Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İRANDA ZİNA SUÇUNDAN HÜKÜM GİYEN KADINA RECM CEZASI

raif bostan

Önerilen İletiler

Recim’i savunan birileri varmış gibi laikliğe davet ediyorsunuz!

Üstünüze alınmazsınız, olur biter...

Sonuçta senin düşüncende benim düşüncem gibi.

Demek ki sorun yokmuş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

... Buna dünyada aklı başında kimse onay veremez ve "ne yapalım o ülkelerin kanunu öyle" diyemez. Değiştiremiyorsa kınar, yerer ve lanetler.

...

...''Benim doğrum bu, bunu böyle yapamazlar'' demek laf-ı güzaftır.Elbette fikrimizi belirtir, eleştirilerimizi yaparız bu da demokrasinin bize sunduğu nimetlerdendir.

...

...

Ben şahsen bizzat bana karşı işlenmiş en ağır suçun bile işkenceyle cezalandırılmasını istemem. İdamın ise bugün en az vahşete izin veren yöntemi bilgisayarlı idam makinesidir. Doktor sadece mahkumun damarına iğneyi takar. İdamı insan değil, makine yapar. Üç aşamalı ilaç enjekte eder. Önce uyuşturur, sonra felç eder ve son olarak zehirleyerek öldürür.

Yine konuyu kişisel olarak ele alırsam, bana karşı işlenmiş suç bununla cezalandırılacaksa, bu işlemi izlemeyi isterim en fazla...

Bu vicdanını rahat tutabilmek için kendini kandırmaktan başka birşey değil..O bilgisayarı programlayan, ilaçları gereken kanallara yerleştiren, suçluyu masaya sabitleyen ve en sonunda iğneyi koluna takan bir cellat gurubu sonucu etkilemiyor..Sonuç ölüm..

İş izlemeye gelince, çok değil 2-3 sene öncesinde kafa kesme görüntüleri internette arama rekorları kırdı..Bu bile insanoğlu içindeki vahşetin belgesidir..Sizin ''izlemek isterim'' sözü altında da birinin ölümünü izlemek olduğunu farkedin lütfen..

Yinelemek istiyorum: Ölüm cezasını hakeden suçlar arasında karşılıklı rızanın olduğu zina suçunun olması yanlıştır..Kıyaslamam gerekirse 1 kediye işkence edenle zina yapan arasında ceza vereceğim kediye işkence eden olurdu..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi lafı evirip çevirmekle tartışmış olmayız. İdamın sonucu elbette ölüm olacak, Mars'a mı uçacak? Öyle olsa uzay mekiği mi füze mi tartışırdık. Biz en az vahşet ile idamı tartışıyorsak böyle... Ben idamı tartışmıyorum, verebileceğiniz cezanın maksimumunu söylüyorum. Neyi tartıştığımızı unutarak daldan dala atlarsak hiç bir yere varamayız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

forumda hiç kimsenin recm'i savunduğunu görmedim.

İyi okumamışsın. Sayın ftoyd'un tezi, Tevrat, İncil ve Kuran'ın hepsinin bir bütün olduğu şeklinde. Ona göre recmi emreden de tanrı, sonra değiştirip sopada karar kılan da tanrı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi okumamışsın. Sayın ftoyd'un tezi, Tevrat, İncil ve Kuran'ın hepsinin bir bütün olduğu şeklinde. Ona göre recmi emreden de tanrı, sonra değiştirip sopada karar kılan da tanrı...

Froyd'un Tezi ona inananları bağlar..Kuran'ın biz inananları bağladığı gibi..;) Üstelik adı üstünde tez, ispatına ulaşamamış garibim..:) Bu arada Froyd şu '' Her baba, oğluna cinsel yakınlık duyar'' diyen zat değilmiydi..?

Bak yahu, ayıp ettim değil mi.. :blushing: Adamın onca araştırması ve çalışması varken cımbızla birini çekip kullandım..Neyse, nasılsa sizde Kuran'dan ayet cımbızlamakta iyisinizdir..Belki küçük bir empati geliştirir bu sizde..;)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Froyd'un Tezi

laugh.gif Hay çok yaşa e mi! laugh.gif Hiç güleceğim yoktu! laugh.gif Sağol ya... Çok güldüm...

Hayır bir de o FREUD! laugh.gif Üstelik kitap birleştirmeyle onun ne işi olsun? Yani neresinden tutayım düzelteyim şaşırdım resmen!

Bir de hiç öyle bir şey söylemez, Elektra ve Oidipus komplekslerini irdeler. Onlar ne mi, e bi zahmet! Google orda.

