Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRKİYE VE AB

ekonom

Önerilen İletiler

BU KAFA YAPISIYLA, BIR DE ATA´NIN ARDINA SIGINIP ÜLKEYI ALIKLAR, TEMBELLER DIYARI HALINE GETIRENLERIN KARSISINDAYIM..

AYRICA MESAJI YERINE GITTIGINE DE SEVINDIM.

SEVGILER

7239[/snapback]

Eğer Atamızı tanıyıp ne gibi bir çaba göstererek ülkemizi kurtarmayı başardığını biliyor olsaydın, verdiğim örneğin anlamını da kavramış olurdun. Ama ne yazık kı tam tersi olmuş... Herhangi bir sorunun çözümü yolunda başarıya ulaşmak zaman ve azim ister, bunun için ise birlik ve dayanışma şarttır, ilk önce küçük çapta sonra yayılarak büyümelidir. Bir şirket kurulur, ilk başta küçüktür ve kimse tanımaz. Yöneticilerinin dayanışması ve stratejisi ile o şirket yükselir, dünyaya açılır, markalaşır ve ilerde kendi alanında dünya çapında monopol olabilir. Bu hadisenin realizasyonu için ise istek, azim, dayanışma ve zaman gerekir yukarıda belirttiğim gibi.

Dünya da sadece kendi menfaati için yaşayanlar asıl tembeldir, ve eğer bunların karşısında isen bunlara baş kaldırmalısın, "ÖNEMLI OLAN, DEGISEN DÜNYAYA AYAK UYDURMAK" ise, şunu bilki dünya bu gezegende yaşayan HER bireyin katkısıyla değişir öyle görünmese bile. Bir aslan cüsse olarak büyüktür ve güçlüdür, ona galip gelebilmek ağır bir silah yeterli olabilir ancak bir virüs veya bakteri gözle görülmediği halde sana aslanın verebileceği zarardın kat kat fazlasını verebilme kabiliyetine sahiptir... Onun için karşımızdaki kuvvet hangisi olursa olsun, haklı isek ve hakkımızı arıyorsak sonuna kadar karşı durmamız lazım.

Demek istediğim, yerinde oturacağına, bu konular hakkında yeterli bilgiye sahipsen git hiçbir fikri olmayan insanlara neler olduğunu anlat ve onları bilinçlendir ki küçükten başlasın haksızlıkları yenme çabaları. Kimse hakkında edebiyat yapmak değil amacım, verdiğim bir örnekti.

Sınırları mayınlayıp güçlendirmeye gelince. Eğer gazete okuyorsan, pkk nın doğudaki köylü insanımızın cahilliğinden yararlanıp, onlara propaganda yapıp, daha iyi yaşam koşulları vadedip Türkiyemizi aşağılayarak, onları kendilerine kattıklarını bilirsin. O lanet olası pkk bile ağını genişletmeyi kendi insanımızı bize karşı kullanarak genişletmesini bilirken, biz neden kendi insanımızı bilinçlendirip böyle olaylara karşı durmalarına yardımcı olmuyoruz ?? Bu bir bilinçsizlik örneğidir ve AYAK UYDURULAMAZ bir durumdur olmakla beraber hepimizi derinden ilgilendirmesi gereken bir konudur!!!!

Teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ekonominin, Demokrasinin ve Emegin dini imani, yurdu, irki olmadigini kavramak gerek herseden önce...

6086[/snapback]

PARDON:

Ekonominin,demokrasinin ve emeğin insanlar için olduğunu sanıyorum.

O takdirde, dinsiz,imansız,yurtsuz ve ırksız insanlar!..

Benim neyi kavramam lazım herşeyden önce?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB'YE GİRMEYE ÇOK KARŞIYIM ÇÜNKÜ AB'Yİ UZUN SÜREDİR ARAŞTIRIP TAKİP EDİYORUM. VE ASIL AMAÇLARINI AB FELSEFESİNİ AB'NİN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİZİ GÖRÜYORUM. AB'YE KARŞI ÇIKMAMIN EN BÜYÜK SEBEPLERİNDEN BİRİ DE BEN TÜRK BİRLİĞİNE YANİ TURAN'A İNANAN BİRİYİM. HİÇBİR ORTAK DEĞERİMİZ BULUNMAYAN AB'YE KÖLE OLMAKTANSA TURAN COĞRAFYASINDA LİDERLİĞİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE LAYIK GÖRÜYORUM.

