Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dünyanın en tuhaf adası Socotra

Aries

Önerilen İletiler

• kck_cf72ff3dfd5f_0000_28750.jpg

kck_cf72ff3dfd5f_0002_52164.jpg

• kck_cf72ff3dfd5f_0006_75629.jpg
  • kck_cf72ff3dfd5f_0007_69325.jpg

• kck_cf72ff3dfd5f_0024_79058.jpg

Yeryüzünde Bolivya'daki tuz gölü gibi sanki uzaydan kopup gelmiş gibi duran birçok yer var.Ancak hiçbiri Socotra'yla boy ölçüşemez...

Yedi milyon yıl önce Afrika kıtasından kopup,ada haline geldiği tahmin edilen Socotra,Dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200 den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor...

Adanın en dikkat çekici özelliği yukardan bakıldığında mantara,yakından bakıldığında ise uzay gemisine benzeyen ağaçları ve fil bacağı şeklindeki çöl gülleri...

Ayrıca adadaki taşlarla kaplı,üstünde hiç toprak bulunmayan tepelerin arasından bile eşsiz bitkiler fışkırıyor...

Adada bulunan ve ejderha kanı adı verilen ağaç türlerinin içinden çıkan kırmızı maddenin bütün hastalıkların çaresi olduğu rivayet edilir..

Hint Okyanusunda bulunan adaya en yakın yer 250 km.mesafedeki Somali.Ancak iki yer arasında en ufak benzerlik yok...

Adı Sanskrit dilinde mutluluk adası anlamına gelen ada tam da adının çağrıştırdığı gibi çok dingin bir yer..

2004 yılına kadar asfalt yolu bile olmayan adada sadece 40000 kişi yaşıyor..Böylece ada orijinalliğinden hiçbirşey kaybetmiyor..

Ancak yollar derme çatma olduğu için turistlerin etrafı rahat rahat dolaşması neredeyse imkansız..

Socotra'nın denizide en az karası kadar ilginç.Dışardan bakıldığında beyaz kumlu sahil ve kristal mavisi deniziyle sıradan bir tropik denizden farksız görünen deniz,derinlere gidildikçe enteresanlaşıyor..

Bölgenin geri kalanına ve iklime hiç uymayan akıntıların ulaşımı zorlaştırdığı denizin dibi,olumsuz koşullar nedeniyle adaya yaklaşmaya çalışan alabora olmuş gemilerin batıklarıyla dolu..

Gizemli yerler her zaman ilgimi çekmiştir..Bu adayı görmek ve o muhteşem denizinde yüzmek isterdim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Aries, iki gün önce ben bunu okuyup baktığım dan beri, bir imkan arıyorum oraya gidecek

Ama lakin yolunu bulamadım bir türlü smile.gif

Eğer ki bir daha dünyaya gelecek olur isem, var ise öyle birşey...

Orada dünyaya gelmek isterdim...

Aslında Afrika kıtasının neresi olursa olsun, her zaman ilgimi çekmişdir..

Paylaşım için, hele ki bu güzel olanlar için.... çok teşekkürler clover.gif

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Aries, iki gün önce ben bunu okuyup baktığım dan beri, bir imkan arıyorum oraya gidecek

Ama lakin yolunu bulamadım bir türlü :)

Eğer ki bir daha dünyaya gelecek olur isem, var ise öyle birşey...

Orada dünyaya gelmek isterdim...

Aslında Afrika kıtasının neresi olursa olsun, her zaman ilgimi çekmişdir..

Paylaşım için, hele ki bu güzel olanlar için.... çok teşekkürler :clover:

Saygılar

Bende o yolu bulsam çoktan giderdim :)

Dünyada birkaç mimlediğim yerler var ilk fırsatta kendimi oralara atacağım..

Madagaskar bunlardan biri...

yorumunuz için ben teşekkür ederim...:clover:

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.