Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkiye ve AB

clay

Önerilen İletiler

Birbirimizi kandirmayalim.Bizi yönetenlerin AB gibi bir emelleri yoktur ve olamazda.Olmadigini zaten akli olan anliyor.

Hirvatistan ve Türkiye AB kulvarindadirlar.2013 yilinin Subat ayinda Hirvatistan resmen AB'ye tam üye oluyor.

Peki ya biz?

Yerine getirmeyi taahhüt ettigimiz ve bize sart konulan 35 basligin sadece bir tanesini tamamlayabildik.34 baslik hala beklemededir.Iktidar yani AKP bütün ümidini 12 Haziran secimlerine baglamistir.Yani 12 Haziran secimlerinde AKP tek basina iktidar olabilirse,Türkiye AB'nin istedigi konuma getirilecektir.Yani bölünecektir.Sakin sasirmayin 12 Haziran'i bekleyin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birbirimizi kandirmayalim.Bizi yönetenlerin AB gibi bir emelleri yoktur ve olamazda.Olmadigini zaten akli olan anliyor.

Hirvatistan ve Türkiye AB kulvarindadirlar.2013 yilinin Subat ayinda Hirvatistan resmen AB'ye tam üye oluyor.

Peki ya biz?

Yerine getirmeyi taahhüt ettigimiz ve bize sart konulan 35 basligin sadece bir tanesini tamamlayabildik.34 baslik hala beklemededir.Iktidar yani AKP bütün ümidini 12 Haziran secimlerine baglamistir.Yani 12 Haziran secimlerinde AKP tek basina iktidar olabilirse,Türkiye AB'nin istedigi konuma getirilecektir.Yani bölünecektir.Sakin sasirmayin 12 Haziran'i bekleyin.

saygilarla

Bosuna korku senaryolari üretmenize gerek yok. Buna inananlarin sayisi gün gectikce azaliyor. Kilicdaroglu dahi korku senaryolariyla bir yerlere varilamayacagini anladi ve yeni CHP'den bahsediyor. Adam artik CHP'nin Kürt sorununun cözümünde etkin rol oynamak istiyor.

Yeni argümanlar getirin artik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hala AB'ye girme sartlarini carpitmaya devam ediyoruz. Nreye kadar bu korku senaryolariyla?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hala AB'ye girme sartlarini carpitmaya devam ediyoruz. Nreye kadar bu korku senaryolariyla?

Ben bunun platonik bir aşk olduğunu her seferinde söyledim. AKP nin amacı yönetimi tamamen ele geçirmekti, ordusuyla, polisiyle, yargısıyla, yürütmesiyle. Yürütme deyince bizim halk ağzında olan yürütme değil ha, gerçi onu da ele geçirdiler, onlardan başka yürüten oldu mu kodesi boyluyor veya adliye kapılarında ömrü geçiyor. Neyse sadede gelelim, bizim siyasi sistemimize göre TBMM de çoğunluğu elde ettin mi yasama da, yürütme de sensin, bu zaten halledildi. Sorun asker, polis ve yargıyı ele geçirmekti bunu için de AB kozu kullanıldı. Bu AB nin de işine geldiği için her iki taraf ta birbirlerini kullandı. Dün gazetede artık AB ne rest çekildiği ve AB nin Türkiye ye etkisini kaybettiği bir yetkili tarafından söylendi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bunun platonik bir aşk olduğunu her seferinde söyledim. AKP nin amacı yönetimi tamamen ele geçirmekti, ordusuyla, polisiyle, yargısıyla, yürütmesiyle. Yürütme deyince bizim halk ağzında olan yürütme değil ha, gerçi onu da ele geçirdiler, onlardan başka yürüten oldu mu kodesi boyluyor veya adliye kapılarında ömrü geçiyor. Neyse sadede gelelim, bizim siyasi sistemimize göre TBMM de çoğunluğu elde ettin mi yasama da, yürütme de sensin, bu zaten halledildi. Sorun asker, polis ve yargıyı ele geçirmekti bunu için de AB kozu kullanıldı. Bu AB nin de işine geldiği için her iki taraf ta birbirlerini kullandı. Dün gazetede artık AB ne rest çekildiği ve AB nin Türkiye ye etkisini kaybettiği bir yetkili tarafından söylendi.

Kim ne derse desin, AB'ye girme sartlari ilk atilan imza ile belliydi ama devletin temsilcileri halki bu konuda asla bilgilendirmedi ve gele gele bu günlere kadar geldik. AB'nin sartlari son 10 yilda belirlenmedi, dedigim gibi bastan belliydi.

Benim söyleyecegim, AB icin atilan imzadan sonra gelmis gecmis ve su an iktidarda olan tüm partiler, siyasiler,.... attiklari imzanin altindaki sartlari asla yerine getirmek istemediler ve istemiyorlarda. Bizlere gercekleri aciklamak yerine oyalayarak ve birbirini karsilikli suclayarak sonunda suclu AB ilan edildi. Böyle bir devletin ve milletin AB'ye girmesi artik girmesi hak bile degil. Girmemek icin elleirinden geleini arkasina koymayan baska bir AB-aday ülkesi tanimiyorum. Bizden 30 yilsonra basvuranlar hizla gerekli sartlari yerine getirip AB'ye girdi ama biz hala 100 basamaktan ilk 10 unu dahi basaramadik.

