Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran dan İspat! Hz.Aişe'nin 9 yaşında evlenmesi İMKANSIZDIR !

Renaultferrari

Önerilen İletiler

bu konu cok eski hakkaten biggrin.png

eski kafalilar gitmis ama smile.png

iste o kadar ;

dedesi yasinda dedigi adam biggrin.png

gucu kudreti 40 erkege bedel ;

olaganustu yakisikli ; gozlerine surme ceken, sacini geriye dogru orgu ile orduren , goreni donabirakan

alemlerde selamlanan bir zat ki ;

kendini ona hibe etmistir Hz. Ayse ; )

anlasildi mi dedesi yasindaki adamin vasiflari ... emrinde cinler ve insanlarin tamami olan ;

dunyada ve ahirette seckin kilinmis bir kul ki ;

sevgi ve muhabbetine kendini ona hibe etmistir .. ahireti dusunup anarak dunyadan cekilmistir ..

ayriyetten ; 14 yas arabistan cografyasi icin 20 yasina denktir ...

bugun hoolywood da 60 lik oyuncular nasil ki genclerle evleniyor da

bunu Peygamber yapinca mi ayip biggrin.png

kaldi ki 50 li yaslarinda bile savaslara cikardi .. dusmanla cenk ederdi Peygamberimiz SA

gorumunu bunamisliktan uzak ; imaninin etkisi ile kahredici bir kudreti vardi .. 60 yasinda iken bile 20 den fazla beyaz saci yoktu ...

dedesi yasinda adamlaymis biggrin.png

bu konu cok eski hakkaten biggrin.png

eski kafalilar gitmis ama smile.png

iste o kadar ;

dedesi yasinda dedigi adam biggrin.png

gucu kudreti 40 erkege bedel ;

olaganustu yakisikli ; gozlerine surme ceken, sacini geriye dogru orgu ile orduren , goreni donabirakan

alemlerde selamlanan bir zat ki ;

kendini ona hibe etmistir Hz. Ayse ; )

anlasildi mi dedesi yasindaki adamin vasiflari ... emrinde cinler ve insanlarin tamami olan ;

dunyada ve ahirette seckin kilinmis bir kul ki ;

sevgi ve muhabbetine kendini ona hibe etmistir .. ahireti dusunup anarak dunyadan cekilmistir ..

ayriyetten ; 14 yas arabistan cografyasi icin 20 yasina denktir ...

bugun hoolywood da 60 lik oyuncular nasil ki genclerle evleniyor da

bunu Peygamber yapinca mi ayip biggrin.png

kaldi ki 50 li yaslarinda bile savaslara cikardi .. dusmanla cenk ederdi Peygamberimiz SA

gorumunu bunamisliktan uzak ; imaninin etkisi ile kahredici bir kudreti vardi .. 60 yasinda iken bile 20 den fazla beyaz saci yoktu ...

dedesi yasinda adamlaymis biggrin.png

pes..doğrusu. bunu herkes yapıyor da peygamber yapıncamı ayıp demişsin. tabiiki peygamber yapınca ayıp olacak , hem örnek adam diyorsunuz hemde kötü şeyleri yapsın diyorsunuz.. neyse.. adam malı götürmüş.. biz konuşup duralım...
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

pes..doğrusu. bunu herkes yapıyor da peygamber yapıncamı ayıp demişsin. tabiiki peygamber yapınca ayıp olacak , hem örnek adam diyorsunuz hemde kötü şeyleri yapsın diyorsunuz.. neyse.. adam malı götürmüş.. biz konuşup duralım...

dur ben sana kestirip kestirip yaziim ..

pes..doğrusu. bunu herkes yapıyor da peygamber yapıncamı ayıp demişsin

dogrusu su ; cinsellik ya da benzeri bir kaliba giren bunu anlayamaz ...

en akilli ; en derin ruha sahip ; en cengaver, en sevkatli , en kudretli ve merhametli bir insan tecellisi ki ;

dunyadan gecip ; sonsuzlukta ona ait olma istegi uyaniyor ..

birkac 10 yillik guzelligin gecip gittigi bir dunya yasami degil ; onun kutsal ruhuna kendini hibe ediyor ..

size gore ahiret yok tabi biggrin.png burda ne yaptiniz yaptiniz biggrin.png

tabiiki peygamber yapınca ayıp olacak

yooo ; sen anlamamissin biggrin.png

hz. Yusuf asiri sexy ve kadinlari cezbeden bi haldeydi ; Hz. Musa da ole .. hz. Ibrahim hem firlama hem de son derece mizah anlayisina sahip bir tavirdaydi ...

Peygamberimiz de kadinlari severdi .. hem de cok severdi .. ilgi gostermeyi cok severdi ... bi kere bu ortadadir : )

musluman demek ortadan catlatan demektir ayrica biggrin.png kadinlarini asagilayan yobazlar Onu gordukce kaskati kesilmekteydi ; kadinlara israrla ilgi gostermistir (SA) .. hem politik hem mahremi ..

hem örnek adam diyorsunuz hemde kötü şeyleri yapsın diyorsunuz

olum bak git biggrin.png bunu sen diyosun biggrin.png

neyse.. adam malı götürmüş..

simdi sen kabalaya girdin ;

metafizik olarak korunuyor olan bir hususa ; metafizik hakikatinle saldirirken buldun kendini ...

senin yapabilicegin hicbisey yoktu biggrin.png

sahsen seni saygiyla aniyorum whistling.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

en akilli ; en derin ruha sahip ; en cengaver, en sevkatli , en kudretli ve merhametli bir insan tecellisi ki ;

birkac 10 yillik guzelligin gecip gittigi bir dunya yasami degil ; onun kutsal ruhuna kendini hibe ediyor ..

hz. Yusuf asiri sexy ve kadinlari cezbeden bi haldeydi ; Hz. Musa da ole .. hz. Ibrahim hem firlama hem de son derece mizah anlayisina sahip bir tavirdaydi ...

