Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"UYGUR KATLİAMI" YALANI

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Turkler soz konusu oluncami gercekten cok komik bir yanit "Hani nerede turkler hayal goruyorsunuz herhalde Uygurlular Turkmu"... Cinliler ezilseydi onlarida savunurum diyorsunuz peki orada olenler kimdi soylermisiniz o 184 tane olen kisi kimde ?? siz sivil halkla devleti bir birine karistiriyorsunuz Cin devletini begenmiyor olabilirsiniz ama 5 temmuzdaki olaylarda devlete hic bir sey olmamistir olen masum cinlilerdi halen kalkmis cinlileri savunurdum diyorsun ama olen sivil halkin cinli oldugunu kabul etmiyorsun... biggrin.gif

Yakisikli,aslinda neyin savunmasini yaptigini gercekten merak ediyorum.Uygurlar Türk'mü diye sormussun,eger saka yapmiyorsan cevabim evet Uygurlar Türk'tür olur.Ha ben burada onlari sirf Türk olduklari icin degil,Cin kökenli Han'larin yaptiklarini inkar edenlere karsi savundum.Evet dün Tibetlleri savunanlar,dün Gazzelileri savunanlar ne hikmetse Uygur Türkleri söz konusu olunca Cin'in saflarina gectiler.Halbuki ilk olaylar iddia edildigi gibi Uygurlar'in saldirisi degil Han'larin Uygurlar'a saldirisi ile gerceklesti.Yok efendim ajanslar özür dilemisler gibi carpitmalar tartismayi baska yönlere ceker.Nitekim benim bu anlamda yazmis oldugum ve hicbir etnik siyaset icermeyen sadece gercekleri yansitan yazim birileri tarafindan etnik siyaset olarak lanse edildi.Tabii ki Cinli'de benim gözümde bir insandir ve eger ortada haksiz bir öldürme varsa Cinli'yi de savunmak insanin görevidir.Yillardir isgal altinda bulunan Dogu Türkistan'da Uygurlarin bagimsizlik mücadelesi Cin yönetimi tarafindan hep siddetle bastirilmistir.Bati bu mücadeleye hep seyirci kalmistir ki zaten Bati kendinden olmayanlara hep bu tarz yaklasmistir.Iste Bosna örnegi ortadadir.

Uygurlarin bagimsizlik mücadelesine karsi Cin yönetimin takinmis oldugu siyasi tutum haliyle Uygurlar tarafindan protesto edilmektedir,bu protestolara karsi cikan Cin kökenli Han'larin Uygurlarla catismalari sonunda tabi ki onlardan da kayiplar olmus ve de olacaktir.Bunu Uygurlar katliam yapti diye carpitmak bence Cecenlerin hakli mücadelesini inkar etmekle esdegerdir.Cünkü Cecenistanda da iki taraftan ölenler var.Simdi kalkip Cecenler Ruslari öldürüyormu dememiz gerekir.Bu hangi akla ve vicdana sigar.Bu olaylari Türkiye'de ki terör olaylari ile ayni kategoride görmek ise baslibasina bir yanilgidir.Cecenler isgal edilmis olan topraklarini istiyorlar,Uygurlar isgalden kurtulmak istiyorlar PKK ise 1000 yildir Türk olan topraklari istiyor aradaki farki görmek gerekir.

Türkiye'de yasayan ve Türkiye Cumhuriyetine vatandaslik bagi ile bagli olan herkes Türktür,bu etnik anlamda irksal anlamda Türklük degildir.Bunu yüzlerce defavdile getirdik ama hala birileri bunun tartismasini yapiyor.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam, sen de benim sözlerimden canını sıkma. Sonuç olarak sevdiğim forumdaşlardansın. Anlaşamadığımız oluyor ama, olsun, doğaldır. Sorun değil, dostluk elimi uzatıyorum...

Dostum düşman olduk mu ki hiç, yeniden dost olalım ? :) Fikir ayrılıkları elbette olacak. Önemli olan birbirimizin ne demek istediğini iyi niyetle anlamaya çalışmamız. Selamlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyada her konuda bir ifrat bir de tefrit içerisinde olan insanlar olabilir. Gerçeklere karşı koymak ifrat ile ilgilidir. Ama, insan robot değildir, bazı ilkelere uymak adına tefrite de kaçmamalıdır.

Şimdi, bir insanın ailesinden biri bir çok kişinin öldüğü bir trafik kazasında ölse, o insan en çok kendi ailesinden olan kişinin ölümüne mi üzülür yoksa her ölen kişiye aynı derecede mi üzülür ? Elbette, kendi yakınına duyarlığı daha fazladır insanın.

