Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ZAZADAN MEKTUP

kaplan-200

Önerilen İletiler

Eğer, bu konularda biraz araştırma yapsaydınız, Taciklerin Türk olmadığını, Tacikçenin Türk lehçesi olmadığını, bilakis İrani bir grup ve dillerinin İrani bir dil olduğunu, dillerinin Farsça ( İranca ) ya yakın olmakla beraber Kürtçeye de akraba olduğunu bilirdiniz.

Dünyada, milliyetçi Kürt enstitülerinin dışında, bunu iddia eden yok. Kürtçe ve Zazaca'nın, iki ayrı dil olduğunu, İrani dil ailesi içinde yeraldığını dünya dil bilimcileri ortaya koymuştur. Türkiyede okuduğunuz Anadolu lisesi sayesinde İngilizce de biliyorsunuz, araştırın.

Bu benim örneğim değildi. sanırım, karıştırmışsınız. Ama sizin kurduğunuz mantık yanlış! Leyla Zana, Zazaca öğrensin diyen yok. Burda, vurgulanan, Zazacanın Kürtçeden farklı bir dil olduğu gerçeği...

Bu saydığın Avrupa dillerinin hepsi farklı diller, lehçeler değil( İtalya-Sicilya-Sardunya hariç ).Dersimli Zazalar ile Diyarbakırlı Kurmançiler 1200 yıldır yan yanalar, hangi değişik yörelermiş ? Önce dil ile lehçe arasındaki farkı öğrenmeniz gerekir. Zazalarla Kürtleri aynı gösterme cabalarınız yerine!

İki ayrı alt dil olduğunu kabul edip, lehçelerle karıştırıyorsunuz. Tüm İrani gruplar arasında, antropolojik yakınlık olduğu gibi, dillerindeki kelimelerin etimolojik incelenmesinin aynı kökene dayanması farklı diller olduğu gerçeğini değiştirmez. Yani, mesela, Fince veya Macarcadaki kelimelerin, Türkçe deki kelimelerle ortak kökene sahip olmaları, bu dillerin aynı olduğunu göstermez. 1200 yıldır aynı coğrafyada yaşayan Zazalarla, Kürtler arasında etkileşim de kaçınılmazdır. Türkçede, Rumca, Ermenice, Süryanice, Arapça, Farsça...kökenli kelimelerin bulunmasının, Türkçeyi o dillerle akraba yapmaya dayanak oluşturamayacağı gibi...

Taciklerin BEDAXSHENI denen bir dil konustugunu ve bunu FARSCA ve DARICA (Afghanistan Farscasi) ile direk bir iliskisi oldugunu cok iyi biliyoum merak etmeyin. Bir suru Tacik arkadasim da oldu! Ama sizin tarih teziniz Taciklerin Turk oldugunu soyler. TTK kitaplari yani. Ben baska bir konu acmamak icin oyle genelden bir ornek verdim! Hatta ayni tarih kitaplari Bulgarlara bile Turk diyorlar... Bu baska bir konu. Umarim simdi bu konularda biraz da olsun bilgi sahibi oldugum kanisina erersiniz.

Simdi benim anlamadigim su: Daha dune kadar "Kurtler yok, hepiniz Turksunuz" diyen sizlerdiniz. Hala bile Turk - Kurt dedigimizde, ki bu soylemi baslatan da bu devlet, ETNIK MILLIYETCILIK yapmakla suclaniyorduk. Ama simdi sizler ortada bir sey yokken kalkmis "Zazalar Kurt degildirler, baski altindadirlar" diyebiliyorsunuz. Aklim almiyor. Kardesim ben Zazayim. Binlerce Zaza akrabam var... Biliyorum. Baski filan yok. Eger sonradan bir arastirma yapilirsa ve Zazalar Kurt olmadiklarini top yekun soylerlerse ne Mutlu onlara. Boyle arastirmalara ve kulturel kimlik tanimina ben neden karsi cikayim ki?

Tamam 3 milyon Zaza olsun Kurtler arasinda. 5 milyon olsun. Bu yine Turk Devleti'nin hem Zazalar hem Kurtler uzerindeki baski politikalarini saklamaya yetmez! Zira onyillardir Zazalara da Kurtlere de Kurt diyip baski uygulayan bu devlet. Bir de kalkmis Kurtleri Zazalara baski yapmakla sucluyorsunuz. Kim kimi ne zaman zorlamis bir goz atin tarihe!

Yani eger Zazalar kendi kimliklerinin farkinda degilse bunu suclusu da yine ASIMILE ETMEYE calisan devletimiz ve hakim olan Turk Milliyetciligidir.

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Nedir alıp veremediğiniz, derdiniz nedir?

Kelime oyunlarina devam.

Yakin zamana kadar Türkiye'de Kürt'lerin varligi inkar edimiyornmuydu diyorsunuz? Gene ayni dönemde Kürtce konusmak yasalarca yasak degimiydi diyorsunuz? Günümüz Türkiye'sinde bile belirli yerlerde mesela askeriyede bir askerin ailesiyle telefonlasmasinda Kürtce konusmayi yasakladigimizdami yalandi?

Ben kelime oyununa gelerek ayni düzeyde konusmam.

Önce bizim kendi azinliklarimizla alip veremedigimizi ve derdimizi anlatalim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin yaptiginiz resmen SAYISAL yorumlar. Hadi Kurtlerin sayisi 20 milyon degil de 15 milyon olsun, hadi diyelim 5 milyon olsun. Bu Kurtlerin kulturel haklarini yasaklamaya neden midir?

Yine de sormak isterim:

Herhangi bir insan topluluğunun kültürünün yasaklanmasını haklı gördüğümüzü söyledik mi hiç?

Söylemediğimiz halde, söylediğimizi nasıl savlayabiliyorsunuz?

