İçeriğe atla

Fotoğraf

BİR TÜRK OLARAK KÜRTLERE SORUYORUM

BİR TÜRK OLARAK KÜRTLERE SORUYORUM Türkler Kürtler

Bu başlığa 378 cevap verilmiş

#51 ucansahin

ucansahin

Genç Üye

• Yasaklanmış
  • PipPip
  • 317 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 17:16

Ne kadar açıklama yaparsak yapalım, ezber tekrarı değişmiyor. Kürtler=PKK olmadığını en güçlü biz savunuyoruz.

O yüzden bu irkci sorgulamayi ve suclamayi genel olarak "KÜRTLERE" sorulmasini dogru buluyorsunuz. Gercekten söylenecek bir cümle bulamiyorum. Almanya'daki Nazi'lerin gecmiste ve günümüzde Türk veya baska göcmenler hakkindaki benzeri suclamalari biz bundan sonra nasil "irkci" diye geri cevirebiliriz buda ayri bir soru.

#52 politika

politika

Süper Üye

• Φ Süper Üye -
  • 11.092 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 20:07

Ortada bir sorgulama yok ama gercekler var.Neden Kürtler sorusu ise neden Lazlar daglara cikmiyor yaniti ile yanitlanmis olur bence.Hadi diyin ki Lazlar'in orani Kürtlere bakarak cok düsük oldugundan kaderlerine razi oldular.Bakin tami tamina 38 ayaklanma yapilmis ve bu ayaklanmalarin hepside Kürt ayaklanmasi olduguna göre bunu kalkip ezilmislikle,demokrasi yok demekle cevabliyamazsiniz.Iyice derine inmeniz ve nedenlerini etüd yapmaniz gerekir.

saygilarla

SESINI DEGIL, SÖZÜNÜ YÜKSELT,
YAGMURLARDIR BÜYÜTEN BASAKLARI, GÖK GÜRÜLTÜLERI DEGIL...
BIR LAFA BAKARIM LAF MI DIYE,
BIRDE SÖYLEYENE BAKARIM ADAM MI DIYE..
EN BÜYÜK ÖZÜR SEVGISIZLIKTIR...

#53 ''biji tirkiye''

''biji tirkiye''

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 1.137 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 20:22

Ortada bir sorgulama yok ama gercekler var.Neden Kürtler sorusu ise neden Lazlar daglara cikmiyor yaniti ile yanitlanmis olur bence.Hadi diyin ki Lazlar'in orani Kürtlere bakarak cok düsük oldugundan kaderlerine razi oldular.Bakin tami tamina 38 ayaklanma yapilmis ve bu ayaklanmalarin hepside Kürt ayaklanmasi olduguna göre bunu kalkip ezilmislikle,demokrasi yok demekle cevabliyamazsiniz.Iyice derine inmeniz ve nedenlerini etüd yapmaniz gerekir.

saygilarla

Siz haksızlığa uğradığınız bir yönetime isyan etmezmisiniz? Yoksa sezsizce nasılsa birgün hatasını anlar deyip oturmayımı tercih edersiniz? Kürt halkı dil ve kültürünün asimile edilmesine gözmü yumsaydı? Bu şimdiye kadar olmadı inananın bana bundan sonrada asimilasyona asla sezsiz kalmayacağız. Kimse bunu farklı yorumlamasın bizler asla ayrılık yandaşı değiliz,geçmişte ayrılık düşünülmüş olabilir ama artık bu düşünce yok, ben bir kürt olarak İstanbul'dan,İzmir'den Antalya'dan yada tokat'tan,Kastamonu'dan vazgeçmem buralar benim vatanımdır,bizim tek derdimiz yapılan haksızlıklar artık kabullenilsin ve kürt halkının hakları anayasal güvence altına alınsın bu kendi dedelerimizin kurmak için savaştığı ülkede bizim en doğal hakkımız olsa gerek ne dersiniz?
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür.
Behr bi devê kûçka heram nabe. - Deniz itin ağzıyla haram olmaz.

#54 politika

politika

Süper Üye

• Φ Süper Üye -
  • 11.092 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 20:51

Siz haksızlığa uğradığınız bir yönetime isyan etmezmisiniz? Yoksa sezsizce nasılsa birgün hatasını anlar deyip oturmayımı tercih edersiniz? Kürt halkı dil ve kültürünün asimile edilmesine gözmü yumsaydı? Bu şimdiye kadar olmadı inananın bana bundan sonrada asimilasyona asla sezsiz kalmayacağız. Kimse bunu farklı yorumlamasın bizler asla ayrılık yandaşı değiliz,geçmişte ayrılık düşünülmüş olabilir ama artık bu düşünce yok, ben bir kürt olarak İstanbul'dan,İzmir'den Antalya'dan yada tokat'tan,Kastamonu'dan vazgeçmem buralar benim vatanımdır,bizim tek derdimiz yapılan haksızlıklar artık kabullenilsin ve kürt halkının hakları anayasal güvence altına alınsın bu kendi dedelerimizin kurmak için savaştığı ülkede bizim en doğal hakkımız olsa gerek ne dersiniz?

Nasil bir celiskidir ki;Antalya,Izmir,Tokat ve Kastamonu'dan vazgecmem buralar benim vatanimdir denecek ama diger tarafta Türk Ulusundan ayri haklara sahip olunmaya calisilacaktir.Bu ayricalik degilde nedir?Eger verilecek haklar var ise bu tüm Türk Ulusuna verilir,sadece Kürtlere degil,bunu böyle bilesiniz.
Türkiye Cumhuriyeti hicbir etnik kesimi asimile etmemistir bu büyük bir iftiradir,evet bu yönde bazi tesebbüsler olmus fakat Devlet böyle bir yola basvurmamistir.Türkiye'de Kürtlerde dahil tüm etnik kesimler öz kültürlerini yasar ve dillerinide konusur bari bunlari inkar etmeyin.Belirli dönemlerde yapilmis olan yanlislari bir devlet politikasi olarak gösteremezsiniz.Ben hicbir Kürt tanimadim ki Kürtce konusmaktan korksun.Cadde ve sokaklar insaatlarda calisanlar Kürtce konusur Kürtce türkü söylerler,bunlar günlük yasanan olaylardir.Resmi dil Türkcedir.Sizlerin resmi dil Kürtcede olsun oyunlariniz sökmüyor yani.
Bu ülkede herkesin yasama hakki vardir,kimse kimseyi topragindan vatan bildigi ülkesinden kogmuyor.Bu ülkede Türk bayragi icin can veren binlerce Kürt var,bunlar asla ayrimci bir yolu secmediler.Bizlere özel haklar verilsin demediler.Özel hak isteyenler kendilerinin özel görülmesini isteyenlerdir.Türkiye'de her kesim özeldir ve birinci sinif yurttastir.Bu ülkeyi kurmak icin sadece Kürtler degil herkes savasti özel hak isteyenler sadece Kürtler oldu.

saygilarla

#55 FUZULİ

FUZULİ

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.097 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 21:26

Sayın biji tirkiye ayrılık yandaşı olmamanız,vatanımıza benim de vatanım demeniz bu ülkede yaşayan her ferdin taşıması gereken en doğal düşünce.Kimliği,siyasi fikri,kültürü ne olursa olsun 72 milyon vatandaşımızı bir arada tutacak,birlikteliğimizin temel harcı olacak tek vatan duygusu,düşüncesi tartışılmayacak en önemli birlik ve hareket noktamız olmalı herkes için.Bu meselede güvensizliğe sebep olan,ikna olunmayan,korkuları üreten en önemli nokta bu.

