Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRBANIN DİLİ VARDIR... (Türbanlı eş bir kimliktir... Şeriatçıdır, Medeniyeti sevmez........)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Imam-Hatip liseleri ilahiyat fakülteleri ve YÜKSEK iSLAM Enstitüleri din adami yetistirmek icin kurulmustur.Imam-Hatiplerden mezun olanlarin sayilari artmasina ragmen ülkede yeterli sayida din adami yani imam mevcut degildir.Bunun tek nedeni o okullardan mezun olanlar yasadaki gibi din egitimi ile ilgili alanlarda degilde baska görevlerde sorumlulk üstlenmektedirler.Bir yandan imam kadrolari yeterli derecede dini egitimi olmayanlara teslim edilirken asil bu görevi yapacak olanlar baska alanlarda görevlendiriliyorlar.

Ülkemizde son senelerde yasanan cok acik secik dinsel kadrolasmanin altinda yatan tek neden din degildir Laik cumhuriyete karsi bir kadrolasmadir bu.

Sevgili arkadaşım,

imam hatip liseleri din adamı yetiştirmek için kurulmamıştır ve kurulmamasıda gerekir, tıpkı meslek liselerinin illede kişiyi mühendisliğe mimarlığa zorlamaması gibi... Evet günümüzde yapılan bu ama bu çok açık bir haksızlıktır ve sorunda budur zaten...

Lise hayatı kişinin geleceğini şekillendiren bir dönem olamaz. Şimdi bu konuyada girersek çıkamazyız neyse. Ama asl olan şuki imam hatip liseleri İslam inancını öğrenmek isteyen bireylerin varolması için gereklidir. İllede meslek haline getirmesi beklenemez kişiden bu haksızlıktır, kendi inancını öğrenmek uğruna bu okula gidebilir.

Kaldı ki hiçbir insanın hangi mesleği yapacağına herhangi birisi karar veremez. Kişi ilahyat mezunu olup çöpçülükte yapar bürokratda olur olabilirse tabi... Bu onun kişisel sorunudur...

Kadrolaşma konusuna gelince,

Şunu iddia edebilirmisin, akp öncesinde herhangi bir kadrolaşma yoktu! Yada şu an akp müdahale etmezse devlet içinde bir kadrolaşmadan söz edilemez... Bunu iddia edebilirmisin?

Edemezsin segili arkadaşım,

Kadrolaşma illede bir siyasi partinin kendi seçtiği adamları görev başına getirmesi değildir. Şu an bütün devlet kurumlarında süper bir kadrolaşma vardır ve bu kadrolaşma dindar olan insanlara karşıdır.

Neden bir tane devlet yetkilisinin başörtüsü kişisel bir haktır kişiye hakkı verilmelidir dediğini duymuyoruz?

Neden bütün herkes dindar insanları potansiyel irtica şeklinde

görmektedir?

Neden bütün kurumlar sol görüşlü kişiler tarafından yönetilmektedir?

Siz halihazırda bulunan kadrolaşmayı görmeden akp nin kadrolaşmaya gittiğini zannediyorsunuz. halbuki akp nin yaptığı mevcut kadrolaşmayı yıkmaktır!!!

Düne kadar bütün gazeleterde yök mensuplarının nasıl akrabalarını üniversiteler aldığını ve üniversiteleri resmen bir aile şirketine dönüştürdüklerini okuyorduk. Bunlar kadrolaşma değilmidir? Kadrolaşma ne demektir?

Dikkatli takip edelim. Mevcut sistem müslümana karşı bir sistemdir.

Çünkü mevcut sisteme göre her müslüman devletin geri kalmasının sebebidir, her müslüman geri kalmışlığın göstergesidir, her müslüman potansiyel irticadır ( ki bunu her fırsatta nasıl insanların önüne attıklarıda ortada işte ), her müslüman bir yüzkarasıdır. Mevcut sistemin kadrolaşması bu yöndedir bunu iyi tahlil edin...

