Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sigaradan kurtaramayacağım kimse yok

Misafir Hakan Bohemian

Önerilen İletiler

Misafir Hakan Bohemian

Günde 3 paket içerdim. Alya'ya hamile kalınca, sigarayı bıraktım. Bir daha da başlamamayı başardım.

Emre Büyükuçar; "Sigaradan kurtaramayacağım kimse yok"

Neredeyse, 3 yıl oluyor. Önceleri, yanımda sigara içildiği zaman, rahatsız olmuyormuşum gibi davrandım, kibarlığımdan. Şimdi? "İçmeyin" demiyorum ama fark ettim ki, yanımda sigara içilmesinden, kokusundan, dumanından, o kokunun üzerime sinmesinden nefret ediyorum. Yasaklara karşı biri olmama rağmen, bir yasakçı gibi davranıyorum. Hoşlanmıyorum, hatta hadi itiraf edeyim, nefret ediyorum! Dilerim, herkes bir gün bırakır. Emre Büyükuçar'la yaptığım bu röportaj size efendim. Bir an önce bırakın diye...

Esas sorun psikolojik

Sigarada iki bağımlılık vardır: Fiziksel ve psikolojik. Asıl sorun, zannedildiği gibi fiziksel bağımlılık değildir. Vücuttaki nikotin azalması, algılanmayacak kadar hafiftir. Sigara içilmediği zaman, ortaya çıkan fiziksel sorunların (baş ağrısı, mide bulantısı, terleme, sıkkın ve sinirli olma) sebebi, nikotinsizlik değil. Sebebi, çok yapmak istedikleri bir şeyi yapamıyor olmak. İnanmıyorlarsa, içiciler şunu denesinler, ama adım adım hepsini yapsınlar:

1. Bir sigara yakın. 2. 6 nefes çekin 3. Söndürün. 4. Söndürdüğünüz sigaranın, son sigaranız olduğunu ve bir daha asla içemeyeceğinizi düşünün. 5. Duygunuz ne?6. Panik ve endişe mi? 7. Bu duyguların sebebi sizce nikotinsizlik olabilir mi? Mümkün değil. Çünkü nikotin, şu anda vücudunuza giriyor, daha çıkmaya bile başlamadı. Demek ki sorun, bir sonraki sigarayı içemeyecek olmanın yarattığı panik.

Siz, sigarayı bıraktırançocuk musunuz?

- Hayır, sigaradan kurtaran çocuğum! Bırakmak deyince, insanlar bir şeyden "vazgeçtiklerini" sanıyorlar. Oysa, beyinlerindeki hapishaneden kurtarıyorum ben onları.

Sigaradan kurtaran çocuk olmak: a) Beni rahatsız ediyor. B) Tam tersine, hoşuma gidiyor c) Çok çok hoşuma gidiyor. Kendimi bir halk sağlığı kahramanı gibi hissediyorum!

- Çok çok hoşuma gidiyor. Daha da önemlisi, gurur duyuyorum. Hayatımda yaptığım en anlamlı şey bu. Düşünsenize, insanların hayatını uzatıyorum gibi bir şey...

Bu işe nereden girdiniz?

- Ben eğitimciyim. Dört sene evvel, iki Alman arkadaşımız, benim ve eşimin çok sigara içtiğimizi görünce bize, "Bu aralar Almanya'da herkes Allen Carr-Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu diye bir kitapla sigaradan kurtuluyor. Biz de öyle kurtulduk. Gönderelim, okuyun" dediler. Kitap geldi, eşim günde 1.5 paket sigara içerken, iki haftada kitabı bitirdi ve bıraktı. Kitabı okurken de sigara içmeye devam etti. "N'apıyorsun?" dedim. "Okurken, içmem gerekiyormuş, o yüzden içiyorum" dedi. Son sigarasını söndürdü, sigara içme işi bitti. Bense İngiltere'de Allen Carr yönteminin seansına katıldım. 6 saat. Seans bitti, inanamadım, günde 2 pakete yakın içerdim, sıfırladım. O gündür bugündür, profesyonel hayatımın yüzde 80'ini bu işe adadım.

6 saatte sigarayı bırakmak mümkün değilmiş gibi geliyor...

- Mümkün, mümkün. Üstelik, makineye bağlanmadan, ilaç içmeden, nikotin bandı, sakızı, sanal sigara falan kullanmadan. Dahası, 6 saatlik seans boyunca, sigara içmeye devam edebiliyorlar. Ta ki seansın son sigara bölümüne kadar. Bazı insanlar, son sigarayı bile içmek istemiyor. "Ne olduğunu anladım, bir daha asla" diyor. Valla, 24 yılda 10 milyon insan, bu yöntemle sigarayı bıraktı. Bizim yöntemin en önemli farklılığı irade gücüne ihtiyaç duyulmaması...

Nasıl yani?

- Sigara içicileri, iradeleri zayıf olduğu için sigarayı bırakamadıklarını zannederler. Ama tamamen yanlış. Allen Carr yönteminde irade gücüne ihtiyaç yok. Asıl sorun zaten irade çatışması...

Bu irade çatışması nasıl bir şey?

