Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Aleviler ve Camii

YARASA

Önerilen İletiler

Kafamı karıştıran bir soruyu tartışmaya açmak istiyorum:

Alevi vatandaşlarımız bildiğim kadarıyla camiye gitmez ve namaz kılmazlar. Hatta köylerine cami yaptırılmasına karşıdırlar.

Ama gözlemlerime ve duyduklarıma göre aynı alevi vatandaşlarımız, cenaze namazlarını kaçırmaz ve camiye giderler.

Bu çelişkinin kökenini ve sebebini bilen var mı? Ben ve bir arkadaşım bir çok alevi dedesine sorduk. Ne ben ne de o kimseden cevap alamadık.

Alınan cevapların özeti şu oldu: "karıştırma o kadar"... :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alevi vatandaşlarımız bildiğim kadarıyla camiye gitmez ve namaz kılmazlar. Hatta köylerine cami yaptırılmasına karşıdırlar.

Ama gözlemlerime ve duyduklarıma göre aynı alevi vatandaşlarımız, cenaze namazlarını kaçırmaz ve camiye giderler.

Bu çelişkinin kökenini ve sebebini bilen var mı? Ben ve bir arkadaşım bir çok alevi dedesine sorduk. Ne ben ne de o kimseden cevap alamadık.

Alevilerinde kendi içinde bir sürü çeşidi var.. Bir gurup şunu yapıyor diye genelleme yapmak yanlış olur. Onlardan camiye giden alevi tanıyorum ,namaz kılan da biliyorum,Kuran a inanan da ama farklı olarak dedesinin(artık kimse dua eden dedeleri) önüne secdede giden,duvardaki rsimleri öpenleri de biliyorum,Kuran a değişmiştir diyen de.. İyisi mi cidden karıştırma..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn YARASA sorunuzun cevabi malesef net bir sekilde söyledir veya böyledir diye cevaplandirilamaz, cünki ülkemizdeki Alevi vatandaslarimizin durumu, inanclarini uygulama sekli gene yasadiklari bölgelere göre degismektedir. Kimileri gecmiste sunni vatandaslarimizin cogunliklu olarak yasadiklari yerlerde onlardan etkilenmislerdir ve hatta korkudan kendi inanc kimliklerini bile gizlemislerdir. Bu tip örnekleri bazen ayni sehirde bile görebiliyorsun.

Ama genede sorunuzun cevabini bir cok sayisiz Alevi önderlerinin yorumlarinda görebilirsiniz.

Sorunuzun ilginc yani aslinda ülkemizde devletimizin kendi vatandaslarina karsi nasil cifte standart uyguladiginin bir isbatidir. Yillardan beri okullarda olsun, camilerde olsun veya hayatin diyer birimlerinde olsun insanlarimiza ülkemizde yasayan milyonlarca vatandaslarimizin inanclari hakkinda bilgi verilmemis. Devlet birimleri hala Aleviligi tanimamakta ve hatta 1980 yilindan sonra onlari sunnilestirme , yani asimile, politikasi uygulamaktadirlar. örnekleri mesela mecburi din dersleri, Alevi köylerine camii yapilmasi ve Cem evlerinin cümbüs ve eglence yerleri olarak tanimlanmasi gibi.

Alevi vatandaslarimiz yillardan beri kendi inanc kimliklerini özgürce savunamadiklari icin verilen Alevi ögretisi sadece aileler icerisinde yapilmistir. Bu durumda tabiiki bir cok degisik anlamlara yol acmistir, cünki her aile bulundugu ve yasdigi bölgeye göre Aleviligi degisik uygulamistir. Kimisi korkudan oruc bile tutmustur, taninmamak icin. Kimisi camiye gitmistir ve kimileride etkilenmistir. O yüzden farkli Alevi uygulamasi yasamamiz gayet normal.

Bu durum bizim icin karanlik bir sayfadir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alevilik ülkemizde Çok eski zamanlara yavuz sultan selime kadar gitmektedir, soruyu şu şekilde sormalısınız, aleviliğin başlangıcı nedir? alevilik ne demektir;?Dini bir inançmıdır? Bir meshebmidir?

Nasılki sunni vatandaşlar şu devirde her ne kadar müslümanım deselerde namaz kılmayıp camiye uğramamaktadır , Aynı şekilde alevilerde böyledir zamanla inanlarından ve ibadetlerinden uzaklaşmaya başlamıştır, aleviliğin kökeninde hz.Ali ye tabilik vardır.

Sorunuzun yanıtı tamamen bu şekildedir, farklı bir inanç çelişkisi aramanıza gerek yoktur.

Dünya genelinde insanlık ateistliğe doğru hızla sürüklenmektedir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aleviler namaz kılmaz,camiye gitmez diye kestirip atamayız.Alevilik çok farklı şekillerde kendini gösterir.Yalnız Aleviler hakkında çok az bilgiye sahip olanlardan biri de benim,umarım en kısa zamanda tarafsız kaynaklara yönelerek beraber yaşadığımız indanlara çok daha tanıdık olurum.Kendileri de değerleri de benim için oldukça özel.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aleviler namaz kılmaz,camiye gitmez diye kestirip atamayız.Alevilik çok farklı şekillerde kendini gösterir.Yalnız Aleviler hakkında çok az bilgiye sahip olanlardan biri de benim,umarım en kısa zamanda tarafsız kaynaklara yönelerek beraber yaşadığımız indanlara çok daha tanıdık olurum.Kendileri de değerleri de benim için oldukça özel.

Sevgili mavi ülkemizde sizin gibi milyonlarca vatandas var, Aleviler hakkinda aynen sizin gibi cok az bilgiye sahp olan. Buaslinda benim önceki yorumlarimda da cok acik ve net bir sekilde söyledigim gibi, devletimizin nasil cifte standart uyguladigini ve toplumun degerlerini tanitmediginin bir göstergesidir. Milyonlarca az bilgiye sahip olan insanlarimiz malesef sadece kulaktan dolma gercek disi bilgilerle zamaninda ve hatta günümüzde bile bu vatandaslarimizi disladialr ve hatta bir cok olaylarda katlettiler. Örekleri Maras, Corum ve Sivas katliamlari mesela. Bizler daha birbirimizi tanimiyoruz ama herkes digerkeri hakkinda nedense cok bilmislik yapiyor bazen. Bazilarimitda kalkiyoruz onlari taniyacagimiz yere ya onlara müslümanligi ögretmeye calisiyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alevilerinde kendi içinde bir sürü çeşidi var..

Alevilerin, varsa bile, çeşitleri veya grupları açısından sormamıştım. Tokat, Sivas ve Malatya civarındaki köylerde örneklendirilebilir bu durum. Camiye uğramayıp, caminin büyük bir kısmını bir ambar olarak kullanan alevi vatandaş, bir cenaze durumunda neden o camiyi tıklım tıklım doldurur? Soru budur.

Bu forumda hiç mi yok alevi arkadaşlar? Sorunun cevabını onlardan almak istiyorum.

Bir ara Mehdimiz bile vardı. O da görünmüyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bu çelişkinin kökenini ve sebebini bilen var mı?

Nüfusunun %99'unun "müslüman olduğu" söylenen ulkede yasayan Turkler, soruldugu zaman, "Elhamdülillah müslümanım" diyenler degil midir? Islam'a göre içilmesi haram olan içkiyi içenler çok degilmi? Turkiyede Muslumanlik, Arab ulkelerindeki Muslumanliktan degişik oldugu muhakkak. Bu Turk Muslumanlarin cogu namaz kilmaz ve camiye gitmezler. Belki bazan cenaze namazlarina katilirlar.

