Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İşçimiz Avrupalı İşçiden Yüzde 50 Fazla Çalışıyor

Misafir Domuzbağı

Önerilen İletiler

Düşünce okumama gerek yok, bu başlıktaki yorumlarınızı bile okusam yeter. :D

Keske söylediklerimizin yanlis oldugunu bizlere gösterebilseniz. CHP'de aynen sizin kisisel görüsünüz gibi olaylara dogru irdeleyemedigi icin ve secmenini arkadan vurdugu icin, oylari son 30 yilda 50% kaybolmustur. Bu kafayla CHP fazla bir alternatif olacaga benzemiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Dogu ve güneydoguda gene sizin söylemlerinizle "tabani" olmayan "marjinal" bir parti durumuna düsmesinin gercek sebeblerini arastirin."

Bu cümleyi kullanmak sorunu Kürt meselesinemi getiriyor? Bu cümleden anlamaniz gereken bahsedilen bölgenin sorunlariyla gercek anlamda ilgilenmedigini ve kendisine oy veren secmeni secim sonrasinda unutmasi demektir. Ama siz illada her tasin altinda "Kürt meselesi" ariyorsaniz, o tabiiki sizin bileceginiz bir olay. Ama diger taraftan cözülmemis sorunlar karsimiza devamli duvar olarak cikacaktir.

Şimdi, bu soruyu soruyorsanız, CHP'nin, diğer bölgelerde vatandaşın sorunları ile gerçek anlamda ilgilendiğini iddia ediyorsunuz demektir.

Yok öyle bir şey iddia etmiyorsanız neden bir bölgeyi öne çıkarıyorsunuz ? Özellikle bu bölgeyi ayırmanız niyetinizi ortaya net bir şekilde koyuyor.

Bölgede kendisine oy veren seçmeni daha sonra unutması, '' mecliste Kürtçe yemin '' provokasyonuna karşı olması mı sizce ? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Keske söylediklerimizin yanlis oldugunu bizlere gösterebilseniz. CHP'de aynen sizin kisisel görüsünüz gibi olaylara dogru irdeleyemedigi icin ve secmenini arkadan vurdugu icin, oylari son 30 yilda 50% kaybolmustur. Bu kafayla CHP fazla bir alternatif olacaga benzemiyor.

Şimdi, iddiayı somutlaştıralım ki bakla ağızdan çıksın;

Özellikle Güneydoğu ile ilgili, '' CHP'nin seçmenini arkadan vurması '' olarak verebileceğiniz hangi örnekler vardır, hemen alalım sizden o örnekleri :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, iddiayı somutlaştıralım ki bakla ağızdan çıksın;

Özellikle Güneydoğu ile ilgili, '' CHP'nin seçmenini arkadan vurması '' olarak verebileceğiniz hangi örnekler vardır, hemen alalım sizden o örnekleri :)

O bölgeda en büyük sorun olan agalik sistemini yok etmek icin hic bir sey yapmamistir, toprak reformu icinde herhangi bir calismasi yok. Diger taraftan secim meydanlarinda insanlara kültürel haklarindan bahsederken secim sonunda tümünü unutmustur ve bölge halkiyla demokratik ortamda istek ve arzulari konusunda cözüm arayacagina etnik millietcilik yaparak bölge halkini teröre destek veriyor ilan etmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, bu soruyu soruyorsanız, CHP'nin, diğer bölgelerde vatandaşın sorunları ile gerçek anlamda ilgilendiğini iddia ediyorsunuz demektir.

Yok öyle bir şey iddia etmiyorsanız neden bir bölgeyi öne çıkarıyorsunuz ? Özellikle bu bölgeyi ayırmanız niyetinizi ortaya net bir şekilde koyuyor.

Bölgede kendisine oy veren seçmeni daha sonra unutması, '' mecliste Kürtçe yemin '' provokasyonuna karşı olması mı sizce ? :)

