Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AÇILIM VE SONRASI!

ilker01

Önerilen İletiler

Cumhurbaşkanı Gül’ün şifreli söylemlerle kamuoyuna duyurduğu, AKP’nin inatla sürdürdüğü ’açılım’ bölücü teröristleri ******. Fransız gazetesi Le Monde’a Kandil Dağı’nda röportaj veren Murat Karayılan önce akıl almaz isteklerde bulundu, ardından da Türkiye’ye tehditler savurdu.

Terörist sayısını artırırmış!

KarayIlan, “TSK silah bıraksın. Türk devleti bizden özür dilesin. AKP samimi olduğunu kanıtlasın. Başkanımızın (bebek katilini kastediyor) yol haritasını kabul edin. Diyalog gerek. Taraflar birbirini affetmeli. 7-8 bin adamımız var. Gerekirse bu rakamı kolayca yükseltebiliriz” dedi.

Açılım meyvelerini veriyor!

İktidarın açılım projesi bölücüleri kudurttu. PKK’nın elebaşlarından Murat Karayılan, Kandil Dağı’nda verdiği röportajda “TSK’nın silah bırakmasını, Türk devletinin kendilerinden özür dilemesini” istedi

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde’nin Türkiye muhabiri Guillaume Perrier, Kuzey Irak’taki Kandil dağında terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan ile bir ropörtaj yaptı. Söyleşi sırasında ....... ifadeler kullanan katil Karayılan, Türkiye’yi, Abdullah Öcalan’ın önümüzdeki günlerde açıklaması beklenen “yol haritası”nı kabul etmeye çağırdı. “İki taraf arasında gerçek bir diyaloğa ihtiyaç var halbuki hükümet, sorunu tek başına çözmeyi amaçlıyor” diyen Karayılan “Bunun da uluslararası toplumu yanıltmak için yapılan bir manevra olduğunu düşünüyoruz. Başkanımızın yol haritasının etkisini azaltmak istiyorlar. ABD ve Avrupalılardan daha güçlü baskılar gerekir” iddiasında da bulundu. Karayılan, ABD’nin Irak’tan çekilme planı ve Türkiye’nin enerji merkezi haline gelmesi faktörlerine dikkat çekerek Kürt sorununun çözümünün bir “gereklilik” olduğunu da savundu.

Devlet bize saldırıyor

Karayılan şöyle devam etti: “İki taraf silahları bırakmalı. Halbuki şimdilik Devlet hareketimize saldırmak amacıyla ABD, Irak ve İran ile gizli müzakereleri sürdürüyor. Tek istediğimiz samimiyet. Eğer Türkiye eski yöntemlerini kullanmaya kalkışırsa askeri ve sosyal olarak karşı koyacağız.” Le Monde’nin “İsyancılar için bir af mı lazım?” sorusuna “Kimin için bir af?” karşılığını veren Karayılan, “Kim, kimi affetmeli? Esrarengiz saldırganlarca öldürülen 17 bin sivil kurbandan kim söz edecek? İki taraf biribiri affetmeli. Türk devleti ilk önce özür dilemeli” savlarını da öne sürdü.

Gerekirse sayımızı daha da artırabiliriz

Murat Karayılan, ropörtaj sırasında ayrıca PKK’nin “askeri durumu” nun ne olduğunun sorulması üzerine Öcalan’ın tutuklanmasının ardından Batının örgütün çökeceği beklentilerinin gerçekleşmediğini, altı yıl “Büyük Batı güçlerinin kendilerini yok etmeye çalıştığı”nı, kendinlerinin ise “Hiç bir devletten destek almadan” direndiğini savunarak “7-8 bin adamımız var, bunun yarısı Kürdistan’ın Irak’taki kısmında, geri kalanları Türk kısmında. Gerekirse bu sayıyı çok kolayca artırabiliriz” iddiasında bulundu. Avrupalılardan neler beklendiğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken Almanya ve Fransa’yı Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmakla ve sorununun çözümlenmesini “yeterince aktif bir biçimde desteklememek” le itham eden Karayılan, “PKK’ya karşı savaş, üyeliği reddetmek için iyi bir bahanedir, ancak Kürt sorununu çözmüş bir Türkiye, AB’ye daha kolayca girer. Bu nedenle biz AB üyeliğini destekliyoruz” dedi.

