Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yaşar Nuri Öztürk'ün din yorumlarına insanlar neden karşı?

Ya Sev Ya Sevr

Önerilen İletiler

dipnot

Varlığına inandığımız Allah'ın gönderdiği Kitaptan alıntı yapmak tabiki bizim işimiz, Kaldı ki arkadaşım inanmayan birinin neden kanıt olarak Kuran ayetlerini kullanmasına dikkat çekmiş, iyide tespit etmiş...

SARDUNYAM ALINTI

sevgili bilimselci

yazdığın ayetlerle verdiğin mesaj düşündürücü... teşekkür ederim, işte senin objektif tavrını bu yüzden beğeniyorum... Evet KURAN apaçık, bir yol gösterici onda bir eksik, bir yanlış, bulunmaz... KURAN'ı özümseyen zaten gerekli mesajı alır...

SARDUNYAM ALINTI

ssevgili taurusmutis

herzaman ki gibi yine detayları farkederek farklılığını göstermişsin... bende yazmayı düşünmüyordum ama sana özel olarak bunu belirtmek istedim... iyiki varsın...

sevgiler

ALINTI(DİPNOT @ May 3 2006, 02:20 PM)

Ya da tam tersi...

Varlığına inandığınız ve yaratanın gönderdiği söylenilen bu kitapın alıntı yaparak ve ondan kanıt olamayacak şeyleri sunmaya çalışmak ve bunların doğruluğu bile sorgulanmadan kayıtsız ve şartsız inanmak ne kadar doğru sizce...

Sizleri izleyen bizlerin de böyle bir soru sorma hakkın olmalı değilmi...

Sevgiyle kalın...

ALINTI(Adaletlimis @ Apr 21 2006, 06:52 AM)

Tekrar kisaca belirteyim

y.n.ö Kurani yorumluyor. Kuranin icinde hersey apacik yazilmamaktadir.

BİLİMSELCİ ALINTI

Bakara Sûresi 99 . Ayeti

Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder.

Bakara Sûresi 159 . Ayeti

İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayeti Kitap’ta açıklamamızdan sonra onları gizleyenler var ya, işte onlara hem Allah lanet eder,hem de bütün lanet etme konumunda olanlar lanet eder.

Âl-i İmrân(*) Sûresinin 179 . Ayetinde

Allah, pisi temizden ayırıncaya kadar mü’minleri içinde bulunduğunuz şu durumda bırakacak değildir. Allah size gaybı bildirecek de değildir. Fakat Allah, peygamberlerinden dilediğini seçer (gaybı ona bildirir). O halde Allah’a ve peygamberlerine iman edin. Eğer iman eder ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız sizin için büyük bir mükafat vardır.

Biz bilimsel düşünenlerin amacı...

İnsanların çelişkilerini ve,

Bir ön görü ile inandıkları kuramların,

gerçeklerini açıklamak...

Toplumun ferdiyiz bizim görevimiz...

Görevimizi yapıyoruz...

Toplumun yaşam şekli ve dışa vurdukları,

Samimi olan herkesi ilgilendirmeli...

İyi dileklerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 83
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

BERCESTE el insaf diyorum sana...

1400 yıllık inancı değiştiriyor öylemi? değiştirdiği bir ayet açıklar mısın bana? aydındır çünkü kalıplaşmış tabuların din olmadığını anlatmıştır, din diye kabullenilen pek çok şey örf ya da tabudur. arkasında sosyetede olsa en azından sosyete dediğiniz kesim büyük çoğunlukla okur yazardır, yani birilerinin öğretilerini koşulsuz kabullenmezler.

arabların son icraatlarından haberdarmısınız? hz.Hatice'nin evini yıkıp otopark yapmışlar, hz.Peygamberin evini pislik içinde bırakmışlar, ve ehlibeytin mezarlarını yıkıp yerine başka şeyler inşa etmişler. Ben bir müslüman olarak bundan müthiş bir üzüntü duyuyorum siz duymazmısınız?