Değerli ftoyd, umarım sen de epey gülmüşsündür...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

laugh.gif Hay çok yaşa e mi! laugh.gif Hiç güleceğim yoktu! laugh.gif Sağol ya... Çok güldüm...

Hayır bir de o FREUD! laugh.gif Üstelik kitap birleştirmeyle onun ne işi olsun? Yani neresinden tutayım düzelteyim şaşırdım resmen!

Bir de hiç öyle bir şey söylemez, Elektra ve Oidipus komplekslerini irdeler. Onlar ne mi, e bi zahmet! Google orda.

Değerli ftoyd, umarım sen de epey gülmüşsündür... Yani bazen zamanınızı çalabiliyorlar ama, neşenizi hatta geri bile verebiliyorlarmış...

Okuyunca bende güldüm şimdi..biggrin.gif Ftoyd'u tanımam,bilmem açıkçası..Benim ilgi alanıma hiç girmemiş demek ki..Ama Freud (Froyd demişim o da ayrı bir alay konusu olmuş..biggrin.gif ) yazdığımı der..He benim dediğim gibi der veya senin yazdığın gibi dolaylı der ama der..

Burası biraz ciddi olacak kusura bakma:

Mütevazı olmadığım ve asla da olmayacağım tek konu zekamdır.Oidipus'la beni aşağılamaya kalkarak hele de araştırma yeri olarak Google denen yanlışlar garabetini göstererek beni mi kendinizi mi düşürüyorsunuz..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)İyi de... Google bir arama motorudur. Google'ı "yanlışlıklar garabeti!" olarak suçlamak, sen nereye dersen oraya giden taksi şoförünü seni batakhaneye götürmekle suçlamak gibidir. :)

Tüh! Bak bunu da bilmiyordum..Demek Google arama motoru.. :unsure: 2 yıl önceydi sanırım, Google'ı kaynak gösterip menemen değil melemen diye ısrarla iddia etmişti bir arkadaşımız..:D Desene batakhaneye sürmüş motorunu..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her ülkenin kendine ait yönetim tarzı ve kanunları vardır.Bu kanunların getirdiği cezalarda ülkeden ülkeye ve hatta federal ülkelerde eyaletten eyalete değişiklik gösterir.''Benim doğrum bu, bunu böyle yapamazlar'' demek laf-ı güzaftır.Elbette fikrimizi belirtir, eleştirilerimizi yaparız bu da demokrasinin bize sunduğu nimetlerdendir.

Recm,kırbaçlama,falaka gibi çağ ve insanlık dışı cezalandırmalar bana göre de yanlış, ama ABD'nin idam cezalarına nasıl karışamıyorsak ve/veya bizim kendi hukuk sistemimize müdahaleyi nasıl kabullenemiyorsak onlara da karışmamız mümkün değil.

Kendi adıma bu ülkede idam cezasının kaldırılmasına karşıyım ve şiddetle geri getirilmesi taraftarıyım.Hanımlar beyler; ceza ne kadar göz korkutucuysa, o kadar caydırıcıdır.İran ve şeriatla yönetildiğini bildiğim diğer ülkeler bunu recm,el-kol kesme, kırbaçlama gibi gerçekten tüyler ürpertici şekillerde uyguluyor.Peki hiçbiriniz, 2 yaşında tecavüz edilip öldürülmüş çocuğun katili hakkında bu yöntemlerden daha kötüsünü ve üstelik cellatı kendiniz olmak üzere düşünmediniz?

Ölüm şekli için insanca yöntem demek bile başlıbaşına kendini kandırmaktır.Ani ölüm ve can çekiştirerek ölüm farkı kastediliyorsa,elektirikli sandalye ve gaz odası ölüm sürelerini de incelemenizi öneririm..

Korkarım ki buraya kadar olan yazımdan beni şeriat ve İran taraftarı olarak yargılayacak bazı arkadaşlarım.Hayır! İkisinin de taraftarı değilim ve zina suçu ile bir kadının taşla öldürülmesine şiddetle karşıyım, ama bunu kanunlaştırıp uygulayan bir ülkeye de bunu yapamazsın diyemeyeceğimi bilecek kadar realistim.

Saygılarımla..

iDAMI istemek ile orta cagda yasarim daha iyi, ile es anlamli geliyor bana..

Ortacagin..

Akil almaz işkence tekniklerini saymakla bitiremeyiz..

Ama o iskenceler ortacagi aydinlatmadigini söyleyebiliriz öyle mi?

Kim aydinlatti ortacagi dersek insan gibi olanlar...

Desek yanlis olurmu..

