Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bir fincan kahvenin hikayesi

IRMAKK

Önerilen İletiler

merhaba bugun herzamanki gibi kahvemi icerken aklima acana kahve ile ilgili ne kadar ilgisi olan ve kahve ile ilgini bilgisi olan var diye merak ettim ben bir kahve tutkunuyum ve bu konuda bilgi paylasimi yapmak istedim dusuncelerini paylasmak isteyen varsa sevinirim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba bugun herzamanki gibi kahvemi icerken aklima acana kahve ile ilgili ne kadar ilgisi olan ve kahve ile ilgini bilgisi olan var diye merak ettim ben bir kahve tutkunuyum ve bu konuda bilgi paylasimi yapmak istedim dusuncelerini paylasmak isteyen varsa sevinirim

ufak bir arasdirma yaptim herkezle paylasmak isterim dunyada kahve 3 bolgede yetisiyor sadece latin amerika endenozya ve afrika arap yarim adasi yani ekvator cizgisi uztundeki yerlerdesicak iklimlerde yetisen ve yuksek kisimlarda deniz seviyesinden yaklasık (2.000 m) yukseklikde yengec ve oglak donemi arasinda kahveler olusuyormus bir kahve agaci ilk olarak 8 ile 10 metre uzunlukda olusuyormus ve cifciler kolay toplayabilmek icin 3 metre kadar kucultuyolar bilgi topladikca daha fazlasini paylasacam :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

keçiler efendim, keçiler..kahvenin sırrını keçiler açığa çıkartmış..en azından benim bildiğim hikaye bu. :online2long:

Brezilyada bir çoban vakti zamanında keçilerini alıp otlatmaya götürürmüş.götürdüğü bi yer varmışki keçiler ne zaman orada otlasa çıldırık hareketler yapıp..deli gibi sağa sola hoplarlarmış..adam şaşkınca duruma bakınırmiş..keçilerin o otladığı yerde siyah siyah taneleri olan bi bitki varmış..çoban ne olduğunu bilmezmiş..ama keçiler o bitki ve tohumundan yedimi çıldırırmış..tutabilene aşk olsun gibilerden..çoban merak edip tohumları oda biriki tanesini yemiş..biraz acımsı olunca suyla haşlayıp içmiş falan..çobanda bir gevşeme..kalp atışlarında hızlılık..derken müptelası olmuş..ve oradanda dünyaya yayılmış..işte keçilerin yediği o siyah tanecikler kahve tohumu..içindeki kafein çılgınca hareket etmelerinin sebebiymiş..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Kahve Tarihi:

Daha onumuze gelmeden kokusuyla bas dondurur. Minicik cekirdeklerden fincanlara dokulene kadar icinde pek cok gelenegi barindirir. Ve biraktigi izlere bakarak gelecege dair yorumlar yapilir. Yuzlerce yillik bir icecegin, Turk kahvesinin oykusu...

Gecmisi 14. yuzyila kadar giden, dunya yolculuguna Guney Habesistan'dan baslayan bir icecek kahve... Hakkinda turlu efsaneler turetilmis; rivayetlerden birine gore, Habesistan'in Kaffa yoresinde yasayan Khaldi adinda bir coban sicakta hep uyusukluk icindeki koyunlarinin gunun birinde, bir agacin meyvelerini yedikten sonra hareketlendiklerini gormus. Bu mucizeye sasirmis ve kendisi de agacin kucuk meyvelerini kaynatip suyunu icmis. Bir sure sonra enerjisi artmis, kalp atislari hizlanmis. Ve tum dunyayi saracak olan bu tadin kâsifi olmus...