CHP hemen hemen Türkiye'nin her bölgesinde oy kaybetmistir, ama güneydoguda neredeyde marjinal bir parti durumuna geldiginden üzerine dahada fazla düsümlesi gerektigine dikkat cekiyoruz, ama siz nedense kötü niyet ariyorsunuz. Siz bana oy kaybetmeyipte oylarini korudugu veya fazlalastirdigi bir bölge gösterebilirmisiniz? Ben tanimiyorum böyle bir bölge. Mesela ic anadolu'da Tokat, Corum, Amasya ve benzeri sehirlerde (bu sehirler Alevi vatandaslarin yogun oldugu bölgeler) eskiye oranla secmen sayisi bayagi azalmistir. En azindan Corum'da 80 li yillara kadar en az 2 Milletvekiyi rahat cikartiyordu, ama simdi bir tanesini biole zor cikartiyor, gene ayni sehirde 90'li yillara kadar belediye secimleri bile CHP'nin zeferiyle sonuclanirken, son yanilmiyorsam 18 yildir havasini aliyor. Istanbul ve Ankara gibi büyük sehirlerde de sonuclar ortada. Bunlar her seyi dogru yapiyorda hicmi kimse anlamiyor anlasilir degil. Güneydogu secmeni dogru ile yanlisi ayiramiyor, ya anadolu secmeni?

Güneydogu halki asla bölücü degildir ve mecliste de Kürtce yemin olsun diye zorlamiyor. Lütfen secmen ile siyasiler arasindaki farki görelim.

Anlamadigim siz CHP'nin neden 50% ye yakin oy kaybina ugradigini ve bu kaybin bir seferlik degilde neredeyse artik secmen bazinda sabitlestiginin nedenlerini aciklamiyorsunuz? Ben kendi bakis acimdan aciklamaya calistim, siz ise kendi acinizdan sebebleri söyleyeceginize baskalarininkini elestiriyorsunuz. Sizin söylediginiz "secmen bölücü ile bölücü olmayan politikalari" ayiramiyor iddaaniz asla gercekleri yansitmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Dogu ve güneydoguda gene sizin söylemlerinizle "tabani" olmayan "marjinal" bir parti durumuna düsmesinin gercek sebeblerini arastirin."

Bu cümleyi kullanmak sorunu Kürt meselesinemi getiriyor? Bu cümleden anlamaniz gereken bahsedilen bölgenin sorunlariyla gercek anlamda ilgilenmedigini ve kendisine oy veren secmeni secim sonrasinda unutmasi demektir. Ama siz illada her tasin altinda "Kürt meselesi" ariyorsaniz, o tabiiki sizin bileceginiz bir olay. Ama diger taraftan cözülmemis sorunlar karsimiza devamli duvar olarak cikacaktir.

Pekala, soruyu şu şekilde soralım :

Neymiş, CHP'nin G.Doğu ve Doğu'da seçim öncesi verdiği ve seçim sonrası unuttuğu sözler ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pekala, soruyu şu şekilde soralım :

Neymiş, CHP'nin G.Doğu ve Doğu'da seçim öncesi verdiği ve seçim sonrası unuttuğu sözler ?

En basitinden bölge insanlarina kültürel haklarin verimesini savunmustur ve hatta bölgeyle ilgili "Kürt acilimi" gibi hazirliklar yapmasina ragmen vermis oldugu bu sözlerin tümünü unuttugu gibi Kürt realitesini dahi inkar eden bir parti durumuna gelmistir. Güneydogu halkinin cogunlugu Kürt kökenli olduguna göre bu insanlarin demokratik haklar cercevesindeki isteklerine kulagini kapatmistir. Artik anlayin lütfen, Güneydogu halki Kürt devleti istemiyor CHP'den, sadece inkar edilmemelirini, dillerini konusabilmelerini ve kültürel alanda kendilerini gelistirmelerini istiyorlar. CHP onlara bu konularda yillarca vaatlerde bulundu ve sonrasinda birden U dönüsü yapip MHP ile yarisa girdi ve sonunda da o bölgede marjinal bir parti durumuna düstü.

Insanlar bölücü partiler ile bölücü olmayanlar arasinda ayrim yapamiyor gibi bir aiddaaniz var sizin, bu iddaa asla kabul görmez. Bu sizin sahsi görüsünüz olabilir, ama asla CHP'nin olamaz, cünki CHP öyle bir sey iddaa etse ne kadar basiretsiz bir parti oldugunu itiraf etmis olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En basitinden bölge insanlarina kültürel haklarin verimesini savunmustur ve hatta bölgeyle ilgili "Kürt acilimi" gibi hazirliklar yapmasina ragmen vermis oldugu bu sözlerin tümünü unuttugu gibi Kürt realitesini dahi inkar eden bir parti durumuna gelmistir. Güneydogu halkinin cogunlugu Kürt kökenli olduguna göre bu insanlarin demokratik haklar cercevesindeki isteklerine kulagini kapatmistir. Artik anlayin lütfen, Güneydogu halki Kürt devleti istemiyor CHP'den, sadece inkar edilmemelirini, dillerini konusabilmelerini ve kültürel alanda kendilerini gelistirmelerini istiyorlar. CHP onlara bu konularda yillarca vaatlerde bulundu ve sonrasinda birden U dönüsü yapip MHP ile yarisa girdi ve sonunda da o bölgede marjinal bir parti durumuna düstü.

