Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Gençliğimiz Tarihini Ne Kadar İyi Biliyor?

Misafir ali0_1

Önerilen İletiler

Malesef arkadasim, gencligimiz tarihimizi yeterince; hatta hic bilmiyor dersem haksizlik etmis olur muyum?

Bizlere bir zamanlar Emin Oktay adinda birinin tarihini okutular. Bir inceledim, ayni tarih kitabi kusaklar boyu bizlere yutturulmus.

pohpohlayan, yalniza kahramanlik destanlariyla süslü, diger uluslari düsman belleten, komsuluk iliskilerini yok sayan uydurma bir tarih.

Bizlere ögretilen tarih bilgisinde, birey asla sebep sonuc iliskilerine yöneltilmeden (bu böyledir, böyle olmustur, böyle yenmisizdir) gibilerden ezberletilmistir.

Bu yüzden Türk gencligi tarih dersini genelde sevmez.

Ben yillar sonra tarihin ne demek oldugunu ögrendim ve genclik yillarimin ne kadar bilgisiz gectigine yandim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorun sadece gençlerde olsa iyi... :(

Öğretilen yanlış şeyler bilinse razı olacam...

O derece geçmişimizi bilmiyoruz...

Çok büyük eksiklik...

Bir şeyler yapılmazsa bu ruh kaybına neden olur?

Ben Türk değilim

Ben dünyalıyım

Benim için ABD de aynı,Türkiye de

anlayışı başlar...

Bazı cahiller hala sözde soykırımın doğru olduğuna inanıyor...

Sonra siz kalkıyor uluslararası platformda kendinizi savunmaya çalışıyorsunuz...

:(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tüm saydiklarinzin altinda söylediginiz gibi bilgisizlik yatiyor.

Ama su önemli konuyu da gözden kacirmamaliyiz.

Isin ilginc tarafi, bilgi, toplumda din erozynona da yol aciyor. Bunu tüm hükümetler bildigi icin insanlari softalarin ellerine teslim etmediler mi?

Hakim siniflar, iktidarlari elden kaptirmamak icin halkinin bilgisiz kalmasi icin ellerinden geleni de yapmislardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ülkemizd etarih eğitiminde bir takım sorunlarınolduğu aşikar burada hapimiz mutabıkız. ancak teşhisin doğru konmasıkarşısında tedevide yine ideolojik tutumlar kültürel birikimler ortaya çıkmakta ve ortak bir noktaya varamamaktayız.

bugün tarih eğitimind iki ekol ön plana çıkmaktadır. birincisi milli tarih anlayışından yana olanlar gazi üni ve bazıları vede millie anlayışının terk edilmesi gerek tiğine inin lar bunların toplanma organı ise tarih vakfı dır. bu tür farklı yaklaşımnların olması bir zenginliktir. diyeceksinizki bir bilimde veya bitr ders programında farklılıklar olurmu. sosyal bilimlerim harcı tutkalı olan tarih bilimi için bu olabilir.

ülkemizin tarih eğitimi serüveninie bakacak olursak osmanlı dahil cumhuriyetle devam eden bir resmi tarih anlayışının var olduğudur. 1920 lerden sonra toplanan tarih şuraları yeni rejimi yerleştirmek ve yüceltmek ana fikri altında afet inin gib kişilerin ön plana çıktığı yeni bir yapılanmaya gidildi. güneş dil teorii ve türkj tarih tezi etrafında gelişen tarihi tartışmalar tarih eğitimine de yansıdı. burada