Bir devletin çatısı altında yaşıyorsanız ona özünde sevgiyle bağlıysanız haksızlığa uğradığınızda hakkınızı aramanın insani,vicdani haklı yöntemleri vardır.Hakkınızı demokratik yollarla,hukuk yoluyla ararsınız.Ülkemizde demokrasi,hukuk zemininde sıkıntılarımız vardır doğrudur.Hekesi memnun edecek,her vicdanı rahatlatacak,adaleti yansız dağıtttığına inanacağımız bir demokrasiyi,hukuğu tesis edemedik doğru bu hepimizin sorunudur.

Ama haksızlığa uğradığını düşünen insanın,insanların demokrasiyi,hukuğu bir tarafa atıp buna alternatif olarak silahı,insanı hunharca öldürmeyi hak arama yöntemi olarak seçmesi, bunu tek yöntem olarak görmesi ülkesini özünde seven ama kalbi kırık insanın,insanların,insani düşünen kalplerin,akılların işi değildir.

Bu ülkede farklı inanışa,farklı kimliğe sahip birçok insanın demokrasi mağduriyeti hissettiği olmuştur.Her demokrasi,hukuk mağduru eline silah almayı tercih etmemiştir.Evet mağdurum taleplerim yerine gelmiyor demiştir ama dağa çıkıp da kendi kardeşine silah doğrultmanın da vicdansızlık olduğunu,insani olmadığını yüreğinde hissetmiş kalp kırıklığına rağmen ülkesine sevgisini de bitirmemiştir.

Bu meselede PKK'nın yaptıkları yenilir,yutulur,anlaşılır bir şey değildir devlet hata yapmış olsa da.

Hala PKK'nın demokratik hak talepleriyle birlikte anılıyor olması,onun muhatap gösterilmesi milyonlarca insanın kalbini yaralamakta ve bu ısrarla görülmemekte,dikte edilmektedir.Eli kanlı katiller üzerinden insani hak talep etmek ve bunu demokrasi zannetmek akla,mantığa vicdana sığmaz.

Kürt kardeşlerimiz mağduriyetlerini dile getireceklerse, gönüllere hitap edip gireceklerse,kendilerini anlatacaklarsa bunu görmelidirler.

Siz kendinizi en samimi,en hoşgörülü, en insani bir dille ve bu ülkenin ayrılmaz bir parçası,eti kemiği olarak anlatmalısınız ki karşı taraf da bunu görmeli kimlerin sizinle ilgili şüpheye yer vermeyecek şekilde ne düşündüğü ortaya çıkmalıdır.

MUHABBETLE...
Farkına vardıkça kaybetti anlamını, farkında olduğumu zannettiğim anlamlar.

#56 ucansahin

ucansahin

Genç Üye

• Yasaklanmış
  • PipPip
  • 317 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 21:40

saygilarla

Alman Nazi'leri benzeri suclamalari orada yasayan Türk'ler icinde getiriyor, o halde sizin söyleminizle Alman Nazi'leri hakli olmuyormu? Siz irkci söylemleri ve sorulari dogru göstererek hangi gerceklerden bahsediyorsunuz? Devletin kasasini, bankalarei bosaltanlari, Susurluk cetelerini, gelen her iktidarin ve bakanlarinin yaptigi soygun ve talani unutup veya görmemezlikten gelip irkci söylemler yaparak sadece "KÜRT'LERI" fislemek ne kadar demokratik bir davranistir. ****

#57 mavi olmayan gökyüzü

mavi olmayan gökyüzü

Uzman Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 5.562 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 22:34

Kaan Sezyum,Kürt açılımına alerjisi olanların "demokratik açılıma" yaptığı vurguya çok şaşırmış olmalı ki,Kürt Böreğinin ismine de Demokratik börek diyelim demiştiGönderilen Fotoğraf Ne kadar da zekice,abe anlayanaGönderilen Fotoğraf

Düşmanlarım bana ne yapabilir ki?
Ben cennetimi yüreğimde taşıyorum!
Hapsedilmem uzlet,
Sürgün edilmem hicret,
Öldürülmem şehadettir....

İbn-i Teymiyye

#58 FUZULİ

FUZULİ

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.097 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 23:01

Herkesin dilinde bir demokrasi, gecenin karanlığında gündüzün ışığında her köşebaşından bir nara yükseliyor adı demokrasi.

Devleti ayakta tutmak için otoriter tavır takınıyouz adı demokrasi.

Haksızlığımızı dile getirmek için silaha sarılıp dağa çıkıyoruz mayın döşeyip,pusuya yatıp can alıyoruz,bölerim bu ülkeyi diyoruz adı demokrasi.

Güç bende bu ülke benimdir benim gibi düşünen bu ülkeyi hak eder gerisi haindir diyoruz adı demokrasi.

Adı demokrasi olan sistemi değiştirip demokrasi getirmek için demokrasiyi kullanıyoruz adı demokrasi.

Demokrasi varsa ve bizi bir yerden izliyorsa hepimizin dilinde demokrasi olduğu için onurlanıyor,gururlanıyordur.Demokrasiyi bu kadar yuvarlayıp herkesin kendi isteği için araç olarak kullanıldığını görünce de sitem doluyordur.

Bir türlü kendini doğru anlamadığımızdan dolayı da halimize bakıp gülüyordur herhalde.

MUHABBETLE...

#59 politika

politika

Süper Üye

• Φ Süper Üye -
  • 11.092 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 23:09

Birsorum olacak.lütfen cevaplayin:

Ülkemizde son yillarda yapilan Kürtlere siyasi ve demokratik haklar dayatmalari,S.Öcalan seklinde hitap,yollarda pkk gösterileri yakip yikmalar,asker operasyonlari hemen durdursun yoksa Türkiye bölünür tehditleri,Ermenilerden özür dileme kampanyasi ve buna benzer daha baska dayatmalar sizce Türkiye'de demokrasi oldugundanmi yoksa Türkiye'nin basibos olmasindan mi kaynaklaniyor?

saygilarla

#60 mavi olmayan gökyüzü

mavi olmayan gökyüzü

Uzman Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 5.562 İleti

Gönderi Tarihi: 07 Eylül 2009 - 23:53

Herkesin dilinde bir demokrasi, gecenin karanlığında gündüzün ışığında her köşebaşından bir nara yükseliyor adı demokrasi.

