Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah'a isyan etmek, küfretmek

arayüz

Önerilen İletiler

inançlı kişilerin allah'a isyan etmesi, isyanında sövüp sayması olacak iş midir?

allah'a kızıp karşı gelmek neden olur? münafıklık dedikleri bu olabilir mi?

:PNe gördün Allah tan,sen yine bil kuldan...

Bak bakam günde kaç defa kız (l)ıyoz şu Alemi.Yeter Artık

Havva ya bakmak bea... Adem ol da dön birazda kendine bak...

Zira İnsan bir bakıştan ibarettir demiş bir Abi.

..Bakışın Hala kız (L) ıyorsa. İnanç bunun neresinde... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:PNe gördün Allah tan,sen yine bil kuldan...

Bak bakam günde kaç defa kız (l)ıyoz şu Alemi.Yeter Artık

Havva ya bakmak bea... Adem ol da dön birazda kendine bak...

Zira İnsan bir bakıştan ibarettir demiş bir Abi.

..Bakışın Hala kız (L) ıyorsa. İnanç bunun neresinde... ;)

El Cevap-Yine kendinde.... :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yaşa gelene kadar sıralardan geçtik,sınavlardan geçtik.Yüzlerce kitap geçti gözümüzün önünden,binlerce,milyonlarca cümleler halinde ve onlarca öğretmenimiz oldu kitaplarla birlikte, bizimle bize bizi anlatmaya çalışan,bizi dünyaya hazırlayan.

Tek başımıza bırakmadılar bizi cevap sende , kitaba ne hacet, öğretmene ne hacet deyip.

Bir sorunun cevabını bulmak için önce bilgi verildi soru-cevap öğretildi ve soruldu ya söyledik ya da söyleyemedik.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir davranış aynı anda, toplumda genel davranış ise değilse diye değerlendirilir.

zehirli ya da bozulmuş bir yemekten yiyenler ve yemeyenler gibi.

(birde acaba allah'a inanmayanlar ne yapar ki böyle durumlarda)

alkanaga, 10 Ekim 2009 - 22:37 tarihinde, dedi ki:

Ne gördün Allah tan,sen yine bil kuldan... bunu insanların insanlara küfretmesi de

allah'a küfretmesi gibidir anlamında mı anlıyorsun?

FUZULİ

Bir sorunun cevabını bulmak için önce bilgi verildi soru-cevap öğretildi ve soruldu ya söyledik ya da söyleyemedik.

MUHABBETLE... bu cevap fuzuli mi oldu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir davranış aynı anda, toplumda genel davranış ise değilse diye değerlendirilir.

zehirli ya da bozulmuş bir yemekten yiyenler ve yemeyenler gibi.

(birde acaba allah'a inanmayanlar ne yapar ki böyle durumlarda)

alkanaga, 10 Ekim 2009 - 22:37 tarihinde, dedi ki:

Ne gördün Allah tan,sen yine bil kuldan... bunu insanların insanlara küfretmesi de

allah'a küfretmesi gibidir anlamında mı anlıyorsun?

Sen Ne bakıyon bana ya hu..,Kendi anladığına bak.Sen nasıl anlıyon... laugh.gif

Bak bi hikaye yazem.Adamın biri Ayna karşısına geçmiş sabahleyin.Ama ne görsün Ule,

karışık somurtgan bir yüz.Başlanmış söylenmeye.Eline Almış traş fırçasını, başlamış

fırçalamaya suratını.Biraz köpük kaçırmış ağzına söylenmiş,uyku mağmurluğu üstünde

ya.Almış jileti başlamış traş olmaya. Ya hu sakarlık ya, kesmiş heryerini.Her kestiğinde de

küfürler savurmuş kendine,kendi sakar haline.Suratı pamuk tarlası olmuş. bakamamış

Cemaline,.Derken, Eşi gelmiş Uzunca bir gülümsemiş .Demiş;'' Beyim geçmiş olsun.Al şu traş

kremini de derin coşsun.''İçerde kahvaltı hazır bir de yemek ye.Adamın geçmiş siniri

muhabbet eylemiş onunla Eşi.Sabah mahmurluğundan çıkarıvermiş kendini.... clover.giftongue.gif

clover.gifclover.gifclover.giflaugh.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Ben var sizi anlamamak, siz var beni anlamamak''

Neyse bu başlık altında kullanılan dille yanıt verince verilen yanıt da fuzuli oldu galiba.Fuzuli yazılarıma bu başlık altında ara veriyorum dert etmeyin...

Başka bir konuda, anlaşabileceğimiz bir dille, muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Dostlar ;

Epeyce Bir Karışmış Mevzu.

Her Ne İse.

