Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ülkemizdeki okullarda ana dilde Kürtçe eğitime izin verilmeli mi?

yazgan

Önerilen İletiler

Yıllardır bir çok mahfilde tartışılan bu konuda çeşitli fikirler ileri sürüldü.

Karşı çıkanlar veya savunanlardan hangisinin haklı olduğunu düşünüyorsunuz?

Bence anadillerin öğretilmesi için kurslar açılması veya okullarda seçmeli derslerin okutulması iyi olabilir. Ama "eğitim dili" olarak asla "kürtçe, çerkezce, pomakça, lazca, gürcüce, boşnakça" gibi Türkiye'deki etnik gruplardan herhangi birinin dili "kullanılmamalı".

Hattâ İngilizce, Fransızca, Rusça, Çince, Japonca, Arapça, Farsça gibi yurt dışında geçerli diller de ülkemizde "eğitim dili" olarak kullanılmamalı.

Bu diller ve diğer bütün diller ülkemiz okullarında isteyen herkese öğretilsin, hem de her bireye mümkünse en az iki yabancı dil iyi derecede öğretilsin.

Türkiye'de eğitim dili sadece Türkçe olmalı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence anadillerin öğretilmesi için kurslar açılması veya okullarda seçmeli derslerin okutulması iyi olabilir. Ama "eğitim dili" olarak asla "kürtçe, çerkezce, pomakça, lazca, gürcüce, boşnakça" gibi Türkiye'deki etnik gruplardan herhangi birinin dili "kullanılmamalı".

Hattâ İngilizce, Fransızca, Rusça, Çince, Japonca, Arapça, Farsça gibi yurt dışında geçerli diller de ülkemizde "eğitim dili" olarak kullanılmamalı.

Bu diller ve diğer bütün diller ülkemiz okullarında isteyen herkese öğretilsin, hem de her bireye mümkünse en az iki yabancı dil iyi derecede öğretilsin.

Katilmiyorum...

Turkler acisindan: Nasil Ingilizceye, Almancaya, Fransizcaya musade veriliyorsa okullarimizda, meclislerimizde ve medyamizda, Kurtce ye de o kadar izin verilmesi gerekiyor secmeli olarak!

Kurtler acisindan: Devletimizin Kurt asilli Turk vatandaslarinin kendi ana dillerini ogrenmelerini birakin SECMELI, ZORUNLU kilmalidir Devlet tarafindan ki, koca bir halk kulturu ve dili asimile olmasin!

Yani Turk vatandaslarimiza secmeli, ve Kurt vatandaslarimiza kultur mirasi oldugu icin Turkce'nin yaninda ikincizorunlu dil olarak ogretilmeli!

Dusunun bir, Kurtlerin kulturel miraslarini gonullu olarak guvence altina alan bir Turkiye'yi dusunun. Kurtlerin bir gun haklari icin mucadele vermek zorunda olmadiklari bir Turkiye'yi dusunun! Iste bizlerin hedefi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Yazgan, söylediklerinize aynen katılıyorum. Kürtçenin eğitim dili olması, Kürt kökenli vatandaşlarımızın tamamen milletten yabancılaşmasına yol açar. Aynen İngilizce, Almanca, Fransızca eğitim alanlar gibi... Türkiyede, zorunlu eğitim dili sadece Türkçe olmalı. Seçmeli olarak Kürtçe gibi dillerin öğretilmesi de gerekir, ancak Sn.Diyarbakırlının dediği gibi zorunlu da olabilir. Tabii bu söylediklerim diğer diller için de geçerli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
:clover:

güzel tespit..ayrımcılığı gayet iyi görmekteyiz..

Sayin Hakan Aytac,

Sizin durust ve tarafsiz yorumlarinizi begeniyle takip ediyorum. Simdi ayni soruyu Suheda, Politika, Kaplan gibi forumdaslarin da cevaplandirmasini bekliyorum! Cunku bizler zaten birbirimize yakiniz, onemli olan bizlere zit olanlara anlatabilmek derdimizi!

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim Obama daha dun Meclis'te Ingilizce konusmadi mi? SImdi sorayim sizlere, sizce bir Talabani gelip Kurtce tek kelime ede bilir mi meclisimiz de?

Sence bukadar basitmi Sayın Diyarbakırlı..