yeryüzünde İslam'ın yani ALLAH'ın mesajının en doğru şekliyle anlaşılmaya çalışanlar bizim insanlarımızdır, ve KURAN'ı en iyi yorumlayanlarda Türk aydınlarıdır. Tüm eskiler doğru mudur sizce? yanıldığınız nokta eskilerin anlatımlarını koşulsuz kabullenmek ama yenilere bozguncu gözüyle bakmanızdır. Başörtüsü meselesi ise sevgili sedelinanın da dediği gibi islamın ve imanın şartlarından değildir. Yaşar Nurî'nin bu kadar tepki alması da bunu açıklamasıdır.

aynı zamanda Yaşar Nuri Öztürk ilahiyatçılığının dışında hukukçudur, milli meselelerde herkesin söz söyleme hakkı mevcuttur. Din adamları neden siyaset yapamasın ki? Aşiret reisleri bile yapıyorlarken.

selamlar

İslamın sartı olarak gösterilip nelerin örf adet oldugunu inan çok iyi biliyorum.Sen o okumus dediğin sosyete kesimini benimseyebilrsin...

Hem benim sordugum sorulara cvp yerine bana kalkmıs Hz.Haticenin evinin otopark yapıldıgından bahsediyosun ne alaka arkadasım izah edermisin lütfen?

Bu mevzunun araplarla ne alakası var ya?

Ben size Yaşar nuriden bahsediyorum siz kalkmıs arapları öne sürüyorsunuz..Arap toplumunun bir yııgın yanlışı var zaten ama bunların konuyla alakası nedir?

Konuyu saptırmayın lütfen..

Yaşar nuri aydın olacak ne yapmıstır bu toplum için vrsa bilen lütfen izah etsin?

Yaşar Nuri islam dininde asla bir otorite ve aydın olamaz.O artık bir siyasetçi zaten gitsin siyasetini yapsın...

Din ve siyaset bir arada olması ne derece sağlıklı ya Allah aşkına?

Siz Yasar nuri'yi sevip savunabilirsiniz ama Türkiye'de genel anlamda herkes onun ne oldugunu biliyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslamın sartı olarak gösterilip nelerin örf adet oldugunu inan çok iyi biliyorum.Sen o okumus dediğin sosyete kesimini benimseyebilrsin...

Hem benim sordugum sorulara cvp yerine bana kalkmıs Hz.Haticenin evinin otopark yapıldıgından bahsediyosun ne alaka arkadasım izah edermisin lütfen?

Bu mevzunun araplarla ne alakası var ya?

Ben size Yaşar nuriden bahsediyorum siz kalkmıs arapları öne sürüyorsunuz..Arap toplumunun bir yııgın yanlışı var zaten ama bunların konuyla alakası nedir?

Konuyu saptırmayın lütfen..

Yaşar nuri aydın olacak ne yapmıstır bu toplum için vrsa bilen lütfen izah etsin?

Yaşar Nuri islam dininde asla bir otorite ve aydın olamaz.O artık bir siyasetçi zaten gitsin siyasetini yapsın...

Din ve siyaset bir arada olması ne derece sağlıklı ya Allah aşkına?

Siz Yasar nuri'yi sevip savunabilirsiniz ama Türkiye'de genel anlamda herkes onun ne oldugunu biliyor...

berceste arkadaşım

konuyu saptırmak için söylemedim, Yaşar Nuri'nin de üzerinde durduğu gibi Arabların uyguladığı dinin gerçek anlamda İslam olmadığını anlatmak istedim. Örnek gösterdim o bakımdan.

Yaşar Nuri bir ilahiyatçı ve yazdığı kitaplar bir sürü dile çevrilmiş ayrıca din adamı olduğu için dinde otaritedir bu sizin inkarınızla değişmez. ben sosyeteyi benimserim ya da benimsemem mevzu bu değil, anlamak istemediğin nokta o kesimin cahil olmadığıdır.

madem din diye uygulananların bir çoğunun örf olduğunu biliyorsun da neden hala ısrar ediyorsun? Değiştirdiğini söylediğin noktaları açıklarmısın?

