İçeriğe atla

Fotoğraf

BİR TÜRK OLARAK KÜRTLERE SORUYORUM

BİR TÜRK OLARAK KÜRTLERE SORUYORUM Türkler Kürtler

Bu başlığa 378 cevap verilmiş

#1 YARASA

YARASA

Deneyimli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPip
  • 747 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 11:39

'Posta' Gazetesinin Ankara temsilcisi Hakan Çelik'in yazısı:

Bir TÜRK olarak Kürtlere soruyorum; ''Kürtler bu ülkeye ne vermiştir ?'' Kürtlerin, Türkiye'ye bugüne kadar ne katkıları olmuştur ? Sosyal, bilimsel ve sanatsal anlamda yaşamımıza neler katmışlardır ?

Kendilerini etnik kökenlerini ön plana çıkararak tanımlayan ve kendilerine verilmiş en büyük hak olan ''BU GÜZEL ÜLKENİN, TÜRKİYE'NİN VATANDAŞI OLMAK HAKKINI'' bir kenara iterek, etnik köken üzerinden ırkçılık yapmayı tercih eden bu kitle, bu ülkeye ne vermiştir ve bu sapkın anlayışla ne verebilir ?

Kürtlere soruyorum; neden terör sizde, beşik kertmesi sizde, kız çocuklarını başlık parası adetiyle adeta bir eşya gibi alıp-satmak adeti sizde, her türlü yasadışı işin altından çoğunlukla Kürtler çıkmakta, kapkaç sizde, gasp sizde, ''NAMUS CİNAYETLERİ'' sizde, kaçakçılık sizde, uyuşturucu ticareti sizde, bu ülkenin vatandaşı olmayı sindirememek hastalığı sizde, vur-kır-gasp et anlayışı sizde, ÖZELEŞTİRİ yapmamak sizde, nedensiz aşağılık kompleksi sizde, başına kuş pislese devleti ve diğer insanları suçlamak sizde, herşeyi devletten beklemek sizde, asimile edildiği yalanını söyleyip, 21. yüzyıl Türkiyesi'nde tek kelime Türkçe bilmeyen milyonlarca insan sizde, emperyalist devletlerin size sahte bir mazi yapıştırması neticesinde Anadolu'da hiçbir zaman varolmayan, sözde gasp edilmiş hayali bir anavatanınız olduğu yalanını yaymak yine sizde.

Bu ülkeye hiçbir şey vermeden, kaba kuvvet ve vandalizmle, terör ile toprak gasp etmeye çalışma ahlaksızlığı sizde, diyaloğu ve insani ilişkileri es geçip, yakıp yıkarak bu ülkeyi bölmeye çalışmak sizde, Avrupa'ya gidip Türkiye Cumhuriyeti ve onun şanlı ordusu Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında her türlü asılsız yalanları söylemek, bana işkence yaptılar, baskı yaptılar, dilimizi konuşamıyoruz, fırsat eşitliği yok gibi mesnetsiz yalanları söyleyerek siyasi mülteci statüsüyle o Avrupa ülkelerine kapağı atmak, bir parazit gibi yaşayıp oralarda da suç işlemek sizde, sizlerde....

Avrupa'da Türkiye'yi şikayet etmek sözkonusu olunca ''ben Kürdüm'' demek, ama cebinde Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile Avrupa ülkelerinden herhangi birinde suçüstü yakalandığınızda ''ben Türküm'' demek üçkağıtçılığı sizde, çapulcu terör örgütüne her türlü desteği verip, demokrasi ve insan haklarından bahsetmek, ''şiddeti kınıyorum'' demek sizde, bu yalanları söyleyip bizleri de enayi zannedip, aptal yerine koymaya çalışmak terbiyesizliği ve alçaklığı sizde, bu ülkede yaşayan onlarca farklı etnik kökenden milyonlarca insan, etnik kökenleriyle ilgili en ufak bir sıkıntı çekmezken, özgürce siyaset yapabilirken, milletvekili ve hatta Başbakan bile olabilirken, verdiğimiz Kurtuluş Savaşı mücadelesi sonucu elde edilmiş Cumhuriyetimizin kazanımlarını içlerine sindiremeyen sömürgeci, etnik soykırımcı, emperyalist devletlerin maşası ve tetikçisi olmak düzenbazlığı NEDEN hep sizde ?

Lütfen bu sorulara yanıt verin, tabii verebilirseniz. ..

Bu memlekete bugüne kadar ne verdiniz de, ne istiyorsunuz ?

Eğitim diyorsunuz; öğretmen öldüren terör örgütünün katillerini ve elebaşını lider, siyasi irade kabul ediyorsunuz.

Dilimizi konuşamıyoruz diyorsunuz; o halde bugüne kadar Türkiye'nin çeşitli kentlerinde açılmış ''Kürtçe Kursları'' sözde dil öğrenmeye susamış sizlerin ilgisizliği sonucunda neden kapandı ?

Siyasi platformda temsil hakkı diyorsunuz; siyasetinizi etnik ırkçılığa ve bölücülüğe dayalı söylemler, eylemler ve politikalar üzerine kuruyorsunuz.

Yarattığınız terörden 30 bin insan can veriyor... En ufak bir özeleştiri, en ufak bir günah çıkarma yapmıyorsunuz.

Sizlerin canı can da, bu ülkeyi ve içinde yaşayan masum insanları terörden korumak için hayatını hiçe sayıp şehit olan ana kuzularının, evlatlarımızın canı patlıcan mı?