Bu cümleyi kullanmak sorunu Kürt meselesinemi getiriyor?

Demek ki getiriyormuş. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

CHP hemen hemen Türkiye'nin her bölgesinde oy kaybetmistir, ama güneydoguda neredeyde marjinal bir parti durumuna geldiginden üzerine dahada fazla düsümlesi gerektigine dikkat cekiyoruz, ama siz nedense kötü niyet ariyorsunuz. Siz bana oy kaybetmeyipte oylarini korudugu veya fazlalastirdigi bir bölge gösterebilirmisiniz? Ben tanimiyorum böyle bir bölge. Mesela ic anadolu'da Tokat, Corum, Amasya ve benzeri sehirlerde (bu sehirler Alevi vatandaslarin yogun oldugu bölgeler) eskiye oranla secmen sayisi bayagi azalmistir. En azindan Corum'da 80 li yillara kadar en az 2 Milletvekiyi rahat cikartiyordu, ama simdi bir tanesini biole zor cikartiyor, gene ayni sehirde 90'li yillara kadar belediye secimleri bile CHP'nin zeferiyle sonuclanirken, son yanilmiyorsam 18 yildir havasini aliyor. Istanbul ve Ankara gibi büyük sehirlerde de sonuclar ortada. Bunlar her seyi dogru yapiyorda hicmi kimse anlamiyor anlasilir degil. Güneydogu secmeni dogru ile yanlisi ayiramiyor, ya anadolu secmeni?

Anlamadigim siz CHP'nin neden 50% ye yakin oy kaybina ugradigini ve bu kaybin bir seferlik degilde neredeyse artik secmen bazinda sabitlestiginin nedenlerini aciklamiyorsunuz?

12 Eylül darbesi Sola karşı yapılmıştır. Bunu atlıyorsunuz. 80 darbesi solun gelişme zeminine mayınlar döşemiştir. Yaptığınız kıyaslama 80 öncesi Ecevitin CHP'si ile...Oysa, 80 sonrası CHP bu orana ulaşamamıştır. Mesela SHP, 91'de iktidar ortağı olduğunda aldığı oy 20,75 idi.

Öte yandan, SHP'nin 89 yerel seçimlerindeki başarısı, bizzat İst.B.Şehir başkanı Nurettin Sözen'nin İSKİ skandalını ortaya çıkarması ile 94 yerel seçimlerinde hezimete dönüştü. Bunun Alevilerle falan alakası yok. Üstelik, N.Sözen kendisi de Alevidir.

Güneydogu halki asla bölücü degildir ve mecliste de Kürtce yemin olsun diye zorlamiyor. Lütfen secmen ile siyasiler arasindaki farki görelim.

Bunu ne ben ne de CHP'den herhangi biri söyledi şimdiye kadar ve tabii ki yanlıştır. Benim söylemediklerimi bana yamayıp cevap verme huyunuzdan vazgeçmeniz gerekir. Üstelik ben de siyasiler ile halk arasındaki farkı gösteriyorum size.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O bölgeda en büyük sorun olan agalik sistemini yok etmek icin hic bir sey yapmamistir, toprak reformu icinde herhangi bir calismasi yok. Diger taraftan secim meydanlarinda insanlara kültürel haklarindan bahsederken secim sonunda tümünü unutmustur ve bölge halkiyla demokratik ortamda istek ve arzulari konusunda cözüm arayacagina etnik millietcilik yaparak bölge halkini teröre destek veriyor ilan etmistir.

İktidar olmuş ta yapmamış öyle mi ? Zamanında iktidardayken yani Tek parti dönemi, toprak reformu yapmasına, ağalık sistemini yok etmeye kalkmasına da karşı çıkıyorsunuz başka başlıklarda isyancıları haklı bularak.( bkz. Dersim olayı ) Sizin bir söylediğiniz bir söylediğinizi tutmuyor kusura bakmayın.

