Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Çok düşünme hastalığı

Radya

Önerilen İletiler

o haytimdan çıkıp gtse hayat bana duracak gibi geliyor kaybetmekten korkuyorum

Sana Epiktetos'tan cevap vereyim. O der ki, eğer topraktan yapılmış bir su kabın varsa bir gün düşüp kırılabileceğini bilmelisin. Ben sana bunu şöyle güncelleyeyim: Eğer çok sevdiğin, alıştığın, her sabah çayını ondan yudumlamaktan hoşlandığın bir güzel cam kupan varsa, bir gün düşüp kırılıverebileceğini bilmelisin.

Bir tanıdığımın yeni işe başlamış gencecik fidan gibi evlilik hazırlığı yapan çocuğu, yaz tatili için bir araba kiraladı ve o araba ona mezar oldu. Aile perişan... Bu insanları neyle avutabilirsin, hiç bir şeyle... Gencecik fidan gibi bu yaşa getirdikleri evlatlarını toprağa gömdüler. Bir mürüvvetini göremediler. Bu hepimizin başına gelebilir, sorun değil. Bana psikiyatrımın söylediği sözü sana tekrarlayayım: Çocuğun alevler içinde yanıyor görsen, soğukkanlılığını kaybetmeyeceksin. Bu gezegende yaşamanın kuralı bu... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Öncelikle bu konu hakkinda arastirmalar yapan bir insan ve tez hazirlayan bir insan olarak söylüyorum, gereksiz bilgilerden kurtulmaliyiz. Daha sonra anda kalmayi basarmaliyiz. Bu ise cesitli beyin egzersizleri ile mümkün. Tabi nörolojik olarak bir raharsizligimiz yoksa. Eger yoksa öncelikle dikkati ana cevirme egzersizleri yapılmali Esyalari izle, nefesini izle, adimlari nefesi say, vücudunu izle, hareketlerini izle. Önce odak noktasi biziz..Bunu sürekli tejrar ettigimizde yavas yavas azaldigini göreceksiniz. En önemlisi akla gelen her düsünceye tesekkür ederim diyerek yollamak.. Bunu da gerekli bilgiler ve gereksiz bilgiler olarak ikiye ayirabilmek önemli..Her düsünceyü tesekkür edip yollarsak gereklileri de yollamis oluruz..O nedenle oda zor bir durum..Düsünürken düsünmemek gibi bisey..Ancak sigara alkol uyusturuyu birakip saglikli ve diet icerikli beslenme yardimci oluyor.. Şekerli gidalar kesinlikle yok, omega 3 çok etkili...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O kadar berbat bir şey ki en sonuncu evrede içinden çıkılamayacak konuları düşünüyorsunuz ve delirecekmiş gibi oluyorsunuz. Ben o evredeyim şuan. Fark ettim ki düşünmeyen insanlar daha mutlu. Artık düşünmeyeceğim. Beynim kendi kendine konuşadursun ben takmayacağım onu. Çünkü mutlu olmanın tek kaynağı düşünmemek. Diğer türlü olmuyor. Düşünmeyin. Sürekli bir şeylerle uğraşın. Boş zamanınız olmasın. Ben öyle yapacağım. Şuan hiç arkadaşım yok ve sürekli evdeyim. Bu yüzden bolca zamanım var ve düşüne düşüne delirme noktasına geldim artık. Gerekirse sahte arkadaşlıklar edinip sahte mutluluklar oluşturacağım kendime ama düşünmeye vaktim bile olmayacak. Asla derin düşünmeyeceğim. Sadece düşünmem gereken konuları yüzeysel olarak düşüneceğim o kadar. Sadece bu yolla zihnimi rahatlatabilirim çünkü. Başka yolu yok. Sizde bunu deneyin. Yalnız kalmayın ve bir şeylerle uğraşın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...

Üniversiteye tekrardan hazırlandığım bir dönemdeyim bu dönem başından itibaren uyukulu dahi olsam o yastığa başımı koyduğum zaman kendi kendime kurgular kurmaktan kendimi alamıyorum ve bu artık beni delirme noktasına getirdi. Uyku düzenim mahvoldu ders çalışamaz oldum 2 gündür uyumuyorum ve gözümde gram uyku yok tek isteğim şey uyumak onuda yapamıyorum. Birşeylere odaklanarak uyumayı denedim başardım fakat uyumam 1 saat falan sürdü. Her gece saat 10 da uyku bastırıyor ve yatıyorum yatağa girdiğim anda beyin birdaha durmaksızın çalışmaya başlıyor.

