Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İzmir Nedir ve İzmir'den Ne İsterler?

Tengeriin boşig

Önerilen İletiler

Ben zaten Alkanaga'nin soylediklerine tepki gostermiyordum. Sadece ona sitem ediyordum. Zaten dedikleri temiz seyler. Elestirilecek bir yani yok. Sadece sitem ettik cunku bir Kurt olarak zoruma gidiyor buraya atilan bagnaz yorumlar. Size Kurt oldugunuz icin tasla sopayla saldirsaydilar ne yapardiniz? Sadece bizlerin yerine sokun kendinizi.

Yani size de sitem ediyorum. Bizler soylemeden sizlerin bu gibi seylere karsi tavir koymaniz guzel olurdu. Ben zaten kardeslikten ya da dostluktan filan bahsetmenin bile yanlis oldugunu dusunuyorum Turk ve Kurt halklari hakkinda konustugumuzda. CUnku ondan da ote AYNI insanlariz. Yani sizleri kendi insanim olarak goruyorum. Ama bir suru Turk bunu idrak edemiyor ve bizleri OTEKI olarak goruyor. Buradaki yorumlara bir goz atin ve kendinizi benim yerime sokun. Bir Kurdun yerine sokun.

Bakin gecen NY'de metroda uc Turk genci gordum ve Turkce konustuklarina sahit oldum . Sevindim ve konusamaya basladim, hani kendi insanimiz ya ondan! Muhabet iyi iyi surerken kim nereden sorusuna gelindi. Ucu de Istanbulluymus. Sira bana geldi ve "Ben Diyarbakirliyim" dedigimde sesleri sedalari kesildi ve sohbette bitiverdi. Halbuki ben onlara kendi insanim gozuyle yanasmistim. Zoruma gidiyor boyle seyler. Ayip oluyor bizlere. Oyle bolunmusuz ki icimizde, oyle otekilestirilmisiz ki, artik cekinir olmusuz birbirimizde.

Yani sitem ediyoruz anlayacagin...

Diyarbakırlı, bak bu siteminde haklısın...

Fakat biz de sitem ediyoruz, kimi Kürtlerin kendilerini ötekileştirmelerini ve "Sen Türk, Ben Kürt / Siz - Biz" ayrımı yapmalarını...

Ve Kürtleri geride bırakın yasaları ya da yasa açıklarını eleştirdiğimizde Kürtler tarafından alkışlanırken,

Kürtleri geride bırakan toplumsal yapıları ve kültürleri eleştirdiğimizde de yine Kürtler tarafından "Kürt Düşmanı" ilan edilmekten de gına geldi...

Ya hu bu insanlar, yani Kürtler, istediğiniz kadar sizin soyunuzdan olsun;

Hiç umrumda değil...

Onlar bizim de insanımız, en az sizin olduğu kadar...

Sizin onlar üzerinde ve onların da sizin üzerinizde ne kadar hakları varsa;

Bizim de onlar üzerinde ve onların da bizim üzerimizde o kadar haklarımız ve sorumluluklarımız var...

Bu toplumu;

Bu toplumun her kesiminin eksiğini, gediğini ve kusurunu

Eleştire eleştire;

Düzelte düzelte,

Yeri geldiğide yıkarak ve yeniden yaparak geliştirdik...

İş Kürtler'in eksiğini, gediğini eleştirmeye geldiğinde;

"Siz ırkçısınız" olmamalı bu...

Değiliz, değilim...

Ve emin olun ki böyle denildiğinde de asfalyalarımız atıyor.

(İzmirliler 'şalter'e 'asfalya' derler: 'Şalterlerim attı/Sinirim boşaldı' manasında...)

Herkes birşeylerinden feda etti, herkes yeni birşeyleri kabullendi...

Herkes böyle yaparken, Kürtler "aman bize ilişmeyin! hatta ayrıcalık verin" dediğinde, bu da herkesin gücüne gidiyor...

Ahmet Türk, çıkıp diyor ki;

"Anayasa'da Kürtlere özgü haklar tanınmalı, böyle geçmeli Anayasa'da..."

Ve bu adamlar Kürtleri temsil ettiklerini söylüyorlar; tümünü...

Bu böyle olunca, diğer etnik kökendeki insanlar elbette ki soruyor;

"Ee bunların ne ayrıcalığı var? Ne üstünlükleri var?"

Ve o insanların hiçbir zaman böyle talepleri olmamış...

ve Anayasada kayrılan ya da özel olarak tanımlanan bir etnik köken de yok!

Fakat onların böyle kayırmacı talepleri ve böyle tanımlanmış bir etnik-unsur yokken,

Kürtleri temsil ettiğini söyleyenler ve onları destekleyenler böyle birşey talep edince,

O insanlarda elbette ki bir ön yargı, elbette ki bir kin oluşuyor...

Çünkü onların da gücüne gidiyor;

"Biz böyle birşey istemezken, onlar niçin kendilerine özgü olarak bunu isteyebiliyorlar?" diye...

Ve birde bunu "Demokrasi" adına yapınca, iyice işin cılkı çıkıyor...

Demorkasi de, ırklara özgü yasalar mı vardır?

Elbette ki yoktur...

Fakat adı "Demokratik Toplum" olan bir parti, Anti-Demokratik bir talepte bulununca,

İnsanların elbette ki gücüne gidiyor

Ve bunu, kan dökme pahasına tehdit ederek yapınca;

İnsanlar elbette ki kin beslemeye başlıyor...