Teröre karşı olmak etnik miliyetçilik değildir ve CHP bölge halkını asla bölücü olarak nitelememiştir. Eğer iddianızda ısrarlıysanız bunu kanıtlamanız gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu anlasilmistir, CHP ve onun hocalari cok yakinda Türkiye genelinde baraji asamayacak bir parti durumuna düseceklerdir, cünki "güneydogu halki bölücülük yapan ve yapmayan partiler arasinda ayrim yapamiyor" bende buna anadolu halkini ekleyeyim ve "bölge halki malesef demokrat ile demokrat olmayan partiler arasinda ayrim yapamiyorlar". Dolayisiyla oylari CHP'ye gitmiyor. Su anlayisa bakin yaaa allah askina!!!!! Bu parti ve sempatizanlari ülkeyi yönetmeye kendilerini aday gösteriyorlar. Önce Parti saltanatina son verin ve Baykal'i sandelyesinden indirin ve milyonlarca küstürdügünüz secmeni ve binlerce degerli parti calisanini geri kazanin. Ama kazanmak böyle gercek disi tesbitlerle olmaz. CHP disindaki diger sola marjinal deyip gülenler kendilerinin güneydoguda marjinal olduklarinin aciklamasini " bölge halki teröre destek veren partiler arasinda ayrim yapamiyor" gibi gülünc iddalarla aciklamaya kalkarlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu anlasilmistir, CHP ve onun hocalari cok yakinda Türkiye genelinde baraji asamayacak bir parti durumuna düseceklerdir, cünki "güneydogu halki bölücülük yapan ve yapmayan partiler arasinda ayrim yapamiyor" bende buna anadolu halkini ekleyeyim ve "bölge halki malesef demokrat ile demokrat olmayan partiler arasinda ayrim yapamiyorlar". Dolayisiyla oylari CHP'ye gitmiyor. Su anlayisa bakin yaaa allah askina!!!!! Bu parti ve sempatizanlari ülkeyi yönetmeye kendilerini aday gösteriyorlar. Önce Parti saltanatina son verin ve Baykal'i sandelyesinden indirin ve milyonlarca küstürdügünüz secmeni ve binlerce degerli parti calisanini geri kazanin. Ama kazanmak böyle gercek disi tesbitlerle olmaz. CHP disindaki diger sola marjinal deyip gülenler kendilerinin güneydoguda marjinal olduklarinin aciklamasini " bölge halki teröre destek veren partiler arasinda ayrim yapamiyor" gibi gülünc iddalarla aciklamaya kalkarlar.

Sorulara cevap veremeyince slogan atmaktan başka yapılacak bir şey yok dimi ? :)

Teröre karşı olmak etnik miliyetçilik değildir ve CHP bölge halkını asla bölücü olarak nitelememiştir. Eğer iddianızda ısrarlıysanız bunu kanıtlamanız gerekir.

Konu ne ? İşçiler. Nereye geldik ? Kürtlere... :)

Yok CHP'yi konuşmak istiyorsanız, yeri burası değil.

Sizin bu konularla ilgili açtığınız başlıkta da sorular epeydir sizi bekliyor.

Siyaset Üretemeyen vs vs

Kolay gelsin. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorulara cevap veremeyince slogan atmaktan başka yapılacak bir şey yok dimi ? :)

Konu ne ? İşçiler. Nereye geldik ? Kürtlere... :)

Yok CHP'yi konuşmak istiyorsanız, yeri burası değil.

Sizin bu konularla ilgili açtığınız başlıkta da sorular epeydir sizi bekliyor.

Siyaset Üretemeyen vs vs

Kolay gelsin. :)

Evet haklisinuiz gercekten konu rayindan cikti. Ama iyi takip ederseniz kimin baslattigini iyi görürsünüz. Benim kendi adima diyecegim sadece konu rayindan cikmaya basladiginda uyarmamais olusum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklisinuiz gercekten konu rayindan cikti.

Evet bekliyorum o başlıkta sorularıma cevap olarak bir şeyler yazmanızı. B)

Ama iyi takip ederseniz kimin baslattigini iyi görürsünüz. Benim kendi adima diyecegim sadece konu rayindan cikmaya basladiginda uyarmamais olusum.

