Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAHIN VARLIĞININ NEDENİ

raif bostan

Önerilen İletiler

Evet arkadaşlar bir arkadaş bu konuyu din felsefesinde farklı bir soruyla ele almış ama gerçekte sorulması gereken soru bu allahın varlığının nedeni nedir görüşlerinizi bekliyorum.ayrıca fizikçilerinde bu konuda görüş beyanetmelerini istiyorum çünkü bence tasavvufta vahdeti vucut kavramı vardır yani evrendeki herşey allahın varlığından yaratılmıştır bilindiği üzre evrenin temel yapı taşı enerjidir enerjinin varlığının nedenini açıklayabilirsek allahın varlığının nedeninide açıklayabiliriz lütfen bu konudada görüşlerinizi bekliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet arkadaşlar bir arkadaş bu konuyu din felsefesinde farklı bir soruyla ele almış ama gerçekte sorulması gereken soru bu allahın varlığının nedeni nedir görüşlerinizi bekliyorum.ayrıca fizikçilerinde bu konuda görüş beyanetmelerini istiyorum çünkü bence tasavvufta vahdeti vucut kavramı vardır yani evrendeki herşey allahın varlığından yaratılmıştır bilindiği üzre evrenin temel yapı taşı enerjidir enerjinin varlığının nedenini açıklayabilirsek allahın varlığının nedeninide açıklayabiliriz lütfen bu konudada görüşlerinizi bekliyorum.

Raif arkadaş, soruyu değiştir istersen, ben sana nedenini söyleyeyim, ondan sonra soruyu değiştirip değiştirmeyeceğine sen kendin karar ver. Sadece tanrı için değil, neye inanırsak inanalım, yani ister materyalist olalım, ister yaradılışa inanalım, ister evrentanrı/tanrıevren modele inanalım, sonuçta inandığımız şeyin tanrısı, ilk maddesi ya da bilinci olan evrentanrısı ya da enerjisi, yani ne dersek diyelim başlangıçta varolandır ve bu yüzden sebebi yoktur, sebebi varsa başlangıçta varolan olma ihtimali yoktur. Yani siz Allah'a inanıyorsanız ki inanabilirsiniz, benim açımdan hiçbir sakıncası yoktur, Allah'ın varlığının nedeni olma ihtimali yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi bilim nedensellik kavramı üzerine kuruludur yani bilime göre herşeyin bir nedeni vardır eğer biz bilimsel olarak allahı değerlendirecek olursak onunda varlığının nedeni olması gerekir çünkü allahın varlığının sebebini kavrayabilmek yada allahın varlığını kavrayabilmek için mecburen nedeninide bilmemiz gerekir eğer allahın varlığının nedeni yoktur dersek bilimsel davranmış olmayız muhakkak bir sebebinin olması gerekir çünkü onu kavramının tek yolu budur ve birşeyi kavramak için muhakkak mantıki olarak kabul görmesi gerekir buda ancak sebep sonuç ilişkisiyle olur insan beyni böyle çalışır ve bilimdeki nedenselliğin temelide bundandır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi bilim nedensellik kavramı üzerine kuruludur yani bilime göre herşeyin bir nedeni vardır eğer biz bilimsel olarak allahı değerlendirecek olursak onunda varlığının nedeni olması gerekir çünkü allahın varlığının sebebini kavrayabilmek yada allahın varlığını kavrayabilmek için mecburen nedeninide bilmemiz gerekir eğer allahın varlığının nedeni yoktur dersek bilimsel davranmış olmayız muhakkak bir sebebinin olması gerekir çünkü onu kavramının tek yolu budur ve birşeyi kavramak için muhakkak mantıki olarak kabul görmesi gerekir buda ancak sebep sonuç ilişkisiyle olur insan beyni böyle çalışır ve bilimdeki nedenselliğin temelide bundandır.

hayırlı uğurlu olsun, ne diyebilirim ki, bilim bu sonuçta öyle değil mi :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hayırlı uğurlu olsun, ne diyebilirim ki, bilim bu sonuçta öyle değil mi :)

Senin varlığının nedeni ne?

Bir patlama olmuş dünya çıkmış orada balıklar sonra balık adamlar balık adam direk adama geçememiş maymundan döneyim bari demiş sonra maymunlar sonra insanlar ve sen, hiç düşündünmü?

