Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

kabul etmek zorundayız. yoksa sahip olduğumuz türden bir inançla hiç bir yere varamayız!

Bilgiden başlayalım.

burada bizler onun ontik anlamda var olup olmadığını tartışmayacağız. Tartışılan sadece zihnimizdeki Allahın kendisidir.

Mesela, eğer bilgiden başlayacak olursak, her şeyi sınırsız olarak bilen bir Allah yoktur.

Böyle bir kabul bizim özgürlüğümüzü bir kenara atar. dolayısıyla günah işlediğimizde bütün suç Allaha ait hale gelir ki bu doğr udeğildir. yani her şeyi bilen bir tanrı yoktur.

buradan başlamak istiyorum. Kabul ediyorsanız susmanızyeterlidir.

Saygılarımla...

NOT; Tartışmada cevaplar 15 Ağustos 2005 te tüm hızıyla başlaycaktır. Konunun bir hafta beklemesi gerekmektedir.

görüşmek üzere.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilgiden başlayalım.

burada bizler onun ontik anlamda var olup olmadığını tartışmayacağız. Tartışılan sadece zihnimizdeki Allahın kendisidir.

Mesela, eğer bilgiden başlayacak olursak, her şeyi sınırsız olarak bilen bir Allah yoktur.

Böyle bir kabul bizim özgürlüğümüzü bir kenara atar. dolayısıyla günah işlediğimizde bütün suç Allaha ait hale gelir ki bu doğr udeğildir. yani her şeyi bilen bir tanrı yoktur.

Saygılarımla...

8536[/snapback]

HER ŞEYİ BİLEN ALLAH VARDIR...

ALLAH İNSANA İRADE VERMİŞTİR...

İRADESİ SAYESİNDE İNSAN HAYVANDAN AŞAĞI DA OLABİLİR, MELEKTEN ÜSTÜN DE...

ÖNCE İSLAM IN NE DEDİĞİNİ ADAM GİBİ ÖĞRENİN...

KONUŞMAK GERÇEKTEN DE ÇOK KOLAY...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşın Allah ve İslam hakkında fazla bir şey bilmediği başlangıçtan belli...

8855[/snapback]

bence önyargili davranma....

bana kalirsa arkadas bir cok sey bilio, konuyu biraz acmasini bekliorum, belki aydinlatir...

yalniz bi 5 gün beklemek gerek galiba aydinlanmak icin

;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşın Allah ve İslam hakkında fazla bir şey bilmediği başlangıçtan belli...

8855[/snapback]

bence önyargili davranma....

bana kalirsa arkadas bir cok sey bilio, konuyu biraz acmasini bekliorum, belki aydinlatir...

yalniz bi 5 gün beklemek gerek galiba aydinlanmak icin

;)

8856[/snapback]

haklisin alaturka.

saldirmadan önce; kabullenilmese dahi dinlemek isani bir davranistir.

arkdas inanclarinizi degistirecegim dmiyor ki: kimse de bunu basaramaz.

düsünceler ne ise okumak, bilmek en akillicasi olmali.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet, üstlik zaman taniyarak oldukca iddiali bir pozisyona sokmus soruyu.

aslinda böyle bir konu tartisilmaz.

bunu btün bilim insanlari biliyor ve her firsatta da söylüyorlar.

inanc kavramlari bilimsel yollarla deney alanina getirilmez; zira insanin direk kendisiyle ilgili bir sorundur bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilgiden başlayalım.

Saygılarımla...