Ayna: Kürtler kendi kendini yönetsin

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Siirt’in Eruh ilçesinde düzenlenen 1. Eruh Çirav ve Kültür Sanat Festivali’nde halka seslendi. Siirt ve Eruh Belediyeleri tarafından düzenlenen festivalde konuşan Ayna, Türkiye’de sorunun çözümü için başlatılan çalışmalara kiminin ’Kürt açılımı’, kiminin ’demokrasi açılımı’dediklerini söyledi. Ayna, “İkisi de içiçe geçmiştir. Demokrasi açılımına Kürt sorunu çözülmeden ulaşılmaz. Herşeye rağmen olumlu önemli tartışmalar var. İlk kez karşılıklı bu sorunu çözelim diye bir irade var” diye konuştu.

Özerklik istedi

Yaşanan süreçte sorunu gerçek muhataplarıyla çözmek gerektiğini ifade eden Ayna, “Sorun tartışılırken çözüm de tartışılıyor. MHP ve CHP bu tartışma karşısında en fazla direnen taraflardır. Onlara şu çağrıyı yapıyoruz. Dünden beri bu sorunun bir parçası oldunuz. Bugün gelinen nokta size rağmen bu sorunu çözer. Gelin sorunun içinde değil, çözümün içinde olun. Anadilde eğitim hakkı için coğrafyanın değişmesi gerekmiyor. Demokratik özerklik önemlidir. Kürtler’in en fazla yaşadığı bölgede Kürtler kendi kendini yönetebilir.” dedi.

İmralı canavarından muhalefete gözdağı!

ELİ kanlı katil, avukatları kanalıyla bu kez de ’açılım’a tepki gösteren MHP ve CHP’ye tehditler savurdu: Sürece engel olmasınlar. CHP ve MHP bu tavırlarını sürdürürlerse 6 ayda biterler. Yeni dönemin ruhu onları bitirir.

Öcalan CHP ve MHP’ye saldırdı

İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı son görüşmenin notları PKK’ya yakın internet sitelerinde yayınlandı. Haberlere göre Abdullah Öcalan avukatlarına şunları söyledi:

* Hükümetin ‘Kürt açılımı’ paketiyle birlikte yeni bir süreç başladı. Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti kurması kadar önemli bir süreç.

* Sürecin önünde engel olmasınlar. CHP ve MHP bu tavırlarını sürdürürlerse 6 ayda biterler. Yeni dönemin ruhu onları bitirir. AKP de fazla bekleyemez. Yılbaşını bile bekleyemezler, Eylül’den sonra belli olur. Samimi olup olmadıkları netleşir.

* Benim çözüm modelim şudur: Devlet olacak, diğer tarafta da demokratik Kürt ulusu olacak. Kürtler devletin varlığını tanıyacak, kabul edecek. Devlet de Kürtlerin demokratik ulus olma hakkını kabul edecek. Böylece orta bir yerde buluşacak, uzlaşacaklar. Benim çözüm anlayışım budur.

* Ben Fethullah Hoca’yı takip ediyorum, okuyorum. Olumsuz değerlendirmiyorum. Kürdistan’da okulları, cemaatleri var, örgütlüler.

Yeniçağ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cumhurbaşkanı Gül’ün şifreli söylemlerle kamuoyuna duyurduğu, AKP’nin inatla sürdürdüğü ’açılım’ bölücü teröristleri *****. Fransız gazetesi Le Monde’a Kandil Dağı’nda röportaj veren Murat Karayılan önce akıl almaz isteklerde bulundu, ardından da Türkiye’ye tehditler savurdu.

.

.

Sevgili ilker bunlar barışın getirdikleridir !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...

Terörist sayısını artırırmış!

KarayIlan, “TSK silah bıraksın. Türk devleti bizden özür dilesin. AKP samimi olduğunu kanıtlasın. Başkanımızın (bebek katilini kastediyor) yol haritasını kabul edin. Diyalog gerek. Taraflar birbirini affetmeli. 7-8 bin adamımız var. Gerekirse bu rakamı kolayca yükseltebiliriz” dedi...

TSK silah bıraksın da bölgeye iyice yerleşin,daha çok mayın döşeyin,daha çok karakol basın,bölgedeki sizi desteklemeyen vatandaşları öldürün,daha çok uyuşturucu kaçırın.

Bunun adına da barış deyin.

Hadi başka kapıya.

Çok istediğiniz özgürlüğü yada kürdistonu abileriniz ABD veya AB kende topraklarında versingidin orda huzur içinde yaşayın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülkede "Demokrasi" ne demektir bilen yok mu?

Adamlar başbakan, cumhurbaşkanı, milletvekili olmuş:

Hala Etnik-Köken ayrımını demokrasi diyerek lanse ediyorlar...

Bir tane bile ne nedir, ne değildir bilen yok mudur?

Hani demokraside Irk ve Etnik-Köken ayrımı yoktu;

Bugün Demorkatız diyenlerin en ağa babası bile dilinden "Ben Kürtüm" demeyi

Ve "Kürt Hakları" demeyi eksik etmiyor...