...

"'İşine baktığı' için Berlusconi'yi eleştirmek manasız. Asıl suçlanması gereken, basın özgürlüğünün altını oyan bu adama geçit vermeye devam eden İtalyanlar "

diye başlayan Eco,bakın nasıl devam etmiş;

"Sağlam’ demokrasilerde basın özgürlüğünü savunmaya gerek kalmaz, çünkü zaten kimsenin aklına basın özgürlğüne meydan okumak gelmez. Bu da beni şu bağlantılı noktaya getiriyor: İtalya’nın sorunu Silvio Berlusconi değil. "

Bu cümlelerin herkes tarafından düşünülerek okunmasını istesem...

İtalya'nın sorunu Berlusconi değil,İtalya'nın kendisi.Demokrasinin sorunu demokrasi değil,onu sahipleyenler.

Evet,bu ülke de büyük hak ihlalleri yapıldı.

İnsanlar öldürüldü;işkencelerde,sokak ortasında,evlerinde.

Gencecik kızların başında ki örtü çıkarıldı.

Alevi olan vatandaşlarımız diri yakıldı.

İnsanlar düşüncelerinden dolayı yargılandı;kitaplar yakıldı,kasetler toplatıldı...en büyük suç düşünme hala.

Ermeni Dink,sokak ortasında "toplumsal tepki"nin kurşununu hemen sırtından yedi,11 yaşında ki bir çocuğa 13 mermi sıkıldı.

İnsanlar cezaevlerinde tecrit edildi;açlığın grevinde diri diri yakıldı.

...

Ve sayın Fuzuli,

Tüm bunlar yaşanırken,ülkemizin bir bölgesi patlayan bomnbalarla döşendi.Kimse sizden Kürt masum edebiyatı yapın demiyor,kimse size Kürtler tamamen suçsuz demiyor.Yalnızca,onlar bedel ödedi.PKK yada DTP ile bizim demokrasi anlayışımızı sorgulamayın;bizim sizden farkımız yok.Ödediğimiz tüm bedellerde o bedeli taşıyan,o kana çanak tutan bzilerdik.

Beni DTP ile yargılamayın,beni sizin olan haklarımla yargılayın.

Hapsedilmem uzlet,
Sürgün edilmem hicret,

İbn-i Teymiyye

#61 ucansahin

ucansahin

Genç Üye

• Yasaklanmış
  • PipPip
  • 317 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 00:20

Birsorum olacak.lütfen cevaplayin:

Ülkemizde son yillarda yapilan Kürtlere siyasi ve demokratik haklar dayatmalari,S.Öcalan seklinde hitap,yollarda pkk gösterileri yakip yikmalar,asker operasyonlari hemen durdursun yoksa Türkiye bölünür tehditleri,Ermenilerden özür dileme kampanyasi ve buna benzer daha baska dayatmalar sizce Türkiye'de demokrasi oldugundanmi yoksa Türkiye'nin basibos olmasindan mi kaynaklaniyor?

saygilarla

Benim sahsi düsünceme göre sizin sorunuzun cevabi ne Türkiye'de demokrasinin olusu ne de basibosluktan kaynaklanan duruslar. Türkiye artik sorunlarini inkar ederek ve yok sayarak degilde barisin ve huzurun artik sorunlara el uzatarak cözülecegini görmeye basladigindan bazi gelismeler oluyor. Belki cevabim sizi tatmin etmeyebilir ama kedi görüsümü bildirdim.

Sizden ricam da sizin cevab beklediginiz gibi benimde size gene bu baslikta yönelttigim soruya cevap verirseniz sevinirim.

#62 FUZULİ

FUZULİ

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.097 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 00:51

"'İşine baktığı' için Berlusconi'yi eleştirmek manasız. Asıl suçlanması gereken, basın özgürlüğünün altını oyan bu adama geçit vermeye devam eden İtalyanlar "

diye başlayan Eco,bakın nasıl devam etmiş;

"Sağlam’ demokrasilerde basın özgürlüğünü savunmaya gerek kalmaz, çünkü zaten kimsenin aklına basın özgürlğüne meydan okumak gelmez. Bu da beni şu bağlantılı noktaya getiriyor: İtalya’nın sorunu Silvio Berlusconi değil. "

Bu cümlelerin herkes tarafından düşünülerek okunmasını istesem...

İtalya'nın sorunu Berlusconi değil,İtalya'nın kendisi.Demokrasinin sorunu demokrasi değil,onu sahipleyenler.

Evet,bu ülke de büyük hak ihlalleri yapıldı.

İnsanlar öldürüldü;işkencelerde,sokak ortasında,evlerinde.

Gencecik kızların başında ki örtü çıkarıldı.

Alevi olan vatandaşlarımız diri yakıldı.

İnsanlar düşüncelerinden dolayı yargılandı;kitaplar yakıldı,kasetler toplatıldı...en büyük suç düşünme hala.

Ermeni Dink,sokak ortasında "toplumsal tepki"nin kurşununu hemen sırtından yedi,11 yaşında ki bir çocuğa 13 mermi sıkıldı.

İnsanlar cezaevlerinde tecrit edildi;açlığın grevinde diri diri yakıldı.

...

Ve sayın Fuzuli,

Tüm bunlar yaşanırken,ülkemizin bir bölgesi patlayan bomnbalarla döşendi.Kimse sizden Kürt masum edebiyatı yapın demiyor,kimse size Kürtler tamamen suçsuz demiyor.Yalnızca,onlar bedel ödedi.PKK yada DTP ile bizim demokrasi anlayışımızı sorgulamayın;bizim sizden farkımız yok.Ödediğimiz tüm bedellerde o bedeli taşıyan,o kana çanak tutan bzilerdik.

Beni DTP ile yargılamayın,beni sizin olan haklarımla yargılayın.

Sayın mavi olmayan gökyüzü bizim demokarsiyel olan ilişkimizde, demokrasiyi algılayışımızda, demokrasiyi uygulayışımızda derin yanılgıların,çatlakların,yanlışların olduğu aşikar.