8536[/snapback]

ALLAH IN SENİN NE YAPACAĞINI BİLMESİ GÜNAHI NEDEN ALLAH IN ÜSTÜNE ATSIN. AMERAKININ IRAKA GİRECEĞİNİ BİRÇOK İNSAN BİLİYORDU. E BUNU BİLMEMİZ BİZİMİ SUÇLU DURUMA DÜŞÜRÜR. AMERİKA KENDİSİ YAPMIŞTIR ONUN SUÇU BENİM SUÇUM OLAMAZ. GÜNEŞİN YARIN HANGİ SAATTE DOĞACAĞINI BİLİYORSUN AMA ONA MÜDAHALE EDİYORMUSUN. BEYİN TÜMÖRÜ İLERLEMİŞ OLAN BİR HASTANIN ÖLECEĞİNİ BİLİYORSUN ONU SENMİ ÖLDÜRMÜŞ OLUYORSUN... SAÇMA VE MANTIK DIŞI BİR SORU ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Delinin biri kuyuya bir taş atmış kırk akıllı bulamamış.... işte hayatı boşlukar içinde geçen bir kişi Allah varlığını göremeyecek kadar kördür.

ve kör yaşamaya devam edecektir...

günlük yaşantımızda önümüzden belki onlarca kör(âmâ) DEDİĞİMİZ KİŞİLER GÖRÜYORUZ.kimisi doğuştan kimiside daha sonra kör olmuş kişilerdir. onlar üzerinde bir anket yapacak olursak hepside Allah'ın varlığını kabul edeceklerdir.

onlar Allahın varlığını gözleri görmedikleri halde kabul ediyorlar.sizce bunalr körmüdür? ASIL OLAN ŞU GÖZÜ VERENİ GÖRMEZSEK ASIL O ZAMAN KÖR DEĞİLMİYİZ. HAYATI TESADÜFTEN İBARET SAYANLAR ÖLDÜKTEN SONRADA ATEŞTE YANMAYI TESADÜF SAYABİLECEKLERMİDİR? ALLAHIN VARLIĞINA İNANMAZLAR VARLIĞINI SORGULARLAR. ONLAR ALLAHI GÖREMEDİKLERİ İÇİN VARLIĞINI İNKAR EDERLER ALLAHIN VARLIĞINI İNKAR EDENLER BANA AKILLARINI GÖSTERSİNLER, O ZAMAN ONLARA İNANIRIM EĞER GÖSTEREMEZLERSE ALLAHIN VARLIĞINI KABUL EDECEKLER Mİ?????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ASIL OLAN ŞU GÖZÜ VERENİ GÖRMEZSEK ASIL O ZAMAN KÖR DEĞİLMİYİZ. HAYATI TESADÜFTEN İBARET SAYANLAR ÖLDÜKTEN SONRADA ATEŞTE YANMAYI TESADÜF SAYABİLECEKLERMİDİR? ALLAHIN VARLIĞINA İNANMAZLAR VARLIĞINI SORGULARLAR. ONLAR ALLAHI GÖREMEDİKLERİ İÇİN VARLIĞINI İNKAR EDERLER ALLAHIN VARLIĞINI İNKAR EDENLER BANA AKILLARINI GÖSTERSİNLER, O ZAMAN ONLARA İNANIRIM EĞER GÖSTEREMEZLERSE ALLAHIN VARLIĞINI KABUL EDECEKLER Mİ?????

HAYALCİ YÖNETİCİLERİN SENİ YÖNETTİĞİNİ GÖREMEYECEK KADAR KÖRSÜN

60 MİLYON SPERMDEN 1.GELDİN BUNUN TESADÜFLÜĞÜNE İNANIYORSUNDA

MİLYARLARCA YILLIK EVRENİN EVRİMİNİ KABUL ETMİYORSUN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle hepinize iyi günler diliyorum.

başlamadan önce şunu söylemek isterim: böyle bir forum açmamdaki amaç bir varlığı sorgulamak, onun var olup olmadığını araştırmak değildir. zaten böyle bir tartışma hiç bir zaman nihai anlamda bir amaca ulaşmayacaktır. burada asıl sorgulanan şey sahip olduğumuz inançtır. yani zihnimizdeki bir inançtan bahsediyoruz. zihnimizin dışındaki bir varlığın var olup olmaması asıl tartışılan konu değildir.