Peygamberimiz de kadinlari severdi .. hem de cok severdi .. ilgi gostermeyi cok severdi ... bi kere bu ortadadir : )

musluman demek ortadan catlatan demektir ayrica biggrin.png kadinlarini asagilayan yobazlar Onu gordukce kaskati kesilmekteydi ; kadinlara israrla ilgi gostermistir (SA) .. hem politik hem mahremi ..

metafizik olarak korunuyor olan bir hususa ; metafizik hakikatinle saldirirken buldun kendini ...

sağol dennise..artık bişey demiyecem..
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Arap toplumunda kızların isimleri blue çağına girdiklerinde verilir buda +9 ile +12 arası bi yaş demektir, geri kalan ise kimseyi ilgilendirmez.Herkez haddini bilmeli zaten Allah korkusu olan biri böyle bir iftirada bulunmaz burda boş yere karşı tepki vermez

Leküm Diniküm Veli Yedin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Selamünaleyküm!

Ben Forumda yeniyim. Ögrendigimden beri benim de zihnimi mesgul eden bir konu bu.

Ben Allah, Kitaplarina, meleklere, ve bütün peygamberlerle iman ediyorum. Ama bu konuya ben bile takildim. Kesinlikle dinimiz, dinimizi ve olaylari arastirmayi yasaklamaz. Allah ionsanlara akil ve beyin ve irade vermis. Ben Hz. Muhammedin nurdan olduguna, insanüstü olduguna inanmiyorum. Elciligine ve tebligine iman ettim. Yalniz hicbir Peygamber, günahlardan arinmis degillerdir. Eger günahlardan arinmis olsalardi, o zaman onlar Allah tarafindan torpilli insan olurlardi ve bize kesinlikle örnek olamazlardi.

Beraber Street Fighter oynasak, ben dayak yedigim halde hic yenilmesem, sen oyunu birakmazmisin?

Buda öyle birsey. Kuranda Abese ayetinde bile Allah, hz. Muhammedi bir ayibi yüzünden uyariyor. Hz. Muhammed kadinlari ve genc kadinlari beyeniyor olabilir. Dedigim gibi, herkes gibi bir insandi. Kadinlardan cinsel olarak hoslanmasi normaldi. Yalniz ben hz. Aysenin yasinin tartismasinin 9 - 17 arasinda oldugunu ögrenince beynim allak bullak oldu. Bu benim hem Islami hem de insanlik düsünceme ters geliyor. Hz. Muhammedin bu kadar genc bir kizla evlenmesinde hayir neydi?  O kadar fazla kadinlarla evlenmesinin sebebi neydi? Hepsimi Politikdi?

daha da cok sasirdigim su: Bu konuyu basindan beri okudum. Yalniz herkes hz. Aisenin yasini müdafa etti. Ama yasi 17yse bile, Hz. Muhammedin torunu yasindaki bir kizla evlenmesine kimse bir aciklama getiremedi. Bende sandim ki burda bulabilirim cevabini.. Ben peygamber degilim... Yasim 37 ve esimden bosnamis bir adamim. Ve 17 yasindaki bir kizla evlenmem sözkonusu olmaz.

Saygilarla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu çağda ve her yerde ben çağdaşım diyenler 60 yaşında bile olsalar 15-16 yaşındaki küçük kızlarla beraber olmak neler yapıldığını hergün medyadan duyuyoruz..

siz kalkmışsınız net ve yalın olarak bilmediğiniz halde 1500 küsür yıl öncesini  YAFTALIYORSUNUZ...

BUGÜN BU ÇAĞDA BİLE REZİLLİKLER yaşanırken SUSUYORSUNUZ ÇÜNKÜ ahhh  BİZDE YAPABİLSEK DİYE....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PEygamberin yaptigi evliliklere takmayin kafayi ;

populer cagda en fazla olum onlari ayirana dek evli oluyorlar smile.png  (e tabi ki anlamazsiniz bu gozle bakinca)

dinde ise sonsuza kadar  ; ahirette yas ve takvim kalkiyor ;

en temel seyleri bile ateist ve darvinist gozle degerlendirince ortaya algida yetersizlik cikiyor

dunyanin sadece bir imtihan temelinde yaratildigini kavradigi anda kisinin hayata bakisi degisiyor ;

korkaksa cesareti geliyor; sanssiz ise sansi aciliyor ; isteyip te ulasamadigi seylere kolayca ulasabilecek hale geliyor ayriyetten de dunya hicbiseykilde ona yetmicek hale geliyor ..

Peygambere kadinlar kendilerini hiber ediyorlardi ; ondan oyle bir feyz ve ilham aliyorlardi ki imanlari ve derinlikler artiyordu ..\

ayriyetten ayet var; sana kadinlar yasaklandi ancak kendini sana hibe edenler mustesna (ayet)

yani kadinin duygularini etkilemeye yonelik ne gizli ne acik bir hareket halinde olmadigini(imanen yasak) ve sadece teblige yoneldigini anliyoruz ; guzel ahlaka dayali vazifesinde ona kendini hibe eden her kadin onun helali oluyor ... iste bu sorgulanmaz !

olayin hakikat yonu bu .. ayette de acik . 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bu iş sadece Muhamed ve Talak 4 ayetindei islamın sübyancı din olduğu kanıtlarıyla kalmıyor..

bakın Ömer ve Kızını koruyamayan Ali

Hz. Ömer'in Ümmü Gülsüm ile evlenmesi konusunda anlatılanlar doğru mudur?
Sorunun Detayı
Hayatüs sahabe 3. ciltte Hz. Ömer'in, Hz. Alinin kızı Ümmü Gülsüm ile evlenmek istediği ve Hz. Ali'nin kızını Hz. Ömere gönderdiği, Hz. Ömer'in kızın eteğini kaldırp baktığı yazılıyor. Bu hareket Hz. Ömer gibi büyük bir sahabinin yapacağı bir harekete benzemiyor, acaba bu hadisenin aslı, kaynağı nedir?

Hz. Ömer'in Ümmü Gülsüm ile evlenmesi konusunda anlatılanlar doğru mudur?

Sorunun Detayı
Hayatüs sahabe 3. ciltte Hz. Ömer'in, Hz. Alinin kızı Ümmü Gülsüm ile evlenmek istediği ve Hz. Ali'nin kızını Hz. Ömere gönderdiği, Hz. Ömer'in kızın eteğini kaldırp baktığı yazılıyor. Bu hareket Hz. Ömer gibi büyük bir sahabinin yapacağı bir harekete benzemiyor, acaba bu hadisenin aslı, kaynağı nedir?
Değerli kardeşimiz;

Hz. Ömer'in, Ehl-i Beyt'le Akrabalık Arzusu ve Hz. Ali'nin Kızı Ümmü Gülsüm'le Evliliği:

Hz. Ömer'in hayatındaki bu olay onun Ehl-i Beyt sevgisini gösterir. Hz. Ömer (r.a.) halifeyken, bir gün, Hz. Ali'den, kızı Ümmü Gülsüm'ü istedi. Hz. Ali, 0 küçüktür" dedi.

