İçeriğe atla


Fotoğraf

Claudio MONTEVERDI, (1567-1643) İtalyan Besteci


Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 Legendary

Legendary

    Süper Üye

  • Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7.756 İleti

Gönderi Tarihi: 11 Aralık 2009 - 16:47

Gönderilen Fotoğraf

Claudio MONTEVERDI(15 Mayıs 1567 yılında Cremona da doğmuş, 29 Kasım 1643 yılında Venedik te ölmüştür).Claudio Monteverdi yi bugünkü tiyatroya, başkalarının yanında en müessir şekilde kazandıran Carl Orff olmuştur. Şimdiye kadar bundan habersiz olanlar da, Cremona nın yalnız keman yapısıyla ün salmadığını, Cremona lı üstat Monteverdi nin de çok değerli olduğunu öğrenmişlerdir. Müzikli tiyatro tarihi ile meşgul olan herkes, Monteverdi den az zaman evvel Floransa da birkaç sanatsever aydının yaptığı sohpetler esnasında adeta tesadüfen meydana getirdiği opera denilen bu acayip buluşu ustalıkla ihya eden bir bestecinin ne kadar çabuk ortaya çıktığını hayretle anlamış olacaktır. Bu usta besteci Monteverdi nin, Shakespeare ve Lope de Vega ile aynı yaşta olması şüphesiz bir tesadüf değildir. Barok adı verilen devrin başladığı tam bu anda, eski Yunanlılardan beri ilk defa büyük dram yazarlarından mürekkep bir nesil işe başlamış bulunuyordu.

40 yaşında iken Mantua da Orfeo operasını temsil ettiren Monteverdi dana önce ismi çok geçmiş bir kimseydi. Zira, herkesin dikkatini çeken madrigalleri, çağdaşlarının hem coşkun alkışlarını hem de itirazlarını mucip olmuştu. Insan ruhunu kökünden idrak ve ifad etmek kudreti sayesinde, sözden doğan dramı müzik yönünden yükselten Monteverdi, sonradan opera denilen şekli ilk olarak meydana getiren kimsedir. Filhakika, efsane konularını bir tarafa bırakarak tarihi bir opera olan L Incoronazione di Poppea eserini insanlarıyla, insan ihtiraslarıyla sahneye bahşettiği zaman gerçek ve önemli olan ilk operayı yaratmıştı. Sayısız dramlarından pek azı bize kadar gelmiştir. Arianna nun Feryatları adlı acıklı teganni kısmı bunlardan biridir. Fakat bu arada daima madrigaller yazmaktan kendini alamamıştır.

Shakespeare ve yaşça kendisinden daha küçük olan çağdaşı Schütz gibi Monteverdi de iki devir arasındaki dönüm noktasında yaşadı. Iki devrin tezatları hayatına nüfuz etti. Fakat yaratıcı olarak şaşırmadan kendi olunda yürüdü. Sevdiği madrigalden hareket ederek operaya vardı. Madrigalde teganni edilen sözlere ifade ve renk (kroma) kudretini vermek imkanını operada buldu. Bugün bize tabii gibi görünen birçok şeyin o zaman yeni buluş olarak tasavvur edilip gerçekleştirilmesi lazımdı. Enstrümanlardan bir plana göre faydalanma, eski enstrüman korosundan orkestra nın teşekkülü, enstrümental tesirlerin kullanılış tarzı (mesela kemanların tremolosu ile dramatik bir heyecan tesiri vermek), teganni kısımlarının ariya şekline doğru geliştirilmesi, bütün bunlar Monteverdi tarafından meydana getirildi.

Bu bilgileri okumak kolay, Monteverdi nin hayatı kolayca anlatılabilir. Monteverdi Gonzaga prenslerinin yanında kemancı, muganni ve şef olarak hizmet verdi. Şöhreti Venedik in San Marco kilisesinden her tarafa yayıldı. Bu isimler ve tarihler arasında acı, ıstırap ve hayal kırıklığı ile dolu olan bir hayat vardır. Mantua sarayında geçirdiği gençlik çağına Monteverdi yi kıskananların haseti karıştı ve sarayın kendisine yaptığı tantanalı vaadler onu adeta fakirliğe sürükledi. Sonra karısının vakitsiz ölümü Monteverdi için büyük bir darbe oldu. Mantua tahrip edilirken dramatik eserlerinin çoğunun kayboluşu Monteverdi yi son derece sarstı. Hayatının son günleri de sıkıntı ve keder içinde geçti; çünkü dindar ihtiyar, engizisyon (katolik kilise mahkemesi) tarafından tevkif edilen oğlunun akibetinden çok endişe ediyordu.