ikinci nokta; bir varlık olarak Allahın yok olduğunu söylemiyorum. lütfen cümleleri yeniden ve dikkatlice okuyun. Var olmayan zihnimizde tasarladığımız ama aslında kurana ve sünnete de muhalif olan bir zihinsel inanıştır.

bütün din mensuplarında kaynaktan uzaklaşıldıkça bu türden hurafeler ortaya çıkar. bu hıristiyanlık ve yahudilik için geçerli olduğu gibi islam için de söz konusudur.

bilgiden bahsetmiştik. bir insanın güneşin doğacağından hareketle tanrının insanların yapacağı şeyleri bilmesi yanlış bir analojidir. mahiyeti itibariyle böyle bir analoji yanlıştır. yani insanın bilmesiyle tanrının bilmesi aynı şey değildir demek istiyorum. insandan farklı olarak biz tanrıya ya da allaha bir takım sıfatlar atfederiz. ortada bir kötükten söz ediyorsak bunun karşısında da her şeyi yapmaya kudreti yeten, her zaman ve her şartta kullarının iyiiliğini isteyen, mutlak anlamda iyi olarak vasıflandırdığımız bir allahtan bahsediyoruz. bir örnek vermek istiyorum;

bir insan düşünün. şu an evinde oturan bir insan. söz konusu şahıs az sonra dışarıy çıkacak ve hiç tanımadığı bir adamla kavga edecek ve arkasından büyükbir günah işleyecek. yani adamı öldürecek. böyle bir durumu insanın bilmesiyle allahın bilmesi birbirinden çok farklı şeylerdir. açıklayayayım; yanlışsa lütfen düzeltin:........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şunu sorgulamamızgerekir: acaba allah benim günah işleyeceğimi biliyor mu bilmiyor mu? eğer biliyor dersek, o zaman kötülükleri neden engellemiyor? o mutlak anlamda kullarının iyiliğini isteyen bir varlık değil miydi. o sonsuz ihsan sahibi değil miydi? bir annede bulunan şefkatin milyonlarca belki daha fazlası onda mevcut değil miydi? suç işleyecek bir kulunun bu günaha girmesine nasıl izin verir allah? izin verir mi? veriyor. niye izin veriyor. yoksa aslında izin vermek istemiyor da gücü mü yetmiyorl. yani gücü yetmediği için mi böyle bir duruma göz yumuyor? şüphesiz gücü yetiyor. ama neden böylebir olay vuku buluyor? buradabir çelişkiyle karşı karşıyayız. ya tanrının herşeye gücü yetmiyor ya da bizim iyiliğimizi istemeyen kıskanç bir tanrı var ortada. o nasıl bile bile böyleb ir olaya şahit olur. böyle bir durumda tanrının sıradan birinsandan farkı ne olabilir ki?

demek ki böyle bir çıkmaz içinde b ir çözüme ulaşmalıyız. işte bunoktada diyorum ki yukarıdaki saydığımız özelliklerde bir tanrı yok?

bir çözüm olmalıdır? böyle birdüğümü nasıl çözeceğiz?

Tanrının her şeyi bildiğini kabu l ettiğimiz zaman ortaya böyle bir seyirci çıkıyor!

bunu tartışalım ve sonuca bağlayalım önce.

sizce böyleb ir problem yok mu?

Saygılarımla cevaplarınızı bekliyorum!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demek ki buradan şunu anlayacağız: herkes Allahın bazı şeyleri bilmeyebileceğğini kabul ediyor.

yoksa ortaya insanın özgürlüğü problmi çıkar.

öyle ya yapacağımız her şey kaderimizde yazılıysa boşuna mücadele etmenin ne gereği var. nasıl olsa cennete veya cehenneme gideceğim önceden tayin edilmiş. ne yapsam boş.

demek ki işin özü bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

baska bi baslik altinda da belirttigim gibi, bu konuyla filizoflar ve hristiyan din adamlari da ilgilenmekte... bilimadamlari adina Theodizee problemi diyorlar..

ve onlarin cözmeye calistigi paradokslar da sizin ortaya attiginiz sorula benziyor, mesela Gott, Allah yani tanri adil, merhametli ve affedici ise, niye dünyada bu kadar aclik sefalet hastalik ve ölüm var?

cok mantikli sorular ve herkesin düsünmesi lazim bence bu soru (n)lari

ama aklima baska bir soru takildi belki yardimci olabilirsin.