Aşağıdaki iletimde ilk paragrafa cevap veremeyip ikincisinden konuyu saptıranın kim olduğunu her okuyan anlayabilir. :)

Sendika kurulabilecek kadar büyük ölçekli tesis ve fabrikalarda bir nebze bu kuralların hayata geçirilmesi yönünde olumlu bir durum vardır. Gerçi bu olumlu adımlar, 12 eylül de sendikacılığa vurulan darbeler sonucunda yaratılan sendika ağalığı sistemi yüzünden istenen düzeye gelememiş ise de benim bahsettiğim ülkemizde çoğunlukla bulunan küçük ve orta ölçekli şirketlerde ( KOBİ ), sendikacılık yapılamayacağı gibi, işçi hakları tamamen patronların insafına bırakılmıştır. Mesela, ölümlerin yaşandığı Tuzlada bulunan işletmelerin bir kısmı devlete ait olmak üzere, genellikle KOBi sınıfına girerler.

Ülkemizde hükümetlerde ağırlıklı olarak sağ partilerin iktidarı ve ya da koalisyonlarının olduğu bilindiğine göre bu durumu normal bulmak pek zor olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aşağıdaki iletimde ilk paragrafa cevap veremeyip ikincisinden konuyu saptıranın kim olduğunu her okuyan anlayabilir. :)

Soru neki neye cevap vereyim sayin Dogrucudavut? Siz kendi görüsünüzü belirtmissiniz. Benimde illada karsi bir görüsmü belirtmem gerekir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu basligiyla ilgili hangi sorulariniz cevapsiz kaldi?

Cevapsız kalan sorularımı görmek için önce o linke tıklamalısınız.

dedikten sonra CHP'yi linkini verdiğim kendi açtığınız başlıkta tartışmaya karar verdiğinizi zannetmiştim. Buyurun orada tartışalım, o başlıkta sorularıma cevap vererek tartışmamızı sürdürebilirsiniz, eğer hala tartışmak istiyorsanız tabii.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevapsız kalan sorularımı görmek için önce o linke tıklamalısınız.

dedikten sonra CHP'yi linkini verdiğim kendi açtığınız başlıkta tartışmaya karar verdiğinizi zannetmiştim. Buyurun orada tartışalım, o başlıkta sorularıma cevap vererek tartışmamızı sürdürebilirsiniz, eğer hala tartışmak istiyorsanız tabii.

Bu baslikla ilgili sorularinizi rica edeyim , CHP ile ilgili degil. Bu basliktaki hangi görüsüme katilmiyorsunuz veya sizinkine cok ters düsüyor?

Konuyu CHP'ye getiren sizsiniz, ben degil. Yilardan beri Atatürk'ü kendisine kalkan yapmis ve dünki söylemleriyle bugünkü tutmayan bir partiyi siz bana burada kurtaricimiz olarak lanse etmeye calisoyrsunuz ben degil.

Neden Türkiye#nin iscisi Avrupali bir isciden basliga göre 50% calisiyor, bunun cevabini arayalim ve ararkende kötüler arasinda iyilerini secerek degil, ülke emekcileri icin gerekli politikalardan bahsedelim.

CHP'li degilim diyorsunuz ama CHP'yi bir CHP'liden daha fazla savunuyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu baslikla ilgili sorularinizi rica edeyim , CHP ile ilgili degil. Bu basliktaki hangi görüsüme katilmiyorsunuz veya sizinkine cok ters düsüyor?

Ters düştüğümüz konuda cevap vermiştim zaten :

Sayin dogrucudavut, sorun sadece devletin denetimi ile gerceklesemez. Is saatlerinin tam uygulandigi ülkeler bakarsaniz o ülkelerde sendikalar cok güclüdür ve insanlar hic cekinmeden herhangi bir sendikaya üye olabiliyorlar. Ülkemizde ise bir cok kanunlar sendikalarin gelismesinin önünde büyük engeldir. Olaya bu yönüylede bakmak gerekli. Sadece tek basina iktidar olan degil her dönem hükümeti isci ve emekciler icin degil patrondan yana olmustur. Sadece secim meydanlarinda isci, köylü ve yoksul halkin sorunlarin agizlarina almislardir, ama secim sonunda her sey gene eskisi gibi olmustur. Devletimiz, yanin onun temsilcisi hükümetlerimiz sadece ülke icinde calisan emekcileri sirt üstü birakmamistir, birde gurbetci emekcilerimizi sadece döviz makinasi olarak, altin yumurtklayan .... olarak görmüslerdir ve onlarin hic bir nazara alinacak sorunlariyla ilgilenmemislerdir.

