Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Böyle Olmalı Sevmeler...

tülvent

Önerilen İletiler

sedefw.jpg

O gün adliye binasının önü ana baba günü gibiydi.Bütün gazeteciler toplanmıştı.

Konu 80 yaşındaki bir neneyle 84 yaşındaki birdedenin boşanma davalarına tanıklık etmekti. Mahkeme başladı. Hakim önce neneyi çağırdı.   

-Anlat bakalım anne derdin ne? Bu yaştan sonra neden boşanmak istiyorsun?   

Nene anlatmaya başladı:

-Bak hakim bey evladım, şu görmüş olduğun ihtiyar adamla ben tamı tamına 60 yıllık evliyim. Birbirimizi severek evlenmiştik. Ben Ankara' da yaşıyordum ve bu adam Çankaya' da askerlik yapıyordu. Askerliği bitince evlendik.    

Ben bi çocuğumuz olmasını çok istiyordum, ama benden olan bir problem yüzünden çocuğumuz olmuyordu. Ben de üzülerek kendisinden boşanmak istediğimi söyledim.    O da:   

- Biz birbirimizi çok seviyoruz çocuk için ayrılmayalım. Nasip değilmiş. Ben sana çiçek getiririm sen de onlarla uğraşırsın. Onlarda çocuk gibidir; sevgi ister, ilgi ister, konuşmak ister. Gel yuvamızı yıkmayalım.    Dedi, ben de gerçekten seviyordum O'nu kabul ettim... 

O çiçekler getirdi, zaten bahçıvandı kendisi, ben de o çiçeklere sanki çocuğum gibi davrandım. Ta ki bi akşam yeni bir çiçekle gelinceye kadar: SEDEF ÇİÇEĞİ... 

- Bak hayatım, dedi.  - Sana yeni bir çocuk getirdim. Ama bu çocuğun huyu biraz kötü. Bunu her gece yarısı sulaman gerekiyor. Yoksa ölür.

Ben de her gece saat 3' de kalkıp o çiçeği suladım.Bir gece olsun şu adam   kalkıp sulamadı.    Ben de kendi kendime adadım ki; eğer bu çiçek ölürse ben de bu adamdan boşanırım.

Dün baktım çiçek ölmüş, ben de boşanma davası açtım. Beni boşa bu ilgisiz adamdan hakim bey evladım.   

Hakim olanları dinledikten sonra dedeye yönelir. 

- Eşini dinledin baba, gel bi de seni dinleyelim. Söylemek istediğin bir şey var mı?     

Dede suçlamalardan yüzü kıpkırmızı olmuş bir şekilde utanarak hakimin karşısına çıkar:    

- Söylenenleri dinledim evlat. Eşim haklıdır ancak bilmediği bir nokta var...    Ben bahçıvanım, çiçekleri çok iyi bilirim.

Sen sedef çiçeğinin huyunu bilir misin evlat?    Hakim:  

- Nedir baba? Söyle de bilelim.    Dede:    

- Sedef çiçeği suyu hiç sevmez. Ayda bir defa sulasan yeterlidir. Eğer birden fazla sularsan yaşamaz kurur...    Eşimin boynunda ağrılar vardı doktora götürmüştüm. Doktor bana dedi ki '' bak dede nenenin boynunda kireçleme başlamış. 4 saatten fazla yatmaması lazım yoksa Allah vermesin felç bile olabilir. ''   

- Uyku tatlıdır hakim bey oğlum. O'na ''gece kalk dolaş sonra tekrar yat!'' deseydim yapamazdı. Benim de aklıma böyle bir oyun geldi. O her gece kalkar çiçeği sular geri gelir yatardı. Ben o zamana kadar numara yapar onun uyumasını beklerdim. O uykuya dalınca kalkar çiçeğin toprağını değiştirirdim. 

İnsanlık hali işte... Dün çok yorgundum, uyuyakalmışım çiçek ölmüş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.