İstanbul'da sokaktaki vatandaşlara saldırmak, molotof kokteyli atmak, otobüs yakmak, polise ve sade vatandaşlara, kadınlara, ufacık çocuklara ''kaldırım taşları'' atıp kafalarını yarmak neyin protestosu? Hangi köhne düşüncenin, hangi barbar anlayışın dışavurumu?

Bugüne kadar hangi ''Kürt kökenli'' Türk vatandaşına; hop! sen Kürtsün şu şehre giremezsin, şu işi yapamazsın, şu mesleği icra edemezsin denmiş veya denmekte?

Bu ülkenin en çok para kazanan insanları çoğunlukla Kürt kökenli şarkıcılar, eğlence yeri sahipleri, işadamları, ticaret erbabı, turistik otel sahipleri, eğlence dünyasında; tv'de, gazinolarda iş yapan isimler (İbrahim Tatlıses, Özcan Deniz, Ceylan, Yılmaz Erdoğan vs.) değil mi?

Hani ne oldu ''fırsat eşitsizliği yalanınıza?'' İşin doğrusu, sizin sorununuz bu ülkeyi terör ile, vurarak, kırarak bölmek! Bir oldu-bitti yaratarak bu güzelim memleketi parçalamaktır. Bu kadar basit. Şu çıplak gerçeği artık ilkokula giden küçücük çocuklar bile anlayabilmektedirler.

''KÜRT'' kökenli vatandaşlarımız, eğer bunca kan ve gözyaşı dökülmesine sebep olan bu BÖLÜCÜ IRKÇI TERÖRİSTLERİ hala destekliyorlarsa, KUSURU DEVLETTE DEĞİL, KENDİLERİNDE ARAMALIDIRLAR!

Meydanlarda eller hep zafer işareti, ellerde 30 bin insanımızın katili kanlı terör örgütü PKK'nın afişleri, terörist başı Apo'nun posterleri, yakarız-yıkarız tehditleri ve herkesin malumu ülkemizdeki büyük kentlerde meydana gelen şu terör olayları...

Çapulcu terör örgütünün hazırladığı ''Şemdinli fiyaskosundan' ' sonra, ellerine para vererek sokaklara salıp polisimize, güvenlik güçlerimize, halkımıza taş ve molotof kokteyli attırdığı küçücük çocuklar...

Çocuğunu terör örgütünün militan olarak kullanmasına müsade ediyorsan, bu kaos ve terör yöntemlerinden medet umuyorsan ve bu yolla bu ülkeyi böleriz, sözde ülkemizi de kurarız diye düşünüyorsan, canın yandığında veya meydanlara saldığın, yak-yık-kır-dök evladım dediğin çocuğunu kendi ellerinle ateşe attığında da bunu devlete fatura edemezsin.

Demokrasiden bahsedip, teröre yol açmak ? İnsan öldürüp hak talep etmek? Bu ne yaman çelişki...

Hak isteyen, hukuk isteyen önce bu ülkenin bütünlüğüne, bu ülkenin insanlarına, toplum kurallarına SAYGI gösterecek. Ülkesine katkıda bulunacak. İNSAN gibi davranacak, yakmayacak, yıkmayacak.

Kısacası; TERÖRİST ile arasındaki farkı yine bizzat KENDİSİ ortaya koyacak. Bu ülkenin güzel insanlarını kendisine inandıracak.

Kürt toplumu yüzyıllardır kendisini sömüren, geri bıraktıran, kulun kula kulluk ettiği ''FEODAL DÜZEN'' denen ilkel sistemden ne zaman vazgeçecek? Ne zaman HANIM FERTLERİNE gereken ''ÖZGÜRLÜĞÜ'' teslim edecek? Ve neden ülkede en yüksek kadın intiharları Batman'da? Neden aile içi şiddet sorununda ve TÖRE CİNAYETİ denen illette ekseriyetle Kürt kökenli insanların yaşadığı iller başı çekmekte? Büyük şehirlerde kapkaç ve bu tür illegal suçları işleyip, elde edilen yasadışı geliri Terör örgütüne aktarma suçu neden hep Kürt kökenli çocuk ve gençlerde görülmekte? Neden, neden, neden?

Kürdüm diyen sizler, acaba bu KUSURLARINIZI hallettiniz mi ki, TÜRKLERİ pervasızca eleştiriyorsunuz? Size yer, yaşam hakkı, hak-hukuk vermekten başka ne yapmış bu ülkenin vatandaşları?

Güzel bir atasözü vardır. ''GÖZÜNDEKİ ÇÖPÜ GÖRMEZ, ELALEME ŞAŞI DER!''

Bu özlü söz ülkemizin içine düşürülmeye çalışıldığı ''Kürt fesadını'' ne de güzel anlatıyor değil mi?

...memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler...
Ey Türk istikbalinin evladı!
İşte; bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
.................
BİLİM YAPIN! YAPAMIYORSANIZ TAKİP EDİN!

#2 ugurantalya_07

ugurantalya_07

Yeni Üye

• Φ Yeni Üyeler
  • Pip
  • 10 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 11:50

çok anlamlı bir yazı gerçekten.
doğu ve kürtlerle ilgili daha bilmdeğimiz çok şey var aslında

#3 kaplan-200

kaplan-200

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.255 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 14:03

'Posta' Gazetesinin Ankara temsilcisi Hakan Çelik'in yazısı:

Bir TÜRK olarak Kürtlere soruyorum; ''Kürtler bu ülkeye ne vermiştir ?'' Kürtlerin, Türkiye'ye bugüne kadar ne katkıları olmuştur ? Sosyal, bilimsel ve sanatsal anlamda yaşamımıza neler katmışlardır ?
.
.

Çok güzel bir yazı dtp zihniyetinde olupta bu sorulara cevap verebiledek birini tanımıyorum.Bence bu yazılanlarda dtp zihniyetlilere yazılmıştır.