Bakın Ben Sizin İçin Bu Başlığın Konseptini Özetliyorum ;

Nerede ,

Allah'a İsyan Etmek, Küfretmek ,

Orada ,

Bundan Böyle, Karşısında Bizi Bulmak.

Bu da Böylece Biline...

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanın biri sokakta bağırıyor, allah'a ağzına ne gelirse söylüyor: bu önemli değil.

bağırır bağırır,

sesi kısılır,

çeker gider.

her hangi biriniz, kendi başınızayken bunu yaparsanız.

bu küfürü, inanan olarak yapıyorsunuz.

(ilk iletiye bakın)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanın biri sokakta bağırıyor, allah'a ağzına ne gelirse söylüyor: bu önemli değil.

bağırır bağırır,

sesi kısılır,

çeker gider.

(ilk iletiye bakın)

İyi..çıkıp bağır..ağzına geleni söyle bakalım ne olacak.. :D bırak sokağı..gir meyhaneye adam oturmuş içiyor..laf et Allahına..ye sopayı.. :D

Küfür; yani Örtmek, HAK,KI örtmek..HAK doğru demek.. :) sokakta meyhanede ağzınıza geleni söylediğiniz için size dayak atanlar aslında PUTLARINA sövdüğünüz için kızdılar.. :D küfre söz konusu Allah..küfür eden aciz insan..zaten bir dengesizlik var bu işte..Her şeye kadir muktedir Kudreti sonsuza aciz insan küfür edecek sövecek.. :D dediğim gibi..putlara söver yada küfür edebiliriz..Allah,a asla.. :)

Allahı Örtecek örtü küfür.. :D örtüyor günümüzde..örtünün adı PARA.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bağırır bağırır,

sesi kısılır,

çeker gider.

(ilk iletiye bakın)

Kendi başına iken küfür edebilen inanan olabilirmi Sn.arayüz.. :)

Mesela kendi başına terazinin önünde ürettiğini dartıyor,kimse yok yanında eksik dartıyorsa işte küfürde..HAK,KI örtüyor doğru olamıyor..hangi HAK,Kı örtüyor..yine KENDİ Hakikati olan HAK,KI örtüyor..yoksa Allah,ı örtmek ne kelime.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nerede ,

Orada ,

Sayın birvarmışhiçyokmuş,

Allah'a isyan eden, küfreden eğer karşısında kendisini bulmuyorsa başka birini bulmasının bir anlamı yok.

küfrettiği için karşısında bir başka sureti bulanın, öfkesi artacaktır muhtemelen, bu daha çok isyana sürükleyecektir. Allah'a isyan, aslında insan'ın, beşer'in kendine olan isyanıdır anlayana tabiki. isyan varsa, göz henüz açılmamış demektir.

Bırakalım başkalarını kendimize bakalım. Hepimiz birşeyler yaşamışızdır, illaki isyan edip, küfretmesekte hepimizin rıza gösteremediği anlar olmuştur. Kendimden örnek vermek isterim size:

18 yaşımdayken çok sevdiğim biri ölmüş yani göz önünden kaybolmuştu, babam. Anladım ki o döneme kadar ölüm'e dair pek birşey düşünmemiş, yaşamamışım aslında. Babamın ölümünün ardından ne isabettir ki, olumsuz diye düşündüğüm olaylar sinsilesiyle karşılaştım. Ben bazı şeylerin daha güzel olması için Allah'a dua ettikçe sanki o inadıma daha kötü birşey sunuyordu önüme. Böyle düşünüyor ve dolayısıyla Allah kavramından uzaklaştıkça uzaklaşıyordum, benimle uğraştığını düşünüyor ve epey bir isyan ediyordum kendisine :)nefret vardı içimde ve sorumlu olarak Allah'ı görüyordum.

gel zaman git zaman çok şey yaşandı elbette, uzun bir zamanı dünyadan kısmen kopuk ve öfkeyle geçirdim.

aradaki durumları anlatmaya lüzum yok fakat bir an geldi, güzel gelişmeler olmaya başladı. ben adım attım, daha güzeli olmaya başladı..vs..vs bu böyle devam etti. Bir de baktım ki, aslında Allah dediğim şey ben'mişim. Ben onca zaman aslında kendime kızıyor, kendimi birşeyler için suçluyormuşum. Hayatını kendi elleriyle olumsuza götüren bendim. Bunun da sağlamasını bazı güzel gelişmelere adım atarak, adım atmaya istekli oldukça daha güzeliyle karşılaşarak yapmış oldum.