Ya da Doğrucudavut'un söylediği ile sizin bu savınızın alakası, ilgisi nedir?

Adam "madem sayıları 3 milyon, öyleyse kültürleri yasaklansın" mı demiş?

Resmen provakasyon yapıyorsunuz sıkıştıkça...

Kelime oyunlarina devam.

Yakin zamana kadar Türkiye'de Kürt'lerin varligi inkar edimiyornmuydu diyorsunuz? Gene ayni dönemde Kürtce konusmak yasalarca yasak degimiydi diyorsunuz? Günümüz Türkiye'sinde bile belirli yerlerde mesela askeriyede bir askerin ailesiyle telefonlasmasinda Kürtce konusmayi yasakladigimizdami yalandi?

Ben kelime oyununa gelerek ayni düzeyde konusmam.

Önce bizim kendi azinliklarimizla alip veremedigimizi ve derdimizi anlatalim.

"Yakın zamana kadar Kürtlerin varlığı inkar edilmiyor muydu?" demişsiniz...

Bakalım hangi yakın zamandan hangi yakın zamana kadar inkar edilmiş:

1980lerde yasal olarak başlayarak 1990 sürecine kadar...

Çok yakın bir zamandan, çok yakın bir sonraki zamana kadar...

Hayır, öyle küçük bir dil oyunu yapıyorsunuz ki;

Sanki yüzyıllardır Kürtlere yönelik bir yasaklama varmış da

Henüz bir kaç gündür bu yasaklama kalkmışmış gibi...

Ve birde benim kelime oyunu yaptığımı öne sürebiliyorsunuz...

Kendi düzeyinizi kendiniz belirleyin.

Yazdıklarım açık ve nettir...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1980lerde yasal olarak başlayarak 1990 sürecine kadar...

Sanki, o dönem herşey serbestmiş gibi :)

Adı üstünde sıkı yönetim, abuk subuk işler yaptılar zaten.

Ben yaşadım o dönemi.

Bu arkadaşları duyan da, Türkiyede sistemli bir asimilasyon politikası var zanneder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanki, o dönem herşey serbestmiş gibi :)

Adı üstünde sıkı yönetim, abuk subuk işler yaptılar zaten.

Ben yaşadım o dönemi.

Bu arkadaşları duyan da, Türkiyede sistemli bir asimilasyon politikası var zanneder.

Doğrucudavut...

İşte bunu anlatamıyorum ki sanırım!.

Türkiye bazı hakları kısıtlama hatasına düşmüştür ama garibim bunu Asimilasyon politikası güderek yapmamıştır.

Asimilasyon dediğinin bir felsefesi, bir amacı, bir kadrosu, bir yolu-yöntemi ve kararlı bir süreci vardır.

Türkiye günü kurtarmak için almayı gerekli gördüğü kararları doğru-yanlış demekden almıştır; olay bu.

Ama bunu siyaset malzemesi olarak Asimile etmenin ne demek olduğunu bilmeyen insanlar üzerinde kullanıyorlar.

Bir kere hiç bir devlet Asimilasyonu göstere göstere yapmaz...

Hele hele "bakın biz Asimilasyon yapıyoruz; ahanda dili yasakladık, al be bu da kültürünü yasaklıyor..." der gibi...

Ama arkadaşlar bilmiyorlar ki o süreci...

Sadece kulaktan dolma bilgilerle yazıp çiziliyor o kadar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğrucudavut...

.

.

.

Ama arkadaşlar bilmiyorlar ki o süreci...

Sadece kulaktan dolma bilgilerle yazıp çiziliyor o kadar...

- Sokakta zaten isteyen istedigini konusur. Beyinlerimizi de kontrol altinda tutamazlar ya? Olayi boylesine basit bir cizgiye nasil indirebiliyorsunuz? hani okullar? Hani Kurtce kitaplar ya da kanallar? Hani gazeteler?

Gercek su: Bu ulkenin Cumhurbaskani da basbakani'da ana muhalefet partisi de ve hemen hemen her aydini da ve sokaktaki vatandaslarimizin cogu bile artik olayin adini oldugu gibi koyuyor :)

Siz ister inkar edin isterseniz bizlere YOk diyin, ve siterseniz, Kurtlere hic bir zaman haksizlik yapilmadigini ifade edin! Gercekler ortada!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Sokakta zaten isteyen istedigini konusur. Beyinlerimizi de kontrol altinda tutamazlar ya? Olayi boylesine basit bir cizgiye nasil indirebiliyorsunuz? hani okullar? Hani Kurtce kitaplar ya da kanallar? Hani gazeteler?

Gercek su: Bu ulkenin Cumhurbaskani da basbakani'da ana muhalefet partisi de ve hemen hemen her aydini da ve sokaktaki vatandaslarimizin cogu bile artik olayin adini oldugu gibi koyuyor :)

Siz ister inkar edin isterseniz bizlere YOk diyin, ve siterseniz, Kurtlere hic bir zaman haksizlik yapilmadigini ifade edin! Gercekler ortada!

Ulusal yalancilik denir sizin yaptiginiza dupeduz. Ama gercekler ortada!

Türkiye'de yaşıyorsunuz! Düşündünüz mü hiç? Lazlara ait bir okul var mı bildiğiniz, ya da çerkez okulu sadece çerkezlerin gititği,alevilerin? Yok ki zaten onların böyle bir istekleri de yok. Onlar sizin yaptığınız gibi siz ve biz diye duvar örüp ayırmıyorlar insanları. Türkiye'de yaşarken nasıl Kürt okulu Kürt kitabı bekletiniz olabilir ki ? Hem bunu söylüyorsunuz, hem de geçmişteki iletinizlerinizde ben kürt milliyetçisi değilim diyorsunuz. Ne büyük bir çelişki !!

