Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

olympos...kumluca...ANTALYA

Misafir ErdalAktaş

Önerilen İletiler

olympos_beach.jpg

Olympos

Olimpos’a gelirken derin bir tarihi bilgi ya da rehbere ihtiyacınız yoktur. Ancak, kentin tarihini bilmeniz attığınız her adımı ve gezdiğiniz her harabeyi daha canlı ve keyifli yapacaktır.

Lykia döneminde bir liman şehri olan Olympos Lykia Federasyonu'nun bir üyesiydi. Zenginliğinden ötürü Olympos’un federasyonda üç temsilcisi bulunmaktaydı (bu kadar zengin olmayan kimi üyelerin sadece bir temsilcisi bulunmaktaydı).

Kent bu dönemde korsanların baskınına maruz kalıyordu. Daha sonraları, kent Romalı komutan Isauricus tarafından kurtarıldı. Kentin zenginliği ticaretteki stratejik konumundan ötürüydü – kentin doğal limanını kullanan Cenevizli ve Venedikli tüccarlar kent refahına katkı sağlıyorlardı.

On yedinci yüzyıldan sonra Olympos güzel bir ortamda huzur arayanların hedefi olmuştur. Tarihle bu kadar iç içe olmasına rağmen insanları Olympos’a çeken şeyin sadece kentin geçmişi olmadığı da bilinmelidir. Akdeniz’in berrak sularının çağrısına hayır demek çok zordur.

Olympos’a gelirken yanınızda mutlaka mayo olmalıdır. Tekneden denize atladığınızda çakıl taşlarına sanki elinize uzattığınızda dokunacakmışsınız gibi görünür – ancak gerçekte sizden muhtemelen yedi sekiz metre uzaktadırlar! Deniz kıyısından bakıldığında kentin antik akropolisi dağın kenarından kolayca görülebilir.

Denize girdikten sonra üzerindeki tuzları atmak isteyenler vadiden akan ve denize ulaşmadan önce Lykia harabelerinin içinden geçen dereye girebilirler. Serin sularda kulaç atarken şehrin kalıntılarından bir lahit gözünüze çarpabilir. Bu lahit Kaptan Eudomos’undur – lahit üzerinde kaptanın anısına bir gemi kabartması ve bir yazı bulunmaktadır. Çam ormanının içinden geçen patika Roma tapınağına ulaşır.

olympos_antalya.jpgtree_house_olympos.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 54
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

• 2 hafta sonra...

Olympos%20003.jpg

kumsalda gece ayışığında caretta larla beraber şarap içmek çok güzel di...... :D:P

soldaki kayaların üstünden balıklama atlamayın boynunuz incinir .....çivileme atlayın............ben hala boyun ağrımı çekiyorum........ -_-

deredeki su tatlı ve buz gibi ayaklarınız donar vallahi....duş almayın....zatürre olursunuz.......... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

http://www.woodpecker.tk/

gidince kalabilmeniz için benim önerim .......nihat bey ve arkadaşalrı çok tatlı.......çok güzel geceler yaşayabilirsiniz.....fasıl geceleri.....ateş başı sohbetler.....sürpriz misafir gruplar .....ankara radyosu sanatçıları................ve unutulmayacak bir tatil yaşamak istiyorsanız gidin yaşayın............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olimpos

Dingin ve huzur içinde bir dere,

Dereden geçtik denize,

Sahilde hışır hışır dalga sesleri,

Gönlümüz denizde.

Tepedeki evde yaşıyor bir hanım,

Yeni bir hayat kurmuş keser ve testereyle,

Misafir etti evinde bir gece

Makinasını da satmıştı arkadaşı

Çekeceğime yaşıyorum dedi doğayı

Ayaklı kütüphaneydi eskiden,

Çakıl taşı topladı sahilden cebine,

Burada dalgalar karaya vuruyor dedi,

Bu dalgaları biri seyretmeliydi.

Beş gün marketlere gelmezse erzak,

Şehirde oturanın hali ne olacak

Bahçe duvarları bile onları koruyamayacak.

İnsanlar artık köylere ev kuracak.

