Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRT TARİH TEZİNİN DAYANILMAZ TUTARSIZLIĞI

Dogrucudavut

Önerilen İletiler

Kendisi ve iddia ettikleri hiçbir bilim kurumu tarafından kabul edilmemiş, ve siyasal görüşleri kütçülük olan kimseler tarafından kurulmuş bu kurum dışında başka bir kaynak veremediğiniz için olmasın ?

:) ben siz bir şey söyliyeyim mi tamda dediğiniz gibidir. Tarihi bir bulgu yoksa elde. o tarihte yok sayılır. Zira tarihi bulgu olmayan "tarih"ler sadece masallar ve efsanelerde olur.

Tarih fizik, ya da kimya gibi bir bilim değildir. Beşeri bilimlerdendir. Hiçbir tarihsel bulgu geçmiş tarihi tamamen ortadan kaldırmaz. Zira, tarih bilimi geçmiş tarihi elde sağlam bulgular olmadan yazmaz. Tamamlar, düzeltir. Ama ortadan kaldıramaz.

Sizin altıntı yaptığınız tüm iddialarda. İddiaların temelini oluşturan noktalarda hiçbir bulgu sunulmamaktadır. Eğer iddiayı bırakalım nüanslarını temel noktasında destekleyecek bir bilimsel bulgu yoksa. O iddia tabiki yok sayılacaktır.

Ben,kimim o zaman :D

neyse,teşekkürler Cyrano...oldukça açıklayıcı...ne tarih ne de başka bir bilim;olmak istediğimin ölçütü değildir.

teşekkür ederim...saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D :D

aslında sorun şu

ekstrem bir örnek verecem :D

diyelim ki X kızı istemeye gittiniz.Annenizin istediği bir kız var işte ev işinden anlıyor ne bilim güzel yemek yapıyor evine bağlı falan fişman ama fiziksel olarak yani dış görünüm olarak istediğiniz tip değil.

Sonra birde sizin istediğiniz Y kızı var ama onuda anneniz istemiyor yada mırın kırın ediyor sonuçta ikisinden birini seçme hakkı size tanındı derle ya hani hayat sizin hayat sonuçta.Sizde etrafınızdaki büyüklere danıştınız.Eğer o büyükler size X kızını önerirlerse siz o kızın olumsuz taraflarını sadece öne çıkararak acaba Y daha iyi diyen çıakr mı diye uğraşırsınız.Bir kişi eğer size direk Y kızı daha iyi derse otomatik olarak fikriniz o kıza kayar ve evet bu kız benim istediğim kız dersiniz.Halbu ki orda aldığınız cevap objektif cevap değil beynen şartlanıp almak istediğiniz cevaptır.

Değişik bir yerden yola çıktım umarum anlaşılır olmuştur.Tartışmada yazılanları okudumda kürt arkadaşların tepkileri ve muahlif arkadaşların konu ile ilgili yazdıkları bende biran bu çağrışımı yaptı.

Kürt halkı hakkında bir çok araştırma bende yaptım.Ama inanın ki o kadar karmaşık bir tablo ki " ıhı işte bu " diyeceğim somut bir şey sunamıyorum malesef

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben,kimim o zaman :D

neyse,teşekkürler Cyrano...oldukça açıklayıcı...ne tarih ne de başka bir bilim;olmak istediğimin ölçütü değildir.

teşekkür ederim...saygılar.

Sizin kim olduğunuz, anadoluda binlerce yıl önce yaşamış devletlerin kürt olup olmamasına göre mi değişiyor ?

Doğrucudavut açıklamıştı, kimse burada kürtler yoktur demiyor.

Ismarlama tarih yazarak, tarihin çarpıtılması, kadim toplumların tarihlerinin üstüne konma sevdasıdır karşı çıkılan. Kardukların gürcülerin atası olması, medlerin, perslerin akrabası olması size kendinizin yok olduğunu düşündürecekse bu sizin tasavvurunuz olur. benim değil.

Moğollar 13. yy da tarih sahnesine çıkmışlardır. Ama kalkıp sakalar ya da apsuwada moğoldu demezler kimliklerini ispat etmek için.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin kim olduğunuz, anadoluda binlerce yıl önce yaşamış devletlerin kürt olup olmamasına göre mi değişiyor ?

Doğrucudavut açıklamıştı, kimse burada kürtler yoktur demiyor.