Onurlu sekilde biz bu sartlari yerine getrimek istemiyoruz ve dolayisiyla üyede olmak istemiyoruz demek yerine yok efendim bizi bölmek istiyorlar, yok efendim ic islerimize karisiyorlar,..... diye alakasiz sözlerle kendi kendimizi aldatiyoruz. AB de tabiiki 40 yilda 10 metre yol ancak alabilen sorunlu ve alingan bir devleti ve milletide seve seve kendi iclerine alacak degil. Bizim yaptigimiz aynen Kedinin ulasamadigi et icin mindar demesine benziyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kim ne derse desin, AB'ye girme sartlari ilk atilan imza ile belliydi ama devletin temsilcileri halki bu konuda asla bilgilendirmedi ve gele gele bu günlere kadar geldik. AB'nin sartlari son 10 yilda belirlenmedi, dedigim gibi bastan belliydi.

Sayın dominik, bu sadece AB meselesinde de değil, açılım, Kıbrıs, İsrail le ilişkiler, şu sürüncemede olan davalar ( benim uzmanlık alanım bu günkü hükumet olduğu için bunlardan örnek verebiliyorum) hiç bir konuda halk doğru bilgilendirilmiyor. Enflasyon, işsizlik, ülkenin borcu, cari açık hiç bir konuda doğru bilgilere sahip değiliz. Ondan sonra çıkıp benim işçim, benim köylüm, şarkılar, türküler...

Yani bu konuda çok haklısınız, öncekiler de imza attı, bunlar da ama bunların ki biraz tuhaf değil mi, dün illa gireceğiz, çağdaş olmak istiyorsak girmemiz gerekir demiyorlar mıydı? Bugün ne oldu da çağdaş olmaktan vazgeçtiler?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın dominik, bu sadece AB meselesinde de değil, açılım, Kıbrıs, İsrail le ilişkiler, şu sürüncemede olan davalar ( benim uzmanlık alanım bu günkü hükumet olduğu için bunlardan örnek verebiliyorum) hiç bir konuda halk doğru bilgilendirilmiyor. Enflasyon, işsizlik, ülkenin borcu, cari açık hiç bir konuda doğru bilgilere sahip değiliz. Ondan sonra çıkıp benim işçim, benim köylüm, şarkılar, türküler...

Yani bu konuda çok haklısınız, öncekiler de imza attı, bunlar da ama bunların ki biraz tuhaf değil mi, dün illa gireceğiz, çağdaş olmak istiyorsak girmemiz gerekir demiyorlar mıydı? Bugün ne oldu da çağdaş olmaktan vazgeçtiler?

Tabiiki sizinde söylediginiz gibi AKP iktidarida AB'ye girme konusunda samimi degil. Ama bizler nedense kendi iktidarlarimizin yanlislarini tartismak yerine, yok efendim AB bizi böylemeye calisiyor gibi suni ve yanlis konularla kafa agritiyoruz. Diger iltidarlarda AKP'den eksik kalmadilar.

Size net olarak sölyorum, Türkiye'de nüfusun %5 i AB nedir tam olarak bilmiyor, yani sartlar nedir AB'ye girmek icin bilen ancak bu kadardir. Korkuyorum siyasilerin dahi hepsi dogru dürüst bilmiyor.

AB denince aklimiza yüzlerce sartlardan sadece demokrasi, Kürt meselesi, Aleviler, Kibris, Ermeni sorunu gibi meseleler akla geliyor ve bizede sadece bunlar servis yapiliyor. Oysa kullandigimiz elektirikten tutun, akan irmaklara, fabrika atiklarina, soludugumuz havaya, ormanlara,..... kadar sayisiz maddeler var, ekonomok maddeler var, isci haklarindan tutun, devletin harcamalarina kadar. Begeniriz veya begenmeyiz ama sartlari acikca millet olarak bilmemiz ve tartismamiz gerekli. Neden devamli AB bizi bölmeye calisiyor sacmaliklariyla ugrasiyoruz? Nelerin yapilmasi gerekli 40 yil önce belirlenmis, isimize gelmiyordu da neden evet diyerek imza attik? Biz toplum olarak devletten neden bizi aydinlatmadiginin hesabini soracagimiza, yok efendim AB Kürt'lerle konusuyor, cezaevlerini inceliyor,.... gibi konlarla uygrasiyoruz. Evet dogur geliyorlar ama antlasma geregi, kimse öyle birden cikipta gelmiyor. Kibris konusu, komsularla iliskiler konusu,.... tümü 40 yildir bilinen maddeler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB'ye girdik diye Ulus Meydani'nda davul zurma ile millete göbek attiran Erdogan'di.35 maddenin altina ve AB Anayasasina Papa'nin heykeli altinda imza atan Erdogan'di.Hala gecmis iktidarlar imza attida millete yalan söylediler yalanlari ile AKP savunulmaya calisiliyor.Hayir,gecmis iktidarlarin attigi imza uyum yasalari cercevesinde atilmis olan imzalardi.Gecmis iktidarlar hicbir dayatmaya imza atmadi cünkü onlarin halki aldatma gibi bir amaclari yoktu.Atmadiklari icin zaten AB ile hicbir müzakere tarihi alinamiyordu bu bu kadar basittir.Erdogan atmis oldugu bu imza ile tüm dayatmalari kabullenmis fakat bunlari yapabilmek icin tek basina anayasayi degistirecek gücte degildi.