Bizim millet olarak demokrasiyle ilgili problemimiz var.89 yıldır hadi biraz daha demokrasiye yaklaşalım çok partili demokrasiye geçtiğimiz 1946'dan bu yana biz demokrasiyi öğrenemedik,öğretemedik.Demokrasiyi insan odaklı, hitap ettiği halkın mutluluğunu hedefleyen,bünyesindeki herkese değer veren,hoşgörüyü temel alan bir sistem olarak insanımıza kazandıramadık,bunu hissettiremedik.Çünkü korkularımız vardı,karşımızda devletin hakim düşüncesini öğrenmemiş, yetiştirilmesi gereken, yönlendirilmesi gerken bir halk vardı.Şurası gerçek ki her devlet kendi ulusunu yetiştirmeye,oluşturmaya çalışır bunun çabasındadır.Biz zihinlere baskı uyguladık olmadı.Demokrasimiz vardı ama bu demokrasiye sahip çıkacak bir halk yoktu ortada.Devlet milletle kavga etti,millet devletle kavga etti.Bir şekilde duymuştuk demokrasiyi ve bu kelimenin içini biz herkes kendi hissettiği gibi doldurdu.Yukarda söylediğim demokrasi algılayışları ortaya çıktı.Devleti bölmek isteyen de, devleti baskıyla ayakta tutmak isteyen de sistemi değiştirmek isteyen de demokrasiye sığındı.Herkes demokrasi istiyordu ama istenen demokrasi neydi kimin için isteniyordu?

Sevgiyi,hoşgörüyü,anlayışı,muhabbeti kaybetmiş zihinleri farklı ideolijilerle kalıplaşıp, keskinleşmiş insanların demokrasi naraları atmaları boşa.Bu hepimiz için geçerli.Zincirleri kırmak önce insan olduğumuzu hatırlamak uzun yıllardır törpülenen insani duygularımızı bir anda hatırlayıp kucaklaşmak,ağlaşmak çok kolay değil.Burdaki kucaklaşama sadece Kürtlerle değil bütünüyle herkesin kucaklaşması.

Sorunlu gönüllerimizin ve zihinlerimizin demokrasiyi çabucak tesis etmesi her isteyene kısıtlı demokrasinin verilmesi kolay değil.Samimi değiliz,güvenmiyoruz,birbirimizi tehlikeli görüyoruz.Bu yine hepimiz için geçerli.

Hepimiz demokrasi derken bu ülke için başka tehlikeler taşıyoruz zihnimizde.Çünkü bu ülkeyi ne bölmek demokrasi, ne insanları tepeden inme bir baskıyla bir şekle sokmak demokrasi, ne de demokrasiyi kullanıp bambaşka mecralara yol almak demokrasi.

Masum değiliz...

MUHABBETLE...

#63 ''biji tirkiye''

''biji tirkiye''

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 1.137 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 12:35

Şunu artık herkesin görmesi gerekir ki geçmişte Kürt halkına bu ülkede büyük haksızlıklar yapıldı.Kurmak için kan döktüğün ülkede dilin yasaklandı işkencelere,tecritlere,sürgünlere maruz bırakıldı bunun bir devlet politikası olmadığını söyleyenler İsmet inönü'nün yaptığı konuşmalara ve doğudaki komutanlarına yazdığı yazılara baksınlar lütfen,PKK'ye gelince Pkk bir Türkiye gerçeğidir dağdakiler uzaydan değil Bu ülkeden dağa çıkmışlardır, ister kandırılmış deyin,ister inanmış deyin onlar bu ülkenin bir parçasıdırlar Anneleri,Babaları,Kardeşleri bizlerin aramızda yaşıyorlar,doğuda neredeyse her evden bir kişi dağa çıkmıştır,bu böyleyken Dtp'nin Pkk'den koparak bölgede siyaset yapması bölge halkınında Dtp'den kopması demektir bu açıdan Dtp Türkiye için bir yerde birleştirici bir unsurdur diyebiliriz.Açılım konusuna gelince; Açılıma bu kadar karşı çıkanlara sormak istiyorum sizin çözüm öneriniz nedir? Yoksa şex sait isyanından bugüne süre gelen ve 10 binlerce insanımızı kaybettiğimiz sürecin devamını çözüm olarakmı görüyorsunuz?
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür.
Behr bi devê kûçka heram nabe. - Deniz itin ağzıyla haram olmaz.

#64 jeune

jeune

Süper Üye

• Φ Süper Üye
  • 9.396 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 13:09

Şunu artık herkesin görmesi gerekir ki geçmişte Kürt halkına bu ülkede büyük haksızlıklar yapıldı.Kurmak için kan döktüğün ülkede dilin yasaklandı işkencelere,tecritlere,sürgünlere maruz bırakıldı bunun bir devlet politikası olmadığını söyleyenler İsmet inönü'nün yaptığı konuşmalara ve doğudaki komutanlarına yazdığı yazılara baksınlar lütfen,PKK'ye gelince Pkk bir Türkiye gerçeğidir dağdakiler uzaydan değil Bu ülkeden dağa çıkmışlardır, ister kandırılmış deyin,ister inanmış deyin onlar bu ülkenin bir parçasıdırlar Anneleri,Babaları,Kardeşleri bizlerin aramızda yaşıyorlar,doğuda neredeyse her evden bir kişi dağa çıkmıştır,

gecmıste yapılan yanlıs polıtıkalar pkk nın buralara kadar gelmesıne buyumesıne yardımcı oldu dıye dusunuyorum
cunku devlet o bolgede yasayan ınsanlara 3 secenek sunuyorudu
ya korucusun ya apocusun yada yolcusun
ya koy korucusu olacaksın zorla, ya daga cıkacaksın pkk ya katılacaksın, yada buyuk sehırlere goc edeceksın
orda yasama hakkı vermedı devlet ınsanlara evler yakıldı koyler bosaltıldı hayvancılık yapılmasına tarlasını yetıstırmesıne ızın vermedı
buyuk sehırlere goc edenlerde fuhus gaspcılık uyusturucu hırsızlık adam yaralama gıbı sucları ısleyenlerın basında geldı
devlet bı sekılde ınsanları suca zorladı
pkk ınsaları propaganda yaparak daga cıkarıyodu
neydı bu propagandalar
ıste bakın dılınızı konusmanıza ızın vermıyolar tv yayınına ızın vermıyolar bunun gıbı bır cok neden
bız bu yasaları ab ıstedı dıye cıkarttık
bız bu yasaları ab ıstıyo dıye degıl 20 yıl oncesınden kendı ıstegımızle cıkarmalıydık.buda bızım ayıbımız
bız bu yasaları kendı ıstegımızle o zaman cıkarsaydık pkk neyın propagandasını yapacaktı
ınsanları gecmıste kandırdıgı gıbı kolaylıkla daga cıkarabılırlermıydı
uyum yasaları cıkacagı zamanda kıyamet koptu.turkıyenın bolunecegını bagıra bagıra soyledıler
trt ses acıldı ne oldu
kurtce dıl kursları acıldı ne oldu.kımse gıtmedıgı ıcın gerı kapandı
sonucta bolunduk mu bolunmedık
pkk nın ınsanları kandırıp daga cıkarması ıcın elınede koz vermemıs olduk gecte olsa
yaralı bir kuşa ağlarız da bir damla gözyaşı dökmeyiz ömrümüze..

#65 Misafir_ali0_1_*

Misafir_ali0_1_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 13:43

PKK=Kürt demek doğru değil, evet ama bu Kürtlerin hiç sorunu yoktu da üç-beş adam dağa çıktı demeyi gerektirmez.
Sayın jön önemli yerleri vurguladı gerçekten.