Ben üniversitede 4 yıl aynı sınıfı paylaştığım sevdiğim arkadaslarımdan bir kısmı da kürttü. Hatta evlerinde misafir de oldum. Onlar için yok bu sizin yaptığınız siz biz ayrımı! Üstelik onlar Hakkari'de yaşıyor Diyarbakır'da bile değil. Yani yaşam koşulları daha da ağır. Ama o koşullarda bile bir ayrım içerisinde değil o insanlar sizin gibi. Üstelik onlar da kürt! Hala iyi arkadaşlıklarımız devam ediyor. Duvarlar örülü değil bizim aramızda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım, senin derdin "Azınlık" olarak tanınmak mı?

Bana bunu açıkça bir söyle bakalım...

Kürtler bu ülkenin asli unsuru mudur yoksa azınlık mıdır?

Ayrıca söylediklerinizin hiçbir tutarlılığı yok.

Devletin, diğer dillerde eğitim vermek gibi bir kaygısı yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama sizin tarih teziniz Taciklerin Turk oldugunu soyler. TTK kitaplari yani. Ben baska bir konu acmamak icin oyle genelden bir ornek verdim! Hatta ayni tarih kitaplari Bulgarlara bile Turk diyorlar... Bu baska bir konu. Umarim simdi bu konularda biraz da olsun bilgi sahibi oldugum kanisina erersiniz.

Şimdi, TTk kitaplarında Taciklerin Türk olduğu falan söyenmez. MEB kitaplarında bile Taciklerin Fars kökenli oldukları yazar. Şimdiki Bulgarları oluşturan unsurlardan birinin Kıpçak Türk boyu olan, Don ve Volga Bulgarlarının olduğu da doğrudur. Aslında, bu Bulgaristan örneği güzel oldu. Türkiye ile bir paralel durumu var. Şöyle ki, kabaca, basitleştirerek ifade edersek,

Türkmenler, müslüman olup, İranın Küzey ve batısındaki Kürtlerle beraber Anadoluya girmişler. Şehirlerde yaşayan Rumlar ve Ermenilerden müslüman olanlar gelen Türkmenler ve Kürtlerle karışıp Türk olmuş, dağlık bölgede yaşayan Türkmen ve Kürtler de Kürt olarak kalmış.

Bulgar boyu da, Balkanlara gelerek, şimdiki Bulgaristanın olduğu yerde yaşayan yerleşik Slavların etkisiyle Hristiyan olup, Slavlarla karışıp, Slav kültürünün etkisiyle Türklüğü, Türkçeyi unutup, Slavlaşıp bugünkü Bulgarları oluşturmuşlar.

Aslında, tüm dünyada ulusların oluşumu buna benzerdir. Tabii, modern-ulus kavramı daha sonra, burjuvazinin gelişmesi ile ortaya çıkmış bir kavram o ayrı konu.

Simdi benim anlamadigim su: Daha dune kadar "Kurtler yok, hepiniz Turksunuz" diyen sizlerdiniz.

Yok kardeşim onlar biz değildik :)

Şu meşhur SİZ-BİZ söylemi ile, '' BİZ''i monoblok, yekpare görme saplantısı neden ? Biz hiç, siz Kürtler gibi bir söylem kullandık mı ?

Hala bile Turk - Kurt dedigimizde, ki bu soylemi baslatan da bu devlet, ETNIK MILLIYETCILIK yapmakla suclaniyorduk.

Bu söylemi başlatan devlet olmadı. İlk dediğiniz ile çelişmeyin. Devlet, hem Kürtler yoktur, hepiniz Türksünüz diyecek, ondan sonra da Kürt-Türk ayrımını nasıl yapacak ? Bu söylemi başlatan etnik Kürtçüler olmasın ?

Ama simdi sizler ortada bir sey yokken kalkmis "Zazalar Kurt degildirler, baski altindadirlar" diyebiliyorsunuz.

Ya, biz demiyoruz, ZAZALAR diyor. Bak, site adresi de verdim (-www.zazaki.de- ), tarafsız bilim adamlarının çalışmalarının yeraldığı kaynakları da verdik.

Ayrıca, PKK'nın, Zazalar dahil, bölgede yaşayan Kürt olmayan unsurları ( Arap, Keldani, Yezidi, Alevi, Türkmen, Süryani... ) grupları, Kurmançi dilinde Şafi mezhebinde asimile etme amaçlarının olduğunu bir çok kaynak söylüyor. Daha 10 sene öncesine kadar Zazaca konuşan Erzincanın güneyindeki köylerin bugün artık Zazacayı unuttuğunu, tamamen Kurmançi ( Kürtçe )konuşmaya başladıklarını, Barzaninin, birlik adına Sorani lehçesinden bile vazgeçeceğini söylüyorlar.

Yani, Türkiye Cumhuriyetinde 70-80 yıldır, Zazaca konuşan Erzincanın köyleri bugün, PKK'nın sistemli asimilasyonu sonucu Kürtçe konuşmaktalar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de olaya şu yönden bakmak gerekir sanırım.

Demokratik bir devletin vatandaşlarının taleplerini elbette dikkate alması gerekir değil mi ?12 Eylül dönemini ve buna benzer uygulamaları es geçiyorum, sebebi ne olursa olsun.Ama, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve toplumunun, tarihi gelişimine bir bakarsak, imparatorluk artığı etnik grupların ve kurumların üstüne kurulan bir ulus devletin ilk önceliği bunlar olamaz değil mi ?

Öncelik, tabii ki, 7 düvelin saldırıp ele geçiremediği misak-ı milli sınırları içerisinde, fakirlikten kurtulup sanayileşme sağlayarak egemenliğin ve bağımsızlığın korunması olmuştur.Bunu sağlamanın en öncelikli yolu ise, eğitim ve dilde birlikten geçtiği için, ulusun ( Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Arap, Arnavut vs. ) ortak dili Türkçe eğitim yapılmak istenmiştir.