Mehmet Akif Tiryaki

Olympos

Yeşil yeşil sıcak bakışlarındır

Heyecan ve ahenk yüklü sesindir

Senden bana kalanlar

Onlarla seni anıyorum

Onlarla kendimi tamamlıyorum

Ama

Rengi soldu,ahengi bozuldu

Sıcaklığı soğudu,heyecanı duruldu

Unutuyorum artık

Seni görmeyi,seni duymayı

Ateşinde korunda

Alevin dumanında

Denizin kıyısında

İçinde dalgasında

Burada

Adrasan’da

Olympos’ta

Unutuyorum seni

Yavaş yavaş

Yunus Demir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olimpos şiirinde anlatılan kişileri izlemiştim tv de

fotoğrafçı çekeceğime yaşıyorum artık demişti..bu söz beni çok etkilemişti...orda köyde tahta bir kulubede kendine yeni bir yaşam kurmuş bayanıda hatırlıyorum...ikisinide imrenerek izlemiştim doğrusu....

insanın düşündüğü gibi yaşayabilmesi..bunu başarması süper birşey.... :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olimpos şiirinde anlatılan kişileri izlemiştim tv de

fotoğrafçı çekeceğime yaşıyorum artık demişti..bu söz beni çok etkilemişti...orda köyde tahta bir kulubede kendine yeni bir yaşam kurmuş bayanıda hatırlıyorum...ikisinide imrenerek izlemiştim doğrusu....

insanın düşündüğü gibi yaşayabilmesi..bunu başarması süper birşey.... :(

öyle güzeldir ki :lol:

düşündüğü gibi yaşaması ve başarabilmesi... :wub:

.bir deneyin derim size.... :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olymposta bungalowlar olduğunu duymuştum doğrumu? Yani otel filan yokmuş öylemi?Biraz bilgi verebilirmisiniz?

evet doğru duymuşsun. :D ..tavsiye ederim... :wub:

İster çesmelerden dökül,

İster göklerden yağ,

İster nehirler dolusu ak,

Dibi olmayan bir kovayı dolduramazsın.

Yani; seni dinlemeyenlere sesini duyuramazsın... yüreğine sağlık ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet doğru duymuşsun. :D ..tavsiye ederim... :wub:

İster çesmelerden dökül,

İster göklerden yağ,

İster nehirler dolusu ak,

Dibi olmayan bir kovayı dolduramazsın.

Yani; seni dinlemeyenlere sesini duyuramazsın... yüreğine sağlık ...

Çok teşekkür ederim.. :)

Olympos hep aklımda,aslında bir arkadaşım gitmişti öyle aniden karar verip..Ben biraz titizlik hastasıyım galiba :unsure: oda bana bungalowlar için "sana göre pek değil" ama bence gitmelisin demişti..Bahsettiğim kişi çok değer verdiğim biri, o yüzden de çok aklımda kalmıştı olympos..Konu başlığını görünce balıklama daldım..Ama birgün mutlaka gidicem sanırım.. :)

Resimler çok güzel.. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok teşekkür ederim.. :)

Olympos hep aklımda,aslında bir arkadaşım gitmişti öyle aniden karar verip..Ben biraz titizlik hastasıyım galiba :unsure: oda bana bungalowlar için "sana göre pek değil" ama bence gitmelisin demişti..Bahsettiğim kişi çok değer verdiğim biri, o yüzden de çok aklımda kalmıştı olympos..Konu başlığını görünce balıklama daldım..Ama birgün mutlaka gidicem sanırım.. :)

Resimler çok güzel.. :clover:

arkadaşım bir gün değil .bu yaz mutlaka gitmeni tavsiye ederim...aklında kalmasın git gör derim.oradaki denize balıklama atla .titizlikle ilgili düşünlerini oarada bırakmanı dilerim. -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu forum da birtane OLİMPOS a giden cıkmadı ya :( ne kadar kötü :angry: hayat bu kadar yaşamaya değmezmi acaba :excl: soruyorum sizlere... :chris:

Hayat yaşmaya değerde..İşki fırsat bulup gidebilmekte...Zaten resimleri gördükten sonra kesin gidip görmeliyim dedim ve kısmet olursa mutlaka gidecem ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.