Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Burclar yanlismi hesaplandi ?

Misafir Yakisikli

Önerilen İletiler

Antik çağdaki gökbilimciler, burç hesabı yaparken dünya yörüngesindeki kaymaları hesaba almadılar. Alman bilim adamlarının hesabına göre 6.7 milyar insanın burcu değişti.

Gökbilimciler, yüzyıllardır kullanılan burç sisteminin hatalı olabileceğini ve her gün gazetede okuduğunuz burcunuzun aslında size ait olmayabileceğini ortaya koydu. Bugün kullanılan burçlar kuşağı, yaklaşık 2200 yıl önce dünyadan bakıldığında dünyadan görünen güneşin 12 takımyıldızına göre yer aldığı konuma göre hesaplanıyordu.

SİSTEM BAŞTAN HATALI

Doğum gününde güneş hangi yıldız kümesiyle (boğa, aslan ve terazi gibi) aynı çizgide yer alıyorsa burç da buna göre belirleniyordu. Ancak antik astrologlara göre güneş dünyanın çevresinde dönüyordu. Yani teorileri daha baştan hatalıydı. Dünyanın yörüngesinde her yıl meydana gelen değişiklikleri de hesaba katmaları o günkü bilgileriyle mümkün değildi. Alman bilim adamlarına göre işte bu bilgi eksikliği, burç sisteminin baştan hatalı olduğu anlamına geliyor.

Dusseldorf Üniversitesi’ne göre Güneş’in burçlar için “sıfır” noktası sayılan 21 Mart’taki ilkbahar noktası, yörüngedeki değişiklik nedeniyle her yıl hafif hafif batıya doğru kayıyor. Bu da yeni bir burç haritasının varlığını ortaya çıkarıyor. Yörüngedeki bu hareketle yüzyıllar içerisinde dünyanın dönüşünde 36 derecelik bir sapma gerçekleşti. Burçlar da 2200 yıl öncesine göre 10’da bir oranında yani yaklaşık bir burç kaydı. Bu hemen hemen herkesin burcunun kaydığı anlamına geliyor. Yani 220 yıl önce 27 Kasım’da doğan biriyle 1960 yılında 27 Kasım’ında doğan birinin burcu aynı değil. 29 Kasım ve 17 Aralık arasında doğanlar da sıralamaya sonradan giren 13’üncü takımyıldız Ophiuchus (Yılan) burcuna giriyor.

İşte yeni burç takvimi

Oğlak: 20 Ocak-16 Şubat

Kova: 16 Şubat-11 Mart

Balık: 11 Mart-18 Nisan

Koç: 18 Nisan-13 Mayıs

Boğa: 13 Mayıs-21 Haziran

İkizler: 21 Haziran-20 Temmuz

Yengeç: 20 Temmuz-10 Ağustos

Aslan: 10 Ağustos-16 Eylül

Başak: 16 Eylül-30 Ekim

Terazi: 30 Ekim-23 Kasım

*Akrep: 23 Kasım-29 Kasım

Yay: 17 Aralık-20 Ocak

*Yılan: 29 Kasım-17 Aralık

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SİSTEM BAŞTAN HATALI

Doğum gününde güneş hangi yıldız kümesiyle (boğa, aslan ve terazi gibi) aynı çizgide yer alıyorsa burç da buna göre belirleniyordu. Ancak antik astrologlara göre güneş dünyanın çevresinde dönüyordu. Yani teorileri daha baştan hatalıydı. Dünyanın yörüngesinde her yıl meydana gelen değişiklikleri de hesaba katmaları o günkü bilgileriyle mümkün değildi. Alman bilim adamlarına göre işte bu bilgi eksikliği, burç sisteminin baştan hatalı olduğu anlamına geliyor.

Aslın da mantık ile düşünsek doğru bence de

Hicbirşey aynen kalmadığına göre..

Yer olsun yada,

Zaman ile değişdiğine göre...

O vakitler antik cağda var sayalım doğru ydu

Bu zaman icin ne kadar gecerli olabilir.

Tek baktım da yenisine.. bende değisen birşey yok, şansım varmış

Bende değişti diyenler ise...hem eskisine bakar, hemde yenisine bence daha şanslılar :)

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte yeni burç takvimi

Oğlak: 20 Ocak-16 Şubat

Kova: 16 Şubat-11 Mart

Balık: 11 Mart-18 Nisan

Koç: 18 Nisan-13 Mayıs

Boğa: 13 Mayıs-21 Haziran

İkizler: 21 Haziran-20 Temmuz

Yengeç: 20 Temmuz-10 Ağustos

Aslan: 10 Ağustos-16 Eylül

Başak: 16 Eylül-30 Ekim

Terazi: 30 Ekim-23 Kasım

*Akrep: 23 Kasım-29 Kasım

Yay: 17 Aralık-20 Ocak

*Yılan: 29 Kasım-17 Aralık

Iyiki hatta olmus ozaman ben kocum Balik olmak istemem suyu sevmem ki hic :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dikkat ettinizmi bilmiyorum ama birde yeni burc eklenmis yani o bizim alisik oldugumuz burclarin disinda birde yilan burcu gelmis peki bu yilan burcunun ismini neye dayanarak yilan burcu koymuslar ? :)) halen anlamis degilim ama gorunen suki bu yeni burclara gecis donemi pek tutmayacak gibi yanlista hesaplanmis olsa yinede eski burclar tedavulden kalkmayacak :))) yani yanlis hesap bagdattan donmeyecek.... :))))

