Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

lala

bilim teknik

Önerilen İletiler

:sweatingbullets:

soru şöyle

Burcu ,arkadaşı Ahmet'e yeni taşınan üç komşuyu göstererek,üçünün kapı numaralarının toplamı senin kapı numaranın iki katı ,çarpımlar ise1260 dedi.Ahmet'te bu, kapı numaralarını bulmama yetmiyor, diye yanıtladı burcu da bu doğru,ama benim kapı numaramın onların hepsininkinden büyük olduğunu söylersem işini oldukça kolaylaştırmış olurum, dedi.bu beş kişinin(buru,ahmet ve 3 komşu)kapı numaraları neydi?

NOT:kapı numaraları 2 den başlıyor.

:(

bu soru K.maraş Elbistan M.Akif Ersoy İlk öğretim okulunda bilgisayar öğretmeni Yunus hoca tarafından sorulmuştur.

NOT2: cevabı ondan başka kimse bilmiyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:sweatingbullets:

soru şöyle

Burcu ,arkadaşı Ahmet'e yeni taşınan üç komşuyu göstererek,üçünün kapı numaralarının toplamı senin kapı numaranın iki katı ,çarpımlar ise1260 dedi.Ahmet'te bu, kapı numaralarını bulmama yetmiyor, diye yanıtladı burcu da bu doğru,ama benim kapı numaramın onların hepsininkinden büyük olduğunu söylersem işini oldukça kolaylaştırmış olurum, dedi.bu beş kişinin(buru,ahmet ve 3 komşu)kapı numaraları neydi?

NOT:kapı numaraları 2 den başlıyor.

:(

bu soru K.maraş Elbistan M.Akif Ersoy İlk öğretim okulunda bilgisayar öğretmeni Yunus hoca tarafından sorulmuştur.

NOT2: cevabı ondan başka kimse bilmiyor

Bu sorudaki verilerin net bir çözüm için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de değişik mantıklar "uydurarak" bulduğum bir çözüm şöyle:

Ahmet--------->17

Burcu---------->16

Üç Komşu ---->7,12,15

Mantık 1: Komşuluktan kaynaklı kapı numaraları birbirine azami yakın olmalı

Mantık 2: Komşulardan birinin kapı numarası kesinlikle 4'ün katı olmalı (Bunu siz de bulabilirsiniz)

Mantık 3: Burcu bu olayı anlatırken başından beri Ahmet ve üç komşunun kapı numaralarından bahsetmişken, son kısımda "benim kapı numaram onların hepsinin kapı numarasından büyüktür" demiş ve Ahmet'in kapı numarası ile kendisininkini karşılaştırmamıştır. "Halbuki açıklamanın seyrine göre Ahmet'in kapı numarası ile kendisininki arasındaki bağlantıyı da vermesi beklenirdi" düşüncesinden hareketle, Ahmet'in kapı numarası Burcu'nun kapı numarasından büyüktür (zaten eşit de olamaz) sonucuna ulaşılabilir.

Bu 3 mantıktan hareketle yukarıdaki sonuçların doğruluğu savunulabilir.

Dedim ya mantık uydurma yöntemiyle bir çözüm bu; bu şekilde değişik sonuçlar da çıkabilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.