#66 Misafir_demirefe_*

Misafir_demirefe_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 16:30

Ne kadar açıklama yaparsak yapalım, ezber tekrarı değişmiyor.

Bu cümleyi elli kere filan tekrar etmek zorunda kalacağız galiba…

Nazi uygulamalarını da Türkiye ile özdeş görüyorsanız, ya iyiden uçmuşsunuz, ya da papağan ezberi tekrar ediyorsunuz. Başka açıklaması yok!

Bölünme zaten mümkün değil, bunu en kabul etmeyecek olan PKK bile kabul etti. Biz bölünmeden bahsederken kesinlikle bölünme korkusu yansıtmıyoruz, böyle bir şeye zaten kesinlikle izin verilemez, söz konusu bile olamaz. Ancak halkın arasına bölücü tohumlar ekmek, bölünmekten beterdir. Bölünsen adı olur. Hani boşanırsın da, adı boşandı olur, gider başkasıyla evlenir, onun gibi. Adı konmamış ayrılık, resmen boşanmayan bir ailede daha kötü hırgür ve huzursuzluklara yol açar. Ülke de böyle oyalanmak, zaman ve enerji yitirtilmek isteniyor. İşte Türkiye düşmanlarının yapmak istedikleri ve maalesef de kısmen başardıkları bu.

Türkiye kendi halinde vatandaşlarına zulmetmemiştir, her devlet gibi çıkan isyanları bastırmıştır. Tarihteki bu sürekli isyanlar, 12 Eylül'e sürükleyen olağanüstü döneme gelindiğinde bazı aşırı tutumlara neden olmuştur, o kadar. 12 Eylül çok ama çok kritik, ülkenin uçurumdan döndüğü çok tehlikeli bir virajdı. O olağandışı dönemde yaşanmış aşırılıkların artık unutulması, geleceğe bakılması gerekiyor. İnsan sürekli kini ile yaşayamaz. Her şey bir sürece bağlı. Aşılamayacak bir sorun olmadığı gibi, esasen aşılamamış bir sorun da yok. Artık Kürtçe konuşulmasını yasaklamayı hiç kimse düşünmüyor. Bu da “aman artık yasaklamayalım, yoksa terör oluyor” diye değil. Doğal süreç oraya geldiği için. Zamanında telsiz de taşınamazdı, döviz de. Demokrasi hop diye gökten inmiyor. Demokrasi sadece Kürtlere kem bakıp diğerlerine güller dağıtmıyor. Elbirliği ile demokrasi gelişecek.

Ama anayasaya “Kürtler daha da bir, bayağı bir, iyicene bir eşittir, çok ama çok eşittirler” yazacak halimiz yok. Zaten herkesin eşit olduğunu yazıyor. Uygulamadaki aksamalar kültür, gelişmişlik, olgunluk ile aşılacak.

“Terörün bitmesi için sizin çözümünüz nedir?” diye sormak kadar abes bir şey olamaz. İtalya mafya eylemleri ile mücadele ederken böyle bir soru soruluyor muydu? Sorulamaz, çünkü çözüm belli: Mafyanın silahı bırakıp koşulsuz teslim olması. Olana kadar da ya yakalanır, ya öldürülürler. “Hırsızlığın olmaması için polis ne yapmalı?” diye sorulur mu? Polis silah mı bıraksın asayişi sağlamak için? Aynısı en büyük insanlık suçu olan terör için de geçerlidir.

Teslim olup terörden vazgeçmezlerse yağar bomba, yağar füze, yağar mermi! Bu dünyanın neresine gitseniz böyledir. Ya vazgeçer, ya ölürler.

Kimse de zorla korucu yapılmıyor. Bu ülkede vatanını seven, dış güçlerle değil öz vatanının öz evlatlarıyla kalbi bir atan çok ama çok Kürt vatandaşımız var. Sadece korucu değil, asker de oluyor, can da veriyorlar bu vatan için.

Bu devlet ile terör örgütü arasında çeşitli eşitlik denklemleri kurma söylemleri tamamen dış empoze ve kandırmacadır. Dış empozelere inanan ve kandırmacaları yutanlara ne denir ben söylemeyeyim.

Sorun elbette var. Tüm Türkiye’nin sorunları var. Bölgesel sorunlar, kültürel sorunlar yoğunlaşarak yaşanıyor elbette. Bu yüzden terör oluyor demek en hafif tabiriyle saptırmaca ve kandırmacadır. Bunlar “terör haklı nedenlerle oluyor” demekle hallolmaz. Bir zamanlar “terör kimden ve nerden gelirse gelsin lanetlenmelidir” söylemi vardı, ki doğruydu. Şimdi bu unutuldu, terör haklı gösterilmeye çalışılıyor. Üstelik terör hiçbir yere varamayacağını anlamış ve tükenmiş, sona gelmişken. Telaş bu! Terör örgütü moral planda çökmüştür. Hiçbir yere varamayacağını anlamıştır ve itiraf da etmiştir. Sivrisinekleri barındıran bataklık da sonsuza kadar öyle kalacak değil, sonuçta bir statüye, bir şekilde istikrara kavuşacak ve öyle dağlarda izci kampları gibi kamplar filan herhalde artık olamayacaktır. O yüzden telaş başlamıştır. Onları kullananlar şimdi, dağlarda terör maşaları ile kazanamadığını sivil, etkin yerlerdeki başka maşaları eliyle kazanmaya çalışıyor.

Bunun adını sizce ne koysak uygundur?

#67 YARASA

YARASA

Deneyimli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPip
  • 747 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 16:36

Nazi uygulamalarını da Türkiye ile özdeş görüyorsanız, ya iyiden uçmuşsunuz, ya da papağan ezberi tekrar ediyorsunuz. Başka açıklaması yok!

..............

Şimdi bu unutuldu, terör haklı gösterilmeye çalışılıyor. Üstelik terör hiçbir yere varamayacağını anlamış ve tükenmiş, sona gelmişken. Telaş bu! Terör örgütü moral planda çökmüştür. Hiçbir yere varamayacağını anlamıştır ve itiraf da etmiştir. Onları kullananlar şimdi, dağlarda terör maşaları ile kazanamadığını sivil, etkin yerlerdeki başka maşaları eliyle kazanmaya çalışıyor.

Bunun adını sizce ne koysak uygundur?

:clover: Güzel bir yazı, teşekkürler demirefe.
Adını koymaya gerek yok bence. Olay anlaşılsın yeter...

...memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler...
Ey Türk istikbalinin evladı!
İşte; bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
.................
BİLİM YAPIN! YAPAMIYORSANIZ TAKİP EDİN!

#68 ucansahin

ucansahin

Genç Üye

• Yasaklanmış
  • PipPip
  • 317 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 16:57

.
.
.