Kargalar gülüyor be halimize...

Hala demokrasi nedir ne değildir öğretemedik; yazıklar olsun...

Demokrat insan herhangi bir sorunu Etnik-Kökene dayandırarak mı çözer, akıl var vicdan var ya hu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demokrat insan herhangi bir sorunu Etnik-Kökene dayandırarak mı çözer, akıl var vicdan var ya hu!

[/b][/size][/font]

"Ben Kürtüm", "Cerkezim", "Lazim", "Ermeniyim",..... demenin neyi demokratliga ters düsüyorki? O insanlar kimliklerini inkar edincemi demokrat oluyorlar?

Demokratlik ben "Kürt", "Cerkez", "Ermeni",.... degilim "Türküm" demeklemi oluyor?

"Hala demokrasi nedir ne değildir öğretemedik; yazıklar olsun..." Bu cümlenize sonuna kadar katiliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülkede "Demokrasi" ne demektir bilen yok mu?

Adamlar başbakan, cumhurbaşkanı, milletvekili olmuş:

Hala Etnik-Köken ayrımını demokrasi diyerek lanse ediyorlar...

Bir tane bile ne nedir, ne değildir bilen yok mudur?

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ben Kürtüm", "Cerkezim", "Lazim", "Ermeniyim",..... demenin neyi demokratliga ters düsüyorki? O insanlar kimliklerini inkar edincemi demokrat oluyorlar?

Demokratlik ben "Kürt", "Cerkez", "Ermeni",.... degilim "Türküm" demeklemi oluyor?

"Hala demokrasi nedir ne değildir öğretemedik; yazıklar olsun..." Bu cümlenize sonuna kadar katiliyorum.

Dünyahepimizin:

Etnik köken üzerinden siyaset yapmanın neresi Demokrasidir söyler misin bana?

Mecliste, bir etnik kökenin propagandasını yapmak ve bunu demokrasi olarak adlandırmak demokrasi midir?

Eğer sen çıkıp da "Benim kökenim Kürttür." ya da "Kürtlere şu hak verilmelidir." gibi bir politika üretebiliyorsan,

Ve bu söylem üzerinden Etnisiteye dayalı bir özerk ya da bağımsız devlet kurma amacına yöneliyorsa;

bu demokrasi değil Irkçılıktır, Etnik-Millyietçiliktir.

(kendi kimliğini reddetmekten söz etmiyorum; o kimlik üzerinden politika üretmekten söz ediyorum: bunun neyini anlamıyorsunuz?)

Demokrasi, yaşanılan çağın en modern kavramları üzerinde yapılır ve geliştirilir, ilerletilir...

Günümüze değin en modern kavram "Ulusallık"tır.

Aşiret kafa yapısına, feodal kafa yapısına, ortaçağ kafa yapısına, etnisite kafa yapısına dayanan hiçbir politika ya da erek demokrasi ile bağdaşamaz.

Eğer Ulusallıktan daha modern bir kavram üretebiliyorsanız, üretin...

O zaman da o kavram Ulusallıktan daha demokrat bir kavram olacaktır, merak etmeyin...

Bizde seve seve kabulleniriz birer devrimci olarak, gıkımız çıkmaz...

Ancak karşıma geçip "Ben Kürtüm" söylemi ile politika üretenlerin demokrat olduklarını iddia ederseniz;

Ben gülerim buna...

Bir insan istemediği her ırktan doğabilir.

Kimse Kürt ya da Türkmen olarak doğmayı seçemez.

Bu yüzden bir kimsenin, aynı ulus içerisinden kendisini diğerinden ayırlması ilkelcedir;

Ortaçağ kafa yapısıdır...

Bir insan "Ben Kürtüm" diyebilir ama Kürtlere özel olacağını düşündüğü bir ayrıca hak talep edemez.

Kürtlere özel olacağını düşündüğü bir hak talebi de demokratça olamaz...

Açık seçik bildiğimiz kavramları bize kendi işinize yarar bir anlama bürüyerek laf oyunu yapmayınız lütfen...

Ve lütfen bana Demokrasiyi öğretmeye kalkmayınız...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca Türkiye'de "Ben Türk'üm" söylemi ile "Ben Kürt'üm" ya da "Ben Laz'ım" söylemlerini nasıl eş tutabilirsiniz?

Hiç mi tarih bilginiz yok!

Türkiye'de "Anadolu Türkü" ya da "Türk" olarak tanımlanabilecek bir "Irk" yoktur.

Öyle bir Etnik-Köken yoktur...

Yani "Türk" adını bir "Irk" adı olarak kullanılamaz.

Çünkü "Türk" adı bir ortak üst kimlik olarak kalıplaşmıştır.

