiyorum. Kabul ediyorsanız susmanızyeterlidir.

Saygılarımla...

8536[/snapback]

Teşhis: Aşırı derecede bilgisizlik

Tedavi: Okumak

Uyarılı Önlemler: Lütfen bilgi edinirken ön yargılı olmayınız.

Dozaj :Ağır vakıalarda sürekli okumak, hafif vakıalarda gerektiği kadar okumak.

Not: Çocukları zehirleyici bilgilendirmelerden sakının. Buzdolabında saklamayın kafanıza kazıyın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaş yanlış yorumlamış...

Ben diyorum ki Allah ın yarını yoktur...

Yarın, dün , geçmiş , gelecek, iki saat sonrası bizim gibi faniler içindir...

Ayrıca Allah bu Dünya yı belirli bir düzende yaratmıştır, bu düzen muhteşem bir biçimde işler...

Ama Allah Dünya ya müdahale etmek isterse bunu da yapabilir...

Tabi burası bizim tarlamız gibi olduğundan, ne yapacağımız önemli olduğundan özgür irademizi kullanarak bir şeyleri değiştirebiliriz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

canugura teşviklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Hallacı zamanında hallaç pamuğu gibi dağıtanlarla bu günün insanları aynıdır. insanların çoğu gerçeği bilmez. ben benim gibi inanan insanlardan ne koşulda olursa olsun destek beklerim. canuguru da böyle bir dost olarak görüyorum. Okumadığımı söyleyenler büyük bir yanılgı içerisinde.

hallacı meydana getirdiklerinde onun derisini yüzmeden, daha ellerini çapraz bağlayıp kesmeden önce halka taşa tutturdular. önüne gelen hallaca taş atıyordu. Allahın vermediği cezayı insanlar vermişti canım hallacıma. bu işkenceden, bu hayasızca saldırıdan sonra halllacı asıl üzen şey ise çok farklıydı. topluluğun içinde herkes eline taş almış hallaca atarken, onların arasından birisi de sırf bir şeyler atmış olmak için, ruhen kendisini ötekilerden ayıramadığı için taş yerine göğsündeki gülü çıkarıp hallacın kanlı bedenine atmıştı. hallaç şunu demişti: beni en çok acıtan şey dostumun bana atmış olduğu güldü.

korkmakla bir yere varılmaz. insanlar gerçeklerden haberdar olmalıdır. okumadığımla ilgili tahminleri neye göre yaptığınızı banasöyleyin lütfen. sizin anlayışlarınızı benimsemediğim için mi az okumuş oluyorum. ya da isterseniz şöylle söyleyin: sizin istediğiniz istikamette okumuyorum. bence bu daha objektif olurdu. ellerimizdeki namaz hocalarıyla, bir kısım cemaat kitatlarıyla bu çağda tutunamayız. her şeyi okumalıyız. çünkü islam arap yarımadasına değil tüm insanlığa ithaf edilmiş bir yaşam biçimidir.

marcus ise gerçeği tatmışa benziyor. ama şöyle bir anlayış yanlış: Allah dünyaya müdahale edebilir miş de etmezmiş! Arkadaşlar Allah aleme ya müdahale eder ya da etmez. üçüncü bir ihtimal yoktur. her ikisi birden ise imkansızdır. birinsan ya vardır ya yoktur. ikisi birden imkansızdır.

AMA ŞUNU KABUL ETMELİYİZ, İSLAM ŞU HALİYLE REFORMA MUHTAÇ BİR DİNDİR. DAHA ACITICI BİR İFADEYLE SAHİP OLDUĞUMUZ aLLAH İNANCI YANLIŞTIR.

İNANDIĞIMIZ GİBİ BİR ALLAH YOK ARKADAŞLAR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ŞUNU DA SÖYLEME İHTİYACI HİSSETTİM: BENCE DÜNYADAKİ EN ZOR ŞEY YANLIŞ YA DA DOĞRU DİYEBİLMEK OLMALI.

LÜTFEN AÇIKLAR MISINIZ, "YANLIŞ" NEDİR. YA DA İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRALIM ARKADAŞLAR "DOĞRU" NEDİR?

BENCE BU SORULARIN CEVABINDAN YA DA CEVAPSIZLIĞINDAN SONRA AĞZINIZDAN KOLAY KOLAY BU İKİ KELİME ÇIKMAYACAKTIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olayı başka boyutlara taşımayın...

Kimseyi taşlamak gibi bir niyetim yok...

Ayrıca dini gerçekten öğrenebilirsek bu yeterlidir...

İslam son dindir...

Reform kelimesi yanlış bir ifade olur...

Ayrıca anlatmak istediğin şeyleri biraz daha açarsan iyi olur...

Ben her türlü görüşü dinlerim, gerekirse kendi görüşüme ek yaparak söylerim...

Bizi yobazlarla bir kefeye koymayın...

:closedeyes:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bağlantıda sorunlar yaşıyorum.  o yüzden bu yazıyı ikinci kez göndermişolabilirim.

islam  son din değildir. daha islamdan sonra yüzlerce din ortaya çıktı. söylediğim gibi bunlar klişeleşmiş ifadeler. katılmıyorum.