Türkiye'de kimse gerçek anlamda neyin ne olduğunu bilmiyor, görünen ortadadır. Siz Türkiye'de faydalı insanların her zaman tepki aldığını görmüyormusunuz?

Sizi kırmak istemiyorum, ikimizde inanıyoruz o bakımdan hakkını helal etmeni istiyorum.

selam ve sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

berceste arkadaşım

konuyu saptırmak için söylemedim, Yaşar Nuri'nin de üzerinde durduğu gibi Arabların uyguladığı dinin gerçek anlamda İslam olmadığını anlatmak istedim. Örnek gösterdim o bakımdan.

Yaşar Nuri bir ilahiyatçı ve yazdığı kitaplar bir sürü dile çevrilmiş ayrıca din adamı olduğu için dinde otaritedir bu sizin inkarınızla değişmez. ben sosyeteyi benimserim ya da benimsemem mevzu bu değil, anlamak istemediğin nokta o kesimin cahil olmadığıdır.

madem din diye uygulananların bir çoğunun örf olduğunu biliyorsun da neden hala ısrar ediyorsun? Değiştirdiğini söylediğin noktaları açıklarmısın?

Türkiye'de kimse gerçek anlamda neyin ne olduğunu bilmiyor, görünen ortadadır. Siz Türkiye'de faydalı insanların her zaman tepki aldığını görmüyormusunuz?

Sizi kırmak istemiyorum, ikimizde inanıyoruz o bakımdan hakkını helal etmeni istiyorum.

selam ve sevgilerimle...

Evett günümüzde din adet örf gibi algılanır olmus ne yazık ki.Yada islam korkulacak birşeymiş gibi lanse edilmeye çalışılıyor belli kişive kitlelerce..Bunların önünde durmalı dogruları , gerçekleri söylemeli ve söyleyenlerin yanında yer almalıyız .Yaşar Nuri'ninde dogru söyledigi seyler var elbette ama dediğim gibi bu onu tam anlamıyla dogruu bir kişi yapmaz.

Bazı kesimlerce İslam zor bir hale getirilmeye kalkısılıyor ama Yasar nuri'de bunun farklı bir versiyonunu önümüze koyuyor.Bazı mevzuları sosyete dediğimiz kesime göre uyarlıyor....

Ve bunların yanısıra siyasete soyunması da cok yanlış bir durum...

Din ile siyaset bir olmamalı asla ve asla!

Evet faydalı inanlar gercekten hep tepki alıyor ve gercekler söyletilmiyor ve lütfen sardunyam sizde dikkat edin o kadar güzel hocalarımız varken neden butun tv kanallarında Yaşar Nuri çıkar olmus?

Bu da onun belli kitlelerce kullanıldıgını ortaya koymaz mı?

Ama dediğim gibi sizede saygı duyarım....

Helalliğe gelince estg..eger ben sizi kırdaysam sizde hakkınızı helal edin...

Sevginin gerçek sahibine emanet olun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar....

Yaşar Nuri Hocanın siyasete girmesi neden bir yanlış olarak telakki ediliyor fena halde merak ettim.

İkincisi başka birşey daha sorayım; Siyaset nedir ki ona giren kötü olarak görülüyor.

Ücüncüsü M.Hamidullah Hocanın Peygamber efendimiz hakkındaki kitabında; Peygamber efendimizin siyasetçi kimliği hakkında çeşitli açıklamalar ve tespitler mevcut. Bu dinin kemale erişmesinde onun güttüğü politikalar inanılmaz olmuştur. Yaptığı anlaşmaları hatırlamamak mümkün mü?