Sendika kurulabilecek kadar büyük ölçekli tesis ve fabrikalarda bir nebze bu kuralların hayata geçirilmesi yönünde olumlu bir durum vardır. Gerçi bu olumlu adımlar, 12 eylül de sendikacılığa vurulan darbeler sonucunda yaratılan sendika ağalığı sistemi yüzünden istenen düzeye gelememiş ise de benim bahsettiğim ülkemizde çoğunlukla bulunan küçük ve orta ölçekli şirketlerde ( KOBİ ), sendikacılık yapılamayacağı gibi, işçi hakları tamamen patronların insafına bırakılmıştır. Mesela, ölümlerin yaşandığı Tuzlada bulunan işletmelerin bir kısmı devlete ait olmak üzere, genellikle KOBi sınıfına girerler.

Konuyu CHP'ye getiren sizsiniz, ben degil.

Konuyu CHP’ye getiren ben değilim.

Ülkemizde hükümetlerde ağırlıklı olarak sağ partilerin iktidarı ve ya da koalisyonlarının olduğu bilindiğine göre bu durumu normal bulmak pek zor olmaz.

Cümleme;

Bilmiyorum hangi sol partilerden bahsediyorsunuz ama, ödp ve emep gibi partilerden bahsediyorsaniz, onlarin en büyük hatalari dogru dürüst bir parti olamamalarindan kaynaklaniyor bana göre. Ülkemizde zaten kendilerini "sol" niteleyen tüm partilerin secmenle büyük problemi var ve dolayisiyla sonuc olarakta her sey gözler önünde. Ama CHP en azindan 90 yillik bir gecmisi ve tecrüebsi var. 40% lara kadar oy potantiyeline sahip olan Türkiye "sol"u CHP gibi partilerin tutumundan dolayi neredeyse eridi bitti.

cevabını veren sizsiniz.

Yilardan beri Atatürk'ü kendisine kalkan yapmis ve dünki söylemleriyle bugünkü tutmayan bir partiyi siz bana burada kurtaricimiz olarak lanse etmeye calisoyrsunuz ben degil.

Bakın yine CHP’yi bu başlıkta tartışmaya devam ediyorsunuz. Hem bana hak verip;

diyorsunuz, hem de ısrarla tartışmayı burada sürdürüyorsunuz. Oysa, ben bu konuyu tartışmak için size adres gösterdim. Şimdi neden ısrarla ne söyleyecekseniz orada söylemiyorsunuz ? Hem kendi açtığınız başlığa link te verdim size tartışmayı orada yapalım diye, hem de bu konuyu takip eden varsa o linke gidip tartışmanın devamını da takip edebilsin diye…

Atatürk’ün dedikleri bellidir, yaptıkları ortadadır. Bunların ortadan kaldırılmasına karşı çıkmak '' Atatürk'ü kendisine kalkan yapmak '' değildir. Siz de Atatürk’ün yaptıklarını onaylıyor ve doğru görüyorsanız, onun yaptıklarını, eserlerini, getirdiği sistemi yıkmaya çalışanlara karşı koymanız '' Atatürk'ü kendinize kalkan yapmanız '' anlamına gelmez.

Bir de, CHP’nin tutmayan dünkü ve bugünkü söylemlerine bir örnek rica edeyim. Ezber cümleler yerine daha somut şeyler ortaya koymalısınız sağlıklı bir tartışma için.

Neden Türkiye#nin iscisi Avrupali bir isciden basliga göre 50% calisiyor, bunun cevabini arayalim ve ararkende kötüler arasinda iyilerini secerek degil, ülke emekcileri icin gerekli politikalardan bahsedelim.

Başında bundan bahsetmeye çalıştım ama siz konuyu önce CHP’ye sonra da Kürtlere getirdiniz. Konu dağıldı.

CHP'li degilim diyorsunuz ama CHP'yi bir CHP'liden daha fazla savunuyorsunuz.

Evet CHP üyesi yani CHP’li değilim. Ama CHP’ye oy verdim ve eleştirdiğim yönleri de olsa siyasi duruşunu doğru buluyorum ve doğru bulduğum için doğal olarak savunurum. Bunun size garip gelmesi garip yani.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu CHP’ye getiren ben değilim.

"Ülkemizde hükümetlerde ağırlıklı olarak sağ partilerin iktidarı ve ya da koalisyonlarının olduğu bilindiğine göre bu durumu normal bulmak pek zor olmaz." Bu cümleyi yazan kim? Ve buna karsilik cevap verirken ülkemizde kendisini solun temsili olarak gören parti hangisiki yazalim?