Ben bu ülkede yaşayan halkların , tüm etnik kimliklerin ve inanışların kendi dillerini -gelenek ve göreneklerini ,dinlerini inanışlarını yaşatmaları ve geliştirebilme özgürlüklerine eşitçe sahip olmalarından yanayım.

Kardeşçe ve özgürce birarada yaşanması gerektiğini savunan ve bunun kavgasını verenlerdenim..

Keşke Obama ve Talabani örneğini dil özgürlüğü üzerinden vermeseydin...çok acı..

Irak petrolünü ele geçirmek bölmek ve ortadoğuda yeni bir İsrail yaratmak için İŞGAL eden ABD-İngiltere'nin

kukla cumhurbaşkanı Talabani diyebilirdin..

ABD'nin Vietnamda yarattığı Saygon , 12 Eylülün yarattığı Diyarbakır , İşgal kuvvetleri ve Irak hükümetinin yarattığı Ebu garib işkencehanesinin Cumhurbaşkanı Talabani ...

Irakta hergün yaşanan katliamlara , zulme ,soygun ve yeni bir sömürü çarkına ses çıkarmayan hatta o çarkın kuklaları haline gelen Kürt liderleri Barzani ,Talabani ....

Petrolün gelirinin %70 ini ABD ye %30 unu kendine ayıran modern kürt ağaları (kürt burjuvazisi )' nın liderleri..

Burjuvazinin vatanı olmadığını , onun tek vatanının yeşil dolarlar olduğunu bilirsin sanırım

Sayın Diyarbakırlı...Yoksa sende Emperyalist güçlerin halklara özgürlük getirdiği masalına inananlardanmısın...???

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu ülkede yaşayan halkların , tüm etnik kimliklerin ve inanışların kendi dillerini -gelenek ve göreneklerini ,dinlerini inanışlarını yaşatmaları ve geliştirebilme özgürlüklerine eşitçe sahip olmalarından yanayım.

Kardeşçe ve özgürce birarada yaşanması gerektiğini savunan ve bunun kavgasını verenlerdenim..

Keşke Obama ve Talabani örneğini dil özgürlüğü üzerinden vermeseydin...çok acı..

Irak petrolünü ele geçirmek bölmek ve ortadoğuda yeni bir İsrail yaratmak için İŞGAL eden ABD-İngiltere'nin

ABD'nin Vietnamda yarattığı Saygon , 12 Eylülün yarattığı Diyarbakır , İşgal kuvvetleri ve Irak hükümetinin yarattığı Ebu garib işkencehanesinin Cumhurbaşkanı Talabani ...

Irakta hergün yaşanan katliamlara , zulme ,soygun ve yeni bir sömürü çarkına ses çıkarmayan hatta o çarkın kuklaları haline gelen Kürt liderleri Barzani ,Talabani ....

Petrolün gelirinin %70 ini ABD ye %30 unu kendine ayıran modern kürt ağaları (kürt burjuvazisi )' nın liderleri..

Burjuvazinin vatanı olmadığını , onun tek vatanının yeşil dolarlar olduğunu bilirsin sanırım

Sayın Diyarbakırlı...Yoksa sende Emperyalist güçlerin halklara özgürlük getirdiği masalına inananlardanmısın...???

Saygılar

Quazimolo arkadasim, madem Emperyalislige karsit birisiniz size bir kac sorum var:

- Beyefendi NATO'nun yegane uyesi ve asil kuklasi kim?

- Irak'i vurmaya giden ilk ucaklar hangi uslerden kalkti 1. Korfez Savasi sirasinda Emperyalislige karsi kardesim?

- Yillarca Talabani'yi, Barzani'yi hor gorup yine Emperyalist guclerin yanina iten kim? Turkiye ve Saddam degil mi? Sizce kardesce ve ilimlica davransaydik komsularimiza onlar bizlerin safina gecmezmiydi? Adamlar Neden sizin muttefiginiz olsunlar? Ne munasebet?

- Siz hangi akilla Kerkuk ve Musul gibi Kurt illerini ve petrollerini IRAK petrolu olarak niteliyorsunuz? 1. Dunya Savasi sonrasi kendi emperyalist amaclari icin - Orta Dogu'yu param parca eddip, Iraki, Turkiye'yi, Suriye'yi yaratip petrolleri kontrol altinda tutanlar kim? Yine Emperyalis dediginiz Ingilizler ve Fransizlar degil mi? Hic degilse Kurtler kendi topraklarinda olan petrolun sahibi oldu sonunda! Kimin di bu petroller?