Öte yandan, Doğu ve güneydoğudaki aşiret yapısı da her zaman emperyalist ülkeler tarafından kullanılmaya, kışkırtılmaya müsait bir yapı olduğundan, bu yapıyı kırmak, toprak reformu ve fabrikalar ile üretim ilişkilerini burjuvaziye sıçratma girişimleri bölge aşiret reisleri tarafından ters tepmiş, aşiret reisine bağlı aşiret mensupları tarafından da direnişle karşılaşmıştır. ( Dersimde Seyit Rıza bunun tipik örneğidir ) Bu tür isyanlar, başlıbaşına milliyetçi Kürt isyanları değil, feodal tepki ve ayaklanmalardır. 1938 Dersimden sonra da bu tip pek ayaklanmalar görülmez. Bunun da nedeni, ayaklanma sonucundaki baskılar ve yasaklamaların yanı sıra, 1950’den sonra artık iktidardaki partilerin, feodal yapı gibi bir dertleri olmamasıdır. Çünkü, zaten artık iktidarda bu feodal sınıflar yer almaktadır.

!950’den bu yana darbelerdi, şuydu, buydu, PKK'ydı, terördü derken, kör-topal gelinen nokta bölgede eğitimin çok az bir kesime ulaştırılmış olduğu gerçeğidir. Yani, bölgede Türkçe bilmeyip Kürtçe bilen insan oranı çoktur. Bu noktada, bir konuyu ortaya koyarsak nereye gelmek istediğim daha net anlaşılacak sanırım. Türkiyede, herhangi bir etnik gruba ait bir insan Türkçe bilmeyip sadece kendi dilinde eğitim görüp, kendi kültürü ile kendi dünyasında yaşarsa, ulusal bir birlikten söz edilebilir mi ?Elbette ki, bu şartlar altında ayrışım, yabancılaşma kaçınılmaz olur. Dolayısıyla, Türkçe eğitim olmadan, Kürtçe eğitim üniter yapıya menfi tesiri olabilecek bir girişim olur.

Bunlarla bağlantılı olarak, Türkçe eğitim verilemediğinden doğal olarak 2. sırada olması gereken Kürtçe eğitim de almamış insanların Kürtçe gazete, kitap talepleri olmuş mudur ? Olmuşsa, bu talep edenlerin sayısı, devletin bu talebi dikkate alabilecek kadar yüksek olabilmiş midir ? Kürtçe yayın için de aynı şeyler söylenebilir. Ama burada farklı olan durum, TRT yayına başladığından beri, böyle bir potansiyel talebin olma olasılığı daha fazladır. Yani, Kitap, gazete taleplerine göre TV yayını talebi daha eski olmalıdır.

Burada ise sorulması gereken soru; Türkçe bilmeyenlere yapılan Kürtçe yayın, entegre edici midir ? Yoksa, ayırıcı mıdır ? Üniter yapı önemli ise, TRT Şeş aynı zamanda Türkçe de öğretmek zorunda değil midir ?Bu noktada, devletin, diğer etnik grupları es geçip TRT Şeşi açması, her ne kadar ayrımcı bir uygulama gibi görünse de, aslında, Kürtlerin 30 yıldır maruz kaldıkları Roj Tv, Barzani Tv gibi yayınların propogandalarından iyidir ve geç kalınmış bir uygulamadır. PKK ve DTP de zaten bu noktada karşı çıkmakta, AKP’nin kendi Kürdünü yarattığını iddia etmektedir. Fakat, Türkçe konusu, eğer gerçekten birlik isteniyorsa öncelikli konumunu korumaktadır. Çünkü, Türkçe bilmeyip, sadece Kürtçe yayın izleyen, Kürtçe gazete, dergi, kitap okuyan bir Kürt kökenli Türk’ün, Türkiyeye entegre olması mümkün görünmemektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de olaya şu yönden bakmak gerekir sanırım.

Demokratik bir devletin vatandaşlarının taleplerini elbette dikkate alması gerekir değil mi ?12 Eylül dönemini ve buna benzer uygulamaları es geçiyorum, sebebi ne olursa olsun.Ama, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve toplumunun, tarihi gelişimine bir bakarsak, imparatorluk artığı etnik grupların ve kurumların üstüne kurulan bir ulus devletin ilk önceliği bunlar olamaz değil mi ?

Öncelik, tabii ki, 7 düvelin saldırıp ele geçiremediği misak-ı milli sınırları içerisinde, fakirlikten kurtulup sanayileşme sağlayarak egemenliğin ve bağımsızlığın korunması olmuştur.Bunu sağlamanın en öncelikli yolu ise, eğitim ve dilde birlikten geçtiği için, ulusun ( Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Arap, Arnavut vs. ) ortak dili Türkçe eğitim yapılmak istenmiştir.

Öte yandan, Doğu ve güneydoğudaki aşiret yapısı da her zaman emperyalist ülkeler tarafından kullanılmaya, kışkırtılmaya müsait bir yapı olduğundan, bu yapıyı kırmak, toprak reformu ve fabrikalar ile üretim ilişkilerini burjuvaziye sıçratma girişimleri bölge aşiret reisleri tarafından ters tepmiş, aşiret reisine bağlı aşiret mensupları tarafından da direnişle karşılaşmıştır. ( Dersimde Seyit Rıza bunun tipik örneğidir ) Bu tür isyanlar, başlıbaşına milliyetçi Kürt isyanları değil, feodal tepki ve ayaklanmalardır. 1938 Dersimden sonra da bu tip pek ayaklanmalar görülmez. Bunun da nedeni, ayaklanma sonucundaki baskılar ve yasaklamaların yanı sıra, 1950’den sonra artık iktidardaki partilerin, feodal yapı gibi bir dertleri olmamasıdır. Çünkü, zaten artık iktidarda bu feodal sınıflar yer almaktadır.