Kim baslatmis simdi CHP meselesini? Kürt meselesini de iyi arastirirsaniz gene kendinizi9n baslattigini göreceksiniz, ama tabiiki kelime oyunlari yapmadan arastiralim.

Lütfen artik kisir cekismeye son verelim, yapmis oldugunuzun kimseye faydasi olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zonguldak'ta fındık toplayan Güneydoğulu mevsimlik işçiler günde 12 saat çalışmalarının karşılığı olarak kendilerine 18- 20 TL verilmesine tepki gösterdi

ZONGULDAK – Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinden fındık hasadı mak için Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'ne gelen mevsimlik işçiler, sıcak altında günde 12 saat çalışmaları karşılığında kendilerine 18- 20 TL verilmesine tepki gösterdi. Kurdukları çadırlarda güç koşullarda yaşayan, çamaşırlarını leğenlerde yıkayan, sac üzerinde yufka ekmek yapıp, ateşte yemek pişiren işçiler, yevmiye ücretinin arttırılmasını istedi.

Güneydoğu illerindeki işsizlik, bölge halkının bir bölümünün yılın 6 ayını dışarıda geçirmesine neden oluyor. Batı illerinde pancar, pamuk ve fındık tarlalarında çalışmak için ailece yollara düşen Güneydoğulu işçilerin bir bölümü 15 gün önce kilometrelerce yol kat ederek Alaplı'ya geldi. Aydınyayla Köyü yakınındaki yeşil alana çadırlarını kuran işçiler, dün başlayan fındık hasadı ile birlikte bahçelerde çalışmaya başladı. İşçiler, Alaplı Kaymakamı Aydın Memük başkanlığındaki komisyonun, 13-16 yaş arası için 18, 16 yaşından büyükler için de 20 lira olarak belirlediği yevmiye ücretine tepki gösterdi. Sıcak altında günde 12 saat çalışan işçiler, karşılığında alacakları ücretin de buna göre fazla olması gerektiğini savundu.

Yaklaşık 300 kişinin kaldığı çadır kentte güç koşullardaki yaşam da işçileri zorluyor. Saat 19.30'da fındık bahçesinden gelen kadınlar, hemen kolları sıvayıp çadırların önünde ateş yakıyor. Kadınların bir bölümü sacda yufka ekmek yapıyor, kimisi tencerede yemek pişiriyor. Çamaşırlar kuyudan tulumba ile çekilen su ile leğenlerde yıkanıyor. Fındık bahçelerinde çalışmayan 13 yaşından küçükler çadır kentteki yaşam içinde kendilerine iş buluyor. Kimi çocuklar leğenlerde yıkanan çamaşıra, kimisi ekmek için açılan hamurlara yardım ediyor. Kimisi de, önü balçığa dönen kuyudan bidonlarla çadırlarına su taşıyor.

KÖLE OLARAK GELMEDİK

Kürt açılımı tartışmalarından uzakta, zor koşullar altında ekmek kavgası veren Güneydoğulu işçiler, memleketlerindeki işsizlik nedeniyle her yıl yollara düştüklerini belirterek, iş olanaklarının attırılmasını istedi. Eşi ve 3 çocuğu ile birlikte Gaziantep'den gelen 43 yaşındaki Hüseyin Altındişli, bu ülke için askerlik yaptığını, gerekirse savaşacağını, Kürt-Türk hep aynı bayrak altında yaşadıklarını, kendilerine verilen 20 TL'nin az olduğunu söyledi. Altındişli, “Buraya çalışmaya geldik ama, köle olarak gelmedik. Sigorta veya Bağ-Kur yok. Bu paraya nasıl geçinilebilir? Yağmurda, çamurda işte bu çadırlardayız. Bizim memlekette iş olsa hiç gelmezdim buraya. Günlük 15 lira kazanacağımı bilsem memlekette hiç gelmeme gerek yok buralara” dedi.

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nden 15 gün önce Alaplı İlçesi'ne geldiğini belirten İsmail Kaynak ise, “Geçen yıl da 20 TL'ye çalıştık, bu yıl da aynı paraya çalışıyoruz. 3 yıldan bu yana buraya geliyoruz, yevmiye hep 20 TL. Memleketimde iş olsa buraya gelmem. 1200 kilometre yol yaptık. Banyo, tuvalet yok, çadırda yaşıyoruz. İyi, yemek de yok” diye konuştu.