Hicbir iktidar döneminde;Habur'da yasanan ahlaka aykiri ve haysiyetten yoksun bir olay yasanmadi.Erdogan'in tüm mücadelesi,AB'nin dayatmalarini yerine getirme mücadelesidir.Onun her ne pahasina olursa olsun veya biz beyaz gömlegimizi giyipte geldik demesi aslinda herseyi göze almis olmasi demektir.Bu davranis ancak sönmemis bir kinin intikaminin alinmasi davranisidir.Erdogan ve takimi bu devletin dostu degildir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB'ye girdik diye Ulus Meydani'nda davul zurma ile millete göbek attiran Erdogan'di.35 maddenin altina ve AB Anayasasina Papa'nin heykeli altinda imza atan Erdogan'di.Hala gecmis iktidarlar imza attida millete yalan söylediler yalanlari ile AKP savunulmaya calisiliyor.Hayir,gecmis iktidarlarin attigi imza uyum yasalari cercevesinde atilmis olan imzalardi.Gecmis iktidarlar hicbir dayatmaya imza atmadi cünkü onlarin halki aldatma gibi bir amaclari yoktu.Atmadiklari icin zaten AB ile hicbir müzakere tarihi alinamiyordu bu bu kadar basittir.Erdogan atmis oldugu bu imza ile tüm dayatmalari kabullenmis fakat bunlari yapabilmek icin tek basina anayasayi degistirecek gücte degildi.

Hicbir iktidar döneminde;Habur'da yasanan ahlaka aykiri ve haysiyetten yoksun bir olay yasanmadi.Erdogan'in tüm mücadelesi,AB'nin dayatmalarini yerine getirme mücadelesidir.Onun her ne pahasina olursa olsun veya biz beyaz gömlegimizi giyipte geldik demesi aslinda herseyi göze almis olmasi demektir.Bu davranis ancak sönmemis bir kinin intikaminin alinmasi davranisidir.Erdogan ve takimi bu devletin dostu degildir.

saygilarla

Bu yazdiklariniz asla gercekleri yansitmiyor. Önce "dayatilan 35 maddeyi" aciklamaniz gerekli. Yani bu 35 madde sonradan istenilen gibi yansittiginiza göre isbatlamaniz gerekli. Ama isbatlayacaginizida zannetmiyorum.

Yatip kalkip her konuyu AKP'ye baglamaniz bence travmadir, koltugu kaybetmenin travmasi. Devlet artik eskisi gibi degil ve olmayacakta, bu hakli olarak bazilarini cok rahatsiz ediyor ve travmaya yol acabiliyor.

Eski iktidarlar AB konusunda her seyi dogru yapmislar sözünüze o iktarlarin üyeleri dahi inanmazken, gecmisteki yanlislarini itiraf ederken sizin böyle yazmanizi artik okuyucalirin degerlendirmesine birakiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size net olarak sölyorum, Türkiye'de nüfusun %5 i AB nedir tam olarak bilmiyor, yani sartlar nedir AB'ye girmek icin bilen ancak bu kadardir. Korkuyorum siyasilerin dahi hepsi dogru dürüst bilmiyor.

sayın dominik, %5 i mi yoksa yanlişlık mı var? Ben bu oranın %60-70 olabileceğini düşünüyorum. AB bize vadettiği yardımları dahi yapmazken bizim her şeyimize karışmasını şahsen ben kabul edemiyorum. AB uyum yasaları diye Nasreddin Hoca nın torunları olmamıza rağmen bastığımız dalı kestik ve kesmeye devam ediyoruz. sanayimiz yeteri kadar gelişmediği halde tarımı da bitirerek işsizlere yeni işsiz eklenmesi AB uyum yasaları çerçevesinde yapılmadı mı? Ha bunu imza atanlar bilmiyorlar mı, elbet biliyorlardır. Sizin de dediğiniz gibi halk bunun hesabını soracakken umurunda değil, elinde olan üç-beş kuruşa şükrediyor ve durmak yok yola devam diyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın dominik, %5 i mi yoksa yanlişlık mı var? Ben bu oranın %60-70 olabileceğini düşünüyorum. AB bize vadettiği yardımları dahi yapmazken bizim her şeyimize karışmasını şahsen ben kabul edemiyorum. AB uyum yasaları diye Nasreddin Hoca nın torunları olmamıza rağmen bastığımız dalı kestik ve kesmeye devam ediyoruz. sanayimiz yeteri kadar gelişmediği halde tarımı da bitirerek işsizlere yeni işsiz eklenmesi AB uyum yasaları çerçevesinde yapılmadı mı? Ha bunu imza atanlar bilmiyorlar mı, elbet biliyorlardır. Sizin de dediğiniz gibi halk bunun hesabını soracakken umurunda değil, elinde olan üç-beş kuruşa şükrediyor ve durmak yok yola devam diyor.