Islam dininde kadercilik var, bunu biliyoruz da Hristiyan dininde ve Musevilerde de var mi aceba?

benim diger sorulara aciklik getirecek kadar bilgim yok, kendimce fikir yürütmem ne kadar dogru olur bilmiorum,ama aklima gelen cevaplari yazcam, tabiki bilimsel bi aciklamasi olamaz bunlarin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardeşimiz mistik

defalardı şu forumda soruyorum.Allah dediğiniz zaman kastettiğinizi tarif edin de

bende varmı yok mu bir karar vereyim diye...

Bir kişi çıkıpta söylemiyor.Belki sizin bu soruyu sorduğunuza göre bir tarifiniz

vardır.Lütfen söyleyin de bende bir karar vereyim.

Teşekkür ederim.Sevgiler ^_^

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demek ki buradan şunu anlayacağız: herkes Allahın bazı şeyleri bilmeyebileceğğini kabul ediyor.

yoksa ortaya insanın özgürlüğü problmi çıkar.

öyle ya yapacağımız her şey kaderimizde yazılıysa boşuna mücadele etmenin ne gereği var. nasıl olsa cennete veya cehenneme gideceğim önceden tayin edilmiş. ne yapsam boş.

demek ki işin özü bu.

9849[/snapback]

:clover: yunan felsefesinin temeli, aksamlari ev ev dolasip bilgi dagitan sofistlerin yüzyillardir insnalara sordugu halde hic bir yanit alamadigi temel sorulari sormussunuz.

Hele hele Epikür, xenon, heraklitos, demokrizus vb gibi filozoflar sizin sordugunuzu acik, net ve biraz da hakaretvari cüretkar ve alaya alarak sormustur???

O nedenle Türk felsefsinde ucuk yorumcular, Epikür icin zevki sefanin sapigi derler :D

Bu cagda da yanit alamayacaksiniz korarim arkadasim??

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

israil topraklarında yaşayan tüm yahudilerin cennettir tek kaderleri cennettir tanrı bizleride yahudilere hizmet etmek için yaratmıştır.eğer bu dünyada sonradan yahudi olup öz yahudilere hizmet edersen cennette de yahudilere hizmet edersin diğer yahudi olmayanların yeri de cehennemliktir.bir yahudiye tokat atmak tanrıya tokat atmaktır hadi hep beraber yahudilere hizmet edelim pardon zaten hizmet ediyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

HAYIR DA ŞER DE ALLAH DAN GELİR...

ALLAH KATINDA ZAMAN YOKTUR...

ZAMAN GELİP GEÇİCİDİR...

ZAMAN FANİDİR...

ZAMAN BİZİM GİBİ FANİLER İÇİNDİR...

DOĞAL OLARAK ALLAH İÇİN GELMİŞİMİZ BUGÜNÜMÜZ GELECEĞİMİZ BİRDİR...

O HER ŞEYİ BİLENDİR...

O BİZE BİZDEN DAHA YAKIN OLANDIR...

BEN DEN SIYRILIRSAN ÖZGÜRLEŞİRSİN...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alio 1 20 senedir duyduğum saçmalıkları tekrarlama bilim ilim fen dini olan islamın kaynaklarını getir o na göre savun

10236[/snapback]

Aç Kuran ı oku desem de size yetmez biliyorum...

Allah bazılarının içini karartmıştır...

Gözlerini kapatmıştır...

İnşallah bir gün görürsünüz...

Allah hayrını versin...

Daha ne kaynağı olacak...

Kuran, Hadis Kitapları, sizin tarikatçı diye aşağıladığınız insanların kitapları...

Ayağına mı getireyim...

Nerde o araştırma ruhu...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.