Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TURKLER HAKKINDA GORUŞLER VE TURK AHLAKI

carlossantana

Önerilen İletiler

"Turklerden daha faziletli bir toplum gormedim. Oyuna ve eglenceye vakitleri yoktur. (...) Yemeklerini cabuk ve konusmaksizin yerler. Yemek isteyen kim varsa; tanidik, yabanci ayrilmaz, sofraya cagrilir. (...) Askerler dahil sehirde silah tasimak yasaktir. Duello bilmezler; dovusmeyi medeni terbiyeden mahrumiyet sayarlar. Arada kavga edenler cikar; fakat kavgayi devam ettirmeleri mumkun degildir; ilk gorenler derhal mudahale edip sustururlar. Zaten sehirlerde buyuk sukunet vardir. Kumar ve ickinin dinlerinde yasak olmasi kavga cikmamasinin sebeplerindendir. Ama icki icen, esrar ceken Turklere tesaduf edilir; cogu sosyal durumlarini bu sebeple kaybetmislerdir. Karaborsa ve tefecilik gunah ve mechuldur. (Cristobal de Villalon, s. 160-161 )"

"Bundan baska sunu soylemek istiyorum ki Turkler bir satoyu veya kaleyi aldiklari zaman her seyi ve resimleri bulduklari gibi aynen birakiyorlar, onlari tahrip etmek gibi bir adetleri asla yoktur. (Belon, s. 90)"

Turkler iyi niyetli insanlardir. Birbirlerine baglidirlar. Birbirlerine iyilik yapmaktan hoslanirlar. Bunlari Tanri'nin serefi icin yaziyorum; yoksa Turklerin bizim imanimizin disinda kaldiklarini biliyorum. (...) Turkler sozlerinin esiridirler. Ancak olu bir Turk sozunu tutmayabilir. Samimi ve sadik insanlardir. (Bertrandon de la Broquière

"Isteyen Turk, gerek cuma, gerekse bayram namazinda, cami icinde veya avlusunda, cemaat ortasinda, dusmani kim ise ondan af diler. Affi yas ve makamca kucuk olan ister. Muhatabi, kesin sekilde ve cemaat onunde affettigini soylemeye mecburdur. Sonra elini opturur ve kucaklasirlar. Bir kere barismis olan iki dusman, eski anlasmazliklarindan dolayi birbirlerine kotuluk edemezler. Boyle bir seye cesaret eden kisi, hem toplumla, hem Allah'la alay etmis sayilir ve lanetlenir; fena muamele gorur, kendisine inanilmaz. (Villamont, s. 252) "

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslinda Türkler saydiginiz özelliklerden daha yüksek degerlere de sahiptirler. Ancak arap kültürü, Türk dilini ve medeniyetini, ahlakini olumsuz etkilediginden bu gün zor günler yasamaktayiz.

Buhara, Semerkant, Taskent, baykent ve Nesef gibi cok eski Türk kentlerinde, arap ordulari düzenledigi katliam akinlariyla Türkleri müslümanlastirma ugruna yazili edebiyatimizin neredeyse tümünü yoketmislerdir.

Bu tarihi gercegi tüm orta dogu tarihcileri bildigi halde bizim insanlarimiz inanca zeval glir korkusuyla bir türlü Tütk Tarihi ve Türk kültürünü incelemeye yanasmiyor.

Kimse ayni düsünceleri paylasmak zorunda degildir ancak,

Erdogan Aydin in ( Nasil Müslüman Olduk ) adli resmi olmayan tarih arastirmasinin mutlaka okunmasi kanisindayim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslinda Türkler saydiginiz özelliklerden daha yüksek degerlere de sahiptirler. Ancak arap kültürü, Türk dilini ve medeniyetini, ahlakini olumsuz etkilediginden bu gün zor günler yasamaktayiz.

Buhara, Semerkant, Taskent, baykent ve Nesef gibi cok eski Türk kentlerinde, arap ordulari düzenledigi katliam akinlariyla  Türkleri müslümanlastirma ugruna yazili edebiyatimizin neredeyse tümünü yoketmislerdir.

Bu tarihi gercegi tüm orta dogu tarihcileri bildigi halde bizim insanlarimiz inanca zeval glir korkusuyla bir türlü Tütk Tarihi ve Türk kültürünü incelemeye yanasmiyor.