Ismarlama tarih yazarak, tarihin çarpıtılması, kadim toplumların tarihlerinin üstüne konma sevdasıdır karşı çıkılan. Kardukların gürcülerin atası olması, medlerin, perslerin akrabası olması size kendinizin yok olduğunu düşündürecekse bu sizin tasavvurunuz olur. benim değil.

Moğollar 13. yy da tarih sahnesine çıkmışlardır. Ama kalkıp sakalar ya da apsuwada moğoldu demezler kimliklerini ispat etmek için.

Benim kim olduğumun kavgası değil bu arkadaşım,hatta kim olduğumun bile hiç önemi yok.

Tarih,zaten kendiliğinde bu hazır konmaları red eder,ama aynı tarih yeri geldiğinde kendi resmiyete taşıyanlara birer malzemede olur.

Ben,sizin demek istediklerinizi anladım.

Hazır konmak gibi bir derdim de yok,tarihi çarpıtmak gibi bir derdim de yok.

Umarım siz de ne demek istediğimi anlamışsınızdır.saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim kim olduğumun kavgası değil bu arkadaşım,hatta kim olduğumun bile hiç önemi yok.

Tarih,zaten kendiliğinde bu hazır konmaları red eder,ama aynı tarih yeri geldiğinde kendi resmiyete taşıyanlara birer malzemede olur.

sevgili forumdaşım mavi ;

tarihi çarpıtmak çok anlamsız bir zihnyet olur zira bir şekilde yalanın mum yatsıya kadar yani.Sen yalan söyledin demiyorum bu arada.Türkiyenin geçmiş tarhine baktığın zaman ağalar müridler zihniyetinden ziyade oba mantığı ve savaşçı zihniyetle yaşayan bir toplum olduğu her tarihte yazaar.ANcak ben özellikle de araştırmama rağmen kürtlerin tarihinde bu şekilde bir toplum zhniyeti yok.Ancak hiç bir zaman denemez ki böyle bir toplum yok.ELbetteki var yoksa bunca insan nerden geldi.AMa bu milletin varoluşu ile ilgili işte burdan çıkmıştır burdan gelmiştir şurada yerleşmiştir diyeceğin bir tarihsel kanıt yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Mavi'de diyor ki "belge yok ama biz vardik"cünkü bu bir inanma olayidir.Insan inaniyorsa yanlista olsa dogru da olsa inanir,daha dogrusu inanmak zorundadir,yoksa tarihsiz kalmak var isin ucunda. B)

saygilarla

Aynı Mavi diyor ki,tarihsiz kalıp kalmamak derdim değil;ben varsam,hala Kürtçe konuşuyorsam,bu yeter bana.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili forumdaşım mavi ;

tarihi çarpıtmak çok anlamsız bir zihnyet olur zira bir şekilde yalanın mum yatsıya kadar yani.Sen yalan söyledin demiyorum bu arada.Türkiyenin geçmiş tarhine baktığın zaman ağalar müridler zihniyetinden ziyade oba mantığı ve savaşçı zihniyetle yaşayan bir toplum olduğu her tarihte yazaar.ANcak ben özellikle de araştırmama rağmen kürtlerin tarihinde bu şekilde bir toplum zhniyeti yok.Ancak hiç bir zaman denemez ki böyle bir toplum yok.ELbetteki var yoksa bunca insan nerden geldi.AMa bu milletin varoluşu ile ilgili işte burdan çıkmıştır burdan gelmiştir şurada yerleşmiştir diyeceğin bir tarihsel kanıt yok.

Hayır,Kürtler'de çok bariz toplumsal özellikler var.Kürtler'in yaşam tarzı ile ilgili,özellikle İngiliz tarihçilerin kitaplarında oldukça ayrıntılı bilgiler var.

Kış olunca ovalarda,yaz olunca dağlarda olan bu halkın,en karakteristik özelliği birbirine çok bağımlı olmaması.

Aşiretler,ağalar vs erklerin söz sahibi olduğu Kürt'ler de yazılı olmayan kurallar çok sert işler.

Dediğim tarihçiler,özellikle Osmanlı Devleti yıkılış sürecinde ki Kürt'leri yazar.

Hatta,bu konuda,çok güzel bir tesbit var;onu geçmişi anlama amacıyla,sizinle paylaşmak istiyorum.