Sayin demirefen, lütfen su yazdiklarinizi kendinizinde okumasini rica ediyorum, cünki okursaniz kendi söyleminizle kimin "iyice uctugunu" veya "papagan ezberi tekrar ettigini" net bir sekilde göreceksiniz.
1. Ben 1930 larin nazi rejiminden falan bahsetmedim. O dönem zaten Türk göcmen iscileride yoktu orada bildigim kadariyla. Söz konusu irkci nazilerin bu basliktaki kürt'lere yönelik soru ve suclamalarinin benzerini Almanya'da yillardir calisan, vergi veren Türk ve diger göcmenlere yapmasindan bahsediyoruz. Eger yok naziler böyle bir suclama getirmiyor diyorsaniz o ayri bir konu.

2. Sizin yukarida yazdiginiz yorumun baslik ile hic bir alakasinin olmamasi kimin devamli ezber cümleleri kullandigini bir kaniti olsa gerek.

Yazdiklarimi tekrar tekrar okuyymanizi rica ediyorum ve cevabinizi anladiktan sonra veriniz lütfen.

#69 jeune

jeune

Süper Üye

• Φ Süper Üye
  • 9.396 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 17:22

sevgılı demırefe haklı oldugunuz yerler var tabıkı
ben devletın yapmıs oldugu yanlıs polıtıların sonucunda pkk nın yapmıs oldugu terorun haklı oldugunu savunmadım
o ınsanların sucu o bolgede dogup buyumek mı devlet bu ınsanlara sahıp cıkmadı
bunları hepımız bılıyoruz evlerı yaktılar koylerı bosalttılar hayvancılık yapmasına tarlasını ekmesıne ızın vermedıler
tarlanı ekersın hayvancılıgını yaparsın ama elıede sılahı alır pkk yla mucadele edersın korucu olursun denılmeye getırıldı
korucu olmayacaksanız burda yasamayın denıldı.evler yakıldı koyler bosaltıldı ınsanlar goc etmek zorunda kaldı
bır kısmıda daga cıktı
devletın buldugu cozum yolu boylemı olmalıydı
tarlasını ekecek hayvanını yetıstırecek pkk bu ekınlerden bu hayvanlardan faydalanacak dıye orayı mahrumıyet bolgesı yapamazsın.koruyacaksın tabı ınsanını bu senın gorevın
goc edenlere bakıyosun buyuk sehırlerde sehırcılıgı gecekondu sayesınde altına ustune getırıyolar
kımse ıs vermıyo ınsaatlarda bıle calıstırılmadı bu ınsanlar.durum boyle olunca da suc faktoru patladı.dedıgın gıbı polıs tabıkı mucadele edecek suclularla.ama bızım bu ınsanlar neden suc ıslıyor neden topraklarını dogup buyudugu yerlerı bırakıp buraya goc etmısler.bunu arastırmamız bunu sorgulamamız gerek.kım dogup buyudugu yerı topragını evını bırakıp buyuk sehırlere goc etmek ıster kı.bu ınsanlar yınede koylerıne donmek ıstıyor.ama evlerı yıkılmıs hayvanları yok.devletın verdıgı para esyalarını tutup goturmesıne bıle yetmıyor.
benım demek ıstedıgım devletın yaptıgı yanlıs polıtıkalar bu ınsanların hayatını mahvettı.olaya bırasda bu acıdan bakalım.devletın gorevı tabıkı sucluları yakalamak.ama o ınsanları suca tesvık etmıceksın

#70 jeune

jeune

Süper Üye

• Φ Süper Üye
  • 9.396 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 17:36

saygilarla

eger lazlar dogu ve guneydoguda kurtler karadenızde yasasaydı
bız bugun kurtlerı degıl lazları konusur olurduk
karadenızde hıc bır ev yakılmıs mı
karadenızde hıc koy bosaltılmıs mı
karadenızde hayvancılık yapmıyacaksınız denılmıs mı
karadenızde terlanı ekmıyeceksın denılmıs mı
karadenız ınsanına buralarda yasamacaksın goc edeceksın denılmıs mı
karadenız ınsanına sırf laz oldugu ıcın ayrımcılık yapılmıs mı
cagaltılabılır bu

#71 Misafir_demirefe_*

Misafir_demirefe_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 20:59

Sayın jön, bakın siz de çok yoğun işlenen propagandaların etkisinde kalmışsınız. Sanki tüm bir doğuda yaygın şekilde halkın tüm geçim kaynakları sistematik biçimde devlet tarafından kurutulmuş gibi konuşuyorsunuz. Yok öyle bir şey. Sadece teröristlerin geçiş güzergahlarında lojistik destek aldıkları bazı mezralar boşaltıldı.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Yöre insanı çalışmayı sevmez. Bunu ben orada bulunmuş istisnasız herkesten duyar, çok iyi bilirim. Kaçakçılıktan geçinmeyi çok sever. Çok çocuk yapmayı sever, adlarını, hatta bazen kaç tane olduklarını unutur. Çocuk sorumluluğu yoktur. "Öbür aşirete karşı kalabalık olalım, bastık mı dağıtalım, töreye aykırı bir vaziyet oldu mu eline verelim silahı halletsin" babından çok çocuk yapılır. O da değilse en azından "götürürüm işçi ordusu olarak fındık, pamuk toplatırım" mantığı ile yapılır. Bu kadar çok sayıda ve az sorumluluk duyulan çocuktan elbet en az biri de dağı seçecek.

Olay bu yani, öyle sistematik devlet baskısı filan hayal ürünü ve propaganda. Ama genel olarak Türkiye tarımda geri gitti, evet. Bu doğuya has bir durum değil. Kendine yeten nadir ülkelerden biriyken, eti, pirinci, mercimeği bile ithal eder olduk.

Bir de özel sektör yatırımı doğuda çok az tabii. Terör tehlikesi, taşıma giderleri gibi nedenlerle... Şimdi fabrikan İzmit'teyse hemen malını gemiye yüklersin. Ama doğudan malın sevki zor. Demiryolları zaten etkin değil, sık sık da raylara sabotajlar yapıldı.

Yani sorun tamamen bir terör sorunu. Devlet enayi mi niye aç bırakıp kendine sorun yaratsın? Tek neden terör. Terörü besleyen de geri, sığ bir kültür yapısı.

Destekleyen, para ve silah verenin dış güçler olduğunu artık sağır sultan bile duydu. Sık verdiğim bir örnek vardır: Siz bir özel güvenlik timi bile kursanız, maaşları, üstü başı, yiyeceği, eğitimi size kaça patlar biliyor musunuz? Minik bir ordu beslemenin maliyetini biliyor musunuz?

PKK nın maliyetlerini destek olmadan karşılaması imkansızdır. Resmen paralı asker, lejyonerdirler, Türkiye'ye karşı savaştırılıyorlar...