Bunun üzerine Ömer (r.a.), Hayır. Vallahi, bu bir şey değil; fakat sen beni engellemek istiyorsun" diye konuştu, Eğer gerçekten dediğin gibi (çocuk/sabî) ise onu bana gönder" diye ekledi.1

Aslında, Resûlullah'ın vefatından önce dünyaya gelen Ümmü Gülsüm, gerçekten küçüktü.2 Hattâ, bir rivayette, kendisinden, "O, o zaman bir kız çocuğu idi" diye söz edilir. Hattâ, Mescid-i Nebevî'de sonucu bekleyen Hz. Ömer'e yanındakiler, "Ey Mü'minlerin Emîri! Ondan ne istiyorsun? O küçük bir kız çocuğudur" demişlerdi.

Ümmü Gülsüm'ün küçüklüğü bir yana, Hz. Ali onu, Tebük'te şehid olan kardeşi Câfer-i Tayyar'in öksüz oğluna vermek istiyordu.

Hz. Ali, evine geldi. Ümmü Gülsüm'ün eline bir hülle (elbise) verip, "Bunu Emîru'l-Mü'minîn'e götür, ona şöyle de: 'Babam sana, bu elbiseyi nasıl buluyorsun, diyor de" diye onu gönderdi. Çocuk yaşta olan Ümmü Gülsüm, hiçbir şeyin farkında değildi. Elbiseyi Hz. Ömer'e getirerek babasının dediklerini tekrarladı. "Bunun üzerine onun izarından (ön kolundan) tutunca, Ümmü Gülsüm kolunu çekti."3

Ümmü Gülsüm, Ömer'e kızmıştı. Hz. Ömer ise, "iffetli ve şerefli birisi" dedikten sonra, "Git, ona (babana) şöyle de: O ne güzel ve ne cemâllidir. Vallahi o, senin dediğin gibi değildir."

Bunun üzerine Hz. Ali, onu Ömer'e (r.a.) nikahladı. Konu hakkında birbirine benzer farklı rivayetler de vardır. Zehebî'ye göre, Hz. Ömer, Ümmü Gülsüm'le H. 17. Yıl'da evlenmiştir.4

Aslında Hz. Ömer'in, Hz. Ali'nin kızıyla evlenmesinde gayesi başkaydı. O, Ümmü Gülsüm'ü isterken, bir rivayete göre, "Ey Ebû'l-Hasan! Onu benimle evlendir. Çünkü mutlaka ben, ondan hiç kimsenin beklemediği bir keramet (değer) ve şeref gözlüyorum" demişti.

Ümmü Gülsüm'le alacağı değeri/kerameti de Hz. Ali'ye, "O küçük olursa olsun" deyip şöyle açıklamıştı:

"Ben Resûlullah'tan (s.a.v.) şöyle derken duydum: Bütün sebepler/bağlar, 5 nesebler (soylar) ve sıhriyetler kesilmişlerdir. Ancak benim sebebim, nesebim ve sihrim hâriç'" 6 diye açıklamıştı.

Bir başka rivayette de şu ilâve vardır:

Ben de, benimle Resûlullah (s.a.v.) arasında bir 'sebep ve sıhr (kız alma) yoluyla akrabalık' oluşmasını istedim."7

a) Hz. Ömer, neseben Ehl-i Bey t'ten değildir; hiç olmazsa sebeben/kız alma yoluyla, Kıyamet Gününde Ehl-i Beyt'le ve Hz. Peygamber'le bir bağı olsun istemektedir.

B) O, Resûlullah soyuyla ilişkiye ve yakınlığa azamî derecede isteklidir. Onun Ummü Gülsüm'le evlenmesi başka bir sebepten değildir; küçüklüğü ve onunla evlilik ilişkisi geri plândadır. Hattâ, Hz. Aliye, Gerçekten ben, yanımda Resûlullah'tan (s.a.v.) bir uzuv (organ) olmasını istiyorum"8 diyerek onu istemiş;9 Hz. Ali, Bende ancak (Fâtıma'dan olma) Ümmü Gülsüm var; o da küçük hâldedir" deyince, Hz. Ömer, yaşarsa büyür, demiştir.9

O, Kıyamet Günü için yanında bir sebep ve Resûlullah soyundan bir et parçası olsun istemektedir. Sebep: Hurma gibi ağaçlara çıkmak için elde bulunan "habl"dir, (iptir). Kendisi vesilesiyle bir şeye ulaşılan her vesileye sebep denir.10 Marifete vesile olan her şey de sebeptir. Ümmü Gülsüm de, Fâtıma'nın kızı ve bir "seyyide" olmakla Kıyamet'te Resûlullah'a ulaştıran, onunla ilişkiye sebep olan bir vesile olacaktır. "Zerî'a" da sebep mânâsına gelir. Nitekim, İmam Şafî de, Ehl-i Beyt sevgisini dile getiren bir şiirinde, Âl-i Nebî benim sebebim/ipimdir. Hem onlar beni ona/Resûlullah'a bağlayan bir vesilemdir"11 diyerek aynı konuya parmak basmıştır.

Hz. Ömer'in bu evlilik olayı da, Hz. Peygamber'e ve Ehl-i Beyt'e sevgi ve saygısına büyük bir delildir.

Ümmü Gülsüm'le nikahlandıktan sonra, Ömer (r.a.) Mescid-i Nebevî'de Muhacirin ve Ensâr ile otururken, Beni tebrik etmiyor musunuz?" demişti.

Oradakiler, Seni neden dolayı tebrik edelim ey Mü'minlerin Emîri?" diye sordular.

O da "Ali'nin kızı Ümmü Gülsüm'le..." diye cevap verdi.

Hz. Ömer, sonra da Kıyamet Günü bütün sebeplerin ve neseblerin kesilmesiyle ilgili hadis-i şerifi zikrederek, Ben de Resûlullah'la aramda bir sebep/sıhrîyet ve neseb olmasını çok sevdim ve istedim, sevginin gereği olarak çok arzuladım"12 dedi.

Bunun üzerine oradakiler kendisini tebrik ettiler.

Gerçekten, Ehl-i Beyt'le olan akrabalık ilişkisi onu çok sevindirmişti.