Arabistan yarimadasindan sonra Guney Amerika oncelikli olmak uzere pek cok farkli bolgede degisik turde kahveler uretilmis. Turklerin kahveyle tanismasiysa 16. yuzyilda, Kanuni Sultan Suleyman doneminde. Kendisine sunulan kahvenin tadina hayran kalan Kanuni'nin sayesinde bu sihirli icecek kisa surede Osmanli sinirlari icinde yayilmis. Saray mutfaginda ozel olarak yetistirilen Kahvecibasinin yaptigi kahve o kadar lezzetliymis ki... 1554 yilinda, Tahtakale'de bir kahvehane acilmis. Tahtakale'nin adi da bu kahvehaneden geliyor; Taht-u Kale... Bu kahvehane, taninmis kisilerin, bilginlerin bulustugu, sohbet ettigi bir mekân haline gelmis.

Kahve olarak ictigimiz toz, kahvenin tanesi dedigimiz tohumlarin kavrulup ogutulmus halidir. Tohumlar guclu bir alkoloid olan kafein maddesi icerir. Uyarici ozelliklerinden oturu, kahve insana gecici de olsa zindelik verir. Solunumu guclendirir, kalp atislarini hizlandirir, bedenen olsun, zihnen olsun calismayi kolaylastirir.

Mide ve bagirsak kaslarinin calismalarini hizlandirmasi nedeni ile kahve sindirimi kolaylastirir. Bazi kimselerde bas agrisini, hatta migreni gecirir. Ne var ki kahvenin zararli yani ure, ure asidi ve urat tuzlari gibi zararli maddelerin disari atilmasini engellemesidir. Üremsi, romatizmamsi, damla hastaligi olan kisiler kahveden vazgecmelidirler. Bobrekte kum ve tas olusmasina yol acabilmesi de kahvenin kotu ozelliklerinden biridir.

Çok kahve icenlerin yuzunun sari olmasinin nedeni de ; kandaki akyuvar sayisini artirmasidir. Kanda erimis halde bulunan kolesterolu de damarlarin cidarlarina yapistirmakla da damar sertligine yol acar.

Fazla kaynatilip kopugu kestirilen kahvenin zarari nispeten az olur. Sutlu kahvenin sindirimi zordur, ayrica karacigeri cok yorar. Uykusuzluktan, bobreklerinde tastan, kalbinden yuksek tansiyondan peklikten sikayetci olanlar, icmemelidir. Tiryakilik yarattigi bilinmeli, azinin karar, cogunun zarar oldugu akildan cikarilmamalidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

090218115017169952b.jpg

Kahve kadınlarda felç riskini önlüyor

Yapılan yeni bir araştırma kahve içen kadınlarda felç riskinin azaldığını ortaya çıkardı.

Harvard Üniversitesi uzmanlarınca yürütülen çalışmada toplam 80 bin kadın incelendi.

Ayrıca söz konusu kadınların 1980 ve 2004 yılları arasındaki,

sağlık gidişatlarını değerlendiren bir başka araştırmaya konu olduğu da belirtildi.

Dbtechno'daki bilgilere göre, kadınların ne tür içecekler tüketildiğine bakıldı ve yüzde 84'nün kafeinli kahveyi,

yüzde 54'nün soda gibi içecekleri ve yüzde 78'nin de çayı tercih ettiği gözlemlendi.

Günde iki veya üç fincan kahve içen kadınlarda, içmeyenlere oranla felç geçirme riski yüzde 19 daha az olduğu ortaya

çıktı.

İçilen kahve miktarı arttıkça felç riskinin daha da azaldığı belirtildi.

Ancak araştırmacılar tek başına kahvenin; kötü beslenme, sigara gibi alışkanlıkların sebep olduğu zayıf bir yaşam şeklinin

sebep olacağı etkileri telafi etmeye yetmeyeceğinin de altını çizdi.