!950’den bu yana darbelerdi, şuydu, buydu, PKK'ydı, terördü derken, kör-topal gelinen nokta bölgede eğitimin çok az bir kesime ulaştırılmış olduğu gerçeğidir. Yani, bölgede Türkçe bilmeyip Kürtçe bilen insan oranı çoktur. Bu noktada, bir konuyu ortaya koyarsak nereye gelmek istediğim daha net anlaşılacak sanırım. Türkiyede, herhangi bir etnik gruba ait bir insan Türkçe bilmeyip sadece kendi dilinde eğitim görüp, kendi kültürü ile kendi dünyasında yaşarsa, ulusal bir birlikten söz edilebilir mi ?Elbette ki, bu şartlar altında ayrışım, yabancılaşma kaçınılmaz olur. Dolayısıyla, Türkçe eğitim olmadan, Kürtçe eğitim üniter yapıya menfi tesiri olabilecek bir girişim olur.

Bunlarla bağlantılı olarak, Türkçe eğitim verilemediğinden doğal olarak 2. sırada olması gereken Kürtçe eğitim de almamış insanların Kürtçe gazete, kitap talepleri olmuş mudur ? Olmuşsa, bu talep edenlerin sayısı, devletin bu talebi dikkate alabilecek kadar yüksek olabilmiş midir ? Kürtçe yayın için de aynı şeyler söylenebilir. Ama burada farklı olan durum, TRT yayına başladığından beri, böyle bir potansiyel talebin olma olasılığı daha fazladır. Yani, Kitap, gazete taleplerine göre TV yayını talebi daha eski olmalıdır.

Burada ise sorulması gereken soru; Türkçe bilmeyenlere yapılan Kürtçe yayın, entegre edici midir ? Yoksa, ayırıcı mıdır ? Üniter yapı önemli ise, TRT Şeş aynı zamanda Türkçe de öğretmek zorunda değil midir ?Bu noktada, devletin, diğer etnik grupları es geçip TRT Şeşi açması, her ne kadar ayrımcı bir uygulama gibi görünse de, aslında, Kürtlerin 30 yıldır maruz kaldıkları Roj Tv, Barzani Tv gibi yayınların propogandalarından iyidir ve geç kalınmış bir uygulamadır. PKK ve DTP de zaten bu noktada karşı çıkmakta, AKP’nin kendi Kürdünü yarattığını iddia etmektedir. Fakat, Türkçe konusu, eğer gerçekten birlik isteniyorsa öncelikli konumunu korumaktadır. Çünkü, Türkçe bilmeyip, sadece Kürtçe yayın izleyen, Kürtçe gazete, dergi, kitap okuyan bir Kürt kökenli Türk’ün, Türkiyeye entegre olması mümkün görünmemektedir.

Dogu ve güneydogudaki insanlarin egitimsizliginin yegane suclusu Türkiye cumhuriyeti devletidir, baskasina yüklamek abest olur. Nedeni de Türkiye cumhuriyeti devleti tüm Türkiye'de yasayan insanlarin devleti olarak o insanlara egitimi götürmekle yükümlüdür, ne zorliklar olursa olsun hic bir bahane bu yanlisi kabul gösteremez. Diger taraftan devletimiz sistemini korku üzerine kurdugu icin etnik kökenlileriyle seffah ve acik sekilde bir iliskide olmadi. Türkiye'de zaten resmi dil Türkce ve mesela Kürt kökenli vatandaslarimizin entegresi icin onlara zorla degilde onlarla beraber Kürtce dilinin yaninsira Türkceyi ögretebilirdik. Biz ise inadina kendi anadillerini ve hatta isimlerini bile kullanmalarini istemedik ve yasakladik. Sonunda geldigimiz noktayi kendiniz cok iyi ifade etmisssiniz. Bu ifadeniz aslinda azinliklar acisindan son 90 yilin siyasi iflasidir. Kürt azinligimizi PKK ve baska kötü niyetli unsurlarin kucagina attik, onlari zaman zaman Türkiye karsiti durumuna bile getirdik. Bizler önce gecmisin hesabini dogru yapmamiz gerekliki gelecekte benzeri hatalari tekrarlamayalim. Bizler Kürt'lerin Kürtce konusmasindan, cocuklarina Kürtce isim vermelerinden korkarsak ve bu korkuyu dahada cogaltip yok efendim bizi bölmek istiyorlar gibi sacmaliklara devam edersek, gelecegimiz hicte aydin gözükmüyor.

Türkiye icin ne PKK ne de baska bir örgüt veya parti önemli olmamali, önemli olan vatandaslari. Dolayisiyla Kürt vatandaslarini en iyi sekilde entegre etmenin yolu onlari kazanmaktan gecer. Onlari kazanmak demek onlari olduklari gibi kabul etmektir, saygi göstermektir. Resmi dil olan Türkcenin yanisira Kürtce ögrenilmesi desteklenmelidir, Kürtce isim verilmesine müsade edilmelidir.

Burada bazilari bizlere asimilasyonu ögretmeye calisiyorlar ve bunuda yaparken kendilerinin demokrat oldugunu ve hatta irkci olmadiklarini isbatlamaya calisiyorlar. Asimilasyonu gideriz azinliklara sorariz ve onlar bizlere kendileri üzerinden asimilasyonun ne oldugunu anlatir. Kimsenin burada her seyi daha iyi biliyormus gibi bir tavira girmesine gerek yok.