Yani Kürtleri temsil ettiğini söyleyenlerde ya da temsil edenlerde de büyük bir güdüm ve sorumsuzluk var...

Kürtleri en az sizin kadar benimsiyoruz.

Düzeltilmesi gereken şeyler var ve Kürtler kusursuz değiller;

Hiçbir kitle kusursuz değil...

Devlet de kusursuz değil elbette ki...

Fakat Kürtler kendilerini kusursuzmuş gibi algılayıp,

Eleştirileri "ırkçılık" olarak görüp, kendilerini öteleştirdiklerinde,

Diğer insanlar da artık onları benimsemekten ve benimsemek yönünde gayret göstermekten vazgeçiyor...

Bir öz eleştiri lazım;

Ama gerçekten bir öz eleştiri lazım...

Kürtlere karşı sorumluluk duygusu olan herkesin bir öz eleştiriye ihtiyacı var...

Kürtlerin de bir öz eleştiri yapmaları lazım...

"Feda etmek" denildiğinde "o kadar can verdik" diyorlar;

Ve evet, o kadar can verdiler...

Dağa çıkan insanlar da nihayetinde bizim insanımızdı..:

Fakat onların karşısında canları alınanlar da bizim insanımızdı...

Demek ki "o kadar can verdik" demek çözüm değil; çözümsüzlük...

"Bir sizden, bir bizden..." denildiğindei çözüm olmuyor bu...

Kürtler şunu düşünmeli;

"Can feda etmek yerine, toplumsal yapımızdan bazı aksaklıkları feda etsek nasıl olur acaba?" demeliler...

Ve onu feda edebilmeliler...

O uyumsuzlukları yaratan öğeleri feda edebilmeliler;

Onların canı, bizim de canımız ve canımızı vermelerini istemiyoruz...

Devletin kusurları mı var?

O kusurlar, Kürtlerin de kusuru ve bizim de kusurumuz...

O kusuru birlikte sormanın önüne engel koymasınlar diyoruz...

Kürtleri temsil ettiklerini söyleyenlerde şu mantık var:

"Biz Kürt'üz, bu haksızlıklar Kürtlere yapıldı; hesabını da Kürtler sorar!"

Biz de diyoruz ki;

"Biz, aynı toprağın insalarıyız; o haksızlıklar sadece Kürtlere değil, bize de yapılmıştır; hesabını birlikte soralım!"

Ama sonra diyorlar ki;

"Ee ama siz Kürt değilsiniz!, o haksızlıklar bize yapıldı!"

Bu mantık var mı?

Evet, gerçekten de bu mantık var Kürtlerde...

Peki bu, "Kendini ötekileştirmek" değil midir?

Evet, ister kabul edin ister etmeyin; öyledir...

Bu mantık var, kesinlikler bu mantık var...

Ve kimisinde de bu mantığın daha kırıcısı ve güce gideni de "Şark Kurnazlığı" ile yapılıyor...

Gerçekten var bu Şark Kurnazlığı...

Siz, onlara yapılan haksızlıkları, Demokrasi ve Hümanizm adına dile getiriyorsunuz;

Ama onlardan bir kısmı çıkıp, Demokrasi ve Hümanizm adına dile getirdiğiniz doğruları

Kendi ırkçılığı için kullanarak;

"Bakın, Türkler bile böyle düşünüyor!" demeye getiriyorlar...

Ben bunu kendi hayatımda onlarca kere yaşadım...

"Kürtçenin yasaklanması, yapılabilecek en ilkel hataydı" dediğimde,

Onlarca kere bunu, bana karşı kullananını gördüm:

"Bak, adam Ulusalcı ama kendisi bile bize hak veriyor!" denilerek, güya Şark Kurnazlığı yapılıyor...

Dersim'de olanlar için "Devrim amacıyla yapılmıştır fakat hem o insanları güdenlerin, o insanları kendileri uğruna ölmeye koşullamalarından ve hem de devletin uygulamada katı davranmasından dolayı masum insanlar katledilmiştir." dediğimde;

"Ahanda bak, adam Ulusalcı ama kendisi bile kabul ediyor bizim haklı olduğumuzu!" diyerek Şark Kurnazlığına yatanları gördüm...

Kendi ırkçılığını doğruluyormuş gibi lanse edenini gördüm...

Hem de çoğunluğunda bunu gördüm...

Ya hu ben kimseye hak vermiyorum...

Orada ölen insanların haklarını, onlara teslim ediyorum...

Fakat aynı insanlara;

"Kürtler, kendi kültürleri yüzünden bu topluma ayak uyduramıyorlar" dediğimde,

Anında "Faşist" ve "Irkçı" ilan ediliyorum...

Ee bu da insanın gücüne gidiyor Diyarbakırlı...

Bazı gerçekleri dile getirdiğimizde, bunları kendi ırkçılıklarına referans göstermelerinden de gocunuyoruz...

Kürtlerin aksaklıklarını ve gerekliliklerini umursadığımızda, ırkçı ilan edilmemizden de gocunuyoruz...

Kusura bakmayın ama bu forumdaki forumdaşlara (ki, haklı ya da haksız, en çok ne yazık ki Mavi alınmıştır)

temkinli yaklaşmamın nedeni de bu gibi davranışları çokça görmüş-geçirmiş olmamdandır...