Ardahanda çürük dometesle dtp yi karşılayan kürt kardeşlerimiz için geçerli değildir.

#4 ''biji tirkiye''

''biji tirkiye''

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 1.137 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 14:12

Ahmet Altan Kürt Meselesi ve Esitsizlik Sorunu !

aynı ülkenin vatandaşıyız
aynı toprklarda yaşıyoruz
peki,hépimiz é$itmiyiz??
Hadi daha net soralım
TürkLerle Kürtler eşit mi ??
hiç duraksamadan ' tabi ki eşitiz ' diyenler olacaktır
ne kadar eşitiz biz kürtlerle ?
türkler türkçe konuşuyor kürtler kürtçe..
Dewletin resmi dili ne ?
Türkçe...
Demek dilde eşit değiliz,
ülkede yaşayan bir qrubun dili 'dewletin resmi' dili,
diqer büyük qrubun dili ' resmi ' deqil..
Ülkede eqitim hanqi dilde yapılıyor??
Türkçe...
Kürtçe eqitim yapan okul war mı?
Yok...
Kürtçe eqitim yapan üniversite war mı?
Yok...
inqilizce,fransızca bile eqitim yapılabilir
Ama kürtçe yapılamaz.
Demek eqitimde de eşit deqiliz
Anayasaya qöre bu ülkenin vatandaşlarına ne deniliyor??
Türk..
Kürtlere ne deniliyor peki??
Onlarada Türk deniliyor
Kürtler Türk mü?
Deqil...
Niye onlarada Türk diyoruz öyleyse?
Çünkü anayasa öyle emrediyor.
Anayasaya qöre,bu ülkenin ' Kürt ' watandaş kürt olabilir mi?
Olamaz..
Demek anayasaya qöre de eşit deqiliz
Dilde eşit deqiliz,
eqitimde eşit deqiliz
anayasada eşit deqiliz..
Peki,nerede eşitiz??
Askere qiderken eşitiz,
Kürt Türk ayrımı yapmadan herkesi askere alıyorlar
Werqi werirken eşitiz,
Kürt türk ayrımı yapmadan herkesten werqi alıyorlar
Demek ki dewlete karşı ' sorumluluklarımızda ' eşitiz
Ama dewletten aldıklarımızda eşit deqiliz
Sizce bu hakkaniyete uyqun mu ??
Adamı askere qötür
werqisini al ama ana dilini,
eqitimini,anayasal eşitliqini kabul etme
Sonrada sorun ne diye sor
' sen niye mesele çıkartıyorsun' diye kız
Adamları öldürüp kuyulara at
sokaklarda wur,hapishanelerde işkence yap
Bu tabloya baktıqınızda sizce kürt sorununun temeli ne ??
Bence bu sorunun bir tek nedeni war
EŞİTSİZLİK...
Bir halkın diqerini esir qibi qörmesi
'' Benim ırkımı,benim dilimi
benim üstünlüqümü kabul edeceksin '' demesi.
Biz niye kürtlerle eşit deqiliz peki?
'' eşit olursak aynı hakları werirsek
ülkemiz bölünecek '' diyorlar
Kimin ülkesi bölünecek ?
bizim ülkemiz..
Biz kimiz?
Türkler..
Kürtler kim peki?
Burası onlarında ülkesi deqilmi?
Cewap hazır ''elbette onlarında ülkesi''
Peki,burası hepimizin ülkesi de
Neden ülkeyle ilqili korkularımız '' eşit '' deqil?
Biz bölünürüz diye korkuyoruz da
Kürtler neden bölünürüz diye korkmuyorlar?
Aynı ülkenin ''ortak sahiplerinin ''
o ülkeyle ilqili ortak korkuları olması qerekmez mi?
Biz korkuyoruz çünkü
Kürtlere ''eşit''dawranmadıqımızı
onları esir qibi qördüqümüzü
we onların buna bir son wermek isteyebileceqini düşünüyoruz
Bir ülkedeki iki büyük halktan biri
Diqerine hakimiyetini zorla kabul ettirmeye kalkarsa
sürekli olarak ''bölünmekten'' korkar.
Sonunda da bölünür zaten.
Kürtlerin dili de resmi dillerden biri olsa
Onlar da Kürtçe eqitim yapsa,
Anayasa onlara zorla ''Türk'' demese
Türkiye'de Kürt sorunu olur mu?
Olmaz...
Öyleyse sorunun çözümü belli,
Üstelik kolay we basit.
Eşit oluruz,sorun biter.
Niye sorunu bitirmiyoruz?
Çünkü ''eşit ''olmak istemiyoruz
Peki,biz neden Kürtlerle eşit olmak istemiyoruz?
Türkleri Kürtlerden daha üstün kılan ne?
Daha kalabalık olmak we bir orduya sahip bulunmak mı?
Silah mı yani?
Siz silahı baştan ortaya koyarsanı,
Daqlarda silah patlamasına niye şaşırıyorsunuz???
Siz silahı ortadan kaldırın
Zorla ''efendilik'' taslamayın
Daqda silah falan kalmaz
Sorun da kalmaz
Ama önce Tanrı'nın we kulun önünde eşit olmayı kabul edin...!!!

Kürt Meselesi ve Esitsizlik Sorunu ! Ahmet Altan Taraf Gazetesi !
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür.
Behr bi devê kûçka heram nabe. - Deniz itin ağzıyla haram olmaz.