Kendi adıma bu ülkede idam cezasının kaldırılmasına karşıyım ve şiddetle geri getirilmesi taraftarıyım.Hanımlar beyler; ceza ne kadar göz korkutucuysa, o kadar caydırıcıdır.İran ve şeriatla yönetildiğini bildiğim diğer ülkeler bunu recm,el-kol kesme, kırbaçlama gibi gerçekten tüyler ürpertici şekillerde uyguluyor.Peki hiçbiriniz, 2 yaşında tecavüz edilip öldürülmüş çocuğun katili hakkında bu yöntemlerden daha kötüsünü ve üstelik cellatı kendiniz olmak üzere düşünmediniz?

Ceza ne kadar göz korkutucuysa, o kadar caydırıcıdır. Bu bir kere cocuklari egitirken öcü geliyor yanlis cümleleri kuran Anne Babalari cagristiriyor.

Peki hiçbiriniz, 2 yaşında tecavüz edilip öldürülmüş çocuğun katili hakkında bu yöntemlerden daha kötüsünü ve üstelik cellatı kendiniz olmak üzere düşünmediniz?
Saglikli insanlarin bu sekilde düsünmesine imkan yok, yoksa herkes zincirleme birbirinin katili olur !!! Sonra neden hep tecavüz namus deyince beynimizi yitiriyoruz sogukkanli düsünmek varken.. Farkindaysak bir köyde coluk cocuk büyük kücük herkesi sirayla kafasindan civileyerek öldüren ve akil hastanesine sevk edilen ve daha sonra bir sekilde serbest kalan ve civilemeye devam eden bir sahisa toplumumuzun verdigi tepki ile tecavüz olunca arasinda neden cok büyük farklilik gösteriyor..

Coluk cocuk civileyerek öldürüne sogukkanli yaklasirken icgüdesel olarak ölüm sekli tecavüz olunca neden beynimize kan toplaniyor.. Sonra neden recm kollanmak icin tecavüz esittir recm oluyor..

Ask yasayan insana ölüm cezasi verenlere neden beynimize kan toplanmiyor...

Korkunun getirdigi hersey tecavüze yönelir. Bunu Robert öyle der..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iDAMI istemek ile orta cagda yasarim daha iyi, ile es anlamli geliyor bana..

Ortacagin..

Akil almaz işkence tekniklerini saymakla bitiremeyiz..

Ama o iskenceler ortacagi aydinlatmadigini söyleyebiliriz öyle mi?

Kim aydinlatti ortacagi dersek insan gibi olanlar...

Desek yanlis olurmu..

Yanlış mı doğru mu bu konuda bir fikir belirtmeyeyim, ama idam ile işkenceyi bir tutarak, bir de işe ortaçağı karıştırarak neyi anlatmaya çalıştığınızı anlayamadım..Biraz dağılmış gibisiniz sanırım..

Ha konu ortaçağın aydınlatılışı olsaydı, yine ceza sistemine bağlardım olayı..Yoksa ceza sisteminin zayıf olduğu bir ortaçağda aydın ve aklı başında insanlara yaşam hakkı tanımazdı azılı suçlular..

Ceza ne kadar göz korkutucuysa, o kadar caydırıcıdır. Bu bir kere cocuklari egitirken öcü geliyor yanlis cümleleri kuran Anne Babalari cagristiriyor.

Öncelikle ebeveyn misiniz onu bilmem lazım..Şayet değilseniz sizin yukarıda adığınız ortaçağda kalmış anne babalık olmalı..Günümüzün teknoloji çocukları başka hikayeler dinliyor bu günlerde..;)

Saglikli insanlarin bu sekilde düsünmesine imkan yok, yoksa herkes zincirleme birbirinin katili olur !!! Sonra neden hep tecavüz namus deyince beynimizi yitiriyoruz sogukkanli düsünmek varken.. Farkindaysak bir köyde coluk cocuk büyük kücük herkesi sirayla kafasindan civileyerek öldüren ve akil hastanesine sevk edilen ve daha sonra bir sekilde serbest kalan ve civilemeye devam eden bir sahisa toplumumuzun verdigi tepki ile tecavüz olunca arasinda neden cok büyük farklilik gösteriyor..

Coluk cocuk civileyerek öldürüne sogukkanli yaklasirken icgüdesel olarak ölüm sekli tecavüz olunca neden beynimize kan toplaniyor.. Sonra neden recm kollanmak icin tecavüz esittir recm oluyor..

Ask yasayan insana ölüm cezasi verenlere neden beynimize kan toplanmiyor...

Korkunun getirdigi hersey tecavüze yönelir. Bunu Robert öyle der..