Kurgularım aslında biraz içimde kalanlar. Hayatta ego yapmamaya insanları kırıp inciltmemeye özen gösteririm bu sebepten içimde kalan çok ukte oldu. hepsini telafi etmem mümkünde değil. Bir tanesini canlandırdım bu yakınlarda o kalan ukte gün yüzüne çıkınca bu sefer dahada fazla düşünmeme sebep oluyor. Sabah kahvaltısı yapmayı her sabah 7 de kalkmayı özledim. Bunu diyeceğimi hiç sanmazdım ama özledim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

size şu kadarını diyim düşündüğüm şeyler genelde yeni yapılmamış aletler oluyo(yapılması imkansız olmayan)sonra gidip bunu başka birisi yapıyo ben sinir krizi geçiriyorumaptalkafam.gif aptalkafam.gif aptalkafam.gif .Neyse sonra kendimi tarihe adadım.(7.sınıfın yazındayım TEOG geliyor onun streside var)neyse tarih ilginç geldi bayağı bi ilgilendim tarihle bu sefer tarihdek boşluklar kafamı bozdu yine böyle sorular içimi kemirmeye başladı.Bu sefer evrenle uzayla ilgilenmeye başladım ansiklopedi falan aldım bikaç kitap bitirdim bayağı bi hoşuma gitii.Giderek işler karışıyodu bayağı bi olay karıştı bu sefer uzydaki tarihi fark ettim bunla ilgilenmeye başladım aynı anda yeni makineler falan geldi aklıma mesela marsta hava üretmek(basitten şöyle anlatıym insanların attığı karbondioksiti ağaçlara verp oksijen elde etmek)ve bunu amerika yapmaya başladı ben yine kendimden geçtim.söyliycek paylaşıcak kimsemde yok bu projelerimi.Sonra bi çoğunuz smart boardın ne olduğunu biliyosunuzdur.Onda şöyle bi sistem var morötesi ışınlar bildiğimiz birbirlerini tamamlıyolar kalem parmak vs. onların arasına girdiği zaman smart board bunu algılıyo ben bunu belki hiçbiriniz inanamaycaksınız ama anaokulunda düşünmüştüm ama kimseye söyleyemedim beni ciddiye alamazlar diye sonra bu fikrimi geliştirip dokunmatik hologram ekranı tasrladım onuda şöyle anlatıym 4 tane projektör düşünün ufak vi 9v pil büyüklüğünde bunlar verdiği ışıkları aynaya vericekler ayna bunları havada yansıtıp belirli bi görüntü elde edicekler birde yukarda yoğun sis veren makine olacak bu sis ışığı daha belirgin yapıyo lazerle denemiştim ufak çaplı bide bikaç satır üsttebahsettiğim smart boardakki sistem olacak alın size dokunmatik holgram ekran.Ben konuya devam edeyim şu hastalık meselesiniz anlıyacağınız insan beyni sonsuz bişey bu hastalık boyutunu alabiliyo mesela bende artık haytımdaki sistem bozuldu düşünmekten derslerim kötüleşti psikolojim bozuldu.Çok düünmek iyi bişey ama sonu olmyan şeyleri düşünmek zararlı mesela evren mesela tarih yada yeni makineler bunlar beyini bozuyo bildiğmiz beyin bunları sonunu arıyo bulamayınca stres oluyo psikoloji bozuluyo uykun kaçıyo.Kısacası düşünmek iyi bişey ama neyi düşündüğüne dikkat etmek lazım benim gibi yapmayın sonu kötü oluyo.(bunların hepsi bi yazda olmadı yaklaşık 4-5 yıl içinde oldu)(Yazım hatası olabilir kusura bakmayın.)(lütfen cevap verin)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cok fazla dusunuyorum. Hatta uykumdan dusunerek uyaniyorum. Benimle alakasi olmayan insanlar hakkinda bile dusunuyorum. Bir kitabi acip okumaya basliyorum,sonra okudugum cumleye bakarak birseyler dusundugumu fark ediyorum. Ve cok fazla hayal kuruyorum. Onceden sadece yatarken hayal kurardim. Simdiyse nerede oldugum fark etmiyor, birseylerle mesgul olmadigim surece hayal kurabiliyorum. Kendimi dizginlemeye calisiyorum ama fark etmeden yine dusunmeye basliyorum.