Haklisiniz, yanlis yazmisim. Ben orada sadece nüfusun % 5 i ancak AB konusunda dogru ve tam bilgilere sahip yazmak istemistim. Düzeltmeniz icin tesekkürler.

AB uyum yasalari konusunda bizler devletimiz tarafindan dogru bilgilendirilmedigimiz icin devamli yeni yeni olaylarla karsilasiyoruz ve bizleri tatmin edici olaylar degil dogrusu. Bu yüzden de sizin ve diger arkadaslarin AB konsundaki negatif dünmelerini anliyorum.

Aslinda devletimizin bize gercekleri gecikmelide olsa tamamiyla anlatmali ve bizlerde millet olarak ne istedigimize karar vermeliyiz. Millet olarak AB uyum yasalarini kendimize yugun görmüyorsak veya AB'ye girmeyi faydali görmüyorsak mertce geri cekiliriz ve yolumza devam ederiz. Ama son 40 yilda yapildigi gibi her gelen AB ile gerekeni yapip sonra yeni gelen iktidara yüklenmeye devam ettigi sürece herkesin kafasi karísik kalacagi gibi gercek sucluyuda bilemeyecegiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Imzalanmis olan bu 35 basligin müzakere edilmesi icin Türkiye'den adim atmasi beklenmektedir.Bu 35 maddenin icersinde KÜRTLERE ÖZERKLIK VARDIR.Kibris Rum kesiminin taninmasi vardir.Ege'de Yunanistan'la sorunlari giderme vardir.Gümrük Birligi icin verilen taahhütlerion yerine getirilmesi sarti vardir

Insan eger gercekler icin mücadele veriyorsa gercekleri gercek anlamda ögrenmelidir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haklisiniz, yanlis yazmisim. Ben orada sadece nüfusun % 5 i ancak AB konusunda dogru ve tam bilgilere sahip yazmak istemistim. Düzeltmeniz icin tesekkürler.

AB uyum yasalari konusunda bizler devletimiz tarafindan dogru bilgilendirilmedigimiz icin devamli yeni yeni olaylarla karsilasiyoruz ve bizleri tatmin edici olaylar degil dogrusu. Bu yüzden de sizin ve diger arkadaslarin AB konsundaki negatif dünmelerini anliyorum.

Aslinda devletimizin bize gercekleri gecikmelide olsa tamamiyla anlatmali ve bizlerde millet olarak ne istedigimize karar vermeliyiz. Millet olarak AB uyum yasalarini kendimize yugun görmüyorsak veya AB'ye girmeyi faydali görmüyorsak mertce geri cekiliriz ve yolumza devam ederiz. Ama son 40 yilda yapildigi gibi her gelen AB ile gerekeni yapip sonra yeni gelen iktidara yüklenmeye devam ettigi sürece herkesin kafasi karísik kalacagi gibi gercek sucluyuda bilemeyecegiz.

Sayın dominik, siz bizi yanlış anlıyorsunuz, hadi ben tutucuyum, diğer arkadaşlar niye istemesin ki Avrupalılar gibi yaşamayı? Avrupa ülkelerinde uygulanan siyasi sistemin uygulanmasını niye istemeyelim ki, bağımsız bir yargıyı kim istemez ama AB bu konularda hiç baskı yapmıyor sadece asker, Kürtler, Kıbrıs bir de ne hikmetse tarım konusunda diretiyor. Doğal olarak da insanın aklına bir şeyler geliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB muzakere basliklari basliklari diyorsunuzda, peki bu muzakere basliklarini hic okudunuzmu neyin ne ne isteniyor ne istenmiyor. Buyrun size muzakere basliklari bakalim siz kacinci maddede tikanip kalacaksiniz gerci sizler muzakerelere baslamadan tikanmis durumdasiniz.. Aslinda bu basliklari Turkiye AB icin gerceklestirmeyecek kendi halkinin huzuru ve refahi icin gerceklestirmesi gerekiyor .. Bu basliklari hayata gecirsin uygulansin "sadece kagit uzerinde kalmasin" AB'ye girmek istemiyorsa yine girmesin olay bukadar basittir..

1-Malların serbest dolaşımı.