Neden geldim bu dünyaya neden gidiyorum diye.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben yaşayan biz zeki varlıkların nedenini biliyorum bizim varoluşumuzdaki neden; allah biz varolmadan önce tekti yalnızdı kendine arkadaşlar edinmek istedi biliyorsunuz bir insan yalnız kaldığında bir zaman sonra yalnızlık can sıkıcı oluyor fazla uzun süre yalnızlık ise tahammül edeilemiyecek bir şey olsa gerek işte bu yüzden allah kendisiyle konuşabileceği zeki canlılar yarattı yani arkadaşlar, yalnızlığını giderecek arkadaşlar yarattı ve kendisine evrimleri sürecinde yani teknolojik ve kişilik olarak gelişmesinde zeki canlılarla ilgileneceği, uğraşı olarak zaman geçirebileceği varlıklar olarakta bizi yarattı yani kendisine arkadaş ve zamanını geçirebileceği uğraş olarak biz zeki canlıları yarattı bizim varoluşumuzdaki amaç bu.

ama bilmediğim tek şey allahın varlığının yani varoluşunun nedeni ne bizi vareden allahında bir varoluş nedeni olması gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli arkadaşım

Kainatta bulunan bir tek varlığı yaratmak da sonsuz ilimle olur.Evvela, ALLAH(C.C.)’ın sonsuz ilim sahibi olduğunu bizzat KUR’aAN’dan öğreniyoruz.

Söz gelimi, “ALLAH(C.C.) ilmiyle her şeyi kuşatmıştır.” (Talak, 65/12) mealindeki ayette açıkça her şeyi kuşatan, yani sonsuz olan bir ilimden söz edilmektedir.

Sonsuzluğu anlatabilmek için anlamak gerek... Sonsuzluğu anlamak ise bir fani için mümkün değil...

İnsan aklının aczinde başlangıç noktası, kendini anlayamaması... Şu sınırlı akıl, henüz kendini anlamış değilken nasıl oluyor da sonsuzu anlamaya kalkışabiliyor???..

Üçün dörtten küçük olduğunu bilen insanoğlu, yine kesinlikle bilir ki, ben üçden dördü çıkarmaya kalkışırsam menfi bir netice ile karşılaşırım. Bunu bildiği halde, sınırlı olan aklına sonsuzluğu sıkıştırmaya çabalıyorsa, sonucun eksi sonsuz, yani sonsuz bir menfi olacağını da baştan kabul etmiş demektir.

Yeri gelmişken, sonsuzluğu anlayamadığını söyleyen insanoğluna şunu soralım: Senin anlayamadığın sadece bu kadar mı???

Mesela yerin eşyayı nasıl çektiğini anlayabiliyor musun? Güneşin, gezegenlerini nasıl çekip çevirdiğini kavrayabiliyor musun? Ruhunun, aklının, hayalinin, hafızanın mahiyetlerini bilebiliyor musun? Elma ağacının içindeki o çamuru elma yapan faaliyeti, izah edebilmiş misin? Yumurta nasıl oluyor da, uçan bir kuş oluyor? Nutfe dokuz ay sonra nasıl ağlıyor, görüyor, işitiyor? VS.VS.VS...

Bu alemde insanın göremedikleri gördüklerinden, anlayamadıkları anladıklarından, bilmedikleri bildiklerinden çok fazla. İnsanın, bu fani eşyayı anlamış gibi, bekayı anlamaya kalkışması onu en azından yorar. En azından diyorum, çünkü bu gibi yersiz arayışların insanı sersem etme ve yoldan çıkarma ihtimali de vardır...

[b]“Ezeli olan elbette ebedidir” hakikati, CENAB-I HAKK'ın zatı için de geçerlidir, sıfatları için de... Yani, o'nun bütün sıfatları sonsuzdur, ebedidir. Zira, hiçbiri sonradan var olmuş değildir; hepsi ezelidir.....

Saygılar

.....ALLAHÜMME SALLİ ALA MUHAMMAD.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım bilimsel olarak bakacak olursak evrendeki herşeyin bir sebebi vardır zaten insan mantığı bunun aksini söyleyemez düşünen mantığını kullanan bir insan bunun aksini idda edemez bilimde mantığın ve düşünmenin ortaya çıkardığı bir olgu olduğu için herşeyin bir sebebi olduğunu söyler ve insanoğlu bunun için araştırma yapar herşeyin arkasında sebebi arar bilimin temeli budur şayet öyle olmasaydı insanlar araştırma yapma gereği herşeyin arkasında sebep arama gereği duymazdı ve kimse başından geçen olayların arkasında bir sebep aramazdı yani düşünmezdi çünkü arkasında bir sebep olmadığı için düşünmeye gerek duymazdı.mesela sen başından bir olay geçese sebebp ararsın işte bu herşeyin arkasında sebep arama gerçeğidir çünkü mantığımız bize bunu söyler.

