Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aslında forumumuzda gerçek anlamda moderasyon yok

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Bu kısır döngünün halkımızın genel sorunu aslında,yani şu anda işsizlik,açlık gibi konuşacak çok daha önemli konular varken insanların hpnoz edilmiş gibi sadece işaret edilen konulara yoğunlaşması...

Ben insanların tek bir konudan bahsetmesi, tek bir konu üzerine başlıklar açması gibi bir eleştiri getirmiyorum. Bu asla yapmayacağım bir şeydir. Benim orada bahsettiğim, farklı başlıkların, farklı tartışmaların, farklı konuların, tek bir noktaya çekilmesi. Yani mesela, a kişisi, x konusu üzerine bir başlık açmış, onun altında b,c,d,e kişileriyle tartışırlarken nasıl oluyorsa , o başlık altında f,g,h,i kişileri y konusu hakkında tartışmaya başlıyor. abcde yi bir daha göremiyoruz o başlıkta.

Benim böyle bir eleştiri getirme hakkım olmaz. "Şunlar şunlar olurken niye bunları konuşuyorsunuz" diye bir eleştiri getirsem; Eleştiri getirdiğim kişi haklı olarak bana "dostum sende o konularda yaz" der. Netice de, eleştirdiğim kişi, oy verip meclise gönderdiğim bir milletvekili, ödediğim aidatlarla maaş alan bir oda temsilcisi vs değilse, yani benim adıma benim istediğim konularda yazmak zorunda değilse, benim de böyle bir eleştiri getirme hakkım yoktur.

O kişiye niye bunlar bunlarla ilgili yazmıyorsunuz demek yerine, neyse o konular oturur kendim yazarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle bir düşündüm de moderatör adayları kimler olabilir, bir tartışmayı mümkün olduğunca tarafsız yönlendirebilir diye. Aklıma her mesajı gülücüklerle dolu insanı sakinleştiren yapısıyla Sevgili Dayı geldi. Bunu her zaman dikkat ettiği insancıl, yumuşak, kırıcı olmayan ve güleryüzlü uslübu sebebiyle ona yakıştırdım doğrusu... :)

Katılıyorum . Sayın Gecekuşu'nu da düşünebiliriz sayın Dayı'nın yanı sıra.

Pilot konu hakkında da ; şu anda en çok tartışılan yada görüntülenen bir konuyu seçilip başlanabilir. Oyunlar olamayacağından güncel,politika ya da dini konulardan , ilkin tek bir konu seçilerek başlanabilir. Başarılı olursa diğer konularda da yavaş yavaş bu uygulamaya geçilir.Kanımca çok ta iyi olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi biraz daha ileri gidelim ve by_x_man dediği 'PİLOT' bölge uygulamasını nerede ve nasıl yapabiliriz? üzerinde konuşalım...

Saygılar

Güncel konular bölümünde olabilir bence.

Benim önerim :

Bu forum içinden birisi olursa; birincisi, mutlaka tartışma geçmişi olan birisi olacaktır. Tartışma geçmişinde savunduğu fikirlerin aksini savunanlar önyargıya sahip olabilir.

İkincisi, görevi gereği artık tartışmalara karşı fikir sahibi olarak katılamayacaktır.

Eğer bunların bir sakıncası olmayacağı üzerinde görüş birliği olursa, bence bu işin en uygun kişi sevgili Gecekuşu'dur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

katılımcılar, yöneticinin sahip olduğu görüş yapısının,

işini yaparken taraflı olmayacağını bilecek kadar olgundurlar.

keza yönetici de küçük hesaplar ve kaygılar nedeniyle taraflı davranmayı asla

düşünemez..siz hatırlatınca anlaşıldıki sevgili @gecekuşu daha bir uygun düşer bu göreve..

sevgili @dayı da düşünülebilir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl başlıklar olması gerekiyor diye düşünüyorum…

Yeterince başlıklar her üye tarafından istendiği an açılmıyor mu..