AB'Yİ HAZIRLAYAN TASARLAYAN İNSANLAR 50 SENE SONRA AB ANAYASASINI HAZIRLADI VE AB'NİN KENDİSİ BUNA KARŞI ÇIKTI. AVRUPADA İNSANLAR AB'DEN MEMNUN DEĞİL!! NE EURO DAN NE DE BAŞKA BİR ŞEYDEN. AB GİBİ TEMELSİZ ASILSIZ KÖKSÜZ SAÇMA BİR BİRLİK VAR VE BU BİRLİK DÜNYADA BİR TEK TÜRKİYEYE GÜCÜNÜ YETİREBİLİYOR. BUNUN SEBEBİ TANZİMATLA BAŞLAYIP DP DÖNEMİYLE HIZLANAN VE ÖZALLA BERABER DORUĞA ÇIKAN BATI HAYRANLIĞI. AKP DE BU HAYRANLIĞI TÜRKİYEYİ KAPİTALİZME KÜRESELLEŞMEYE KURBAN VEREREK KULLANIYOR.

AB'YE ÇOK KARŞIYIM YAZSAM FORUM ÇÖKER AMA ÇOK UZUN SÜRECEK SEVİYELİ BİR TARTIŞMAYA HAZIRIM!!

SAYGILAR.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ekonominin, Demokrasinin ve Emegin dini imani, yurdu, irki olmadigini kavramak gerek herseden önce...

6086[/snapback]

PARDON:

Ekonominin,demokrasinin ve emeğin insanlar için olduğunu sanıyorum.

O takdirde, dinsiz,imansız,yurtsuz ve ırksız insanlar!..

Benim neyi kavramam lazım herşeyden önce?

7446[/snapback]

Cümle cok acik. Farkli yönden algilamissiniz.

Insanlarin demiyorum dikkat edilirse. adi verilen kavramlar ortada.

Eger amac yalnizca büyük paralar kazanmak ise, din iman tanimaz.

Emegin de dini imani yoktur, zira insanlar dünyanin her yerinde acimasizca sömürülürler. Sömürü, emegin disinda din ve imanla ugrasmaz.

Demokraside zaten ne din ne iman vardir. Cünkü demokratik bir devlette hic bir dine inanca ve irka önceli taninmaz, demokratik devletler bunlardan birinin savunucusu da olamazlar.Demokratik devletlerin dini de yoktur.

Ancak, halkin dini vardir.

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB'YE GİRMEYE ÇOK KARŞIYIM ÇÜNKÜ AB'Yİ UZUN SÜREDİR ARAŞTIRIP TAKİP EDİYORUM. VE ASIL AMAÇLARINI AB FELSEFESİNİ AB'NİN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİZİ GÖRÜYORUM. AB'YE KARŞI ÇIKMAMIN EN BÜYÜK SEBEPLERİNDEN BİRİ DE BEN TÜRK BİRLİĞİNE YANİ TURAN'A İNANAN BİRİYİM. HİÇBİR ORTAK DEĞERİMİZ BULUNMAYAN AB'YE KÖLE OLMAKTANSA TURAN COĞRAFYASINDA LİDERLİĞİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE LAYIK GÖRÜYORUM.

AB'Yİ HAZIRLAYAN TASARLAYAN İNSANLAR 50 SENE SONRA AB ANAYASASINI HAZIRLADI VE AB'NİN KENDİSİ BUNA KARŞI ÇIKTI. AVRUPADA İNSANLAR AB'DEN MEMNUN DEĞİL!! NE EURO DAN NE DE BAŞKA BİR ŞEYDEN. AB GİBİ TEMELSİZ ASILSIZ KÖKSÜZ SAÇMA BİR BİRLİK VAR VE BU BİRLİK DÜNYADA BİR TEK TÜRKİYEYE GÜCÜNÜ YETİREBİLİYOR. BUNUN SEBEBİ TANZİMATLA BAŞLAYIP DP DÖNEMİYLE HIZLANAN VE ÖZALLA BERABER DORUĞA ÇIKAN BATI HAYRANLIĞI. AKP DE BU HAYRANLIĞI TÜRKİYEYİ KAPİTALİZME KÜRESELLEŞMEYE KURBAN VEREREK KULLANIYOR.