Anti-Rasist olacağım diye insanın kendisine yakın kültürden olan insanların ölümüne diğerleri ile eşit duyarlılıkta olması abestir ve bu olsa olsa kişinin ancak kendisini o kültüre diğerleri ile aynı mesafede görmesi ile ilgili olabilir ya da Anti-Rasistlikte ifrata kaçması ile açıklanabilir.

Daha önceki bir iletimde bunları yazmıştım. Yine konu bağlamında bu yazdıklarımı biraz açmak istiyorum.

Doğu Türkistan’da yaşanan olaylarda, daha önce de söylediğim gibi, yıllardır, Çin devleti tarafından baskı ve zülum gören Uygur'ların bir isyanı söz konusudur. Ancak, bu isyanın hedefi, Güney Çin’de 2 Uygur’un öldürülmesi ile sonuçlanan kavganın ABD kaynaklı manüpülasyonlarla, Urumçi’deki yaşayan sivil Han Çin'lileri olmamalıydı. Yanlış olan budur.

Bu olayların, netice itibariyle, Uygur'lara yıllardır uygulanan baskı ve asimilasyon politikalarından bütün dünyanın haberi olmasını sağlamakla olumlu bir işlevi olduğunu düşünenlerin yanıldığı nokta, bu şekilde etnik bir çatışmanın, dış etkilere, uluslararası baskıya kapalı Çin gibi bir devletin Uygur'lara baskısını artırması sonucunu vereceğidir. Dolayısıyla, Uygur'ların sivil Han Çin'lilerine saldırmasının, Uygur davasına bir katkısı olamayacağı gibi bilakis zarar vereceği de ortadadır.

Öte yandan, bu çatışmalarda Çin'li olsun Uygur olsun ölenlerin hepsine üzülmek insani bir yaklaşımdır. Ancak, ölen Uygur'lara hem tarihi hem kültürel hem de dini bağlarımız dolayısıyla daha fazla üzülmemizi ''Irkçılık '' olarak adlandırmak yanlış olur. Öyle olmasa bu forumda onlardan '' Uygur kardeşlerimiz '' diye söz eden herkes '' Irkçı '' damgasını yemeye aday olabilirdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tüm dünya medyasi Sincan'da Cin zulmünü verip yapilan katliamdan bahsederken konuyu etnik alana cekmeye calisanlarin amaclari ne ola ki!?

Benden kaynak isteyenler acaba hangi kaynaklardan kaynaklaniyorlar?

Iste birkac örnek:

"Cin kaynaklari olaylarin 25 Haziran'da bir fabrikada cikan kavada iki Uygur'un öldürülmesi üzerine ciktigini belirtirken,degisik kaynaklar söz konusu olaylarda cok kisinin öldügünü bildiriyor.REUTERS AJANS yerel gözlemcilerin haberlerine dayanarak verdigi haberde "CIN POLISININ UYGURLARA SIDDET UYGULADIGI"bildirildi. DEUTSCHE WELLE DW-WORLD-DE

Cin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde uzun yillardir artan gerilim patlak verdi.HAN ve UYGUR'lar arasindaki catismalarda 140'in üzerinde Uygur öldürüldü. 6.7.2009 DEUTSCHE WELLE DW-WORLD-DE

Bu haberler ayni anda,NH/AG/DW/AP/dpa/REUTERS/A.A Ajanslarindan verildi.

1990'larin basindacogunlugu Uygurlarin yasadigi SINCAN eyalaetinde orani yüzde 6 olan Cin kökenli HAN etnisinin bugün siyasi oyunlarla yüzde 40'a yükseltilmesi olaylari aciklayan nedenlerin basinda geliyor.

HUMAN WATSCH'in Asya sorumlusu Nicholas Beguelin "Cin yönetimi en kücük bariscil muhalefeti bile "terörist eylem"olarak niteliyor dedi.