Hala tartisacaksaniz bu konuyu bu sorularima ragmen, sizin emperyalistlik karsitliginiz gosteriden ibarettir!

Bakin bugun CNN'de Anderson Cooper adinda epey saygin biri "Obama Islam Dunyasi'na seslenmek icin Bati'yi adeta Dogu'ya baglayan Turkiye'yi secti" dedi. Ne kadar onemli bir guc unsuru olabiliriz biliyormusunuz Dunya'da? Ama hala dar goruslulukle icimizdeki Kurt vatandaslarimiza ve komsularimiza bile tahmmul edemiyoruz! Eh biz boyle zit kaldikca birbirimize, asla da bir guc te olamayacagiz! Sizin olaylara boylesine TARAFLICA bakmaniz ve bizlerin davamiza hic bir sekilde EMPATI duyamamaniz umarim sadece bir yanilmadir... Umarim kasti degildir!

Kurtlerle birlik olmaya karsi bir Turkiye bolgede ve Dunya'da hic bir zaman bir guc unsuru olamayacaktir! Buna sanirim en az ben kadar sizler de katiliyorsunuz

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılar

burada verilen Talabani örneği sadece çarpıcı bir isim olmasından dolayıdır..

yoksa kendisinin abd güdümlü bir piyon olduğunu herkes gayet iyi bilmektedir..

bahsedilmek istenen nokta, bir dile, bir ırka, bir kültüre karşı olan önyargıdır..

mecliste anayasamıza göre konuşulan dil tabi ki Türkçe olacaktır..

ancak vurgulanmak istenen,

eğer bir kişinin ingilizce konuşması anayasaya aykırılık teşkil etmiyor da kürtçe konuşması aykırı bulunuyorsa bu ayrımcılıktan başka birşey değildir..verilmek istenen mesaj bir dile karşı nasıl önyargılı olunduğudur..biz kimse gelip de mecliste kürtçe konuşsun demiyoruz..sonuçta anayasadaki resmi dil, devlet organlarını, devlet yazışmalarını vs.. alakadar eden bir durumdur..bugün eğer ülkede ingilizce,fransızca okullarda okutuluyor hatta bazı okullarda derslerin tamamı bu dillerde işleniyorken, kürtçe'nin seçmeli olarak okutulmasına dahi karşı çıkmak hem ikiyüzlülük olur hem de eğer bu görüş anayasaya dayanarak savunuluyorsa o anayasa zaten türkçe dışındaki dillerdeki eğitimle delinmiş demektir..anayasanın "resmi dili türkçe"dir ifadesi bugünkü uygulandığı biçimde kürtçeyi tamamen yasaklayan bir madde değildir, en azından olmamalıdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katilmiyorum...

Turkler acisindan: Nasil Ingilizceye, Almancaya, Fransizcaya musade veriliyorsa okullarimizda, meclislerimizde ve medyamizda, Kurtce ye de o kadar izin verilmesi gerekiyor secmeli olarak!

Kurtler acisindan: Devletimizin Kurt asilli Turk vatandaslarinin kendi ana dillerini ogrenmelerini birakin SECMELI, ZORUNLU kilmalidir Devlet tarafindan ki, koca bir halk kulturu ve dili asimile olmasin!

Yani Turk vatandaslarimiza secmeli, ve Kurt vatandaslarimiza kultur mirasi oldugu icin Turkce'nin yaninda ikincizorunlu dil olarak ogretilmeli!

Dusunun bir, Kurtlerin kulturel miraslarini gonullu olarak guvence altina alan bir Turkiye'yi dusunun. Kurtlerin bir gun haklari icin mucadele vermek zorunda olmadiklari bir Turkiye'yi dusunun! Iste bizlerin hedefi...

Çok güzel, önce herkesin huviyetine türk veya kürt yazılmalı. Ondan sonra ilköğretime kaydolurken nüfus kağıdında kürt yazan öğrencilerin müfredatı değişik, türk yazanların müfredatı değişik olmalı öyle mi ? Hiç tasavvur edebiliyor musun, daha ilköğretim de birbirinden böyle ayrılan çocukların yetişkin olunca birbirlerine karşı nasıl fikirlere sahip olabileceğini ?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kamu hizmeti verirken, vatandaşların etnik asıllarına göre hangi hizmeti alacakları , hangisini almayacaklarını belirlemez.