Siyasete girip girmemek başlı başına kötü değildir. Bu noktada siyasilerin yapıp ettikleri kötü veya iyi olarak görülebilir. Bunların ayırdına varmak lazım...

Bunları tespit ettikten sonra kendimizi Y.N.Ö. savunuculuğundan kurtaralım. :D Şimdiden bazı arkadaşlar bizi kötü kabul ettiler bile...

28 Şubat sürecinde neden sürekli biz müslümanların üzerine gelen ve hasmane tutum sergileyen gerek Doğan yayın grubu televizyon ve gazetelerinde gerekse Star da çıkıp konuşmalar ve yazışmalar yapmıştır. Ben iyice açık yazayım... Bu dönemde açık bir savaş yaşanıyordu ama Yaşar Nuri Hoca düşmanların safında bulunuyordu. Belki o düşmanları içten içe engellemek daha kolaydır diye düşünmüş olabilir. Bu da mümkün... Ama CHP'den aday olması da mı aynı sebepledir, bu da tartışılmalı. İlmi bilgisine biz bu formda tartışanların bilgisinin yetişmesi mümkün değil. Bir tartışmada 20 yıllık (öyle hatırlıyorum) medrese eğitimi aldığını da belirtmişti. Bu da onun açısından ayrı bir övünç kaynağıdır özellikle din hakkında hüküm vermek istiyorsanız. Yanlış anlaşılmasın benim nezdimde Y.N. Hoca böylece artı bir değeri daha hakediyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla Hukuk Fakültesi mezunudur. Bu da onda hukuk mantığı olduğunu da gösterir.

Tüm bu meziyetlerine rağmen ben hala Y.N. hocaya temkinli yaklaşan bir insanım. Belki yukarda belirttiğim gibi 28 Şubat sürecinde yüzünü dahi görmek istemediğimiz Doğan yayın grubu star, gibi yayın gruplarında sürekli onu gördüğümüzdendir. Belki de bir programda eline Kur'an-ı Kerim'i alıp işte bu elimizdeki kitap herşeye yeter bize başka birşey gerekmez sözleridir. Bu sözler belki o an için söylenmiş sözlerdir ama Yaşar Nuri Hoca acaba böyle bir gaf yapabilir mi? Yani Hadis'i yok sayan bir gaf yapabilir mi?

Belki seslendiği kesime sünnette olmayan kötü bidatlar, karaçarşaflılar (sadece espri, onlar bizdendir) aczimendiler örnek gösterildiği için, Hoca yahu bakın bunlar yanlış işte Kur'an da bunlar yok. Yanlış inanıyorsunuz mesajı vermiştir. İç alemini bilmiyoruz.

Ama yukarda belirttiğim medrese eğitimi aldığını da söylediği tartışmada başörtüsüyle ilgili bazı cümleler Hocadan sadır olup kulaklarıma ulaştı işte o cümleler felaketti. Hocanın başörtüsüyle ilgili düşüncesi problemi çözmekten yana değil başörtüsünü çözmekten yana... Veya ben öyle anladım. Zira Peygamber efendimiz zamanında örtünmenin böyle olmadığını bunun bidat olduğunu belirtti...Belki de doğru söylüyordur. Ama, iyi yönde çığır açan ondan dünya durdukça ve kötü yönde çığır açanda dünya durdukça ödülü ve cezasını ahirette almak üzere açtığı çığırdan faydalanırmış. Başörtüsü eğer yoksa (ben vardır diyorum o ayrı hikaye, kimse beni dikkate almak zorunda değil ama onu dikkate almak zorundayız :blushing: ) dahi iyi bidatlardan kabul edilse ve Hoca onu ortadan kaldırmaya çalışmasa olmazmıydı. Karısının başının açık olması, şortla gezmesi falan mesele değil. Mesele yukardaki "çığır" meselesi. Kur'an da birşey yok diye kaldırılıp atılamaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evett günümüzde din adet örf gibi algılanır olmus ne yazık ki.Yada islam korkulacak birşeymiş gibi lanse edilmeye çalışılıyor belli kişive kitlelerce..Bunların önünde durmalı dogruları , gerçekleri söylemeli ve söyleyenlerin yanında yer almalıyız .Yaşar Nuri'ninde dogru söyledigi seyler var elbette ama dediğim gibi bu onu tam anlamıyla dogruu bir kişi yapmaz.