ayrıca sonsuz bilgi diye bişiy yoktur evrende belli sayıda bilgi vardır çünkü insanoğlu araştıracak araştıracak ve evrendeki herşeyin sebebibni bulacaktır yani evreni dörtbir yanını öğrenecektir bu insanın vucudunu araştırıp en sonunda herşeyini öğrenmesine benzer belki günümüzde insan vucudunun herşeyini bilmiyoruz ama araştırmalar devamettikçe insanlar insan vucudunun en sonunda herşeyini öğrenecektir evrende öyledir araştırdıkça herşeyini öğreneceğiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli arkadaşım Öncelikle, şurası iyi anlaşılmalıdır ki bir şeyin varlığını bilmek ayrıdır, mahiyetini bilmek ayrıdır. Kainatta bir çok şey vardır ki, akıl onların varlıklarını apaçık bildiği halde mahiyetlerini kavrayamamaktadır.

Mesela insan, bir fizik kanunu olan yerçekimini bildiği ve hatta o kanuna tabi olduğu halde, onun mahiyeti hakkında hiçbir fikir sahibi değildir. Annenin, evladına sarılmasıyla varlığını anladığımız şefkat hissinin, nasıl bir his olduğu konusunda yine hiç kimse bir fikir sahibi değildir. Ruh, elektrik, hayal gibi hususların varlığı nasıl apaçık bir hakikat ise onların mahiyetlerinin bilinmemesi de aynı derecede açık bir hakikattir.

Şurası bilinen bir gerçektir ki, insan, değil ALLAH(C.C.)’ın zatını, kendi ruhunun, hayalinin, vicdanının mahiyetini dahi kavrayamaz. Çünkü saydığımız bu özellikler cismani olmadığından dolayı, akıl onlara bir suret giydiremez, bir şekil veremez. Mesela, hayal için, uzunluk-kısalık, büyüklük-küçüklük, söz konusu olmadığından, akıl onlara bir şekil veremez ve bir sınır çizemez. Bununla birlikte hiçbir insan, mahiyeti bilinmeyen bu duyguyu inkar da edemez.

Kendi mahiyetini bilmekten aciz olan insanın, bütün akılların, hayallerin, ruhların, hislerin, vicdanların, hafızaların ve meleklerin yaratıcısı olan ALLAH(C.C.)’ın kutsi mahiyetini anlamaya zorlanması, en büyük bir cehalet ve demagojidir....

Saygılar

...ALLAHÜMME SALLİ ALA MUHAMMAD...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bugün evrendeki bir çok şeyi mesela yerçekiminin mahiyeti,şefkatin anlamını bilmeyebilir ama yarın insanoğlu aratırdıkça bunların hepsi çözülecektir y ani araştırdıkça hiçbişiy saklı kalmayacaktır hepsinin mahiyeti yada sebepleri bilinecektir yani buğün bilmediğimiz şeyleri yarın öğreneceğiz ve bu şekilde hiç bişiy saklı kalmayacaktır hatta allahın varlığının nedenini mahiyetini bile bir gün gelecek kavrayacağız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben yaşayan biz zeki varlıkların nedenini biliyorum bizim varoluşumuzdaki neden; allah biz varolmadan önce tekti yalnızdı kendine arkadaşlar edinmek istedi biliyorsunuz bir insan yalnız kaldığında bir zaman sonra yalnızlık can sıkıcı oluyor fazla uzun süre yalnızlık ise tahammül edeilemiyecek bir şey olsa gerek işte bu yüzden allah kendisiyle konuşabileceği zeki canlılar yarattı yani arkadaşlar, yalnızlığını giderecek arkadaşlar yarattı ve kendisine evrimleri sürecinde yani teknolojik ve kişilik olarak gelişmesinde zeki canlılarla ilgileneceği, uğraşı olarak zaman geçirebileceği varlıklar olarakta bizi yarattı yani kendisine arkadaş ve zamanını geçirebileceği uğraş olarak biz zeki canlıları yarattı bizim varoluşumuzdaki amaç bu.

ama bilmediğim tek şey allahın varlığının yani varoluşunun nedeni ne bizi vareden allahında bir varoluş nedeni olması gerek.

Senin Din Saçmalığının Çelişkileri adlı konudaki bir mesajın:

dinin öne attığı sınav cennet cehennem diye birşey yoktur dolayısıyla sorun saçmadır öyle bişiy yok ki allah bize sorsun yani ne sınav var nede cennet yada cehennem.