Senin hayal ettiğin Türkiye'yi düşünmek bile istemiyorum ben.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verilen örneklere bakın hele Obama ,Talabani ne zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu da bizim haberimiz yok tabi kendi dilleri ile konuşacaklar. Hangi TC vatandaşı gelip mecliste ingilizce veya almanca konuşuyor ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok güzel, önce herkesin huviyetine türk veya kürt yazılmalı. Ondan sonra ilköğretime kaydolurken nüfus kağıdında kürt yazan öğrencilerin müfredatı değişik, türk yazanların müfredatı değişik olmalı öyle mi ? Hiç tasavvur edebiliyor musun, daha ilköğretim de birbirinden böyle ayrılan çocukların yetişkin olunca birbirlerine karşı nasıl fikirlere sahip olabileceğini ?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kamu hizmeti verirken, vatandaşların etnik asıllarına göre hangi hizmeti alacakları , hangisini almayacaklarını belirlemez.

Senin hayal ettiğin Türkiye'yi düşünmek bile istemiyorum ben.

HIZMET ne tanimlayalim mi? Kamu hizmeti vatandasa YARDIMCI olup vatandaslarin yasamlarinda refaha sahip oalabilmerini saglar. Aksi bir yontem demokrasi olamaz, olsa olsa DESPOTLUK olur, SSCB orneginde oldugu gibi! Diyarbakir'da, Siirt'te, Tunceli'de, Van'da, Batman'da, Sirnak'ta, Mardin'de ki vatandaslarimizi bu ulkenin vatandaslari olarak gormuyormusunuz? Bu insanlar neden "Kurtce hizmet ve Kurtce egitim" yonunde verdiler oylarini? Saygi duyalim lutfen!

Vatandas Kurtse ve Kurtce hizmet te tercih kiliyorsa (ki bunu siyasi nedeni olabilir, ya da en basit olarak Turkce konusamayan bir buyuk annemiz olabilir, zira iki buyuk annem de Turkce ifade edmiyor kendilerini!) o zaman vatandasa bu haklari taninmalidir. Ki bir suru Kurt vatandasimiz da son yapilan yerel secimlerde bir suru belediye baskaligini DTP'ye vererek bu arzusunu ifade etmistir! Buna saygi duymalisiniz! Bizlerin kendi secenegimizdir bu dayatamazsiniz! Kurtce hizmet ve egitim istiyorsak birakin yapalim. Bir bakin belki bir kac Turk arkadas'ta kardeslik duygularinda Kurtce ogrenmeye baslar! Ne yani cok mu acayip bir olay bu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

burada verilen Talabani örneği sadece çarpıcı bir isim olmasından dolayıdır..

yoksa kendisinin abd güdümlü bir piyon olduğunu herkes gayet iyi bilmektedir..

bahsedilmek istenen nokta, bir dile, bir ırka, bir kültüre karşı olan önyargıdır..

mecliste anayasamıza göre konuşulan dil tabi ki Türkçe olacaktır..

ancak vurgulanmak istenen,

eğer bir kişinin ingilizce konuşması anayasaya aykırılık teşkil etmiyor da kürtçe konuşması aykırı bulunuyorsa bu ayrımcılıktan başka birşey değildir..verilmek istenen mesaj bir dile karşı nasıl önyargılı olunduğudur..biz kimse gelip de mecliste kürtçe konuşsun demiyoruz..sonuçta anayasadaki resmi dil, devlet organlarını, devlet yazışmalarını vs.. alakadar eden bir durumdur..bugün eğer ülkede ingilizce,fransızca okullarda okutuluyor hatta bazı okullarda derslerin tamamı bu dillerde işleniyorken, kürtçe'nin seçmeli olarak okutulmasına dahi karşı çıkmak hem ikiyüzlülük olur hem de eğer bu görüş anayasaya dayanarak savunuluyorsa o anayasa zaten türkçe dışındaki dillerdeki eğitimle delinmiş demektir..anayasanın "resmi dili türkçe"dir ifadesi bugünkü uygulandığı biçimde kürtçeyi tamamen yasaklayan bir madde değildir, en azından olmamalıdır...

