Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRKÜ İÇİN HAYVAN KATLEDİLMESİNE HAYIR

AED

Önerilen İletiler

arkadaşlar sevgili @birce hayvan hakların değinmiş ve hayvan hakları

ihlalleri ile hayvan katliamının üzerinde durmuş..ben de katkı olması için kürk ticareti ve kürk

zevki için katledilen hayvanları dikkatinize sunayım.sizden ricam kendi yaşamlarınızda kürk

giymeyin ve giyilmesine de engel olun..en azından her giyilen kürkün kaç hayvan katline

yolaçtığını lütfen anlatın..resimler animal.com..mynet.com

++++

Dünyada her yıl 50 milyondan fazla hayvan kürk yapımı için katlediliyor. Sadece Kanada ‘da bu yıl kürkleri için öldürülen fok sayısı 338200.Dış pazarlarda bir adet fok kürkü 105 dolara alıcı bulmakta. Hayvanlar(özellikle yavru foklar) kürkleri zarar görmesin diye kafalarına vurularak,canlı canlı ,göz ve yanaklarından kancalara takılarak öldürülüyorlar.(Sitemizi ziyaret edebilecek çocukları düşünerek , kürk için yapılan bu katliamların kanlı fotoğraf ve video çekimlerini sitemizde yayınlamıyoruz.) Amerika’nın en büyük kürk pazarını elinde tutan Renton’daki mink kürk oranı %33’tür.Geçtiğimiz yıl sadece Utah’da tanesi 1500 dolardan alıcı bulan 1500 vaşak katledildi.

anti-fur.jpgt_bunney_anti_fur_poster(1).jpg

Dünyada kürk üretiminin %85 i Çin’nin elindedir. Bu kürklerin %30’u yaban hayattan avlanma ve tuzak kurma yolu ile, gerisi çiftlik üretiminden elde edilmektedir. 2005 yılında kürk endüstrisi 12.7 MİLYAR dolar hacme ulaştı. The Humane Society’ nin verdiği rakamlara göre Çin’de yılda yaklaşık 2 .000 000 kedi-köpek; elbise, çanta, oyuncak, şapka, şal gibi üretilen malların süslemelerinde kullanılan kürkleri için öldürülmektedir. Kedi ve köpeklerin kürkleri etiketlerde ‘’asya kurdu, tavşan, tilki kürkü ‘’ adını almaktadır. Dünyada yaklaşık 500 milyon insan bu kürklerle süslenmiş ürünleri talep edip, satın almaktadır. Amerika 2002 yılında kedi-köpek kürkü ticaretini yasakladı. Hayvan derneklerinin lobi çalışmaları, aktivist ünlülerin imza kampanyaları (Stella Mc Cartney,Heathe Mills,250 000 imza topladı) ve Avrupa Birliği Parlamento üyesi Struan Stevenson’ un 8 yıl süren zorlu mücadelesi sonucunda kedi-köpek kürklerinin AB ülkelerinde de ticareti yasaklandı. (25/12/2008). Ne var ki, etiketlerde yapılan sahtekarlıklar sayesinde Çin ‘deki kedi-köpek katliamı devam etmektedir. Sokaklardan toplanan zavallı sahipsiz hayvanlar kürkleri daha dayanıklı olsun diye inanılmaz soğuk odalarda aç susuz günlerce bekletilip, canlı canlı derileri yüzülmektedir. Derisi yüzülürken gözlerini açıp kapatan , derisi yüzüldükten sonra 10-15 dakika can çekişip ölen köpeklerin tüyler ürperten video çekimlerini ‘’kürke hayır’’ sitelerinin arşivlerinde bulabilirsiniz.

Bulgaristan’ın Sofya şehrinde köpek derisinden palto imal eden kaçak bir fabrikada köpeklere uygulanan zalim ve ilkel itlaf yöntemleri, Alman Bİld gazetesinin ve Alman ARD televizyonun gizli kamera çekimleri ve sonrasındaki röportajları sayesinde dünyaya tüm çıplaklığı ile seyrettirilmiştir. Tanesi 190 euro ‘dan satılan bir tek palto için 14 köpek acımasızca öldürülmektedir. Etiketlerinde daha önce de bahsettiğimiz gibi,köpekle ilgili hiçbir ibare yer almamaktadır.

alfie.jpg

Dünyada kürk satışının en fazla olduğu gün 14 Şubat Sevgililer Günü’dür. Bu sebepten 14 Şubat tüm dünyada KÜRK KARŞITI EYLEM GÜNÜ ilan edilmiştir. Her yıl yaklaşık 50 ülkede 70 kentte Çin konsoloslukları ve sefaretleri önünde protesto gösterileri düzenlenmektedir. ’’KÜRKE HAYIR!’’ diyen hayvan severler bu yıl Türkiye’de de Çin konsolusluklarının önünde protesto gösterileri düzenlemişlerdir.

kürke+hayır.jpg

BİR KÜRK PALTO İÇİN…..

25-45 koyun-kuzu

20-30 evcil kedi

12-15 yabani kedi

15-20 köpek

30-300 fare

10-30 tilki

60-400 sincap

20-30 kanguru

30-40 tavşan

3-30 kurt

10-30 susamuru

8-15 vaşak

60-70 kokarca

30-40 opossum

6-10 fok

6-8 puma

30-80 vizon

ÖLDÜRÜLMESİ GEREKTİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ ?????