Boyle çelişkili dolu ulkede, azınlık toplumu olan Alevilerin de çelişki dolu inanç hakları vardır! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aleviler cenazelerini, cemevilerinden kendi cenaze usulleri, duaları ve zikirleriyle kaldırılar. Alevilerin dini cenaze ritüelleri sunnilerden farklıdır. Fakat cemevi yoksa bulundukları yerde, o zaman camiden kaldırırlar.

Normalde gitmedikleri camiye, cenaze için gitmeleri bir çelişki değil, zorunluluk gibi. Yani eğer bulundukları yerde cemevi yoksa ya dini tören yapmadan gömmek, ya da cenazeyi camiden kaldırmak dışında bir seçenekleri olmadığı için.

Ancak artık alevilerin cemevi kurmaları ve bu cemevlerinde ibadet etmelerinde engeller pek kalmadığı için cenazelerinide buralardan kaldırıyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aleviler cenazelerini, cemevilerinden kendi cenaze usulleri, duaları ve zikirleriyle kaldırılar. Alevilerin dini cenaze ritüelleri sunnilerden farklıdır. Fakat cemevi yoksa bulundukları yerde, o zaman camiden kaldırırlar.

Normalde gitmedikleri camiye, cenaze için gitmeleri bir çelişki değil, zorunluluk gibi. Yani eğer bulundukları yerde cemevi yoksa ya dini tören yapmadan gömmek, ya da cenazeyi camiden kaldırmak dışında bir seçenekleri olmadığı için.

Ancak artık alevilerin cemevi kurmaları ve bu cemevlerinde ibadet etmelerinde engeller pek kalmadığı için cenazelerinide buralardan kaldırıyorlar.

Yok sevgili Cyrano,

Bildiğim örneklerde Cemevlerine giderlerken sadece ve sadece ölüm durumlarında cenaze namazları için camiyi kullanıyorlar. Kafa karıştıran nokta da bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok sevgili Cyrano,

Bildiğim örneklerde Cemevlerine giderlerken sadece ve sadece ölüm durumlarında cenaze namazları için camiyi kullanıyorlar. Kafa karıştıran nokta da bu.

onu bilmiyorum dostum doğrudur. Ama mesela bizim yedikule kapısından çıkınca kazlıçeşme'de bir cemevi var "erikli baba" diye. Oradan cenaze kaldırılıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

onu bilmiyorum dostum doğrudur. Ama mesela bizim yedikule kapısından çıkınca kazlıçeşme'de bir cemevi var "erikli baba" diye. Oradan cenaze kaldırılıyor.

Mesela bir örnekte, köylerindeki Cami'yi ikiye bölmüşler ve yarısını imama bırakıp yarısını ambar niyetine kullanıyorlar. İbadetlerini ise cemevlerinde yapıyorlar. Ancak cenazeleri olduğunda iş imama ve camiye kalıyor. Bunu duyduğumda (hem de birden fazla yöre örneğinde) çok şaşırmıştım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Kimden: Mehdî KIZILBAŞBUĞTÜRK

Kime: Grup: Alevi Haber Ajansı...-AHA-

Tarih: 17.7.2009 14:26 (GMT +2:00)

Konu:...ALEVİLER VE CAMİ MESELESİ?

Türkiş Medya'dan **YARASA** rumuzlu kardeşimiz soruyor? ? ?

Alınan cevapların özeti şu oldu: 'karıştırma o kadar'...

...bizde cevaplıyoruz:

...çoğu alevi vatandaşımız cahilane bir şekilde,biz camiye gitmeyiz? çünki,hz.ali camide şehit edilmiştir? ? ? der.

...bu yaygın bir anlayıştır? bilerek veya bilmeyerek veya konunun aslı saptırılarak ortaya atılmıştır? ? ?

...şimdi izzettin doğanda bir suikast sonucu ayin-i cemde öldürülse bu sefer de cemevine mi gitmeyecekler? ?

...artı 2.halife ömerülfarukta camide şehit olmuştur? bu sefer sünni vatandaşlarda çıkıp camiye mi? gitmeyecekler? ? ?

* * *

...işin aslı şudur?

...müslümanların ilk padişahı olan ve bununla övünen muaviye? hakem olayından sonra ümmet-i muhammede hakim olup nufusunu genişlettikten vede hz.alinin kadir gecesinde ki,şehadetinden sonra cuma günleri cemaatin camiyi hınca hınç doldurmasından dolayı bir huzursuzluk yaşamıştır? ? ?

...ve bu durum en nihayetinde vezirlerine sormaya kadar gitmiştir? ? ?

...ey vezirlerim? ? ?

...bu camiler cuma günü tıklım tıklım doluyor? ? ?

...bu cemaatin ne kadarı bizim yandaşımız? ? ?

...ve ne kadarı ali'nin yandaşıdır acaba? ? ?

...vezirler bunu ancak bir şartla anlıyabilir efendimiz? ? ? demişler.

...oda şudur ki,biz cuma hutbesinde aliyi lanetleyelim? ? ? bunu nasıl olsa hariciler yapıyor? ? ?

...ona her hutbe başında hakaret edelim? ? ?

...örneğin hutbenin başında ilk üç halifenin ismini zikredelim? ? ?

...ve sıra aliye geldiğinde onun isminin sonuna **sevved allahu veche hu** ((allah onun yüzünü kara çıkarsın)) diyelim? ? ?

...ve bakalım o zaman cemaat ne tepki gösterecek? ? ?

* * *

...nitekim bu yapıldı? ? ?

...ilk başlarda cemaatde bir şaşkınlık yaşandı isede,bir kaç hafta sonra netice anlaşıldı ve cami cemaati cumayı terk etmeye başladılar? ? ?

...bu terk edenlerede rafizi denmeye başlandı? ? ?

...özellikle şiiler ve özeldede aleviler ((hz.ali evlatları olan seyyidler ve şerifler)) terk etmeye başladılar? ? ?

...dolayısiyle camiye alenen siyaset sokulmuş ve kıyamete kadar sürecek fitne başlamış oldu? ? ?

...ümminebi bunu haber vermiştir? ? ?

...ve demiştir ki,fitne mescidde çıkacak ve yine oraya avdet edecektir? ? ?

...nasıl avdet edecektir diyeceksiniz? ? ?

...mehdinin zuhuruyla tabiki? ? ?

...yani muaviye alinin lanetlenmesiyle fitneyi başlatmıştır? ? ?

...ona lanet ettirmiş? ? ?

...mehdide mescidlerde zuhurundan sonra muaviyeyi lanetliyecektir? ? ?

...doğrusuda budur? ? ? 1400 senedir ümmet-i muhammedin arasına fitne sokmuştur? ? ? çünki? ? ?

* * *

...bakınız bugünde bendeniz bizzat şahit oldum ki,birçok camide ve önünde bazı süs eşyaları satılır? ? ?

...ve bu satıcıların bazısında siyasi sembolik eşyalar vardır? ? ?

...örneğin anahtarlık ve kolye gibi? ? ?

...burda tabiki siyasi logolarda mevcuddur? ? ?

...örneğin bendeniz bir sosyal demokrat partiye mensubum diyelim? ? ?

...o satılan eşyaların arasında sosyal demokrat bir partiye ait şey bulamazsınız? ? ?

...hepsinin çoğu dini hassasiyeti veya muhafazakar ve milliyetçi logolar ve sembollerdir? ? ?

...işte buda bir fitnedir mesela? ? ?

...yani orda denmek istiyor ki,sosyal demokratlar bu camiye giremezler? ? ?

...senin ankarada bir tek meclisin var ama adamların en az yetmişbin meclisi var? ? ?

...ne kadar çok cami o kadar cemaat? ? ?

...ne kadar çok cemaat okadar oy demektir onlar için? ? ?

...imam hatipler değil en çok camiler bu mevcut partilerin en arka bahçesidir vesselam? ? ? ?