Anayasal ve tarihsel olarak tanımı budur ve bir etnisiteyi tanımlamaz.

Ulusal Kurtuluş savaşı sürecinde ve daha öncesinden beridir "Türk" kavramı,

"Irk" anlamından kopup, bir Ulus adı anlamına bürünmüştür...

Bunu bilmemek ya da bilmezlikten gelmek ayıptır...

Orta Asya kökenli Türk Irkına ait kimseler kendilerini Yörük, Türkmen olarak tanımlarlar.

Ben kendim yörüğüm, sorduğum tek bir akrabam bile kendisine "Türk" demez;

"Yörüğüz biz" derler...

Yani onlarda bile "Türk" sözcüğü bir "Irk" olarak kendisini bulamaz.

Türk kelimesini "Irk" olarak kullananlar, işine öyle gelenlerdir; sizlersiniz...

Her zaman dediğim gibi; sindiremediklerindendir bu...

Ya da bilgisizlikten...

İster sindirin, ister sindirmeyin:

Evet, "Ben Türküm" demek en Ulusal, en modern söylemdir.

"Ben Kürtüm" gibi söylemler üzerinden politika yapmak ise en ilkel söylemdir...

"Ben Türküm" demek, ben "Türk ırkındanım" demek değildir ve bunu paşalar gibi sizde biliyorsunuz...

Burada bu kadar tartışmaya katılan tek bir kimsenin bile bundan habersiz olmasına olasılık bile vermiyorum...

Ulusal anlamda Türkiye'te "Türk" tanımı farklıdır,

Antropolojik olarak Irksal açıdan "Türk" tanımı farklıdır.

Biz hukuki olarak "Türk" nasıl ele alınırmış, nedir ve ne değildir ona bakarız...

Kimin ırkının ne olup olmadığı zerre kadar önemli değildir.

Kökenciliği kimin önemseyip önemsemediği de ortadadır...

"Türk" kavramına "Ulusal" çerçeveden bakan hiçkimse "Irksal" bir anlam ve amaç güdemez.

Ama "Kürt" kavramına dayanan istisnasız herkes Irksal, ilkel ve demokrat olmayan bir amaç güder...

Ve Kürt kavramına dayanan herkes "Türk" kavramını da bir "Irk" olarak ele alır;

Çünkü kendisi de en başta Irkçıdır...

Ya da en azından kendisi Türkmen kökenli olsa bile Türk ırkı ile sindiremediği bir hesaplaşması vardır...

Bu da onun kendi öz sorunudur...

Umarım yeterince açık ve nettir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyahepimizin:

Etnik köken üzerinden siyaset yapmanın neresi Demokrasidir söyler misin bana?

Mecliste, bir etnik kökenin propagandasını yapmak ve bunu demokrasi olarak adlandırmak demokrasi midir?

.

.

.

Etnik kökenini digerine göre üstün tutarsa demokratik olmaz. Bu konuda aciklama örimiz cok oldu. Uygur Türk'lerinin veya Türkmen'lerin mücadelesi ne kadar demokratik ise diger etnik kökenlilerininkide o kadar demokratiktir. Demokrasiyi isimize geldigi gibi tarif edemeyiz. Demokratik mücadeleyi ve haklarida isimize geldigi gibi aciklayamayiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Kürt değilim,Türküm...sizin istediğinizi söyledim!Bu mu tüm sorun,açılıma ad verememeniz bundan mı...?Sevgili forumdaşlar,bırakalım adları çözümlerimizi yazalım.Yazalım ki;PKK değil,bizler haklı çıkalım.

Sevgili Dünyahepimizin siz bir Türk aydınısınız,saygılar bizim olan yüreğinize;aydınlık kazanacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz kadar tarih bilgimizin olmadigini önceleri konusmustuk. Benim ezber tarihe hakim olmamam olamktan daha iyidir.

:) Benim de ezberim sıfırdır ne tesadüf;

Değilse şimdiye kadar dili halletmiştim! :D

Bakın çok iyi niyetle söylüyorum:

Bugün sizin "Kürt Sorunu" olarak adlandırdığını olguyu,

Tarihsel kökenine inmeden ve o açıdan bilgilenmeden çözemezsiniz...

Etnikkökenini digerine göre üstün tutarsa demokratik olmaz. Bu konudaaciklama örimiz cok oldu. Uygur Türk'lerinin veya Türkmen'lerinmücadelesi ne kadar demokratik ise diger etnik kökenlilerininkide okadar demokratiktir. Demokrasiyi isimize geldigi gibi tarif edemeyiz.Demokratik mücadeleyi ve haklarida isimize geldigi gibi aciklayamayiz.