Şimdi sen cennetin cehennemin olmadığına inanıyorsan Müslüman olamazsın. Bu yüzden bir yaratıcıya inanabilirsin ama neden ona Allah diyorsun anlamadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evreni vareden varlığın tekbir zeki varlık olduğunu düşünüyorum günümüzde bizim toplumda buna allah yada tanrı denmekte ve başka toplumlarda başka sözcükler kullanılmakta ben bizim toplumda yaşadığım için allah diyorum.ben allaha inanan bir kişiyim ama islam dini saçmalığının yukardada bahsettiğim gibi saçma olduğu açıktır ama bir tanrı vardır ama tabi bu tanrıda dinde bahsedilen herşeyi bilen yani herkesin yaptığı şeylerden haberdar müthiş yani sınırsız bir zekaya sahip varlık değildir allah biz insanları ve uzaydaki yaşayan diğer zeki canlıları kendine muhatap yani arkadaş olarak yaratmıştır yani allah bizim gibi varlıktır yani herşeyden haberdar olan herkesin yaptığını bilen bir varlık değildir bir canlının evrende varolan tirilyonlarca canlının her adımından haberdar olması mümkün değildir bu müthiş bir zeka gerektirir ve insanoğlu yüzde 5 ini kullandığı aklının yüzdeyüzünü kullansa bunu başaramaz allahta bizi kendine muhatap ettiğine göre onun potansiyelide bizim gibidir yani tıpkı insanlar gibidir bizden farklı değildir.din allahı ulaşılamaz mükemmel bir yaratık olarak tanımlamıştır çünkü insanlar tanrıya tapınabilmeleri için sınırsız bir mükemmellik aramaktadır işte bu yüzdende tanrıyı sınırsız mükemmel olarak değerlendirmişlerdir yoksa tanrı tapınılacak bir varlık olmayacaktır çünkü insan ancak sınırsız mükemmeliğe tapınma eğilimindedir ama tanrı sınırsız mükemmel bir varlık değildir onunda belli bir zeka potansiyeli vardır sınırsız değildir ve tanrı biz insanların yüzde beşini kulladığımız zekamızın yüzde yüzünü kulandığımız şeklidir yani biz henüz beynimizin küçük kısmını kullanmaktayız işte bu yüzden biz henüz tanrının seviyesinde değiliz ama beynimizin hepsini kulanabilseydik bizde tanrının zeka potansiyelien ulaşabilirdik yani tanrı zeka potansiyeli bizim beynimizin yüzde yüzünü kullandığımız şeklidir ama biz daha o seviyey gelmemişiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaratanın nedeni olmaz. Sonuç olarak neden de yaratılandır. Allah nedeni yaratmıştır tüm varlıklar gibi aramızdaki fark basitçe budur biz yaratılanlarız O ise Yaratandır SubhanAllah o hertürlü eksik vasıftan münezzehtir. Varlığa neden arıyorsan kendi yapın içinde arıyorsundur zati pratik hata da burdan kaynaklanıyor çoğu kişi genel olarak Yaratanı kendi katlarına indirgeyerek tasavvur etmeye gayret gösteriyor oysa İslam a göre Allah yarattıklarından münezzehtir tescim edilemez tasavvur edilemez ona bir şek şemal tayin edilemez ki doğrusuda budur....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evreni vareden varlığın tekbir zeki varlık olduğunu düşünüyorum günümüzde bizim toplumda buna allah yada tanrı denmekte ve başka toplumlarda başka sözcükler kullanılmakta ben bizim toplumda yaşadığım için allah diyorum.ben allaha inanan bir kişiyim ama islam dini saçmalığının yukardada bahsettiğim gibi saçma olduğu açıktır ama bir tanrı vardır ama tabi bu tanrıda dinde bahsedilen herşeyi bilen yani herkesin yaptığı şeylerden haberdar müthiş yani sınırsız bir zekaya sahip varlık değildir allah biz insanları ve uzaydaki yaşayan diğer zeki canlıları kendine muhatap yani arkadaş olarak yaratmıştır yani allah bizim gibi varlıktır yani herşeyden haberdar olan herkesin yaptığını bilen bir varlık değildir bir canlının evrende varolan tirilyonlarca canlının her adımından haberdar olması mümkün değildir bu müthiş bir zeka gerektirir ve insanoğlu yüzde 5 ini kullandığı aklının yüzdeyüzünü kullansa bunu başaramaz allahta bizi kendine muhatap ettiğine göre onun potansiyelide bizim gibidir yani tıpkı insanlar gibidir bizden farklı değildir.din allahı ulaşılamaz mükemmel bir yaratık olarak tanımlamıştır çünkü insanlar tanrıya tapınabilmeleri için sınırsız bir mükemmellik aramaktadır işte bu yüzdende tanrıyı sınırsız mükemmel olarak değerlendirmişlerdir yoksa tanrı tapınılacak bir varlık olmayacaktır çünkü insan ancak sınırsız mükemmeliğe tapınma eğilimindedir ama tanrı sınırsız mükemmel bir varlık değildir onunda belli bir zeka potansiyeli vardır sınırsız değildir ve tanrı biz insanların yüzde beşini kulladığımız zekamızın yüzde yüzünü kulandığımız şeklidir yani biz henüz beynimizin küçük kısmını kullanmaktayız işte bu yüzden biz henüz tanrının seviyesinde değiliz ama beynimizin hepsini kulanabilseydik bizde tanrının zeka potansiyelien ulaşabilirdik yani tanrı zeka potansiyeli bizim beynimizin yüzde yüzünü kullandığımız şeklidir ama biz daha o seviyey gelmemişiz.