Eğer halkının %99 u müslüman olan bir ülkede cumhurbaşkanı çıkıpta rejim için inanç kısıtlanabilir derse bunu iyice analiz etmek gerekir. halkın %99 u müslüman ve kısıtlanan müslüman inancı, diğer tarafta demokrasi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 234
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

sen her türlü bilgiyi kafandan salladığın için ben senden kaynak istiyorum kardeşim , bak iftiraların biri daha üstteki yazıda var ben türbanlı kadın kutsaldır demişim nerde? hani böle birşey yok çünkü kendi kafandan yazdın:) bu yüzden ben senden kaynak istiyorum , Doktora yapan bir insanın her hangi bir tartışma platformunda bir bilgi verirken kaynak vermesi gerektğini bilmemesi gerççekten garip... Ben Ankara Üni İlahiyat Fak mezunuyum ve bize eğitim kurumunda ilk öğretilen eğer Dini bir konuda bir bilgi verecekseniz mutlaka kaynağını vermeniz grekir olmuştur. Benim olay hakkında İslam ın ve İslamıi Düşüncedeki insanların görüşlerini anlatmaya çalıştım tekrar açıklayayım , Nur Suresi 31-32 . Ayetlerde tesettürle alakalı emirler bulunmaktadır bunların tefsirleri peygamber efendimiz (s.a.v)döneminden beri yapılmış ve hükümler verilmiştir , tesettürün farz olduğu her ilmihal ve tefsir kaynağıunda yazar , öncelikle tesettür başörtüsü değil tüm vücudun örtünmesidir. Her müslüman Kuranı Kerimde Allahın emrettiği ve yasakladığı şeyleri kabul etmek zorundadır, ama çeşitli sebeplerden uygulayamayabilr , bu onun kutsallığını fln belli etmez, zaten insanın kutsallığınıda Allahtan başka kimse bilemez.Ztn o kurallar imtihan için koyulmuştur ve bu imtihandan kimsenin tam not alamayacağıda sölenmiştir. Aynı zamanda İslam da Devlete sadakat vardır , isyan yoktur , fakat hak aramak vardır, uygun platormlarda uygun bir şekilde hakkını aramak da farzdır... Bnm anlatmak istediğim başından beri bu Kuranıkerimi bilen okuyan bir müslüman , asla hakkını aramak için anarşi ,terör cinayet gibi kavramların yanından bile geçmez. Sen yüzyıllardır islam alimlerinin tefsirlerini değiştiremezsin inkar etmek gibi bi durum içerisine gireceğinide düşünmüyorum. Ama kabul etmekle uygulamak aynı şey değil tesettür elbetteki herşey değil böyle bir iddiam da olmadı , sen bni başkalarıyla karıştırdın sanırım. Bnm ailemdede var açık insanlar bu olağan bişey bu insanın içinden gelen birşey , bnm savunduğum anlatmaya çalıştığım tek şey İnsnlar kişisel tercihleri için hangi kesimde olursa olsun yargılanmamalı birşeylerden mahrum bırakılmamalı , sen nasıl snn bi kızkardeşn olsa ona biri sen niye kapanmıosun diye sorsa rahatsız olursunda itiraz edersin "sanane" diye , ben de bnm kızkardeşime nişanlıma sen başını aç deyince rahatsız oluorum. eğer o yasalar kamusal alana örtünmeden giremezsin olsaydı sen itiraz etmicekmiydin elbette ederdin ama o itirazda bende senin yanında olurdm , bu bir kişisel insan hakkıdır , bence müdahale hiçbir şartta doğru değildir....

Ya gercekten yetti artik.benim nyazdiklarimida anlamiyor ama üniversite mezunuyum diyorsun.önce oku ben ne yazdim sora camur atma politikasina gec. Ben bilim adami olmadigimi gayet acikca yazdim ama sunuda ilave ettimki bana Kuranda hicbir ayet gösteremezsinki saclarinizi kapatin emrini vermektedir.Sizin üniversitede baska türlü anlatiliyorsa o sizin üniversienizin isidir ama Kuranda öyle bir ayet yok,mevcut olan ayet ise bilim adamlari arasinda tartisma konusudur.Hem tamamda bana neyi ispat etmeye calistigini cözemedim,senin haniminin veya nisanlinin türban takip takmamasi kimseyi ilgilendirmez o nisanlinin bilecegi bir olaydir.Ben diyorumki özel hayatta bireylerin özgürce yasadiklari ve kimsenin yasakliyamiyacagi bircok sey kamu alanlarinda yasalarla sinirlanmistir.Sende diyorsunki olamaz efendim.E olamaz dediginde sen bu rejime karsisin anlamina gelir.bunun baska bir izahi varmi.Sen begenmeyebilirsin bu rejimi ama begenen cok var.yani ben sen o begenmiyor diye rejim degistirilmez.Yapilacak teksey özel yasamla devlet yasalarini bir tutmamayi ögrenmektir.