2-İş gücünün serbest dolaşımı

3-Yerleşme hakkı ve hizmet sağlama özgürlüğü

4-Sermayenin serbest dolaşımı

5-Kamu ihaleleri

6-Şirketler hukuku

7-Fikri haklar hukuku

8-Rekabet politikası

10-Bilgi toplumu ve medya

11-Tarım ve kırsal kesim kalkınması

12-Gıda güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı politikası

13-Balıkçılık

14-Ulaştırma politikası

15-Enerji

16-Vergilendirme

17-Ekonomi ve para politikası

18-İstatistik

19-Sosyal politika ve istihdam

20-Şirketler ve sanayi politikası

21-Avrupa üzerinden giden ulaştırma ağları

22-Bölgesel politika

23-Hukuki ve temel haklar

24-Adalet, özgürlük ve güvenlik

25-Bilim ve araştırma

26-Eğitim ve kültür

27-Çevre

28-Tüketim ve sağlık koruması

29-Gümrük birliği

30-Dış ilişkiler

31-Dış güvenlik ve savunma

32-Mali kontrol

33-Mali ve bütçe koşulları

34-Kurumlar

35-Diğer konular

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Imzalanmis olan bu 35 basligin müzakere edilmesi icin Türkiye'den adim atmasi beklenmektedir.Bu 35 maddenin icersinde KÜRTLERE ÖZERKLIK VARDIR.Kibris Rum kesiminin taninmasi vardir.Ege'de Yunanistan'la sorunlari giderme vardir.Gümrük Birligi icin verilen taahhütlerion yerine getirilmesi sarti vardir

Insan eger gercekler icin mücadele veriyorsa gercekleri gercek anlamda ögrenmelidir.

saygilarla

Siz önce bu saydiklarinizin 40 yil önceden belirlenmedigini, sonradan art niyetle önümüze sürüldügünü sibatlamaniz gerekli. Ben bu saydiklarinizin ilk bastan itibaren belli oldugunu ve gelmis gecmis tüm iktidarlarin bilgisi altinda oldugunu iddia ediyorum.

Özerklik konusu Türkyie icin negatif ise önce o cok savundugunuz CHP ve lideri Kilicdaroglunu elsetirmeniz gerekli. Sayin Kilicdaroglu kendisi bizzat Özerklik istedigini secim döneminde acikladi. Diger taraftan Özerkli ne anlama geliyor bunuda acikladi ve bence ülke icin en saglikli bir sistem. Neyine karsisiniz anlasilir degil.

Ege'de Yunanistan ile sorunlarin giderilmesi icin caba harcansin deniliyorsa neden karsiyizki? Illada sorunlumu yasamamiz gerekli? AB icin ilk bastan beri belli olan sartlardan biriside komsularla sorunlarini cözmek geliyor.

Sizin neye neden karsi geldiginiz belli bile degil. Sadece muhalefet olsun diye karsisiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB muzakere basliklari basliklari diyorsunuzda, peki bu muzakere basliklarini hic okudunuzmu neyin ne ne isteniyor ne istenmiyor. Buyrun size muzakere basliklari bakalim siz kacinci maddede tikanip kalacaksiniz gerci sizler muzakerelere baslamadan tikanmis durumdasiniz.. Aslinda bu basliklari Turkiye AB icin gerceklestirmeyecek kendi halkinin huzuru ve refahi icin gerceklestirmesi gerekiyor .. Bu basliklari hayata gecirsin uygulansin "sadece kagit uzerinde kalmasin" AB'ye girmek istemiyorsa yine girmesin olay bukadar basittir..

1-Malların serbest dolaşımı.

2-İş gücünün serbest dolaşımı

3-Yerleşme hakkı ve hizmet sağlama özgürlüğü

4-Sermayenin serbest dolaşımı

5-Kamu ihaleleri

6-Şirketler hukuku

7-Fikri haklar hukuku

8-Rekabet politikası

10-Bilgi toplumu ve medya

11-Tarım ve kırsal kesim kalkınması

12-Gıda güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı politikası

13-Balıkçılık

14-Ulaştırma politikası

15-Enerji

16-Vergilendirme

17-Ekonomi ve para politikası

18-İstatistik

19-Sosyal politika ve istihdam

20-Şirketler ve sanayi politikası

21-Avrupa üzerinden giden ulaştırma ağları

22-Bölgesel politika

23-Hukuki ve temel haklar

24-Adalet, özgürlük ve güvenlik

25-Bilim ve araştırma

26-Eğitim ve kültür

27-Çevre

28-Tüketim ve sağlık koruması

29-Gümrük birliği

30-Dış ilişkiler

31-Dış güvenlik ve savunma

32-Mali kontrol

33-Mali ve bütçe koşulları

34-Kurumlar

35-Diğer konular

Bazilarinin amaci üzüm yemek degil bagciyi dövmek oldugu icin yalan yanlis kasitli ve kötü niyetli iddialarda bulunuyorlar. Amac AB'yi gercek olarak irdelemek degil, Türkiye'nin sorunlu olarak kalmasini salamak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın dominik, siz bizi yanlış anlıyorsunuz, hadi ben tutucuyum, diğer arkadaşlar niye istemesin ki Avrupalılar gibi yaşamayı? Avrupa ülkelerinde uygulanan siyasi sistemin uygulanmasını niye istemeyelim ki, bağımsız bir yargıyı kim istemez ama AB bu konularda hiç baskı yapmıyor sadece asker, Kürtler, Kıbrıs bir de ne hikmetse tarım konusunda diretiyor. Doğal olarak da insanın aklına bir şeyler geliyor.