İslâm kültüründe, seyyide ve şerifelerle evliliğe, özellikle bu olay sebebiyle çok rağbet gösterilmiştir.13

Ümmü Gülsüm'den, Hz. Ömer'in Rukiyye adlı bir kızı ve Zeyd adlı bir oğlu oldu. Çocuklar çok yaşamadı. Hz. Ömer'in vefatından sonra (H. 23. Yıl/M. 644) Ümmü Gülsüm'ü, amcasının oğlu Avn b. Cafer aldı. Çocuk bırakmadan ikinci kocası ölünce, yine amcasının oğullarından Muhammed b. Cafer'e vardı. Ondan bir kızı oldu. Onun ölümüyle de, Abdullah b. Cafer'le evlendi. Bununla nikâhlı iken ve son kocasından çocuğu olmadığı hâlde vefat etmişti.14

Dipnotlar:

1- Tarihül Hamis, II, 284; Zehairul Ukba, s. 168
2- Zehairül-Ukba, s. 169; el-Hulafaur-Raşidun, s.68. Bu evlilik H. 17. Yıl'da olmuştur.
3- Fe aheze Umeru biziraiha fec-tezebetha minhu; Zehairul Ukba, s. 168; Tarihul Hamis, II, 284.
4- Konuyu bütün rivayetlerle ele almak ve tartışmak sözü uzatacağı için diğer rivayetleri almıyoruz. Geniş bilgi için bkz. Tarihül Hamis, II, 284; Zehairul Ukba, s. 148-170; el-Hulafaur-Raşidin, s. 68
5- Zehairul Ukba, s. 168; Tarihul Hamis, II, 284.
6- Zehairul Ukba, s. 168; Tarihul Hamis, II, 285.
7- Zehairul Ukba, s. 169
8- Resulullah, Fatıma benden bir et parçasıdır, buyurmuştur. Ümmü gülsüm de ondan olduğu için Resulullahtan bir parça olarak kabul ediliyor.
9- Zehairul Ukba, s. 169; Tarihul Hamis, s. 284 vd.
10- el- Mufredat, s. 220; Sebep kelimesine bakınız.
11- el- Mufredat, s. 220; Sebep kelimesine bakınız.
12- Zehairul Ukba, s. 168.
13- Tuğrul Beyin de benzer bir evliliği vardır.
14- Zehairul Ukba, s. 170; el- Hulafaur-Raşidun, s. 103; Mürucuz-zeheb, II, 353.
Doç Dr. Murat Sarıcık

Selam ve dua ile...
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

.

.

.

Ayşe, dedesi yaşında bir adamla cinsel ilişkiye girdiğinde 9 yaşındadır.

.

.

.

Hatırladığım kadarıyla, bir yerde, Arabistan'da kızların yaşlarının ergenlik çağına girdikten sonra hesaplandığı yazıyordu. Arabistan'da kızlar 9 yaşında ergenliğe giriyormuş ve Hz. Aişe'nin yaşı 9 olduğuna göre toplamda 18 yaşında oluyor, 9 değil. Eğer kızımız istiyorsa neden evlendirmeyelim? Ayrıca burada bahsettiğin birisi alelade biri değil, bir peygamber. Bunu göz önünde bulundurarak konuş. Olaya adama bak, kızını dedesi yaşındaki adamla evlendiriyor olarak bakma. Hem, yazdıklarından çıkardığıma göre nonteist olmalısın. Buna bağlı olarak çağdaşsındır da. Sen, kızın evlenmek istese onu istediği kişiyle evlendirmeyecek misin? Bu nasıl çağdaşlık? kız evlenince neden gençliği elinden alınsın, hayatı elinden alınsın? O kuralları Hz. Muhammed değil, Allah getiriyor sevgili nonteist arkadaşım. Kabul edemediniz bunu bir türlü.  Hz. Muhammed, Hz. Aişe ile evlendiğinde 50 yaşındaydı. Hz. Aişe ise 18 yaşında olduğuna göre ve Hz. Muhammed 20 yıl daha yaşasa, Hz. Aişe de 38 yaşında oluyor. 38 yaşından sonra evlensen ne olur, evlenmesen ne olur. Hadi senin iddiana göre Hz. Aişe 9 yaşındaydı diyelim, 20 sene sonra 29 yaşında oluyor. Eh, 29 da genç bir yaş sayılmaz.

Dedem yaşında dediğin insan, Allah'ın, bütün insanları onun hürmetine yarattığı, dünyada şimdiye kadar yaşamış ve bundan sonra yaşayacak olan bütün insanlardan daha iyi bir insan ve ayrıca peygamber olan Hz. Muhammed. Ve Hz. Muhammed fiziksel olarak da çok güzel bir insandı. Sadece peygamber olması bile kızınızı ona vermek istemeniz için yeterli bir sebep. Allah'ın getirdiği kurallar onun keyfinden değil Allah'ın keyfinden çıkıyor güzel kardeşim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece iki üç soru soracağım. Diyelim ki Ayşe 14 yaşındayken Muhammed'le evlendi. Öyle değil ama öyle olduğunu kabul edelim bi anlık.

.

.

.

yaşında kızcağız bu. 50 küsür yaşında birine veriliyo. Yine aynı şey. 3 yaşın aramızda lafı olmaz. Olan Ayşeye olmuş.

Hz. Muhammed, evlendiği birçok eşini koruma altına almak için onlarla evlenmiştir. Kaldı ki insan sadece cinsel ihtiyacını gidermek veya birine göz koyduğu için onunla evlenmez. Şöyle yazıyor sorularlaislamiyet.com'da verilen bir cevapta.

"Peygamberliğin gelişinden on yıl sonra, elli yaşındayken eşi Hz. Hatice’yi kaybeden Peygamberimiz (asm.) kendisine hem ev işleri ve çocuklarının bakımında yardımcı olacak, hem de İslâm’a davet faaliyetlerinde destek olacak eşlere ihtiyacı vardı. Bunun için bir yandan yaşlı ve dul bir kadın olan Sevde’yi, öte yandan da en yakın arkadaşı olan Hz. Ebubekir’ in kızı Hz.Ayşe’yi istetti."

