Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Meslek Liseleri Öldürülüyor...

Tameru

Önerilen İletiler

Bir ülkenin kalkınması için sanayi şart. bunun içinde meslek liselerine muhtacız. ama meslek liselerinin üzerinde yapılan oynamalardan sonra buraların tercih edilmesi gittikçe imkansızlaşıyor. Meslek liselerinin kendi branşları üzerine ünv. okuması için verilen ek puanların alınması meslek liselerini bitirecek. umarım bu böyle kalmaz... ve bu karara el atanlar olur... olmalı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir ülkenin kalkınması için sanayi şart. bunun içinde meslek liselerine muhtacız. ama meslek liselerinin üzerinde yapılan oynamalardan sonra buraların tercih edilmesi gittikçe imkansızlaşıyor. Meslek liselerinin kendi branşları üzerine ünv. okuması için verilen ek puanların alınması meslek liselerini bitirecek. umarım bu böyle kalmaz... ve bu karara el atanlar olur... olmalı...

7238[/snapback]

Aslinda meslek liseleri; üniversiteye ziplama tramplemi degildir.

Ülkemizde tüm kurtulusu, gelecegi üniversite diplomasina baglayan düsünce anlayisi hala yikilmadi.

Bir Üni ye kapagi atan hayatini kurtardi saniyor. Bir de kariyer düskünlügü ve üniversiteli olmak var ya :D

Ancak meslek liselerinden, cok basarili ögrencilerin, üniversite ile branslarini gelistirmelerinin de önüne gecilmemeli.

Yani, dediginiz gibi, gencligin meslek liselerine yönlendirilmesi gerekmektedir.

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ülkemizde tüm kurtulusu, gelecegi üniversite diplomasina baglayan düsünce anlayisi hala yikilmadi." haklısın ve katılıyorum. Böyle gidersede yıkılamaz. bunun sebebi ise bilinçsiz ve bilgisiz veliler. anlayış şu filancanın çocuğu düz yada başka bir liseye gitmiş benim çocuğum salakmı meslek lisesine gitsin anlayışı var. meslek liseleri halkın gözünde ünv. okuyamayacak kadar yetersiz insanların gittiği bir yer olarak görünüyor. Aslında bilmeleri gereken birşey var zeki, çalışkan ve akıllı insan meslek sahibi olabilir. Meslek liselerin değerini tekrar anlamamız için 10 yıla ihtiyacımız var. evimizdeki elektrik tesisatını yada bir musluğu değiştiren birileri kalmayınca anlayacağız ve bu insanlar parmakla aranacak ama iş işten geçecek.

meslek liseleri üzerinde ki şu anlayışın kalması istiyorum "ünv okuyamayacak olanlar" anlayışı. Öğrencilerimiz hepimizin hepsi gelsin ama böyle bir ayrım olmasın. meslek liselerine çalışkan öğrencileri çekebilmek için ailelerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. çünkü lise seçimlerinde %80 veliler etkili. herşeyin ünv. olmadığını yada meslek lisesinden de istenildiğinde ünv. kazanabileceğini bilmeliler.

Meslek liselerinde verilen kültür dersleri az biliyorum. bu açığı en azından ek puanla kapatıyorlardı. şimdi oda ellerinden alınırsa meslek liselerine verilen değer büyük ölçüde azalacak.

Umarım velilerimiz bilinçlenir ve geleceği daha iyi öngörür.

Umarım yetkililerimiz, meslek liselilerin bu maduriyetini ortadan kaldırılır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EVET, HAYAT ÜNIVERSITESINI BITIRDIGINI HER FIRSATTA SAVUNAN BILGISIZ VELILER, COCUKLARINI ZORLA ÜNI KAPILARINA ITIYORLAR.

OYSA MESLEK LISELERINI BITIREN HEMEN BÜTÜN GENCLERIN AC KALMADIGI BILINDIGI HALDE.

ADAM BÜFE ACIYOR, DUVARINA AVUKATLIK DIPLOMASINI ASMIS. :D

CÜNKÜ BIR MASA DAHI YAPAMIYOR. ELINDEN IS GELMIYOR.