#72 Misafir_gelincik_*

Misafir_gelincik_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 22:41

Karadenizi örnek vermiş arkadaşımız ama karadenizde coğrafi koşullardan ötürü ekilecek alan olmadığı gibi tarım makinalarınında çalışması mümkün değil.Buna ek olarak çay ,fındık ve şekerpancarına getirilen düzenlemeleri ,kotaları , ekilecek kısıtlı alanlarında bölgenin sürekli yağmur alması nedeniyle ziyan olduğunu göz önüne alırsak eğer, karadeniz halkının çoktan dağlara çıkması gerekirdi.

Bu demek değil ki devlet hata yapmamıştır. Yapmıştır ve bunların bedelini şu anda ödemektedir. Ekonomik şartlar ve açılımlar yapılmadan istenenleri verince herşeyin güllük gülistanlık olacağını mı sanıyorsunuz ?

#73 mavi olmayan gökyüzü

mavi olmayan gökyüzü

Uzman Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 5.562 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Eylül 2009 - 23:50

"Üzüm üzüme baka baka kararır",olmadı "körler,sağırlar birbirini ağırlar."

Evet,bu çok daha uygun.Kör için tek nimet duymak,sağır için görmekse tabi ki birbirlerini çok iyi tamamlayacaktır.Birbirlerini idare edecek,aynı çarkta su taşıyacaklardır.

Şimdi,yaşananları(Çakma Ersöz edebiyatı oluyor bunun adı) düşündüğünüzde,kör ile sağırın birbirini nasıl da tamamladığını göreceksiniz.

Mesela;darbeci yargılansın diyen savcı görevinden ihraç edilecek;buna rağmen herkes susacak.(Ki görevinden ihraç edilen,avukatlık bile yapamayan savcımızın bu konu hakkında ki düşüncelerini okuyan varsa,benim ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaktır)

Mesela;yüce askerimiz darbe yapacak,darbenin meclisini kuracak;buna rağmen herkes susacak(AP,Menderes'in idamından hemen sonra,askere rağmen zirvedeyken,askerin dediği olur yine.)

Mesela;biz geçmişin işkencelerini yazarken;Engin ceber işkence de ölecek;buna rağmen gözümüzün içine baka baka bize işkence yok diyen egemenin hemen ardından bizde gaflet uykusuna yatacağız.Ceber'in ölümünün hesabını sormak da yine Ceber gibi düşünen bi kaç kişiye düşecek...

Sayın Fuzuli,

Sizin yazdıklarınızı okur okumaz aklıma gelenleri teker teker sıralamak isterdim;ama maalesef ne zaman ne de yer bunun için uygun değil.Bunun için özetleyeceğim.

"Körler ve sağırlar,birbirini ağırlar" dedim.Gerçekten de en güzel şekilde birbirini ağırlayan bu zavallıcıklar(mecazi anlamda düşünün;ki engel olmak bedenle değil,zihinle olur),aynı düşüncenin sularında yüzer,aynı zihniyete su taşırbirbirlerini tamamalar;işin ilginici bunun farkında olamayacak kadar şaşkındırlar.

Demokrasi;

İşte bu zavallıcıkların elinde bir kukla olup çıkıvermiş.Demokratım,demokrasiye inanırım diye bangır bangır bağıranlar bile demokrasinin ne olduğunu bilmiyor.Örnek mi;Deniz Baykal.

Kimse masum değil.Devlet masum değil;devletin zihniyetine hizmet edenler masum değil.Devletin yaptığı yanlışlara seyirci kalanlar masum değil.

Devlet;

Egemenliği kayıtsız şartsız millet için yazan yasalar topluluğunda,millettin egemenliğini yok sayan yeğane aldatmaca.

Statüko,vesayet,karanlık,çıkar,kanlı hesaplar...

Hey benim devletim,hey benim halkım.Kim tutar sizi,çanakçılığa devam.Siz çok yaşayın.

...

Demokrasi dediğiniz nedir ki;amaç insan olunca.İnsan dediğinzi nedir ki;sadece yeme-içme ve sallama ile yaşıyorsa.

Biz ne demokrat olabildik ne de insan.

Demokrasi...tacımdır(ama gerçek olan demokrasi).Demokrasiden daha iyi bir düzen varsa o da tacımdır.Yeter ki vicdanı olsun.Düzenlerin vicdanı mı olur diyeceklere;neden olmasın ki...Hitlerin vicdanı var mıydı?

Efendim,nerelere dalıyorum gece gece.

Konumuz Kürtler'di değil mi(Kürtler'e soru soruyorum diye atılan başlığa ısrarla cevap veren arkadaşlar,siz kendi karasularınız da yüzmeye devam edin;nasıl olsa sizin su sizin suyunuz)

Neymiş be abi bu Kürt'ler.Mafya,tecavüzcü,gaspçı...Allah'tan Kürt değilmişim(dedirtmek istediğiniz buysa,kendinizi alkışlayabilirsiniz,aman durun bir bardak su vereyim size)

Vicdan sahipleri,bilgisayar başından tüm olaylara baktığınız ne kadar da net.Siz hiçbirşey bilmiyorsunuz,zaten size bunun için kızamıyorum.Ben Irak'ta yaşananlar hakkında ne biliyorsam,siz de bölge de yaşananlar hakkında o kadar şey biliyorsunuz;aramızda ki fark...ben vicdanlıyım.Siz değilsiniz.

Olsaydınız,bu kadar basit gerekçelerle "insanı yok saymadınız."

Şimdi size bir önerim olacak;madem ki bildikleriniz sadece kendinizden ibaret;karalamanız eksik kalmasın diye tıklayın googleyi.Yazın "gaspçı çocukların yüzde kaçı Kürt" diye...%90 mı çıktı;yazın hemen buraya.Siz aynayı dışarıya tutmuşsanız da,birileri size mutlaka "bunun vebali senindirde" diyecektir.

...

Kürtler öldürüldü,işkenceden geçirildi,evinden atıldı,açlığa mahkum edildi...Kürtler günahkar sadece;günahın kendisi devlet.