10645[/snapback]

maradonaya tapan din bile çıktı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahın varlığı ve islamın hak din olduğu konusunda ki ıspat yolunda, rakamlar ve Kuran' Kerim'in gelecekle ilgili verdiği teknolojik bilgiler yerine ki (bunlar da vardır), islamın o dönemde ki getirdiği sosyal olgunun gösterilmesi yoluna gidilmesi taraftarıyım. Düşünün! dünya katliamlarla, savaşlarla, sömürgelerle, babanın kızını öldürmesiyle, hak ve adaletin bilinmemesiyle, hele temizliğin hiç bilinmemesiyle vs..vs.. çalkalanırken. Birden bire bir peygamber geliyor, bir kitap iniyor ve ortaya islam dini çıkıyor. İnsanları yaratıldıkları gibi şerefli yapıyor, yeryüzüne hak ve adaleti getiriyor. İnsanlar o güne kadar hiç görmedikleri, hiç yaşamadıkları, sanki doğa üstü bir ahlakla, yaşam tarzıyla tanışıyorlar. Arkasından mutlulk ve huzur dolu bir yaşam geliyor. Daha batının dün öğrendiği insan hakları ve temizlik gibi kavramları 1400 yıl önce islam dini öğretiyor. Şuraya islamın insanlar için getirdiği maddeleri bir bir yazsam, acaba hangimiz hangi maddesine ve hangi öğretisine karşı çıkacak. Kimse karşı çıkamaz çünkü karşı çıkması insanın doğasına aykırıdır. O halde bu kavga neden, ne için, ne uğruna...

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahın varlığı ve islamın hak din olduğu konusunda ki ıspat yolunda, rakamlar ve Kuran' Kerim'in gelecekle ilgili verdiği teknolojik bilgiler yerine ki (bunlar da vardır), islamın o dönemde ki getirdiği sosyal olgunun gösterilmesi yoluna gidilmesi taraftarıyım. Düşünün! dünya katliamlarla, savaşlarla, sömürgelerle, babanın kızını öldürmesiyle, hak ve adaletin bilinmemesiyle, hele temizliğin hiç bilinmemesiyle vs..vs.. çalkalanırken. Birden bire bir peygamber geliyor, bir kitap iniyor ve ortaya islam dini çıkıyor. İnsanları yaratıldıkları gibi şerefli yapıyor, yeryüzüne hak ve adaleti getiriyor. İnsanlar o güne kadar hiç görmedikleri, hiç yaşamadıkları, sanki doğa üstü bir ahlakla, yaşam tarzıyla tanışıyorlar. Arkasından mutlulk ve huzur dolu bir yaşam geliyor. Daha batının dün öğrendiği insan hakları ve temizlik gibi kavramları 1400 yıl önce islam dini öğretiyor. Şuraya islamın insanlar için getirdiği maddeleri bir bir yazsam, acaba hangimiz hangi maddesine ve hangi öğretisine karşı çıkacak. Kimse karşı çıkamaz çünkü karşı çıkması insanın doğasına aykırıdır. O halde bu kavga neden, ne için, ne uğruna...

Saygılarımla..

11105[/snapback]

Bu kavga neden biliyor musunuz?

INANDIRILMIS INSANLARIN, GERCEGI KABULDE DIRENMELERI SONUCU ORTAYA CIKAN, ÜSTELIK TARIHTE DE BIR COK ACI ÖRNEGI OLDUGU GIBI; BEDELI GERCEKTEN BIR TARAFA AGIR BICIMDE ÖDETILECEK BIR KAVGADIR.

Bir ip ucu da verecek olursak;bilm, insanlik tarihi boyunca elle tutulur, deneye ve objektif verilere dayali yöntemleriyle, tüm engellemelere karsi bu günlere gelmistir.

Yani korkarim bedel ödeyecekler bilim disi kalmakta direnenler olacak,

gercekten inanmislar icin ise sorun yoktur.

(tabi bu arada kimse yogurdunun eksi olduguna inanmayacagi icin herzaman oldugu gibi büyük kavgalarda olanlar yine masum halka olacak)??

Bunu kim ister?

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılarımla..

11105[/snapback]

Bu kavga neden biliyor musunuz?

INANDIRILMIS INSANLARIN, GERCEGI KABULDE DIRENMELERI SONUCU ORTAYA CIKAN, ÜSTELIK TARIHTE DE BIR COK ACI ÖRNEGI OLDUGU GIBI; BEDELI GERCEKTEN BIR TARAFA AGIR BICIMDE ÖDETILECEK BIR KAVGADIR.

Bir ip ucu da verecek olursak;bilm, insanlik tarihi boyunca elle tutulur, deneye ve objektif verilere dayali yöntemleriyle, tüm engellemelere karsi bu günlere gelmistir.

Yani korkarim bedel ödeyecekler bilim disi kalmakta direnenler olacak,

gercekten inanmislar icin ise sorun yoktur.

(tabi bu arada kimse yogurdunun eksi olduguna inanmayacagi icin herzaman oldugu gibi büyük kavgalarda olanlar yine masum halka olacak)??

Bunu kim ister?

saygilar

11110[/snapback]

İnandırılmış insanlar demekten kastınız nedir? Tarihte ve günümüzde bu sınıfa girenler kimlerdir? Zorla inandırılmış olsalar bile, islamın hangi hükmü teknolojilerine engeldir?

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.