Bunu kim demiş Allah aşkına..? O çivili katil de olmak üzere tüm vahşet içeren cinayet vb. suçlar toplumda infial uyandırıyor..Ne yazık ki hukuk sistemimiz raporla ispatlanmış delileri cezaevlerine bile koyamıyor..Ceza almayacağı garanti edilsin, o çivili katili seve seve yok edecek bir sürü insan gösterebilirim..

Ben yazımın neresinde Recm'i savunmuşum ki böyle bir cevapla geldiniz bana..? Anlamamışsınız, tekrar edeyim:

Karşılıklı rıza ile ilişkiye girmiş bir çiftin cezalandırılmasına ben de karşıyım..Ama İran bunu kendi hukuk sistemine göre yapıyorsa eleştirmekten öde ''yapmazsın, edemezsin'' gibi laf-ı güzaflara girmem..

Son olarak,Robert'i de tanımam ben..Ftoyd'un arkadaşı olsa gerek..Korkunun yönelttiği herşey tecavüze yönelir he.. :unsure:

Bunu karanlık korkusu, kapalı yerde kalma korkusu ve bir korku filminin finalinden hareketle açar mısınız biraz..Pek tecavüzle bağdaştıramadım da..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış mı doğru mu bu konuda bir fikir belirtmeyeyim, ama idam ile işkenceyi bir tutarak, bir de işe .

.

.

.

Bunu karanlık korkusu, kapalı yerde kalma korkusu ve bir korku filminin finalinden hareketle açar mısınız biraz..Pek tecavüzle bağdaştıramadım da..

iran´da bir kadına zina ettiği idasıyla taşlanarak vahşice öldürülme cezası verilmesi iskence olmuyor, ne oluyor bu idam mi oluyor bu idam ise ortacagin suclulari ne sekilde idam ediliyordu !!!

Recm olayida ortacagin Zina, hirsizlik ve cinayet suclarında kullandigi binlerce örneginden biri olan testereden bir farki yok..

Bakin testereyle verilen bir ceza sucluya bu yüzlercesinden bir örnek bunun adina ister iskence deyin ister idam?

Iskenceyi savunanlar ülkemizde recm i savunanlar bu tür cezalari alkislayanlar.. Ne yazik ki ülkemizde masum insanlarin ölüm emrini veren Apo´yu Sayin diyen bir kisiye tapabilmektedir...

Ne yazık ki, bizim ülkemizde tüm isbirlikci gücler birlesmis, cezasini ceken apo yu hapisane de degilde basbakanlik konutunda oturuyormus gibi her gün onun sözcülügünü yapmakta ve onun direktifleri dogrultusunda faliyetler yürütülmekte..

Bundan cesaret alanlar tabiiiki en cirkin eylemi bile harekete gecirmekten zerre kadar teredüt etmezler otobüste yakilan genc kizlarimiz bir örnektir.. buda tabiiki idam konusunu tetiklemektedir halkimizin saglikli düsüncesinden uzaklastiranlarin bu bir ortacag zaferidir..

Iste dagilma burda baslamaktadir..

Ben Deniz gezmis ve arkadaslarini asilmasini bu gün nasil hüzünle aniyorsam..beynimle insancil yanimla.

Saddam idam edilirken de hümanist yanim aglamistir zerre kadar Saddamin bir sucu aklima gelmemistir bugün de gelmez aklima gelen onun tek iskenceyle idam edilmesidir..

Ha konu ortaçağın aydınlatılışı olsaydı, yine ceza sistemine bağlardım olayı..Yoksa ceza sisteminin zayıf olduğu bir ortaçağda aydın ve aklı başında insanlara yaşam hakkı tanımazdı azılı suçlular..

Öncelikle ebeveyn misiniz onu bilmem lazım..Şayet değilseniz sizin yukarıda adığınız ortaçağda kalmış anne babalık olmalı..Günümüzün teknoloji çocukları başka hikayeler dinliyor bu günlerde.

Bunlari gülüp geciyorum wink.gif cok klasik cok güzel yakalanmissiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

menemen değil melemen diye

Tutarsızlık bataklığına çırpındıkça saplandığının farkında bile değilsin değil mi? Google'ı kaynak göstermesi imkansız, Google'dan ulaştığı bir kaynağı göstermiştir.

Bak anlamadıysan şöyle anlatayım: Google bir araçtır. Direksiyonu kırdığın tarafa gider. Bilirsin, navigasyon araçlarını. Ekranda yolları gösterir, nereye direksiyon kırıp nerede park edeceğin sana kalmış, anlaşıldı mı?

Bu tarz tutarsız öne sürümlerle tartışamayız ve buna harcayacak zamanım yok. Ben sana bazı tavsiyelerde bulunayım, bu konu kapansın.