Olaylari Uygurlar baslatti,Uygurlar Cinlileri katletti,Türkiye de ki bazi medya kuruluslari gercekleri saptirdi diyerek masum Uygurlari günah kecisi olarak lanse etmek pek te ciddiyet ve objektiflikle bagdasmaz.Hele de aksini iddia edenleri etnik siyaset yapmakla suclamak tamamen vicdani fakirliktir.

saygilarla

politika benim neyi savundugum acikca ortada... Senin vermis oldugun su internet sitesine girip bir goz attim bakin ilginctirki ne yazmakta siz 140 uygurlunun oldugunu soylemissiniz ama ayni yazida olenlerin uygur yada hanli olup olmadigi belirtilmiyor peki siz bunlarin uygurlu oldugunu nereden cikarttiniz bakin size yaziyi kopyalayim... "Özerk bölge polisi ölü sayısının 140'a, yaralı sayısının 828'e çıktığını açıkladı. Özerk bölge polis müdürü Liu Yaohua, sokaklardan 57 ceset toplandığını, diğerlerinin de hastanede öldüğünü belirtti." "yine ayni yazi basliginda olaylarin bir fabrikada 2 uygurlunun oldurulmesiyle basladigini yaziyor dogru bunu ben baska bir yerdede okudum ama soylentilere gorede fabrikadaki cikan olaylarin asil cikis noktasi kiz meselesi yuzundenmis ".. Yine biraz arastirma yapmis olsaydiniz sizin o vermis oldugunuz adreste yani DW-world.denin ingilizce bolumune bakmis olsaydiniz orada olenlerin nereli olduklarini acik ve ne gorurdunuz "Chinese media on Tuesday advised Erdogan not to "twist facts" and pointed out that a majority of the almost 200 deaths were Han Chinese, not Muslim Uighurs.".. Madem bizim verdigimiz kaynaklari turk dusmani olarak gormektesiniz, Simdi bu kaynagi veren sizsiniz ve halen aksinimi iddia edeceksiniz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

politika benim neyi savundugum acikca ortada... Senin vermis oldugun su internet sitesine girip bir goz attim bakin ilginctirki ne yazmakta siz 140 uygurlunun oldugunu soylemissiniz ama ayni yazida olenlerin uygur yada hanli olup olmadigi belirtilmiyor peki siz bunlarin uygurlu oldugunu nereden cikarttiniz bakin size yaziyi kopyalayim... "Özerk bölge polisi ölü sayısının 140'a, yaralı sayısının 828'e çıktığını açıkladı. Özerk bölge polis müdürü Liu Yaohua, sokaklardan 57 ceset toplandığını, diğerlerinin de hastanede öldüğünü belirtti." "yine ayni yazi basliginda olaylarin bir fabrikada 2 uygurlunun oldurulmesiyle basladigini yaziyor dogru bunu ben baska bir yerdede okudum ama soylentilere gorede fabrikadaki cikan olaylarin asil cikis noktasi kiz meselesi yuzundenmis ".. Yine biraz arastirma yapmis olsaydiniz sizin o vermis oldugunuz adreste yani DW-world.denin ingilizce bolumune bakmis olsaydiniz orada olenlerin nereli olduklarini acik ve ne gorurdunuz "Chinese media on Tuesday advised Erdogan not to "twist facts" and pointed out that a majority of the almost 200 deaths were Han Chinese, not Muslim Uighurs.".. Madem bizim verdigimiz kaynaklari turk dusmani olarak gormektesiniz, Simdi bu kaynagi veren sizsiniz ve halen aksinimi iddia edeceksiniz..

Yakisikli

Haklisin bu haberler Türk sitelerinde yok.Google'den Deutsche Welle'yi tikla.Bu kadar basit.Gercekleri saptirmadan tartisirsak daha yararli olur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yakisikli

Haklisin bu haberler Türk sitelerinde yok.Google'den Deutsche Welle'yi tikla.Bu kadar basit.Gercekleri saptirmadan tartisirsak daha yararli olur.

saygilarla

Bugün ayni siteye bende girdim,haliyle güncel haberler mevcut.Haklisin 140 ölüden bahsediliyor ama 2 gün önceki gibi milliyet verilmemis bu haberlerde yani ne Cin'li ne de Uygur olduklari belirtilmis.Sadece uygurlara karsi massif bir askeri harekattan bahsediliyor.Öyle veya böyle,gerceklerin ne oldugu henüz bu kadar karisikken Uygurlari günah kecisi olarak lanse etmek dogru bir yaklasim degildir.Olaylar olmustur ve ilk baslatanlar ise Cin kökenli Hanlar'dir.Bu konuda tüm haber kaynaklari hemfikirdir.Iki Uygurlunun öldürülmesi sonucu catismalar cikmis ve iki taraftan da ölenler olmustur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün ayni siteye bende girdim,haliyle güncel haberler mevcut.Haklisin 140 ölüden bahsediliyor ama 2 gün önceki gibi milliyet verilmemis bu haberlerde yani ne Cin'li ne de Uygur olduklari belirtilmis.Sadece uygurlara karsi massif bir askeri harekattan bahsediliyor.Öyle veya böyle,gerceklerin ne oldugu henüz bu kadar karisikken Uygurlari günah kecisi olarak lanse etmek dogru bir yaklasim degildir.Olaylar olmustur ve ilk baslatanlar ise Cin kökenli Hanlar'dir.Bu konuda tüm haber kaynaklari hemfikirdir.Iki Uygurlunun öldürülmesi sonucu catismalar cikmis ve iki taraftan da ölenler olmustur.