Memleketteki iş sorununun çözülmesi için Güneydoğu Anadolu Projesi'nin uygulamaya konulmasını isteyen Mehmet Eker 12 saat çalışma karşılığının 20 TL'den fazla olması gerektiğini söyledi.(dha)

Alinti: -http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=948947&Date=09.08.2009&CategoryID=80-

Biz bu tür sömürü politikasiyla hem Avrupalidan daha cok calisiriz hemde onlardan daha az maas aliriz. Politikacilarimizda isci ve emekcilerin derdini dinleyip onlarin sorunlarina cözüm arayacagina, ya pasalari ya da mafya ve ceteleri kurtarma hevesindeler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ülkemizde hükümetlerde ağırlıklı olarak sağ partilerin iktidarı ve ya da koalisyonlarının olduğu bilindiğine göre bu durumu normal bulmak pek zor olmaz." Bu cümleyi yazan kim? Ve buna karsilik cevap verirken ülkemizde kendisini solun temsili olarak gören parti hangisiki yazalim?

Kim baslatmis simdi CHP meselesini?

Kim başlatmış ? Arkadaşım yazdığım cümle sadece CHP ile mi ilgili ? İktidara gelemeyen başka sol parti yok mu ? Gönül ister ki hepsi gelebilsin. Neden kendi sempati duyduğunuz marjinal sol partilerin neden iktidara gelemediğini sorgulamıyorsunuz ?

Kürt meselesini de iyi arastirirsaniz gene kendinizi9n baslattigini göreceksiniz, ama tabiiki kelime oyunlari yapmadan arastiralim.

Onu da kimin başlattığı sabittir daha önceki iletilerimde gösterdim size.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz bu tür sömürü politikasiyla hem Avrupalidan daha cok calisiriz hemde onlardan daha az maas aliriz. Politikacilarimizda isci ve emekcilerin derdini dinleyip onlarin sorunlarina cözüm arayacagina, ya pasalari ya da mafya ve ceteleri kurtarma hevesindeler.

Alıntıladığınız yazı bir trajediyi anlatıyor. Ülkemizde insanın değerinin olmadığının kanıtı. Fakat, siz galiba alıntınızı iyi okumamışsınız, bakın ne yazıyor :

Sigorta veya Bağ-Kur yok.

Yani, burada kayıt dışı bir durum var ve bizim başlığın konusu kayıt dışı işçiler değil... Bizzat Türkiye'nin imza attığı ILO sözleşmesinin gerektirdiği çalışma saatlerine uyulmasının sağlanamadığı SSK kayıtlı işçiler... Bunun sebeplerine odaklanalım lütfen. Bu konuyu da başka bir başlık açıp ele alalım.

Bir de, hem;

Lütfen artik kisir cekismeye son verelim, yapmis oldugunuzun kimseye faydasi olmaz.

diyip beni suçluyorsunuz ondan sonra da gider ayak;

yazarak yine CHP'ye ezber cümlelerle saldırıyorsunuz. Lütfen iyi niyetimizi muhafaza edelim. Size CHP'yi tartışabileceğiniz adresi gösterdim. Üstelik o başlığı kendiniz açtınız ve sorularım hala sizi bekliyor orada.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazarak yine CHP'ye ezber cümlelerle saldırıyorsunuz. Lütfen iyi niyetimizi muhafaza edelim. Size CHP'yi tartışabileceğiniz adresi gösterdim. Üstelik o başlığı kendiniz açtınız ve sorularım hala sizi bekliyor orada.

"Biz bu tür sömürü politikasiyla hem Avrupalidan daha cok calisiriz hemde onlardan daha az maas aliriz. Politikacilarimizda isci ve emekcilerin derdini dinleyip onlarin sorunlarina cözüm arayacagina, ya pasalari ya da mafya ve ceteleri kurtarma hevesindeler."

Sayin Dogrucudavut, benim alintiladigim kendi yorumumda hangi kelimesinde CHP'yi hedef almiyim?

Ben ülkemizin genel olarak politikacilarindan bahsetmisim. Yoksa Türkiye'de sadece pari olarak CHP'mi varda biz bilmiyoruz?

Etmeyin artik, her agzimizdan cikani derhal CHP'ye saldiriyorsunuz demeyi birakin. Baska basliklarda da malesef benzeri gercek disi ithamlar devam ediyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.