Bir kere başta; birisini cımbızlamak, iğnelemek, zımbalamak ve buna benzer şeylerle suçlamaya kalkıştığında neyi cımbızlamış, neyi iğnelemiş ve dahi neyi zımbalamış, bunu somut şekilde ortaya koy. Senin ikide bir öne sürdüğün Kuran'da “recmen bil gayb” diye bir deyim vardır. Bunun adı “gayb taşlamak” tır. Bununla nereye attığını bilmeden karanlığa taş atmayı, yani içeriği belirsiz eleştiriler kastedilir. Yani aynen, adı ne açılımı olduğu dahi karışan şu bizim padişah hazretlerinin açılımı gibi, anlarsın...

İkincisi, bir konuda yazacağında şöyle bir geriye git, tartışmaya kimler katılmış, hangisi neyi savunmuş, hangi diğeri ne yanıt vermiş... Değil mi ama?

Üçüncüsü, fontları büyütmekle kimsenin gözüne bir şey sokamazsın, herkes yine ne yazdıysan onu okur. Kimse “bu kadar büyük font kullandığına göre doğru bir şey söylüyor” demez...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tutarsızlık bataklığına çırpındıkça saplandığının farkında bile değilsin değil mi? Google'ı kaynak göstermesi imkansız, Google'dan ulaştığı bir kaynağı göstermiştir.

Bak anlamadıysan şöyle anlatayım: Google bir araçtır. Direksiyonu kırdığın tarafa gider. Bilirsin, navigasyon araçlarını. Ekranda yolları gösterir, nereye direksiyon kırıp nerede park edeceğin sana kalmış, anlaşıldı mı?

Bu tarz tutarsız öne sürümlerle tartışamayız ve buna harcayacak zamanım yok. Ben sana bazı tavsiyelerde bulunayım, bu konu kapansın.

Bir kere başta; birisini cımbızlamak, iğnelemek, zımbalamak ve buna benzer şeylerle suçlamaya kalkıştığında neyi cımbızlamış, neyi iğnelemiş ve dahi neyi zımbalamış, bunu somut şekilde ortaya koy. Senin ikide bir öne sürdüğün Kuran'da “recmen bil gayb” diye bir deyim vardır. Bunun adı “gayb taşlamak” tır. Bununla nereye attığını bilmeden karanlığa taş atmayı, yani içeriği belirsiz eleştiriler kastedilir. Yani aynen, adı ne açılımı olduğu dahi karışan şu bizim padişah hazretlerinin açılımı gibi, anlarsın...

İkincisi, bir konuda yazacağında şöyle bir geriye git, tartışmaya kimler katılmış, hangisi neyi savunmuş, hangi diğeri ne yanıt vermiş... Değil mi ama?

Üçüncüsü, fontları büyütmekle kimsenin gözüne bir şey sokamazsın, herkes yine ne yazdıysan onu okur. Kimse “bu kadar büyük font kullandığına göre doğru bir şey söylüyor” demez...

Üff iyice basitleşti tartışma..Şimdi de fontlarım mı dert oldu..Bak anlamıyorsan anlatayım: Kullandığın bilgisayar ve işletim sistemi ile, bilgisayarımızdaki farklılıklar nedeni ile benim fontlarımı kocaman görüyorsun..Bende gayet iyi duruyor..:D

Bu tartışma olmaktan çıktı zaten..İstersen burada keselim de daha da basitleşmesin..;)

Söylemeden edemeyeceğim; iikinizde gülüp duruyorsunuz yahu..Buna da bir söz var ama artık onu da Ftoyd ve Richard'a sorup öğrenirsiniz bilmiyorsanız..;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Richard'a sor

Haydaa... Bir de Richard çıktı. Yahu bu da kim? :D

Yok, tartışma tabii ki gerçekten bitti, konu anlaşılmış görünüyor da, merak ettim şimdi!

Robert kimmiş diye merak ederken bir de Richard çıktı! Gel de merak etme! Richard Gere desem? Yok o değildir herhal!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haydaa... Bir de Richard çıktı. Yahu bu da kim? :D

Yok, tartışma tabii ki gerçekten bitti, konu anlaşılmış görünüyor da, merak ettim şimdi!

Robert kimmiş diye merak ederken bir de Richard çıktı! Gel de merak etme! Richard Gere desem? Yok o değildir herhal!

Sence tekrar yanılıp yanlış mı yazdım..;)önceki iletilerimden birinde zeka konusunda birşeyler karalamıştım ya hani, bu balıklama atlayışınla ne demek istediğimi anladığını ümit ediyorum..:)

Ne kadar zıt düşüncelere sahip olsakta keyifli bir yazışma oldu..Gülüp durduğundan hareketle senin de keyif aldığını düşünüyorum..

Başka başlıklarda görüşmek üzere..