Bu gibi teferruata burada niçin yer verildi? Çünkü bizler, kendimizden önce yaşayanlara, sanki ferdi varlıkları olmamış, dünyanın ve zamanın ne olduğunu kendi hayatımızdan da öğrendik.

Bugün Monteverdi nin dini eserleri yeniden tanınmaya başlandı. Madrigallerin de tanınacağını ümit edelim. Monteverdi sayesinde opera saraylara kabul edilecek bir seviyeye yükseldi. Bu demektir ki, Avrupa nın bütün milletlerine yayılan operanın muzaffer ilerleyişine, onu yeni dramatik bir müzik nevi haline getiren Monteverdi ilk hızı verdi. Venedik Operası nın büyük ustaları Francesco Cavalli ve Marc Antonio Cesti, bu operadan teşvik gören Fransa daki Jan Bapiste Lully, İtalya daki Alessandro Scarlatti ye ve nihayet Handel, Hasse, Gluck, Mozart, Verdi, Wagner lere doğru yol açan bütün Alman ve İngiliz opera bestecilerine, yani opera adı altında müzikli tiyatroya ait bütün gelişmeye Monteverdi zemin hazırladı.

ALBÜMLERİ

MONTEVERDI: Opera Box Set (NTSC) Opera DVD
MONTEVERDI: Orfeo (L') (Krebs, Mack-Cosack) (1955) Opera
MONTEVERDI (THE BEST OF) Vocal, Choral - Sacred, Choral - Secular, Opera
MONTEVERDI, C.: L'incoronazione di Poppea (DNO, 1994) (NTSC) Opera DVD
MONTEVERDI, C.: L'Orfeo (DNO, 1997) (NTSC) Opera DVD
MONTEVERDI, C.: Madrigals, Book 1 (Il Primo Libro de Madrigali, 1587) and Secular Manuscript Works (Delitiae Musicae, Longhini) Vocal, Choral - Secular
MONTEVERDI, C.: Madrigals, Book 2 (Il Secondo Libro de' Madrigali, 1590) (Delitiae Musicae, Longhini) Choral - Secular
MONTEVERDI, C.: Madrigals, Book 3 (Il Terzo Libro de' Madrigali, 1592) (Delitiae Musicae, Longhini) Choral - Secular
MONTEVERDI, C.: Madrigals, Book 4 (Il Quarto Libro de' Madrigali, 1603) (Delitiae Musicae, Longhini) Choral - Secular
MONTEVERDI, C.: Madrigals, Book 5 (Il Quinto Libro de' Madrigali, 1605) (Delitiae Musicae, Longhini) Choral - Secular
MONTEVERDI, C.: Madrigals, Book 6 (Il Sesto Libro de Madrigali, 1614) (Delitiae Musicae, Longhini) Vocal, Choral - Secular
MONTEVERDI, C.: Madrigals, Book 7, "Concerto" (Il Settimo Libro de Madrigali, 1619) Vocal, Vocal Ensemble
MONTEVERDI, C.: Ritorno d'Ulisse in Patria (Il) (DNO, 1998) (NTSC) Opera DVD
MONTEVERDI, C.: Ritorno d'Ulisse in patria (Il) (Glyndebourne, 1973) (NTSC) Opera DVD
MONTEVERDI, C.: Vespers for the Feast of the Ascension (Arman) Choral - Sacred
MONTEVERDI, C.: Vespro della Beata Vergine (Otto) Choral - Sacred
MONTEVERDI, C.: Vocal Music (Sluis, Kohler, Lautten Compagney) Orchestral, Vocal, Opera
MONTEVERDI: Full Monteverdi (The) - Madrigals, Book 4 (NTSC) Classical Concert

MONTEVERDI: Ballo Delle Ingrate / Combattimento di Tancredi e Clorinda Orchestral, Opera
MONTEVERDI: Canzonette Choral - Secular
MONTEVERDI: Incoronazione di Poppea (L') (NTSC) Opera DVD
MONTEVERDI: Incoronazione di Poppea (L') (PAL) Opera DVD
MONTEVERDI: L'Orfeo (NTSC) Opera DVD
MONTEVERDI: L'Orfeo (PAL) Opera DVD
MONTEVERDI: Missa In illo tempore / Vespro della Beata Vergine / Magnificat (II) a 6 voci Choral - Sacred
MONTEVERDI: Orfeo (L') Opera
MONTEVERDI: Ritorno d'Ulisse in Patria (Il) (NTSC) Opera DVD
MONTEVERDI: Ritorno d'Ulisse in Patria (Il) (PAL) Opera DVD
MONTEVERDI: Scherzi Musicali a Tre Voci Choral - Secular
MONTEVERDI: Vespers of the Blessed Virgin Choral - SacredKlasik Müzik
naxos composer

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf


Gönderilen Fotoğraf
Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen Fotoğraf Gönderilen FotoğrafCevap ekle