resmi tarih konusuna birz deyinip konuma kaldığım yerden devam edecem

resmi tarih anlayışı sadece ülkemizde değl hemöen hemen tüm dünya ülkelerinde mevcuttur. çümkü milletlerin hafızası olan tarih devletin orta ve uzunvadeli politikalri çerçevesinde şekillenecektir. alamnlar la Fransızlar tarişh boyunca bir birini yedi ama AB projesiyle tarih anlayışlarında değişikliğe gittiler ve inana onlarda halkını tarih konusunda tam olarak goğru bilgilendirmiyorlar ancak amaçladıkları tarih anlayışını çokiyi eğitim yoluyla veriyorlar. işte olayın püf noktası burası. osmanlıda bile vakaünivist dedeğimiztarihçiler bile saraydan maaş alan ğadişahın adamıdır. erken cumhurşiyet dönemi tarihçileride M: kemalden maaş alan memurlardı. sen 1941 yılında yazlan tarih kitaplarını okumak gerekir.bu konuda solcu olan ancak çok değerli bir kitap hazırlayan büşra erşenlı nın Tarih ve İktidar kitabını tavsiye ederim.

konumuza dönecekmolursak tarih ders kitapları devletin o zamanki politiklarından mutlaka etkilenmiştir. buna en güzel örnek dış politikada yuananlılarla cumhuriyet dönemi yaşananalarla tarih drs kitaplarında yunanalılar için yazılanlardaki değişimdir.

resmi tarih anlayışı tarih eğitimi ve ve bağımsız tarih araştırmaları bunlar birbiriyle ilşkili ancak birbirlerinden bağımsız konulardır.

ARKADAŞLAR ÇOK YAZDIM HER HALDE SONRA DEVAM EDERİM

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet, tarihini doru bilen toplumlar, ideolojik saplantilardan kurtulur, güney amerikadaki hic tanimadiklari bir ülke icin sözde insanlik adina verdikleri mücadeleyi kendi ülkeleri icin verselerdi, emperyalizm bu denli kanimiza girmez, toplumda da bireyler arasi bu denli düsmanlik olmazdi.

Vizontele-tuba yi izlediyseniz, mesaj bombardimani ile karsilasirsiniz.

Bir yeri cok dikkatimi cekti. kasabada kütüphane kurulunca; biribirini yiyen gruplarin, bilinclenme sonunda ayni fikirler etrafinda toplandiklarini gösterdi??? bu nefis nota bence filmi ana fikridir. Türkiye böylesine bir bilinclenme sürcinden terör bahaneleriyle alikonulmustur.

12 Eylül öncesi terör eylemlrin ana cekiregdi asla ne solcular, ne de ülkücülerdir.

Ülkenin geri kalmasindan menfaat uman o..cocuklari emperyal gücler toplumun tüm katmanlarini biribirlerine düsman yaparak karanliklar icinde kalmamizi sagladilar.

Bu da, ABD li K.Evren´in mucizesidir.

Zaten Eski emekli or general Suphi Kahraman, Almanya da 1997 de yaptigi bir toplantida 12 Eylül darbesinin Türkiye adina bir kara leke oldugunu aciklayinca, ayakta alkislandi.

Halk, bilgiden arindirildi. Kuru kuru inanc degerleriyle bilime karsi saldirilar düzenlendi. Bu da iki tarafi biribirine düsman etmekten baska isi yaramadi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[12 Eylül öncesi terör eylemlrin ana cekiregdi asla ne solcular, ne de ülkücülerdir.

Ülkenin geri kalmasindan menfaat uman o..cocuklari emperyal gücler toplumun tüm katmanlarini biribirlerine düsman yaparak karanliklar icinde kalmamizi sagladilar

yukarıdaki cümlenize aynen katılıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki nasıl bir yol izlenmeli???

Gençliğimize nasıl tarihini doğru bir şekilde öğretebiliriz???

Ne olduklarını anlamalılar...

Kokuşmuş yunan medeniyetini yüceltenler...

ABD yi özgürlük savaşçısı görenler...

Ermeniler e haksızlık yapıldığını ileri sürenler...

Yukardaki söylemler tarihini bilmemekten kaynaklanıyor...

Bunlar ı nasıl eğitebiliriz???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Peki nasıl bir yol izlenmeli???

Gençliğimize nasıl tarihini doğru bir şekilde öğretebiliriz???

Ne olduklarını anlamalılar...

Kokuşmuş yunan medeniyetini yüceltenler...