Hapsedilmem uzlet,
Sürgün edilmem hicret,

İbn-i Teymiyye

#74 jeune

jeune

Süper Üye

• Φ Süper Üye
  • 9.396 İleti

Gönderi Tarihi: 09 Eylül 2009 - 01:22

yok be demırefe tv yı sadece mac ozetlerı ıcın kullanıyorum
ayrıca devletı sorgulayan devletın yanlıslarını soyleyen tvlerın ve yazarların olduguna ınanmıyorum
benım soylemek ıstedıgım devletımız sutten cıkma ak kasık degıl
hep kurt kardeslerımızı sorgulamak yerıne gelın bırazda devletı sorgulayalım
anlatmak ıstedıgım buydu benım

gelıncık benım demek ıstedıgım farklıydı
o bolgede yasamak ınsanların kaderını belırlememlı
bunun en guzel ornegını gecmıste gorduk ermenılerde
fransızı geldı ermenıyı kullandı ıngılızı geldı ermenıyı kullandı rusu geldı ermenıyı kullandı
ama bunlar ermenı dıye degıl o bolgede cogunlukta yasadıkları ıcın kullandılar
cunku o bolgenın bu 3 devlet ıcınde stratejık onemı vardı
o bolgede atıyorum ermenıler degılde cerkezler yasıyor olsaydı bu sefer cerkezlerı kullanmak ıstıyeceklerdı
kurt ve laz ornegınıde bu yuzden verdım
kurtlerın kaderını o bolgede yasamaları etkılememlı
bakın bız bugun ermenılerden ayrı yasıyoruz aynı oyunu sımdı kurtler uzerınden oynuyorlar
bızım bırbırımıze sarılmaktan baska caremız yok

son soyledıgınız cumleye gelınce tabıkıde gulluk gulıstanlık olmayacak
cunku ben yasalara ınanmıyorum
cunku yasalar murekkeple yazılıyo kagıtta kalıyo kagıt parcası sonucata
bır ınsanın bırınsana sevgı dolu gozlerle bakması bıle cıkarılacak olan yasalardan kat kat degerlı benım ıcın

#75 ucansahin

ucansahin

Genç Üye

• Yasaklanmış
  • PipPip
  • 317 İleti

Gönderi Tarihi: 09 Eylül 2009 - 11:28

'Posta' Gazetesinin Ankara temsilcisi Hakan Çelik'in yazısı:
BİR TÜRK OLARAK KÜRTLERE SORUYORUM
.
.
.

Fransa'da uyusturucu ticaretinden yakalanip hapis yatan Catli Kürt oluyor, gena Mafyaciliktan ve uyusturucu ticaretinden yakalanan Cakici'da Kürt oluyor. Diger burada saymakla bitiremeyecegimiz binlerce cek-senet-mafya üyelerinin tümü Kürt oluyor, ama biz Türk'ler sütten cikmis gibi beyaziz.
Hele birde ülkücü mafya ya ne demeli. Demekki onlarda Kürtmüste haberimiz yokmus.

"Ülkücü mafya yargı önünde

Mersin'in Tarsus ilçesinde, organize suç örgütüne yönelik ''Çatalburun'' adlı operasyonda gözaltına alınarak haklarında dava açılan 16'sı tutuklu 82 sanığın yargılanmasına başlandı.

ADANA- Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu 16 sanıktan Ali Telli, Alper Uzun, Armağan Düveli, Baki Yalçın, Cemal Köroğlu, Emrah Yıldız, Emre Güngör, Halit Tokmak'ın ifadeleri alındı.

Sanık Telli, ifadesinde, örgüt üyesi olduğu, cinayet ve yaralama olaylarına karıştığı, grup liderlerinin emirlerini yerine getirdiği suçlamalarını kabul etmedi.

Polisin gözaltına aldığı sırada yanında bulunanların kendisinden adres sormak için geldiklerini iddia eden Telli, ''Bu kişilerin yanımda olması, benim örgütün içinde olduğum izlenimi yarattı. Olaylarla ilgim yok'' dedi.

Sanık Armağan Düveli de örgüt üyesi olmadığını söyledi.

Sanıklardan Süleyman Y'yi, Ülkü Ocakları Başkanı olması nedeniyle tanıdığını belirten Düveli, kendisine anne ve babası olmadığı için yardımda bulunduğunu ifade ederek, suçlamaları kabul etmedi.

Emrah Yıldız da örgütün alt grup liderlerinden emir aldığı ve bazı olaylara karıştığı suçlamasını kabul etmeyerek, şunları söyledi:

HALİT TOKMAK BELEDİYE ARACI İLE KAHVEHANE TARADI
''Suç örgütü üyesi oldukları iddia edilen bazı sanıklar benim arkadaşım olur. Ben örgüt üyesi değilim ve böyle bir örgütün varlığı da doğru değil.

Sanıklardan Halit Tokmak'ın bir kahvehaneye silahlı saldırıda bulunması olayına tanık oldum. Tokmak, bir grupla aralarında geçen kavgadan dolayı, birlikte belediyeye ait araçla giderken birden uzun namlulu otomatik silah çıkarıp ateş etmek için doğrulttu. Engel olmak istedim. Ancak aracı kullandığım için direksiyon hakimiyetini korumak isterken Tokmak'ın ateş etmesine engel olamadım. Daha sonra olay yerinden uzaklaştık ve Halit Tokmak silahı köyde bir yere sakladı. Diğer tüm suçlarla ilgili iddialar da uyuşturucu satışı yapmasına engel olduğum kişinin iftirasından kaynaklandı.''

GAZETE SATICISIYIM ABONELİK PARASI TAHSİL EDİYORDUM
Sanık Emre Güngör de örgütle ilişkisinin olmadığını, Tarsus'ta bir gazetenin dağıtımı ve muhabirliğini yaptığını söyledi. Gazete ve bir derginin abonelik paralarını tahsil ederek Ülkü Ocaklarına teslim ettiğini anlatan Güngör, örgüt adına para tahsilatı iddiasını kabul etmedi.

HUSUMETİM VARDI TARADIM
Sanık Halit Tokmak da örgütün yöneticisi olmadığını söyledi. Sanık Süleyman Y'yi okuldan arkadaşı ve Ülkü Ocakları Başkanı olduğu için tanıdığını anlatan Tokmak, ''Suçlamalar doğru değil. Kenan A. ve Serdar A. ile aramızda husumet vardı. Çarşıda karşılaştığımız Kenan ile konuşurken kalabalık bir grup gelerek bana saldırdı. Bu olay nedeniyle çok sinirlenmiştim. Belediyeye ait araçla giderken bu kişileri kahvenin önünde görünce yanımda bulunan kalaşnikof ile ateş ettim'' dedi.

Mahkeme heyeti, diğer sanıkların ifadelerinin alınması için duruşmaya öğleden sonra devam etmek üzere ara verdi.

ÇATALBURUN OPERASYONU İLE YAKALANDILAR
Tarsus'ta ''Çatalburun'' adı verilen operasyon kapsamında yakalanan sanıklar hakkında, geçen yıl ekim ayında ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olmak, cinayet, yaralama, şantaj, cebir, yağma, mala zarar verme, tehdit, tefecilik, uyuşturucu madde bulundurma ve satın alma'' iddialarıyla dava açılmıştı.

Operasyonda değişik çap ve markalarda 9 tabanca, 2 av tüfeği, 8 şarjör, 217 mermi, 40 gram esrar, çok sayıda çek ve senet, sahte kimlik, 34 cep telefonu, 6 ajanda, tahsilat makbuzları ve banka dekontları ele geçirilmişti. (A.A)
-http://www.gazeteport.com.tr/GUNCEL/NEWS/GP_458796-"

Cevap ekle