#5 Misafir_ali0_1_*

Misafir_ali0_1_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 15:23

Hiç hoş değil. Çok yazık. Ben de Türküm ve Kürt kardeşlerimize genelleyici bir hakaret olan bu yazının karşısında olduğumu söylüyorum. Ben bu düşüncede olan, insanları bu kadar genelleyerek aşağılayan herkesin karşısında olduğumu söylemek isterim. İster Türk desin kendisine ister Müslüman. Kişinin kendine ne dediği önemli değildir; nasıl yaşadığıdır önemli olan.

#6 Misafir_demirefe_*

Misafir_demirefe_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 16:04

Hakan Çelik'in yazısı son derece sert... Sabır taşının çatlaması olarak yorumluyorum. Bazen ne yazık ki nezaketi elden bırakmak ve gerçekleri sert biçimde ortaya dökmek ihtiyacı hissedersiniz. Kimseyi incitmemek esastır ama, sabır taşı çatlayınca böyle oluyor demek ki...

Hayır şimdi, sıklıkla özbeöz akrabalarına bile toplu katliam uygulaması yaşanan bir kültürden bahsediyoruz. Ortada gerçekten ciddi bir kültür sorunu olduğu apaçık görülüyor. Bu kültürü daha yoğunlaştırmak için çaba sarfediliyorsa, işin içinde işler var...

#7 Misafir_demirefe_*

Misafir_demirefe_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 16:11

Ardahanda çürük dometesle dtp yi karşılayan kürt kardeşlerimiz için geçerli değildir.

Diyarbakır belediye başkanını da ummadığım çıkışından dolayı takdir ettim. "Askere sıkılan kurşun bana sıkılsın" dedi. Bu çok önemli ve büyük bir sözdür. Ne amaçla söylemiş olursa olsun, takdir etmek boynuma borçtur. Askere sıkılan her kurşun, bu ülkenin her ferdine sıkılmıştır. Asker orda milli egemenliğimiz için, hepimizin, her birimizin ulusal onurumuz için var! Karşısında kesinlikle Kürtler yok, çapulcu, katil, hain, maşa teröristler var!

Ama gelgelelim Bülent Arınç beyefendi bunu duymadı da gitti Ahmet Türk'ün sözünü önemli buldu!

Sanki yarın bir gün her ne rüya görüyorlarsa gerçek olacak da, Ahmet Türk'ün duası da jet hızıyla kabul olunup hemen ertesi gün haydii, öte tarafa... Şimdiden acı kaybımıza üzülüyor!

#8 ucansahin

ucansahin

Genç Üye

• Yasaklanmış
  • PipPip
  • 317 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 16:30

Utanc verici ve irkci bir yorum. Bana yabanci ülkelerde mesela Almanya'da irkcilerin Türk göcmenlere yönelttikleri sorulara ve suclamalara benzer.
Hic bir gerekce böyle bir yorumu hakli cikartamaz. herkesi sag duyuya davet ediyorum.

#9 YARASA

YARASA

Deneyimli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPip
  • 747 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 16:34

Evet yazı sert bir yazı.
Genellemenin yanlış olduğunuı söylesek de içinde gerçekten çok önemli noktalar var, asıl gerçeği yansıtan.

...memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler...
İşte; bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
.................

#10 Misafir_demirefe_*

Misafir_demirefe_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 17:31

Aksi durumda anlamsız kalır söylemleriniz.

"Asker silahı bıraksın, barışı konuşalım" diyenlerden hiç bir doğru mantık bekleme Yarasa... Bu, "tüm polisler silahını bıraksın, biz her yeri soyduktan sonra asayişi konuşuruz" demenin aynısıdır...

Adı üstünde "silahlı kuvvetler." Ellerine çiçek mi verilse devriye gezerlerken? Haso, al sana gül... Vay Beso, al sana karanfil... Muzo... Sen orkideyi hakettin bugün... Bu mudur?

#11 Misafir_gelincik_*

Misafir_gelincik_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 17:34

Genelleme yapmak yanlış olmakla birlikte ben İstanbulda yaşayan biri olarak bu yazıdaki örneklerle fazlasıyla karşılaşıyorum desem hiç yalan olmaz. İnsanlar ezildiğini idda edip ,İstanbulun bazı semtlerinde burada yaşayan kişileri tehditle ve şiddet kullanarak evlerinden ederek kürt mahallleri oluşturmaktalar ( örnek Küçükçekmece bölgesini bir araştırın) Kürt vatandaşlarımızın ağızlarına pelesenk olmuş son yıllarda çok sıkça rastladığım bir söylem var: Bir şeyi elde edemediler mi ;

-Biz kürdüz ha aşiretiz (Aman çok korktuk)

Bu ülke de eğer bir iç savaş olmuyorsa bu , kürtlerin sağduyulu ya da olgunluğundan değil. Burunlarını kıvırdıkları ve kendilerini ezdiklerini idda ettikleri Türk vatandaşların, sağduyularından ve hoşgörülerinden kaynaklanıyor. Biz de bu tavırları yapıp ardından da "biz kürdüz ha ona göre " tehditlerine çok gülüyoruz. Komik işte.

#12 YARASA

YARASA

Deneyimli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPip
  • 747 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 17:39

"Asker silahı bıraksın, barışı konuşalım" diyenlerden hiç bir doğru mantık bekleme Yarasa...

Doğru mantık?
Yok ondan geçtim ben zaten...

Benim beklentim, şu yazıda sorulanlara cevap versinler, alıntılayıp aksini ispat etsinler yalanlasınlar. Yalanlasınlar da ondan sonra gülsünler gülecek olanlar. Aylardır bu konuda tartışmalarda söylediklerimi o kadar güzel özetlemiş ki bu yazı... Hepsi bir anda gelince sanırım soğuk duş etkisi yaratıyor.

.................