Bu dünyada bizden, kendimizden başka gözlenecek bir yer, herhangi birşey yok. Kendi davranışlarını, düşüncelerini, duygularını, kendini incelemeli insan. Allah'ı kendimizden öteleyip, dışarılarda ararsak biraz zor buluruz Allah'ın hakikatini de, mutluluğu da.

Nasıl bakarsak öyle görürüz, güzel bakmak güzel görmek için kendimizi görmeliyiz önce. O zaman ne isyan kalır ne başka birşey :)

Uzaklarda aramam, çünkü sen içimdesin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nerede ,

Orada ,

Allah'a isyan eden, küfreden eğer karşısında kendisini bulmuyorsa başka birini bulmasının bir anlamı yok.

.

.

smile.gifclover.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hiçbir görüş ve inanç sistemine küfretmek yerine varsa karşı görüş

belirtmek en doğru yoldur ve daha çok saygı uyandırır..

zaten genelde dikkat edilirse sunacak bir tezi olmayan insanlar küfre yönelirler..

demokrasiye inanıp demokrat olmazsanız birgün ihtiyacınız olan demokrasiyi de bulamazsınız..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ı kendimizden öteleyip, dışarılarda ararsak biraz zor buluruz Allah'ın hakikatini de, mutluluğu da.

Nasıl bakarsak öyle görürüz, güzel bakmak güzel görmek için kendimizi görmeliyiz önce. O zaman ne isyan kalır ne başka birşey :)

Uzaklarda aramam, çünkü sen içimdesin.[/b]

Gönlüne,Kalemine sağlık Efendim.. :clover:

Şu hayatın Dumanlı yollarında,nice güller,nice dikenler var işte.Dikenlerin her batışında,hep zıplar ağlarız ve her acıtışında söylenmemiz hep kendimize işte.

Ortaokula giderken Dersi kırıp Balığa kaçardım.Balık yakalamanın zevkini hiç birşeyden alamazdım.Akşam Üstüm başım kokuyo diye bir de Annemle tartışırdım.Bak işte bir Anı oldu hep.Benle yaşandı,ben le yaşanıyor.Üzerinden yıllar geçti.Şimdi üstüne titrediğim Anacığıma ettiklerim, çocukluk geliyor.Bakıyorum da kızdığım ,hırçınlık duyduğum herşey, hep benden bir parça.İsyan ettiğim,gülüp,ağlayıp sevindiğim hepsi ama hepsi benden bir parça.

Geçen zaman geri gelmiyor.Pişmanlıklar ise keşkeler olup hep şu içerde izler bırakıyor.O izleri silmek için zaman varken,boşa kürek çekmemek gerekiyor...

Huzuru bulmak,huzurlu bir yaşam sürdürebilmek doğru ve uygulayabildiğimiz bilgi ile mümkün.

İsyan, bir haksızlığa karşı olur.Hak tan gayri değiliz ki HAK sız kalalım.O halde herşey yerince hak.Hak sız kaldığımızı düşünmek bizim kendi varlık zannımız.Hayatı perdeleyen,kendimize bir bal veya zehir eden yine kendimiziz..Olaki bunu bilmek belki merhem olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

küfrettiği için karşısında bir başka sureti bulanın, öfkesi artacaktır muhtemelen, bu daha çok isyana sürükleyecektir. Allah'a isyan, aslında insan'ın, beşer'in kendine olan isyanıdır anlayana tabiki. isyan varsa, göz henüz açılmamış demektir.

Uzaklarda aramam, çünkü sen içimdesin.

güzel düşünüş ve paylaşım için teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olayın diğer yanını da görelim:

ateistlerin toplumdaki durumları..

küfür konusundaki duyarlılığı bu insanlar için gösterebiliyormuyuz?

onlarki toplumda çok dışlanırlar,görüşlerini her ortamda açıklayamazlar..

ramazan aylarında perişan olurlar,ve hatta aşağılanırlar..

yoksa küfre karşı duyarlılığımız tek yanlımı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olayın diğer yanını da görelim:

ateistlerin toplumdaki durumları..

küfür konusundaki duyarlılığı bu insanlar için gösterebiliyormuyuz?

onlarki toplumda çok dışlanırlar,görüşlerini her ortamda açıklayamazlar..

ramazan aylarında perişan olurlar,ve hatta aşağılanırlar..

yoksa küfre karşı duyarlılığımız tek yanlımı?

Ateist olsun,Brahman olsun,veya bilmem hangi Din'e mensup olsun.Herkesin kendince düşünceleri,duyduları,hayata bir bakış açısı var işte.Bazen hayatlar kesişir,ortak payda aranır.Herkes te her işte anlaşacak,herkes aynı fikirde olacak diye bir sebep te yoktur,nede akla mantığa uygundur.Çeşitlilik,çeşitli görüşler olacakki bir tekamül,bir gelişim,bir renk cümbüşü olsun.Düşünceler de bizler gibi yani.Birleşir,doğar,büyür ,ölür,yeni düşünceler oluşur.