Not: Kullandığım font ve boyutu bende hala senin fontunla aynı boyutta görünüyor..:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu font ile sınırlı kaldığına göre iyi, diğer konular anlaşılmış. Gelişme var. Neyse Richard ile tanışamadık ama, anlaşılan bu önemli bir kayıp değilmiş. Önemli olsa herhalde "Ne Richard Gere'si, tabii ki Richard Feynman" filan türü bir yanıt olurdu! :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendi kardeş, "bunu öyle diyen" Robert de kim, ben de merak ettim şimdi.

Sahi hangi Robert bu? Tanıdığımız bir Robert mi?

Demirefe kardesim Robert´i biraz saklayalim biraz arka planda kalmak istiyor, zannediyorum ileri planda foruma katilma arzusu var.

Robert diyor ki her astiginiz insan tarihe yazilir cizemezsiniz,,

Cizmeniz icin birakin aramizda yasasin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Robert diyor ki her astiginiz insan tarihe yazilir cizemezsiniz

Bunu 1984 romanında Orwell çok iyi anlatır. Fakat o anlatıma göre de asmayıp benliğini ezmek, bir hiçe çevirip posasını ayaklar altına atmak asıl insanlık dışı bir zulümdür.

Orwell'i okuyun, bir insanı onuruyla idam etmenin daha insanca olduğuna karar vereceğinize eminim. Orada Büyük Birader'in mutlak diktatörlüğüne baş kaldıran zavallı Winston Smith'in asılmayıp da sözüm ona "sevgi" bakanlığının mahzeninde asi ruhunun yok edilişi insan olan herkesin tüylerini diken diken etmeye yetecektir eminim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her ülkenin kendine ait yönetim tarzı ve kanunları vardır.Bu kanunların getirdiği cezalarda ülkeden ülkeye ve hatta federal ülkelerde eyaletten eyalete değişiklik gösterir.''Benim doğrum bu, bunu böyle yapamazlar'' demek laf-ı güzaftır.Elbette fikrimizi belirtir, eleştirilerimizi yaparız bu da demokrasinin bize sunduğu nimetlerdendir.

Recm,kırbaçlama,falaka gibi çağ ve insanlık dışı cezalandırmalar bana göre de yanlış, ama ABD'nin idam cezalarına nasıl karışamıyorsak ve/veya bizim kendi hukuk sistemimize müdahaleyi nasıl kabullenemiyorsak onlara da karışmamız mümkün değil.

Ölüm şekli için insanca yöntem demek bile başlıbaşına kendini kandırmaktır.Ani ölüm ve can çekiştirerek ölüm farkı kastediliyorsa,elektirikli sandalye ve gaz odası ölüm sürelerini de incelemenizi öneririm..

Korkarım ki buraya kadar olan yazımdan beni şeriat ve İran taraftarı olarak yargılayacak bazı arkadaşlarım.Hayır! İkisinin de taraftarı değilim ve zina suçu ile bir kadının taşla öldürülmesine şiddetle karşıyım, ama bunu kanunlaştırıp uygulayan bir ülkeye de bunu yapamazsın diyemeyeceğimi bilecek kadar realistim.

Saygılarımla..

Nerede bir insan hakkı ihlali varsa orada o insan hakkı ihlalinin durdurulması için tüm insanlık çaba göstermelidir. Yoksa insan hakkı ihlalleri dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanır ve biz buna engel olmazsak insanlık vazifemizi yapmış olmayız.

Her insan insan hakkı ihlalini önlemekten sorumludur.Zina eden kadın kendi rızasıyla başkasıyla birlikte olmuş yani ona tecavüz edilmemiş ve her iki tarafta kendi rızasıyla ilişkiye girmişse buna kimse bir şey söyleyemez. Çünkü kadın hayatı kendini ilgilendirir, hayatını başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşayabilir. Şayet kocası eşinin başkalarıyla beraber olmasını kabul etmiyorsa ondan boşanır ama asla o kadın işkenceyle ölümü hak etmez. Bu insanlık dışı bir uygulamadır ayrıca ölüm cezası doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü insan hata yapmaya meyilli bir varlıktır ve cahildir. Kötü şeyler yapabilir. İşte bu yüzden ölüm cezası doğru değildir, şayet bir kişi hata yaptı diye onu öldürürsek aynı kötülü biz ona yapmış oluruz. Bunun yerine toplumu iyi eğitmeli ve suç işlemenin ne kadar yanlış bişiy olduğunun farkına vardır malıyız.