Bazı kesimlerce İslam zor bir hale getirilmeye kalkısılıyor ama Yasar nuri'de bunun farklı bir versiyonunu önümüze koyuyor.Bazı mevzuları sosyete dediğimiz kesime göre uyarlıyor....

Ve bunların yanısıra siyasete soyunması da cok yanlış bir durum...

Din ile siyaset bir olmamalı asla ve asla!

Evet faydalı inanlar gercekten hep tepki alıyor ve gercekler söyletilmiyor ve lütfen sardunyam sizde dikkat edin o kadar güzel hocalarımız varken neden butun tv kanallarında Yaşar Nuri çıkar olmus?

Bu da onun belli kitlelerce kullanıldıgını ortaya koymaz mı?

Ama dediğim gibi sizede saygı duyarım....

Helalliğe gelince estg..eger ben sizi kırdaysam sizde hakkınızı helal edin...

Sevginin gerçek sahibine emanet olun...

selamla berceste

neden tv lere en çok Yaşar Nuri çıkıyor diyorsun ya, önyargılı ve tabularını dinleştirip kalıplaştırmış bir topluma bunların aksini söylemek kolay iş değildir, cesaret ve bilgi ister bunlarda kendisinde mevcut.

kişisel görüşlerimiz birbirimize kırıcı olmamızı gerektirmez. ben hakkımı helal ettim sana, özür dilerim kırdıysam istemeden olmuştur.

ALLAH kelamını en doğru şekilde anlamamızı nasip eder İNŞALLAH

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili arkadasim baskalarinin fikrini bosver ve sen kurani okumaya calis turkce mealini.baska a demis bende a yapayim dersen yanlis yoldas gidersin.en guzeli turkce meailini oku ve kendin degerlendir.bende eskiden senin gibi yasar nuru yada baskalari soyle demis demekki dogrudur derdim. ama onlar nerden bu fikre sahipler okuyarak.ama kendim okudum ogrendim.kendim hukum verebiliyorum.kimsenin pesinden koru korunegitme.ha bana sorarsan ben yasar nuru baskalarinin isine geldigi gibi yonlendirilen piyon derim.ama ne olur acin okuyun KURANI sadece orda yazar baskasinin agzina bakmayin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım

10 yaşından beri KURANı okuyorum, hem arabçasını hem Türkçesini Allah'a şükür ki hatim etmeyide nasip etti. ve yine Allah'a şükür ki hiç koyun olmadım, güdülmedim, kimsenin peşinden gitmedim az çok bir aklım var düşünebiliyorum...

düşünüyorum öyle ise varım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 yıl sonra...

Yaşar hoca..bu ülkede hırsızlık yolsuzluk..din takkesi altında ihya olan...ülke malını imkanını ganımet sayanlara.. eyvallah etmediğinden...susmadığından ...kıral çıplak diyen tek hoca olduundan sevilmez...son kitapları türk milletine ışık olacak nitelikte..okumayan bilmez....her beşer gibi yani benim gibi sizin gibi kusurları onunda var....bi 10 tane daha yaşar hocamız olsaydı ülke şimfi ihya olmuştu....geri kalan sayın hocalarımız..ülkemizdeki hiçbir yolsuzluk soygun falan filan kobularona değinmeden etliye sütlüye karışmadan iyi gözüken hoca oluyolar....yaşar hoca hiçbirseyden cekinmedi...çünkü hoca dediğin allahtan başkasından korkmaz doğru bildiğini allah için heryerde hiç korkmadsn söyler......varmı öyle bir hoca söylermisiniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.