Dostum, bu ülkede "kürtçe eğitim" talebi, yıllarca PKK tarafından "bağımsız kürdistan" yolunda, ara kazanımlar, yapılabilirlik ispatı gibi benzer örgütlerin stratejisinin bir parçası olarak kullanılmamış olsaydı. Türkiye'de, Türkiye Cumhuriyeti topraklarının bir kısmını ülkeden ayırarak ayrı bir devlet kurma amacında olan silahlı bir terör örgütü olmasaydı. Terör Örgütü ve yandaşları tarafından devlete ve topluma "silah zoruyla alacağız kazanacağı" manşetiyle dayatılmasaydı. Devletin yaklaşımı da farklı olurdu.

Yani öyle bir yazıyorsunuz ki. Sanki bu ülke de terör yok. Terör yandaşı partiler yok. Kürtçe Eğitim vs gibi talepler yıllarca bu terör örgütünün silah tehdidiyle dayatması olarak kullanılmadı da. Normal şartlarda böyle bir yaklaşım var.

Neyin meselesi onu da anlamadım ki. "TC'ye meydan okumak" manşetiyle, resmi dile kasten muhalefet etmek ile, Obama'nın gelip meclis'te ingilizce konuşması arasında ne gibi bir benzerlik var.

Sen devletsen, sana karşı bir şey, terörle, silah zoruyla dayatılıyorsa kabul etmezsin. Hiçbir devlette teröre ve silaha boyun eğmedikçe kabul etmez. Ne zaman ki, talepler terörle, silah zoruyla değil. Demokratik yollarla istenirse o zaman devletlerin yaklaşımı farklı olur.

Efendim, ingilizce , fransızca, almanca okutuluyor kürtçe neden okutulmuyor ? Şöyle hamasi yaklaşımlara ne gerek var? Bu ülkede, insanlar arasında terör örgütü ve yandaşları tarafından körüklenebilecek, ingiliz, alman, fransız ayrımı yok. Bu dilleri bir kültürel hak olarak değil, gücünü ispatlama, taraftar toplama, üstünden politika yapma aracı olarak kullanan silahlı örgütler de yok. Artı bu diller, dünya da ticaret ve bilim sahalarında bilmenizi avantajlı kılacak diller.

Hepsini geçtim, çok güzel sorular soruyorsunuz, çok güzel cevaplar veriyorsunuz. Ama maşallah ben hiç sebepler arasında PKK ve terörü görmedim. Nasıl bir yaklaşımsa, bu ülkede kürt sorunu var, ee sebepleri ne, devletin önyargılı olması, çifte standart olması vs. Eli silahlı bir terör örgütü ve yandaşlarının ise konuyla alakası yok sanki.

Yahu, hiç mi hesaba katmıyorsunuz? Terör normal bir durum mu ki, terör ortamında herşey normal olsun ? Siz nerede gördünüz, terör olan bir ülkede, herşeyin normal, herşeyin sorunsuz olduğunu ? Devlet etnik bir terörle karşı karşıya ise. Kültürel haklar konusunda, hem vatandaşlarını mutlu etmek, hem de teröre prim vermemek, terörün şiddet ve güç propagandasına malzeme sağlamamak açmazıyla karşı karşıya kalır. Bu o kadar kolay çözülen bir açmaz da değildir. Etnik terörle karşı karşıya kalan her ülke için de geçerlidir bu.

Siz etnik terörün olmadığı bir ülke ile, şiddetli etnik terör belasıyla karşı karşıya kalan bir ülkeyi, etnik sorunlara yaklaşımda kıyaslıyabilir misiniz ? Mantığınız alıyor mu bunu ?

Bazen etnik konularda ki en ufak bir provakasyonun bile, altınova'da, bilecik'te olduğu gibi vatandaşlar arasında kürt-türk kavgası çıkarabildiği bir ortamda. Hemde en taze beyinler olan çocukları, kürtçe ve türkçe eğitim alanlar diye ayırmak ?

Tabi söylemek kolay. Ama biraz mantık ile düşününce ?

Bu sorunların hepsi geride kalacaktır. Ancak herşeyden önce insanların terörün bir çözüm olmadığını, terörle hiçbir sorunun bugüne kadar çözülmediği gibi. Sorun yaratmak dışında bir işlevi olmadığını anlayıp. İnsanların terörle aralarına mesafe koymalarıyla başlayacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verilen örneklere bakın hele Obama ,Talabani ne zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu da bizim haberimiz yok tabi kendi dilleri ile konuşacaklar. Hangi TC vatandaşı gelip mecliste ingilizce veya almanca konuşuyor ?

