Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Misafir zpkn

Önerilen İletiler

slm millet adım fırat kader hakkında yapılan tartışmalar beni bazı düşüncelere yöneltti paylaşmak istedim...

öncelikle kuran da denildiğine göre Allah kaderi biliyor ve sonumuzu biliyor. Bu şöyle bi yana dursun;

ayrıca yine kuran diyor ki insanlar kaderlerinde belirli noktalarda özgürdürler... hoppbalaaa

eğer ben kafama eseni yapıyorsam bu nası bilinir ki... ben şöyle bir cevap buldum.

sonucta insanlar olarak tahmin ve öngörü kapasitemiz bayağı sınırlı yarınını dakika dakika eksiksiz tahmin edecek insan olamaz cünkü sadece saatlerin milyonlarca tahmin şansı olabilir... daha açık konusalım... mesela arkadaşınızla tam 14:00 da bulusacaksınız o sırada 13:45 te arkadaşınız bir kaza geçirdi gelemedi bu sizin sadece bir saatinize değil geriye kalan tüm hayatınızda etkili olabilecek sonuclar doğurmaz mı...belki o gece yatağınızda değil hastahanede uyuyacaksınız...yani tam manasıyla kelebek etkisi... bu yoldan çıkarsak(uzun oldu farkındayım) Allah'ın düşünme ve zekasının sonsuz olmasıyla birlikte belkide kader Allah'ın yapabileceğimiz herşeyi sonsuz aklında barındırmasıyla ortaya çıkan bir tahmin yığınıdır... bu sonuc onceden belirttiğim iki şartada uymaz mı... bu konuda görüşlerinizi alırsam sevinirim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonsuz olasılıklar evrenindeyiz..her birimiz sonsuz olasılıklara gebeyiz.. :D

Bir çok yönüyle Kader bizim tercihlerimizden oluşur..OL,an Kaderi, yani yaşanmış olan kaderimizi biliriz bal gibi.. :D

Evet..kelebek etkisi..mesela benim yada senin yada her hangi bir İnsanın bu dünyaya gelebilmesi için kaç bin çift tam zamanında tam saniyesinde tam ANında çiftleşti de biz OLabildik..içlerinden bir çift az geç kalsa yada biraz erken kalksa yataktan, yoktu dayı şimdi.. :D yada sen.. :D buda bizim elimizde olmayan Kader.. :D

Tercihlerin güzel sonuçlara varıyorsa yani hayatı güzel yaşayabiliyorsan bunu becerebiliyorsan kaderin güzeldir senin..bak kendi kaderini güzel ve okunaklı yazmaya.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben kaderi labırentlere benzetıyorum cıkıs noktamız aynı ama farklı yollarla cıkısa ulasma gıbı bır durumumuz söz konusu eger duz bı yol olsaydı hıc bı esprısı kalmazdı yasamın ve bu durumda gunah sevap gıbı degerlendırme olanaklarımızda ortadan kalkardı hangı yollardan gıdersek gıdelım o napıcagımızı bılıyo böylesı sızce de daha eglencelı dııl mı ? :)mesela sızın örnegınızdekı gıbı herhangı bı aksılık olmadıgında ne olacagını da bılıyo bı aksılık olacagı zamankı sıkkı da..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her şey var zaten..biz var olan OLASILIKLARDAN birini tercih ediyoruz..sadece hayatın o kısmını yaşıyoruz..tercih ettiğimiz yöndeki oluşumun içine girip DENEYİMLİYORUZ.. :)

Kader..kadar..ölçü demek aslında..Mushaftaki kelimenin arapça kökü bu yani..ölçü..Allah her şeyi bir KADER(ölçü)üzere yarattı..diyor..işte bizde kendi ölçümüzü kendimiz koyarız..örnek..

Tabelada der..bu viraja 60 ile gir..ölçü bu..90 la falan girersen KADERİN(Ölçünün)dışına çıkarsın..tek parçayken bir kaç parçaya bölünürsün.. :D birde böyle KADERİMİZ var..hani kendi ellerimizle yazdığımız Kaderimiz(ölçümüz) var.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...

Kader, ölçü demek, ölçüye göre yaşamak demektir. Zuhruf 11'de denilir ki;

nezzele min es semai maen bi kaderin

indirdi gökten suyu bir ölçü ile

Kaderi tayin eden allah değil, kendinizsiniz. 1 yılda dünya'da 505 trilyon ton su buharlaşır ve bu miktardaki buharlaşan su, dünya’ya yağmur olarak yağar, yani ölçülü bir devirdaim gerçekleşir. Tanrı bu devirdaim'e nasıl müdahale etmiyorsa, insanların ekolojisi esas ölçüyü belirliyorsa, insanın kaderindeki olaylara da allah müdahale edemez. Kader, insanın özgür iradesine bağlı ayağını yorganına göre uzatmasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.