Bakin monDieu isimli arkadas 35 maddelik müzakere basliklarini siralamis, bunlar bastan belli olan basliklar ve günlük siyasete göre degismez. Sizin istediginiz, biz AB'ye girelim ama AB'nin sartlarini yerine getirmeyelim. Yok böyle bir sey. Acikca "arkadas biz AB'ye girmek istemiyoruz cünki sartlari bize zor geliyor" deyin daha saygin bir durus olur. Tarimimiza, Kibris, Kürt, Alevi, insanhaklari,....... her türlü islerimize karisiyorlar diye sikayet ediyorsnuz. Siz gidin önce kendi politikacilarinizdan, devletinizden hesap sorun, cünki sizi rahatsiz eden tüm maddeler basta belirlenmis ve devleti temsil eden iktidarlar kabul etmis, ama sizi bu konularda dürüstce bilgilendirmemis. Aslinda sizinle dalga gecen devlet ve temsilcisi iktidarlar, siyasiler. Adamlar kendi islerine geldigi noktada islerine geldigi gibi AB konusunda yalan yanlis bilgiler verdiler. Bakin ben demistim ülke nüfusunun en fazla %5 i kadari AB konusunda dogru dürüst bir bilgiye sahip. Suc tabiiki diger %95 inin degil, suc devletin, cünki bilgilendirmedi halkini. Ne yazikki yazilarinizdan ve sorularinizdan sizinde %95 e ait oldugunuzu görüyorum. Bu bir suclama ve kücültme degil, sadece tesbit. AB konusunda devletin ve tarafli siysilerin, kuruluslarin sesine kulak vereceginize bu konuda daha bagimsiz düüsnen örgütlerin, kuruluslarin,.. sesine kulak vermenizi tavsiye ederim arastrmanizi tavsiye ederim. Yoksa kafanizda sadece Kibris, Kürt, .... gibi sizin icin hassas ama cok kolay manupule edilebilecek konular kalir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin monDieu isimli arkadas 35 maddelik müzakere basliklarini siralamis, bunlar bastan belli olan basliklar ve günlük siyasete göre degismez. Sizin istediginiz, biz AB'ye girelim ama AB'nin sartlarini yerine getirmeyelim. Yok böyle bir sey. Acikca "arkadas biz AB'ye girmek istemiyoruz cünki sartlari bize zor geliyor" deyin daha saygin bir durus olur. Tarimimiza, Kibris, Kürt, Alevi, insanhaklari,....... her türlü islerimize karisiyorlar diye sikayet ediyorsnuz. Siz gidin önce kendi politikacilarinizdan, devletinizden hesap sorun, cünki sizi rahatsiz eden tüm maddeler basta belirlenmis ve devleti temsil eden iktidarlar kabul etmis, ama sizi bu konularda dürüstce bilgilendirmemis. Aslinda sizinle dalga gecen devlet ve temsilcisi iktidarlar, siyasiler. Adamlar kendi islerine geldigi noktada islerine geldigi gibi AB konusunda yalan yanlis bilgiler verdiler. Bakin ben demistim ülke nüfusunun en fazla %5 i kadari AB konusunda dogru dürüst bir bilgiye sahip. Suc tabiiki diger %95 inin degil, suc devletin, cünki bilgilendirmedi halkini. Ne yazikki yazilarinizdan ve sorularinizdan sizinde %95 e ait oldugunuzu görüyorum. Bu bir suclama ve kücültme degil, sadece tesbit. AB konusunda devletin ve tarafli siysilerin, kuruluslarin sesine kulak vereceginize bu konuda daha bagimsiz düüsnen örgütlerin, kuruluslarin,.. sesine kulak vermenizi tavsiye ederim arastrmanizi tavsiye ederim. Yoksa kafanizda sadece Kibris, Kürt, .... gibi sizin icin hassas ama cok kolay manupule edilebilecek konular kalir.