- İrade, ikiye bölünüyor. Bir tarafı, "İçme kendini öldürüyorsun, kötü örnek oluyorsun, kötü kokuyorsun" diyor. Kişi, bırakmaya karar veriyor, tam o sırada, iradenin diğer tarafı devreye giriyor, "Bir dakika ya, ben senin en iyi arkadaşınım. Sırdaşınım. Zor zamanda hep yanındayım. Hayat bensiz nasıl geçecek?" diyor. Bu çatışma yüzünden insanlar sigara bırakmayı erteliyorlar. Ben ne yapıyorum? Bu irade çatışmasına son vermelerini sağlıyorum. Aksi takdirde ya ömür boyu sigara içerler ya da içmeyip acı çekerler...

Peki nasıl yapıyorsunuz bunu?

- 6 saat onlara hiç bilmedikleri şeyler anlatıyorum. Ya da bildiklerinin tam tersini. Ve sigara içme istediğinden kurtarıyorum onları. Sigaradan kurtulmayı zorlaştıran engelleri önlerinden kaldırıyorum. Seanstan sonra en çok söyledikleri şudur: "Ne oldu bilmiyorum. Sigara aklıma geliyor ama canım içmek istemiyor!" Ama korkmasınlar, asla sigaranın zararlarını anlatmıyorum. Bence, sigara içicilerine, sigaranın zararlarını tekrar tekrar anlatmak, onların zekalarına hakaret. Zararlı olduğunu bilmeyen içici var mı? Zararlarını bilmek, eğer işe yarasaydı, yeryüzünde bir tek hekim sigara içmezdi. Demek bilmek, bırakmaya yetmiyor. Zararları, sonuçtur. Neden içtiğimizi açıklamaz...

Peki siz bırakmak istemeyenleri de bıraktırabiliyor musunuz?

- Elbette. Benim bıraktıramayacağım sigara içicisi yok, bu kadar iddialıyım. Çok geldiler öyle, "Ben istemiyorum... Şu kadar yıldır içiyorum... Çok denememe rağmen bırakamadım, benim durumum farklı..." Sigara tiryakilerini üzeceğim belki ama, özel sigara içicisi diye bir şey yok. Beni şaşırtabilecek bir sigara içicisi de yok. Ayrıca "Bırakmak istemiyorum" da doğru değil. Hiçbir insan, sistematik olarak, 4000 zehirli dumanı, hayatının sonuna kadar kötü kokmak pahasına, içine çekmek, üstelik bir de bunun için bir servet harcamak istemez. Sadece bırakmaktan korkar ya da bırakabileceğine inanmaz. Gelin bize, bıraktıralım...

Sigaradan kurtulmak isteyenlerin ödemesi gereken para ne?

- Ortalama 4-5 ayın sigara maaliyeti. Üstelik, 3 ay içinde toplam 3 seansa katılmasına rağmen, sigaradan kurtaramadığımız insanlara ödedikleri paranın tamamını iade ediyoruz. Birebir özel seanslar da var, ama maaliyeti daha yüksek.

Başarı yüzdesi?

- 12 ay sonunda ortalama yüzde 63-64.

Peki biz sizin iyi bir pazarlamacı olmadığınızı nereden bilelim! Ya palavraysa bu anlattıklarınız...

- 24 yıl, 34 ülke, 10 milyon sigara tiryakisi... Bu sayılar size palavra gibi geliyor mu? Bizzat benim bıraktırdığım insan sayısı 500'ü geçti.

EN ÇOK KANSER KLİNİĞİNİN ÖNÜNDE İÇİLİYOR

İngiltere'de en çok sigara içilen yerlerden birisi, Royal Mardsen Kanser Kliniği'nin önü. Kanserli tanıdıklarını ziyarete gelen tiryakilerin, odayı terk ettikten sonra, ilk yaptıkları şey, farkında olmadan bir sigara yakmak...

HANGİSİ DOĞRU HANGİSİ YANLIŞ

Bu şıklardan kaçına yürekten inanıyorsunuz?

1. Sigara içmek, keyiflidir. 2. Sigara içmek, konsantrasyonu arttırır. 3. Bazı insanlar daha kolay sigara tiryakisi olur. 4. Uzun yıllar içenler, yeni başlayanlara göre daha zor bırakır. 5. İradesi zayıf olanlar, sigaradan vazgeçemez. 6. Sigarayı bırakanların bile canı hep sigara ister. 7. Sigarayı bırakanlar, mutlaka kilo alır.

Hepsine doğru mu dediniz? Ve ne yazık ki, yanıldınız! Bu şıkların hepsi yanlış.

Allen Carr Türkiye Genel Müdürü Emre Üstünuçar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Hakan Bohemian
bencede tamamen piskolojik hergün yaptıgın bir alışkanlık oldugu için beyin otomatikmen klitleniyor ve sigaraya yöneliyorsun :) ah bide bırakabilsem :D

Sayın Larsie kitabını ve DVD sibi D&R dan alabilirsiniz.2 si 15 TL :)

Olmadı Etilerdeki Allen Carr merkezine gidip 6 saatlik seansa girin. :)

Yani adamlar gerçekten iddialı yahu :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.