Erdogan Aydin in ( Nasil Müslüman Olduk ) adli resmi olmayan tarih arastirmasinin mutlaka okunmasi kanisindayim.

4783[/snapback]

Alintilarda sayilan özellilere dikkatinizi cekerim...

bi kac cok güzel özellgin yani sira,

namaz dan, alkol ve kumar yasaginda gibtayla bahsedilior...

Türkleri dini kimliklerinden siyirip tanimlamak ne kadar mümkündür?

Tavsiye ettignizin kitabi mutlaka okuyacagim, cok ilgimi cekti bu konu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buhara, Semerkant, Taskent, baykent ve Nesef gibi cok eski Türk kentlerinde, arap ordulari düzenledigi katliam akinlariyla  Türkleri müslümanlastirma ugruna yazili edebiyatimizin neredeyse tümünü yoketmislerdir.

4783[/snapback]

Alintilarda sayilan özellilere dikkatinizi cekerim...

bi kac cok güzel özellgin yani sira,

namaz dan, alkol ve kumar yasaginda gibtayla bahsedilior...

Türkleri dini kimliklerinden siyirip tanimlamak ne kadar mümkündür?

Tavsiye ettignizin kitabi mutlaka okuyacagim, cok ilgimi cekti bu konu.

4786[/snapback]

eskiden ve hala da öyle, siirlerde, türkülerde Allah a dil uzatamiyanlar, felege hitaben sikayetlerini dile getirirlermis.

Simdi ise, Islamiyeti acik ve net olarak elestiremiyenler, araplari öne sürerek dolayli yoldan Müslümanligi kötülüyorlarmis gibime gelio diyeyim ben size, bilmem katilirmisiniZ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir. islamiyet neden kötülensin ki, yanlis bir anlasilma olmali.

Ben araplardan sözettim. Herkesin inanci kendine. Inanclara da saygim sonsuz. Amaaa, her inanc yayilirken insan olarak bu süreci yani din yayilirken kimlere ne zarar vermis, incelemeye hakkim oldugu gibi bu konulari tartisma cesareti olan herkesle de tartismaya da hazirim. Sürtüsme anlaminda degil kesinlikle.

Erdogan aydin in kitabini alacak olmaniz cok ama cok sevindirici. Önyargisiz okursaniz cok sey kazanacaksiniz diyorum.

Türklerin en büyük özelliklerinden biri de iste bu. Farkli inanc ve dinlerle hem birlikte yasamak, hem de tartisabilmek.

Eger benim bir inancim yoksa neden saldiriliyor bana, Bu cok önemli bir soru.

Iste bu saldiriyi arap-islam kültürü yapitiriyor bize. Türk kültürü degil.

( örnek) Neden camiye gelmiyorsun, neden oruc tutmuyorsun, neden hacca gitmiyorsun gibi sacma sapan sorular. yahu kardesim ben sna bu sorularin tersini soruyor muyum. Arap kültürü anmizi aglatmis, haberimiz yok yahu.

Atatürk kendi agziyla " türkiye nin resmi bir dini yoktur" diyor, biz haala insanlari inanclariyla sorguluyor, cehenneme atiyoruz.

Bakiniz sevgili arkadaslar, Hic bir millet, kendi dini varken baska bir milletle, hem de savasarak tanisip o milletin dinini sak diye benimsemez. Bu dünyanin hic bir yerinde görülmemisolaydir. Biz Emevilerle tanistik mi savastik mi? Elbette kan gövdeyi götürdü.Sonra bu adamlarin dinini aldik öyle mi.. Inceleyin o zaman....

Bu gün alman TV lerinde günden güne Saman dinine gecen Almanlar var. Türkler böylesine derin bir dini nasil birakip hic tanimadigi bir ulusun dinini hemen kabul ettiler.Kitabi okuyun da görün 350 yil boyunca arap katliamlarini.

Okuyun akan Türk kanini, agaclara asilan, paralari altinlari calinan, kütüphaneleri yakilan tecavüz edilen haraca baglanan Türklerin dramini... Ondan sonra eger vicdan varsa bir insanda düsünsün, atalarimiz böyle bir inanca neden ve nasil sahip oldukarini.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.