saygilarla

Sayin Politika

Ne bu simdi benim yukarida bahsetmis oldugum haber bugunun haberi degil turkce haber olan yani 140 kisinin oldugunu soyleyen haber 06.07.09 yani 1 aydan bir fazla sure olmus ingilizce haber ise 16.07.09da verilmis bir haber 2 gun onceki haberler degil.. Yani gercekleri karistiran bizler degiliz bana oyle geliyorki gercekleri karistiran biraz sizsiniz cunku biz basindan beri boyle oldugunu soylemekteyiz aksini iddia eden sizdiniz.. :-D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Politika

Ne bu simdi benim yukarida bahsetmis oldugum haber bugunun haberi degil turkce haber olan yani 140 kisinin oldugunu soyleyen haber 06.07.09 yani 1 aydan bir fazla sure olmus ingilizce haber ise 16.07.09da verilmis bir haber 2 gun onceki haberler degil.. Yani gercekleri karistiran bizler degiliz bana oyle geliyorki gercekleri karistiran biraz sensin cunku biz basindan beri boyle oldugunu soylemekteyiz aksini iddia eden sizdiniz.. :-D

Gercekleri kimin karistirdigini tesbit etmek baktigin pencereye bagli. Beni anladiginizdan eminim.

Bazilarimiz icin sadece kendi gercekleri gecerlidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum düşman olduk mu ki hiç

Tabii ki olmadık. Dostluk eli zaten dost olduğuna da uzatılır. Tartışmanın, karşı fikirleri savunmanın düşman olmayı gerektirmediği yaklaşımını çok değerli buldum ve önemsedim. Bu anlayış çok gerekli bir anlayış. Teşekkür ve selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Politika

Ne bu simdi benim yukarida bahsetmis oldugum haber bugunun haberi degil turkce haber olan yani 140 kisinin oldugunu soyleyen haber 06.07.09 yani 1 aydan bir fazla sure olmus ingilizce haber ise 16.07.09da verilmis bir haber 2 gun onceki haberler degil.. Yani gercekleri karistiran bizler degiliz bana oyle geliyorki gercekleri karistiran biraz sizsiniz cunku biz basindan beri boyle oldugunu soylemekteyiz aksini iddia eden sizdiniz.. :-D

Benim girmis oldugum site Deutsche Welle'de ogün yazmis oldugum haberleri okudum ve foruma aldim.Yani burada kalkip olmayan birseyi olmus gibi gösterme yapisina sahip degilim.Gercekleri saptirmaya gelince,ben bugüne kadar hicbir gercegi saptirmadim saptirmam da.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın ziyaretini izlemek üzere üç gündür Çin’deyiz. Çin’deki son durağımız, bugün olayların yaşandığı Urumçi olacak. Çin yönetiminin Urumçi’de bizlere tek taraflı, yönlendirici bilgiler vermesi muhtemel. Bu nedenle, Urumçi’ye geçmeden, olayları Pekin’deki Türklere (Diplomatlara, gazetecilere, işadamlarına, öğrencilere) sormakta fayda vardı.

Yaptığım sohbetlerden yola çıkarak, öncelikle şunu söylemem lazım: Çin ‘soykırım’ suçlamasına çok alınsa da gerilimli dönemin geride bırakılmasını en az Türkiye kadar istiyor. İşin ucunda 1.5 milyar dolarlık ithalata karşın 15 milyar doları aşan bir ihracat ile (Hükümet Yunanistan’a kaptırmazsa) Türkiye üzerinden Avrupa’ya açılma planları var. Buradaki Türklerin herhangi birine ‘Urumçi’ ile başlayan bir soru sormaya kalkınca, aldığım yanıt genellikle “Yeni bir sayfa açıyoruz, o konuya girmeyelim” oldu.

- Peki Rabia Kadir vize başvurusu yaptı mı? Yaptıysa aldı mı?

- “O konuya da girmeyelim”

- Olur girmeyelim ama Çin’in soykırım suçlamasını sindirip sindirmediğini söyleyin...