Etnik kökenli insanlarin yasadigi her ülkeye gidin sorun ve o insanlar kendilerine yapilan haksizligi veya asimilasyon politikalarini nasil hissettiklerini ve ysadiklarini anlatir. Ama bizler bu tip insanlara kulak verecegimize yok efendim asimilasyon sistematik olurmusda yok efendim söyle olurmusda falan filan diyerek ülkemizde olan yanlislari ört bas etmeye calisiyoruz. Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde Kürt yerlesim yerleri var, bunlarin bazilari artik Kürtcenin K sini bile bilmiyorlar, endenide cok acik ve net. Onlar genelde Türk'lerin agirlikli oldugu bölgelere sürgün yollanmislardir. Mesela Ic anadoluda, Ege bölgesinde bu tip yerlesim yerleri bulmak hicte zor degil. Simdi kalkip gene bazilarimiz yok efendim onlar asimile etmek icin yerlesim yerleri degistirilmedi gibi akil almaz iddaalarda bulunacaklar ve sonrada neden hala bu problemlerimizi cözemiyoruz diye soru soracaklar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnanılmaz kaftasçı bir yazı...

Bu ülkeden MHP ve o düşünceyi takip eden insanların ne yaptıklarını çok iyi biliyoruz ve onların bu emelleri asla ve asla gerçekleşmeyecek...

Bu ülke Türk, Kürt, Laz, Çerkez ve diğerleri hep birlikte hep beraber yaşayacak. Yaşarken hakları ile yaşayacaklar..

KORKU İMPARATORLUĞUNU YARATANLAR KARDEŞİ KARDEŞE VURDURANLRIN HEPSİNİ GÖRDÜK...

Hiç korkmayın...

Bu ülkede Etnik Milliyetçilik yapanlar kaybedeceklerdir.

Hele hele başka maskeler altında etnik milliyetçilik yapanlar, onlar kendilerini çok iyi biliyorlar çoktan kaybettiler...

Sevgilerimle

Iste sayin by_x_man...

Bende bunu soylemek istiyorum...

Anlatabildim mi? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnanılmaz kaftasçı bir yazı...

Bu ülkeden MHP ve o düşünceyi takip eden insanların ne yaptıklarını çok iyi biliyoruz ve onların bu emelleri asla ve asla gerçekleşmeyecek...

Bu ülke Türk, Kürt, Laz, Çerkez ve diğerleri hep birlikte hep beraber yaşayacak. Yaşarken hakları ile yaşayacaklar..

KORKU İMPARATORLUĞUNU YARATANLAR KARDEŞİ KARDEŞE VURDURANLRIN HEPSİNİ GÖRDÜK...

Hiç korkmayın...

Bu ülkede Etnik Milliyetçilik yapanlar kaybedeceklerdir.

Hele hele başka maskeler altında etnik milliyetçilik yapanlar, onlar kendilerini çok iyi biliyorlar çoktan kaybettiler...

Sevgilerimle

:clover: , :clover: , :clover: Yürekli ve kardeslikten yana insanlara ihtiyaci var bu güzel ülkemizin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır arkadaşım aynı şeyi söylemiyoruz. Ben etnik milliyetçilerle aynı safta ne olurum ve nede aynı şeyleri söylediğimizi iddia ederim...

.

.

.

Saygılar ve sevgiler sunuyorum herkese.

Kardesim ortada g ercekler var:

Kurtlere Kurt olduklari i cin yapilan bir YANLISLIk var... yalan mi?

Ben aylardir burada herkes kendi diliyle, kulturuyle ama birlik icinde ve insan olarak y asayabilsin dedim!

Sizde kalkip bana etnik milliyetci diyorsunuz! Hayret bir sey!

Buyrun madem, gelin cozelim Kurt Sorunu'nu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır arkadaşım aynı şeyi söylemiyoruz. Ben etnik milliyetçilerle aynı safta ne olurum ve nede aynı şeyleri söylediğimizi iddia ederim...

.

.

.

Saygılar ve sevgiler sunuyorum herkese.

bak canim kardesim,

Senin dediklerine gonulden katiliyorum. Agzina saglik. Ama sonucta realite nasil? Boyle dusunenlerin sayisi cok ama cok az! Eh durum boyleyken sizin ne yonteme basvuracaginizi merak ediyorum. Ki iki secenek var:

- 100-150 yil boyunca halkimizi INSANI degerler ve HAKLAR konusunda aydinlatip su kor olasica Kurt Sorunu'nu boylece cozmeyi mi istersiniz? Zira 100-150 yil icinde yine en az 100 bin insanimiz olur ve dusmanlik hat safaya gelir... Ve herhangi bir INSANin buna dayanabilecegini sanmiyorum!

- Yoksa pratikte bir cozum oneriniz mi var?

Cunku kusura bakmayin ama ben bir Kurt olarak BIKTIm artik ve 100-150 yil daha bu baskiya ne ben ne de benim gibiler dayanir. Kana doydu bu topraklar... Insanimiz maalesef Turkuyle Kurduyle cok yavas degisim gosteren bir insanlar toplulugundan geliyor. Ortak yanlarimiza bakip farkliliklari zenginlik olarak gormekten se insanimiz faklari TEHLIKE olarak aligiliyor!

Pratikte ne cozumunuz var onu souryorum size!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

100 yili askin bir süredir, bölücüler,Türkiye'nin üniter yapisini bozabilmek icin Türkiye'nin tüm düsmanlariyla isbirligi yaptilar ve halen yapmaktalar.AB'nin Türkiye'nin üyeligine karsi yaptigi dayatmalar Türkiye'nin bölünmesi icin öngörülen sartlardir.AB'ye kayitsiz sartsiz evet diyenler,AB'ye insan gibi basimiz dik girelim diyenleri düsman görenlerin amaclari Türkiye'nin AB ve ABD kontrolünde parcalanmasi ve bir federasyona dönüstürülmesidir.