Bu forumda bile, yazdıklarımızı hem anlamayıp, anlamlandıramayıp;

Hatta kullandığımız kavramların yarısının bile anlamını bilmeyip;

Hem de çıkıp:

"Ahanda bir o konuda böyle konuşuyor, bir bu konuda bunu diyor; çelişkili oluyor" denilmesine de aslında gocunmuyorum ve gülüyorum ama yine de durup bir düşünüyorum;

"Ben kim için uğraşıyorum?" diye...

Ve ben, umursadığım insanlar/kitleler için böyle bir soru soracak konumda bulunmayı da sevmiyorum...

Bu da gücümüze gidiyor...

Ben, ne Kürtler için çabalıyorum...

Ne de Kürt Olmayanlar için çabalıyorum...

Ben, bu ülkede ortak değerleri önemseyen ve ortak bir yaşam sürmeyi amaç edinenler için çabalıyorum...

O yüzden,

Sizin "Gücünüze gideni" çok iyi anlıyorum...

Sizin de bizim gücümüze gidenleri algılayabilmenizi umuyorum...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırlı, bak bu siteminde haklısın...

.

.

.

Saygılarımla...

Kurtler ya da herhangi bir toplum hic bir sekilde zorla baska bir topluma ayak uydurmak zorunda degil!

Ne munasebet? Burasi Turkiye'mi yoksa Nazi Almanyasi mi?

Zira ayak uydurmak eger kendi dilimizi ve kimligimizi UNUTMAK ise o zaman tabii ki uydurmayacagiz! Sizin ayak uydurma anlayisiniz belli!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırda taş atan Terörist,İzmirde taş atan vatansever oluyor nedense,Diyarbakırda taş atana 10'larca yıl hapis verilirken,izmirdeki Teröristler kamera kaydı bulunmasına rağmen gözaltına bile alınmıyorlar eh artık söyleyecek bişey kalmıyor....

Yahu bu kadarda anlamazdan gelemez bir insan pes vallahi :D Diyarbakırda taş atanlar pkk destekçileridir ve Devlete yani devlet daireelerine,polise,askere taş atanlardır.

İzmide ise PKk sözcüsü olan dtp ye, yani pkk terör örgütü taşlanmıştır.

Aradaki fark budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Izmir'den ne mi istiyoruz?

Bizlere sirf Kurt oldugumuz icin tas ve sopalarla saldirmamalarini istiyoruz.

Akillarini toplamalarini ve insanca davranmalarini istiyoruz!

Lütfen anlayın artık,analamazdan gelerek bir şeyi değiştiremesiniz.Kürtlere değil pkk terör örgütüne,katil öcalanın posterlerini taşıyan ve terör örgütünün sözde bayrağını taşıyan pkk sözcüsü dtp ye saldırılmıştır.

pkk olayını kürtlerle özdeştirerek ikilik yaratmayın lütfen herkes neyin ne olduğunu çok iyi biliyor.

Siz hala anlamazdan gelmeye devam edin.

Bunun en güzel örneğini Ardahanda yaşayan kürt kökenli vatandaşlarımız vermiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu bu kadarda anlamazdan gelemez bir insan pes vallahi :D Diyarbakırda taş atanlar pkk destekçileridir ve Devlete yani devlet daireelerine,polise,askere taş atanlardır.

İzmide ise PKk sözcüsü olan dtp ye, yani pkk terör örgütü taşlanmıştır.

Aradaki fark budur.

İyi o zaman Diyarbakıra Chp geldiğinde domates atanlarda Ergenekonu Terör Örgütünü taşlamışlardır,neden onlara hapis cezaları verilmiştir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani size de sitem ediyorum. Bizler soylemeden sizlerin bu gibi seylere karsi tavir koymaniz guzel olurdu. Ben zaten kardeslikten ya da dostluktan filan bahsetmenin bile yanlis oldugunu dusunuyorum Turk ve Kurt halklari hakkinda konustugumuzda. CUnku ondan da ote AYNI insanlariz. Yani sizleri kendi insanim olarak goruyorum. Ama bir suru Turk bunu idrak edemiyor ve bizleri OTEKI olarak goruyor. Buradaki yorumlara bir goz atin ve kendinizi benim yerime sokun. Bir Kurdun yerine sokun.

Bakin gecen NY'de metroda uc Turk genci gordum ve Turkce konustuklarina sahit oldum . Sevindim ve konusamaya basladim, hani kendi insanimiz ya ondan! Muhabet iyi iyi surerken kim nereden sorusuna gelindi. Ucu de Istanbulluymus. Sira bana geldi ve "Ben Diyarbakirliyim" dedigimde sesleri sedalari kesildi ve sohbette bitiverdi. Halbuki ben onlara kendi insanim gozuyle yanasmistim. Zoruma gidiyor boyle seyler. Ayip oluyor bizlere. Oyle bolunmusuz ki icimizde, oyle otekilestirilmisiz ki, artik cekinir olmusuz birbirimizde.

Yani sitem ediyoruz anlayacagin...

Sayın diyarbakırlı bu iletinize cevap vermeden önce kimi zaman bu forumda bahsettiğim bazı şeyleri yinelemek istiyorum. Bu nedenle iletinizle ilgili yazacaklarımı değerlendirirken ,bunları gözönünde bulundurmanızı rica ediyorum. Etnik ve dini kimliklerimi bu forumda yazdım. Etnik olarak Türk bile değilim. Dini kimliğim inançsız olmakla birlikte aynı dine mensup ama bu ülkede birbirine düşman edilen ve kırdırılan biri alevi biri sünni iki insanın çocuğuyum. Bu kimliklerim hayatım boyunca ne ailemde ne de çevremde sorun olmadı. Bundan hiç rahatsızlık duymadım etrafımdakiler de duymadı. Etrafımdakilerin sadece ve sadece ne kadar insan olabildikleri veya kalabildikleri beni ilgilendiriyor.