Mutlak doğru diye bir doğru kimseye dayatılamaz,dayatılmamalı.İnsanlar edep ve Adap ölçüsünde tartışmalı.Herkes haddini ,hukukunu bilip öyle davranmalı.Bir işte Adabını bilmez isen,elbet öğreten bulunuyor... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte budur , hadi küfredinde göriim

gönlünüze teşekkürler sn.nüanss clover.gifsmile.gif

yok yok sevgili çelikbilek, kendini bilen küfre, hakarete gerek duymaz çünkü kime laf söylediğini bilir.

Bir büyüğümüzden birşey duyduk, öğrendik ve şöyle bir geçmişe baktık; ne kadar da doğruymuş duyduğumuz : 'bir insan, birine laf söylüyorsa, söylediği o lafı kendisi mutlaka yaşamıştır da söylüyordur yoksa nerden bilecek neyin ne olduğunu'..:)

bunu duyunca geçmişte az çok yaptıklarım geldi tabi aklıma, ee mahcup oldum ama bu mahcubiyet daha dikkatli davranmaya sevketti.

Birine çirkin diyorsak; mutlaka kendimizdeki çirkinliği görmüşüzdür de söylüyoruzdur. Beşer kendindeki çirkinlikle tanışmış ki, karşısındakini çirkin görüyor. Dedik ya nasıl bakarsak öyle görürüz diye artık çirkinliğimizle değil de güzelliğimizle bakmaya çabalıyoruz. Sahiden daha bir güzel görüyor insan böyle olunca. Herkes birbirine ayna olduğuna göre aynanın karşısına güzel çıktığına emin olan, amin diyen nasıl güzel görmesin ki.

Nüans'tan da herkese tşk :):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Sevgili Nüans.. :)

Bu topic tekrar gündeme gelmeli..kaybolup gitmesin..( açılım.. ıslak imzalar.. arasında..) :D

güzel gidiyordu Muhabet.. :)

Evet sevgili Dayı, muhabbet olurda güzel olmaz mı hiç :)

Konuşmak var, bir de sohbet, muhabbet var.

Herşey güzel çirkin yok ama insan'ın kendi'siyle sohbetinden daha da güzel birşey yok.

Hepimiz de Bir var'dan var olduğumuza göre, birbirimizle olan sohbetimiz de bir o kadar önemli demek ki.

Konuya gelince; herşey kendimizle konuşmakla başlıyor anlaşılan. İnsan o zaman anlıyor Nefes aldığını ve o zaman başlıyor yaşamaya.

Deneyimlediğimiz hayatı kendimize çevirerek yaşadıkça; aslında ne kadar özel olduğumuzu ve sıkıntı diye gördüğümüz şeylerin bile güzel olduklarını farkediyoruz.

Fark ehli olup; anlamamız gereken tek varlığı İnsan'ı, kendimizi anlıyoruz. Ee ne var alemde, o var Adem'de. Dolayısıyla kendini bilenin, bilemeyeceği birşey mi kalır?

Arada med-cezir olsa da; ne sıkıntı, ne şüphe bu da cabası :))

Tüm bunlar sohbet ile, Muhabbet ile oluyor. Başka yolu yok :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) :P Geziyorduk öyle,kaşif gibi,seyyah gibi,Nicelikleri seyrederek.Bir gurup alem Sohbet eyliyordu la kin arkadaşının etini yiyerek.Ateşi yüzüme vurdu.Ciğerlerimi kavradı acıyla inleterek.. Be Alkan agam dedim ne şaşarsın. Devran böyle,sen işine bak severek...

Allah'a İsyan eden,kendine isyan eder.Kendine isyan eden daim çeker keder.3 Nefeslik bir aleme gelmişiz işte.Bak işine sen, güzellikle ,yaşadıklarına gülerek.

:clover::)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) :P Geziyorduk öyle,kaşif gibi,seyyah gibi,Nicelikleri seyrederek.Bir gurup alem Sohbet eyliyordu la kin arkadaşının etini yiyerek.Ateşi yüzüme vurdu.Ciğerlerimi kavradı acıyla inleterek.. Be Alkan agam dedim ne şaşarsın. Devran böyle,sen işine bak severek...

Allah'a İsyan eden,kendine isyan eder.Kendine isyan eden daim çeker keder.3 Nefeslik bir aleme gelmişiz işte.Bak işine sen, güzellikle ,yaşadıklarına gülerek.

:clover::)

:clover: :clover: :clover:

Tebrikler.

:yukari:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.