Hz. Muhammed, hem ev işlerinde ve çocuklarının bakımında yardımcı olacak, hem de tebliğ yaparken kendisine destek olması için Hz. Aişe'nin yanında(senin 9 yaşında olduğunu iddia ettiğin kız) yaşlı ve dul bir kadınla da evlenmiş.   Allah koyuyor bu kuralı, Hz. Muhammed diyor. Allah diyor, Hz. Muhammed'in ölümünden sonra onun eşleriyle evlenemezsiniz diye. Bir şey diyeceksen Allah'a de, Hz. Muhammed'e değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gloria sana göre mantıklı olmaması, mantıklı olmadığı anlamına gelmiyo. Senin mantığına uymadığı anlamına geliyo.

.

.

.

Yazılabilecek bişey yok gibi geliyo daha çok.

Adam nereden bilsin taa asırlar sonra 50 yaşındaki birinin 14 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmesinin ayıplanacağını?

Bir kere, 14 yaşında bir kıza, hatta yaşının da önemi yok, herhangi bir kadına tecavüz eden biri Hz. Muhammed'i örnek alıyor olamaz. Alıyorsa bile bunu, Hz. Muhammed'i örnek alarak yapıyor olamaz. Birilerinin, 1500 yıl önceki şeye "alan memnun satan memnun" diyebilmesi de, insanların o inanca dayanıp, 1500 yıl sonra küçük kızları evlendirebiliyor olması da, 1500 yıl sonra bile 4 kadınla evlenebiliyor olmaları da, 1500 yıl önce birinin çıkıp önce kendisinden 25 yaş büyük bir ihtiyarla, sonra kendisinden 36 yaş küçük bir kızla evleniyor olması bir sorun değil.

birinin dedesi veya ninesi yaşındaki biriyle evlenmesinin neresi yanlış? Aşkın yaşı yoktur, insanlar istediği yaşta, istedikleri yaştaki kişilerle evlenebilir. Alan memnun, veren memnun size ne oluyor? Ulan 1500 yıl öncesinden bahsediyoruz. Daha o zaman teknoloji yok, geniş bilgi edinme olanakları yok, bir sürü şey eksik. Sen o zamanı bu zamanla mı kıyaslıyorsun? Şimdi insanlar her şeyi biliyor artık. Ortada bir yanlış olduğu zaman birbirlerine danışıp ve birikimlerine dayanarak onun farkına varıyor. Dünyada her geçen gün bilgi artıyor, insanlar kendisini geliştiriyor. Uluhiyet yalnızca Allah'ta bulunur, kimse Hz. Muhammed'in uluhiyeti olduğuna inanmaz ayrıca. Uluhiyet tanrılık vasfıdır çünkü.

Asırlar sonra 14 yaşındaki bir kızla evlenmenin ayıplanacağını nasıl düşünsün? O dönemin şartlarına göre normal olan ve yaşadığı toplum tarafından normal karşılanan bir hadisenin asırlar sonra ayıplanacağını kim görebilir? Böyle bir saçmalık var mı? Sence günümüzde normal olarak karşılanan ve kendi yaşadığın toplum tarafından normal olarak karşılanan hangi hadise asırlar sonra ayıplanır? Söyle birini, nedenini de açıklaHa, tabi sen Hz. Muhammed kadar evrensel düşünemiyorsun ya, onun için bunu yapamazsın, doğru. Akrabalarla evlenememenin sorun olması çok basit bir şey. Bunu herkes farkedebilir. Onu ayete bağlayan Hz. Muhammed değil, Allah. ^^

Eğer bir kız çocuğu zorla bir ihtiyarla evlendiriliyorsa, ya da ihtiyar olmasına da gerek yok, bir kız çocuğu bir ihtiyarla evlendiriliyorsa bu iyi görülmemeli, evet. Ama kız çocuğu buna razıysa, kimse bu konuda olumsuz bir şey düşünmemeli. Kimseyi ilgilendirmez bu durum.

Komiksin gerçekten. biggrin.png Alemlere rahmet olmanın bir şeyi bilmekle ne alakası var aynştayn? Rahmet merhametle alakalı bir şeydir.

Ayrıca Hz. Aişe evlendiğinde 14 değil, 18 yaşındaydı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YALINKILIÇ

.

.

.

Hazreti Aişe Ifk hadisesinde 13 yaşında olamaz 22 yaşlarındalardı diyor reno

Bütün insanlar müslüman, yani mümin olarak doğar. Bunun aklın baliğ olmasıyla alakası yoktur. Eğer bir insan doğduğundan itibaren dinini değiştirmezse ve dinden çıkmazsa hep müslüman kalır. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saptırmayın. Ayşe'nin 9 yaşında olduğunu söyleyen kişi Buhari. O da islam kaynağı. 14 yaşında olduğunu söyleyenler de islam kaynağı. Sana dedim 'yaşını mı büyüteceksin?' diye, şaşırmadım ve öyle yaptın. Ayşe'yi tuttun 18 yaptın. Şimdi desem '18 yaşı da ergenlik yaşıdır, ergenlik 20de dolar. Aralarında 32 yaş vardı, hala dedesi yaşında' diye, bu sefer Ayşe'yi 25 yapacaksın. O zaman da çocuğu yaşında diyecem ve tutacan bu sefer de Ayşe'yi 50 yapacan. Bunun sonu yok senin için. Arabistan'a bak, Muhammed'in kendi dilinden kendi ırkından olan insanlar nasıl anlamışlar olayı ve çözmüşler? Onları referans al anlarsın. Türkleri araplaştırmak için islam kaynaklarını ılıtıp ılıtıp sunan islam misyonerlerine bakma sen.

Senin 18 yaşı da ergenlik yaşıdır dediğin, ergenliğin son evresi olan yetişkin ergenlik. Adı üzerinde "yetişkin". Bunu okuldaki derslerde işlerken duymuştum diye hatırlıyorum. Google'da böyle bir bilgiye rastlamadım, ama bu bilginin kesin olduğunu biliyorum. Zaten 18 yaşında olan biri reşit olmuştur ve yetişkin olarak geçer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin tavsiye ettiginiz yaşı kabul etsek bile, Ayşe hanımın Muhammedin evine geldiginde, oyuncaklarını beraberinde getirmiş. Demekki 17 veya 18 yaşlarında, o kadarda akıllı degilmiş .