Açıkçası Uygur Türklerinin mücadelesi konusunda yeterli bilgim yok.

Yeterli bilgiye sahip olmadığım bir konuda yorum yapmam adetim değildir...

Ayrıca soruma yanıt vermediniz?

BenKürt değilim,Türküm...sizin istediğinizi söyledim!Bu mu tümsorun,açılıma ad verememeniz bundan mı...?Sevgili forumdaşlar,bırakalımadları çözümlerimizi yazalım.Yazalım ki;PKK değil,bizler haklı çıkalım.

Sevgili Dünyahepimizin siz bir Türk aydınısınız,saygılar bizim olan yüreğinize;aydınlık kazanacak.

Hiçbir şey demiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın çok iyi niyetle söylüyorum:

Bugün sizin "Kürt Sorunu" olarak adlandırdığını olguyu,

Tarihsel kökenine inmeden ve o açıdan bilgilenmeden çözemezsiniz...

Tarihsel kökenine inmedenmi cözün diyen var? Bir dönemler "Kürt yok, onlar Kart Türk'ler" derken ve bu söylemler icin üniversite profesörleri "bilimsel arastirma" sunarken tarihsel kökenine inmislerdi galiba.

Niyet cok önemli derim. Ben ülkemizi yönetenlerin íyi niyetli olduklarina inanmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Kürt değilim,Türküm...sizin istediğinizi söyledim!Bu mu tüm sorun,açılıma ad verememeniz bundan mı...?Sevgili forumdaşlar,bırakalım adları çözümlerimizi yazalım.Yazalım ki;PKK değil,bizler haklı çıkalım.

Sorunu yaratanlar, yarattiklari sorunu inkar edenler ve sonrada sorun icin cözüm üretmeyenler icin "ben Kürt degilim, Türk'üm" demek en demokratik bir davranistir.

Daha neler duyacagiz, kendi etnik kökenlerinden dolayi haksizliga uyrayanlarin haklarini aramalari demokratik degilmis.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim kafamda açıkçası bu AÇILIM ile ilgili bir çok soru var.

1. AKP neden 8 yıldır bekliyor

2. Neden ABD nin Irak'tan çekilme öncesine denk geldi

3. AKP neden bir an önce yıl sonuna kadar bu açılım meselesini sonlandırmak istiyor

4. Açılım netleştiğinde toplumsal algı nasıl olacak bu konu hakkında

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslinda Turkiyenin en buyuk sorunu buradan gelmektedir Turk nedir nedemektir bunu sanirim 70 milyonun yuzde 90 bilmemekte halbuki anayasada acik ve net bir bicimde yazmaktadir vatandaslik bagi olan herkes turktur... Ama turkiyede bir cok insan bunu irk olarak algilamaktadir.. Halk yeterince bilgilendirilmediginden dolayida bugun turkculuk kurtculuk problemi ortaya cikmaktadir.. Ornek turkiyede bir cok insan kurtleri turk olarak kabullenmezken turkmenistandaki turkmenleri turk olarak gormektedir.. Kurtlerde turkculugu irk olarak anladiklarinda sanirimki turk olduklarini kabullenmezler ve ustune basa basa kurt olduklarini soylemekteler.. Halbuki kendini Turk oldugunu soyleyen sahsa kokenini sordugunda pek cogu tengerinii gibi yoruk oldugunu soyler ama bazilarida soylemez sadece turkum der ama kokenini bilmez yada isine gelmedigi icin soylemez... Halbuki halk bu konuda bilgilendirilmis olsalardi, medya basin yayin ve bir cok kurulus halka turklugun irk olmadigini anlatmis olsaydi ve ozelliklede bu doguda gerceklestirilmis olsaydi bugun bu turkculuk kurtculuk tartismalari olmazdi..

Bir diger onemli konu ise PKK.. PKK'nin surekli olarak kurtlerin temsilcileri olarak basinda medyada halkin dilinde dolasmaya basladi birisine nereli oldugu soruldugunda kurt oldugunu soyleyen otomatikmen pkkli damgasi vuruldu burada suc yine bizlere dusmekte cunku unutmayalimki teror orgutunun kokeni olmaz ama biz bir gunah kecisi bulmak icin bunu kurtlere mal ettik.. Bugun PKKnin oldurduklerinin icinde Kurt vatandaslarimiz yokmu var ee ozaman nasil PKK kurtleri temsil ediyor bugun bir askeri sehit ederken turk kurt ayrimimi yapmakta yada bir koyluyu katlederken kurt turk diye ayrimmi yapiyor.. Malesef kurtleri PKKnin kucagina atan yine bizler olduk .. Egerki onlara sahip cikmis olsaydik bugun yine hersey farkli olurdu... Dogudaki halk bir taraftan PKK ile mucadele ederken diger taraftan turkiye cumhuriyetinden dislaniyordu PKKli diye pkkda bunu koz olarak kullanarak istedigi gibi oynadi... Simdi suc kimde ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarihsel kökenine inmedenmi cözün diyen var? Bir dönemler "Kürt yok, onlar Kart Türk'ler" derken ve bu söylemler icin üniversite profesörleri "bilimsel arastirma" sunarken tarihsel kökenine inmislerdi galiba.