YAZIK DEGIL MI O ÖGRENCININ ÜNI DE HARCADIGI ZAMANA, ANA BABA PARASINA, DEVLET KREDILERINE????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meslek liseleri ara insan gücü yetiştirmek için kurulmuş eğitim birimleridir. Bu liselerden mezun olmuş kişilerin istihdamı şarttır. İstihdam garantisi olmayan bir meslek eğitimi yeterince samimi olmamaktadır. Bu kanala yönlendirilecek kişilerin gelecek kaygılarının olmaması gerekmektedir. Sanılanın aksine meslek liseleri aslına rücu ettirilmeye çalışılıyor. Meslek liselerini öldüren uygulamalardan söz edecekseniz geçmişte köy enstütülerinin kapatılması konusuna değinmek zorundasınız. Meslek eğitiminin temelinde bu kurumlar var dı. Şİmdi ise meslek lisesi mezunları için çalışma alanları oluşturulmakta ve yönlendirmeler yapılmaktadır. Özendirme kampanyaları başlatılmaktadır. Ancak raydan çıkan bir treni tekrar sağlıklı yol alır duruma getirmek biraz sabır gerektirir. Bu geçiş döneminde en fazla ihtiyacımız olan şey budur. Resmin bütününe bakıp dün- bugün-yarın ilişkisini gördükten sonra yorum yapmanızda fayda var. Yoksa kişi ve olayları sakız gibi çiğnemekten öteye gidemezsiniz ki buna geviş getirmek denir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar neden üniversite diyorlar çünkü bir iş garantisi var sanıyorlar. tamam hakkını vererek güzel bir ünv. ve bölüm okuduysan iş garantisi var. Ünvteye iş garantisi var diye girmeye çalışan öğrenciler ve aileleri ne yapıyor ünv giden yolu tabiki fen, anadolu yada diğer kültür dersleri ağırlıklı veren liselerden geçiyor diye buralara yönlendiriyorlar. sonuç ünv sınavına giren 1,7 milyon öğrenci, yerleştirilen 250 yda 300 bin öğrenci 1,4 milyon öğrenciye ne olacak... işte insanları bu yaştan sonra bir meslek sahibi yapamazsın. o insanlar sanayide çırak olarakta çalışamaz çünkü gururlarına yediremezler. bu göz ardı edilecek bir rakam değil bu insanlarıda düşünmeliyiz.

Şimdi düşünürsek açıkta kalan ve bir mesleği olmayan bu öğrenciler bu hale nasıl geldiler. Aileleri zamanında bir iş sahibi olmak için bunları meslek liseleri dışında ünvteye girme ihtimali yüksek liselere gönderdiler. sonuç ortada. meslek liselerinin tercih edilmemesinin sebebi ne ünv kazanılamaz olması. Yani ünv kazanamazlarsa iş sahibi olamayacak olmaları.

keşke velilerin düşünceleri çocuklarının iş sahibi olmaları için (ünv kazanmaları için) kültür dersleri ağırlıklı liselere göndermek olsa. ne yazık ki öyle aileler var çevresinden etkilenerek çocuklarını yönlendiriyorlar. bu etkilenmeler ne yazıkki şu şekilde "filancanın çocuğunun kafası çalışmıyormuş meslek lisesine göndermiş" yada "benim çocuğumun neyi eksik" laflarını duyamamak için meslek liselerine çocuklarını göndermeyen aileler var. inanın durum bu. bu anlayışı yıkmalıyız.

köy enstitülerine gelince K.E.lernin amacına bakarsak 1934-60 dönemlerinde köylü halkımızı bilinçlendirmek, ayaklarının üzerlerinde durmalarını sağlamak, kendilerine güven duymalarını sağlamak , üretmeyi öğretmek, soru sormayı öğretmek, bazı düzensizlikleri sorgulamalarını sağlamak ve cumhuriyeti sağlam temellere oturtmak gibi amaçları vardır.

60 lar dönemi ile 2005 dönemleri arasında çok fark var. artık herkes düşünebiliyor ve birşeyleri sorgulayabiliyor. insanların bunları yapmaları için K.E gerek yok. ama üreten bir toplum olmak için meslek liselerine ihtiyacımız var. ve topluma meslek liselerini sevdirecek ve cazip hale getirmemiz gerekiyorsa, meslek liselerinden ünv. kazanma şansını yükseltmemiz gerekir. neden ünv kazanma şansı diyorum çünkü halkımızın kafasındaki illa ki ünv okuyacak düşüncesini silmemiz zor. Birşeyleri yok edecemeğimize göre yeni düşünceler oluşturalım. bunun için meslek liselerine teşvikler olmalı. ben şuanda somut bir şekilde teşviklerin olduğunu sanmıyorum hatta köstek olunduğunu düşünüyorum. (ek puanların alınması gibi)

Son bişey daha meslek lisesinden mezun bir öğrecinin diğer liselerden mezun bir öğrenciye göre iş imkanı açısından %100 daha şanslı olduğunu söylememe bile gerek yok.

Tekrar sistemi sağlıklı bir şekilde işler hale getirmek için iyileştirici adımlar atmamız gerekiyor. Eğitimcilerimiz üzerlerine düşeni layıkıyla yapacağına inanıyorum. kısacası herkes üzerine düşeni en iyi şekilde yapmalı, velisinden yöneticisine, eğitimcisinden öğrencisine kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meslek liselerinin amacı ile üniversite eğitiminin amaçları birbirini tamamlayan unsurlar değil ki.

