Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"DEVLET"e AÇIK MEKTUP

Ahmet AY

Önerilen İletiler

“DEVLET’E” AÇIK MEKTUP*

Sayın devlet eğer sen devlet isen Ceylanlarına sahip çıkman gerek; devlet değilsen Ceylanlarımdan uzak durman... işte o zaman ben sahip çıkmasını pekâlâ bilirim.

Sayın devlet sen eğer devlet isen koyun otlatmaktan öte hiçbir “suçu” olmayan Ceylan kurşunlarla yere yığılıp ölüyorsa neden var olduğunu merak ederim? Sen Ceylanları koruyamadığın halde “ben buradayım” diyorsan gereğini yapmalı değil misin?

Sayın devlet eğer sen devlet isen Ceylanlarını hadi koruyamadın, hadi onları henüz genç kız olma yolunda iken yaşatamadın, hadi yaşamına devamına katkı sunamadın, hadi onun ölümüne-öldürülmesine engel olamadın;

El insaf cesedine bari devletlik yapman gerekmiyor muydu?

Ey devlet!

Ceylanımın pak cesedi yerlerde kaldı,

Sıcak yüreğinden vurmuşlardı, darmadağın oldu bedeni;

Meyve veren kalbi ağaçlara çıkmış erik yerine “etik” olmuştu anlayanlara, anlamak isteyenlere.

Anasının yüreğini anlamalısın, ana yüreği nasıl yangınlarla köz köz olur bilirsin. Çünkü ana yüreği başkadır bilirsin…

Devlet (ana) yüreği(ni) bilir…

Yürek evlat sancısıyla tutuşuyorsa devlet iyi biliyor olmalı. Çünkü devlet çok evladını kaybetti böylesi durumlarda.

Ey devlet! Ceylanımın mübarek bedeni kalakaldı orta yerde Lice’nin bayırlarında, dağlarında,

Ceylanım seni son kez yanında görmeyi ne kadar da istemişti?..

Ceylanım senden hiçbir hayır görmedi ölürken.

Hiç bir analığını, şefkatini, yakınlığını görmedi.

Duymadıysan haberlerde, gazetelerde, fısıltılarda

İşte söylüyorum sayın devlet:

Kendine, bana, bize inanıyorsan işte söylüyorum:

Ceylanımın bedeni orta yerde kaldı, sahip çıkılmadı, otopsisi ne zamandır yapılmadı.

Devlet, devlet gibi olmalı

Devlet zaten Ceylanlarına iyi bir yaşam sunamamışken yaşamlarına kast edenlere de engel olamıyor. Bari devlet Ceylanlarımın cesedine sahip çıksaydı.

Otopsisi zamanında yapılmalı, Ceylanımın paramparça edilmiş mübarek cesedi daha fazla bekletilmemeliydi.

Sayın devlet;

Hiçbir yetkilin olay yerine gitmemiş,

Üstelik adına da

“Devlet yetkilisi” denilen küstahın biri buyurmuş ki:

“Toplayın getirin parçalanan cesedini“!!!**

Bir de küstahlık yapıldı Ceylanıma, ailesine, insanlığa...

Ve

“…terör kapsamında soruşturulacakmış”, daha kaç zaman oldu devletinin “köye dönüş projesi”yle köyüne döndü devletine güvenerek…

Yine mi yanıldı diyelim?

Daha öncede köyünü koruyacağına inanmıştı da koruyamamıştı devlet

Yine mi güvenmekle hata etti diyelim?

Dilim varmıyor ama durum fiili olarak böyle değil mi?

Devlet zaten Ceylanıma bir can, bir hayat, bir gelecek bir eğitim… ve bin özür borçlu idi;

Köyünden etmişti,

Peki, nasıl ödeyecek?

Öldükten sonra?

Devlet Ceylanlarıma artık iyi bir hayat sunmasının zamanının geçtiğini ve gereğinin yapılması gerektiğini ne zaman fark edecek.

Ey devlet eğer sen devlet isen bu; bari bu son olsun ihmalkârlıklarının!

Buna da razıyız ama Ceylanımın hukuki haklarını aramak şartıyla.

Bulmalısın failleri, Ceylanıma kıyanlardan sormalısın sebebini ve hesabını.

Ne istediler gül yanaklı Ceylanımdan ki henüz tomurcuk bir güldü ve gül bakışlı…

Ey devlet eğer sen devlet isen biz senin çocukların ölmesin diye çırpınıyoruz

N’olur sen de biraz çırpın…

Yoksa dilim tutulsun ama hepimiz tek tek yok oluruz...

ÖNEMLİ NOT:

Ceylanımızın bir Kürt kızı olduğunu belirtmeyişimin nedeni amacımın konunun istismarı ve bağcıyı dövmek olmadığındandır.

*Devletin yetkililerinedir.

** Vurguları özellikle çoğalttım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.