Şimdi gelelim iletinize. Şimdi yazacaklarım bu ülkede ve sizin de yurtdışında yaşamış olduğunuz genel tesbitlerden ibarettir.

Alındığınız ve ağrınıza giden bir durumdan bahsetmişsiniz. İster inanırsınız ister inanmazsınız ama bu durum benimde çok ağırıma gidiyor. Bunun nedenleri konusunda bazı gözlemlerimi yazmak istiyorum.

Senelerdir bu topraklar üzerinde kimsenin etnik ve dini kimliklerinin sorun edilmediği et ve tırnak olmuş bir sürü insanın birbilerine bu denli düşman edilmesi ağırıma gidiyor.

Bu ülkede artık şehit çıkmayan il kalmadı. Her ilde bir çok evde ağıtlar yükseldi, yükseliyor. Fakat bu ülke insanı pkk ile kürt halkını ayırmasını çok iyi bilmiş , kürt vatandaşlarımızla birlikte en ufak bir kin duymadan yaşamlarını sürdürmeye devam etmişler ve etmektedirler. Başka bir ülke de olsa kan gövdeyi çoktan götürmüş olurdu.

Sizlerin yaptığı gibi doğru dürüst kimin yaptığı belli olmayan olaylar için taşkınlık yapmadı bu halk. Evlatlarının katillerinin PKK olduğunu bilmelerine rağmen.

Eğer yukarda bahsettiğiniz konuşma esnasında siz

Urfalıyım deseydiniz

Antepliyim deseydiniz,

Ağrılıyım deseydiniz

Malatyalıyım deseydiniz

Mardinliyim deseydiniz

Hakkariliyim deseydiniz

Vanlyım deseydiniz

Bu konuşma asla kesilmezdi. Bakın KÜRT demiyorum . DİYARBAKIRLI olmanız hasebiyle o konuşma kesildi.

Peki neden hiç sordunuz mu benim insanım , Anadolu insanı dediğimiz insanlar nasıl bu hale geldi?

Yukarda saydığım illerde kürt yok mu? Neden sadece Diyarbakırlılara karşı bu ülke de veya dışarda böyle tepkiler oluşuyor hiç düşündünüz mü?

Çünkü Dyarbakırı merkez edinmiş kürtlerin haklarını savunduğunu idda ettiğiniz aşiret liderleri, belediye başkanlarınız ,

bu ülkenin ortak değerlerini parçalamaya çalışıyor ,

bölücülük yapıyor ,

ırkçılık yapıyor

evlatlarını öldüren terör örgütünü alkışlarla karşılıyor, ,

"kürdistanın sınırlarını çizdik kazandığımız belediye başkanlıkları ile" diyor,

"bugün dilimizi kabul ettiler yarın topraklarımızı" diyor,

"bunları bunları yapmazsanız size sokakları dar ederiz" diyor,

Bir çok yerde ,terör örgütü tarafından öldürülen askerlerimiz için sevinç çığlıkları atıyorlar ulu orta.(bunları birebir gördüm)

Biliyor musunuz sayın diyarbakırlı , bu halk , bu kadar sağduyulu olmasına rağmen bunları bir tarafa yazıyor.

Bu olmadığını!!? idda ettiğiniz haklardan çok daha kötü bir durum ve üzücü.Çünkü halkın kalbinde artık diyarbakırlılarda benim insanımdır yazmıyor.

Diyarbakırlı = PKK yazıyor

Yine söylemekte fayda görüyorum üstüne basa basa KÜRT DEMİYORUM DİYARBAKIRLILAR İÇİN OLUŞTU bu durum.

Sayın diyarbakırlı kardeşim , artık düşünün bazı şeyleri dün stadlarda gösterilen tepkiler artık sokaklara taşmak üzere, İzmir de, Çanakkalede yaşananlar sadece insanların artık en ufak şeylerden patlamaya hazır olduklarının göstergeleri. Bunları düşünmek için halen çok geç kalınmış değil. Kaybedecek olanlar yine bizleriz. Kazanacaklar da zaten bellidir.

Umarım bu iletimi tüm önyargılarınızdan ve art niyetlerden arınarak okursunuz.Çünkü ben bunları yazarken hiç bir art niyet ve önyargı taşımıyorum. Sadece gelinen nokta konusunda toplumda gözlemleyebildiğim tesbitler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurtler ya da herhangi bir toplum hic bir sekilde zorla baska bir topluma ayak uydurmak zorunda degil!

Ne munasebet? Burasi Turkiye'mi yoksa Nazi Almanyasi mi?

Zira ayak uydurmak eger kendi dilimizi ve kimligimizi UNUTMAK ise o zaman tabii ki uydurmayacagiz! Sizin ayak uydurma anlayisiniz belli!

Hala "Kimliğimizi Unutmak!" deyip duruyorsunuz...

Ya hu bana ne senin dilinden, kökeninden!

Anlamazdan gelmeyin...

Kürtlere "Kimseye ayak uydurun" demiyoruz...

"Çağa ayak uydurun" diyoruz...