ABD yi özgürlük savaşçısı görenler...

Ermeniler e haksızlık yapıldığını ileri sürenler...

Yukardaki söylemler tarihini bilmemekten kaynaklanıyor...

Bunlar ı nasıl eğitebiliriz???

8412[/snapback]

YORUMUNUZ BIRAZ UCLARDA OYNUYOR.BIRAZ DA KLASIK BULDUM.

KOKUSMUS YUNAN MEDENIYETI DEYIMI, BIR UYGARLIGI ASAGILAMA ANLAMINA GELIR.

VAR CÜNKÜ; AKSINI IDDIA EDEMEYIZ.

ANCAK YUNAN MEDENIYETINDEN ÖNCEKILERIN NEDEN KABUL GÖRMEDIGINI SORGULAMALIYIZ.

KOKUSMUS DEDIGINIZ YUNAN MEDENIYETINE AIT BINLERCE OLUMLU ÖRNEKTEN YALNIZCA BIRINI SUNUYORUM.

SOKRATES, GÜNÜMÜZDEN 2000 YIL ÖNCE, KADINLARIN DEVLET BEKCILIGINDE VE DEVLETIN TÜM ISLERINDE ERKEKLERLE BIRLIKTE YAPMAYA ELVERISLI OLDUKLARINI SÖYLERKEN, 2000 YIL SONRA DEVLET BAKANI VE BASBAKANLARIMIZ(!); BU SORUNU SOKRATES´IN KEMIKLERINI SIZLATACAK BICIMDE;

KADININ ASLA DEVLET ISLERINE UYGUN OLMADIGINI, EVINDE OTURUP COCUKLARINA VE KOCASINA HIZMET ETMEKLE YÜKÜMLÜ OLMASIYLA SESLENDIRMISTIR.

simdi soru: Iki düsünce tarzi arasinda 2 bin yil olduguna göre, hangi zihniyet kokusmustur?

BEN ÖYLE YAKLASIYORUM.

BATI;AVRUPA GELENEGINI OLUSTURURKEN, KENDI YARATTIGI RESMI TARIHI, YUNAN UYGARLIGINI BAZ ALARAK BASLATMISTI.

BU, COK UZUN SÜREDEN BU YANA KABUL GÖRMEYEN COK ESKI BIR GELENEK ASLINDA???

CUMHURIYET DÖNEMINDE SEVGILI HALIKARNAS BALIKCIMIZ; BU TEK YANLI DAVANIN, AKILLI AVRUPALI TARIHCILER TARAFINDAN DÜZELTILMEKTE OLDUGUNU YILLAR ÖNCE YAZMISTI.

HATTA ILYADA- ODESSA´NIN ( A.ERHAT,A.KADIR) in CEVIRILERI DAHI DÜNYADA EN IYI ODESSA CEVRISI OLARAK ÖDÜLER ALMISTIR.YUNANLI YAZARLAR DEGIL.

(ilk basimi da 1970)

YUNAN TARIHININ KÜLTÜR BASLANGICI OLMADIGI YINE AVRUPALI BILIM INSANLARINCA BASINDAN BU YANA BILINIYORDU. ANCAK 30 YILDAN BU YANA DÜZELTME SÜRMEKTEDIR.

INSANLIK TARIHININ YUNAN MEDENIYETIYLE BASLAMADIGINI KANITLAYAN, ONLARCA TARIH VE ARASTIRMA KITAPLARINI, ARTIK TR DE ESKI KITAPCILERDA BILE, CILTLERI DAGILMIS OLARAK BULABILIRSINIZ.

BU SORUNU AVRUPA COKTAN KENDI ICINDE ZATEN CÖZDÜ.

BUNU IDDIA EDEN YAZAR VE BILIM INSANINA DA 17 YILDAN BU YANA AVRUPA DA BIRKAC IRKCI-NAZI YAZARDAN BASKASINA RASTLAMADIM, ZIRA KÜRESEL BILGI ALISVERISI TEK YANLI BAKISLARI COKTAN ORTADAN KALDIRDI.