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet bende gordum 13 Burclar var 12 yerine ve Yillan burcu bildigim kadari ile bizim burclarda degil ki cin burcunda gecen bir burc degil mi ?

Cin burcunda ben bir bizonum . Ay burcunda ise ben bir fareyim :) .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet bende gordum 13 Burclar var 12 yerine ve Yillan burcu bildigim kadari ile bizim burclarda degil ki cin burcunda gecen bir burc degil mi ?

Cin burcunda ben bir bizonum . Ay burcunda ise ben bir fareyim :) .

Astrologlarmi desem yoksa bilim adamlarimi desem bilmiyorum artik ama oyle goruluyorki bir 12 yerine 13 burc bulmuslar benim bildigim kadariyla her bir burc bir aya esittir bu durumda simdi fazladan bir aymi gelecek.. :)) araliktan sonra bir ayin olmasi gerekmiyormu :D.... Cunku akrep sadece 6 gun yeni hesaplamalara gore 23-29 kasim... Yay 17 aralik -20 ocak buda 34 gun .. yilan 29-kasim - 17aralik buda 18 gun bayagi arada bir fark var yani anlasilan milletin aklini karistirmak icin cokmu ugrastilar belkide yeni bir ay bulmamak icin boyle bir dagilimda bulundular cunku yeni ayin ismi ne olacakki karalikmi kocakmi :)))... En guzeli hayatini burclara gore yonlendirmeyeceksiniz yeni burc gelmis hayirli ugurlu olsun demek duser.. artik hayatini burclara gore ayarlayanlar dusunsunler :)) ..

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

Cunku akrep sadece 6 gun yeni hesaplamalara gore 23-29 kasim... Yay 17 aralik -20 ocak buda 34 gun .. yilan 29-kasim - 17aralik buda 18 gun bayagi arada bir fark var yani

.

Bunları siz bu şekil de yazınca.. ben diğerlerini de merak ettim ve baktım...

Bir yerde dengesizlik var ama... aslın da bir yerde de değil 12 yerde..bunlar yetmiyormuş gibi evet 13 ' ü de eklemişler :)

Saygılar

Koç

21 Mart 20 Nisan

4 hafta ve 2 gün

Yeni Koç

18 Nisan - 13 Mayıs

3 hafta ve 4 gün

Boğa

21 Nisan - 20 Mayis

4 hafta ve 1 gün

Yeni Boğa

13 Mayıs - 21 Haziran

5 hafta ve 4 gün

Ikizler

21 Mayis - 21 Haziran

4 hafta ve 3 gün

Yeni Ikizler

21 Haziran - 20 Temmuz

4 hafta ve 1 gün

Yengec

22 Haziran - 22 Temmuz

4 hafta ve 2 gün

Yeni Yengec

20 Temmuz - 10 Ağustos

3 hafta

Aslan

23 Temmuz - 23 Agustos

4 hafta ve 3 gün

Yeni Aslan

10 Ağustos - 16 Eylül

5 hafta ve 2 gün

Başak

24 Agustos - 23 Eylül

4 hafta ve 2 gün

Yeni Basak

16 Eylül - 30 Ekim

6 hafta ve 2 gün

Terazi

24 Eylül 23 Ekim

4 hafta ve 1 gün

Yeni Terazi

30 Ekim - 23 Kasım

3 hafta ve 3 gün

Akrep

24 Ekim - 22 Kasim

4 hafta ve 1 gün

Yeni Akrep

23 Kasım - 29 Kasım

6 gün

Yay

23 Kasim 21 Aralik

4 hafta

Yeni Yay

17 Aralık - 20 Ocak

4 hafta ve 6 gün

Oğlak

22 Aralık - 20 Ocak

4 hafta ve 1 gün

Yeni Oğlak

20 Ocak-16 Şubat

3 hafta ve 6 gün

Kova

21 Ocak 19 Subat

4 hafta ve 1 gün

yeni kova

16 Şubat - 11 Mart

3 hafta ve 2 gün

Balık

20 subat - 20 Mart

4 hafta

Yeni Balık

11 Mart - 18 Nisan

5 hafta ve 3 gün

ve

Yılan: 29 Kasım - 17 Aralık

2 hafta 4 gün

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.