- “Sindirdiği söylenemez, ancak onlar da geride kalmasını istiyor.”

- En azından Urumçi’de neler yaşandığını anlatın. Geçen iki ayda istihbarat örgütleri işin gerçeğini tespit etmiştir. Gerçekten 1000’den fazla Uygur Türkü öldü mü?

- ABD dahil, Uygurların verdiği rakamı doğrulamadı. Yine, kimse Çin’in verdiği ölü sayısını (180 kişi) yalanlamadı. Bütün kaynaklar, ölenlerin çoğunun (140 Han çinlisi, 40 Uygur) Han Çinlisi olduğunu gösteriyor. Zaten olay, oyuncak fabrikasının Hong Konglu patronunun kriz nedeniyle Uygur işçileri tutup, Han işçileri işten atmasıyla başlamış. İlk olay işten çıkarılan Çinlilerin ortaya attığı dedikodu ile çıkan kavgada iki kişinin ölmesi nedeniyle başlamış. ABD’deki Uygurların devreye girmesi, haberlerin Urumçi’ye ABD üzerinden abartılarak gelmesi, Uygurların öfkesini artırıp, olayları büyütmüş.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&ArticleID=952406&Date=08.09.2009&CategoryID=100

Bakan Çağlayan'ın gezisi sırasında Pekin'de yaşayan Türk'lerden alınan bilgiler bunlar. Gazeteci, diplomat, işadamı vs.

Çook mahçup adam ifadesi göreceğiz bu konuda.

Olayın üzerinden iki ay geçti. Bugüne kadar Çin'li kaynakların verdiği ölü ve yaralı sayısı dışında hiçbir ölüm olayı tespit edilmedi. ABD merkezli Uygur örgütlerinin iddialarının hiçbirisi doğrulanmadı. Hepsini boşverelim bölgeye giden Türk gazeteciler, orada bulunan diplomatlar, gazeteciler, uluslararası ajansların Çin'li kaynaklara dayanarak geçtiği haberlerde verilen bilgileri teyit etti.

Başbakan "adeta soykırım" dedi. Çin'e giden heyet hükümet adına özür diledi. Urumçi'de yaşananların basın tarafından Türk kamuoyuna yanlış ve çarpıtılırak aktarıldığını beyan etti. Basın heyetinin başkanı da yalan haberler için Türk basını adına özür diledi.

Hürriyet, Kanal d, kanal 7, yeni şafak, samanyolu tv, zaman adlı gazeteler ise tam bir yüzsüzlükle yalanlarını itiraf etme ve düzeltme yayınlama ihtiyacı dahi duymadılar. Duymamaları normal; okur kitlelerinin bu konudaki kalitesi düzeltme yayınlamalarını gerektirmeyecek seviyede olduğu için.

Peki bu topicte gerçeklere yazdığımız için "türk düşmanlığı"na varan ifadelerle saldıranlar ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Artık yalancılıkta sınır tanımayan, ve dünya kamuoyunu kendileri gibi zanneden ABD merkezli sürgündeki uygurların sözcüleri sınırları zorlamaktalar.

5 Eylül günü, Urumçi'de Han Çin'lileri hükümet aleyhine protesto gösterilerine başladı. Temmuz ayındaki olaylarda Uygur saldırılarına karşı gerekli önlemi almadığı, ve şırıngalı saldırları önlemekte yetersiz kaldığı için, hükümet ve sincan özerk yönetimine karşı binlerce han çin'lisi proteso başlattı. Çin haber ajanslarına göre şu ana kadar 5 Çin'li olaylar sırasında öldü. Çin Hükümeti, komünist parti urumçi sekreteri Li Zhi'yi görevden aldı.

Çin'e bağlı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de yeni bir protesto gösterisinin başladığı belirtildi.

AP'nin haberine göre, Han etnik grubuna mensup çok sayıda Çinli, bölgesel hükümeti ve kentte asayişin sağlanamamasını protesto ediyor.

ABD merkezli Uygur'lu kuruluşlar ne diyor ? "Urumçi'de Uygur'lar protestoya başladı Çin polisi 5 Uygur'u öldürdü"

Fakat Temmuz ayında yalancılıkları karikatürlere konu olacak kadar deşifre olan bu tayfanın açıklamalarına dünya medyası bu sefer itibar bile etmiyor. Fakat dünya kamuoyunun zeka seviyesini kendileri kadar sanan bu tayfanın gözünü öyle bir kan bürümüş ki tekrar bir etnik çatışma yaratmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.