INSANLAR HEMEN ALAYA ALIVERIYORLAR FIKIRI SABITLERI.

BU HUYLARINA DA HAYRANIM DOGRUSU.

SANDIGINIZIN AKSINE AVRUPALI BIR COK BILIM INSANLARI VE YAZARLAR ASYA ISLAM ÖNCESI ANADOLU KÜLTÜRLERI VE SÜMER UYGARLIKLARINA GÖZLERINI DIKMIS, KONU ILE ILGILI ONLARCA KITAP AVRUPADA SATILMAKTADIR.

BENIM KAFAMA TAKILAN BU DEGIL.

SORDUGUNUZ SORU ÖNEMLI BENIM ICIN.

"Gençliğimize nasıl tarihini doğru bir şekilde öğretebiliriz???" DIYE SORDUNUZ.

:excl: ARSIVLER YANSIZ POLITIKA ILE ACILIRSA

:excl: KONUYLA ILGILI KOMSU ÜLKELERLE ANLASMA, SATISLAR vb gibi ARSIVLERI DE SU YÜZÜNE CIKARILIRSA

:excl: DEMOKRATIK KOMISYONLARCA, EN SAGLAM KAYNAKLARLA TÜRK ISLAM VE ISLAM ÖNCESI TARIH GÖZLERIMIZIN ÖNÜNE BIR ANADOLU KILIMI GIBI SERILIRSE.

:excl: BU BELGELERE, ANADOLUDA EN KÜCÜK BIR CAMI IMAMI BILE HAYIR DIYEMEYECEK DENLI GERCEKCI KANITLANIRSA.

:excl: OSMANLI TARIHI, FETIHLERIN DISINDAKI SOSYAL YASAM VE SANAT-BILIM ALANINDAKI ARSIVLER AYNEN CEVRILEREK HALKA SUNULURSA,

:excl: BU BELGELERDEN DÜZENLENMIS YEP YENI VE YANSIZ BIR TÜRK TARIH KITABI HAZIRLANDIGINDA

Ve suclu politikacilari halk kahramanlariymis gibi gösterecegimize, neden suclandiklarini halkimiza anlattigimizda; ayni zamanda bagimsiz Türkiye icin asilan DENIZ GEZMIS`IN de bir terörist olmadigini acik yüreklilikle belgeledigimizde,

Ancak tarihimizi dogru ögrenmis olabilecegiz ki; bunun da bedeli cok agir??

Eminim tahmin ediyorsunuzdur????

Ama caresi yok. Kacis yok.

Bilmek istemediklerimizin; bir seylerin yikilip zedelenecegineden korktugumuz kavramlarin, inanclarimizin sarsilmasi riskine ramen hepsini bilmek zorundayiz.

Böylece gercek belgelere sahte diyerek saldiranlarin da traslari görünecek :D Cok yakinda bu saydigim madeler dogrultusunda tarih dersleri ülkemizde verilecegini umuyorum?

O ZAMAN HALKIMIZ; YUNAN MEDENIYETINE DE; MAYA UYGARLIGINA DA, SÜMERE DE, KENDI GECMISINE DE PUTPEREST-SAPIKLIK DEMEDEN TÜM UYGARLIKLARA HAKETTIGI SAYGIYI GÖSTERECEKTIR?

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BATILILAR TARİHİ YENİDEN YAZIYOR...

YUNAN MEDENİYETİ KOKUŞMUŞTUR...

KENDİ KENDİSİNİ ********* BİR HALE GETİRMİŞTİR...

İNGİLİZLER SAYESİNDE TOPARLANMIŞTIR...

ORMANDAN ÇIKMALARINA YARDIMCI OLAN ROMA YA SAYGI GÖSTERMİŞLER...

LATİN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMIŞLAR :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BATILILAR TARİHİ YENİDEN YAZIYOR...

YUNAN MEDENİYETİ KOKUŞMUŞTUR...