örtülü kadin kocasi icin kutsaldir sözünü ben sana sen söyleddin demedimki ben o sözü bir örnek olarak sana yazdim sende kalkip tamamen anlam disi bir yorumda bulundun.Örtülü kadin kocasi icin kutsaldir sözünün anlami acik olan kadin kutsal degildir demektir bunun aksini kim iddia ederse gercegi carpitiyordur.

Bunu bana yazacagina asil ileti sahibine yaz ve onunla bu olayi tartis.Benim sana yazmadigim birseyi neden bana mal etmeye calisiyorsunki.Lütfen daha gercekci olalim.

Saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaşım,

imam hatip liseleri din adamı yetiştirmek için kurulmamıştır ve kurulmamasıda gerekir, tıpkı meslek liselerinin illede kişiyi mühendisliğe mimarlığa zorlamaması gibi... Evet günümüzde yapılan bu ama bu çok açık bir haksızlıktır ve sorunda budur zaten...

Lise hayatı kişinin geleceğini şekillendiren bir dönem olamaz. Şimdi bu konuyada girersek çıkamazyız neyse. Ama asl olan şuki imam hatip liseleri İslam inancını öğrenmek isteyen bireylerin varolması için gereklidir. İllede meslek haline getirmesi beklenemez kişiden bu haksızlıktır, kendi inancını öğrenmek uğruna bu okula gidebilir.

Kaldı ki hiçbir insanın hangi mesleği yapacağına herhangi birisi karar veremez. Kişi ilahyat mezunu olup çöpçülükte yapar bürokratda olur olabilirse tabi... Bu onun kişisel sorunudur...

Kadrolaşma konusuna gelince,

Şunu iddia edebilirmisin, akp öncesinde herhangi bir kadrolaşma yoktu! Yada şu an akp müdahale etmezse devlet içinde bir kadrolaşmadan söz edilemez... Bunu iddia edebilirmisin?

Edemezsin segili arkadaşım,

Kadrolaşma illede bir siyasi partinin kendi seçtiği adamları görev başına getirmesi değildir. Şu an bütün devlet kurumlarında süper bir kadrolaşma vardır ve bu kadrolaşma dindar olan insanlara karşıdır.

Neden bir tane devlet yetkilisinin başörtüsü kişisel bir haktır kişiye hakkı verilmelidir dediğini duymuyoruz?

Neden bütün herkes dindar insanları potansiyel irtica şeklinde

görmektedir?

Neden bütün kurumlar sol görüşlü kişiler tarafından yönetilmektedir?

Siz halihazırda bulunan kadrolaşmayı görmeden akp nin kadrolaşmaya gittiğini zannediyorsunuz. halbuki akp nin yaptığı mevcut kadrolaşmayı yıkmaktır!!!

Düne kadar bütün gazeleterde yök mensuplarının nasıl akrabalarını üniversiteler aldığını ve üniversiteleri resmen bir aile şirketine dönüştürdüklerini okuyorduk. Bunlar kadrolaşma değilmidir? Kadrolaşma ne demektir?

Dikkatli takip edelim. Mevcut sistem müslümana karşı bir sistemdir.

Çünkü mevcut sisteme göre her müslüman devletin geri kalmasının sebebidir, her müslüman geri kalmışlığın göstergesidir, her müslüman potansiyel irticadır ( ki bunu her fırsatta nasıl insanların önüne attıklarıda ortada işte ), her müslüman bir yüzkarasıdır. Mevcut sistemin kadrolaşması bu yöndedir bunu iyi tahlil edin...

Eğer halkının %99 u müslüman olan bir ülkede cumhurbaşkanı çıkıpta rejim için inanç kısıtlanabilir derse bunu iyice analiz etmek gerekir. halkın %99 u müslüman ve kısıtlanan müslüman inancı, diğer tarafta demokrasi...