* * *

...devrimci imam humeyni oysaki bizim anlayışımızın dışında farklı bir yorum yapar siyaset için? ? ?

...o der ki:**bizim dinimizde ibadet siyaset siyaset ibadettir? ? ? **

...aslında bu mantıklıdır? ? ?

...çünki bana göre şeytan en büyük siyasetçidir? ? ?

...ve en çokta fitneyi camiye sokmuştur? ? ?

...dolayısı ile kuranda denir ki,**kuran ile şeytana karşı cihat et? ? ? **

...ve bir başka ayette **o kişi şeytandan bir dürtükleme geldimi hemen allaha sığınır? ** denir? ? ?

...yani birçok konuda müteyakkız olması gereken mümin gerçekten çok büyük siyasetçi olmalıdır? ? ?

...yani biz bunu en iyi şöyle tarif ediyoruz? ? ?

...allahu teala,biz müminlerle şeytanları karşı karşıya getirip satranç oynatmaktadır? ? ?

...ya şeytanlar şah diyip müminleri mat edeceklerdir? ? ?

...yada müminler şah deyip şeytanları mat edecektir? ? ?

...şah ismail çok iyi satranç oynuyordu? ? ? ama hayatın gerçeklerinden ilham almak babından şeytanla satrancını gerçek hayatta oynayamadı diyebiliriz? ? ?

...leninde,che guevarada ve diğerleride satrancı iyi oynuyorlardı ama gerçek hayat satrancında yenik düşmüşlerdir? ? ?

...mevlana dedi ki:

***FİLOZOFLAR ŞEYTANI İNKAR ETTİLER? ? ***

...BAŞKA SÖZE NE HACET? ? ?

...İMZA:

FARUK EL FURKAN,

PİR GERÇEK VELİ,

ALEVİBEKTAŞŞİİ FAKİH,

VE MEHDİ KIZILBAŞBUĞTÜRK? ? ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesela bir örnekte, köylerindeki Cami'yi ikiye bölmüşler ve yarısını imama bırakıp yarısını ambar niyetine kullanıyorlar. İbadetlerini ise cemevlerinde yapıyorlar. Ancak cenazeleri olduğunda iş imama ve camiye kalıyor. Bunu duyduğumda (hem de birden fazla yöre örneğinde) çok şaşırmıştım.

Cemevlerinde gasılhane var mıdır ? Eğer, yoksa, sebep bu olabilir mi acaba ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Anadolu Ocaklarında oluşan ERKAN ;ve BUYRUKLAR ile ,On İki İmam'a bağlı olan Alevilerin GERÇEK KİMLİĞİ artık değişmiye yüz tutmuştur..

CAMİ ve NAMAZ konusu ,DÖRT MEZHEP için geçerlidir.....

Aleviler NAMAZ'ı değişikl görürler ,SALT BİR ŞERİAT anlayışı yoktur inançlarında..........

O yüzden KONUU'nun uzayacağı yerler farklıdır..

TARTIŞMAYA açıklık getirelim

Aleviler'İn bulunduğu bir çok YERDE CAMİ YOKTUR...

Yani CENAZA'lerini CAMİ'de kaldırma olayı son GÖÇ'den sonra oldu...........

Alevilerin Cenazesini iPİR,MÜRŞİD Veya DEDE kaldırır..

Artık büyük şehirlerdede CEM EVLERİNDE kalkıyor.

CAMİ'ye giden kişilerin KENDİ İKRARLARINI SORGULAMASI LAZIM..

(Dip Not : O DEDE'ye deki ,DEDE sıfatını taşıyorsa Kendisi versin cevabını ,TALİP'ten cevab aramasın BAĞBANCI(DEde) ise BAHÇEYİ(YOL) düzgün eksinki GÜL AÇSIN(Talipler Doğruyu bulsun) ,sen ona dediğimi de anlar )

Aşk ile

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alevilik ülkemizde Çok eski zamanlara yavuz sultan selime kadar gitmektedir

Yavuz?

Yavuz'a kadar gitmektedir doğrudur. Ama ya Yavuz'dan sonrası? Yavuz, kırıp geçirmiştir Alevileri.

Yavuz Sultan Selim neler etti Alevilere?

Fikriniz nedir? Bilginiz nedir? Argümanınız nedir?

Yavuz ismi bile yeni doğmuş bebelere yasaktır Alevilerde.

Düşünün.

Sebebi olmalı?

Bizi tarihle yargılayın. Osmanlıya kaptırdığınız ön fikirle değil.

Alevilerin, varsa bile, çeşitleri veya grupları açısından sormamıştım. Tokat, Sivas ve Malatya civarındaki köylerde örneklendirilebilir bu durum. Camiye uğramayıp, caminin büyük bir kısmını bir ambar olarak kullanan alevi vatandaş, bir cenaze durumunda neden o camiyi tıklım tıklım doldurur? Soru budur.

Bu forumda hiç mi yok alevi arkadaşlar? Sorunun cevabını onlardan almak istiyorum.

Bir ara Mehdimiz bile vardı. O da görünmüyor.

Tokatlıyım esasen;

(bu forumda da ilk kez söylüyorum)

1- Camiyi ambar olarak kullanan kaç köy gördünüz? Hangileri? Ben çok köyleri bilirim, aksini sizden duymak isterim.

2- Mehdi kimdir? Neye çaredir? Neyin ve kimin hikmeti ve kimin sözcüsüdür? Forumda böyle bir üye ismi ile ortaya çıkmış, Cüppeli midir?

3- Şirk'e meyil etmeyiniz.

Affı yoktur.

Cemevlerinde gasılhane var mıdır ? Eğer, yoksa, sebep bu olabilir mi acaba ?

Vardır.

Gitmediniz, bilmiyorsanız öğreniniz.

Gideriz, öğretiriz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anadolu Ocaklarında oluşan ERKAN ;ve BUYRUKLAR ile ,On İki İmam'a bağlı olan Alevilerin GERÇEK KİMLİĞİ artık değişmiye yüz tutmuştur..

CAMİ ve NAMAZ konusu ,DÖRT MEZHEP için geçerlidir.....

Aleviler NAMAZ'ı değişikl görürler ,SALT BİR ŞERİAT anlayışı yoktur inançlarında..........

O yüzden KONUU'nun uzayacağı yerler farklıdır..

TARTIŞMAYA açıklık getirelim

Aleviler'İn bulunduğu bir çok YERDE CAMİ YOKTUR...

Yani CENAZA'lerini CAMİ'de kaldırma olayı son GÖÇ'den sonra oldu...........

Alevilerin Cenazesini iPİR,MÜRŞİD Veya DEDE kaldırır..

Artık büyük şehirlerdede CEM EVLERİNDE kalkıyor.

CAMİ'ye giden kişilerin KENDİ İKRARLARINI SORGULAMASI LAZIM..

(Dip Not : O DEDE'ye deki ,DEDE sıfatını taşıyorsa Kendisi versin cevabını ,TALİP'ten cevab aramasın BAĞBANCI(DEde) ise BAHÇEYİ(YOL) düzgün eksinki GÜL AÇSIN(Talipler Doğruyu bulsun) ,sen ona dediğimi de anlar )

Aşk ile

Cem evi olgusu üzerine...