#13 FUZULİ

FUZULİ

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.097 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 18:05

Hakikaten çok çarpıcı ve üslubu çok sert bir yazı.Yazıdaki tesbitlere kimsenin hayır diyeceğini zannetmiyorum ama bu yazı bu meselede tek taraflı bir suçlu gösteriyor ve siz suçlusunuz diyor.Bu üslupla bir kere hiçbir sorun çözülmez burası aşikar; ama bu yazıyı yazdıracak insanın cinlerini tepesine çıkartacak kadar da bir karşı cenah var.30 bin insanın katilini onun örgütünü demokrasi gibi bir insani değerin tartışmasına ortak yapmaya çalışmak, kanla beslenen bir örgütü sürekli ön planda tutmak böyle bir tavırın içinde olmak insana bu yazıyı yazdırttırır ve köprüler hepten atılır.Bu yazının bu sertliğini, durumun bu şekilde ifade edilişini''Siz bu ülke için ne yaptınız?'' düşüncesi üzerinden bir tavır sergilemeyi tasvip etmiyorum.Şunu da tasvip etmiyorum devlet birtakım demokrasi,hukuk hataları yapmış bunu küçümsemiyorum ama demokrasi,hukuk,insan hakları adına atılan bu adımda kendilerini hiç eleştirmeyen, kanlı katiller üzerinden insan hakları tellallığı yapan,tehditvari cümleleri pervasızca savuran bir guruhu.

Bir Türk olarak Kürtleri temsil ettiğini söyleyenlerin bu tavrı beni yukarda bir Türk'ün yazdığı yazının his kotlamasına doğru çekiyor...

MUHABBETLE...
Farkına vardıkça kaybetti anlamını, farkında olduğumu zannettiğim anlamlar.

#14 Misafir_gelincik_*

Misafir_gelincik_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 18:08

Ahmet Altan neler demiş bir bakalım: ( HANİ ŞU BİR KADIN MEMESİNE VATANI SATABİLEN MALUM ŞAHSİYET)

TürkLerle Kürtler eşit mi ??
hiç duraksamadan ' tabi ki eşitiz ' diyenler olacaktır
ne kadar eşitiz biz kürtlerle ?
türkler türkçe konuşuyor kürtler kürtçe..
Dewletin resmi dili ne ?
Türkçe...
Demek dilde eşit değiliz,
ülkede yaşayan bir qrubun dili 'dewletin resmi' dili,
diqer büyük qrubun dili ' resmi ' deqil..
Ülkede eqitim hanqi dilde yapılıyor??
Türkçe...
Kürtçe eqitim yapan okul war mı?
Yok...
Kürtçe eqitim yapan üniversite war mı?
Yok...
inqilizce,fransızca bile eqitim yapılabilir
Ama kürtçe yapılamaz.
Demek eqitimde de eşit deqiliz

Bu ülkede Evren döneminde kürtçenin yasaklanması bir faciadır.Bundan hiç bir kuşku yok. Ancak bir ülkede kürtçeana dilde eğitim yapmak ayrıdır.Kürtçe konuşma özgürlüğü ayrıdır. Bu ülkede resmi dille eğitim esas olmalı, bunun dışındaki her dil öğrenilebilmeli , bu dillerde kültürel eserler verilebilmelidir, gerektiğinde bu diller için kürsüler, enstitüler açılmalı ve devlet dairelerinde tercüman bulundurulmalı.

Bu ülkede %20 lik nüfusun kürt olduğunu söyleyenler, diğerlerini Türk olarak kabul ediyorlar herhalde . Peki bunun dışında bu ülkede yaşayan boşnaklar ,çerkezler ,gürcüler, lazlar, pomaklar ,arnavutlar vs diğer ırklara ne zaman sıra gelecek yoksa sayın kürt vatandaşlarımız ve yandaşları bu insanları insandan saymıyorlar mı?

Askere qiderken eşitiz,
Kürt Türk ayrımı yapmadan herkesi askere alıyorlar
Werqi werirken eşitiz,
Kürt türk ayrımı yapmadan herkesten werqi alıyorlar
Demek ki dewlete karşı ' sorumluluklarımızda ' eşitiz
Ama dewletten aldıklarımızda eşit deqiliz
Sizce bu hakkaniyete uyqun mu ??

Bu ülkede en çok vergi kayıpları, kaçak elektrik ve su kullanımları nedense kürtlerin yaşadığı bölgelerden çıkıyor. İstanbulda kürtlerin çoğunlukta yaşadığı bölgelerde durum aynen böyle. O halde eşit değiller tabi ki. Türkler devlete vergilerini çatır çatır öderken, sırf doğu bölgelerindeki kaçak elektrik kullanımı yüzünden fahiş faturalar ödemekteler.

Biz korkuyoruz çünkü
Kürtlere ''eşit''dawranmadıqımızı
onları esir qibi qördüqümüzü
we onların buna bir son wermek isteyebileceqini düşünüyoruz
Bir ülkedeki iki büyük halktan biri
Diqerine hakimiyetini zorla kabul ettirmeye kalkarsa
sürekli olarak ''bölünmekten'' korkar.
Sonunda da bölünür zaten.

Tabi esir gibi görüyoruz.Onun için eş olarak almışız evimizin, kadını ya da erkeği yapmışız. Ben şahsen çok korkuyorum. Benim %50 'm kürt eşim Türk mazallah beni boşarsa ben ne yaparım.Zaten esir muamelesi de yapıyor sürekli. :)

Türkleri Kürtlerden daha üstün kılan ne?
Daha kalabalık olmak we bir orduya sahip bulunmak mı?
Silah mı yani?
Siz silahı baştan ortaya koyarsanı,
Daqlarda silah patlamasına niye şaşırıyorsunuz???
Siz silahı ortadan kaldırın
Zorla ''efendilik'' taslamayın
Daqda silah falan kalmaz
Sorun da kalmaz
Ama önce Tanrı'nın we kulun önünde eşit olmayı kabul edin...!!!