Yazdigin icin sagol,incelik göstermissin.Yazdiklarini okuduktan sonra ayrildigimiz bircok noktalarin oldugunu gördüm tabiki herkes istedigi tarzda düsünebilir.Ben fazla bir tartismaya girmek istemedigimden kendi görüslerimi kisaca aktarip bitirecegim.Imam-Hatip okullari din adami yetistirmek icin kurulmamistir diyorsun bende diyorumki Imam- hatip okullari din adami yetistirmek icin acilmis okullardir,*Tevhidi Tedrisat kanunu madde4*bence insanlar dinlerini ögrensinler diye okullarin acilmasi diye bir olay yoktur.okullar bir meslegi ögrenmek icindir.Türkiyede yeterli din adaminin olmamasinin baslica nedeni ise bu okullardan ayrilanlarin dini alanda degilde baska alanlarda faaliyet icinde olmalaridir.Ve bu aslinda cok bilincli ve planli bir calismadir.nedenini tartismak istemiyorum.

Türkiye dini inanclarin en korkusuzca en özgürce uygulandigi bir ülkedir.Bunun aksini iddia etmek bence haksizliktir.Türkiyede bütün müslümanlarin degilde sadece belirli bir kesimin Laik Cumhuriyetle bagdasamamalarindan dogan bir rejim karsitligi vardir bunuda bildigim kadariyle Milli görüs teskilati ve bazi tarikatlar yönlendirmektedirlr.

Cumhurbaskanimiz belkide Türkiyenin cok ihtiyaci olan demokratik Atatürkcü bir kisilige sahip olan ve cogusu milli görüs teskilatina mensup hükümetin hedefindeki tek isimdir.neyazik ki bir sene sonra o yüce mevkiye kimin gelip oturacagini hemen hemen cogumuz biliyoruz.Azinligin oylari ile mecliste cogunlugu elinde bulunduran bugünkü hükümetin hedefi o yüce makama bir Cumhuriyet karsitini oturtmaktir.Bunu hep birlikte yasiyip görecegiz ve yanilmayi cok istiyorum.

Türkiyede senin iddia ettigin gibi asla bir müslüman düsmanligi yoktur olamazda,müslümanlara olabilir belki bazi kendini bilmezler ileri geri laflar ediyorlardir ki bu karsi kesim icinde aynidir,yani birileride solculara hakaret etmeyi maharet sayarlar.Ama ben sahit olmadim müslümalar söyledir müslümanlar böyledir diye kampanyalar yapanlara.Laik rejimi Atatürkcülügü savunmayi eger müslümanliga bir hakaret sayiyorsaniz bunu ben asla kabul etmiyorum.Kaldiki bireylerin dini özgürlükleri Atatürkcülük adi altinda asla kisitlanmamistir,herkes ibadetinde serbesttir,

Türkiyede su son 3 sene icersindeki kadrolasma hizi hicbir hükümet döneminde yasanmadi.solcu kadrolasma derken özür dileyerek soruyorum gercekten bunu gercek olarakmi söyledin.?herkes cok iyi biliyorki Türkiyede cok hizli cok planli bir kadrolasma var günümüzde ve bu solcu bir kadrolasma degil tamamen siyasi Islam kadrolasmasidir.

Tartisabilmek cok güzel bir kültür sencede öyledir saniyorum,

Saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazdigin icin sagol,incelik göstermissin.Yazdiklarini okuduktan sonra ayrildigimiz bircok noktalarin oldugunu gördüm tabiki herkes istedigi tarzda düsünebilir.Ben fazla bir tartismaya girmek istemedigimden kendi görüslerimi kisaca aktarip bitirecegim.Imam-Hatip okullari din adami yetistirmek icin kurulmamistir diyorsun bende diyorumki Imam- hatip okullari din adami yetistirmek icin acilmis okullardir,*Tevhidi Tedrisat kanunu madde4*bence insanlar dinlerini ögrensinler diye okullarin acilmasi diye bir olay yoktur.okullar bir meslegi ögrenmek icindir.Türkiyede yeterli din adaminin olmamasinin baslica nedeni ise bu okullardan ayrilanlarin dini alanda degilde baska alanlarda faaliyet icinde olmalaridir.Ve bu aslinda cok bilincli ve planli bir calismadir.nedenini tartismak istemiyorum.