Eğer Allah ve İnsanları karşılaştırmak istiyorsan buradaki kelimeyi anlamaya çalış: "yani arkadaş olarak yaratmıştır ... allah"

İnsanların yaptıkları olağanüstü şeyler var, örneğin Los Angeles fakat insanların geçmişten günümüze günümüzden sonsuza yapamayacağı tek şey var yaratmak. Bu bilimsel bir gerçektir ki insan oğlu sadece dönüştürebilir. Yani zekanın %1000ini kullansan da sadece dönüştürebiliyorsun yaratmak yok. Bu yüzden insanlarla Allahı kıyaslıyamazsın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım hanif bey islam dinin saçma olduğunu ifade ettim biz allahı islam dinine göre yorumlamamamız gerek allahın nasıl bir yaratık olabileceğini aklen mantık kurallarıyla ve bilimsel olarak düşünmemiz ve bu manada kuranıda akıl ve bilimsel olarak yorumlamalıyız yoksa islama göre allahı değerlendirisek bilimsel olarak allahı değerlendirmiş olmayız sadece inaçlarla değerlendirmiş oluruz.

sayın palaman allah evreni düşüncesiyle varetmiştir ve bizde onun gibi düşüne bilen canlılarız yani allah düşüncesiyle evrenin temel yapı taşı olan enerjiye şekil vererek maddeyi ve sonra canlıları yaratmıştır bizde düşünebilen canlılar olarak evrenin yapı taşı olan enerjiye şekil verebiliriz yani bizde allah gibi yaratabiliriz bu güç bizde var evliyaların kerametleride evrenin yapı taşı olan enerjiye hakim olabildikleri için olmuştur yani enerjiye hakim olbildikleri için maddeye şekil verebiliyorlardı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım hanif bey islam dinin saçma olduğunu ifade ettim biz allahı islam dinine göre yorumlamamamız gerek allahın nasıl bir yaratık olabileceğini aklen mantık kurallarıyla ve bilimsel olarak düşünmemiz ve bu manada kuranıda akıl ve bilimsel olarak yorumlamalıyız yoksa islama göre allahı değerlendirisek bilimsel olarak allahı değerlendirmiş olmayız sadece inaçlarla değerlendirmiş oluruz.

sayın palaman allah evreni düşüncesiyle varetmiştir ve bizde onun gibi düşüne bilen canlılarız yani allah düşüncesiyle evrenin temel yapı taşı olan enerjiye şekil vererek maddeyi ve sonra canlıları yaratmıştır bizde düşünebilen canlılar olarak evrenin yapı taşı olan enerjiye şekil verebiliriz yani bizde allah gibi yaratabiliriz bu güç bizde var evliyaların kerametleride evrenin yapı taşı olan enerjiye hakim olabildikleri için olmuştur yani enerjiye hakim olbildikleri için maddeye şekil verebiliyorlardı.

Tam anlamıyorum dediklerini :sweatingbullets:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım İslam dinini saçmalık olarak değerlendiren sensin...Bu vardığın yargı seni bağlar. Diğer taraftan İslam a saçmalık diyebilecek bir akıl varsa kusura bakmasın aklını tekrar gozden gecirmesi gerek. Yeryüzünde istinasız (bu bir iddia değil vakıa dır) tutarlı insan ıslahına yönelik hem fikirsel hem pratiksel gerek insanın kendi sosyal yaşantısı gerekse tabiatla münasebeti ve fizik ötesi alemle ilgili tutarlı doyurucu Kur an dışında bir belge yada mesned sözkonusu değildir.Sanırım saçma olduğunu ifade etmeniz bütün bu verilere karşı kapalı olmanızdan kaynaklanıyor. Ve yine Allah ı yaratık düzlemine indirgemeniz sizin kendi indi yaklaşımınızıdr.Haşa subhanAllah onu hertürlü noksan vasıftan tenzih ederiz O yaratıcıdır siz ise yaratılan aranızdaki fark en küçüğünden örnek vereyim siz muhtaçsınız O ihtiyaçlarınızı karşılayan Rahman. Siz akli muhakemenizi bir bilgi ile disipline edip geliverin lütfen çünkü Allah ı siz labaratuvara sokamassınız oysa O sizi bu düşüncenizden dolayı hesaba çekecektir.

