İçeriğe atla


Fotoğraf

Sakarya-Poyrazlar Gölü


Bu başlığa 1 cevap verilmiş

#1 _asi_

_asi_

    Uzman Üye

  • Φ Yeni Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 5.000 İleti

Gönderi Tarihi: 30 Eylül 2009 - 18:06

POYRAZLAR GÖLÜ
Adapazarı’nın kuzeydoğusunda Sakarya Irmağı’nın yakınındaki 60 hektarlık bu göle, yanındaki Poyrazlar Köyü nedeniyle bu ad verilmiştir. Gölün başka bir adı da Teke Gölü’dür. Sakarya Irmağı’nın eski yatağında oluşan Poyrazlar Gölü, iki sırt arasında uzanmakta olup, Sakarya Irmağı taştığında fazla suları Kapaklı Boğazı’ndan göle boşalmaktadır. Genel olarak bu şekilde beslenen Poyrazlar Gölü, oldukça derin olup yalnızca güney kıyıları sığ ve sazlıktır. Kuzey ucunda bir ayakla fazla suları Sakarya Irmağı’na boşalır. Başta sazan olmak üzere çeşitli tatlı su balıkları bulunan göl, son yıllarda piknik alanları ile gitgide turistik bir önem kazanmaya başlamıştır.

Toprağı bereketli yamaçları çam ve meşe ağaçlarıyla kaplı baharda kır çiçekleriyle daha da renklenen kuğuların uğrak noktası nilüferlerle kaplı Poyrazlar Gölü huzurlu bir doğa cenneti.Tertemiz havada yürüyüş piknik yapıp kafa dinlemek isteyenlerin gözdesi.. Adapazarı’nın kuzeydoğusunda Sakarya Irmağı’nın yakınındaki 60 hektarlık bu göle yanındaki Poyrazlar Köyü nedeniyle bu ad verilmiştir. Gölün başka bir adı da Teke Gölü’dür. Sakarya Irmağı’nın eski yatağında oluşan Poyrazlar Gölü iki sırt arasında uzanmakta olup Sakarya Irmağı taştığında fazla suları Kapaklı Boğazı’ndan göle boşalmaktadır. Genel olarak bu şekilde beslenen Poyrazlar Gölü oldukça derin olup yalnızca güney kıyıları sığ ve sazlıktır. Kuzey ucunda bir ayakla fazla suları Sakarya Irmağı’na boşalır. Başta sazan olmak üzere çeşitli tatlı su balıkları bulunan göl son yıllarda piknik alanları ile gitgide turistik bir önem kazanmaya başlamıştır.

1. derece doğal sit alanı olan saha özellikle hafta sonları yoğunluk kazanan piknik alanı; meşe sarıçam ve sahil çamı ile kaplı orman örtüsüne sahiptir.


Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf


#2 Misafir_birce_*

Misafir_birce_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 30 Eylül 2009 - 18:20

Selam _asi_ kaç gündür dikat ediyorum onca emek veriyorsun ve eklemiş oldukların bilgiler ve resimler hepsi birbirinden de güzel..

Insan doyamıyor bakmaya, en son şimdi bu başlığın diye, buraya yazıyorum çok tesekkürler :) :clover:




Cevap ekle