Oyuncaklarla oynamak tamamen ruhla ilgilidir. Demek ki Hz. Aişe çocuk ruhluymuş ki 17-18 yaşlarında bile oyuncaklarıyla oynuyormuş. Yoksa sen evlendiği için oyuncaklarıyla oynayamayacağını mı kastettin? biggrin.png Ayrıca ben ortaokula giderken bile oyuncaklarla oynuyordum. Yaşıtlarım oyuncaklarla oynamayı çoktan bırakmıştı ama ben hala oynuyorum. Şimdi yazdığım mesajlara bir bak. Sence ben akıllı değil miyim? Ha sen gerçi Hz. Aişe'nin oyuncaklarla oynadığı yaşlarda akıllı olmadığını söylemişsin, orası ayrı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PEYGAMBERİNDEN UTANÇ DUYAN , SÖZDE MÜSLÜMANLARIN (MÜNAFIKLARIN) YAYINLAMADIĞI , HADİSLERLE , KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİK

.

.

.

Ali kenan Aydın

Sen simdi bir baskasina Kur'an'a iftira ettin diye firca at ama sonra da LAIKLIK=DINSIZLIK diye haddini asan sözler söyle.Bir baskasina satasan birisi önce kendini elestirmelidir.Laikligi dinsizlik olarak yorumlayanlar dinden bihaber olan sahte softalardir.Laiklik dinsizlik degil inanclara saygidir.Ve bu saygi Islam dininin  özünde de vardir.Bilmiyorsan ac ve oku.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen simdi bir baskasina Kur'an'a iftira ettin diye firca at ama sonra da LAIKLIK=DINSIZLIK diye haddini asan sözler söyle.Bir baskasina satasan birisi önce kendini elestirmelidir.Laikligi dinsizlik olarak yorumlayanlar dinden bihaber olan sahte softalardir.Laiklik dinsizlik degil inanclara saygidir.Ve bu saygi Islam dininin  özünde de vardir.Bilmiyorsan ac ve oku.

saygilarla

Laikliğin inançlara saygıyla uzaktan yakından alakası yoktur. Laiklik, dinlerin, devlet işlerinden ayrılmasıdır. Ayrıca kur'an'da, bir ayette "Allahın indirdiğiyle hükmetmeyenler, kafirlerin ta kendileridir" diye bir ifade yer alıyor. Buna ne diyeceksin? Laikliği desteklemek kafirlik değildir belki, ama laiklikle hükmetmeyenler kafir olur, kur'an'ın dediğine göre.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin devlet islerinden ayrilmasi demek dinsizlik demek degildir dinsiz bunu iddia edendir.Böyle sacmaliklari iddia edenlerin Islamiyetle uzaktan yakindan bir ilgileri yoktur.Onlarin öyle ayetleri örnek göstermeleri.Allah sözleri tamamen aldatmacadir.Kur'an da "SENIN DININ  SANA BENIM DINIM BANA"der.Bunu da biliyormusun.Bir devlet bireylerin inanclarini dayatamaz sen böyle inanacaksin diyemez.

Ayet vermissin örnek olarak,o ayetin anlamini iyice anladin mi?

Allah ne indirmis gel inceleyelim:Hirsizlik yapma,zina yapma,insanlara adaletsiz davranma,insanlara zulmetme ve bunun gibi daha bircok sart.Peki sence Kuranla yönetilmeyen ülkelerde bunlarin hepsi yapiliyor,mu yani Kuranla yönetilmeyen ülkelerde hirsizlik mi var,zina mi var,zulüm mü var,iskence mi var,adaletsizlik mi var.Peki Avrupa ülkeleri demokrasiyle yönetiliyor Kuranla degil ve onlar müslümanda degil yani simdi müslüman ülkeler mi daha insani Allahin dediklerine daha cok uyuyorlar yoksa sizin begenmediginiz Avrupalilar mi?

Allahin emirlerini yerine getirmek icin seriatla yönetilmeye gerek yoktur.Insan olan zaten Allahin emrine uyuyor demektir.Allaha inanipta kendisi gibi düsünmeyenlere dinsiz demek en büyük dinsizliktir.Tekrar ediyorum LAIKLIK DINSIZLIK degildir.LAIKLIGE DINSIZLIK diyenlerdir dinsiz olanlar.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onu bunu bilmem ama dünya daha karanlık yerlere sürükleniyor neden biz insanlar yüzünden hiç bir şeyi beğenmez olduk kırıcı eleştiren beğenmeyen en ufak olayda tahammül olmayan bu benden değilse iyi değildir diyen ötekileştiren hadi canım oradan diyen bir algı oluştu maalesef kendimize gelmemizin zamanı gelmiştir

Daha yaşanabilir bir dünya için el ele diyecem ama nerede orası bizde gelelim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Laiklik Dinsizliktir diyerek aslinda siz kendinizden olmayanlari ötekilestirdiniz.Yani laik olupta Allaha inanan insanlari dinsiz yapip ciktiniz.Önce bir kendinizin özelestirsini yapin.

Sizin dediklerinize katiliyorum ancak bütün bu ötekilestirmeleri yapanlarin hepsi kendini müslüman olarak görenlerden cikiyor.Diger yanda da saf temiz duygularla Allaha inananlari ötekilestirenler var bunlarida inkar edemeyiz o zaman herkesin sapkasini önüne alip düsünmesi gerekir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an da "SENIN DININ  SANA BENIM DINIM BANA"der.Bunu da biliyormusun.Bir devlet bireylerin inanclarini dayatamaz sen böyle inanacaksin diyemez.

80 bin camilerin bulundugu bir ulkede, butun milletten [sunni, alevi, rum, ermeni, vs] den vergi alip Diyanet Isleri Baskanligi ile yalniz sunni islami uyguluyan, camilerin tamirlerini yapan,  imamlarinin maaslarini veren, imam hatip okullarini "devlet" tarafindan yapilan bir bir ulkede, yukardaki "ayet" cok ve cok bombos kaliyor. Yani tamamen manasiz kaliyor. Zaten, bu ayeti manali bir sekilde uyguluyan hic bir Musluman ulke yok dunyada. Niye yok?  Cunku bu ayetin aykirisinda olan bir cok daha ayetler var. Bu ayetin aykirisinda olan sayisiz hadisler var. Bu yuzden.

Iste din bu. Isine geleni soyle, isine gelmeyeni ihmal et.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin devlet islerinden ayrilmasi demek dinsizlik demek degildir dinsiz bunu iddia edendir.Böyle sacmaliklari iddia edenlerin Islamiyetle uzaktan yakindan bir ilgileri yoktur.Onlarin öyle ayetleri örnek göstermeleri.Allah sözleri tamamen aldatmacadir.Kur'an da "SENIN DININ  SANA BENIM DINIM BANA"der.Bunu da biliyormusun.Bir devlet bireylerin inanclarini dayatamaz sen böyle inanacaksin diyemez.

