Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

NEYE BAKTIĞINIZI ÖĞRENİN

Misafir birce

Önerilen İletiler

life1242174303.jpg

NEYE BAKTIĞINIZI ÖĞRENİN

Google, uzak yıldızları ve galaksileri bir cep telefonuyla çekilen fotoğraftan belirleyebilen bir veritabanını kullanıcıların hizmetine

sunmaya hazırlanıyor.

Star Droid adlı Google Earth teknolojisi yene cep telefonların çoğunda bulunan GPS harita sistemini kullanarak,

cep telefonun sahibinin bulunduğu yeri belirleyecek ve bunu mevcut uzay haritalarıyla karşılaştıracak.

Daha sonra cep telefonun fotoğraf makinesinin vizoründen görülebilen yıldızların ve gezegenlerin isimlerini otomatik olarak etiketleyecek.

Cambridge Üniversitesi astronomi enstitüsünden Carolin Crawford,

"Bu, insanların neye baktıklarını öğrenmesi açısından yararlı bir buluş gibi görünüyor.

Ancak geceleri gökyüzü epey kalabalıktır.

Venüs parıldarken, çok sayıda yıldız belli belirsiz görünür ve bir ceptelefonu kamerasının saptaması zor olabilir" diyor.

Bu hafta başlatılması beklenen uygulama, söz konusu yıldız ya da gezegenin Dünya’ya uzaklığını

ve takımyıldızı içindeki konumunu da belirleyecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu teknoloji uzun zamandır Skyscout adı altında bir cihazda vardı. Bir tür teleskop olan dürbün boyutlarındaki bu cihazla bakıldığında yıldız, galaksi, bulutsu, yıldız kümeleri ve gezegenlerin isimleri ve bilgileri doğrudan ekrana geliyor. Ben daha çok Celestia gibi, gerçek uzayda üç boyutlu yolculuk yapmayı da sağlayan programları tercih ediyorum açıkçası. Bu sayede uzayın sadece Dünya'dan görünün şeklini değil, herhangi bir noktadan görünen şeklini de inceleyebiliyorum. Cep telefonlarının çözünürlüğü iyi olmadığından bu sistemin çok başarılı olacağını düşünmüyorum. Bence en iyisi uzaydaki belli başlı yıldızları ve gruplarını bilmek. Bu sayede göreceğiniz tek bir yıldızın yada gezegenin parlaklığı ve şeklinden dahi diğerlerinin konumunu akıldan tahmin edebilisiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.