Yani demek istediğim, kendim politika ve din bölümüne pek nadir yazdığım dan dolayı

Gayri ihtibari kendi kendime soruyorum.. engeleyen birisimi varda o yüzden mi yazılmış bu şekil de diye düşünüyorum

Şimdi dostum şöyle örnek vereyim. Mesela nükleer enerji kullanımı, ya da nükleer santral yapımı gündemde ve bu konuda forumda bir başlık açılıyor. Ekseriyetle o başlık, başlığı açan kişinin nükleer enerji kullanımını eleştirmesi ya da desteklemesi yönünde bir yazıyla açılır. Altındaki iletiler, başlıktaki yazıyı, yazıda öne sürülenleri destekleyen ya da karşı çıkan nitelikte olur.

Veyahut, üniversiteye girişte katsayı uygulaması gündemdedir, açılan başlıklar yine, açan kişinin katsayı uygulaması hakkındaki fikirlerini barındırır.

Yani, tartışmaya konu olan olay ve olgu hakkında belli bir tavır, tutum belirten yazılarla başlar tartışmalar. Bunun yanında, tartışmaya konu olan, olacak olay ve olgu hakkında bilgi veren, çeşitli kesimlerin söz konusu gündem maddesi hakkında tavır ve düşüncelerini ortaya koyan. Altında yazılan mesajlarla katılımcıları temel olarak başlığın giriş yazısında öne sürülenlere karşı çıkmak ya da desteklemeye değil, konu hakkında düşünce ifade etmeye yönlendiren girişler vardır.

Burada kastedilen budur.

Detaylı örnekle anlatırsam ;

"Tabiat düşmanı Nükleer Santrallerin Türkiye'de açılması gündemde" başlığıyla, içeriğinde Nükleer Santrallerin faydaları, olumlu yanları vs den bahsetmeyip, olumsuz yanları sıralanıp girişimin eleştirildiği bir başlık yazısı. Ya da tam tersi.

Bunun yanında

"Türkiye'de Nükleer Santral Açılması Gündemde" başlığıyla, nükleer santrallerin olumlu ve olumsuz yanlarının bilgi olarak ortaya koyulduğu, çeşitli bilim adamlarınca nasıl fikirler beyan edildiği. Fayda-maliyet, fayda-zarar analizleri, dünyada nükleer enerji kullanımıyla ilgili gelişmeler. Çevre örgütlerinin ortaya koydukları gibi, bilgilerin derlendiği bir içeriğe sahip. Altında tartışan kişileri, başlığı açanın görüşlerini değil, konunun özü ve konu hakkındaki gerçekleri tartışmaya yönlendiren başlıklar.

Diğer bahsettiklerinle ilgili olan dostum, zaten "pilot uygulama" bunların cevaplandığı süreçtir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Dayı'm ve Gece Kuşu ile birlikte bana sorarsanız Cyrano'da bu işi hakkıyla yapabilir.

Tarafsızlıkları ve sağduyuları herkesçe bilinmektedir.

Fakat bu iş oldukça yoğun bir dikkat ve zaman gerektirir.

Kendi işlerinden ziyade vakit ayırabilirler mi bilemem.

Böyle bir yapıya bence de çok ihtiyaç var;

Çünkü sorun ve tepki ortaya çıkıyorsa, bence bunun eksikliğinin etkisi var.

Olması gereken bir moderasyon yönetimidir.

Fakat bu kontrolü yapacak olan moderatörlerin yazı renkleri diğerlerinden farklı olmalı;

Örneğin röportajlardaki gibi mavi ve olabilir.

Hep büyük harfle de yazılabilir karakterler.

Çünkü ileti yazacak olan kişi, yukarıda mod'un tartışmanın seyrini kontrol ettiğine dikkat etmeli.

Yoksa mod.u umursamayıp, yoluna devam etmeye girişebilir.

Ve böyle olduğu zaman da mod. müdahale edip, tartışmayı tayin ettiği seyre çekmeli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında öncelikle şu an ki moderatörlere tartışmayı yönlendirmeleri için fırsat tanınmalı. Zaten aşina olduklarından ve bugüne değin harcadıkları emek ve zaman düşünülünce önceliğin onlarda olduğunu düşünüyorum. Eğer sistemde bir tıkanma yaşanır ve yönlendirmeleri yetersiz olursa, daha sonra Adminin takdirinde diğer isimler düşünülebilir ihtiyaca göre. Mesela Freyja'nın rahatlıkla güncel, politika gibi konularda etkin moderasyon yapabileceği kanaatindeyim.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki benim de bi sorum var:

hani olmaz ya ben politik bi tartışmaya girdim diyelim, o tartışmanın mod.u da şimdiye kadar fikirlerimin hiç uyuşmadığını bildiğim biri. Misalen taylan abi. Ve ben tartışma seyrinden hoşnut değilim. taylanabi her ne kadar tarafsız, konuya hakim filan da olsa ben huysuzluğu elden bırakmayıp sürekli kendi fikrimin çemberinde dönsün istiyorum tartışma, o zaman ne yapıcaz? beni de mi sıspent edeceğiz? böle bi süresiz ya da süreli uzaklaştırma mı alıcam?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hani olmaz ya ben politik bi tartışmaya girdim diyelim, o tartışmanın mod.u da şimdiye kadar fikirlerimin hiç uyuşmadığını bildiğim biri. Misalen taylan abi. Ve ben tartışma seyrinden hoşnut değilim. taylanabi her ne kadar tarafsız, konuya hakim filan da olsa ben huysuzluğu elden bırakmayıp sürekli kendi fikrimin çemberinde dönsün istiyorum tartışma, o zaman ne yapıcaz? beni de mi sıspent edeceğiz? böle bi süresiz ya da süreli uzaklaştırma mı alıcam?

Sanırım şöyle olacak. Taylan Abi, Sayın Zebercet lütfen konuyu dağıtmayalım, şu çerçevede tartışmaya devam edelim diye uyaracak. Siz de illa da bu konu diye direteceksiniz ve neden bu konuda tartışılması gerektiğini, eksenin neden bu yönde olmasını istediğinizi açıklayacaksınız. Sayın Taylan Abi ikna oldu oldu. Yok olmadıysa herkes kendi halinde yazmaya başlayacak. Bir tür sinir harbi yaşanacak. Hakem tabii ki Admin olacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım şöyle olacak. Taylan Abi, Sayın Zebercet lütfen konuyu dağıtmayalım, şu çerçevede tartışmaya devam edelim diye uyaracak. Siz de illa da bu konu diye direteceksiniz ve neden bu konuda tartışılması gerektiğini, eksenin neden bu yönde olmasını istediğinizi açıklayacaksınız. Sayın Taylan Abi ikna oldu oldu. Yok olmadıysa herkes kendi halinde yazmaya başlayacak. Bir tür sinir harbi yaşanacak. Hakem tabii ki Admin olacak.

Taylan abiyi ikna etmekle yükümlü müyüm ben peki? yani diyeceğim şu ki gerçek münazara ortamları bile yeteri kadar gerebiliyor ortamı, moderatör kim olursa olsun; kaldı ki sanal olanında bu ayarı nasıl tutturacağız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Taylan abiyi ikna etmekle yükümlü müyüm ben peki? yani diyeceğim şu ki gerçek münazara ortamları bile yeteri kadar gerebiliyor ortamı, moderatör kim olursa olsun; kaldı ki sanal olanında bu ayarı nasıl tutturacağız?

Yok ayar tutturmaya gerek bence. Zaten siz istediğiniz konuda gene yazacaksınız. Ama Taylan ABi burada konu şu yöne dönse iyi olur diye tüm konuyu incelemiş biri olarak tavsiyede bulunacak. Bahsettiği eksik kalan bölümü herkesçe kabul görürse tartışma o yöne kayacak. Yok sizin dediğiniz konu daha kabul görürse o yöne de kayabilir. Ama Taylan Abi zaten artık tartışmalara katılamayacak ve herkese eşit mesafede olacak biri olacağına ve konuya yaklaşımı sadece konunun tartışılma tekniği açısından olacağına göre sanırım çok uzun 300-500 iletiyi bulmuş konularda tartışmanın devam etmesi gereken yer açısından yönlendirici olacak herkesin en baştan tüm konuyu okuyamayacağına göre gereksiz konu tekrarlarını önleyecektir. Yoksa her bir kaç sayfada aynı konular yeni baştan tekrarlar halinde tartışılmakta ve kısırlaşmaktadır. Amaç bunu önlemektir. Yoksa zaten 10-15 iletilik bir tartışmayı çok da yönlendirmeye gerek yok. Sadece unutulmuş konuları ön plana çıkarmak ve yeniden alevlendirmek için müdahelede bulunabilir moderatör ki, bunu zaten şimdiki moderatörlerimiz de yapıyorlar zaman zaman.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Cyrano'nun istediği türden bir moderasyon sistemi, uygulanabilirliği zor, ama uygulanırsa forumun kalitesinin ciddi oranda artmasına neden olacak bir sistemdir. Uygulanabilirliğinin zor olması, mesaj trafiğinin görece yoğun olduğu siyaset ve din bölümlerinde moderasyon ekibinin ciddi bir mesai harcama zorunluluğundan kaynaklanıyor. Bu konuda tecrübesi olan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu oldukça meşakkatli bir sistemdir. Moderasyon ekibi için doğru kişilerin bulunması ve bu doğru kişilerin sorumlu oldukları bölüme yeterince zaman ayırabilmesi gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi uzun süre sağlıklı ve verimli devam eden forum tartışmalarında, senin tarif ettiğin durumdaki katılımcıların iletileri ne olmuş ? Yani ceza mı almışlar ? Hayır. O iletiler yine orada durmuş ama tartışanlar aldırmadan , tartışmaya devam etmişler. O da bir iki ileti sonra bakmış ki kimse ilgilenmiyor, bırakmış.