Niyet cok önemli derim. Ben ülkemizi yönetenlerin íyi niyetli olduklarina inanmiyorum.

Ya hu Kürtlerin nereden geldiğinden ya da Türklerin nereden geldiğinden mi söz ediyorum sizce "Tarihsel kökenine inmek" derken?

Türkiyede Türkmenler ile Kürtler 1000 yıldır birlikte yaşıyorlar ve 1000 yıldan önce kimin ne olduğu zerre kadar umrumda değil...

1000 yıl içerisinde de kimin Türkleştiği, kimin Kürtleştiğini damla kadar umursamıyorum aslında...

Ancak bu sorunun temeli belirli belirsiz olarak 500 ve aktif olarak 130-150 yıllık geçmişimizde yatıyor...

Kart kurt sesi saçmalıklarına inmeye gerek yok;

Osmanlının Kürt ve Türklere uyguladıkları politikalar ile

Bunların yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetindeki yansımalarına bakarsanız,

Bugünkü bu sorunlar için yapıcı bir temellendirme elde edebilirsiniz.

Her halükarda çıkaracağınız sonuç:

Türkmenler ile Kürtlerin, birbirlerinden ayrılmayacak kadar içiçe oldukları ve birbirlerine karıştıkları

Ve Kürtlerin Sorunu olarak lanse edilen sorunun aslında bir Kürt Sorunu olmaktan çok uzak;

Bu ülkede vatandaşlık sorumluluğunu alabilen her etnik kökenden insanın sorunu olduğunu kavrarsınız.

Yani demek istediğim;

Bir Çerkezib, bir Lazın, bir Yörüğün/Türkmenin, bir Ermeninin;

Olması gerektiği gibi, Kürtlere sahip çıkabilmesi için

Kürt Sorunu adlandırmasını Demokratik bir adlandırma sanarak propaganda yapanların,

Bu sorunu etnik kökene atamadan tüm vatandaşların bu bilince ulaşmalarını sağlamaları lazım:

"Bu Kürt sorunu değil, bu Bizim sorunumuzdur" denilebilmesi lazım.

Yoksa Kürtlerin bile %10-20sinden fazlası bu soruna sahip çıkmaz; çıkmamaktadır...

Silahlar da o yüzden konuşmaktadır...

İster kabul edin, ister etmeyin...

Sorunuyaratanlar, yarattiklari sorunu inkar edenler ve sonrada sorun icincözüm üretmeyenler icin "ben Kürt degilim, Türk'üm" demek en demokratikbir davranistir.

Daha neler duyacagiz, kendi etnik kökenlerinden dolayi haksizliga uyrayanlarin haklarini aramalari demokratik degilmis.

Evet, öyledir.

Siz "Türk" sözcüğüne alerji duyuyor ve komplekse kapılıyor olabilirsiniz;

Son 150 yıllık süreçte "Türk" sözcüğü belirli sınırlar içerisinde ve aynı devlette yaşayan insanları niteleyen bir kavram olmuştur.

Örneğin:

Özbekler, Kazaklar ya da Türkmenistanlılar kendilerini "Türk" olarak nitelemezler;Özbek, Kazak ya da Türkmen derler...

Türkiye'de de "Türk" biçiminde nitelenen bir "Anadolu Türkü" tipolojisi yoktur;

Anadolu da öyle bir Irk yoktur...

Dolayısı ile Kürt, bir etnisiteyi ya da ırkı nitelerken;

Türk kelimesi daha bir üst kimliği tanımlamaktadır.

Anayasal olarak da tarihsel olarak da böyledir.

O yüzden kültürünüz, etnik kökeniniz elbette Kürt ya da başka birşey olabilir.

Ancak vatandaşlık bağı ile bağlı olduğunuz sürece vatandaşlık tanımınız "Türk"tür.

Alman vatandaşlığına geçerseniz, Türk olmaktan da çıkmış olursunuz.

Irkınız hala Türk olabilir ama bu Türkiye yasalarının umrunda olmaz;

Türk değilsinizdir;

Çünkü bu ülkenin vatandaşı değilsinizdir...