Meslek lisesini okuyan kişilerin üniversite düşüncesinden ziyade iş kollarında başarılı bir kariyer yapmaya odaklanması gerekmektedir. Meslek lisesi mezunları üniversite düşüncesinden sıyrıldıkları vakit üniversite kapısındaki anlamsız yığılma %60 oranında azalacaktır. Bu rahatlama öss gibi bir zulmün de yerini daha sağlıklı bir sisteme bırakmasını sağlayacaktır.

Hal böyleyken meslek liselileri sizin savunduğunuz gibi üniversiteye değil iş ortamına taşımanın yollarını aramak daha mantıklı görünüyor. İstihdam yaratmadaki sıkıntı ekonomi ile doğru orantılı olduğundan şu an herşeyin birden bire düzelmesi imkansız. Sabırla beklemek gerekiyor. Bu anlamda takip edilen politikaları doğru ve uzun vadeli buluyorum.

Köy enstütülerinin kapatılması ise, mesleki eğitimin yaygınlaşarak gelişmesini engelleyen bir uygulama olmuştur. Bir çok meslek son ustalarının vefatıyla yok olmuştur. Üretken kişilerin sayısını azaltarak bizi bugün kü tüketim toplumu haline getirmiştir.

Başarıların %10'u zeka, %90'ı terdir.Bu memlekete terlemeyi göze alacak meslek liseliler zihinleri ile çalışacak üniversitelilerden çok daha fazla gereklidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
Meslek liselerinin amacı ile üniversite eğitiminin amaçları birbirini tamamlayan unsurlar değil ki.

Meslek lisesini okuyan kişilerin üniversite düşüncesinden ziyade iş kollarında başarılı bir kariyer yapmaya odaklanması gerekmektedir. Meslek lisesi mezunları üniversite düşüncesinden sıyrıldıkları vakit üniversite kapısındaki anlamsız yığılma %60 oranında azalacaktır. Bu rahatlama öss gibi bir zulmün de yerini daha sağlıklı bir sisteme bırakmasını sağlayacaktır.

Hal böyleyken meslek liselileri sizin savunduğunuz gibi üniversiteye değil iş ortamına taşımanın yollarını aramak daha mantıklı görünüyor. İstihdam yaratmadaki sıkıntı ekonomi ile doğru orantılı olduğundan şu an herşeyin birden bire düzelmesi imkansız. Sabırla beklemek gerekiyor. Bu anlamda takip edilen politikaları doğru ve uzun vadeli buluyorum.

Köy enstütülerinin kapatılması ise, mesleki eğitimin yaygınlaşarak gelişmesini engelleyen bir uygulama olmuştur. Bir çok meslek son ustalarının vefatıyla yok olmuştur. Üretken kişilerin sayısını azaltarak bizi bugün kü tüketim toplumu haline getirmiştir.

Başarıların %10'u zeka, %90'ı terdir.Bu memlekete terlemeyi göze alacak meslek liseliler zihinleri ile çalışacak üniversitelilerden çok daha fazla gereklidir.

7375[/snapback]

Güzel hoş yazmışsın kardeşim de; Bu %10 luk zeka, %90 lık teri, %90 etkiliyor ve önünü tıkıyorsa..???

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

meslek liseleri niye öldürülsün aynen dünyadaki gibi bir hale getiriliyor. dünyada bütün meslek lsieleri mezunlarını ünviersiteye gönderemez direk üretim sahasına sokar. kuruluş amacıda budur zaten. yoksa onalrda ünviersiteye girecekse meslek lsiesine ne gerek var. meslek lisesi okumadan mühendis olunmuyormu ?

meslek liseleri dünyda orta sınıf üretim çalışanlarını yetiştirmek için kuruldu ve bu günde öyle hizmet veriyor. nyie işinize gelen konularda dünyanın diğer ülkelerindeki gibi uygulama istiyorsunuzda işinize gelmeyince türkiyede bunun bir istisna olmasını istiyorsunuz.

adı üstünde meslek lisesi bitirenler meslek sahibi olsunlar. tabiki tekniysen vs.. ne bekliyordunuz başka.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Ya karedeşim meslek liselerinin amacını doğru söylemişsin ama bu adamın önünü niye kapatıyosun.Diğer ülkelerde direkt göndermiyorlar ama önünüde kapatmıyorlar.Eğer adamın kapasitesi varsa niye daha yükseğini okumasın.sen bunu niye engelliyorsun...mesele orada mesele meslek lisesinin kuruluş amacında değil ki...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.