Ben bu konuda sana katılmıyorum. İmam hatip okulları din adamı yetiştirmek için kurulmamıştır. Hadi farzedelim ki amaç din adamı yetiştirmek. Peki mezun olan kişi din adamı olmak zorundamıdır?

Meslek lisesi elektronik mezunu bir kişi bütün hayatı boyunca elektronik teknikeri olmak zorundamıdır?

Bütün hayatımı 17 yaşında verdiğim/verdirildiğim bir karara bağlı olarak şekillendirmek, sence kaliteli ve çağdaş eğitim sistemi açısından ne derece mantıklıdır?

İşte bu mantıksızlık yüzündendir ki imam hatip liseleri din adamı yetiştirmek için kurulmuş olamaz. Daha doğrusu kişi buna mecbur bırakılamaz.

Okullar illede bir mesleği öğrenmek için kurulmuş ise genel liselerin amacı nedir? Boşamı okuyor milyonlarca öğrenci?

Bu tutarsızlıktır!

İmam hatip liseleri din eğitim veren liselerdir. Ben din eğitimi alarak lise öğrenimimi tamamlayabilirim ve ardından tıp bilimine merak salıp doktor olabilirim, olabilmeliyim… İnsanların yaşamlarını kalıplar içine sıkıştırmak hiçbir demokrasi anlayışına sığmaz.

Kaldıki üniversitelerde bile örneğin elektronik mühendisliği üzerine lisans eğitimi alıp doktora yapıp elektronikle hiçbir alakası olmayan bir işte hayatını sürdüren milyonlarca insan var. üniversite eğitimi bile kişinin kariyer hayatını bağlamazken, lise hayatını kişinin kariyerinin sonu haline getirmek sosyal demokratik ve hukuk devleti kanunlarına sizce ne derece uygundur?

Imam hatip liseleri imam yetiştirmek için kurulmamıştır, kurulamaz bu görüşe karşıyım. En azından şöyle söylenebilir okulun amacı budur, fakat mezun olan öğrenci özgürdür ister imam olur ister kumarhane sahibi…

Demokrasi budur…

Bu arada Türkiyede yeterli din adamının olmaması bu okullardan mezun olanların farklı işlerde görev yapması olabilir fakat bu görevi devlet kademeleri olarak tanımlayamazsınız değil mi? zira imam hatip mezunuyum diyen kişi bırakın devlette çalışmayı toplumdan aforoz edilecek nerdeyse…

Esasında herşey gözler önünde bunu incelemek bile yanlış… Devlet kurumlarına ve çalışanlarına dikkat etmek yeterli…

Türkiye dini inanclarin en korkusuzca en özgürce uygulandigi bir ülkedir.Bunun aksini iddia etmek bence haksizliktir.Türkiyede bütün müslümanlarin degilde sadece belirli bir kesimin Laik Cumhuriyetle bagdasamamalarindan dogan bir rejim karsitligi vardir bunuda bildigim kadariyle Milli görüs teskilati ve bazi tarikatlar yönlendirmektedirlr.

Cumhurbaskanimiz belkide Türkiyenin cok ihtiyaci olan demokratik Atatürkcü bir kisilige sahip olan ve cogusu milli görüs teskilatina mensup hükümetin hedefindeki tek isimdir.neyazik ki bir sene sonra o yüce mevkiye kimin gelip oturacagini hemen hemen cogumuz biliyoruz.Azinligin oylari ile mecliste cogunlugu elinde bulunduran bugünkü hükümetin hedefi o yüce makama bir Cumhuriyet karsitini oturtmaktir.Bunu hep birlikte yasiyip görecegiz ve yanilmayi cok istiyorum.

Mevcut cumhurbaşkanını ben beğenmiyorum. Son derece dikta ve halktan kopuk baskıcı bir görüşe hakim.