AB'YE ÇOK KARŞIYIM YAZSAM FORUM ÇÖKER AMA ÇOK UZUN SÜRECEK SEVİYELİ BİR TARTIŞMAYA HAZIRIM!!

SAYGILAR.....

7542[/snapback]

Foruma hic bir sey olmaz.

Elbette ki düsüncelerinizi her kes gibi acik acik yazacaksiniz.

Kimileri de size karsi yazacaklar.

Tartisma böyle olur.

Örnegin sizin düsüncenize karsi olmasam da ben, AB ye girmemiz taraftariyim.

Turan düsüncenize göre kafama takilan bir soruyu da burada analiz edebiliriz.

Kazakistandaki son olaylarda rus idaresine karsi halkin, encok ta Türklere düsman olmalarina sasirmadim desem yalan olur.

Ayaklanmalara oldukca ciddi bicimde Türk isyerleri tahrip edildi.

Su anda durgun görünüyor ortalik. Ama bunun nedenlerini arastirmamiz gerekiyor kanisindayim. Ayni kirginlik Azeriler´de de var. Örnegin tanidigim bir cok azeri, Türk kökenli oldugunu inkar edip Azri milletinden olduklarini söyleyip Türk birligine siddetle karsi olduklarini da belirtiyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[AB süreci 50 yıllıık bir tarihi kapsıyor görünsede 300 yıllık türk modernleşme süreci içerisinde bir devamlılık arz ettiği görülür. modernleşme, batılılaşma Ab şeklinde gelinen noktada 1999 zirvesiyle bir likte Tütkiye'ye ye adaylık yolu açıldı. Her şeyden önce bu konunu tarihi bir arkaplanı olduğu unutulmamalıdır. Mill,etlerin hafızaları silenemeyeceğini unutmamalıyız. kültürel yapılar ve bunu etkileyen önemli öğelereden biri olan dinin etkisi toplumların kendini ait hissetiği medeniyet dairesi gibi hususlar AB çerçevesinde yapılan değerlemndirmelerde kıstaslarımız olmalıdır. tabi ki dünyanin mevcut reel politik ekonomikm yapısınıda göz önünde bulundurmalşıtız.

bu madde başlıklarına kısaca değinirsek en önemli maddenin tarih olduğunu görürüz. mesala Türkiye devleti 1000 yıldır Bu Avrupalılarla savaşmış gerek dini gerek milli sebeblerle Mücadele devam etmiştir. İki tarafta diğerini kendisine rakip ve tarihi kokulan düşmAN OLARAK GÖRMEKTEDİR. osmanlı ve selçuklu ile biz türkler Avrupalıların korkulu rüyası haline gelmişşiz. Viyana önlerine kadar türklere karşı haÇlı birliği oluşturanların kendi rızalar ile Türkiye'yi içlerine almaları mümkün değildir. tarihi olrak Avrupa Tarihta Doğudan gelen tehlike karşısında birlik kurmuştur. HUnlar,Moğollar,Osmanlılar ,ruslar gibi

avrupa medeniye vaye batı farklı kültürel dairelerden oluşmuşsada ortak nokta bu kültürlerin Hiristıyanlık çerçevesinde şekillendiğidir. Yanı batının oluşmasında hırıstıyanlık ve öteki yani doğunun önemli etkisi olmuştur. duğu deyince de Avrupalılar 100 yılldıor . Türklerle karşılaşimaktadır. yani yürklerle Avrupaslılar arasında bir kültürel farklılık mevcuttur. bu farklılık rakip görmeden kaynaklanmaktadır.

Coğrafi olarak Türkiye topraklarının çok büryük bir kısmı Asya da yeralması da onlar için bir bahanbe omuştur. Türkiye'yi alırsak fas'ı da almalıyız tezini ortaya atmaktadırlar.

Yani biz ne kardar Tarihi inkar yoluna gitsekte geçmişimizden kopamiyız. Çünkü başkaları bizi böyle değerlendiririyor.