Lozan'a karsi olmak,Türkiye'nin bagimsizligina ve üniter yapisina karsi olmak demektir.Lozan'da yanlislar varsa düzeltmeliyiz deme cüretini gösterenler bu milletin ve bu devletin dostu degildir.Hic kimse Demokrasi veya Insan haklari sloganlariyla ülkenin tapusunu degistiremez.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı düşünce aynı nakarat hiç değişmeden devam ediyor. Bu ülkeyi bölecek en tehlikeli düşünce bu yukarıdaki düşüncedir...

Ülkeyi yıllardır bu zihniyet yönetiyor ve bu KORKU İMPARATORLUĞU İle ülke bir adım ileri gidememiştir ve her zaman aynı nakarat oluşmuştur.

BÖLÜCÜLERDE BÖLÜCÜLER - BÖLECEKLERDE BÖLÜNECEĞİZ.

İnsan haklarını engellemenin en iyi yolu nedir Topluma layık olduğu hakları vermemek? Nasıl yapacaksınız 12 Eylül cuntası gibi önce silahlanmlarına yardım edeceksiniz. Sonra silahları nasıl aldığınızı kahramanlık - gibi toplumu kurtarmış gibi empoze edip sunacaksınız... Bu düşünce size neyi hatırlatıyor EMPERYALİST zihniyeti değilmi işte EMPERYALİZM böyle dostlar 6. filoyu kovan gençlere kurşun sıkmakla başlar. Daha sonra ne olur bugün kü gibi ülke vatan millet sakarya olur...

Başka da bir şey diyemiyorum...

Bunların korkusu İnsan Haklarıdır. O Gelirse bir daha bölücü KORKU İMPARATORLUĞUNU kuramayacaklar ondan.

Başka da açıklaması yok bunun.

Yanlis olan nedir yukarda ki yazida.Insan haklari sizce bu kadar basitmidir,insan haklari diyerek emperyalizme hizmet edenlere karsi üniter yapimizin güvenligini dile getirince biz mi emperyalizme hizmet vermis oluyoruz yoksa.Bugün insan haklari diye Türkiye'nin Güneydogusunu Türkiye'den koparmaya calisanlar daha dün Kurtulus savasinda Ingilizlerle isbirligi yapanlar degilmidir.

Insan haklari,Kürtler icin degildir sadece insan haklari evrenseldir,insan haklari tüm Türkiye icin gecerlidir.Kuzey'deki hemsehrim ile Dogudaki hemsehrim,Batidaki vatandas ile Güneydeki vatandas ayni insan haklarina sahiptir.Insan hakki bir kesime ayricalik tanimaz ama esit haklar getirir.Sizin benim yazima karsi yaptiginiz elestiri,insan hakki veya demokrasi diyerek ayricalik isteyenleri savunur bir elestiridir ve de tutarsizdir.

6.Filo'yu denize dökenleri ilave etmissiniz,ama bugün Imralida yatan Abdül dünkü Mahir Cayan'in dava arkadasiydi bunuda lütfen notlariniza ilave edin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

100 yili askin bir süredir, bölücüler,Türkiye'nin üniter yapisini bozabilmek icin Türkiye'nin tüm düsmanlariyla isbirligi yaptilar ve halen yapmaktalar.AB'nin Türkiye'nin üyeligine karsi yaptigi dayatmalar Türkiye'nin bölünmesi icin öngörülen sartlardir.AB'ye kayitsiz sartsiz evet diyenler,AB'ye insan gibi basimiz dik girelim diyenleri düsman görenlerin amaclari Türkiye'nin AB ve ABD kontrolünde parcalanmasi ve bir federasyona dönüstürülmesidir.

Lozan'a karsi olmak,Türkiye'nin bagimsizligina ve üniter yapisina karsi olmak demektir.Lozan'da yanlislar varsa düzeltmeliyiz deme cüretini gösterenler bu milletin ve bu devletin dostu degildir.Hic kimse Demokrasi veya Insan haklari sloganlariyla ülkenin tapusunu degistiremez.

saygilarla

Arkadas Insan Haklarini guvence altina almayi neden b u kadar tehlikeli bor olay olarak goruyorsunuz?

Kurtce konusabilmek, hristiyan ya da Musluman olabilmek Turkiye'de hangi ulkeyi boler? Ufkumuz acilir ve kaynasiriz en azindan. Neden bu kadar korkuyorsunuz HAK denen seyden?

Sizin cozumunuz ne?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de herkes Kürtce konusabilmektedir,herhangi bir yasak yoktur,hristiyan veya müslüman derken,heralde diliniz sürctü.Bu ülkede hiristiyan veya müslüman asirlay boyu birlikte yasadilar ve de yasamaktadirlar.Demagoji yaparak gercekleri inkara kalkismasin kimse.Haktan kimse korkmuyor,haksiz ve tehlikeli yaklasimlar siyasetlerdir bizim sorunumuz.Haksadece Kürtler'e degildir,herkesin hakki vardir,eger herkes icin hak istemiyorsaniz kusura bakmayin ama sizin hak istemenizi ben samimi bulmuyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asimilasyon; asimilasyona maruz kalan kesimin tümden benlik değiştirmesidir.

Bölgede Türklerin yüzlerce yıldır Kürtleştirilmesi gibi...

Tam bir asimilasyondur;

Çünkü o Türk kökenli Kürtler, bugün Kürtçülük adına Etnik-Milliyetçilik yapar konumdadır...