Yani mesela çocuklar maç yapmaya başlar, top oynamayı bilmeyen çocuk, maç yapılmasında başka birşey yapalım diye kaleyi bozar, topu uzak biryere atar vs. Bakar ki diğer çocuklar maça kaptırmış kendilerini, hiç istiflerini bile bozmuyorlar. Sonunda sıkılır geçer oturur maçı seyreder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tekrar ediyorum, Sayın Freyja'nın bilgi birikimi ile bu moderasyon işinin altından rahatlıkla kalkabileceğini düşünüyorum. Yeni bir moderatör alımından ziyade foruma da hakim olan Sayın Coadmin Freyja'nın güncel ve politika alanlarında faydalı olacağına inanıyorum.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de ilkin Sayın Gecekuşu nu önerdim ama zaman meselesi daha sonradan aklıma geldi.. Bu anlamda düşününce , sanırım en uygun olanı, modlardan birinin bunu yapması gerektiği. Tabi "zaman bulurum, ben bunu yapabilirim "diyorsa öneri götürülecek olan arkadaşımız ne ala.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar, aslında bu üyelerden yeni mod seçimi gerektiği görüşüne

nerden geldik bunu da anlamış değilim.galiba sevgili @s.e.t.h sevgili

@Dayı önerisi ile başladı.. bunun üzerine bende @dayı ve @gecekuşu

önerilerine sıcak baktım.. başından beri ben (8 NOLU MESAJ )

yeni mod alınması veya üyelerden seçilmesi yerine modların sahaya

inmesinin gerektiğini düşünüyorum..nedenmi ?

bir kere yönetimin üyelerle bütünleşmesini sağlayacak,ikincisi tarafsız ve

objektif uygulamalar yapacağına üye arkadaşlar daha emin olacaklar...

ayrıca zaten şunun şurası devamlı yazan 20-30 kişi olduğumuza göre

@CYRANO,@Dayı @gecekuşu gibi aktif üye kaybımızda olmaz...

ayrıca bu konular hassas konulardır; bu üç değerli üyenin sürekli kafalarının

mod seçimi ile meşgul edilmesini de doğru bulmam... dolayısı ile yönetimden

bir yetkilinin moderasyonu yürütmesi aslında bir yönetim fonksiyonudur...

sayın @freyja nın yada başka birinin seçimi de yine yönetimin tasarrufundadır..

ama yönetim derse ki <hayır benim personelimin iş yükü çok yoğun,bu işi başta

@CYRANO ve @AED olmak üzere siz başlattınız,talep sahibisiniz,siz çözün derse>

o zaman bir üyeyi belirlememiz sözkonusu olabilir diye düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Gecekuşu, Dayı, Cyrano, elbetteki yönlendirici moderatör görevini büyük bir özveri ve başarıyla yapabilirler. Dahası da, Yam_yam(tecrübesi de var) ve Tengeriin Boşig arkadaşlarımızın da bu konuda çok başarılı olacaklarına inanıyorum.

Karşı olduğum taraf ise, bu arkadaşlarımız yazılarıyla foruma kat kat daha büyük katkılarda bulunuyorlar. Şahsen ben yazılarından mahrum kalmak istemem.