Hz.İsa bin Meryem nazil olduğu toplum için bir kilise yapmaya gelmemişti...O geldiğinde vaazlerini Sinagoglarda veriyordu...Ve dua edeceği zamanda dua şalını örter öylece Sinagogda dua ederdi...Her şey çok normaldi...O zaten Kur'an'dada bahsedildiği üzere TEVRAT'I tasdik etmeye ve Sinagoğu kutsamaya gelmişti...Ama ne olduysa oldu ve bu Sinagogların dinsel yorumcuları olan Hahamlar bu vaazlerden ve bu öğretici vaizden rahatsız oldular...Sadece ondan değil onun öğrencilerindende rahatsız oldular...Güçleri yettiğince onları Sinagoglardan uzaklaştırıyorlardı...Nitekim birgün bu dinsel yorumcular ve ferisiler (şeriatçı yahudiler) Hz.İsa bin Meryeme gelip şöyle dediler; 'Hoca hoca şu öğrencilerine söyle artık sussunlar...' Hz.İsa bin Meryem ise onlara şöyle söyledi; 'Onlar susacak olsa taş toprak konuşmaya başlayacak...'Doğrusu bu ahir-i zaman hadiselerinde bahsedilen 'Yahudi kayanın arkasına saklanır ve o kaya dile gelip arkamda bir yahudi var...'demesine işarettir...İşte bu gibi hadiseler yüzünden Hz.İsa bin Meryem'den sonra 12 havariler her nekadar direndilersede MİSYONERLİK GÖREVLERİNİ Sinagoglarda yapamamasından dolayı doğal olarak KİLİSE olgusu doğmuş ve marifetten gelen birikimle bizim akıl erdiremiyeceğimiz dinsel figürler ve ritüeller ortaya çıkıp HIRİSTİYANLIK olgusu meydana gelip bizlere tarih boyunca ulaşmıştır...Ve üstelik Kur'an bile bu değişimleri onaylayıp eleştiri konusu yapmamıştır...Zira bizlere ibadetleri ve ritüelleri öğreten ve ilham eden yine Rabbimizdir...Nitekim Hz.İbrahim ve oğlu İsmail birlikte dua edip Rabbimiz bizlere ibadetlerimizi öğret demişleridir...Fazla teferuata girmiyorum...Tüm bunları bir araya getirdiğimizde ve Sinagogla Kilise ilişkisini göze aldığımızda Cami ve Cem evi olgusunu çok kolaylıkla anlayabiliriz...Nitekim Aleviliğin m isyonerliği kabul edilen Bektaşilikte tıpkı Hıristiyan misyonerlerinin yaptığı gibi Önce ana tap ına kta şanslarını denemişlerdir...Bunu Bektaşi fıkralarından anlayabiliriz...Aslında onlar fıkra değil gerçektir...Ve gerçekten bir zamanlar Bektaşiler Camilerde boy göstermiş fakat tıpkı Havarilerin başlarına gelen Din tabiatı açısından onlarında başına gelmiş ve sonuç itibariyle Sinagoğun Havarileri dışlaması sonucunda Kilise olgusunun ortaya çıkması gibi Camiden dışlanan Bektaşilerinde seçeneği Cem evi olgusunu ortaya koymuştur...Benim gücüm şimdilik bunları yazmaya yetti...Bu konunun uzmanlarından bunun daha detaylı ve belgeli hale getirilmesini temenni ediyorum...Ve bunu konun başlığı kabul ediyor sizlere sunuyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...Mehdi kimdir? Neye çaredir? Neyin ve kimin hikmeti ve kimin sözcüsüdür? Forumda böyle bir üye ismi ile ortaya çıkmış, Cüppeli midir?

Vardır.

Gitmediniz, bilmiyorsanız öğreniniz.

Gideriz, öğretiriz.

...rahman ve rahim olan allah'ın adıyla:

...allah'ın kulu ve halifesi mehdi diyor ki:

...rabbimin iman melekleri geldiler ve kalbime şöyle vahyettiler:

...bizler rabbinin melekleriyiz?

...imanı yerleştirmeye geldik?

...bizler gidiyoruz?

...hamdet ve rabbine layık kul olmaya çalış? ? ?

* * *

...o zikri en gizli olan?

...zuhur ettiği zaman?

...ortaya çıkar?

...yetmişiki güruh-u şeytan? ? ?

...zikr-i hakikatimizdir?

baki gerçekler demine hu?

dost allah eyvallah?

gerçeğe hu?

mümine ya ali ya mehdi sahib-i zaman? ? ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili dostum, şimdi farkettim ki 9 kusurlu hareketten biri olmuş smile.gif Afedersin, öyle demek istememiştim, hassas olduğum an'a denk gelmiş heralde.

Bir gün olur ki inşallah birlikte gideriz.

Sevgili dostum, benim gibi yeri geldiğinde Alevi haklarını savunan bir adama öfkelenmene anlam veremesem de bunu tolere ettim merak etme. Yüzyıllardır Aleviler hakkında türlü türlü hurafelerin, söylentilerin Yavuz'dan bu yana kasıtlı olarak yerleştirilmiş olduğu bir toplumda tepkisel olmanı tabii ki anlayışla karşılarım. Bu bağlamda bilincsizliğimi de yüzüme vurman bir yandan da doğru idi, buna hak verdim ve teşekkür ettim. Bir cemevine gitmiş ve görmüştüm ama içinde gasulhane olduğunu bilmiyordum gerçekten. İnşallah seninle de birlikte birgün gideriz( Yanlış anlama, temennim gasulhanelik bir durum için değil tabii ) smile.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Kimden: Alevi MİLLİYETÇİSİ

Kime: Grup: Kavm-i Velayet Alevi Mehdioğulları

Tarih: 20.9.2009 13:54 (GMT +2:00)

Konu: Gerçek canlar bilmenizi istediğimiz birşey var ki:

Alevi Mehdioğulları:

Gerçek canlar bilmenizi istediğimiz birşey var ki: oda şudur?

Bir hadis-i şerifde Resul-u Rabbül-Alemin:

**DOĞUDAN BİR TOPLULUK ÇIKACAK VE MEHDİYE ZEMİN HAZIRLAYACAKTIR**

İşte bu topluluk canlar,Şii İran İslam Cumhuriyeti tebası altında olan ve devrim öncesi DEVRİMCİ İMAM HUMEYNİ ile birlikte Allah ve Resulü ve Ehlibeyt yolunda çarpışan MERT-ERLERDİR?

Onlar anayasalarına şu ibareyi koymuşlardır:

**BU ANAYASA MEHDİ (A.S.) GELİNCEYE KADAR GEÇERLİDİR? **

Ve bu ibarede yine şu hadisi doğrulamaktadır:

**ONLAR SADECE İMAMLARINI İSTİYECEKTİR? **

İmammehdi'nin tespitine göre,hicri 1400'den sonra artık **KIYAMET GÜNÜ** ne girilmiştir? yani Şeytan-ı lainin kendisine verilmiş olan 7000 yıl ve ahir-zamanın zaman birimi olan hicri 1400 tamam olmuştur?

Ve işte onun içindir ki: ilk olarak RABBÜLALEMİN demir kırbacı zamanın nemrut ve firavunlarına,haman ve karunlarına,ebu lehep ve ebu cehillerine,muaviye ve yezitlerine ilk olarak DEVRİMCİ İMAM HUMEYNİ'NİN eli ile vurmuştur? ONUNLA MEHDİYE ZEMİN HAZIRLAMIŞTIR?

Öyle ki: Humeyninin mert-er askerleri **ey imam izin ver israili haritadan silelim** dediğinde imam haddini biliyor ve bu iş beni aşar? bu ALLAHIN KULU VE HALİFESİ MEHDİNİN işidir diyor?

Keza yabancı gazeteciler bu yaptığınız nedir? DEVRİM Mİ? sorusunada en makul cevabı o şöyle veriyordu:

**BU BİZİM YAPTIĞIMIZ DEVRİM İMAMMEHDİNİN DÜNYA ÇAPINDA GERÇEKLEŞTİRECEĞİ EVRENSEL DEVRİMİN TOHUMUDUR? **

Mehdi aleyhisselam onlar için çok hayır dua kılmaktadır? ama siz Alevilerin şu anki: durumu İmam'ı çok üzmektedir?