Bir örnekle açıklayayım:

Atatürk, laikliğin tartışıldığı bir ortamdadır ve birisi şöyle der;

"Her şeyi anladık ama şu laiklik nedir, onu anlamadık!"...

Bu biraz da laikliğin gereksiz olduğunu ima eden bir söylemdir...

Ve Atatürk masaya elini vurarak "Adam olmaktı hoca, adam olmak" der...

Neden bu seviyede bir cümle kurar Atatürk?

Normalde bir devlet adamına yakışmayacak bir üslup gibi görünebilir.

Fakat artık ortamda öyle bir kafa yapısı hakimdir ki;

Laikliği tartışanlar, amiyane tabirlerden daha fazlasını algılayabilecek durumda değillerdir...

Şimdi bu hikayesi kendinize özgü olarak alın ve "Ayak uydurmak nedir?" sorusuna o açıdan yanıt kabul edin...

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum;

Fakat her bu türlü tartışmada, sacede çıkıp, şunu diyebiliyorsunuz:

"Ayak uydurmak dilini unutmaksa..."

"Çağdaşlaşmak dilini unutmaksa..."

"Ulus olmak dilini unutmaksa..."

"Bilmem ne olmak dilini unutmaksa..."

Yani hep aynı şeyi, nalıncı keseri gibi provake edip duruyorsunuz...

Kimse size dilinizi ya da kültürünüzü öğrenmeyin ya da konuşmayın, geliştirmeyin demiyor...

O değil de;

Bu söylemlerden başka bir şeyi dile getiremeyen

ve söylediklerimi algılayamadığı izlenimi veren birisi ile neyi tartışıyorum ki ben?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hala "Kimliğimizi Unutmak!" deyip duruyorsunuz...

Ya hu bana ne senin dilinden, kökeninden!

Anlamazdan gelmeyin...

Kürtlere "Kimseye ayak uydurun" demiyoruz...

"Çağa ayak uydurun" diyoruz...

Yeni modo, baktik inkar ve ezberimiz tutmadi simdi caga moda cikti. Kürt'lere kimseye ayak uydurun demiyormusuzda sadece caga ayak uydurun diyormusuz....

Yani Izmir'in caga ayak uyduranlari Kürt'leri tas ve sopalarla caga ayak uymalarini saglamaya calistilar diyebiliriz artik.

Sana veya banami karisti kimin nereye ayak uyduracagi? ABD de Irak ve Afganistan'a girip onlari caga ayak uydurmalarini sagliyor yillrdan beri. Kalsin öyle yardim. Bizden kimse caga ayak uydurmak icin yardim beklemiyor, keza kendimiz daha cagin en uzalarindayiz ve baskalarina nasil caga ayak uymalarini bekleriz baska bir konu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lütfen anlayın artık,analamazdan gelerek bir şeyi değiştiremesiniz.Kürtlere değil pkk terör örgütüne,katil öcalanın posterlerini taşıyan ve terör örgütünün sözde bayrağını taşıyan pkk sözcüsü dtp ye saldırılmıştır.

pkk olayını kürtlerle özdeştirerek ikilik yaratmayın lütfen herkes neyin ne olduğunu çok iyi biliyor.

Siz hala anlamazdan gelmeye devam edin.

Bunun en güzel örneğini Ardahanda yaşayan kürt kökenli vatandaşlarımız vermiştir.

Ne yazık ki bazılarımız için ''ne gördüğümüz değil nasıl görmek istediğimiz'' önemli..

PKK sözcüsü dediğiniz parti yasal bir partidir.. Yasal bir partiye ne olursa olsun hakaret etmek hukuken suçtur..

İkincisi de İzmirde nasıl görmek istediğinizi lütfen bırakın.. Ve ne varsa onu görün..

İzmirde DTP konvoyunda PKK bayrağı yoktur..

İzmirde bir grup ırkçı güruh durdukları arabaları ''PKK lımısın'' şeklinde değil doğrudan ''Kürt müsün'' diye sorarak linç etmişlerdir..

Bu soru bile başlı başına ülkedeki atmosferi en güzel şekliyle yansıtmaktadır..

''Ama'' sız, ''ancak'' sız, ''fakat'' sız...........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çünkü Dyarbakırı merkez edinmiş kürtlerin haklarını savunduğunu idda ettiğiniz aşiret liderleri, belediye başkanlarınız ,

bu ülkenin ortak değerlerini parçalamaya çalışıyor ,

bölücülük yapıyor ,

ırkçılık yapıyor

evlatlarını öldüren terör örgütünü alkışlarla karşılıyor, ,

Siz hala orada mısınız?

Atı alan PKK Diyarbakır surlarını çoktan aşmış, Haymana yaylalarına varmış..

Bu yüzden artık bir Türk olarak titreyip kendimize gelmenin tam zamanı..

Bakın artık düzenli Kürt ordusuda kuruluyor..

Allah korusun, 3-5 çapulcu Kürtle baş edemedik yüz binlerce komando, bordo bereli, F-16 lı, Alman tanklı, İsrail Heronlu Kürtlerle nasıl baş ederiz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz hala orada mısınız?

Atı alan PKK Diyarbakır surlarını çoktan aşmış, Haymana yaylalarına varmış..

Bu yüzden artık bir Türk olarak titreyip kendimize gelmenin tam zamanı..

Bakın artık düzenli Kürt ordusuda kuruluyor..

Allah korusun, 3-5 çapulcu Kürtle baş edemedik yüz binlerce komando, bordo bereli, F-16 lı, Alman tanklı, İsrail Heronlu Kürtlerle nasıl baş ederiz?