Halihazırdaki moderatörlerimiz aralarında anlaşarak bu konuda çalışma yapacaklardır mutlaka.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Denetleyiciden daha önemlisi,tartismalara aninda müdahale edebilecek adina ister moderatör densin veya baska birsey böyle birilerinin varligi gerekli.Tartismalar bazen öyle bir duruma geliyor ki en sabirli tartismaci bile ibrenin bu kadar yükselmesinden rahatsiz oluyor.Kisisel saldirilari bir yana birakalim,öyle tartismacilar var ki;Örnegin Kürt meselesini tartisirken acik acik ulusun milli degerlerine saldilmakta ve bunlar da özgür tartisma adi altinda yapilmaktadir.Iste uyarinin yanisira tartismalarin böyle bir konuma gelmesini aninda önleyecek ve tartismayi yine rayina oturtacak birileri gereklidir.Denetleme mekanizmasi olmalidir,zaten denetleme yoksa tartismalar tamamen cigirindan cikacaktir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir forumda bana moderatörlük teklif edilmişti ve ben de şu cevabı vermiştim;''Moderatörlük önerisini kabul edecek kadar deli değilim...''

Bana göre ha klastrofobiye yakalanmışsın ha moderatörlüğe hiç bir farkı yoktur.

Ama içtenlikle itiraf edebilirim ki; onlara da dehşetli saygı duyarım...

Bizim gibi...deli dolu...cocuksu...ukala...işgüzar...megolaman...naif...militan...prof...ve inatçı keçileri kim çekebilir ki?

Tarafsızlığa...hele ülkemizin bugünkü sosyo/politik konjonktüründe asla inanmam...

Törpülenmiş ve ehlileştirilmiş taraftarlığa ise eyvallah...

Benim kişisel olarak forumdan hiçbir şikayetim yok...bir iki teknik kural hatası yaptım...hemen hizaya getirdiler sağolsunlar...

Zaten sorun teknik hatalardan ve kural ihmallerinden çıkmaz...ihlallerden ve keskin fikir karşıtlıklarından çıkar...

Forumda üye statüsünde bulunan birikimli ve bilinçli arkadaşların moderatör olmalarına şahsen karşıyım...

Onların bir anlamda kısık sesle konuşmaları forumu yoksunlaştırır...

Moderatör görevini en iyi yapabilecek kişilerin bayan üyeler olduğunu düşünüyorum.

Erkeklerde bulunan ego şişkinliğinin onlarda o denli fazla olmadığını biliyorum;yatıştırıcı..uzlaştırıcı...barıştırıcı olurlar...üstelik bizim onlara yöneltebileceğimiz öfkelerimizde de doğal olarak frene basmamızı sağlarlar...

Şu ana kadar forumu yöneten arkadaşlarımı hiç tanımıyorum ama hepsine saygı ve sevgilerimi sunuyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben görüşümü kısaca özetleyeyim: İnternetten en büyük beklenti özgürlüktür, çoksesliliktir. Ne yapılırsa yapılsın, insanların görüşünü özgürce dile getirme hakkının kısıtlanmaması gerekir.

Açık oturum yönetimiyle forum yönetiminin benzeştirilmesi yanlış. Açık oturumda müdahale şarttır, çünkü tüm katılımcılar hep bir ağızdan bağırışmaya başlarlarsa oturumu kapatmaktan başka çare kalmaz. Sadece bu değil, konuşmacının sözünün kesilmesine, her cümlesine "olmaz, yanlış, değil öyle" denmesine engel olmak gerekir. Lafı bitirir, söyleyeceğini söyler, ondan sonra cevap hakkı doğar. Forumda ise böyle bir gereklilik söz konusu değil. Zaten iletinin yanıtını beklemek gerekiyor.

Hakaretleşmeye, küfürleşmeye, "avatarın ardına saklanma, filan yere gel de yüzüme söyle, haddini bildireyim" gibi abukluklara meydan verilmemesini, artı işte ne bileyim, gerçek kimliğini açıkla diye baskı yapılmasını, özel mesajlaşmazsan her başlıkta her söylediğine kafadan itiraz ederim gibi baskı filan kurulmasını önlemeyi yeterli görüyorum...

Tüm üye ve moderatör forumdaşlara selam ve saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.