Burada taviz almak, yenilmek veyenmek söz konusu değildir. Kanayan bir sorunu çözeceksek, bunukendimiz için yapacağız. Sadece Kürt vatandaşlarımız için de değil tümTürkiye için yapacağız.”

Süper, çok güzel...

Tam olarak budur demek istediğim...

Benim kafamda açıkçası bu AÇILIM ile ilgili bir çok soru var.

1. AKP neden 8 yıldır bekliyor

2. Neden ABD nin Irak'tan çekilme öncesine denk geldi

3. AKP neden bir an önce yıl sonuna kadar bu açılım meselesini sonlandırmak istiyor

4. Açılım netleştiğinde toplumsal algı nasıl olacak bu konu hakkında

Her kartı sırayla oynuyorlar.

Şimdi sıra Kürt kartında...

O yüzden...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslinda Turkiyenin en buyuk sorunu buradan gelmektedir Turk nedir nedemektir bunu sanirim 70 milyonun yuzde 90 bilmemekte halbuki anayasada acik ve net bir bicimde yazmaktadir vatandaslik bagi olan herkes turktur... Ama turkiyede bir cok insan bunu irk olarak algilamaktadir.. Halk yeterince

.

.

.

Halkin aydinlatilmadigi o kadar cok mesele varki düzeltmeye kalksak bir yüz yil ihtiyacimiz olur cünki, her meselenin üzerine yatmisiz ve halada yatiyoruz. Alisimisiz ya öyle basitce kurtaramiyoruz kendimizi bu aliskanliktan. Bakin mesela en basit bir konu olan alevi ve sünnilik hakkinda bile aydinlatma yapilmadigi icin, halaa cogumuz yöremizden, ailemizden, cevremizden, arkadasimizdan, komsumuzdan veya bir hocadan duyduklarimizla aleviligi veya sünniligi tanimlariz. *****

Sizin sordugunuz soruyu bende sormak istiyorum ve diyoruimki simdi bunun suclusu kim?

Bana göre bunun suclusu devlet.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sorunu etnik kökene atamadan tüm vatandaşların bu bilince ulaşmalarını sağlamaları lazım:

"Bu Kürt sorunu değil, bu Bizim sorunumuzdur" denilebilmesi lazım.

Yoksa Kürtlerin bile %10-20sinden fazlası bu soruna sahip çıkmaz; çıkmamaktadır...

Silahlar da o yüzden konuşmaktadır...

Siz "Türk" sözcüğüne alerji duyuyor ve komplekse kapılıyor olabilirsiniz;

Hadi buyurun hep beraber "bu Kürtlerin degil, bu bizim sorunumuzdur" diyelim. Nasil cözecegiz bu sorunu birazda bu konuda aciklama getirseniz iyi olur.

"Siz "Türk" sözcügünden alerji duyuyor ve komplekse kapiliyor olabilirsiniz" cümlenizi bana karsi bir daha kullanmamanizi rica ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bir Kürt olarak "ben bir Kürt değilim" diyorum,PKK faktöründen sıyrılıyorum...ve buyrun çözüm önerilerinizi bekliyorum.Samimiyim,gerçekten bizim olan soruna bakışınızı öğenmek istiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açılımcı piyasasına yeni katılanlar var; biz kardeşiz, bölünmeyiz, kan akmasın, anneler ağlamasın, “solcular da açılıma hemen katılsın” diyerek seçkin demokratlık yükseltiyorlar.

Şimdi moda bu!

Kan akmasın.

Analar ağlamasın!

Sanki kan aksın, anneler ağlasın, Türk ile Kürt birbirini boğazlasın, 25 yıl süren ölme-öldürme 25 yıl daha sürsün, çözüm olmasın, barış gelmesin diyen var.

Açılımcılar ayıp ediyor.

Gerçeği saklıyorlar.

Çatışmayı, ölmeyi, öldürmeyi isteyen, dileyen PKK’dır. 25 yıl önce Abdullah Öcalan’ın başlattığı başkaldırı, emperyalizmin Orta Doğu petrollerine sahip olmak için “böl-bağımlı yap-yönet” stratejisi uyarınca ABD ve AB tarafından desteklendi, kayırıldı, gözetildi.

40 bin kişi öldü.

Güneydoğu yandı, yıkıldı.

Köyler, kasabalar boşaldı.

Yoksulluk, işsizlik yükseldi.

Doğruysa, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ekonomik maliyeti 300 milyar dolar oldu.

Sorumlusu PKK’dır.

Abdullah Öcalan’dır.