Mesela Atatürkçülük ve cumhuriyetçilik asık suratlılığı mı gerektirir? Neden cumhurbaşkanı sürekli asık suratlı, dikta görüşünü suratına yansıtan bir izlenim veriyor? Gülümseme çok şeydir sevgili arkadaşım, gülümsemeden bile uzak bir devlet adamının iyi olduğu konusunda asla fikir yürütmem.

Milli görüşçü değilim fakat şu olay dikkatimi çekmiştir. Cumhurbaşkanının birçok teröristi, pkk lıyı serbest bıraktığını herkes biliyor. Geçtiğimiz günlerde necmettin erbakanın cezasını evinde çekmesini öngören yasa tasarısı onaylandı fakat ilk başta cumhurbaşkanımız bu yasaya sıcak bakmadı bir sürü yaygara koptu vs.

Ilginç olan şu neden gençlerimizi öldüren kişiler çok rahat ve büyük bir insancıllıkla serbest bırakılırken, buna onay verirken necmettin erbakanın cezası ile ilgili konuda bu kadar karşı fikir üretildi? Hadi milli görüşe de rejim düşmanı diyelim, pkk ve rejim düşmanlığı aynı şey değilmidir? Aynı hoşgörüyü necmettin erbakanada göstermesi gerekmezmiydi?

Necmettin erbakan, teröristlerden dahamı tehlikeliydi ki?

Türkiyede senin iddia ettigin gibi asla bir müslüman düsmanligi yoktur olamazda,müslümanlara olabilir belki bazi kendini bilmezler ileri geri laflar ediyorlardir ki bu karsi kesim icinde aynidir,yani birileride solculara hakaret etmeyi maharet sayarlar.Ama ben sahit olmadim müslümalar söyledir müslümanlar böyledir diye kampanyalar yapanlara.Laik rejimi Atatürkcülügü savunmayi eger müslümanliga bir hakaret sayiyorsaniz bunu ben asla kabul etmiyorum.

Laik rejimi ve atatürkçülüğü savunmak değil, laik rejim altına saklanıp atatürkü kendi çıkarlarına alet etmiş insanların söylem ve tutumlarını hakaret sayıyorum. Cumhurbaşkanının %99 müslüman halka çıkıpta laiklik adına inanç kısıtlanabilir demesini hakaret sayıyorum. Laikliği kullananları kınıyorum….

Kaldiki bireylerin dini özgürlükleri Atatürkcülük adi altinda asla kisitlanmamistir,herkes ibadetinde serbesttir,

Türkiyede su son 3 sene icersindeki kadrolasma hizi hicbir hükümet döneminde yasanmadi.solcu kadrolasma derken özür dileyerek soruyorum gercekten bunu gercek olarakmi söyledin.?herkes cok iyi biliyorki Türkiyede cok hizli cok planli bir kadrolasma var günümüzde ve bu solcu bir kadrolasma degil tamamen siyasi Islam kadrolasmasidir.

Mevcut kadrodan bahsediyorum sevgili arkadaşım görmezden gelemezsin,

Mevcut kadro sol görüşlü kişilerin hüküm sürdüğü ve sağ görüşlü kişileri dışladıkları kadrolaşma biçimidir.

Sizde çok iyi biliyorsunuz fişleme olaylarını, namaza giden, oruç tutan, eşi örtülü olan insanların nasılda titizlikle izlenip takip altına alındığını bilmiyor değilsiniz herhalde?

Bu neyin göstergesidir? Oruç tutup, namaz kılanların, eşi örtülü olanların, camiye gidenlerin fişlenmesi neyin göstergesidir? Ve niçin yapılır?

Bunların bir cevabı olmalı…

Akp mevcut kadrolaşmanın çok iyi farkında. Bence kurumlararası organize haline gelmiş bu adaletsiz yapıyı bozup, insanların ideolojileri ile değil, çalışma güçleri ile çalışacakları, çalışmaları gereken bir yapı oluşturacak. Ben bu yapıya katılıyorum. Eğer hali hazırda son derece uygun ve eşit bir sistem olsaydı o zaman kadrolaşmaya karşı gelebilirdik fakat şu an asla bu eyleme karşı gelinemez. Zira mevcut sistem kadro halinde çalışıyor…

Saygılar ve sevgiler…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din ve Bilim iki zıt kutuptur...

Din bilimi engellediği için Laiklik denilen bir kavram geliştirilmiştir.