KENDİ KENDİSİNİ ********* BİR HALE GETİRMİŞTİR...

İNGİLİZLER SAYESİNDE TOPARLANMIŞTIR...

ORMANDAN ÇIKMALARINA YARDIMCI OLAN ROMA YA SAYGI GÖSTERMİŞLER...

LATİN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMIŞLAR :D

10183[/snapback]

size böyle ögretilmisse, egitim caresizdir :D

Yukarida kokusmu zihniyet ile ilgili iki canli örnek vermistim???????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 3 yıl sonra...

Konu bayagi gecmis. Ama yine de bir sansimi deneyim...

Yapilmasi gereken tek sey, lise mufredatinda ulkenin kendi tarihinden cikip, genclerine baska dunya tarihlerinide ogretmeli. Ikinci dunya savasi, soguk savas, komunizm, kapitalizm, sovyetlerin yikilisi. Vs... Ulkemizde Amerika'ya karsi herkez birsey soyleyebilir, ama o ulkenin nasil bu duruma geldigini, tarihi bilgilerle bilmeyen bir insan gercekten komik duruma duser. Bu tipki bir kitap okumadan o kitabin kotu oldugunu soylemeniz gibi birsey.

Ve ayrica yakin tarihte anlatilmali, mesela su anda sri lanka'daki ic savas, israil ve filistin gibi. Ekonomik krizden bahsediyoruz surekli, acaba tarihte, baslica krizleri biliyor mu ogrenciler. Ve bu krizlerin etkilerini. Bunlar hepsi tarihe girer. Tarih illede adini bile hatirlamadigim olmus bitmis savaslari genclere asilarcasina ogretmen degildir. Yasadigimiz evrende ne olup bittiginide onlara gosterebilmek ve dusundurebilmektir.

Ozaman tarih daha eylenceli olur ve unutulmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Tarih daha geniş bir bakış açısıyla öğretilmeli.

Düzeltme:

Burada bazı aşırı ve yüzeysel ifadelerimi görünce üzüldüm; Yunan medeniyeti hakkında genellemem, Yunan-Latin farkını göz ardı etmem, bir fikri savunanları toptan bilincsiz ilan etmem hoş olmayan kaba davranışlardır. Özür dilerim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Genclerimize,tarihimiz ögretiliyormu?Ögretiliyorsa nasil ögretiliyor?Genclerimiz Milli bilincten ne kadar nasiplenebiliyor?Islam tarihi adi altinda ögretilenler nelerdir?Arkadaslar eger konulari gercekten otopsi masasina yatirirsak görürüz ki hepimiz büyük bir yanilginin icersindeyiz ve manipulasyonlarin kurbanlariyiz.

Avrupa tarih kitaplarinda Türk tarihi diye bir tarih yoktur olanda en fazla iki üc cümleyi gecmez.Yani Türk tarihi sanki bilincli bir sekilde hem dünya kamuoyundan hem de Türklerin kendisinden saklanmaktadir.Türk tarihi adi altinda Osmanli tarihi okutulur,'BIZ OSMANLI COCUGUYUZ'sartlanmisligi her kesimde mevcuttur.Icinde Türk sözcügü gecen,Türklügü öven,yükselten her söz farkli amaclar yönünde kullanilip Türk'üm demek Irkci bir yaklasimla eslestirilmektedir.Günümüzde bunun pratigini fazlasiyla yasamaktayiz.Halbuki nesillerin kendi öz tarihlerini bilmeleri kadar dogal hicbir sey yoktur.Ben Türk'üm diyen bir ögrenci gercekte Türk olmanin ne oldugundan bihaber olmasi,"Orta Asya'dan geldik"den öte bir yorumda bulunamamasi ne kadar acidir.Türk tarihini Osmanli tarihi ile baslatan art niyetli zihniyete karsi nesillerimizi nasil donatiyoruz?

Dünya uluslari arasinda en büyük uluslardan biri olma nimetini elinde bulunduran Türk ulusu,kendi öz tarihini ögrenmek zorundadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.