Ayet vermissin örnek olarak,o ayetin anlamini iyice anladin mi?

Allah ne indirmis gel inceleyelim:Hirsizlik yapma,zina yapma,insanlara adaletsiz davranma,insanlara zulmetme ve bunun gibi daha bircok sart.Peki sence Kuranla yönetilmeyen ülkelerde bunlarin hepsi yapiliyor,mu yani Kuranla yönetilmeyen ülkelerde hirsizlik mi var,zina mi var,zulüm mü var,iskence mi var,adaletsizlik mi var.Peki Avrupa ülkeleri demokrasiyle yönetiliyor Kuranla degil ve onlar müslümanda degil yani simdi müslüman ülkeler mi daha insani Allahin dediklerine daha cok uyuyorlar yoksa sizin begenmediginiz Avrupalilar mi?

Allahin emirlerini yerine getirmek icin seriatla yönetilmeye gerek yoktur.Insan olan zaten Allahin emrine uyuyor demektir.Allaha inanipta kendisi gibi düsünmeyenlere dinsiz demek en büyük dinsizliktir.Tekrar ediyorum LAIKLIK DINSIZLIK degildir.LAIKLIGE DINSIZLIK diyenlerdir dinsiz olanlar.

saygilarla

Arkadaşım ne saçmalıyorsun çok merak ediyorum. Dinin, devlet işlerinden ayrılması demek direk dinden çıkmak demektir ve bu da dinsizlik anlamına gelir. Ayette yazanlar gayet açık. Daha neyini değiştirmeye çalışıyorsunuz? Sen böyle söyleyerek, Allah'ın sözünü inkar etmiş oluyorsun ve dolayısıyla dinin tehlikeye giriyor. Belki çoktan dinden çıkmışsındır bile. Ayette yazana göre Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler kafir oluyor. Laiklik de dinin, devlet işlerinden ayrılması demektir. Yani sonuç olarak, dini, devlet işlerinden ayırınca, Allah'ın indirdiğiyle hükmetmemiş oluyorsun ve dinsiz olmuş oluyorsun. Kapiş? Valla islamiyetle tek ilgim ona olan inancım ve onun hakkında bildiklerimi insanlara aktarmaya çalışmamdır. Gayet açık olan ayetler ve Allah sözleri nasıl olur da aldatmaca olur arkadaş? Burda kimse, hiçbir devlete, bireylere inançlarını dayatsın demiyor zaten. Olay, inanç dayatmak değil. Allah'ın indirdiğiyle, yani şeriatla hükmetmek. Eh, sanıyorum ki şeriatta, insanların inancıyla ilgili bir husus yok. Yani kimseye sen şu dine inanacaksın demiyor şeriat. Şeriat, sadece Allah'ın koyduğu kanunlardır. Şeriatla yönetilen bir ülkede illa ki islama inanacaksın diye bir şey yok. Ama tabii ki gerçek şeriatla yönetiliyorsa o ülke. Yine de, dediğim gibi şeriat hakkında tam bir bilgiye sahip değilim. Belki şeriat, insanların inancına karışıyordur.

Yahu ayetin anlaşılmayacak bir yanı yok ki.

Sen olaya yüzeysel bakarsan bu sonuca varırsın tabi. Zina etme, şunu yapma falan bunları geç. Allah ne indirmiş? Hırsızlık yapma, eğer yaparsan ellerin kesilir(bir alimin düşüncesine göre şeriatta hırsızlığın cezası, hırsızın ellerinin, bileklerden tamamen kesilmesi değil, elin üzerinden kanatılacağı kadar kesilmesidir), zina yapma, eğer yaparsan 100 değnek sopa ile cezalandırılırsın vs. vs. Arkadaşım yine saçmalamışsın. Avrupa'da bu dediklerinin hepsi var. :D Yahu sanki Avrupa'da hiç hırsızlık yok. Zina desen zaten zinanın kaynağı Avrupa. Avrupa ülkeleri gelişmiş ve insan haklarına değer veren ülkeler oldukları için oralarda zulüm, işkence ve adaletsizlik olmaz pek. Olursa da hakkını ararsın. İşte bütün nonteistlerin yaptığı bir hatayı yapmışsın. İslam dinini ve şeriatı, müslümanlarla ve şeriatla yönetilen ülkedeki müslümanların yaptıklarıyla değerlendirmişsin. O kur'an'la yönetiliyor dediğin ülkelerin hiçbirisi gerçek şeriatla yönetilmiyor bir kere, önce bunu öğren. Şeriatta, zinanın cezası olan recm, aslında, zina yapanların, sadece kafasının dışarıda kalacak şekilde, vücudun tamamının toprağa gömülüp, taşlanarak öldürülmesi değildir. Recm'in cezası, zina yapanlara 100 değnek sopa vurulmasıdır ve bu, taşlanarak öldürülmeye oranla çok daha makul bir cezadır. Ve paragrafın sonundaki sorduğun soruyla, yine saçmalayarak, lafı Avrupalılar'ın, şeriatla yönetilmediği halde, Allah'ın koyduğu kurallara şeriatla yönetilen ülkelerden daha çok uyduğuna getirerek, sözde laiklikle yönetilmeyen ülkelerin liderlerinin dinsiz olmadığını kanıtladın. Ama yine saçmalamış oldun. Eğer sen, din ile devlet işlerini ayırıyorsan, ülkeni veya lideri olduğun topluluğu şeriatla yönetmiyorsan, Allah'ın kurallarına ne kadar uyarsan uy, kafirsin. Direk olarak Allah'ın hükümlerini uygulamıyorsun çünkü. Allah'ın koyduğu kanunlardaki cezaları uygulamıyorsun suç işleyenlere. Yobazlar boşu boşuna demiyorlar hem laik hem müslüman olunmaz diye. Ha, onlar da hatalı bir kere. Çünkü ayette, Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler demiş, Allah'ın indirdiğiyle hükmedilmemesini destekleyenler değil. Yani burada kafir olanlar, şeriatla hükmetmeyen liderler.