Laiklik Dinin Bilime etkisini sıfıra indirmek için kullanılmıştır...

Buda farklı bir bakş açısı tabi ama tutarsız olduğunu düşünüyorum…

Laiklikle yönetilmeyen Osmanlı Devleti döneminin en gelişmiş bilim sistemine sahip devletti. Bunu gözden kaçırmazsanız, insanların kafasına sokuşturulan ezber “din bilimle zıttır” söylemini telaffuz etmek zorunda kalmazsınız…

İslam dini bilime karşı değil, bilimi öngörürür. Bilim ne kadar ilerlerse kişinin yaratıcısına olan hayranlığı o derece artar, zira kainattaki herşey bir olan Allah’ ın Alim sıfatının tecellisidir ve bilim ile Allah’ ın ilminin nelere Kadir olduğuda daha iyi anlaşılır.

Birbirinden ayrılması gereken nokta şu ki, İslam bilimi engellemez, bilimin şer amaçlı kullanılmasını engeller.

Ortada varolmayan ve ortaya çıkarıldığı takdirde bütün insanlara hükmetmek için kullanılacak bir nükleer enerjiyi düşünün. Bunu bilim adı altında çıkarmak insanlığa yarar değil zarardır. İslam bu bilim anlayışını reddeder.

Bu bilgilerin ışığında Neden İmam Hatip diye sorarsanız...

Size Birileri Türkiyenin gelişimini engellemek istiyorlar derim...

Haklı bir tespit birileri ülkenin gelişmesini engellemek istiyor ve din ve bilimi, laik ve anti laiki, müslüman ve müslüman olmayanı, türk ile türk olmayanı, cami ve okulu, Atatürk ve Hz. Muhammed’ i karşı karşıya getirerek bunu son derece güzel bir şekilde başarıyor. İmam hatip irtica diyor, başörtüsü irtica diyor, Atatürk din düşmanı diyor, bütün insanlar bunlarla uğraşırken onlar ellerini ovuşturarak gelişimlerini sürdürüyorlar.

Allah razı olsun sizlerde ekmeklerine bir güzel yağ sürüyorsunuz malum kişilerin sağolun…

Din kendi geleceğini garanti altına almak için bilimin araştırma ve inceleme özelliklerini kontrol altında tutmak zorundadır...

Neden çünkü bilimin bulguları dini sorgulamaya yol açacaktır ve bunu din istemediğinden demokratik bir ortam oluşamaz....

Bunun içinde din ortadan kalkmak zorundadır herhalde… Niyetinizi açıkça ifade edebilirsiniz…

Dinler adına dedğil sadece İslam dini adına konuşuyorum;

İslam dininin geleceği garanti altına alınmıştır. Garanti altına alan bu dini insanlara hak sayan Allah’ tır. İslam dininin sürekliliği ve garantililiği senin ve benim geleceğimizden daha garanti altındadır. Bunu daha iyi kavrayabilmen için 1400 yıllık geçmişi gözönüne alman yeterlidir. Bilmem anlatabildim mi?

Garanti gibi bir problemi olmayan İslam dininin bilimle alıp veremediği hiçbirşey yoktur.

Dünya üzerinde milyonlarca bilim adamı vardır yaratılış inancına sahip olan, müslüman olan… Demekki bilimsel bulgular atesit olmayı gerektirmez. Bu insanın kişisel tercihi ile alakalıdır. Hiçbir bilimsel bulgu “yaratılış yoktur ve ispat edilmiştir” şeklinde yayınlanmamıştır bugüne kadar ve bundan sonrada olmayacaktır. Çünkü yaratılış insanın varlığından bile daha büyük bir gerçektir.

Kainatı yaratn Allah’ tır, İslam Allah’ ın dinidir ve bilim Allah’ ın ilminin yansımasıdır.

Bilim olarak görünen herşey İslam dininin Rabbi Allah’ a aittir. Dolayısı ile bilim ve din arasında bir çatışma değil, son derece mükemmel bir uyum vardır.

