Zıplanacak içerik
  • Üye Ol
Admin

Balina Sırtında (2003)

Önerilen İletiler

Balina Sırtında (2003) - Balina Sürücüsü - Whale Rider

 

Yeni Zellandada küçük bir yerleşim birimindeki bir grubunun Balina sürücüsü soyundan Paikea geldiğini belirten bu film. Hiç bir filmle karşılaştırılamayacak bir özelliği var. Ağlayacaksınız, sevineceksiniz, bazı şeylerin sizin için hiç önemli olmadığını fakat dünyada bir yerlerde onun birileri için önemli olduğunu anlayacaksınız. Küçük bir kızın erkek olarak doğmama sancısını izleyeceksiniz. Ezilecek ama kendini kanıtlaması gerektiğini hiç unutmayacak. Dikkat: Küçük yıldız Keisha Castle-Hughes sakın gözünüzü ayırmayın ondan, zaten ayıramayacaksınız ama genede uyarayım dedim. İnanılmaz bir oyunculuk inanılmaz bir senaryo ve inanılmaz yöresel insanların katkıları ile bir şahaser... Mutlaka ama mutlaka İzleyin...

Oyuncular: Keisha Castle-Hughes, Rawiri Paratene, Vicky Haughton, Cliff Curtis, Grant Roa, Mana Taumaunu, Rachel House, Taungaroa Emile

Yönetmen: Niki Caro

 

post-2-1176046404_thumb.jpg post-2-1176046394_thumb.jpg post-2-1176046383_thumb.jpg post-2-1176046369_thumb.jpg post-2-1176046413_thumb.jpg

 

Dört ayrı ülkede gösterim posterlerini yukarıda görebilirsiniz...

 

In a small New Zealand coastal village, Maori claim descent from Paikea, the Whale Rider. In every generation for more than 1000 years, a male heir born to the Chief succeeds to the title. The time is now. The Chief's eldest son, Porourangi, fathers twins - a boy and a girl. But the boy and his mother die in childbirth. The surviving girl is named Pai. Grief-stricken, her father leaves her to be raised by her grandparents. Koro, her grandfather who is the Chief, refuses to acknowledge Pai as the inheritor of the tradition and claims she is of no use to him. But her grandmother, Flowers, sees more than a broken line, she sees a child in desperate need of love. And Koro learns to love the child. When Pai's father, Porourangi, now a feted international artist, returns home after twelve years, Koro hopes everything is resolved and Porourangi will to accept destiny and become his successor.

 

But Porourangi has no intention of becoming Chief. He has moved away from his people both physically and emotionally. After a bitter argument with Koro he leaves, suggesting to Pai that she come with him. She starts the journey but quickly returns, claiming her grandfather needs her.

 

Koro is blinded by prejudice and even Flowers cannot convince him that Pai is the natural heir. The old Chief is convinced that the tribe's misfortunes began at Pai's birth and calls for his people to bring their 12-year-old boys to him for training.

He is certain that through a gruelling process of teaching the ancient chants, tribal lore and warrior techniques, the future leader of their tribe will be revealed to him.

 

Meanwhile, deep within the ocean, a massive herd of whales is responding, drawn towards Pai and their twin destinies.

 

When the whales become stranded on the beach, Koro is sure this signals an apocalyptic end to his tribe. Until one person prepares to make the ultimate sacrifice to save the people. The Whale Rider.

 

 

 

Cast: Keisha Castle-Hughes, Rawiri Paratene, Vicky Haughton, Cliff Curtis, Grant Roa, Mana Taumaunu, Rachel House, Taungaroa Emile

Director: Niki Caro

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

İletiniz moderatör kontrolünden geçtikten sonra sitede gösterilmeye başlanacaktır. Eğer buna maruz kalmak istemiyorsanız lütfen hemen bir ÜYE OLUNUZ.

Misafir
İletinizi misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer üye iseniz lütfen GİRİP YAPARAK gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.