O diyor ki: sizin için ey canlar?

**BENİM ZUHURUMU BİNYIL BEKLEDİLERDE BİR YÜZYIL DAHA SABREDEMEDİLER Mİ? **

VE EKLİYOR?

**BEN ALTTMIŞA GELMEM YETMİŞE KALMAM DEDİM VE SÖZÜMÜ TUTTUM MİLADİ 1973 TEVELLÜT ETTİM?

**1300 YÜZE GELMEM 1400 YÜZE KALMAM DEDİM VE HİCRİ 1425'DE KIYAM ETTİM DAHA NE İSTİYORSUNUZ?

**AMA BEN ŞİMDİ BAKIYORUM Kİ: BENİ KARŞILAYACAK BİR TEK ALEVİ GÖREMİYORUM?

**AYRICA ONLAR BENİM TAHTIMA BAŞKA BİRİSİNİ OTURTTMUŞLAR? ONA BİR OZANLARI **SARI SAÇLI MAVİ GÖZLÜM NERDESİN** DİYE ÇAĞIRMAKTA?

**OYSA Kİ: PİR SULTAN HACIBEKTAŞI ÇOK SEVMESİNE RAĞMEN ONU DEĞİL YİNEDE MUHAMMED MEHDİYİ ÇAĞIRMIŞ VE **MUHAMMED MEHDİNİN HAK SANCAĞINI ÇEKELİM BAKALIM NİCE OLURSA OLSUN DEMİŞTİR**

**DOSTLAR BU İŞDE BİR TERSLİK VAR? SİVAS OLAYLARINDA **CİN VE İNSAN ŞEYTANLARININ** FİİLİ SALDIRISINA UĞRAYAN O MAZLUM CANLAR O ZALİMLER İÇİN ŞU SLOGANI ATMASI GEREKİRKEN **ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM** BU SLOGANI O 72 CEPHEDEN BENİM KUZULARIMA SALDIRAN CİN VE İNSAN ŞEYTANLARI ATMAKTADIR?

**BEYİNLER TERS İŞLİYOR? CİNLERLE CANLAR BİR ARAYA GELEMEZLER? ÜMMİNEBİ DEDİ Kİ:**CİNLERLE CANLAR BİRBİRLERİNİN ZITTIDIR? ** SEN TAHTA DERSİN O DEMİR DER? SANA GÖRE AYDINLIK OLAN **CUMHURİYET DEVRİMİ** O CİN CE İNSAN ŞEYTANLARI İÇİN **KARANLIK** OLARAK ALGILANIR?

**AMA ŞU VAR Kİ: EVRENSEL AKLA VE AHLAKA GÖRE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK RAHMANİ BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR VESSELAM?

**ONA VE YAŞAR NURİ ÖZTÜRKE KÜFREDEN CİNVEİNSANŞEYTANLARINA EBEDİ KÜFÜRLER?

**HAKARET EDENLERİNE EBEDİ HAKARETLER?

**LANET EDENLERE EBEDİ LANETLER OLSUN?

**RABBÜLALEMİN ONLARIN *YÜZLERİNİ KARA ÇIKARSIN** YÜZLERİNİ KARA ÇIKARSIN** YÜZLERİNİ KARA ÇIKARSIN* İNŞAALLAHU TEALA VE İNŞALLAHUEKBER? YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ YA MEHDİ SAHİB-İ ZAMAN? **

İŞTE DOSTALAR MUHAMMED MEHDİNİN SÖYLEDİKLERİ YUKARDA AYNEN YAZILDIĞI GİBİDİR? BUNDA ŞÜPHESİ OLAN VARSA KENDİSİNE O ŞÜPHEYİ VEREN CİNVEİNSANŞEYTANLARINDAN RABBÜLALEMİNE SIĞINSIN VESSELAM?

ULU PİR YÜCE GERÇEK

HÜNKAR HACIBEKTAŞ-I VELİ HAZRETLERİ DİYOR Kİ:

**İMANIN ASLI RAHMAN? GÜMAN(ŞEK VE ŞÜPHE) IN ASLI ŞEYTANDIR? ? ? **

İMZA:

...GERÇEK ERENLER? ? ?

ZİKR-İ HAKİKAT:

BAKİ GERÇEKLER DEMİNE HU DOST ALLAH EYVALLAH...

GERÇEĞE HU MÜMİNE YA ALİ YA MEHDİ SAHİB-İ ZAMAN...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Kimden: Mehdi dabbetül-arz 19

Kime: Grup: Mehdî Haber Ajansı

Tarih: 26.9.2010 11:49 (GMT +2:00)

Konu: ALEVİLER NEDEN CAMİYE GİTMEZ VE NAMAZ KILMAZLAR:

En güzel kimlik Müslümanlıktır...

En güzel benlik ise; aklı ve imanı bütün takva sahibi hanif bir Müslüman olmaktır...

Naçizane bendeniz aklı ve imanı bütün; takva sahibi hanif bir Müslüman olmayı amaçlamış; cahil ve zalim nefsinden ve onun başında üşüşüp dürtükleyen şeytandan; ve her ikisinin birlik olup benlik ve zan yüklemesinden alemlerin Rabbi olan Allah'a sığınmış; aciz ve çaresiz Rabbine muhtaç bir kulum elhamdülillah...

Muhammed êl Mehdî bîn Hasan-ül Askerî Sahîb-î zaman...

ÖZELNOT:((çünki,alevilerin son imamı gaybettedir? onun için o gelinceye kadar hiçkimse alevilere imamlık yapamaz vesselam? hacıbektaş-ı veliyullah diyor ki:biz ermişlerin önünde imamlık yapacak kimseyi göremedik? bu şu demektir? hz.isa mehd...i'nin arkasında mescid-i aksada namaz kılacaktır? cemaaatte güruh-u naci olacaktır? şimdi mantık şudur? hz.isa bile mehdinin önüne geçemiyorsa biz gerçek erenlerin (ashabül-mehdi) önüne kim geçipte imamlık yapabilir? bikere imamların seyyid olması şarttır? en azından cuma imamlarının seyyid olması şarttır? değil bir cami imamı diyanet-i muaviyenin başkanı gelsede alevilere imamlık yapamaz? velayet-i fakih gelse belki ama biryerde oda yapamaz erenlerin evladı olan alevilere? arif-i agah olun erenler? üçler yediler kırklar vesselam :)) :AYHANAYTAÇ

VAAAYYY:((devam? bizde derlerki:@llah ile kul arasına şeytan girer? savm-ı salat konusunda aleviler ve bektaşilere vesvese yapan cin ve insan şeytanlarına lanet olsun? sende bu kategoriye giriyorsan sana lanet olsun? mevlana diyor ki:nefsin sana namaz kıl derse sen o namazı terk et? bunun anlamı şudur? hz.ali ceng ederken birinin döşüne yaslandı? o kişi alinin mübarek yüzüne tükürdü? ve böyle olunca ali geri çekildi adamı bıraktı? adam şaşırdı neden beni bıraktın dedi? alide önce allahın adıyla bu cihata yöneldim? sen yüzüme tükürünce nefsim karıştı? işte o nefis namaz içinde karışıyor nedimcim? şimdi sen öğlen-vakti dedinya o namaz bitti? şirk olur? VESVESE YAPMASAN DAHA İYİ OLUR?))