Tamam ben %95 e dahil olabilirim yalnız olmayacak duaya da amin demeye çalışan sizsiniz. AB den en yetkili kişiler sizi istemiyoruz, size ayrı statü verelim, serbest dolaşım kesinlikle olamaz derken hangi birlik, hangi samimiyet? Kimse kimseyi kandırmasın, bu AB nin ülkemizde kendi ürünlerinin pazarlanması için uydurulmuş bir kılıf. Hadi hodri meydan, ortalık karma karışık, seçime girmesine izin verilen insanlar seçildi ama milletvekili olamıyorlar sizin AB den ses yok. Her konuya maydonoz AB nerede?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam ben %95 e dahil olabilirim yalnız olmayacak duaya da amin demeye çalışan sizsiniz. AB den en yetkili kişiler sizi istemiyoruz, size ayrı statü verelim, serbest dolaşım kesinlikle olamaz derken hangi birlik, hangi samimiyet? Kimse kimseyi kandırmasın, bu AB nin ülkemizde kendi ürünlerinin pazarlanması için uydurulmuş bir kılıf. Hadi hodri meydan, ortalık karma karışık, seçime girmesine izin verilen insanlar seçildi ama milletvekili olamıyorlar sizin AB den ses yok. Her konuya maydonoz AB nerede?

Yaniliyorsunuz ve kendi beceriksizligimizi, isteksizligimizi, sorunlulugumuzu baskalarina yüklemeye calisiyoruz. Kimmis o en yetkili kisiler dedikleriniz? Evet AB icerisinde Türkiye karsitlari var, olacakta, bunlar gayet normal durummal. Ilk bastan beri vardi, kendi kendimizi aldatmayalim. Su an AB ülkelerinin icerisinde dahi genel olarak AB ye karsi olanlarda var. Yani siz bardaga bos tarafindan bakmayi tercih ediyorsunuz cünki, sizde istemeyenlerdensiniz. Birakin AB icerisinde bizleri kimin istemediginide bizim ne derece AB'yi istedigimizi irdeleyelim. Biz istemedikten sonra, son 40 yilin gelismeleri bana bunu gösteriyor, tüm AB bizi istese kac yazar?

AB ile Türkiye arasinda bir antlasma var bu antlasma geregi Türkiye tüm AB uyum yasalarini hayata gecirdiginde, müzakere basliklari basarili gectikten sonra Türkiye AB üyesi olma hakkini elde ediyor. Heel biz elde edlim ve sonra bizi kim almiyormus görelim. Bunlar su anki ic siyaset gelismeleri, taktikler vs. Konusan cok olacak ama sonunda sadece tek bir karar verilecek. Antlaymaya uymayan AB olduktan sonra Türkiye tüm Avrupa'da ve dünyada sayginligini kzanacak ve AB ise klaybedecek, yeterki biz AB üyeligini kazanma sartlarini elimize alalim.

Bizim su an yaptigimiz sadece kendi isteksizligimizi, inadimizi, sorunlarimizi cözümsüz birakmak icin topu baskalarina atiyoruz ve daha imtihanin basinda sorulari cözemeyecegimizi anlayinca zaten ögretmen beni sinifta birakacak diye sorulari cevapsiz birakmayi tercih ediyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kimse kimseyi kandırmasın, bu AB nin ülkemizde kendi ürünlerinin pazarlanması için uydurulmuş bir kılıf. Hadi hodri meydan, ortalık karma karışık, seçime girmesine izin verilen insanlar seçildi ama milletvekili olamıyorlar sizin AB den ses yok. Her konuya maydonoz AB nerede?

Bunlari 40 yildir sectiginiz siyasilere ve güvendiginiz devlete söyleyin. Benim bu tür tarafli sorularla, yorumlarla kaybedecek vaktim yok.

Olaylara hala düz mantikla bakiyorsunuz. Bahis konusu ettiginiz miletvekiligi konusuda AB sartlarindan sadece yüzlercesinden birisi. Anlamiyorsunuz hala, biz bu konuda adim atmak istemiyenlerdeniz. AB'nin zoruylami kendimizi düzeltecegiz? Nasil bir mantik bu anlasilir degil. Türkiye disinda hangi ülke süreci bu kadar uzatti, uyum yasalarini 40 yila yakin savurdu, her konuda hem sorun cikartip hemde zeytinyagi gibi su üzerine cikti, ne sölenirse derhal alionganlik yapti? Ben bu konularda üzerimize baska bir ülke tanimiyorum, hem sucluyuz hemde masumu oynuyoruz. Iste bu bizim önümüzdeki en büyük engel AB'ye girme konusunda. AB bizi bizden daha iyi taniyor.

Birakin bu tip cikislarida, realiteyi görün. Toplum olarak ne yapiyoruz bu konularda? Bunu irdeleyin önce. Hazira konarak her seyi AB'den beklemeyin. Karisincada kötü karismayincada. Size AB asla yaranamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kadar basit;Türkiye kötülensin ama baskasina zarar gelmesin.Ne tarafa dönerseniz dönün bu Türk düsmanligi kendini gösteriyor.AB kicimizdaki donu bile almaya kalksa hemen birileri cikar donunu AB istiyor diyecek,bu sartlanmislik,AB'ye tapinma,AB'nin ne mal oldugunu anlatanlara karsi akla hayale gelmedik yakistirmalar ve bütün bunlar AKP'nin savunulmasi ugruna yapilan karatmalar.Halbuki AB'nin ne istedigi ne istemedigi ortadadir.