ABD senatosunda, latin amerika kökenli senatörler, ispanyolca konuşabiliyorlarmıymış acaba? Ya da Obama, beyaz saray'dan yaptığı ulusa sesleniş konuşmalarından birini svahilce yapabilir mi? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum, bu ülkede "kürtçe eğitim" talebi, yıllarca PKK tarafından "bağımsız kürdistan" yolunda, ara kazanımlar, yapılabilirlik ispatı gibi benzer örgütlerin stratejisinin bir parçası olarak kullanılmamış olsaydı. Türkiye'de, Türkiye Cumhuriyeti topraklarının bir kısmını ülkeden ayırarak ayrı bir devlet kurma amacında olan silahlı bir terör örgütü olmasaydı. Terör Örgütü ve yandaşları tarafından devlete ve topluma "silah zoruyla alacağız kazanacağı" manşetiyle dayatılmasaydı. Devletin yaklaşımı da farklı olurdu.

Sn CYRANO, umarim saka olarak yazmadiniz. Devletin yaklasimi yillardan beri malesef hic degismedigi icin bu olaylar devam ediyor ve aslinda devletin yanlis tutumundan dolayi PKK gibi bir terörö örgütü bile Kürt vatandaslarin hakli taleplerini kendisine kalkan yaparak kendi terörüst eylemlerini gerceklestiriyor.

Türkiye malesef bugüne kadar verilmesi gereken her hakki kendi istegiyle vermemistir, devamli zorlama karsisinda yapmistir. Size en basitinden bir örnek vereyim. Bakiniz sizinde kabul edeceginizi tahmin ettigim bir konu, Alevilerin haklari konusu. Alevi vatandaslarimiz ne ayri bir devlet istiyorlar nede bölücü bir kurulus onlarin adina terör estiriyor. Ama ona ragmen Aleviler'in haklari gasp ediliyor, onlarin vergileriyle kabul etmedikleri diyanet ve camiiler finase ediliyor. Kendi ibadet yerleri olan Cem evleri hala resmi olarak taninmiyor ve destekte görmüyor. Gene Alevi vatandaslarimizin siddetle karsi geldikleri mecburi dindersleri hala kaldirilmadi. Son dönemlerde yapilan bazi acilimlar ise devletin kendi hatasini görerek düzeltmesinden degil, AB uyum yasalari cercevesinde yapilmasi gereken degisiklikler, ama o degisiklikleri bile iclerine sindirerek uygulamiyor devlet. Bu mu sizin bahsettiginiz "devletin yaklasimi farkli olur" sözünüz?

Lütfen artik devamli terörü veya baska konulari kendimize siper yaparak azinliklarimizin haklarini gasp etmekten vazgecelim. önemli olan devletin konuyu terör örgütlerine birakmadan kendisinin halkla ortaklasa cözmesidir, ama bunu yapacak bir devlet erkanini ben Türkiye'de göremiyorum.

Lütfen diyorum artik, cünki baska diyecek söz bulamiyorm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Hakan Aytac,

Sizin durust ve tarafsiz yorumlarinizi begeniyle takip ediyorum. Simdi ayni soruyu Suheda, Politika, Kaplan gibi forumdaslarin da cevaplandirmasini bekliyorum! Cunku bizler zaten birbirimize yakiniz, onemli olan bizlere zit olanlara anlatabilmek derdimizi!

Diyarbakirli...

:unsure:

bu konularda benim kadar düşüncelerini açık bir dille ifade eden birinden hala bu konuda ne düşündüğünü sormak bir tek şeye delaletttir..

Ben yıllardır bu forumda baş çavuşun beygirliğini yapmışım -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Hakan Aytac,

Diyarbakirli...