Böyle bir üstünlük yok .Bu ülkede yaşayan her vatandaş , bu ülkede yaşanılan olumsuzluklardan bir biçimde paylarını aldılar. Bu ülkede parası olmayan her vatandaş hastane kapılarındasürünüyor, yeterli eğitim alamıyor, yeterli beslenemiyor. İnsanlar arasına nifak sokmayın yok kürtmüş, Türk müş, arnavutmuş. Bizim bu topraklardan başka gidecek yerimiz yok. Batarsak hep birlikte batacağız ,kalkınırsakta hep birlikte kalkınacağız.

Ahmet Altan beyefendide sanmasın bu haklar verildiğinde PKK bitecek. Çocu mu kandırıyorsunuz? Küreselleşme politikaları istediğini gerçekleştirmediği ve bölgedeki ulus devletleri parçalamadığı sürece Pkk biter yerine başkaları gelir.
Bakın çevremizdeki karmaşa olan yerlere ,önem arzeden ülkelere hep demokratik haklar bahanesi ile karmaşa yaratılmıştır. Bunlar sadece perdelemedir.

#15 mavi olmayan gökyüzü

mavi olmayan gökyüzü

Uzman Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 5.562 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 18:19

Siz hiç Hitler'in "yönetim benimdir" deken,alanlarda sıraladıklarını yada mussolini tarafından vücuda gelmş düşmanlığın sarfeden cümleleri okudunuz mu?Zannetmiyorum.

Bir zat çıkıyor,ağza alınmayacak cümleler kuruyor.Sonra onu önce okumuş,sonra onaylamış biri bunu bizimle paylaşıyor.

Sert ifadelermiş,yok efendim tepkiymiş.Haklı tespitlermiş...İnsana yaklaşımınızı buradan okyabildim.

Siz insana gökyüzünden bakıyorsunuz.Kürtler ezilirken bilgisayarın başında saneryolar üretiyorsunuz.Allah deyip secdeye kapananlar söz konusu Kürt olunca Allah'ı bile unutuyor.Denokratım diye bangır bangır bağıranlar söz konusu Kürt olunca "faşizanlaşıyor".Böyle millete böyle devlet.

Sadece bu forumda bile beni yazdıklarımla etiketleştirmeye çalışan zihniyet de bu değil mi?

Evet,efendim.Büyük bir zevkle paylaştığınız yazıya sadece gülüyorum.Böyle yazıları ciddiye alma yaşını geçtim.Beynimde ve hayatımda bu tür saçmalıklara yer verecek yer ve zaman yok.

Sadece sizleri önemsedim.Daha doğrusu önemsiyordum.Anladım ki bu da büyük bir yanılgı.

Düşmanlarım bana ne yapabilir ki?
Ben cennetimi yüreğimde taşıyorum!
Hapsedilmem uzlet,
Sürgün edilmem hicret,
Öldürülmem şehadettir....

İbn-i Teymiyye

#16 fittirik

fittirik

Yeni Üye

• Φ Üyeler
  • Pip
  • 31 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 18:19

kürtlere yazık.onları çok seviyorum.kürtçe şarkı var şamame çok komik.çalınca evde zıplıyorum.yemekleride güzel.zarada güzel kız.onla evlenirim bile.kürtleri neden sevmiyorlar.çok ayıp.

#17 mavi olmayan gökyüzü

mavi olmayan gökyüzü

Uzman Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 5.562 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 18:24

Ve Sayın Demirefe,Sayın Fuzuli;sizlerin bu anlayışı paylaştığınızı görmek beni üzdü.

Hapsedilmem uzlet,
Sürgün edilmem hicret,

İbn-i Teymiyye

#18 fittirik

fittirik

Yeni Üye

• Φ Üyeler
  • Pip
  • 31 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 18:29

benide üzdü zara çirkinmi.

#19 FUZULİ

FUZULİ

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.097 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 19:13

Ve Sayın Demirefe,Sayın Fuzuli;sizlerin bu anlayışı paylaştığınızı görmek beni üzdü.

Sayın mavi olmayan gökyüzü ben ''Siz bu ülke için ne yaptınız?'' üzerine kurulu tek taraflı suçlayıcı,bir soruna çözüm arayıcı olmayan,kızgınlık hissiyatlı,sert üslubu tasvip etmediğimi söyledim, bu tavır bırakın bu soruna çözüm bulmada olumlu katkıyı herhangi bir en basit soruna dahi çözüm üretemez derdi de sorun çözmek olamaz.Vakalar herkes tarafından vakadır değişmez ama vakalara bakışlar,tavır alışlar değişir.

Benim söylemek istediğim bu sorunda en sağduyulu ,soğukkanlılığını koruyan insanlar,demokrasi yanlısı olan insanlar dahi PKK odaklı,kendini hiç eleştirmeyen, bu sorunun çözümünde bizim önerilerimiz çok önemlidir mantığıyla pervasızca cüretkarlık gösteren bir tavır karşısında kendini bu yazıyı yazan kişinin hissiyatına yaklaştırmaktadır bu benim tesbitim.

DTP'nin PKK odaklı tahrik edici söylemleri benim sağ duyumu zayıflatmakta, demokrasi odaklı çözüm anlayışımı törpülemektedir.Bu tavırlar çözüm araşında olan iyi niyetli insanları çözümün olmayacağına inanan,daha kötü sonuçlara varılacağını öngören safa doğru itmektedir.Bu sorunda zikredilen her keskin,tek taraflı suçlayıcı,sert cümle olası bir iyi niyetli olumlu ilerlemeyi baltalamaktadır.