Uzun uzun bu konular hakkında tartışa bilitriz mesajlarınızı bekliyorum.

günümüz dünya düzeni ile bakacak olursak tek kutuplu dünya düzeninde Avrupa bir küresel güç olmakm istiyorsA stratejik açıdan ülkemizi birliğie davet etmek zorunda dır. Davet Sözcüğünü tartışa biliriz. çünkü AB nin oöuslar arası konularda birliktelik gösteremadiğini Irak krızinde gördük. Ab nin yaşlanan nufusuda türkiyenin birliğe giriş sürecini hızlandırıabilir. Ancak türkiyede kültürel ve etnik ayrılıklar çıkarar türkiyeyi parçalayarak almalk gibi emellerinin olduğu gözlerden kaçmamalıdır. Bazılarının serv paronayası dedikleri şey bizim için hayat memet demektir.

Konuyada bir de Avrupanın mevcut durumu üzerinden bakacak olursak türkiye imtihanı Avrupalıların dünyadan izole br şekilde refahlarına devametme düşüncesini kanıtlayacaktır. Bunoktada bizden beklediklerinin kandileri kapanarak yapmamaktadır. Ayrıca ab fonları kilitlenmiş Ab ekonomik olarak Türkiye'yi kaldıracak durumda değildir. Yani elin Hans'ı cebindeki 10 euro'nun yarısını sana veriri se senden ne ister sorusuna ,,,,,,,, şeklinde cevap verilebilir. Ab anayasa oylamalarında da gözlendiği gibi Avrupalı toplumlarda dışa açılmaktan ve birliğin teknokrat yapısının aldığı katrar lardan memnundeğil.

Sonuç olöarak 300 yıllık modernleşme serüveninimizin devamı olan AB ye girmemiz yukarıda saymaya çalıştığım etkenler nedeniyle mümküm görünmemektedir. Giresekte ikişekilde olacAĞINA İNANIYORUM. Bişrincisi AB nin başat rolaerini üstlenerek lokomotofi olmak, yada parçalanarak olmakalmasada sürekli sürüncemede bırakmaktır. bana göre ikinci daha mümkündür. bir kol mesafesinde alamdedim alınbıyor satamdedim satılmıyor. güzel bunasıl sevdaymış.

Dünya konjektörüdetürkiyenin Ab üyeliğini engelleyeceğini düşünüyorum. Son söz tari,h ensende Batıyıyla rekabet et ama ondan da uzakjlaşma

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tarihi inkar etmiyoruz <_<

Türkiye'nin AB'ye girme konusuna gelince Türkiyenin bulundugu konumu ve AB den başka katılabileceği ve oluşturabileceği birliklere bakmamız veya tek başına bir birliğe üye olmadan oluşacak süreç hakkında yorum yapmalıyız.sorulması gereken soru ise:Neden AB?

Pek fazla sıkmadan ve detaya girmeden oluşturulabilecek birlikler veye topluluklara bakalım ve değerlendirelim.(Not:bunlar kendi görüşlerimdir ve neden olmadıgını veye olamayacağını değerlendirdiğimi hiç kimseye bir cevap niteliği taşımayan bir yazıdır.)

Türk Cumhuriyetlerinin Oluştuacağı(TURAN):Şuan oluşturulacak bu birlik sadece nufüsun artmasını ve bürokrasinin yükseleceği ve zorlaşacağı bir yönetim oluşturacaktır.Zaten Türkler arasında oluşmuş ve oluşturulacak ekonomik ve kültürel birlik var.Bunun ötesinde bir toprak birliği ise yukarıda saydığım sonuçları doğuracaktır.

İslam Birliği:Arap ülkeleri ve kuzey afrika ülkelerinin oluşturacağı bu birlik türkiyeye yük olmaktan başka bir işe yaramaz.Zaten bu ülkelrin demokrasi ve Batılılaşma hareketlerine karşı çıkıyor olmaları bizim hedeflerimizle tamamen ters.Ayrıca alınacak kararlarda Türkiyenin imzasının bulunacak olması Türkiyeyi anti demokratik ve şeriate göre yönetilen bir ülke olduğu imajını çizecektir.