Ya orda kalmışız ne yapacaksınız cehalet işte. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya orda kalmışız ne yapacaksınız cehalet işte. smile.gif

Devlet erkani yavas yavas bu kulanma tarihi bitmis inkarci ve ezber sloganlardan vaz gecilmesi gerektigini görüyor. Ülkenin kalkinmasini ve demokrasiyi istiyorsak bunlari yapmak zorundayiz. Aksi taktirde ebediyen son 85 yildan beri yasadiklarimiz problemleri devamli yasaycagiz. Tabii bu arada diger uygar toplumlarda köprüyü en az bin sefer gecmis olacaklar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Devlet erkani yavas yavas bu kulanma tarihi bitmis inkarci ve ezber sloganlardan vaz gecilmesi gerektigini görüyor. Ülkenin kalkinmasini ve demokrasiyi istiyorsak bunlari yapmak zorundayiz. Aksi taktirde ebediyen son 85 yildan beri yasadiklarimiz problemleri devamli yasaycagiz. Tabii bu arada diger uygar toplumlarda köprüyü en az bin sefer gecmis olacaklar.

Bu konuda yazdığım ilk ileti, toplumun diyarbakırlılara göstermiş olduğu tepkinin nedenleri üzerine gözlemlediğim tesbitlerdi. Bunları örneklerken de devletin ezberlerini değil, destek verdiğiniz kürt ırkçılığını körükleyen aşiret lideri başkanınızın ve belediye başkanlarınızın söylemlerini kullandım. Cevap verirken iletilerin ne amaçla ve niçin yazıldığını daha iyi etüt ederseniz bu tür iletilere gerek kalmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda yazdığım ilk ileti, toplumun diyarbakırlılara göstermiş olduğu tepkinin nedenleri üzerine gözlemlediğim tesbitlerdi. Bunları örneklerken de devletin ezberlerini değil, destek verdiğiniz kürt ırkçılığını körükleyen aşiret lideri başkanınızın ve belediye başkanlarınızın söylemlerini kullandım. Cevap verirken iletilerin ne amaçla ve niçin yazıldığını daha iyi etüt ederseniz bu tür iletilere gerek kalmaz.

Ya hala nasil asiret diyorsunuz. Asiretleri ayakta tutanlar Osmanlilardi, sonra siyasi partilerinizdi sonra da koruculuk sistemiydi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ev de Anteni değiştirem dedik.Gittik Çarşıdan bir uydu Anten Aldık.Akşama takmak için BirEkip yolluyacaklarını söylediler.Akşam biri 12-14 yaşlarında biri de 18-19 Yaşlarında, iki genç geldiler anten takmaya..Eee bizde Anten takılırken yardım edecez tabe, ordan tut burdan çek. Hahh görüntü şöyle böyle vs..

Sağolsunlar Anteni Taktılar. Ama öyle koştururken.Çocuklar anlattı;

Abi dedi Siz bizim gelecegğimizi çaldınız.Yatırım hep buralara oluyor.

Yaff dedim ne geleceği ne çalması.Kulaklarıma inanmak istemedim..Devam ettiler..

Zenginler hep buraya yatırım yapıyo da şöyle böyle...

Düşündük ya hu dedim bu nasıl bir pisikoloji,bir ezilmişlik duygusu var gençlerde...

Her ne olursa olsun Diyarbakırdan Siirt'e ,Mardinden batmana görmüşlüğümüz vardı.Bir çok güzel insan da tanıdık oralarda lakin bu gençlerdeki ruh hali,şaşkınlık yarattı.Agam dedim geleceğimizi çaldınız ne demek.Kimin geleceğini neden çalam.

Bu ülkede Doğdum,Türk üm,Müslümanım ve kimseden birşey çalmadım.Neden çalam ki.Aksine etrafımdakilere yardımcı olmaya çalıştım.Kanunlara saygılı oldum.Vatanıma devletime,halkıma bağlı oldum. İnsan gibi hareket eden herkese,insan gibi davranmaya dikkat ettim.

Şimdi bakıyorum bazı larına,Kürtçe serbest olsun,biz ırkız,bizim haklarımız verilmiyor,bize yatırım yapılmıyor.Vs..

Ya hu dedim el insaf. ;)

Diyarbakırda Bulundum,sık sık elektrikler kesilirdi neden ısıtıcılara yükleniliyor.Elektrikçi çagırdım Abi kaçak mı normal mi diye soruyor. -_-

Kaçak elektrik kullanmak nerdeyse normal olmuş...Gittik D.bakır tek 'e sorduk abi bizim faturalar yüksek diyee..

Ne desin görevli,EEee. bilirsiniz halk garibandır,veremez şöyle böyle.. vs...

Gaziantep ten urfaya kadar otoban yapılıyordu,ordan da D.bakıra uzanacak.Ule birde çanakkalenin yollarını düşündüm içler acısı..

Türkiye hepimizin Doğusuyla Batısıyla.Amacımız memleketi yükseltmek ileri medeniyetler seviyesine çıkartmak olmalı.Yoksa şu cu bucu diye bölmek değil.Unutmayalım ki,başka Türkiye Yok.. :clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ev de Anteni değiştirem dedik.Gittik Çarşıdan bir uydu Anten Aldık.Akşama takmak için BirEkip yolluyacaklarını

.

.