Cumhuriyet Döneminde,özellikle devlet ve bölge otoritesi arasındaki sürtüşmelerde ki halkın tavrı şöyle açıklanır;

"Halk,Türkçe bilmez.Otorite bilir;halk kendisinden olana güvenir.Yani kendi dilinden konuşan ona doğru gelir.Hal adına konuşan otorite,halka ne derse halk için doğru odur;ki devlet otoritesinin de halk ile olan ilişkileri bölge otoritesi ile sağlanır"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır,Kürtler'de çok bariz toplumsal özellikler var.Kürtler'in yaşam tarzı ile ilgili,özellikle İngiliz tarihçilerin kitaplarında oldukça ayrıntılı bilgiler var.

Kış olunca ovalarda,yaz olunca dağlarda olan bu halkın,en karakteristik özelliği birbirine çok bağımlı olmaması.

Aşiretler,ağalar vs erklerin söz sahibi olduğu Kürt'ler de yazılı olmayan kurallar çok sert işler.

Dediğim tarihçiler,özellikle Osmanlı Devleti yıkılış sürecinde ki Kürt'leri yazar.

Hatta,bu konuda,çok güzel bir tesbit var;onu geçmişi anlama amacıyla,sizinle paylaşmak istiyorum.

Cumhuriyet Döneminde,özellikle devlet ve bölge otoritesi arasındaki sürtüşmelerde ki halkın tavrı şöyle açıklanır;

"Halk,Türkçe bilmez.Otorite bilir;halk kendisinden olana güvenir.Yani kendi dilinden konuşan ona doğru gelir.Hal adına konuşan otorite,halka ne derse halk için doğru odur;ki devlet otoritesinin de halk ile olan ilişkileri bölge otoritesi ile sağlanır"

doğuda çıkan kürt isyanlarının hepsi zaten kürt halkının bir türlü feodal sistemden bir türlü çıkamadığı için çıkmıştır.Devleti red etmek yeniliği kabul etmemek baştaki ağa ne derse o doğrudur.gerçi bu zihniyet hala devam etmekte

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

doğuda çıkan kürt isyanlarının hepsi zaten kürt halkının bir türlü feodal sistemden bir türlü çıkamadığı için çıkmıştır.Devleti red etmek yeniliği kabul etmemek baştaki ağa ne derse o doğrudur.gerçi bu zihniyet hala devam etmekte

Feodal yapinin etkilerini anladikta, devletimizin bu isyanlardaki etkisinden niye hic bahsetmiyoruz? mademki Kürt halkini biz yönetiyoruz onlarida bu zihniyetten kurtarma görevi bize düser, yoksa yanlismi düsünüyorum? Ne yapmisiz bu vatandaslarimizi feodal yapidan kurtarmak icin? Yaptiklarimiz bildigim kadariyla, Anadolunun ic ve bati böylgelerine sürerek onlarin asimile olmasi icin ugrasmisiz, sonrada terörü neden göstererek zorla köylerinden göc ettirmisiz, etmeyenlerin de evlerini yakmisiz. Feodal yapiya hakim olanlarla is birligi yapip koruculuk sistemini gelistirmisiz ve feodal yapinin pekismesi icin zemin hazirlamisiz. O da yetmemeis onlarla is birligi yapip birde meclise getirmisiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Feodal yapinin etkilerini anladikta, devletimizin bu isyanlardaki etkisinden niye hic bahsetmiyoruz? mademki Kürt halkini biz yönetiyoruz onlarida bu zihniyetten kurtarma görevi bize düser, yoksa yanlismi düsünüyorum? Ne yapmisiz bu vatandaslarimizi feodal yapidan kurtarmak icin? Yaptiklarimiz bildigim kadariyla, Anadolunun ic ve bati böylgelerine sürerek onlarin asimile olmasi icin ugrasmisiz, sonrada terörü neden göstererek zorla köylerinden göc ettirmisiz, etmeyenlerin de evlerini yakmisiz. Feodal yapiya hakim olanlarla is birligi yapip koruculuk sistemini gelistirmisiz ve feodal yapinin pekismesi icin zemin hazirlamisiz. O da yetmemeis onlarla is birligi yapip birde meclise getirmisiz.

Buna tarihi okumada ‘anakronik’ yaklaşım denir ve yanlış bir yöntemdir. Günümüzün kavramları, o tarihte olanlarla açıklanmaz yada şöyle söyleyeyim; tarihteki olayları günümüz kavramları ve ilkeleri ile açıklamaya kalkmak hatalıdır. Tarih böyle okunmaz.