Ayrıca cezalar hata yapan kişininde düzelmesini sağlayacak nitelikte olması gerektiği için ölüm cezası yanlıştır. Çünkü o kişi yaptığı işiten pişman olmadan onu direk öldürmek onu düzeltmez ama onun pişman olmasını sağlayacak ceza verilmesiyle ve ayrıca eğitilmesiyle yaptığını bir daha yapmaz yoksa öldürmekle elimize hiç bişiy geçmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ha yani eski insanlar taşlanarak işkence ile öldürülmeye layık yaratıklar idi, yeni insanlar sopa atılmaya layık yaratıklar öyle mi? Kaldı ki değil insan, hiç bir yaratık buna layık değildir. Bir sürüye dalıp on koyunu telef etmiş bir canavara sopa vurulmasını benim yüreğim kesinlikle kaldırmaz. Öldüreceksen insan gibi merhametinle, mecburen öldürürsün.

Geçin bu saçmalıkları, bana zerresini anlatamazsınız. Bunları nasıl savunabildiğinizi, nasıl dile alıp dile getirebildiğinizi anlayamıyorum. Demek dogmatizm işte böyle bir şey.

İnsana beden bütünlüğünü bozan ceza veremezsiniz, insan haklarına aykırıdır, insan onuru ile bağdaşamaz. Hiç bir canlıya zaten veremezsiniz. Zorunluluk altında merhametinizle, acı duyarak, üzülerek hayatına son verirsiniz, mecbur olduğunuz zaman.

İnsana hiç bir koşulda işkence ile ceza veremezsiniz. Yapabileceğiniz en fazla şey, acı çektirmeden idam etmektir. Bu bile tartışmalıdır, ekstrem koşullara bağlıdır. O kadar! Bu konuyu kesinlikle tartışılabilir bulmuyorum, kesindir. İlkel çağların düşünceleri orada kalmalı, günümüzde bahsi bile edilmemelidir.

Konular bakamayalı epey ilerlemiş ama genel olarak cevabımı sizin ilk mesajınızdan vereyim.

Öncelikle saçmalık olarak saldırdığınız ve dogma dediğiniz olgu benim inancım.Bir Tanrı ya inanıyorum ve dogma dediğiniz,saçma dediğiniz her bir Kitabın(Kuran-İncil-Tevrat-Zebur),, benim inandığım Tanrının gönderecebileceği mükemmelikte Kitaplar olduğunuda çok iyi kavrıyorum.Size göre işkence olan recm ya da sopa olayları karşısında, ben bir hapishane olayını daha insanlık dışı buluyorum.Ayrıca sizin iddia ettiğiniz gibi evrensel olan suç algımızda ceza verme (toplu yaşama kuralları) olgumuz olmasa,zaten kısıtlı cezalarla çocukların artık sokakta oynamadığı ülkemizde durum daha nerelere varırdı bilmiyorum.Siz din karşıtlığı önyargılarınızdan dolayı ısrarla bir karı kocanın birbirini aldatmasının doğal hakkı olduğunu söyleyeceksiniz neredeyse. Ben ise bu olaya tamamen bir anlaşma gözüyle baktığım için ve o anlaşmaya uymayacak olan insanların kalkıp evlenmesini kaldıramadığım için ısrarla dogmalarım üzerinde duruyorum. Kimse evlilik anlaşmasında çiftlerin başına silah dayamıyor.Evlilik kötüye gidiyorsa kimse kalkıp boşanamazsın diye de silah dayamıyor. O halde sabah başkasıyla yatmış kocamın gelip sırıta sırıta akşam benimle yattığını öğrendiğim zaman benim içimde hissettiğim duygunun karşılığında 100 sopa cezasını abartan inançsızların insan hakları bakış açısınıda anlamamı beklemeyin. Ben bir evilik sözü verdiysem, aldatmayacağıma,bir aile olacağıma söz vermişimdir. Bu sözü karşımdakinin bozması demek, benim hakkıma ,insan hakkıma, güven hakkıma, sadakat hakkıma, sevgi hakkıma bir saldırıdır ve ben bu cezaları az bile görürüm. Varsa sıkıntıları ortaya koyarlar, boşanmak istiyorlarsa boşanırlar, ama kendilerini bekleyen eşe yalancılık dolandırıcılık(duygu dolandırıcılığı) yapamazlar.