şimdi benim bi sorum olucak siz önce diyarbakırın merkezinde bi yüksek biyere çık sonra deki ne mutlu türküm diyene noluyo bir gör veya şöyle diyebilirlermi açıkca milyonların üzerinde kürt kokenlı türkiye cumhuriyeti vatandaşı var,bunlar pkk ya git kardeşim bizim öle sorunlarımız yok istemiyoruz seni,sevmiyoruz seni pkk terör örgütüdür desin diyemiyorlar demiyorlar ama şu var içlerinde bunları söyleyen yokmu var tabiki ama bikaç kişinin söylemesiyle olmaz eğer tümü bunları demek isteseydi şimdi burda ne kürtce eğitimden bahsederdik nede okadar insanlar ölürdü

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi benim bi sorum olucak siz önce diyarbakırın merkezinde bi yüksek biyere çık sonra deki ne mutlu türküm diyene noluyo bir gör veya şöyle diyebilirlermi açıkca milyonların üzerinde kürt kokenlı türkiye cumhuriyeti vatandaşı var,bunlar pkk ya git kardeşim bizim öle sorunlarımız yok istemiyoruz seni,sevmiyoruz seni pkk terör örgütüdür desin diyemiyorlar demiyorlar ama şu var içlerinde bunları söyleyen yokmu var tabiki ama bikaç kişinin söylemesiyle olmaz eğer tümü bunları demek isteseydi şimdi burda ne kürtce eğitimden bahsederdik nede okadar insanlar ölürdü

Diyarbakır da kaç kişi Türk olduğunu söylediğinde lince uğradı ki,böylesi bir örnek verdiniz.Diyarbakırı tanıyan biri olarak bir daha düşünün yazdıklarınızı derim.

Ayrıca,Kürtler ve PKK ile değerlendireceğinize tüm yaşananları bir de şunu ekleyin;Ülke yıkılacak naralarıyla hak ve özgürlükleri yok sayan,yasaklayan sistemlerin o çarklarında ki zihniyetlerin ödettirdiği bedeller.

Bakın,o zaman daha tarafsız olacağız.

Cyrano arkadaşımız da ,ama diyerek bu hak ve özgürlükleri es geçmiş.Onun yazdıklarını da okursanız,ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani öyle bir yazıyorsunuz ki. Sanki bu ülke de terör yok. Terör yandaşı partiler yok. Kürtçe Eğitim vs gibi talepler yıllarca bu terör örgütünün silah tehdidiyle dayatması olarak kullanılmadı da. Normal şartlarda böyle bir yaklaşım var.

Sen devletsen, sana karşı bir şey, terörle, silah zoruyla dayatılıyorsa kabul etmezsin. Hiçbir devlette teröre ve silaha boyun eğmedikçe kabul etmez. Ne zaman ki, talepler terörle, silah zoruyla değil. Demokratik yollarla istenirse o zaman devletlerin yaklaşımı farklı olur.

Efendim, ingilizce , fransızca, almanca okutuluyor kürtçe neden okutulmuyor ? Şöyle hamasi yaklaşımlara ne gerek var? Bu ülkede, insanlar arasında terör örgütü ve yandaşları tarafından körüklenebilecek, ingiliz, alman, fransız ayrımı yok. Bu dilleri bir kültürel hak olarak değil, gücünü ispatlama, taraftar toplama, üstünden politika yapma aracı olarak kullanan silahlı örgütler de yok. Artı bu diller, dünya da ticaret ve bilim sahalarında bilmenizi avantajlı kılacak diller.

Yahu, hiç mi hesaba katmıyorsunuz? Terör normal bir durum mu ki, terör ortamında herşey normal olsun ? Siz nerede gördünüz, terör olan bir ülkede, herşeyin normal, herşeyin sorunsuz olduğunu ? Devlet etnik bir terörle karşı karşıya ise. Kültürel haklar konusunda, hem vatandaşlarını mutlu etmek, hem de teröre prim vermemek, terörün şiddet ve güç propagandasına malzeme sağlamamak açmazıyla karşı karşıya kalır. Bu o kadar kolay çözülen bir açmaz da değildir. Etnik terörle karşı karşıya kalan her ülke için de geçerlidir bu.

bir ülkede yaşanan bir sorun o ülke yurttaşlarının temel hak ve özgürlüklerinin sınırlanmasını meşru kılmaz..ne yaşanıyor olursa olsun..buna terör de dahil..siz kürtlerin, dilini, kültürünü ayrılıkçı bir terör örgütü söz konusu olduğu için ellerinden alamazsınız..dağdaki teröristler kürtçe dinleyemeyip izleyemedikleri için mi oraya çıktılar sorusunu soran arkadaşlar o zaman "terör olduğu için kürtçe izleyemez,dinleyemezsiniz" anlayışının haklılığına nasıl akıl erdiriyorlar anlayamıyorum..sonuçta eğer bu bir toplumun kullanamadığı dil açısından kaynaklanan bir sorun ise (birçok sebepten bir tanesi olarak) o zaman bırakın televizyonlar açılsın, radyolar dinlensin, türküler söylensin..madem bu bir sorun değil, neden bu kadar zaman engellendi..