Karadeniz Ülkeleri Birliği:Zaten bu ülkelerin Türkiyeyle hiç bir ortak çıkar amacı ve hedefi bulunmamaktadır.Bu birliğe Rusalrında katılması pek önemli değil zaten Rusyanın bulunduğu durum pek iyi değil.

Akdeniz Ülkeleri Birliği:Zaten Akdeniz ülkelerinin bir çoğu AB üyesidir ve böyle bir birliğe sıcak bakmıyorlar.

Yukarıda saydıkalrım tartışmalardan not aldığım ve dile getirilen oluşturulması teklif edilen birliklerdir.Şimdi ise sıra AB de

Aslına bizim temel amacımız Ab nin bizi birliğine alıp bize bir anne baba yani koruyucu ve kollayıcı bir gçrev yapmasını istemiyoruz.İstediklerimize bakmalıyız istediklerimiz neler?

Asıl istediğimiz ekonomik gelişme ve büyüme.Her ülkede olduğu gibi Türkiyede yabancı sermayeyi ülkesine çekmek istemektedir fakat yeterli düzeye getirebilmiş değil.AB ülkeleri arasında yapılan ticareti arttırmak Türkiyeye yapılan yatırımları arttırmaktır amaç.Zaten bu olmasaydı hiç bir millet veya devlet bir birliğe üye olmak istemezdi.Her hükümette olduğu gibi şuandaki mevcut hükümette A.B.D. veya A.B. karşıtlığını politika olarak yürütmüş yanlız bunu yapan her hükümet gibi AB taraftarlarının asıl amacının Türkleri hristiyan yapmak ,dinden koparmak ,kültürlerini yozlaştırarak bölünmeye sebebiyet vermek olmadığını ve asıl amacın ne oldugunun farkına varmışlardır.

İkinci bir sebep ise prestij ve Dünyada söz sahibi olabilmek.Türkiye AB ye girerse parlemontada çoğunluk kazanacaktır.(ama buna izin vermezler o ayrı ;) ).Ve gerkli yasalarla AB standartlarında olduğunu gösterek demokrasisini belgeleyecektir.Bu Dünyanın Türkiye ye daha sıcak bakmasını sağlıyacaktır.Sonucunda daha çok yatırım daha çok istihdam daha çok turist ve daha çok siyasal istikrar sağlanacak.

Şunu belirtmeliyimki devletler(A.B.D. hariç) ülkü birliği ve kültürel bütünlükler üzerine kurulmuştur.Devletler kurulur ama onu yürümesini sağlayan ise ekonomisidir.İsitikrar olmadan ve sağlam bir ekonomisi olmayan devletler sürünmeye mahkumdur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB nin tek alternafi ABD dir...

Hayalci olmamak gerekir...

ya AB ya ABD...

Rusya bile ilerisi için AB yi düşünüyor olabilir...

ABD NİN baskısına dayanamayan

Çin devalüasyon yaptı...

AB için çalışmalı ABD yi hoş tutmalıyız...

Ama bu güçler karşısında erimemek için önce silkinip kendimize gelmemiz gerekiyor...

Aklımızı başımıza almalıyız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB nin tek alternafi ABD dir...

Hayalci olmamak gerekir...

ya AB ya ABD...

Rusya bile ilerisi için AB yi düşünüyor olabilir...

ABD NİN baskısına dayanamayan

Çin devalüasyon yaptı...

AB için çalışmalı ABD yi hoş tutmalıyız...

Ama bu güçler karşısında erimemek için önce silkinip kendimize gelmemiz gerekiyor...

Aklımızı başımıza almalıyız...

8258[/snapback]

RUSYA-CIN-HINDISTAN NEREDEYSE BIRLESME PROTOKLÜNÜ BITIRECEKLER. DAHA ACIKLAMADILAR AMA BU DURUM AB VE ABD YI DERINDEN ÜZMEKTE.

DÜNYA YENI BLOKLASMALARIN ESIGINDE.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye nin bunlar arasında yeri var mı?

Ayrıca ABD nin karşısında devlet olarak durmak zor...

Bunu terörle yapmaya çalışabilirler...

8349[/snapback]

TÜRKIYE ASLINDA NE YAPACAGINI SASIRMIS DURUMDA.

BORCLU CÜNKÜ.

BORCLU INSANIN SESI HEP KISIKTIR.