MUHABBETLE...

#20 mavi olmayan gökyüzü

mavi olmayan gökyüzü

Uzman Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 5.562 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 20:23

Sayın mavi olmayan gökyüzü ben ''Siz bu ülke için ne yaptınız?'' üzerine kurulu tek taraflı suçlayıcı,bir soruna çözüm arayıcı olmayan,kızgınlık hissiyatlı,sert üslubu tasvip etmediğimi söyledim, bu tavır bırakın bu soruna çözüm bulmada olumlu katkıyı herhangi bir en basit soruna dahi çözüm üretemez derdi de sorun çözmek olamaz.Vakalar herkes tarafından vakadır değişmez ama vakalara bakışlar,tavır alışlar değişir.

...

DTP'nin PKK odaklı tahrik edici söylemleri benim sağ duyumu zayıflatmakta, demokrasi odaklı çözüm anlayışımı törpülemektedir.Bu tavırlar çözüm araşında olan iyi niyetli insanları çözümün olmayacağına inanan,daha kötü sonuçlara varılacağını öngören safa doğru itmektedir.Bu sorunda zikredilen her keskin,tek taraflı suçlayıcı,sert cümle olası bir iyi niyetli olumlu ilerlemeyi baltalamaktadır.

MUHABBETLE...

Sayın Fuzuli,

DTP'nin PKK odaklı tahrik edici söylemleri mutlaka sizi rahatsız ediyordur.Beni de rahatsız eden çıkışları yok değil.Sadece DTP değil bana rahatsızlık veren,tüm "tek taraflı" yaklaşımlar,çözümler beni rahatsız ediyor.CHP'nin samimiyetsizliği,AKP'nin tutarsızlığı da beni rahatsız ediyor.

Ve yıllarca gözümün içine baka baka "Kürt yoktur,vurun,kesin" naraları atanlar...onlar sadece rahatsızlık etmekle kalmayıp,üstüne bana bedel de ödettiler.

Nedense;herkes Kürt halkını "bu,şu" diye niteler ama kimse,tarafın olduğu yerde tarafların olacağını idrak edemez.Çünkü bu işine gelmez.

Devlet...bu ülkenin vatandaşı olan bana güven vermiyor;Kürt'ler masum değil;devlet hiç değil.

Evet,sağduyu...sadece bu.Ne sağ ne sol;ne A ne B....hepsi palavra!

Saduyu;Kürt'ler derken,savunmaları PKK ile yanıtlamak değildir.Sağduyu Kürt'lerin PKK olmadığını da bilir.Kaldı ki;konumuz insani hak ve talepler.

Sizi tenzih ediyorum;bu ülkede "feodal" diye aklanan vicdanlar oldukça,yukardaki gibi Kürt'leri aşağılayan zihniyetler kendine taraf buldukça;özür dilerim "PKK,sizin eserinizdir" derim.

Hapsedilmem uzlet,
Sürgün edilmem hicret,

İbn-i Teymiyye

#21 FUZULİ

FUZULİ

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.097 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 20:58

Sayın Fuzuli,

DTP'nin PKK odaklı tahrik edici söylemleri mutlaka sizi rahatsız ediyordur.Beni de rahatsız eden çıkışları yok değil.Sadece DTP değil bana rahatsızlık veren,tüm "tek taraflı" yaklaşımlar,çözümler beni rahatsız ediyor.CHP'nin samimiyetsizliği,AKP'nin tutarsızlığı da beni rahatsız ediyor.

Ve yıllarca gözümün içine baka baka "Kürt yoktur,vurun,kesin" naraları atanlar...onlar sadece rahatsızlık etmekle kalmayıp,üstüne bana bedel de ödettiler.

Nedense;herkes Kürt halkını "bu,şu" diye niteler ama kimse,tarafın olduğu yerde tarafların olacağını idrak edemez.Çünkü bu işine gelmez.

Devlet...bu ülkenin vatandaşı olan bana güven vermiyor;Kürt'ler masum değil;devlet hiç değil.

Evet,sağduyu...sadece bu.Ne sağ ne sol;ne A ne B....hepsi palavra!

Saduyu;Kürt'ler derken,savunmaları PKK ile yanıtlamak değildir.Sağduyu Kürt'lerin PKK olmadığını da bilir.Kaldı ki;konumuz insani hak ve talepler.

Sizi tenzih ediyorum;bu ülkede "feodal" diye aklanan vicdanlar oldukça,yukardaki gibi Kürt'leri aşağılayan zihniyetler kendine taraf buldukça;özür dilerim "PKK,sizin eserinizdir" derim.

Sayın mavi olmayan gökyüzü insani hak ve talepleri dillendirenler bunu PKK ilişkili bir zeminde konuçlanıp dillendirirlerse bu soruna iyi niyetli yaklaşanları dahi savunmasız, hareketsiz bırakırlar.AKP iyi niyetli bir çıkış yaptı diyelim.Bu adımı zinhar reddetenler ve iyi niyetli şüpheyle karşılayanlar var.Bu ortamda DTP'ye çok büyük rol düşüyor.Kendini öyle bir konumlandırmalı ki bu soruna iyi niyetli çözüm arayanlara köstek olmamalı.DTP'ye bakıyoruz operasyonların durdurulmasından, durdurulmazsa çok kötü olacağı gibi tehdit içeren cümleler kuruyor, Öcalan'ın yok sayılamayacağından bahsediyor.Bu tavır doğru, çözüm isteyen bir tavır mıdır Allah aşkına?Diğer tarafta devleti,kendini hiç suçlu görmeyen bir tavır var bu da aşikar.