ANTİ-VESVESE:

((iki tür namaz vardır? mümince vede münafıkça? mümince olanı cennete münafıkça olanı cehenneme sevkeder? muviyede,amr bin asda,yezitte,mervanda namaz kılardı? şimdi bunlar mümin mi? oldular? ehlibeyte lanet edenler namaz kılarda mümin mi olurlar? şeytan mümine namaz kıldırmaz makam ve menzileti yükselir diye ama öbür taraftan münafığa alabildiğine namaz kıldırı makam ve menziletinden alıkoyar? bu ne şimdi? bunu bana açıklayacak varmıdır? ömer öngüt bile saptırıcı imamlardan bahseder ve kitaplarında hz.ali kaynaklı bazı hadisler sunar ki onlardan birisinde resulullah şöyle buyurmuştur:**mescidler mamur bir yapı olacak ama içi hidayetten yoksul olacak? içinde bin kişi olacak ve birtane mümin olmayacak** (yani bunlar münafık olacak) eee içinde birtek mümin olmayan mescidde benim olmam mümkünmü? artı ben onların 14 asırlık kötülüklerine,çirkinliklerine,pislik ve düzensizliklerine neden ortak olaym? ve artı benim imamım gaybette ve zuhur edinceye kadar da biz alevilere kimse imamlık yapamaz? hacıbektaş demişki:**biz ermişlerin önünde imamlık yapacak kimseyi göremedik? ** neden? çünki,isa peygamber bile mehdinin önüne imamlıkta geçemiyorsa biz mehdi ashabı olan güruh-u nacinin önüne kim? geçebilecektir? yoksa bunlar bizleri küçümsüyorlarmı? ve hiç aslan sürüsüne sırtlanlar? koyun sürüsünede kurtlar çobanlık edebilir mi? PES DOĞRUSU :))

ŞAHNAKŞİBEKTAŞİVELİ:((namaz var namaz var? seyyid nesimi diyor ki:sacid ile mescid oldu vahid? mescid-i hakiki olsu sacid? yani demek istiyor ki:bir adam önce vücudunda sır olacak sonra mescidde kendini bulacak? mescidde sır olacak kendini kabede bulacak? ve en sonda kabede sır olacak ve kendini miraçda bulacaktır vesselam :) işte bunun için ÜMMİNEBİ diyor ki:namaz müminin miracıdır? kimdir bu müminler? ba-yezid-i bistamiler? hallacı mansurlar? seyyid nesimiler? pir sultanlardır :))

KURANVEEHLİBEYT:((furkan suresi 30'da resul şöyleder:rabbim ümmetim bu kuranı terkedilmiş ve dışlanmış şekilde tuttular? yani ehlibeyttefsirine göre bu şu demektir? rabbim ümmetim kuranveehlibeytimi terkedilmiş ve dışlanmış şekilde tuttular...? bir hadis'de:kuran ve ehlibeyt ikizdir buyurmuştur resulullah-ı fakirullah? ve yine bir ayette o zor ve çetin günü yaşayan cin ve insan şeytanlarının şöyle diyeceği haber verlimiştir:keşke resulullahın yoluna uysaydık? ve ehlibeyttefsirine göre bunun anlamıda şudur? keşke resulullahın ve ehlibeytinin yoluna uysaydık? bir hadisdede buyuruyorki fakirullah:benden sonra benim sünnetime sımsıkı sarılın ve raşid halifelerin ve mehdi imamların yoluna uyun? raşid halifelerin sonuncusu alidir? ve 12 mehdi imamların birincisidir? böylece hadisin hikmetide ortaya çıkmış olmaktadır? ehlisünnet alimleri vardır? ehlizikir alimleri vardır? birincisi 4 mezhep imamıdır? ikinciside 12 din mehdi imamlarıdır vesselam?)) :ALEVİBEKTAŞŞİİ FAKİH

HİHH:((bizim gücümüz 14 asırdır bilinmektedir? 14 asırlık devrimci bir yol takip etmekteyiz? gamalyel felsefesine göre tanrının dasteklemediği hareket asla başarıya ulaşamaz? resul-ü fakirullah diyor ki:ehlibeytime meveddet meveddet mevedde...t? ehlibeytimin önüne geçmeye çalışmayın helak olursunuz? ve sonuç 1400 yıla bakın neler olmuştur? emevi emperyalizmi ehlibeytin karşısında helak olmuştur? keza abbasi,selçuklu ve osmanlı aynı akibete uğramıştır? hatta sscb bile? neden mi? onlarda kafkasyada ve balkanlarda seyyidlerimizin mezarlarıyla ve makamlarıyla uğraşmış ve akibetleri aynı olmuştur? yani kim ehlibeyte bulaşsa hanedan-ı ehlibeyte (alevilere) bulaşsa mutlaka helak olmaktadır? diyeceğimiz o ki,alevilerin şahı bektaşilerin piri şiilerin imamı ve nekşilerin halifesi mehdi aleyhisselam bu hakikatler üzerine zuhur edecek ve hüseyinin bıraktığı yerden sancağı alıp ümmetin 72 fırak-ı dallesini ve sonra isa ve musa ümmetlerinin 70 ve 71 fırak-ı dallesini helak edecek? yeryüzünde fitne kalkacak din yalnız @llahın olacaktır vesselam?)) :HÜRİSLAMHALKHAREKETİ

Mehdî'nin beşinci *CEM-EVİ* Makalesi:

Hz.İsa bin Meryem nazil olduğu toplum için bir kilise yapmaya gelmemişti...O geldiğinde vaazlerini Sinagoglarda veriyordu...Ve dua edeceği zamanda dua şalını örter öylece Sinagogda dua ederdi...Her şey çok normaldi...O zaten Kur'an'dada bahsedildiği üzere TEVRAT'I tasdik etmeye ve Sinagoğu kutsamaya gelmişti...Ama ne olduysa oldu ve bu Sinagogların dinsel yorumcuları olan Hahamlar bu vaazlerden ve bu öğretici vaizden rahatsız oldular...Sadece ondan değil onun öğrencilerindende rahatsız oldular...Güçleri yettiğince onları Sinagoglardan uzaklaştırıyorlardı...Nitekim birgün bu dinsel yorumcular ve ferisiler (şeriatçı yahudiler) Hz.İsa bin Meryeme gelip şöyle dediler; 'Hoca hoca şu öğrencilerine söyle artık sussunlar...' Hz.İsa bin Meryem ise onlara şöyle söyledi; 'Onlar susacak olsa taş toprak konuşmaya başlayacak...'Doğrusu bu ahir-i zaman hadiselerinde bahsedilen 'Yahudi kayanın arkasına saklanır ve o kaya dile gelip arkamda bir yahudi var...'demesine işarettir...İşte bu gibi hadiseler yüzünden Hz.İsa bin Meryem'den sonra 12 havariler her nekadar direndilersede MİSYONERLİK GÖREVLERİNİ Sinagoglarda yapamamasından dolayı doğal olarak KİLİSE olgusu doğmuş ve marifetten gelen birikimle bizim akıl erdiremiyeceğimiz dinsel figürler ve ritüeller ortaya çıkıp HIRİSTİYANLIK olgusu meydana gelip bizlere tarih boyunca ulaşmıştır...Ve üstelik Kur'an bile bu değişimleri onaylayıp eleştiri konusu yapmamıştır...Zira bizlere ibadetleri ve ritüelleri öğreten ve ilham eden yine Rabbimizdir...Nitekim Hz.İbrahim ve oğlu İsmail birlikte dua edip Rabbimiz bizlere ibadetlerimizi öğret demişlerdir...Fazla teferuata girmiyorum...Tüm bunları bir araya getirdiğimizde ve Sinagogla Kilise ilişkisini göze aldığımızda Cami ve Cem evi olgusunu çok kolaylıkla anlayabiliriz...Nitekim Aleviliğin misyonerliği kabul edilen Bektaşilikte tıpkı Hıristiyan misyonerlerinin yaptığı gibi Önce ana tapınakta şanslarını denemişlerdir...Bunu Bektaşi fıkralarından anlayabiliriz...Aslında onlar fıkra değil gerçektir...Ve gerçekten bir zamanlar Bektaşiler Camilerde boy göstermiş fakat tıpkı Havarilerin başlarına gelen Din tabiatı açısından onlarında başına gelmiş ve sonuç itibariyle Sinagoğun Havarileri dışlaması sonucunda Kilise olgusunun ortaya çıkması gibi Camiden dışlanan Bektaşilerinde seçeneği Cem evi olgusunu ortaya koymuştur...Benim gücüm şimdilik bunları yazmaya yetti...Bu konunun uzmanlarından bunun daha detaylı ve belgeli hale getirilmesini temenni ediyorum...Ve bunu konunun başlığı kabul ediyor sizlere sunuyorum...