Eh bu haberin üzerine bir bardak kahve icilir şimdi değil mi :) gerci benimkisi yine soğudu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak da bilinen "Kopi Luwak"ın 100 gramı 75 dolarmış. Tamam, güzel, olsun gözümüz yok. Ama bu kahvenin fincana girene kadar geçirdiği evreler önemli. Şimdi efendim bu kahve henüz dalındayken Endonezya´daki adalarda yaşayan Paradoxurus hermaphroditusadlı bir memeli tarafından yeniliyormuş. Sonra midesindeki enzimlerce değişik bir fermantasyona uğrayan kahveleri bu hayvancık sindiremeden dışkısı ile birlikte dünyaya geri bırakıyormuş. Bu pahalı kahveden satmak isteyen ve Sumatra, Java ve Sulawesi gibi çevre adalarda yaşayan "üreticiler" gezip dolaşıp bu dışkılardan kahve çekirdeklerini topluyorlarmış. Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus´un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyorlar.

:)

demekki neymiş efendim Türk kahvesi içeceksiniz,şöyle bakır cezvede pişecek bol köpüklü yanında halis Türk lokumu..

Hem daha sağlıklı hemde milli sermayeye katkınız olur fenamı -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak da bilinen "Kopi Luwak"ın 100 gramı 75 dolarmış. Tamam, güzel, olsun gözümüz yok. Ama bu kahvenin fincana girene kadar geçirdiği evreler önemli. Şimdi efendim bu kahve henüz dalındayken Endonezya´daki adalarda yaşayan Paradoxurus hermaphroditusadlı bir memeli tarafından yeniliyormuş. Sonra midesindeki enzimlerce değişik bir fermantasyona uğrayan kahveleri bu hayvancık sindiremeden dışkısı ile birlikte dünyaya geri bırakıyormuş. Bu pahalı kahveden satmak isteyen ve Sumatra, Java ve Sulawesi gibi çevre adalarda yaşayan "üreticiler" gezip dolaşıp bu dışkılardan kahve çekirdeklerini topluyorlarmış. Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus´un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyorlar.

:)

Dün bu yazıyı okuduğum da inanmak istemedim .. fakat Wikipedia az önce kendim de okudum

Insanın iceceği var ise bile.. bu yazıdan sonra icemiyor :)

Ama benimkisi Kopi Luwak değil, şansım varmis....

demekki neymiş efendim Türk kahvesi içeceksiniz,şöyle bakır cezvede pişecek bol köpüklü yanında halis Türk lokumu..

O zaman benim mutfaktan hic cıkmamam gerekiyor.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

özür dileyerek laf olsun diye söylediğim sözü derhal düzeltiyorum Türkiye'de kahve üretimi olmadığından kahve alım satımının milli sermaye ile bir ilgisi yoktur

kafanıza göre takılın ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kahve içmenin püf noktaları

Yemekten önce içilen bir fincan kahvenin tokluk hissi yarattığı ve diyabetlilere iyi geldiği belirtildi.

Doç. Dr. Şevki Çetinalp, doğal besinler açısından kahve gibi tarçının da insana yararlı en eski baharatlardan biri olduğunu vurguladı.

Çetinkalp, "Tarçından fayda görülmesi için 1.5 çay kaşığı alınması gerekiyor.

Açlık kan şekerine olumlu etki ediyor ve kötü kolesterolü düşürüyor" dedi.

DİABET RİSKİNİ AZALTIYOR

Çetinkalp, "Günde 2 veya daha fazla kafeinsiz kahve içilmesi tip 2 diyabet riskini azaltmakta.

Aile öyküsünde diyabet olanlar ve şişmanlamaya başlayanlar için de faydalı.

Yemekten önce de tokluk yaratır" dedi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Ne güzel bir söz bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır :) Bugüne değin tüm bende hatırı olan ve kırdıklarımdan özür dilemek istedim. Güzel anlar ağır basıyor kötülere bir süre sonra... Sevdiklerimiz kolayca harcanamayacak derecede önemliler. Ne olur ufak tefek şeyler için birbirimizi üzmeyelim. Hayat kırgınlık ve kavgalarla harcanamayacak kadar kısa. Biraz daha karşındaki gibi düşünmeyi öğrenmeli ve sinirle söylenenleri söylemeden yutkunabilmeliyiz. Dostlarınızla geçirdiğiniz anların değerini bilin arkadaşlar, bir köşeye atmayın en azından belki de beraber içilmiş kahve ya da her ne ise onun hatrına...

Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

buzlukahve.png

Buzlu kahveler kalori bombası !

Dünya Kanser Araştırma Fonu, sayıları giderek artan zincir kahve salonlarında satılan bazı buzlu kahvelerin,

mükellef bir yemekten daha fazla kalori içerdiği uyarısında bulundu.

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) adlı kanserle mücadele kuruluşu, sayıları giderek artan zincir kahve salonlarında satılan bazı buzlu kahvelerin, mükellef bir yemekten daha fazla kalori içerdiği uyarısında bulundu.

WCRF, bu alanda yaptığı araştırmaya göre, bazı buzlu kahvelerin 561 kaloriye ulaştığını, bazılarının 450 kalori olduğunu,

çoğunluğunun ise 200 kaloriyi geçtiğini belirterek, şeker, yağlı süt ve kaymakla hazırlanan bu soğuk içeceklerin verdiği

aşırı kaloriye dikkati çekti.

Bu buzlu içeceklerin bir kadının günlük kalori gereksiniminin dörtte birinden fazlasına karşılık geldiği uyarısında bulunan

kanser kuruluşu, buzlu kahvelerin yarım yağlı sütle hazırlananlarının bile yüksek oranda kalori içerdiğine işaret etti.

WCRF, sigara alışkanlığının terk edilmesinden sonra, "kanserin önlenmesinde sağlıklı kilo muhafazasının, yani kalori

alımının" öneminin altını çizerek, bu yıl sadece Birleşik Krallık'ta 19 bin kanser vakasının eğer insanlar normal kilolarını

aşmazlarsa önlenebileceği uyarısında bulundu.

Eğer kahve içilecekse, şekersiz ve yağsız sütle hazırlanmış olanının tercih edilmesi gerektiğini belirten WCRF,

sıradan bir küçük kahvenin sadece 4 kalori, buzlu Amerikan kahvesinin 11 kalori, yağsız sütle hazırlanmış

buzlu kahvenin de 68 kalori olduğunu kaydetti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

992320091107124949334.jpg

Singapur'da yaşayan Thomas Ong, ülke genelinde yayın yapan “Channel U” televizyonunda yayınlanacak bir belgesel için anlaştı. Dünyadaki tarihi mekanları gezecek ve izlenimlerini aktaracaktı.

Thomas’ın yolu tarihi 5 bin yıl öncesine uzanan Urfa’nın Harran kentine de düştü. Burada tarihi yapıları dolaşan Singapurlu adam toprak bir evde 17 yaşındaki kızı ile yaşayan bir adama misafir oldu.

Ancak Thomas’ın burada içtiği bir kahve başına bela oldu.

Evin 17 yaşındaki kızının ikram ettiği kahveyi içen Thomas’a kızın babası “Bizim geleneklerimize göre genç bir kızın kahve ikramını kabul eden onunla evlenmeyi de kabul ediyor demektir. Şimdi benim kızımla evlenmek zorundasın” dedi.

Neye uğradığını şaşıran adam, kızla evlenme niyetinde olmadığın söyleyinca baba, “Başka bir yol daha var.

Eğer evlenmek istemiyorsan kızıma çiftlik hayvanı veya başka bir mal bırakmak zorundasın” cevabını verdi.

Kızla evlenmemek için cebindeki paranın bir kısmını vermek zorunda kalan Thomas, “Yolculuğumun en zorlu tarafı Harran’da yaşadıklarımdı” dedi. Thomas’ın maceraları 11 Kasım’da ekrana gelecek.

Ne gelenekler varmış öyle :) üzüldüm adamcağızın adına... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.