İçeriğe atla


Girişimcinin Başarı Sırrı !


Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 Misafir_duyguseli_*

Misafir_duyguseli_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 03 Şubat 2009 - 00:04

Bu yılı KOBİ yılı ilan eden TÜRKONFED bir süredir üzerinde çalışılan KOBİlerin dönüşümü konusunda hazırladığı raporu önceki akşam düzenlediği bir toplantı ile açıkladı. Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel rapor ile KOBİlerin sadece başarısızlığının değil başarılarının sırlarına da odaklanmak istediklerini belirterek "Çünkü biliyoruz ki tüm zorluklara karşın büyüyen KOBİlerden alınacak birçok ders var" dedi.

24 başarılı KOBİ incelendi

TÜRKONFEDnin Türkiye çapında yaptırdığı araştırmada 24 başarılı girişimci değerlendirildi. ODTÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Taymaz başkanlığında toplam beş akademisyenin hazırladığı raporda yurt genelinde büyüme ihracat teknoloji inovasyon ve markalaşma gibi kriterler baz alınarak seçilen 24 KOBİnin ortak yönleri sıralandı.

Rapora göre küçük işletmelerin kuruluş aşamasında yaşadığı en büyük sıkıntılar arasında kaynak sorunu nitelikli personel bulamama aşırı bürokratik uygulamalar nedeniyle devlet yardımı alamama öne çıktı.

Girişimcilerin işlerinde daha başarılı olmaları için ise işyeri kuruluş maliyetini düşürecek uygulamalar Ar-Ge destek programlarının çeşitlendirilmesi ve finansman araçlarının artırılması gibi başlıkların önem kazandığı belirtildi.

İncelenen KOBİler ışığında başarılı girişimcilerin ortak özelliklerini sıralayan Taymaz "Bu işletmeler kuruluş yatırımlarını genellikle kendileri finanse etmiş. Piyasa ve teknik bilgileri oldukça iyi inovatif ve farklı organizasyon ve pazarlama yeteneğine sahip kişilerden oluşuyorlar" diye konuştu.

alıntıdır.Cevap ekle