Bir küçük not:Cem evlerini bizce,alevilerin ve bektaşilerin zoraki kentleşmesinden sonra ortaya çıkmış olan post-modern dergahları yahut tekkeleri olarak algılaya biliriz...Bu onlar için bidat değildir...Nitekim ilk mescidlerin minareleri yok iken Muaviye ilk olarak mısır valisine yaptırmıştır...Sonra bir saçma tartışma yapılıyor ve ezan-ı Muhammed ((gülbank-ı muhammediyye)) hoparlörle okunmaz mış? eğer o kadar hassas ise bu bidat konusu siz önce Muaviyenin yaptırmış olduğu minareyi tartışın o zaman...Minare mi? hoparlör mü? bidattir...

Mehdi'nin ikinci *NAMAZ* Makalesi:

Maun Suresi:

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1.Dini yalanlayanı gördün mü?

2.İşte yetimi itip-kakan;

3.Yoksulu doyurmayı teşvik etmeyen odur.

4.İşte (şu) namaz kılanların vay haline,

5.Ki onlar, namazlarında yanılgıdadırlar,

6.Onlar gösteriş yapmaktadırlar

7.Ve ‘ufacık bir yardımı (veya zekatı) da engellemektedirler.

Bakara suresi:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...

45. Sabrederek ve namaz kılarak (Allah'tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah'a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.

46. Onlar, Rablerine kavuşacaklarını ve gerçekten ona döneceklerini çok iyi bilirler.

Sadakallahül Azim...

*Yine (Hilye) kitabından,Ebu Nu'aymın merfu olarak bildirdiği hadis-i şerifde,(Ümmetim arasında her zaman kırk kişi bulunur...Bunların kalbleri İbrahim aleyhisselamın kalbi gibidir...Allahu teala onların sebebi ile kullarından belaları giderir...Bunlara Abdal denir? ..Bunlar bu dereceye namaz ile,oruç ile ve zekat ile yetişmediler) buyuruldu...İbni Mesud 'radıyallahu teala anh'sordu ki,ya Resulallah! ne ile bu dereceye vardılar? (cömertlikle ve müslümanlara nasihat etmekle yetişdiler) buyurdu...*

*Resulullah (savs) buyurdular ki:'Ebu Bekir cennetliktir! .. sanmayın ki,çok namaz kılıp oruç tutmasındandır...Hayır o çok hayır işlemiştir ondandır...' Sadakne Resulullah...*

*Hazret-i Ömer (R.A.) dedi ki:'Başınıza bir yönetici getireceğiniz zaman onun çok namaz kılıp çok oruç tuttuğuna bakmayınız...Emanete hıyanet edip etmediğine bakınız...*

*Hazreti Ali (K.V.) dedi ki:'Çok çalışıp az ibadet etmek,az çalışıp çok ibadet etmekten hayırlıdır...' yine hz.emir şöyle buyurdular:'Bir kimse günde beş vakit namaz kılsa fakat tembel,*** olsa Allah katında makbul değildir...Bir kimsede vakit namazlarına yetişemese fakat çok çalışkan,ahlaklı ve namuslu olsa o Allah katında makbul olandır...*

*Dostlar bendeniz namazın sırrı hakikatine vakıf olmuş bir arkadaşınız olarak şunu eklemek isterim ki,beş vakit namaz kılabilen için muhteşem bir mutluluktur...Kalbin hazır değilse namaz kılma diyen Resulullah (savs) ve nefsin sana namaz kıl derse o namazı kılma diyen Mevlana (ks) 'nın da gerçeğini göz önünde bulundurarak derim ki,bir kişinin alnı tam teslimiyetle secde'ye vardıktan sonra artık ister beş vakit kılsın ister on vakit fark etmez...Yeter ki,kalbiniz hazır olsun ve nefsiniz bu işe karışıp sizi kıldığınız namaz'da gaflete düşürmesin...Sevgiler ve Saygılar...O şeref Resulullah'a ait'tir...*

*Namaz olmasaydı din yıkılırdı! ..Onun içindir ki,Resul-u Rahman bizlere 'Namaz dinin direğidir' buyurmuştur.Ve bakın yahudilere ve hıristiyanlara onların ataları ve peygamberleri namaz kılmış olmalarına rağmen kendileri namazı terketmiş dinlerini yıkmışlardır.Eğer ki,onlar öyle veya böyle namazlarında direnselerdi,Rablerine layık kul olup onun göndermiş olduğu peygamberlerine sadık kalsalardı sonuç mükemmel olacak ve kendilerini kurtarmış olacaklardı.İşte Allah c.c. bunları bizlere hatırlatarak 'şeytan geçmişte bir çok toplumları saptırmışken sizler hala mı! aklınızı işletmeyeceksiniz' diye de ikaz etmiştir.Ama bu sefer bizler ne yapmışız,namazı kılmamıza rağmen yanlışlara sapmışız ve yaptığımız bu güzel ibadetleri sırf gösteriş olsun diye insanlara sunmuşuz.O zaman da Allah bizlere de uyarı yaparak 'O namaz kılanlar yok mu! onlar kıldıkları namazdan gafildirler.Sırf gösteriş olsun diye namaz kılarlar onlar'...Evet sonuç ortada yahudiler ve hıristiyanlar dinin direği olan namazı terkedip dinlerinden olmuşlar,bizlerde kıldığımız namazlardan ****** olup imanımızdan olmuşuz...Şeytan bir taraftan koca koca toplumları saptırırken diğer tarafdanda bizlere ferdi ve içtimai musallat olarak gaflete sürüklemektedir...Her ne olursa olsun namaz merkezde duruyor,ama bizler gaflete düşmeyerek bu direği sağlam tutmalıyız ki,dinimize bir halel gelmesin...Ve bunu yaparkende ilimden ihlasdan ve doğru amelden ayrılmamalıyız...Cenabı Allah bizlere hidayet versin...Amin Hu! ..*

*Bu vesile ile anekdotumu anlatmak isterim...Bendenizin naçizane hikmetli sözlerini yazdığı bir defteri vardır...O defterin baş sayfasıyla,bitiş sayfasına İslami resimler koydum...Başta ki,resimlerden birisi o siyah kubbeli mescid-i aksanın resmi idi...Ben öylesine o resmi yapıştırmış ve onun mescid-i aksa olduğunu bilmiyordum...Ve doğrusu merak da ediyordum...Ve bu videoyu izledikten sonra oranın mescid-i aksa olduğunu öğrendim...Hamdolsun Allah'a ki,bir hikmetini daha bana göstermiş oldu...Ve bendenize ilham olan o ki,Mehdi ile Mesih'in sabah namazında bir araya geleceği yer olsa gerek orası...En doğrusunu Rabbim bilir...Anekdotumu paylaştığınız için sizlere müteşekkirim...*