Anlayana, anlamak isteyene…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgil X-men , öncelikle özgürlük ne demek onu belirtsen iyi olur.Hangi islam ülkesinde bizdeki gibi özgürlük var demişsin. Sence İran da bizden daha az mı özgürlük var. Bizim ülkemizde gece onda onbirde hangi bayan tek başına dışarda dolaşbilir, yada toplumsal şiddete mağruz kalmadan(laf atmak, kapkaç, taciz...). bunlar İranda bizdeki kadar olmayan olaylar.Sallandırdın mı adamı vincin tepesinde ibreti alem için, geri kalanları kurtarırsın. Özgürlük buysa Ben özgür değilim. en azından ekonomileri sömürgecilerin istilası altında değil. Gün gelecek Acem kardeşlerimizle daha yakın ilişkilere gireceğiz. toplumsal bir değişime sahne olacaklar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sallandırdın mı adamı vincin tepesinde ibreti alem için, geri kalanları kurtarırsın.

Yorum yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

değerli dipnot, idam cezası geri gelmeden, vatan hainlerinin, ülkeyi satanların, düzeni bozanların arkası kesilmez. birşeylerden çekincen mi var da idamdan tedirgin oldun."yorum yok dedin." türk milletinin huzuru için elimden gelen herşeyi yaparım, idam da bunlardan birisidir. Başkasının yaşamına saygısı olmayanın yaşamına da benim saygım yok. Ayrıca tehlikenin herkes gibi ben de farkındayım, keşke herkes diğer tehlikelerin de farkında olsa, İrana harekat düzenlenecek, altyapı yapılıyor memlekette, insanlar yönlendirilmeye başlandı bile. hadi hayırlısı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte anlatmak istediklerim nasıl ortaya çıkıyor....

Elma ile Armut Karıştı gene....

Bakın Bilimin dini yoktur (Bilim her dine eşit mesafededir)...

Bilimin karşısında herkes eşittir (Din Dil Irk vs vs)...

Bilim Irk ayrımı yapmaz...

Bilim herşeyi sorgular...

ve bu arkadaş Laiklik ve Dinci ayrımı yapıyorsunuz diyor....

Hiç demokrasi ayrım yaparmı? Yapmaz...

Ama din yapar hangi islam ülkesinde özgürlük var...

Hangi islam ülkesinde diğer düşüncelere saygı var....

Yok tabiki lafa gelince var ama yakın bakınca hiç bir şey görünmüyor...

Bizde var bizde bir islam ülkesiyiz... Tabiki var ama biz Laik bir İslam ülkesiyiz...

İslam hiç bir ülkede Türkiye deki kadar özgür değildir...

Dini yok etmek diye bir derdimiz yok...

Dinle yönetilme derdimiz var

Dinin yaşamımıza etki olarak kullanılması ile derdimiz var

Özgürlükler hiç bir zaman teokratik rejimler için bir araç olmamıştır...

Onlar için tek amaç vardır dinlerini yaymak ve onu bir yaşam biçimi haline getirmektir....

Senin İslam bilgin iran rejiminden ibaret ise bunda İslam' ın suçu nedir sevgili arkadaşım?

Sen kenarda adam öldüren ve müslüman olduğunu iddia eden bir adam ile bütün İslam dinini yargılayabiliyorsun ve bu mantıkla kendi fikirlerini savunmaya çalışıyorsun...

Özde şu vardır, bütün insanlar eşittir, kimse kimseden üstün değildir, üstünlük Allah katındadır.

Mevlana' nın "ne olursan ol gel" lafzını iyi bir incele istersen...

Ya arkadaşlar herkes fikrini yazıyor çok güzel, birşey savunuyor, herkesin fikri aynı olmak zorundada değil, fakat bir suçlama yada bir konu üzerinde savunma yaparken dikkatli olalım. Aksi halde son derece adaletsiz ithamlar çıkıyor ortaya...

İslam' ın eşitsizliği ön plana çıkardığını iddia etmekte bu adaletsiz ve haksız tutumların öncelikli olanlarındandır.

İslam' ı anlayın yada anlamak istemiyorsanız ortaya attığınız fikri İslam' a mal etmeyin. benim anladığım bu demeniz daha doğru olacaktır.

İslam eşitsizliktir demek yerine benim anladığım kadarıyla İslam böyle demeniz daha doğrudur çünkü İslam sizin ifade ettiğiniz gibi değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.