Kürt'lerin bölgelerindeki Türk'leri nasil asimile ettiklerini bize net bir sekilde aciklayabilirmisiniz? Yukarida böyle bir iddaada bulundugunuza göre bunun bir aciklamasi ve isbati olmasi gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı düşünce aynı nakarat hiç değişmeden devam ediyor. Bu ülkeyi bölecek en tehlikeli düşünce bu yukarıdaki düşüncedir...

Ülkeyi yıllardır bu zihniyet yönetiyor ve bu KORKU İMPARATORLUĞU İle ülke bir adım ileri gidememiştir ve her zaman aynı nakarat oluşmuştur.

BÖLÜCÜLERDE BÖLÜCÜLER - BÖLECEKLERDE BÖLÜNECEĞİZ.

İnsan haklarını engellemenin en iyi yolu nedir Topluma layık olduğu hakları vermemek? Nasıl yapacaksınız 12 Eylül cuntası gibi önce silahlanmlarına yardım edeceksiniz. Sonra silahları nasıl aldığınızı kahramanlık - gibi toplumu kurtarmış gibi empoze edip sunacaksınız... Bu düşünce size neyi hatırlatıyor EMPERYALİST zihniyeti değilmi işte EMPERYALİZM böyle dostlar 6. filoyu kovan gençlere kurşun sıkmakla başlar. Daha sonra ne olur bugün kü gibi ülke vatan millet sakarya olur...

Başka da bir şey diyemiyorum...

Bunların korkusu İnsan Haklarıdır. O Gelirse bir daha bölücü KORKU İMPARATORLUĞUNU kuramayacaklar ondan.

Başka da açıklaması yok bunun.

Ülkemizde yillardan beri duyduklarimiz ve ögrendiklerimiz tüm dis güclerin gözlerinin üzerimizde oldugu, onlarin bizi ic düsmanlarla beraber bölmek sitedigi ve kimsenin bizim dostumuz olmadigi (Türk'ün Türk'ten baska dostu yoktur sözünde de anlasildigi gibi.)

Malesef ülkemizde söylediginiz gibi KORKU INPARATORLUGU kuranlar bizleri yönetebilmek icin yapmis olduklari senaryolarla ayakta kalmaya calisiyorlar. O zihniyet eskiden oldugu gibi hala ülkemizin azinliklarini ic düsman olarak lanse etmektedirler ve dolayisiyla ufak bir hak istendigi taktirde derhal malzemeler kilerden cikartiliyor ve bizlere sunuluyor. Bu zihniyet bir dönemler, 1980 öncesi, grev yapan emekcileri bile vatanhaini ilan edip üzerlerine tesaronluk yapan ülkücüleri sopalarla saliyorlardi. Simdi ise ülkemizde yasayan hiristiyanlar, Ermeni'ler, Rum'lar ve Kürt'ler en tehlikeli ic düsman olarak bizlere anlatiliyor. Malatya , Trabzon ve Hrant Dink olaylari bunun bir isbatidir.

AB konusunda bile ayni korku senaryolari bizlere anlatiliyor. Ta 1963 lerde sartlar belli iken, simdi sanki önümüze sürülen maddeler yeniymis gibi anlatilmaya calisiliyor. Yani bu aynen oynamak istemeyen gelinin yerim dar demesine benziyor.

Neymis efendim Emperyalizme karsilarmis ve ondan dolayi Emperyalizme karsi savas acan ve onlara DUR diyen gencleri inaninlmaz oyunlarla ve iftiralarla en büyük vatanhaini ilan edip astilar. Ve hala o genclere yapmis olduklari haksizligi kabul edecek erdemlige sahip degiller.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizde yillardan beri duyduklarimiz ve ögrendiklerimiz tüm dis güclerin gözlerinin üzerimizde oldugu, onlarin bizi ic düsmanlarla beraber bölmek sitedigi ve kimsenin bizim dostumuz olmadigi (Türk'ün Türk'ten baska dostu yoktur sözünde de anlasildigi gibi.)

Malesef ülkemizde söylediginiz gibi KORKU INPARATORLUGU kuranlar bizleri yönetebilmek icin yapmis olduklari senaryolarla ayakta kalmaya calisiyorlar. O zihniyet eskiden oldugu gibi hala ülkemizin azinliklarini ic düsman olarak lanse etmektedirler ve dolayisiyla ufak bir hak istendigi taktirde derhal malzemeler kilerden cikartiliyor ve bizlere sunuluyor. Bu zihniyet bir dönemler, 1980 öncesi, grev yapan emekcileri bile vatanhaini ilan edip üzerlerine tesaronluk yapan ülkücüleri sopalarla saliyorlardi. Simdi ise ülkemizde yasayan hiristiyanlar, Ermeni'ler, Rum'lar ve Kürt'ler en tehlikeli ic düsman olarak bizlere anlatiliyor. Malatya , Trabzon ve Hrant Dink olaylari bunun bir isbatidir.

AB konusunda bile ayni korku senaryolari bizlere anlatiliyor. Ta 1963 lerde sartlar belli iken, simdi sanki önümüze sürülen maddeler yeniymis gibi anlatilmaya calisiliyor. Yani bu aynen oynamak istemeyen gelinin yerim dar demesine benziyor.

Neymis efendim Emperyalizme karsilarmis ve ondan dolayi Emperyalizme karsi savas acan ve onlara DUR diyen gencleri inaninlmaz oyunlarla ve iftiralarla en büyük vatanhaini ilan edip astilar. Ve hala o genclere yapmis olduklari haksizligi kabul edecek erdemlige sahip degiller.

Neden carpitip gercek olmayan sekilde iddialrda bulunuyorsunuz.Kim icimizde ki Ermenileri,Rumlari veya Yahudileri düsman olarak gösteriyor lütfen bize bunlari gösterin.Ve ayrica sizden azinliklar teriminin bir tarifini istiyorum.Türkiye'de kimler azinlik bunlarida lütfen ilave edin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.