EMPERLAYIZM HA BIRE TAVIZ ISTIYOR, VERIYORUZ.

TÜRKIYE´NIN GÖZÜNÜN DOGUDA OLDUGUNU AB VE ABDA COK IYI BILIYOR.

ISLAM DÜNYASINDA DEGIL TABI. RUS-CIN-HINDISTAN ITTIFKINA GIZLIDEN SICAK BAKIYOR ÜLKEMIZ.

FIRSAT VERMIYORLAR.

BU NEDENLE ÜLKE TEKRAR KARISTIRILMA ESIGINDE.

SIZ BIRAZ DAHA IC SORUNLARNIZLA BOGUSUN, BIZ SAFLASMALARIMIZI TAMAMLAYALIM, SIZI SONRA DÜSÜNÜRÜZ DIYORLAR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi de adamların elinde bize karşı kullanabilecekleri bir çok silah var...

Hiçbir şey kesinleşmeden

İttifak hayali ile yaşamak doğru değil...

Rusya eskiden elinde tuttuğu devletleri kaybediyor...

Çin ABD ile iyi geçinmeye bakıyor...

Bu iki önemli gücün durumu buyken

Türkiye fazla hayalci olmamalı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi de adamların elinde bize karşı kullanabilecekleri bir çok silah var...

Hiçbir şey kesinleşmeden

İttifak hayali ile yaşamak doğru değil...

Rusya eskiden elinde tuttuğu devletleri kaybediyor...

Çin ABD ile iyi geçinmeye bakıyor...

Bu iki önemli gücün durumu buyken

Türkiye fazla hayalci olmamalı...

8356[/snapback]

ASLINDA TÜRKIYE HAYALCI DE OLSA GERCEKTEN COK GÜC DURMDA.

ÖNCELIKLE BIR YOLUNU BULUP ABD NIN PENCESINDEN KURTULMAK ISTIYOR.

ITTIFAK ICINDE OLMAYAN ÜLKELERIN FAZLA YASAYAMAYACAGINI TARIH GÖSTERMISTIR.

KURTULUS SAVASINDA BILE RUS ITTIFAKININ DESTEGININ PAYI COK BÜYÜKTÜR.

RUSYA ELINDEN KACIRDIGI ÜLKELERLE ITTIFAK YAPAMASA DA, YANI PAZAR EKONOMISI SAYESINDE YENIDEN IS BIRLIGI ASAMASINDA BU ISI FARKLI YÜRÜTMEKTEDIR.BU DA SÖMÜRÜ DEMEKTIR.

CINDE EMEK SON DERECE UCUZ. BIR COK ABD FIRMALARI PATENTLERI KENDILERINDE OLMAK SARTIYLA CIN ISCISININ SIRTINDAN ÜRETIM YAPTIRARAK AYAKTA KALMAYA CALISIYOR.

BU CININ DE ISINE GELIYOR: AYRICA CIN NÜFUSU ILE DÜNYANIN ISTAHINI KABARTAN BIR EKONMIK PAZAR OLMA YOLUNDA OLDUKCA BASARILI.

YINE DE CININ ABD ILE IYI GECINME PLANLARI ASYA KURNAZLIGIDIR; ZIRA ZAMANI GELINCE CIN BÜYÜK BIR GÜC OLABILIR.

BIR COK EKONOMISTIN CIN ICIN CIDDI TAHLILLERI VARDIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB süreci 50 yıllıık bir tarihi kapsıyor görünsede 300 yıllık türk modernleşme süreci içerisinde bir devamlılık arz ettiği görülür. modernleşme, batılılaşma Ab şeklinde gelinen noktada 1999 zirvesiyle bir likte Tütkiye'ye ye adaylık yolu açıldı. Her şeyden önce bu konunu tarihi bir arkaplanı olduğu unutulmamalıdır. Mill,etlerin hafızaları silenemeyeceğini unutmamalıyız. kültürel yapılar ve bunu etkileyen önemli öğelereden biri olan dinin etkisi toplumların kendini ait hissetiği medeniyet dairesi gibi hususlar AB çerçevesinde yapılan değerlemndirmelerde kıstaslarımız olmalıdır. tabi ki dünyanin mevcut reel politik ekonomikm yapısınıda göz önünde bulundurmalşıtız.