.

olmalı.Yoksa şu cu bucu diye bölmek değil.Unutmayalım ki,başka Türkiye Yok.. clover.gifclover.gif

Millette para pul yoksa, calisacaklari is yoksa. Istanbul Ankara, Bursa, IZmir ytairim ustune yatirim gorurken DB zerre kadar yatirim gormuyorsa ne yapsinlar adamlar? Tabii ki calarlar elektirgi! Gidip magarada mi yasasinlar?

Son 30 yilda Kurtlere yonelik sert ve cirkin siyasetin maliyeti 1 trilyon dolar. O para zamaninda o hatalari yapmak yerine bolgeye yatirilsaydi kimse elektrik calarmiydi?

Lutfen elinizi vijdaniniza koyun boyle sorular sormadan once!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya hala nasil asiret diyorsunuz. Asiretleri ayakta tutanlar Osmanlilardi, sonra siyasi partilerinizdi sonra da koruculuk sistemiydi.

Ya artık ben gerçekten inanamıyorum sizlere. Burada verdiğiniz cevapla benim söylemeye çalıştığım şeyi nasıl inkar ediyorsunuz. Ahmet Türk kanco aşiretinin lideri değil mi? Kürtlerin sözde bireysel haklarının savunucuları bilmem kaç dönem araziye sahip , kasr gibi yerde oturan bir aşiret lideri değil mi?. Bu adam kürtlerin haklarınısavunduğunu idda etmiyor mu? DTPnin başkanı değil mi?

"ben kardeşim bu sistemden hoşlanmıyorum ,önce taşın altına elimi ben koyuyorum ve topraklarımın bir kısmını yoksul kürt kardeşlerime dağıtıyorum " dedi de devlet mi engelliyor?

Ama pardon dimi yöredeki aşiretler tamamen Türklerin elinde. Söylemek istenilenler ancak böyle değiştirilir ve sabote edilir.. Artık gördüm ki sizlerle bir ortayol bulunması imkansız . Alışmışsınız şiddet ve terörle bir şeyler eldeetmeye görüyoruz günlerdir Türkiyenin çeşitli yerlerinde yarattığınız manzaraları. Söylenince de bozuluyorsunuz. Barışmış barış sizin neyinize!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya artık ben gerçekten inanamıyorum sizlere. Burada verdiğiniz cevapla benim söylemeye çalıştığım şeyi nasıl inkar ediyorsunuz. Ahmet Türk kanco aşiretinin lideri değil mi? Kürtlerin sözde bireysel haklarının savunucuları bilmem kaç dönem araziye sahip , kasr gibi yerde oturan bir aşiret lideri değil mi?. Bu adam kürtlerin haklarınısavunduğunu idda etmiyor mu? DTPnin başkanı değil mi?

.

.

Lütfen artık İzmir korosu misali dilimizden düşüremediğimiz şu sololarımızdan vaz geçelim..

Güneydoğunun yalnızca İHA, DHA ve STV nin Tek Türkiyeli masallarından ibaret olmadığını anlayalım..

Güneydoğuda feodal ve aşiret düzeni bitme noktasında.. Mevcut feodal düzenden kaynaklı olaylar anadolu ve karadenizde yaşanan töre olaylarından fazla değil..

Feodal yapı şu an yalnızca Urfa, Siirt (daha çok Arapların yoğunlukta olduğu yerlerde) gibi illerimizde varlığını sürdürmekte..

DTP son yerel seçimde Urfada 3 ilçe kazandı.. Burada DTP ye oy veren, destekleyen tek bir aşiret yok.. Aksine Harran, Akçakale gibi aşiret yapısının %100 güçlü olduğu yerlerde DTP nin tek bir oyu dahi yok.. İnanmassanız yerel seçim sonuçlarından Urfanın ilçelerine bakınız..

Ahmet Türk'e gelince..

Ahmet Türk hayatında sadece seçimden seçime Mardin'e giden birisidir.. Türkiye tarihinde demokrasi, barış ve özgürlük adına yıllarca işkenceli cezaevinde yatan kaç ''aşiret lider'' var Allah aşkına..? Bugüne kadar bu amaçlar uğruna Türk' ün kaç yakını faili meçhul bir şekilde öldürüldü biliyor musunuz?

Ahmet Türk'ün yanında çalışan tek bir işçi, ırgat, hizmetçi yok.. Bu mudur aşiret liderliği?

Murad Bozlak döneminde HADEP in, Tuncer Bakırhan, Mehmet Abbasoğlu zamanında DEHAP ın Ankaradaki ilçe/belde binalarının çoğu zaman elektrikleri kesik olurdu..(Ankarada yaşadığım için biliyorum, diğer illerdeki durumu tahmin edebiliriz)

Bu vesileyle Ahmet Türkün gerek maddi gerekse manevi anlamda DTP ye yaptığı hizmetin tarifi yoktur.. Bu yüzden DTP geleneği Ahmet Türke çok şey borçludur..

Sevgiyle kalın........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"ben kardeşim bu sistemden hoşlanmıyorum ,önce taşın altına elimi ben koyuyorum ve topraklarımın bir kısmını yoksul kürt kardeşlerime dağıtıyorum " dedi de devlet mi engelliyor?

Ama pardon dimi yöredeki aşiretler tamamen Türklerin elinde. Söylemek istenilenler ancak böyle değiştirilir ve sabote edilir.. Artık gördüm ki sizlerle bir ortayol bulunması imkansız . Alışmışsınız şiddet ve terörle bir şeyler eldeetmeye görüyoruz günlerdir Türkiyenin çeşitli yerlerinde yarattığınız manzaraları. Söylenince de bozuluyorsunuz. Barışmış barış sizin neyinize!!