20862_0.jpg

20865_0.jpg

Katliama Çıplak Protesto

Hayvanların öldürülüp derilerinden kürk yapılmasına karşı hayvanseverler tepkilerini soyunarak gösterdi. 'Çıplak protesto', İspanya'nın Barselona kentinde bir katedralin önünde düzenlendi. Bugüne kadarki en büyük çıplak eylem. ..

ASTRAGAN KÜRK NASIL İMAL EDİLİR, BİLİYOR MUSUNUZ ???

600-KarakulLamb.jpgASTRAGAN1.jpg

Astragan kürkü, Karagül koyunlarının yeni doğmuş yavrularının derilerinin yüzülmesiyle elde edilir. Karagül koyunu yavrularının tüyleri doğdukları anda kıvırcık ve buklelidir. Doğumdan birkaç gün sonra, annenin de yavruyu yalamasıyla bu tüyler düzleşmeye başlar. Astragan kürkünün kıvırcık olması daha makbul olduğundan, bu bebek kuzular doğumdan hemen sonra, neredeyse süt emmeden öldürülüp, derileri yüzülür. Amerika’da bir astragan kürkün fiyatı 12 000 dolara kadar çıkabiliyor. Sadece Türkiye’de yılda 4 000 000 karagül kuzusu astragan kürkü elde etmek için öldürülüyor.

sheep-plamb-01(1).jpgastragan.jpg

Tabii, kürk üreticileri bununla da yetinmiyor; en iyi astraganın anne rahmindeki doğmamış bebek kuzulardan elde edileceğini keşfediyor... Bunun üzerine, doğumu yaklaşan gebe Karagül koyunlarını canlı canlı keserek, karnından fetus bebekleri çıkarıp, bu minik hayvanların derilerini yüzüyorlar. BROADTAİL denilen bu 1. Sınıf astragan kürkler Amerika’da 25 000 dolara alıcı buluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ve hatta çok eşyanın deri olması bir çeşit seçim, bir zorunluluk değil bence..

ve bu seçimi de yine iş hacmi olarak milyar dolarların döndüğü bu sektör bir alışkanlık

ve moda olarak bize dayatıyor. düşünün ki bayan çantası neden deri olmak zorunda?

yada erkek cüzdanı..? ayakkabıları bir anlamda anlıyorum..aslında biraz düşününce

bu alanda da zorunluluk olmadığı ortaya çıkıyor.kaliteli tekstil dokuması olsa bu eşyalar

olmazmı? kullandığımız eldiven <yılan derisi > olunca başımız göğe mi eriyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kürkü için hayvan katledilmesine bin kere hayır iki köpek bir kuş ve bir kedi bakanı olarak hayvan sevgisini yaşamış bir gönül taşıyorum onları yok etmek gerçekten çok feci allah katleden insanlara merhamet versin başka ne denebilir hayvanlara olaN SEVGİLERİMLE

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır bu kadar çirkin bir kıyafet de olamaz. İhtiyaç için kürk giyen bir insanı anlarsınız. Adam, -50 derece de odun kırıyordur, balık avlıyordur. Ama "Bakın bir hayvanın canlı canlı derisini yüzmüşler bende onu giyiyorum çünkü param var" mesajı veren bir insanı düşünmek....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece kürt için mi öldürüyorlar ???

Ben de Sayın Aed'in iletisini okuyunca, birkaç gün önce okuduğum bir köşe yazısını hatırladım.Daha basit belki bir hiç uğrunu öldürülen köpeklerle ilgili bir yazıydı.Merak ettiğinizi düşünerek sizlerle paylaşıyorum...

Milletvekillerine saldırıldıkları için öldürülmüştü köpekler,köşe yazarı kaçın bu ülkeden diyordu köpeklere,daha uygar bir ülkeye kaçın diyordu yaşamak için.

Ve daha acısı kafalarına vurularak öldürülen foklar geliyor aklıma hep.

Ya da acımasızca kısırlaştırılan bir köpeğin insanın içini ürperten görüntüleri geliyor,buraya koymak istemedim yeniden.

Onlar da bu doğanın bir parçası, onların da yaşamaya hakkı var.

Paylaşım için teşekkürler AED... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 3 yıl sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...

bunları yapanlar insan olamaz.Bu masum yaratıkların hiç bir günahı yok .Yine her zamanki insanoğlu gibi kendi çıkarları,bir anlık zevk için insanlığından çıkıyor.Bu vahşete ben de binlerce kez hayır diyorum lütfen duyun artık bizi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
Misafir yağmur alan

Hülya avşar kürkü giyipte nasıl hayvanları seviyorum diyebiliyodun sen insanmısın kardeşim hayvanlardan istediğiniz ne... Ben burada hayvanlar için savunurken belki.başkaları yeni kürkünü almış giyiyyordu onlar bir canlı eşya değil ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Misafir Kedikedikedi

Allah im affetsin daha önce cok faZla kurk kullandim ama bu sekilde elde edildigini bilmiyordum. Ciftliklerde yetistirilip canli canli yuzulduklerinden haberim yoktu. Boylesine bir endustri oldugunu bilmezdim. Avlanan ve olen hayvanlardan elde edildigini dusunmustum. Cok uzuldum kahroldum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.