bu madde başlıklarına kısaca değinirsek en önemli maddenin tarih olduğunu görürüz. mesala Türkiye devleti 1000 yıldır Bu Avrupalılarla savaşmış gerek dini gerek milli sebeblerle Mücadele devam etmiştir. İki tarafta diğerini kendisine rakip ve tarihi kokulan düşmAN OLARAK GÖRMEKTEDİR. osmanlı ve selçuklu ile biz türkler Avrupalıların korkulu rüyası haline gelmişşiz. Viyana önlerine kadar türklere karşı haÇlı birliği oluşturanların kendi rızalar ile Türkiye'yi içlerine almaları mümkün değildir. tarihi olrak Avrupa Tarihta Doğudan gelen tehlike karşısında birlik kurmuştur. HUnlar,Moğollar,Osmanlılar ,ruslar gibi

avrupa medeniye vaye batı farklı kültürel dairelerden oluşmuşsada ortak nokta bu kültürlerin Hiristıyanlık çerçevesinde şekillendiğidir. Yanı batının oluşmasında hırıstıyanlık ve öteki yani doğunun önemli etkisi olmuştur. duğu deyince de Avrupalılar 100 yılldıor . Türklerle karşılaşimaktadır. yani yürklerle Avrupaslılar arasında bir kültürel farklılık mevcuttur. bu farklılık rakip görmeden kaynaklanmaktadır.

Coğrafi olarak Türkiye topraklarının çok büryük bir kısmı Asya da yeralması da onlar için bir bahanbe omuştur. Türkiye'yi alırsak fas'ı da almalıyız tezini ortaya atmaktadırlar.

Yani biz ne kardar Tarihi inkar yoluna gitsekte geçmişimizden kopamiyız. Çünkü başkaları bizi böyle değerlendiririyor.

Uzun uzun bu konular hakkında tartışa bilitriz mesajlarınızı bekliyorum.

günümüz dünya düzeni ile bakacak olursak tek kutuplu dünya düzeninde Avrupa bir küresel güç olmakm istiyorsA stratejik açıdan ülkemizi birliğie davet etmek zorunda dır. Davet Sözcüğünü tartışa biliriz. çünkü AB nin oöuslar arası konularda birliktelik gösteremadiğini Irak krızinde gördük. Ab nin yaşlanan nufusuda türkiyenin birliğe giriş sürecini hızlandırıabilir. Ancak türkiyede kültürel ve etnik ayrılıklar çıkarar türkiyeyi parçalayarak almalk gibi emellerinin olduğu gözlerden kaçmamalıdır. Bazılarının serv paronayası dedikleri şey bizim için hayat memet demektir.

Konuyada bir de Avrupanın mevcut durumu üzerinden bakacak olursak türkiye imtihanı Avrupalıların dünyadan izole br şekilde refahlarına devametme düşüncesini kanıtlayacaktır. Bunoktada bizden beklediklerinin kandileri kapanarak yapmamaktadır. Ayrıca ab fonları kilitlenmiş Ab ekonomik olarak Türkiye'yi kaldıracak durumda değildir. Yani elin Hans'ı cebindeki 10 euro'nun yarısını sana veriri se senden ne ister sorusuna ,,,,,,,, şeklinde cevap verilebilir. Ab anayasa oylamalarında da gözlendiği gibi Avrupalı toplumlarda dışa açılmaktan ve birliğin teknokrat yapısının aldığı katrar lardan memnundeğil.

Sonuç olöarak 300 yıllık modernleşme serüveninimizin devamı olan AB ye girmemiz yukarıda saymaya çalıştığım etkenler nedeniyle mümküm görünmemektedir. Giresekte ikişekilde olacAĞINA İNANIYORUM. Bişrincisi AB nin başat rolaerini üstlenerek lokomotofi olmak, yada parçalanarak olmakalmasada sürekli sürüncemede bırakmaktır. bana göre ikinci daha mümkündür. bir kol mesafesinde alamdedim alınbıyor satamdedim satılmıyor. güzel bunasıl sevdaymış.