Kimdir AB?Emperyalist güclerin biraraya gelerek kurmus olduklari sömürü ittifakinin zayif olan ülkeler üzerinde hegemonyasidir.Iste Yunanistan modeli önümüzdedir.Yunanistan'in paraya bogdular,hicbir arastirma yapmadan girtlagini gecene kadar borclandirdilar,hesap sormadilar ve simdi Yunanistan batiyor,AB'nin AKBABALARI simdi Yunanistan'i yeme derdine düstü.Sadece Yunanistan'mi?Ispanya,Portekiz,Italya ve Fransa-Almanya disinda kalan tüm AB üyesi ülkeleri ayni akibet bekliyor.Yunanistan kayniyor.Bizdeki AB sevdalilari ise hala bizlere AB destanlari anlatarak cocuk kandirma cabasindalar.Ülkesini,milletini bu derece hakir gören bir zihniyetin o millete ait olmasi mümkün olamaz.Bunda bir yanlislik var.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste Yunanistan modeli önümüzdedir.Yunanistan'in paraya bogdular,hicbir arastirma yapmadan girtlagini gecene kadar borclandirdilar,hesap sormadilar ve simdi Yunanistan batiyor,AB'nin AKBABALARI simdi Yunanistan'i yeme derdine düstü.Sadece Yunanistan'mi?Ispanya,Portekiz,Italya ve Fransa-Almanya disinda kalan tüm AB üyesi ülkeleri ayni akibet bekliyor.Yunanistan kayniyor.Bizdeki AB sevdalilari ise hala bizlere AB destanlari anlatarak cocuk kandirma cabasindalar.

Arastirmadan, ön yargiyla yazmak demek budur.

Yunanistan örnegini iyi arastirin!

Memuruna yilda 16 ay maas veren bir ülkenin sonu ne olabilir?

Almanya'da su an 13 (12 + noel parasi) ay ve bunu dahi son yillarda 12 ye indirmek istiyorlar.

Kisi basi ortalama yilda 3000 dolar rüsvet vermek durumunda kalan vatandaslarin ülkesi ne hale gelir acaba?

Bir lira kazanci varken sadece borc alarak 10 lira harcayan bir devletin sonu ne olur acaba? kazandigin kadar harcamayi bilmezsen daha beter olursun. Bu aynen kazanclari olmadigi halde syisiz bankalardan kredi karti alip bedavaya alisveris yaptiktan sonra sira ödemeye gelince aglayan vatandaslarimizin örnegine benziyor. Suclu her bankadan kredi karti alarak bedavaya alis veris yapanlar degilde kredi karti veren bankalar suclu oluyor. Bu zihniyet ile asla refaha kavusulmaz cünki, hep bedavacilik akillarinda, ayagini yorganina göre uzatmayi beceremeyenlerden nasil bir argüman beklenirki?

......

Arastirmadan yazinca böyle atiliyor.

Ama Yunanistan'ni kimlerin kurtarmak icin bir araya geldiginide yazmayi unutursunuz. "Akbabalar" ne hikmeste sömürdügü ülkeyi iflastan kurtarmak icin seferber oluyor. Celiskinizi dahi göremeyecek kadar tarafli yaziyorsunuz. Yapacak bir sey yok sizin icin. Sizin amaciniz her seferinde üzüm yemek degil bagciyi dövmek oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunlari 40 yildir sectiginiz siyasilere ve güvendiginiz devlete söyleyin. Benim bu tür tarafli sorularla, yorumlarla kaybedecek vaktim yok.

Böyle olmuyor, işinize gelmeyince taraflı sorular oluyor elbette taraflı olacak, AB çifte standardını ortaya çıkartmaya çalışıyoruz ama ne hikmettir bilinmez siz AB temsilcilerinden daha fazla AB savunuyorsunuz. Türkiye ye dayatılan şartlar hangi ülkeye dayatıldı, Bulgaristan, Macaristan, Hırvatistan, Rumlar tüm şartları yerine mi getirdiler? Almanya Başbakanı ndan daha yetkili bir AB yöneticisi mi var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neye nasil cevap verip muhalefet edeceklerini bilmeyenler,yazilan yazilari anlamakta zorlaniyorlar.

Ne yazmisim:Yunanistan'i paraya bogdular,hicbir denetim yapmadan,her istediginde verdiler.Ve Yunanistan'in batmasini sagladilar.Simdi de Yunanistan'a agir faizlerle krediler vererek sözümona kurtarma cabasi icine girdiler.

Siyasetten ve emperyalist oyunlardan bihaber olanlarin nasil da hemen suclama telasina kapildiklarini görüyoruz.Türkiye'yi ABD'nin kucagina oturtan Menderes'ti cünkü DP'yi paraya bogmustular.

Savunulan davadan bihaber olmak ezbere hava atmak demektir.

AB'nin kurucu ülkeleri ulus devlet iken, Türkiye'nin ulus devlet yapisini bozmak icin basvurdugu girisimleri eger AB'yi savunanlar anlamiyorsa,anlayanlara saygi duymalari gerekir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.