sorun sadece bir kültür sorunu veya kürtlerin gözardı edilmesi, varlıklarının inkar edilmesi sorunu değildir kuşkusuz..yani,

"dağda kürtçe için değiller" diyen arkadaşlar yıllardan beri süren ve çözümü için hiçbir adım atılmamış bir sorunun sadece tek bir nedene bağlı olamayacağını anlamalılar..insanların bu şekillerde kendi kimliklerinden uzaklaştırılmaları da büyük bir katkıda bulunmuştur bu soruna..terör var diye kimseye haklarından vazgeçmelerini, kendi benliklerini unutmalarını söyleyemeyiz..

"devletsen, sana silah zoruyla dayatılanı kabul etmezsin" diyorsunuz..keşke birileri dayatmadan devletimiz bu hakkı kendiliğinden verseydi yurttaşlarımıza.."terör örgütünün dayatması olarak kullanılan haklar"a bakarsak eğer terör örgütü ne zaman kuruldu, türkiye'deki haklar ne zamandan beri sınırlandırılıyor ??

ingilizce ve fransızca konusunda bir kısıtlama olmamasını onların herhangi bir tehdit unsuru taşımadığına bağlıyorsunuz..diller ve kültürler tehdit oluşturmaz hiçbir zaman..ayrıca bu dillerin avantajından bahsediyorsunuz..hiçbir dil ve/veya kültürün söz konusu olabilecek bir avantajından ötürü böyle bir ayrımcılık yapılamaz..

tabi ki terör normal bir durum değil ve zor bir süreçtir..ama siz yıllarca hiçbir adım atmamış çözümü sadece askeri yollarda aramışsınız..onun dışında ise hiçbir şey yapmamışsınız..şimdilerde yapılanlar ise ab emretti, abd uygun gördü diye uyguluyorsunuz..bu samimiyetsizliği ve niyetsizliği gösteririr..

sonuç olarak tekrar etmek gerekirse hiçbir sebepten ötürü insanların hakları sınırlandırılamaz..

bu ülke; kürt olduğu için insanların bırakın kendi dilinde konuşmasını,söylemesini ; yaşama hakkının bile ellerinden alındığına tanık olmuştur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakır da kaç kişi Türk olduğunu söylediğinde lince uğradı ki,böylesi bir örnek verdiniz.Diyarbakırı tanıyan biri olarak bir daha düşünün yazdıklarınızı derim.

Ayrıca,Kürtler ve PKK ile değerlendireceğinize tüm yaşananları bir de şunu ekleyin;Ülke yıkılacak naralarıyla hak ve özgürlükleri yok sayan,yasaklayan sistemlerin o çarklarında ki zihniyetlerin ödettirdiği bedeller.

Bakın,o zaman daha tarafsız olacağız.

Cyrano arkadaşımız da ,ama diyerek bu hak ve özgürlükleri es geçmiş.Onun yazdıklarını da okursanız,ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

saygılar.

Diyarbakirlilar kimseyi linc etmeye kalkmaz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lutfen Turkiye'deki herkes bir kez olsun bir haftaligina Diyarbakir'a gitsin. Benim Bir suru Turk arkadasim gittiler ve hem sehire hem insanina hayran kalip geldiler ve resmen ufuklari acildi! Bir deneyin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakirlilar kimseyi linc etmeye kalkmaz!

Diyarbakir'da hic bir Türk linc edilmedi ve edilmezde ama Türkiye'nin belirli sehirlerinde malesef bazi vatandaslar sadece KÜRT olduklari icin linc edildiler. Kimler tarafindan linc edildiler dersiniz? Onlar kendilerini yegane vatan savunuculari yerine koyup Kürt vatandaslarimizi düsman ilan edenler. Linc edenleri de yok efendim PKK terörüne karsi verilen bir reflex olarak bizlere yutturmaya calisanlarda az olmadi malesef. Yani bu zihniyet kendisini Kürt olarak niteleyen her vatandasi potansiyel PKK terörüsti olarak görüyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.