Dünya konjektörüdetürkiyenin Ab üyeliğini engelleyeceğini düşünüyorum. Son söz tari,h ensende Batıyıyla rekabet et ama ondan da uzakjlaşma

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB standartlarında bir ülke eğitim,ekonomi,sağlık gibi sorunlarımıza bir nebze de çare getirecek ve bizi daha ileri ve daha çağdaş yapacaktır.AB'nin yürürlüğe girmesiyle iş gücü potansiyeli artar.İş imkanları çoğalır.Ülkenin geleceği olan biz gençlerin gelecekleri güvence altına alınmış olur ve yaşam olanakları rahatlamış olur.Çarpık kentleşme sorunu gündemden kalkar.

Ülkemiz bir yarımada ve tarih müzesi özelliği taşır.AB'ye girişle ülkemiz tarihi bütün dünyaya duyurulacak.Turizm olanakları vasatın altında olmaktan kurtulacak.Türklerin geçmişi daha iyi anlaşılacak ve ırk ayrımı ortadan kaldırılacak.Daha iyi eğitim olanaklarıyla okur-yazarlık oranı yükselecektir.

Fakat bnce AB'ye girmek biraz zor gibi görünüyor.Neden derseniz,Ab üyelerinin bir kaçı ülkemizdeki birtakım olayları ve gerginkleri bahane etmeleri bunu gösteriyor.amaçları gayet ortada.Türkiye'deki piyasaya hakim olmak.Kndi çıkarlarını düşünüyorlar.

Benim naçizane fikirlerim bunlar.

Sevgiler ve saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AB standartlarında bir ülke eğitim,ekonomi,sağlık gibi sorunlarımıza bir nebze de çare getirecek ve bizi daha ileri ve daha çağdaş yapacaktır.AB'nin yürürlüğe girmesiyle iş gücü potansiyeli artar.İş imkanları çoğalır.Ülkenin geleceği olan biz gençlerin gelecekleri güvence altına alınmış olur ve yaşam olanakları rahatlamış olur.Çarpık kentleşme sorunu gündemden kalkar.

Ülkemiz bir yarımada ve tarih müzesi özelliği taşır.AB'ye girişle ülkemiz tarihi  bütün dünyaya duyurulacak.Turizm olanakları vasatın altında olmaktan kurtulacak.Türklerin geçmişi daha iyi anlaşılacak ve ırk ayrımı ortadan kaldırılacak.Daha iyi eğitim olanaklarıyla okur-yazarlık oranı yükselecektir.

Fakat bnce AB'ye girmek biraz zor gibi görünüyor.Neden derseniz,Ab üyelerinin bir kaçı ülkemizdeki birtakım olayları ve gerginkleri bahane etmeleri bunu gösteriyor.amaçları gayet ortada.Türkiye'deki piyasaya hakim olmak.Kndi çıkarlarını düşünüyorlar.

Benim naçizane fikirlerim bunlar.

Sevgiler ve saygılar

8902[/snapback]

AB ye girmemiz bize şunları şunları sağlar diyebiliriz...

Ancak AB ye girmek istememizin esas sebebi yalnız devlet pozisyonuna düşmekten kurtulmamız ve demokratikleşmedir...

AB nin bizim için diğer getirilerini de anlamışsınız...

Sevgiler ve Saygılar :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kısaca söylemek gerekirse biz türkler mustafa kemal'in mirasını iyi değerlendiremedik ve bu yüzden AB 'ye girme ihiyacını duyuyoruz şu toprakları var ya sadece japonlara versek adamların neler yapacaklarını tahmin edemiyorum

japonya tek iklim Tayfunlarlar depremler fırtınalar,tsunamiler ülkesi atom bombasından dolayı bereketsiz topraklar

peki türkiye anlatmaya gerek yok üç yanı denizlerle kaplı türkiye de türkler değil de japonlar olsa avrupaya ihtiyaç duyarlar mıydı?Churcill'de zamanında dedi bu ekonomi ve siyaset öyle meydanlarda savaşmaya benzemez gelin beraber yapalım bu işi demişti ama biz kabul etmedik.Artık kabul edin Türkler ekonomi ve siyaseti beceremiyor osmanlı zamanında bile bu işlere hep devşirmeler bakıyormuş biz daha çook kırk fırın ekmek yiyeceğiz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.