Biismillahirrahmanirrahim

1.

De ki: “O, Allah’tır, bir tektir.”

SPACE.GIF

2.

“Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)”

SPACE.GIF

3.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir).”

SPACE.GIF

4.

“Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.”

SubhanALlah

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle;ALLAH(C.C.) her noksandan münezzehtir.Bütün övmeler,övülmeler ALLAH(C.C.)'a mahsustur.ALLAH(C.C.)'tan başka hiç bir İlah yoktur!

Şimdi sen bir yaratıcıya inanıyorsun ama onun herhangibir dinine mensup değilsin???

Dünyayı, evreni(içindeki ve dışındakilerle) bu kadar muazzam yaratan bir insanmıdır veya senin değiminle insan benzeri bir varlıkmıdır???

Senin inandığın tanrın şu anda yaşıyormu??

Sen neye dayanarak inandığına tanrı diyorsun??

Sen neye dayanarak inandığın tanrıya suret biçiyorsun??

Böyle bir tanrının varlığından nasıl haberdar oldun??

DİYORSUNKİ:

(evreni vareden varlığın tekbir zeki varlık olduğunu düşünüyorum)

Sence bu dünyadaki canlıları doğanın düzenini, uzaydaki yıldızları güneş sistemindeki gezegenlerin yörüngelerini,sabahın akşam, akşamın sabah oluşunu ve sayamadığın nice gerçeği; BİZİM GİBİ birinin aklının bilmem kaçta kaçını kullanarak (İsterse yüzde bir milyonunu kullansın) Yarattığınımı söylüyorsun....

Sorularıma cevap lütfen

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım İslam dinini saçmalık olarak değerlendiren sensin...Bu vardığın yargı seni bağlar. Diğer taraftan İslam a saçmalık diyebilecek bir akıl varsa kusura bakmasın aklını tekrar gozden gecirmesi gerek. Yeryüzünde istinasız (bu bir iddia değil vakıa dır) tutarlı insan ıslahına yönelik hem fikirsel hem pratiksel gerek insanın kendi sosyal yaşantısı gerekse tabiatla münasebeti ve fizik ötesi alemle ilgili tutarlı doyurucu Kur an dışında bir belge yada mesned sözkonusu değildir.Sanırım saçma olduğunu ifade etmeniz bütün bu verilere karşı kapalı olmanızdan kaynaklanıyor. Ve yine Allah ı yaratık düzlemine indirgemeniz sizin kendi indi yaklaşımınızıdr.Haşa subhanAllah onu hertürlü noksan vasıftan tenzih ederiz O yaratıcıdır siz ise yaratılan aranızdaki fark en küçüğünden örnek vereyim siz muhtaçsınız O ihtiyaçlarınızı karşılayan Rahman. Siz akli muhakemenizi bir bilgi ile disipline edip geliverin lütfen çünkü Allah ı siz labaratuvara sokamassınız oysa O sizi bu düşüncenizden dolayı hesaba çekecektir.

Biismillahirrahmanirrahim

1.

De ki: “O, Allah’tır, bir tektir.”

SPACE.GIF

2.

“Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)”

SPACE.GIF

3.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir).”

SPACE.GIF

4.

“Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.”

SubhanALlah

arkadaşım yukarda niçin saçma olduğunu açıkladım yukardaki yazılarımı okumadın sanırım islam dini insan haklarına en uygun din olduğunu söyler ve allahın adil bir varlık olduğunu söyler ama yukarda açıkladığım gibi insanın başkalarıbna zarar vermeden hayatını istediğini yaşama hakkı vardır işte bu yüzden insanın hayatına karışmaması gerekir ama allah insanların hayatına karışmakta ve istediği gibi yaşamayanları cehenneme yani ateşe atmakta ama insanın hayatını başkalarına zarar vermede istediği gibi yaşama hakkı vardır ama allah insanların bu hakkını ihlaletmekte ve hayatlarına müdahale edip istediğini yapmayanları ateşe atmakta yani zorbalık yapmakta.dinin en doğru yol olduğunu ve allahın adil olduğunu idda eden dinin tamamen saçmalık olduğu görülmekte, bu yazımla anlatmak istediğimi anlamadıysan yukardaki yazılarıma bakabilirsin.