*Namaz konusuna gelince Hacı Bektaş-ı Veli'nin kerametlerinden biriside har sac üzerinde namaz kılmaktır...Ama senin anlamadığın şu ki; o ulu pir yüce gerçek namaz kılıpta ulu orta meydanda 'hey millet biliyormusunuz ben namaz kıldım...' demezdi...Namaz muhabbetleri olmazdı...Oruç muhabbetleri olmazdı...Ve şiire veya değişlere,nefeslerede yansımadığı için siz onlar bu ibadetleri hiç yapmadı sanıyorsunuz...Manayı marifet,sırrı hakikatte bunlar gizli olur vesselam...Mesela bendenizde bu gizli ibadeti yapıyorum...Ne annem ne babam beni görememiştir...Ve hatta bana derler ki; biz seni hiç namaz kılarken görmedik...Eğer görselerdi zaten o namaz kabul olmazdı...Çünki bizler gayb erenlerinin kıldığı namazı kılıyoruz...O cahil yobazlarınkine de pek benzemez hani...Yalnız Rabbimiz bilir...Ve o öğretmiştir bizlere...Onun hoşnut ve razı olacağı namazı kılarız biz vesselam...Gerçeğe HUU...*

*Ebu'l Hasan-ı Harakani Hazretleri Buyurdular ki:'İki kardeş vardı ve bunların hasta anneleri vardı...Bu iki kardeş annelerine hizmet etme konusunda anlaşıp bir gece birisi annesine hizmet edecek diğeri ibadeti ile meşgul olacaktı...Kardeşlerden birisi bir gece ibadetten öyle zevk aldı ki; kardeşine ertesi gece 'Kardeşim bu gecede anneme sen hizmet et ben yine ibadetle meşgul olayım dedi...' Kardeşi bunu kabul etti...O gece bu kardeş ibadet ederken uykuya daldı...Ve bir ses içerden 'Kardeşini affettik ve onun için senide bağışladık...' dedi...Ama nasıl olur ben ibadet ediyorum o anneme hizmetle meşgul...Ve sen diyorsun ki:'Biz kardeşini affettik onun için senide bağışladık...' O ses cevap verdi ve dedi ki: 'Bizim senin ibadetine ihtiyacımız yok...Ama annenin hizmete ihtiyacı var...O yüzden kardeşin ona hizmet etmekle bizim açımızdan daha hayırlı iş yapmış oluyor...' ve kardeş bu olayı diğer kardeşine anlattı birlikte annesine hizmet ettiler...Ta ki Rableri onlardan annelerinin yüzü suyu hürmetine hoşnut ve razı olana dek...*

*Hakka giden Hak uğrum Hakkı için! ..

Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli,bir gün muhibleri ile beraber,Suluca-Karasuyunun güneyinde bulunan Alacık adındaki köye gitmişti.Köy halkı Hacı Bektaş'ın yanına varıp sohbet ettiler.

Gün bu şekilde geçti.Akşam namazı vakti.Abdest aldılar.Ezan okundu,kamet getirildi.Namaza duracakları vakit o köyün Kara-Fakih adındaki imamı izin almadan Hünkarın önüne geçti.

İmamlığa başladı.

Tekbir aldı.Namaza durdu.Fakat okumak için Kur'andan aklına bir şey gelmiyordu.

Bir zaman öylece durdu.Cemaat'da imamın bir şey okumadığını görünce namazı bozdu.

O vakit Hünkar imama şöyle dedi:

-Hakka giden hak uğrum hakkı için,ermişin önüne geçip imamlık edecek kimse görmedik.İzinsiz imamlığa geçiyorsun,kara yanı olası! ..

O adamın yanı,öleceği vakit kara oldu.Bu zamana kadar onun soyundan gelenler de yanı karadan öldüler.

Başka hastalığa tutulursa ölmekten korkmazlar...*

*Hallac-ı mansur idam ediliyor...

BEN YARATICI GERÇEĞİM...

Aranızdan pek çoğu şöyle dedi: 'Namaz ödevini ihmal etmekle günah işliyor. 'Buda öylesine yanlışki! Beni daima namaz kılarken görmedinizmi? Hatta zindanda, en derin aşağılanmalara ve hakaretlere katlandığım yerde bile, görünür veya görünmez bir şekilde binlerce defa namaz kıldım. Genellikle görünmez namazlardı bunlar. İçimden kıldığım, görünmez namaz, bana cemaat içinde alnını yere koymaktan daima daha anlamlı gelmiştir. allah gerçekte kendi iradesini kabul etmemesine rağmen alnını secdeye koyan sahtekarların yüreklerinden geçenleri çok iyi okur. Allah\'a rüşvet olsun diye kılınan namazlar şüphesiz geçersizdir. O, tebaasının önünde korkudan yerlere kadar eğildiği halifeye benzemez. O, yaranmak istenilen sıradan bir saray memuru değildir. O bizim *** veya insanların anlık arzularından tümüyle bağımsızdır.

İşte böyle düşündüğüm için isa ya yapılan işkencelerin kılıfı banada giydiriliyor anlamıyormusunuz.

'AŞK İÇİN YANARKEN

EDİNDİĞİM KANATLARLA

UÇUP GİDECEĞİM IŞIĞA DOĞRU,

HİÇBİR GÖZÜN BAKAMADIĞI.'

Adamın çaresiz bir şekilde

oynattığı kolunun ucundaki korkunç yaranın

çürümeye başladığı açıkça belliydi.

Fakat bu kanlı et yığını tüm işkencelere rağmen

insanlığından hiç birşey yitirmemişti.

Çarmıhın önünde duran bir cellat,

işkence gören adamın vucuduna

iki çivi daha çakmakla meşguldü.

Çekici indirdiği anda

adamın vücudundan fışkıran kan

sütunu geniş bir kavis çizerek

meydanı kaplayan tozların arasına karışıyordu.

Fakat kurban kahkahalar atarak

öyle bir gülüyordu ki,

yanaklarından aşağı yaşlar süzülüyordu.

bunun sebebi çektiği acı olabilirmıydi.

BAĞDAT'TA ÖLÜM HALLAC-I MANSUR (WOLFGANG GÜNTER LERCH) *

ALLAH-U EKBER ALLAH-U EKBER

LA İLAHE İLLALLAH

MUHAMMEDÜN RESULULLAH

ALİYYEN VELİYYULLAH

MEHDİYYEN İMAMULLAH

MESİHHEN RUHULLAH

ALLAH-U EKBER ALLAH-U EKBER

LA İLAHE İLLALLAH

ZİKR-İ AZAM:

_____________-

YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ YA HASAN

YA HÜSEYİN YA ZEYNEL YA BAKIR YA CAFER

YA MUSA YA RIZA YA TAKİ YA NAKİ

YA ASKERİ YA MEHDİ İMAM-I GAYB SAHİB-İ ZAMAN

KAİMMEHDİ DABBETÜL-ARZ:

SİZLER ALLAHIN AYETLERİNE ((YANİ ONİKİ İMAMLARA?))

TAM İMAN GETİRMEDİNİZ ((EY CİN VE İNSAN ŞEYTANLARI?))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Bana göre -tabii tarihsel bilgilerden adindiğim izlenim-

Türklerin müslümanlığa geçişi sırasında

Bir grup,beylik ,boy vs buna direndi

Eski inançlarını sürdürdü

Ama gerek Osmanlının,gerek İrandaki baskılar giderek arttı

Alevi adının 16.yy dan önce kullanılmadığını okumuştum

Bu ad belkide bir çeşit kamuflaj için Ali'ye atfedilmiş olmalı

Yörelere göre Alevi inancındaki farklılıklarının da baskıya

Baskının katılığına yada gösterilen hoşgörüye göre şekillenmiş

Olabileceği ile yazılı,kayıtlı bir inanç sisteminin olmayışına bağlıyorum.

Bu arada 1915 deki tehcirde de yerinden yurdundan olmak istemeyip de

Kendini alevi gibi göstermeye çalışan ermenilerinde olduğunu unutmayalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.