Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SMS neden 160 karakter ?

Misafir birce

Önerilen İletiler

SMS neden 160 karakter

SMS gönderirken 160 karaktere sığmakta zorlanıyorsanız bunun suçlusu ile tanışmaya hazırlanın.

Kısa mesaj günümüzde özellikle genç kullanıcıların vazgeçemedikleri bir özellik.

Fakat bir de şu 160 karakter sınırı olmasa... Sırf bu yüzden pek çok kullanıcı kısaltmalar kullanmak zorunda kalıyor.

Ama neden kısa mesaj 160 karakter ile sınırlı ?

Niye 150 veya 200 değil de 160 ?

Bunun sebebinin teknik bir zorunluluk ile ilgili olduğunu düşünebilirsiniz.

Fakat işin gerçeği, bu 160 karakter sınırının herhangi bir teknik sebebi yok. Bunun tüm suçlusu Friedham Hillebrand adlı bir Alman.

1985 yılında, iletişim araştırmacısı olan Friedham Hillebrand ve bir kaç meslektaşının önemli bir görevi vardı.

Görevleri taşınabilir telefonların görüntüleyebilecekleri metin tabanlı mesajlar ile ilgili standartları oluşturmaktı.

Hillebrand bir mesajın en fazla kaç karakter içerebileceğine karar vermeliydi. Daktilosunun başına oturdu ve yazmaya başladı.

İnsanların bir kısa mesajda yazmaları muhtemel rastgele notlar ve sorular yazarak bütün bir kağıdı doldurdu.

Sonra bu notların hepsini okudu.

Görünüşe göre 160 karakter her kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktı ve o günden sonra 160 karakter standart olarak kabul edildi.

İşte 160 karakter ile sınırlı kısa mesajın kısa tarihi...

Çin malı telefonlar: Taklitler ve diğerleri

20080527124828.jpg......20080527124041.jpg......20080527124440.jpg

20080527124731.jpg......20080527125008.jpg

Bu numaraya sakın geri dönmeyin !

Telefonunuzda + 393 ile başlayan bir cevapsız çağrı görürseniz, merak edip sakın geri aramayanı.

Çünkü bu "Alo" tuzağının dakikası faturaya 50 dolar olarak yansıyor.

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, cep ya da sabit telefonlara +393 ile başlayan numaralardan cevapsız arama şeklinde yapılan

"Alo" tuzağını soru önergesiyle gündeme taşıdı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da ilginç bir yanıt verdi.

VATANDAŞ TUZAĞA DÜŞÜRÜLÜYOR

+393 ile başlayan numaralardan yapılan cevapsız çağrıyı gören vatandaşların merak ederek geri aradığında karşılarına çeşitli dillerde

bant kaydının çıktığını belirten Tankut, bu şekilde yapılan görüşmelerin dakikasının ise

50 dolar civarında bir rakam olarak faturalara yansıdığını söyledi.

Tankut, "Bu yapılan geri arama vatandaş tarafından yapıldığı için bir itirazın yapılması da mümkün olmamaktadır.

Ayrıca yurt içindeki bazı GSM şirketlerinden alınan hatların sahibi olan kötü niyetli kişilerden gelen mesajlar ile

vatandaşların araması istenilerek benzer şekilde tuzağa düşürülmek istenmektedir" dedi.

+ 393'Ü DURDURURSAK İTALYA ARANAMAZ

Soru önergesine cevap veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise bakanlığına, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na

ve GSM işletmecilerine bu konuda herhangi bir şikayet başvurusu yapılmadığını söyledi.

Şikayet başvurusu olmasa da GSM işletmecilerinden tüketicileri istenmeyen mesajlar ya da aramalara karşı bilgilendirmeleri

için internet sitelerinde gerekli bilgileri vermeleri konusunda dikkat etmelerinin istendiğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, "Öte yandan +393'le başlayan numaralara karşı aramaların durdurulması, İtalya'ya yapılacak aramaların engellenmesi sonucunu

doğuracaktır." dedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...

Arayıp söyleyeceğmi söyleyivermek bana da daha kolay geliyor..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Banada Mesaj atmak daha kolay geliyor. Çünkü zaman almıyor ve işlerimi yaparken çok detaylı ve uzun mesajlaşabiliyorum. Birşeye anında cevap vermek zorunda değilim iş yaparken birden durup mesajlarıma baktıktan sonra geri anında işe dönebiliyorum ve bir kaç saat sonra mesaja yanıt verebiliyorum.. anlayacağınız benim için mesaj vazgeçilmez ama bu şu demekte değil hiç kimseyi aramıyorum konuşmak istediğimde arıyor ve uzunca konuşuyor arkadaşlar arasında mesaj vazgeçilmez benim için .. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.