serkan bey mantıklı bir şekilde düşünecek olursak bir varlığın evrende yaşayan bütün canlıların yaptıklarından haberdar olması mümkün değildir istersen sen bir düşün bakalım herkesin ne yaptığından haberdar olan bir şey olabilirmi yada sen bu şekilde yani herkesin yaptığından haberdar olabilirmisin elbetteki hayır bu mümkün değildir bir insan yada uzaydaki başka zeki yaşam türleri böyle bir şeye sahip olamazlar yani herkesin yaptığından haberdar olamazlar bu aynı anda tiri,lyonlarca calıyı izlemek demektir bu ise mümkün değildir çünkü düşünen bir beyin bunun altından çıkamaz düşünen bir beyin bunun altından çıkamazsa allahta düşünen bir canlı olduğu için bunun altından çıkamaz çünkü allahta düşünen bir varlıktır yani bizim gibi bir varlıktır aksi mantığa terstir.

ben beskiden allaha ve islam dinine inanan bir kişiydim namazlarımı kılar ibadet ederdim ama sonraları inancımı mantiken sorguladım ve saçmalık olduğu kanısına vardım ve inandığım allahın nasıl bir varlık olabileceğini mantıklı bir şekilde düşündüm ve bu allah inancına ulaştım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım yukarda niçin saçma olduğunu açıkladım yukardaki yazılarımı okumadın sanırım islam dini insan haklarına en uygun din olduğunu söyler ve allahın adil bir varlık olduğunu söyler ama yukarda açıkladığım gibi insanın başkalarıbna zarar vermeden hayatını istediğini yaşama hakkı vardır işte bu yüzden insanın hayatına karışmaması gerekir ama allah insanların hayatına karışmakta ve istediği gibi yaşamayanları cehenneme yani ateşe atmakta ama insanın hayatını başkalarına zarar vermede istediği gibi yaşama hakkı vardır ama allah insanların bu hakkını ihlaletmekte ve hayatlarına müdahale edip istediğini yapmayanları ateşe atmakta yani zorbalık yapmakta.dinin en doğru yol olduğunu ve allahın adil olduğunu idda eden dinin tamamen saçmalık olduğu görülmekte, bu yazımla anlatmak istediğimi anlamadıysan yukardaki yazılarıma bakabilirsin.

Malesef yazılarını okumuştum. Kayda değer bir şey olmadığından üzerinde durmadım. Din kavram anlam olarak ''HAYAT DİSİPLİNİ'' anlamını taşır her yönüyle. Bundan bihaber herhangi bir vatandaşın yazdıklarıyla uğraşacak kadar zamanım değersiz değil kusura bakma. Sen islam ı bilmeden dinin ne anlama geldiğini bilmeden senin içinde yaşadığın toplumsal kurallarının tümünün bileşkesinin kavramsal karşılığını bilmeden yargılara varıyorsun. Ve insafsızca eleştiriyorsun. Başörtüsüyle ilgili örnek gösterip islam ı hedef tahtası yapmak gayretindesin bunu anlıyorum. Şunu da anlıyorum sen iffet nedir ahlak nedir bunlardan bihabersin ve ek olarak özgürlük dediğin şey (kastım hürriyet değil) anarşiden insanı hayatı ifsattan başka bir şey değil. Örnekmi istiyorsun fuhuşa bir göz at istatisklere bakbakalım elindeki tablo ne boyuttadır ve yine bir bakbakalım gayrimeşru nufus gayrimeşru ilişkiler boşanmalar tersilişkiler ne düzeydedir ve gerekçeleri nelerdir. Sonra gel konuşalım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım yukarda niçin saçma olduğunu açıkladım yukardaki yazılarımı okumadın sanırım islam dini insan haklarına en uygun

.

.

.

ve bu allah inancına ulaştım.

Güzel kardeşim bu benim sorularıma cevap değil????

diyorsunki ben namaz kılan ibadet eden biriydim

demekki sen zorlama ile göstermelik müslümandın ne yaptığını, neye dua ettiğini bilmeyen; doğrumuyum

yani gönülden değil??

Bir şeyi bulunmadığı yerde aramak, onu aramamak demektir.

(Mevlana Celaleddin Rumi)

Kısa ve öz

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güzel kardeşim bu benim sorularıma cevap değil????

diyorsunki ben namaz kılan ibadet eden biriydim

demekki sen zorlama ile göstermelik müslümandın ne yaptığını, neye dua ettiğini bilmeyen; doğrumuyum

yani gönülden değil??

Bir şeyi bulunmadığı yerde aramak, onu aramamak demektir.