Insallah kurtuluruz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bence bunlardan kurtulmak için bunlarin geldiğini bile farketmemek lazım. yani ben aslında hep düşünüyomusum suan 19 yaşındayım ama yeni farkediyorum böyle bir hastalıgim(nasil tabir ederim bilemedim)olduğunu.tuhaf hayat tuhaf bı yer. iyiler sonunda böyle oluyor bence.ben düşündüklerimi anlatamam bile hep farklı başka bişey düşündükçe düşünüyorum nefesim kesiliyor kendimden geçiyorum nefes alamıyorum sonunda ve annem ailem hepsi etkileniyor.nedeni bence bilinçaltının yaşadıklarımızdan kötü etkilenmesi her ne olursa olsun, her konuda. sınav,insanların sizi ezmesi, istediklerinizin bir türlü olmaması olumsuZ aile ortamı,yorulmak,yipranmak,sürekli ehvam,endişelerimiz,korkular ve kaygılarımiz bizi böyle düşünmeye itiyor ve belkide gercekten beynin kimyası bozulmuştur belkide rahatlatan doğru ilaçları bulup tedavi etmek gerekiyodur sonrada kaldığımız yerden devam etmeye fakat güçlenerek çok şey öğrenerek hayatı akışına bırakarak her şeyin güzel olacağını bilerek Allah'a şükredip yalnızca onu bilerek yapamam gerekeni yapıp yüzeysel olarak ama bunu bide gel beyne anlat.....kafanızı sürekli dagitmaya çalışın yani normal hayatınıza devam edin işler hobiler bulun insanlar bulun yapmicaksin düşünmücem deyip durmayin çünkü benim işime yaramadı hala daha çözüm bulamadım bende ama bulucam bulucaz bence bizim gibi insanlar bulup sohbet Edip normal hayat nereye gidiyorsa oraya sürüklenmek, hatta belkide bu ülkeyi terketmek tabi parasi olmayan napsin ben şuan gidemem fakat yeni insanlar bulun fikir geldiğinde hemen başka bişey yap çok yoğun bir hayatın olsun böyle yapacağına ruhun yorulacagina bedenin yorulsun birde bakmissinki bitip geçip gitmiş sen sadece geriye bakıp guluyomussun ardından bu günleri bile ozleyecegini bil bunlar geldiğinde bile gül kendini iyi hissetmek önemli olan iyi yada kötü olman değil kötü anında bile kendini iyi hissetmek . öylesine geldik öylesine gidicezde hiçliği yasiyoruz,hiçiz bir hiç olacağız Allah'a gidecegiz ama kaç kullanımı önemli,doğru ilaccc!!bı daha tekrar ederse bu daha kalk ayağa bidaha unut belkide seninde hayattaki sınavın budur...belki geçer tüm acıların biri bir şey bir olay unutturur şimdi nefes al ve kaldığın yerden devam et unutma Allah iyilerin yanındadır hem bu dünyada hem öbür dünyada.önce böyle bir rahatsızlığınin olduğunu unut sonra akışına bırak ,düşünceler geldiğinde bağır yürü su iç karalama yap problemler çöz koş kaç kurtul nefes al sakın ol ben iyiyim de deki iyileş ve ilaçlar beynindeki hasar görmüş yerleri iyileştirecek biliyoruz buna inanalim başka şansımız varmı zaten,ve unutmaki Allah bunuda alır ve cokkk güzel bir yaşam sunar bize amin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar herkese geçmiş olsun, aynı sorun bendede vardı sürekli düşünmek hiç alakası olmayan şeyleri kendi kendine düşünmek ve yorum yapmak, Çözümü bu ben yaptım kurtuldum. Sürekli Bu telkini tekrarlayacaksınız dil düzeyinde ve düşünce boyutunda, Ben hasta değilim Düşüncelerimden korkmuyorum, Düşüncelerimden Kaçmıyorum ,Artık düşüncelerimle Savaşmıyorum, Çünkü Ben Artık iç dünyamda yaşamıyorum bunu bedeninizle'de destekleyin beyniniz için daha inandırıcı olsun Bunu bir kağıda yazın veya telefonunuza kayıt edin kısa süre sonra etkisini göreceksiniz artık düşünme kontrolü sizde olacak kendinize iyi bakın. Bu Hocamızı dinleyin Etkisini göreceksiniz. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.