Sigmund Freud konusuna gelince, gülmedim.Zaten Kitaplarınıda okuduğumda öyle ya da böyle sıkıntılar bulmakla birlikte, ona karşı en güzel eleştirileri açıkça ortaya döken ve bir çok yönden hayatımda kendimi ve etrafımdaki insanları analiz etmekte çok daha etkili olan ismi, yani Freud un öğrencisi olan Wilhelm Reich i her zaman tercih etmişimdir."Dinle Küçük Adam" adlı kitabını özellikle tavsiye ederim.Gerçi bütün kitaplarını okuduktan sonra bu ince kitabı okumak daha bir anlamlı ama malum ,psikoloji kitapları bazen ağır gelebilmektedir kimilerine.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nerede bir insan hakkı ihlali varsa orada o insan hakkı ihlalinin durdurulması için tüm insanlık çaba göstermelidir. Yoksa insan hakkı ihlalleri dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanır ve biz buna engel olmazsak insanlık vazifemizi yapmış olmayız.

Her insan insan hakkı ihlalini önlemekten sorumludur.Zina eden kadın kendi rızasıyla başkasıyla birlikte olmuş yani ona tecavüz edilmemiş ve her iki tarafta kendi rızasıyla ilişkiye girmişse buna kimse bir şey söyleyemez. Çünkü kadın hayatı kendini ilgilendirir, hayatını başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşayabilir. Şayet kocası eşinin başkalarıyla beraber olmasını kabul etmiyorsa ondan boşanır ama asla o kadın işkenceyle ölümü hak etmez. Bu insanlık dışı bir uygulamadır ayrıca ölüm cezası doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü insan hata yapmaya meyilli bir varlıktır ve cahildir. Kötü şeyler yapabilir. İşte bu yüzden ölüm cezası doğru değildir, şayet bir kişi hata yaptı diye onu öldürürsek aynı kötülü biz ona yapmış oluruz. Bunun yerine toplumu iyi eğitmeli ve suç işlemenin ne kadar yanlış bişiy olduğunun farkına vardır malıyız.

Ayrıca cezalar hata yapan kişininde düzelmesini sağlayacak nitelikte olması gerektiği için ölüm cezası yanlıştır. Çünkü o kişi yaptığı işiten pişman olmadan onu direk öldürmek onu düzeltmez ama onun pişman olmasını sağlayacak ceza verilmesiyle ve ayrıca eğitilmesiyle yaptığını bir daha yapmaz yoksa öldürmekle elimize hiç bişiy geçmez.

Son haliyle bir bütün olarak Kitaplara ve onlarda ki dine bakıldığında zaten can kavramının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.Bu yüzden cana can göze göz dişe diş kavramı hepsinde yerini almıştır.Ve zina karşısında öldürme, recm cezasını da kalkmıştır.Çünkğü uygulama hakkı olabilecek insan yeryüzünde yaşamamaktadır.Sizin dediğiniz gibi ortada kişisel hakkı olarak biriyle yatmış ,sonra da gidip karısına ya da kocasına durumu açıklayıp boşanan ya da durumu kabul eden çiftler yoktur.Ortada karşısındakinin haberi olmadan evlilik anlaşmasını bozan ve bozmasına karşıda eşini idare eden, son olarakta 4 şahitle yaptığı ortaya çıkan kişilerin cezası vardır.4 şahit, isterseniz büyültelim çünkü zorluğu hep ihmal edilir 4 şahit ile ortaya konulan bir zina suçu, aldatılmış kandırılmış eş kavramı ve ceza vardır.Toplum eğitimine glince, haklısınız, toplum eğitilmeli ,insanlar Allahın kurallarına sıkı uymalı ve böylece ceza gerektirecek aldatma,harama bakma,ona buna sarkma,hırsızlık,öldürme,yalancılık, söz tutmamazlık, etrafa karşı bozgunculuk,duyarsızlık, hatta hormonlu gıdalarımız bile dünyadan din ile silinmeli.Din çok kötü ve çağdışı ya, bi de kuralları uygulandığında dünyada nasıl insanlar yaşardı bir anlaşılsa keşke.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogma öyle saçma bir şeydir ki, tartışmaktan bile artık hiç haz etmez oldum. Bu saçmalıkları değil tartışmak, artık hiç duymamayı tercih ediyorum.

Dört şahit bulup sonra da sopa atmak kadar dünyada abuk ve absürd bir öneri daha olamaz. Bununla eşin seni aldatmıyor diye rahat uyuyacaksın öyle mi?

Başlarım dört şahidinden, bu dünyanın en saçma önerisidir. Bir kanıt, bir sezin ile basarsın tekmeyi, kapının önüne koyarsın, biter. "Boşanma davasında görüşürüz artık" der, telefonu da suratına kapatırsın. Budur.

İnsanlar birbirini anlar, sezinler ve hisseder. Olmuyor, gitmiyorsa da tak sepeti koluna, herkes kendi yoluna... Budur yani, başka bir çağ dışı absürdlüğe başvurulması söz konusu bile edilemez. Devletin görevi millete sopa atmak değil, temel insan (ve kadın) haklarını sağlamaktır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.