(Mevlana Celaleddin Rumi)

Kısa ve öz

Saygılar

arkadaşım benim inancım hakkında bişiy bilmeden konuşma ben günümüzde beş vakit namazını kılan her zaman namazını cemaatle kılanlar gibi bir inanca sahiptim hatta onlardan bile daha inançlıydım bendeki inanç tasavvufi idi yani ben bir mutasavvıftım oderecede bir inanca sahiptim ama daha sonraları inancımın çelişkilerini farkettim ve inancımın doğruluğu hakkında düşündüm ve gerçekte sadece tek bir yaratıcı dışında bir çok şeyin doğru olmadığını gördüm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım benim inancım hakkında bişiy bilmeden konuşma ben günümüzde beş vakit namazını kılan her zaman namazını cemaatle kılanlar gibi bir inanca sahiptim hatta onlardan bile daha inançlıydım bendeki inanç tasavvufi idi yani ben bir mutasavvıftım oderecede bir inanca sahiptim ama daha sonraları inancımın çelişkilerini farkettim ve inancımın doğruluğu hakkında düşündüm ve gerçekte sadece tek bir yaratıcı dışında bir çok şeyin doğru olmadığını gördüm.

Arkadaşım Bikere sen baştan kaybediyorsun..

Ben senin yazılarından yola çıkarak yorumda bulundum, inancın hakkında kesinlikle hüküm veremem ne haddime

Diyorsunki;(hatta onlardan bile daha inançlıydım )

bir mü'min insan (kendini ozaman mü'min olduğunu iddaa ediyorsun) kesinlikle kendini başka bir mü'minden üstün göremez

yok ben cemaatle namazımı kılardım yok inancım onlardan daha koyuydu gibi kelimeler;

(bendeki inanç tasavvufi idi) tasavvufla örtüşmeyen kendini kibir'e teslim etmişlikten başka bir şey değildir..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Malesef yazılarını okumuştum. Kayda değer bir şey olmadığından üzerinde durmadım. Din kavram anlam olarak ''HAYAT DİSİPLİNİ'' anlamını taşır her yönüyle. Bundan bihaber herhangi bir vatandaşın yazdıklarıyla uğraşacak kadar zamanım değersiz değil kusura bakma. Sen islam ı bilmeden dinin ne anlama geldiğini bilmeden senin içinde yaşadığın toplumsal kurallarının tümünün bileşkesinin kavramsal karşılığını bilmeden yargılara varıyorsun. Ve insafsızca eleştiriyorsun. Başörtüsüyle ilgili örnek gösterip islam ı hedef tahtası yapmak gayretindesin bunu anlıyorum. Şunu da anlıyorum sen iffet nedir ahlak nedir bunlardan bihabersin ve ek olarak özgürlük dediğin şey (kastım hürriyet değil) anarşiden insanı hayatı ifsattan başka bir şey değil. Örnekmi istiyorsun fuhuşa bir göz at istatisklere bakbakalım elindeki tablo ne boyuttadır ve yine bir bakbakalım gayrimeşru nufus gayrimeşru ilişkiler boşanmalar tersilişkiler ne düzeydedir ve gerekçeleri nelerdir. Sonra gel konuşalım

insan cinsel olarak istediği gibi yaşama hakkına sahiptir mesel bir kişi homo yada lezbiyen yada hem erkek hem kadınlarla ilişki kurabilir çünkü insanın başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkı vardır isterse bir insan çıplak dolaşabilir buna hakkı vardır ama bunlar toplum tarafından kötü olarak görülmekte ama bunlar insan haklarına aykırı değillerdir insan hayatını iğstediği gibi yaşayabilir.

Arkadaşım Bikere sen baştan kaybediyorsun..

Ben senin yazılarından yola çıkarak yorumda bulundum, inancın hakkında kesinlikle hüküm veremem ne haddime

Diyorsunki;(hatta onlardan bile daha inançlıydım )

bir mü'min insan (kendini ozaman mü'min olduğunu iddaa ediyorsun) kesinlikle kendini başka bir mü'minden üstün göremez

yok ben cemaatle namazımı kılardım yok inancım onlardan daha koyuydu gibi kelimeler;

(bendeki inanç tasavvufi idi) tasavvufla örtüşmeyen kendini kibir'e teslim etmişlikten başka bir şey değildir..

Saygılar

normal inanç farkılıdır tasavvufi inanç farklıdır bilmiyorsun konuşuyorsun tasavvufi inançta heran ibadet edersin bütün hayatın ibadetle geçer hayatın dini yşamaktır ve allaha kavuşmayı arzularsın yani allaha yaklaşmaktır tüm arzun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.