Sen olayı baştan anlamamışsın arkadaş. Kimse burda laikliğe dinsizliktir demiyor. Ülkesini laiklikle yönetmeye dinsizlik diyor. Burda normal bir vatandaş kastedilmiyor, biir lider kastediliyor. Bu ayet sadece liderleri kapsıyor. Lütfen ayeti ve söylenenleri anlayarak okuyun. Olayın, Allah'ın emirlerini yerine getirmek için şeriatla yönetilip yönetilmemekle alakası yok, olayı saptırmayın. Olayın, şeriatla hükmetmeyen liderlerin kafir olmasıyla alakası var. İnsan olan Allah'ın emrine uyuyor demektir ne demek kardeşim? Allah'ın emrine uymayan insan değil mi yani? Olayın, Allah'a inanıp da kendisi gibi düşünmeyenlere dinsiz demekle de alakası yok kardeşim. Burda düşünce söz konusu değil. Ha, bazı yobazlar kendisi gibi düşünmeyenlere dinsiz muamelesi yapıyorlar. Ama ben sanmıyorum ki o adamlar, karşısındakilere sırf kendisi gibi düşünmedikleri için dinsiz diyor olsun. Kur'an'da yazanlara göre diyorlardır bunu. Hani işte dinden çıkmaya sebebiyet verecek durumlar bellidir. Bu adamlar da bu durumları bildiklerinden, karşısındakinin söylediklerine göre dinsiz olduğunu söylüyordur, benim düşünceme göre.

Ayrıca bir önceki mesajımda "laiklikle hükmetmeyenler kafir olur, kur'an'ın dediğine göre." diye yazmışım. Yanlış yazmışım sabah sabah. Orada söylemeye çalıştığım "laiklikle hükmedenler kafir olur, kur'an'ın dediğine göre." veya "şeriatla hükmetmeyenler kafir olur, kur'an'ın dediğine göre." olacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başlıktaki okkalı iddiaya bakınca ben de meraklandım, Kuranda nasıl bir kanıt varmış diye! Tabii bunun uyduruktan bir iddia olduğu çok açık, Kuranda böyle bir kanıt olmadığı son derece kesin de, bakalım neymiş dedim.

Kuranda Ayşe'nin 18 yaşında evlendiğinin kanıtı olduğu iddiası son derece gülünç. Böyle bir kanıttan emare bile yok! Hangi ayetmiş bu, zahmet olmuş galiba vermek. Kuran ayetleri numaralıdır, numarayı vermek zor olmamalıydı!

Tersine Kuranda evlenme yaşının bir alt sınırı olmadığının kanıtı vardır. Çünkü henüz adet olmamış kadını boşamaktan bahseder. (Talak 4) Boşadığına göre demek evlenmiş değil mi? Henüz adet görmeden. Yani çocuk yaşta. Gelebilecek itiraz kadın başka nedenle adet görmemiştir olacak. Bu itiraz geçerli olamaz, böyle istisnai bir durumun özellikle belirtilmemesi, ergenliği geçtiği halde adet görmeyenlerin kastedildiğinin üzerine basarak vurgulanmaması daha ayrı bir felaket olur. Bu kadar üstünkörü, rasgele yazılan bir kitabın ilahi olması olasılığı net olarak sıfırdır.

Konu kesin ve net. Kuranı yazan kişiler pedofiliye kapıyı sonuna kadar açık bırakmışlardır. Bu da en korkunç insanlık suçlarından olan çocukların cinsel istismarını islam dinine temelden dahil etmiştir. Bu dogmatik kitabın hiç bir dediğine uymamak insanlığın bir gereğidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şeriat hakkında tam bir bilgiye sahip değilim. Belki şeriat, insanların inancına karışıyordur.

Doğru, şeriat hakkında bir şey bilmiyorsunuz. Şimdi eğer hadis verirsem kabul etmeyeceğiniz anlaşılıyor. Halkı müslüman ülkelerdeki uygulamalar da elbette saptırılmış olabilir. Değil ama olabilir. O yüzden onları da geçiyorum. Şeriatın ne dediğini doğrudan Kurandan alıp göstereceğim.

Kuranın son yazılan bölümlerinden birisi Tevbe bölümüdür. İşte ondan sonra bir Nasr bölümü yazılmıştır, yani Tevbe denilen kısım son hükümleri içerir. Bunu şundan belirtiyorum, Kuranda ilk başlarda yazılan "dinde zorlama yoktur" gibi ayetler islamın güçsüz zamanında yazıldığı için sonradan bunları geçersiz kılan Tevbe gibi bölümler yazılmıştır. Tevbe ise Mekke ele geçirildikten sonra, yani güçlü zamanda yazılmıştır. Yani asıl son hüküm budur.

Tevbe adı verilmiş bölümde şeriatın halkın inançlarına nasıl baktığı yazar. Açıp okursan, müşriklerin görüldükleri yerde öldürülmelerini, ya da öldürmek istenmezse sürgün edilmelerini ister. Yani sonuçta islam toprağında müşrik olamayacak. Sürgün veya katliam yoluyla. Bu tabii ağır bir insanlık suçu. İnsanlar inançlarından dolayı asla ve kesinlikle sürülemez ve öldürülemezler. Bu aklın ucundan bile geçirilemez. Çok ağır bir suçtur.

İnançlarından dolayı en küçük baskıya bile uğratılamazlar. İstediği tanrıya, beş de on da olsa inanır. İnsan hakları ve inanç özgürlüğü bunu gerektirir. Peki islam toprağında müslümandan başka kimse olamaz mı? Olur. Tevbenin devamını okuduğumuzda kimlerin olabileceğini görürüz. "Ehli kitap" denen hristiyan ve yahudilerin cizye vermeleri şartıyla yaşamalarına izin verilir. Bu cizyeyi de "elleriyle küçülerek" verecekleri söylenir. Bu ifade, insanları inançlarından dolayı küçümseyen, insanlık dışı ve kullanılması çok talihsiz olan bir ifadedir.  

Görüldüğü gibi şeriat insan haklarına temelden aykırıdır. Uygulanmasının aklın ucundan bile geçirilmesi insan haklarını, erdemlerini dinamitlemeye çalışmak anlamına gelir. Kurandaki allahın hükümlerini uygulamayanlar kafir olur ifadesine gelince. Elbette bu insanlık dışı hükümleri uygulamak söz konusu değil ve bununla Kurana göre kafir olunmasının hiç bir önemi yok. Kuran zaten cahil insanlar tarafından yazılmış, tarihte kalması gereken bir kitaptır. Günümüzde bir geçerliliği olduğundan bahis açmak bile mümkün değildir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.