Ahmet Turk nasil Kanco asiretinin adamiysa, AKP'de, CHP'de, ANAP'ta, DYP'de, DP'de yillardir mecliste cirit atan asiret adamlari yok mu?

Tabii asiret adamlari Kurtlerin leyhinde hareket edince KOTU olup, sizlerle BIRLIKTE olunca MELAIKE oluyorlar degil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güneydoğuda feodal ve aşiret düzeni bitme noktasında.. Mevcut feodal düzenden kaynaklı olaylar anadolu ve karadenizde yaşanan töre olaylarından fazla değil..

Feodal yapı şu an yalnızca Urfa, Siirt (daha çok Arapların yoğunlukta olduğu yerlerde) gibi illerimizde varlığını sürdürmekte..

1- Feodal yapı tükeniyor bile olsa, var olan sorunların kaynağında, o yapının yer aldığı gerçeği değişmez.

Örneğin, Feodal Yapı ortadan kalktı diye, 1789 öncesi sorunları Feodalizm'e mal etmemeli miyiz?

2- Kaldı ki Feodal yapı hiç de kalkmış durumda değildir.

Örneğin Mardin'den tutun Hakkari'ye kadar hala Aşiretler gayet de güçlüdür.

Hiç de öyle bitmiş halde de değillerdir.

Ayrıca feodal yapının/örgütlenmenin çökmesi de tek başına anlam ifade etmemektedir;

O toplumsal kaygı ve o örgütlenmenin yarattığı ağa-bey kökenli kültürü de yok olmalıdır...

Ben bugün hala, 18-20 yaşındaki öğrenciden;

"Biz kan davası yüzünden, ben küçükken kaçtık" dediğini duyuyorsam,

Bu, aşiret kültürünün hala güçlü olduğunun göstergesidir

Ve öyle 15 yılda falan kendiliğinden çözülecek bir yapı da değildir o yapı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Millette para pul yoksa, calisacaklari is yoksa. Istanbul Ankara, Bursa, IZmir ytairim ustune yatirim gorurken DB zerre kadar yatirim gormuyorsa ne yapsinlar adamlar? Tabii ki calarlar elektirgi! Gidip magarada mi yasasinlar?

Son 30 yilda Kurtlere yonelik sert ve cirkin siyasetin maliyeti 1 trilyon dolar. O para zamaninda o hatalari yapmak yerine bolgeye yatirilsaydi kimse elektrik calarmiydi?

:lol::lol::lol:Evet Çalsınlar elektriği.Hatta Hep beraber çalalım neden para veriyoruz ki.Bak neden aklımıza gelmedi bunlar.Ya hu bütün garibanlara söyleyem,elektrik parası vermesinler, çalmak varken... :clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:lol::lol::lol:Evet Çalsınlar elektriği.Hatta Hep beraber çalalım neden para veriyoruz ki.Bak neden aklımıza gelmedi bunlar.Ya hu bütün garibanlara söyleyem,elektrik parası vermesinler, çalmak varken... :clover::clover::clover:

Konunun geldigi noktaya bakinca bazen bizim toplum olarak daha beterini hak ettigimize inaniyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu para pul yanlız DB'ndemi yok.

Bak bakalım Kars-ardahan-ığdır-Erzurum gibi illere kaç fabrika var,kaç insan tok(aç) geziyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi o zaman Diyarbakıra Chp geldiğinde domates atanlarda Ergenekonu Terör Örgütünü taşlamışlardır,neden onlara hapis cezaları verilmiştir?

Siz anlamamkta ısrar ettikçe ben yazacağım.

Bak arkadaşım dtp pkk nın sözcülüğünü yapıyor ve binlerce insanın katilini savunuyor,dolayısı ile terör belasında yakınlarını kaybedenlerin doğal tepkisidir.

CHP ile dtp 'yi nasıl aynı görebilirsiniz,buda zihniyet sorunudur.

CHP bugün(3-5 suçlu haricinde) Ergenekon adı altında terörle mücadele etmiş insanlara yapılan haksızlığı savunuyor.

Siz hiç duydunuzmu CHP Suçu sabit görülmüş ergenekoncuyu savunuyor diye?

Şimdi farkı anlayabildinizmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın diyarbakırlı bu iletinize cevap vermeden önce kimi zaman bu forumda bahsettiğim bazı şeyleri yinelemek istiyorum. Bu nedenle iletinizle ilgili yazacaklarımı değerlendirirken ,bunları gözönünde bulundurmanızı rica ediyorum. Etnik ve dini kimliklerimi bu forumda yazdım. Etnik olarak Türk bile değilim. Dini kimliğim inançsız olmakla birlikte aynı dine mensup ama bu ülkede birbirine düşman edilen ve kırdırılan biri alevi biri sünni iki insanın çocuğuyum. Bu kimliklerim hayatım boyunca ne ailemde ne de çevremde sorun olmadı. Bundan hiç rahatsızlık duymadım etrafımdakiler de duymadı. Etrafımdakilerin sadece ve sadece ne kadar insan olabildikleri veya kalabildikleri beni ilgilendiriyor.

.

.

Çok güzel tesbitlerde bulunmuşsunuz yüreğinize sağlık sevgili gelincik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.