Bu sorunu çözmek için adım atan, insiyatifi elinde bulunduran ise en büyük desteğini Türklerden alan Türkler adına konuştuğunu var saydığımız AKP tarafı ve destekleyenler.Konu pamuk ipliğine bağlı.Yitip giden binlerce can var.Güvensizlik hat safhada.Çözüm isteyenler, arayanlar ne söylediklerine çok dikkat etmeli.

MUHABBETLE...

#22 YARASA

YARASA

Deneyimli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPip
  • 747 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 21:05

Sayın mavi olmayan gökyüzü insani hak ve talepleri dillendirenler bunu PKK ilişkili bir zeminde konuçlanıp dillendirirlerse bu soruna iyi niyetli yaklaşanları dahi savunmasız, hareketsiz bırakırlar.AKP iyi niyetli bir çıkış yaptı diyelim.Bu adımı zinhar reddetenler ve iyi niyetli şüpheyle karşılayanlar var.Bu ortamda DTP'ye çok büyük rol düşüyor.Kendini öyle bir konumlandırmalı ki bu soruna iyi niyetli çözüm arayanlara köstek olmamalı.DTP'ye bakıyoruz operasyonların durdurulmasından, durdurulmazsa çok kötü olacağı gibi tehdit içeren cümleler kuruyor, Öcalan'ın yok sayılamayacağından bahsediyor.Bu tavır doğru, çözüm isteyen bir tavır mıdır Allah aşkına?Diğer tarafta devleti,kendini hiç suçlu görmeyen bir tavır var bu da aşikar.

AKP nin konumu bellidir. Yangına körükle gider, dini duyguları ayrıştırır, milli duyguları ayrıştırır. Bu konumda DTP nin ne yaptığı zaten ortada, kendileri gayet şimarmış bir tavırla harket etmekte ve kendilerinde sonsuz bir güven hissetmektedirler. Bu güvenin sonunda maskelerini her zamanki gibi düşürmekte ve dediğin gibi davranmaktadır. Adamların derdi Apoyla masaya oturulması. Diğer taraftan DTP mitinglerinde olanları da görüyoruz. Bunlara bir de kürtlerin büyük çoğunluğunun her zamanki söylemlerini ve bir de yukarıdaki yazılanları da ekleyelim. Şimdi çizdiimiz bir de bu çerçeveden bakalım. BU ADAMLARIN DERDİ NE? Demokrasi? Bana kimse hikaye anlatmasın! Her zaman derim, bazıları bilerek, bazıları da bilmeden bunların derdine dil olmaktadır. Ne zaman uyanırız? Umarım geç olmadığında...

.................

#23 FUZULİ

FUZULİ

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.097 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 21:20

AKP nin konumu bellidir. Yangına körükle gider, dini duyguları ayrıştırır, milli duyguları ayrıştırır. Bu konumda DTP nin ne yaptığı zaten ortada, kendileri gayet şimarmış bir tavırla harket etmekte ve kendilerinde sonsuz bir güven hissetmektedirler. Bu güvenin sonunda maskelerini her zamanki gibi düşürmekte ve dediğin gibi davranmaktadır. Adamların derdi Apoyla masaya oturulması. Diğer taraftan DTP mitinglerinde olanları da görüyoruz. Bunlara bir de kürtlerin büyük çoğunluğunun her zamanki söylemlerini ve bir de yukarıdaki yazılanları da ekleyelim. Şimdi çizdiimiz bir de bu çerçeveden bakalım. BU ADAMLARIN DERDİ NE? Demokrasi? Bana kimse hikaye anlatmasın! Her zaman derim, bazıları bilerek, bazıları da bilmeden bunların derdine dil olmaktadır. Ne zaman uyanırız? Umarım geç olmadığında...

Sayın YARASA ben de şu uyanma kısmını anlamıyorum.Kim uyuyor,kim uyutuyor kim uyanık.Diyelim ki uyutanları su götürmeyecek şekilde tesbit ettik.Farkında olmayan uyuyanları nasıl uyandırmak gerekiyor?Uyanınca ne olmalı örneğin.Diyelim ki uyandık ne yapılmalı?Yürüyüş mü, gösteri mi Allah korusun topu tüfeği alıp meydana mı çıkmalı, kavga mı yapılmalı?Nedir bu uyanma hali ve fiili?

MUHABBETLE...

#24 YARASA

YARASA

Deneyimli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPip
  • 747 İleti

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 22:17

Sayın YARASA ben de şu uyanma kısmını anlamıyorum.Kim uyuyor,kim uyutuyor kim uyanık.Diyelim ki uyutanları su götürmeyecek şekilde tesbit ettik.Farkında olmayan uyuyanları nasıl uyandırmak gerekiyor?Uyanınca ne olmalı örneğin.Diyelim ki uyandık ne yapılmalı?Yürüyüş mü, gösteri mi Allah korusun topu tüfeği alıp meydana mı çıkmalı, kavga mı yapılmalı?Nedir bu uyanma hali ve fiili?

MUHABBETLE...

Yok aman! Şiddetin her türlüsüne karşıyım. Bu konu uzun bir konu. Umarım vakit bulup yazarım bu konuda. Ancak gitmem gerekiyor şimdilik...

.................

#25 Misafir_CYRANO_*

Misafir_CYRANO_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2009 - 22:20

MUHABBETLE...

her beş yılda bir önümüze uzatılan sandık gibi mükemmel bir araç yetmez mi dostum ?

Cevap ekle