40 bin kişinin ölümüne sebep olan Türkler değildir, Türk ordusu da değildir. Açılımcılar, yazar Orhan Pamuk’un, Nobel Ödülü’nü almadan önce, belgesiz, kanıtsız sorumsuzca konuştuğu gibi, sanki 40 bin kişiyi öldüren, kanın akmasına, annelerin ağlamasına, babaların kahrolmasına, köylerin boşalmasına, yoksulluğun artmasına neden olan Türklermiş gibi anlatıyorlar ve “gel özür dile, açılıma sen de katıl...” **** yapıyorlar.

Gazetecinin görevi “açılım paketinin içinde ne var” bunu merak etmek, bulmak ve halka açıklamaktır. Gazetecinin görevi “Türkler Kürtleri ezdi, 40 bin kişi öldü, köyler boşaltıldı, barış yapalım, neye mal olursa olsun bu sorunu çözelim” yalan propagandasının aleti olmak değildir.

Gazetecinin görevi uyarmaktır.

İktidar partisine dönüp sormaktır.

Siz gerçekten ABD’den bağımsız olarak “akan kan dursun açılımı” yapmak isteseydiniz, 7 yıl beklemezdiniz, 7 yıl bekledikten sonra da öncelikli olarak sizi destekleyen yazarları toplamak yerine ortaya “içeriği belli bir yapılacaklar planı” koyardınız. Niçin bunu yapmadınız? Bizi ne diye topluyorsunuz? Biz gazeteciler; “devlet terör örgütüyle nasıl anlaşır da barış gelir” uzmanı değiliz.

Şu anlaşılıyor.

Açılımcı demokratlar(!) hem bizi, hem de İmralı’da hapis PKK lideri Abdullah Öcalan’ı uyutma peşindeler. Bunu ilk anlayan da Abdullah Öcalan’dan sonra örgütün başına geçen Murat Karayılan oldu. Kandil Dağı’nda Le Monde gazetesi ile yaptığı söyleşide Karayılan, Türkiye’yi, Öcalan’ın “yol haritası”nı kabul etmeye çağırdı ve “Türk devleti ilk önce özür dilemeli... Gerçek ve Barışma Komisyonu gerekebilir” dedi.

Hiç değilse “içeriği” saklamıyor.

N. DOĞRU 17.08.2009 Vatan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tengeriin Bosig katilmamak elde degil,o kadar acik o kadar bilgilendirici anlatmis ki olayin özetini.

1000 yildir bu topraklarda birlikte ve omuz omuza yasandi,et ve kemik olmus bir vücut olustu.100 yildir bu vücudu yikmaya,zayiflatmaya,parcalamaya calisanlar yine sahnede.Yine birilerinin aleti olmuslar,bu sefer iktidarda onlardan yana.Acilim da acilim.Sark sorunu oldu Kürt sorunu.Kürt sorunu diyenlerin aslinda SARK SORUNU diyenlere alet olmalari ise olayin en vahim yani.

Istiklal savasini hep birlikte verdik.Hep birlikte bu topraklarin sahibi oldugumuzu kanitladik.Birlik ve bütünlük icinde zaferimizi kutlayamadan aramiza nifak tohumlarini sactilar.Bir yandan din tacirleri bir yandan dis güclerin taseronluk görevini üstlenmis olanlar,bi yandan da kendilerine aydin süsü vermis birtakim karanlik odaklar bu ülkenin mesruiyetini tartismaya actilar.

Bin yil önce bu topraklari kendilerine vatan yapanlarin adina buralara Türkiye dendi,yani Türklerin ülkesi.Etnik kökeni ne olursa olsun bu ülkenin kimligini tasiyan herkesin Türk olarak adlandirilmasi kadar dogal olan birsey yoktur.Türk kimligi bir üst kimliktir,o kimligin icersinde Kürt'ü Laz'i,Cerkez'i,Ermeni'si,Rum'u vs vs daha bircok etnisite mevcuttur.Bunlarin Türk kimligine sahip olmasi ait olduklari etnik kökeni yok etmez.Kimse bu etnik kökenlileri inkarda etmiyor.Bakmayin bir takim art niyetlilere.Onlarca Kürtler hep inkar edilmistir ki asli yoktur bunun.Her sacmaligi devlet siyaseti olarak görme yanlisligina düsenler icin biraz akil ve izanli olmalarini öneririm.

Ülkemizde hangi etnik kökene sahip olursa olsun o etnik kökenliler ana dillerini konusmuslardir hep.Kürtcenin yasaklanmasi kisa bir dönemi kapsar.Ayrica Kürtce yasakdi diyenler gercekleri saptirmakta ve Türkiye'de Kürtce'nin nesine karsi olundugunu bilmezden gelmektedirler.

Acilimin icerigi henüz bilinmemekle birlikte,büyük olasilikla federasyona aralanan bir kapi sezinliyorum ben bunun ardinda.Umarim aksini yasariz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.