Koşgari isyanı (1920- Koşgiri)

Nasturi isyanı (1924- Hakkari)

Jilyan isyanı (1926- Siirt)

Şeyh Sait isyanı (1925- Bingöl-Muş-Diyarbakır)

Seit Taha ve Seit Abdullah isyanı (1925-Şemdinli)

Reşkotan ve Reman isyanı (1925- Diyarbakır)

Takrir-i Sükun Kanunu (Güncel Türkçesi: Huzurun Sağlanması Kanunu) ( 3 Mart 1925 )

Yani, önce isyanlar olmuş ve bunun üzerine yeni kanun çıkartılarak, isyanların elebaşları olan şeyhler, şıhlar, ağalar gerekli cezaları almışlar, aileleri sürülmüş, zorunlu iskana tabii tutulmuşlar. Zorunlu iskan yöntemi, Osmanlıdan devralınan bir önlemdir. Sorunlu kişi ve grupları sorun çıkarttıkları bölgeden uzaklaştırma amacı taşır.

!938'den beri isyan olmamış, ta ki 1974 yılına gelene kadar. 1974'ten itibaren PKK terörü Apocular adı altında teröre başlamış, Marksit-Leninist bir örgüt iken daha sonra bölge halkından destek almak için dini vurgulara da yönelmiştir. Kenan Evrenin Kürtçe yasağı terör yüzünden alınmış bir karardır. Yani, PKK terörü Kürtçe yasağının sonucu değil, tam tersi terör nedeniyle alınmış bir karardır. Bu yasak kararı tabii ki yanlış bir karardır ve PKK'nın kendine argüman yapıp destek bulmasından başka bir amaca hizmet etmemiştir. Koruculuk sistemi de, sağ partilerin iktidarda olduğu bir sistemde getirilmiş yanlış bir uygulamadır. 1950'den önceki feodal sistemi yıkmak isteyen Cumhuriyet uygulamaları ile 80 sonrası uygulamaların karıştırılmaması gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı Mavi diyor ki,tarihsiz kalıp kalmamak derdim değil;ben varsam,hala Kürtçe konuşuyorsam,bu yeter bana.

Almanya da polanyalilar var Türkiye de ki Kürtlerin nüfusundan fazla ve hala polanyalica konusmuyorlar konusturmuyorlar uyum yasalari var ya ve Tarih de bu topraklarin bir bölümü onlarin oldugu halde tapulu sekilde..

eee uyum meselesi!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Mavi'nin bahsettiği resmi tarihten kastı, Türk Milletinin inşası sırasında, Hititlerin, Sümerlerin Türk olduğu iddilarıdır. Bu tip iddialar yani Eti Türkleri, Sümer Türkleri gibi şeyler, millet oluşturmanın ontolojik temellerini hazırlamak amaçlıdır. Yeni bir devlet kurunca bunu yapmak zorundasınızdır. Ancak, bu gibi tezler, devlet oturduktan sonra, yani inşa tamamlandıktan belli bir süre sonra kabul görmez, ciddiye alınmaz, çünkü işlevini tamamlamıştır.

Kürt tarihi için yapılmak istenenler de aynı amaçlıdır. Yani, bir Kürt milleti yaratmak. Çünkü, 'Kürt Milleti' diye bir şey yoktur, Kürt etniği vardır. Kürt etnik grupları da Türk Milletinin içerisindedir. Çünkü, Türk milleti tanımı kana, ırka, dine dayalı değildir. Türk olmak, aynı coğrafyayı, aynı ortak kaderi, aynı ortak dili paylaşmak, aynı çıkarları savunmak demektir. Senin benim kökenim Türkmen olabilir ancak Türk demek sadece Türkmen demek değildir.

Zaten, Kürtçülerin, yazılan uydurma tarihler ile ve Kürtler arasında seçilen 'ortak Kürtçe' Kurmançi lehçesi ile tüm doğu ve güneydoğu anadolu etnik grupları-bunların arasında Araplar, Zazalar, Kürtleşmiş Türkmen Karakeçililler, Avşarlar ( Kars ) ve Süryaniler gibi gruplar var- Kürt çatısı altında toplanarak bir 'Kürt Milleti' yaratmak çabası vardır ve bir ölçüde başarılı olmaya doğru gitmektedir. Yani, biraz okumuş-yazmış olanların kafasında bir Kürt Milleti bilinci yaratılmıştır.

Bu arada Kürtçülük sadece PKK demek değildir. Kürtçülüğün bir de Sağ görüşlü olan kolu vardır. Bu kesim de AKP içerisinde temsil edilmektedir. Ayrıca, PKK içerisinde AB'nin ayrı desteklediği, ABD'nin ayrı desteklediği unsurlar vardır. AKPli olanları ise ABD desteklemektedir malum olduğu üzre...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.